ALBERT RIEL R.-K. scholen, onder overlegging van een lijs V van namen, scholen en woonplaats en waarop alle hoofden vermeld waren, wier besturen hen bij den schoolraad hadden aangegeven. Op dit tweede request ontving de voorzitter van den schoolraad in den avond van 26 dezer het volgende antwoord. Departement van Oorlog Afdeeling Dienstplicht no. 338 L. De Minister van Oorlog brengt, in verband met een gedaan verzoek ter kennis van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken school raad dat aan de dienstplichtigen, vermeld op de bijlage van het verzoekschrift van voor noemden Schoolraad van 14 dezer 5 dagen verlof zal worden verleend, zoo alsnog spoedig opgegeven wordt het korps of landweer-on derdeel en de lichting waartoe de betrokkenen bchooren alsmede de plaats, waar zij gele gerd zijn/ Voor den Minister Het hoofd der afdeeling dienstplicht, G ROUST A. 's-Gravenhage, 25 Januari 1915. Daar de voornoemde Schoolraad niet over deze laatste gegevens beschikt, noodigt hij llo besturen (of hoofden), die bij denSehool- r. ad tremobiliseerde hoofden opgaven, uit, z<o ïverwijld en met aanhaling van dit Mi.ister -el schrijven die opgaven aan het Mii: ster e van Oorlog, Afdeeling Dienstplicht te veiouekke». De voorzitter van den Ned. R.-K. Schoolraad, A. F. DIEPEN. C Ontslag. Twee matrozen, die deel uitmaakten van het hoofdbestuur van den Bond van Min der Marinepersoneel, zijn op 25 Januari j.l. uit den zeedienst ontslagen wegens verregaande, plichtsverzaking als militair. Blijkens het door eene commissie gehou den onderzoek hadden zij handelingen ge pleegd, welke beoogden een maatregel van het marinebestuur te ontzenuwen, door militairen der zeemacht, leden van den Bond voor Minder Marinepersoneel, aan te sporen tot overtreding van het door den Minister van Marine uitgevaardigde voor schrift, dat aan boord van Hr. Ms. oorlogs schepen en bij de inrichtingen der zee macht elke handeling uitgaande van voor noemden bond, alsmede schrifturen en periodieken van dien bond, verboden zijn. R. K. Patroons in het Bloembollenbedrijf. De Diocecane Bond van R. K. Patroons in het Bloembollenbedrijf in het diocees Haarlem, heeft te Haarlem een algemeehe vergadering gehouden. Na opening met den Christelijken groet herinnerde de voorzitter aan de moeilijkhe den, die men had te doorworstelen gehad in verband met de crisis. Toch had men re den tot tevredenheid, daar het ledental sta- tionnair bleef. Spr. wenscht, dat 1915 voor de leden en hun gezin en voor hun zaken een gelukkig en voorspoedig jaar moge zijn. (Applaus.) Daarna bracht de secretaris het jaarver slag üitï Hièrüit bleek, dat de Bond nu telt 15 afdeelingen met 354 leden, tezamen werkende met 1254 werklieden. De rekening en verantwoording van den- pciimngiiiccatci- siuoo met een jjaug saiuu van f 14, terwijl na het opmaken der reke ning nog een bedrag van f 4.95 is ingeko men. Het Hoofdbestuur had voorgesteld om de contributie van de afdeelingen over 1915 met 10 pCt. te verminderen en op 60 pCt. te bepalen. De afdeelingen Hillegom en Lisse dron gen er echter op aan om haar op 50 pCt. te bepalen. Bij stemming werd met 274176 stemmen de contributie op 50 pet. vastgesteld. Voorgesteld werd om in samenwerking met St. Deus-Dedit bij eenige" gemeentera den adressen in te dienen tot oprichting van gemeentelijke arbeidsbeurzen. Dit voorstel werd door Mr. Tepe toege licht, die het nut van arbeidsbeurzen zoo wel voor patroons als arbeiders uiteen zette om te krijgen een overzicht van de arbeidsmarkt. Nog deed spr. opmerken, dat het de be doeling is om te adresseeren bij die ge meenten, die, volgens 't plan der Staats commissie inzake werkloosheid, toch een arbeidsbeurs moeten oprichten. Nadat eenige vragen waren beantwoord, werd het voorstel in dien geest opgevat, z. h. s. aangenomen. Onder de ingekomen stukken was een voorstel der afdeeling N o o r d w ij k om een commissie te benoemen om in studie te nemen de ziekteverzekering van arbeiders. Dit voorstel werd aangenomen. Het hoofdbestuur .zal een commissie benoemen en ook mr. Tepe uitnoodigen daarin zitting te nemen. De afdeeling Heemskerk had voorgesteld om den naam van den Bond te veranderen, in verband met het feit, dat te Heemskerk vele tuinders zijn, zoodat gelezen wordt; van patroons in het bloembollen-, tuinders en landbouwbedrijf. Het Hoofdbestuur meende, dat het dan beter is dat Heemskerk een tuindersbond opricht, waarbij zich dan kunnen aanslui ten afdeelingen op andere plaatsen te stich ten. De afgevaardigde van Heemskerk zefde te achten, dat het noodzakelijk is dat daar een R. K. Patroonsvereeniging blijft en dat het moeilijk valt een R. K. Tuindersbond op te richten. .Liever zag men daarom dat de naam van den Bond wordt veranderd en dat de afdeeling kan aangesloten blij ven. De Zeereerw. heer J. H. W. Borsboom achtte, dat de oprichting van een R. K. Tuindersbond de eenige weg is om uit de moeilijkheid te komen. De voorzitter zeide den naam van den Bond te veranderen een zeer aangrijpende zaak te vinden.' De secretaris was van oordeel, dat men gemakkelijk een algem. R. K. Tuindersbond over het geheele land kan stichten en dat de belangen van bloembollenhandelaars en tuinders verschillend zijn, zoodat men niet in één Bond te zamen kan zijn. In dien er echter twee Bonden zijn, dan kan men federatief samenwerken. De afgevaardigde van Heemskerk gaf ten slotte in overweging om met den Zeereerw heer pastoor dier gemeente overleg te plegen tot oprichting van een Tuindersbond. Ook zegde het hoofdbestuur medewer king toe tot de oprichting van een R. K. Tuindersbond, waarmede de besprekingen over dit punt eindigden. Wat aangaat de arbeidsvoorwaarden werd besloten om deze voorloopig door de patroons afzonderlijk met hun werklieden te doen regelen zoolang de crisis duurt. Bij de rondvraag antwoordde de voor zitter op een vraag van den afgevaardig de van Heemskerk, dat indien de afdee ling wordt ontbonden, afzonderlijke kwee kers tot andere afdeelingen kunnen toe treden. Op voorstel van den Zeereerw. heer rector Borsboom werd besloten aan alle geestelijken, die hadden bijgedragen tot de oprichting van den Bond, een dankbe tuiging te zenden. Daarna werd de vergadering, die druk bezocht was, met den Christelijken groet gesloten. Opsporing en ontginning van aardolie. Naar ons wordt medegedeeld is de Minister van Koloniën voornemens een wetsvoorstel in te dienen ter verkrijging van de vereischte wettelijke machtiging om met de Bataafsche Petroleummaatschappij en de Petroleummij. Zuid-Perlak overeenkomsten aan te gaan tot opsporing en ontginning van aardolie cum annexis in een tweetal ip de Residentie Djam- bi gelegen terreinen. KERKNIEUWS. Kapelaan A. L. Kortekaas t. Gistermorgen had in de St. Elisabeths-, kerk te Rotterdam de plechtige uitvaart dienst plaats voor den Weleerw. heer A. L. Kortekaas. Bij de Laudes Defunctorum fungeerde als officiarius de Zeereerw. Pater L. A. M. N. Steger, S. J., geassisteerd door de pa rochie-kapelaans de Weleerw. heeren J. J. Vollering en J. W. M. de Jonge. Cantó- res waren de Weleerw. heeren W. J. Pompe, kapelaan der parochie, en een neef van den overledene, kapelaan War- menhoven, van Maassluis. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Hoogeerw. heer Mgr. P. A. F. Thier, Deken der stad, geassis teerd door kap. J. J. Vollering als diaken, door kap. J. W. M. de Jonge als sub-dia ken, terwijl als ceremoniarius de Wel eerw. heer Warmenhoven fungeerde. Onder leiding van den Weleerw. kape laan W. J. Pompe bracht een mannen- en knapenkoor de Gregoriaansche Missa pro defunctis, rustig-gevoelvol gezongen, ten gehoore. In het presbyterium hadden een 30-tal geestelijken plaats genomen, waaronder meerdere klasgenooten van den overle dene. Na de H. Mis besteeg de Zeereerw. pas toor der parochie, A. J. H. Wreesijian, den kansel tot het uitspreken der lijkrede. Tot tekstwoorden had hij zich gekozen vm\"7 ,T5e ?e^tvaar^e"?eeflUloor het geloof." Altoos treft ons de dood, aldus de ge wijde spreker, maar te meer nog, als we staan aan de lijkbaar van een jong leven, dat veel in zich borg voor de toekomst, aan de lijkbaar van een jongen priester, onzen leidsman, onzen vriend, ons kind. Dan schetste spreker het leven van den beminden kapelaan. Hij herinnerde de moeder van den overledene aan haar in nig geluk, toen haar zoon zijn verlangen tot den priesterlijken staat te kennen gaf, aan zijn studies te Hageveld en Warmond aan zijn heilige wijdingen; aah zijn eerste standplaats Grootébroek, waar hij ijverig werkte van 19071910, toen hij aan de Elisabethsparochie benoemd werd, alwaar hij zijn liefde toonde voor allen, in 't bij zonder voor de kleinen, en waar de geloo- vigen zijn zonden-vergevende lieJde zoch ten in den biechtstoel. De gewijde redenaar stelde den over ledene voor, als den prachtigen verdedi ger van Gods eer en van de eer der Kerk, waarvoor de strijder thans zeker zijn groot loon zal hebben ontvangen. Den parochia nen en den kinderen vooi'al vroeg de rede naar een gebed voor den priester, die is heengegaan, en zijn rede eindigand, sprak de parochie-herder tot de aanwezige diep bedroefde moeder, woorden van troost, die gelegen is in de onsterfelijke hoop op een 7^ker wederzien hiernamaals. Daarina had de absolutie plaats door den HoogEerwaarden heer mgr. P. A. F. Thier, met dezelfde assistentie, als bij de H. Mis. Door eene groote menigte begeleid, werd het lijk uit de kerk gedragen. Op de R. K. begraafplaats werd de be- aarding verricht door den Z.Eenv. heer J. C. H. Klompé, pastoor der St. Joseph- kerk. Rector A. Knypers f. Te Roosendaal (N.-Br.) is overleden de Zeer eerw. heer A. Kuypers, rector van het pen sionaat der zusters Poenitenten Recollectinen van de Onbevl. Ontvangenis aldaar. De overledene werd in 1846 geboren, in 1870 priester gewijd en was sinds 1873 rector te Roosendaal. Ingezonden stukken. Katholieken, koopt niet! Enkele dagen geleden maakte ik kennis met een Nederlandschen colportage-roman ,,De Oorlogsspion Jules Verbeeke", in we- kelijksche afleveringen verkrijgbaar. Na lezing van enkele afleveringen weet ik niet waarover mij meer te verwonderen over de mogelijkheid om zooveel onzin hij een te phantaseeren, of over het feit, dat in de R.-K. Pers over dit persproduct nog niets anders gezeogd is, als dat aanmer kingen gemaakt zijn tegen de titelplaat van afl. 20, omdat deze voorstelling niet vereenigbaar js met onze neutraliteit. Alsof de inhoud van deze en andere af leveringen dit wel ware??.... Maar daarover wil ik het zoo zeer nog niet hebben: onze burgerlijke en militaire overheid zal wel waken, als in 'dit punt te ver wordt gegaan. De reden, waarom ik aan alle katholie ken het koopen van deze roman zeer sterk ontraad en hen waarschuw hem vooral aan hunne kinderen niet in handen te ge ven is, omdat er onder de afleveringen er ééne is, waarin de schrijver zach doet ken nen als een zeer heftig anti-katholiek,, Het is aflevering 18, .waarin onze god delijke Zaligmaker, ons Kerstfeest, onze Evangeliën beschreven .worden op eene wijze, die de Schrijver .wel van Zola, Vol taire, Renau of zulk soort schrijver kon hebben afgekeken. Spot en sarcasme zijn schering en in slag, en moeten de voorstelling smakelijk maken. Wee den jongeling, die dit alles leest. Vooral in den opgezweepten toestand, waarin hij gebracht is door de spannende verhalen, waarop de fantastische schrij ver hem heeft vergast. - Meer zuilen wij van dit geestesproduct, dat helaas ook door katholieken zeer veel gelezen schijnt te worden voor het oogen- blik niet zezggen: het is genoeg om den raad te motiveeren: „Katholieken koopt niet, en ontraadt het koopen I" Het boek is niet neutraal, het boek is anti-katholiek. J. S. H. BEMELMANS, Secr. v. Voor Eer en Deugd. Schending. Mijnheer de Redacteur! Met opname van onderstaand stukje zoudt u mij ten zeerste verplichten. Bij voorbaat mijn dank. Denkt niet, bij het lezen van dit op schrift, dat er een nieuw oorlogsleed is, dat er weer andere feiten zijn van de on betrouwbaarheid van menschen beloften. Het gaat slechts om... eenige boomen, eenige ruig gegroeide boomen, waar de voorbijgangers aan gehecht waren, de boomen die reeds lange jaren stonden op dé Nieuwe Rijn. Zij waren ai eens eerder bedreigd door menschenhand te zullen vallen. Waar nie mand ooit aan gedacht had, zal nu gebeu ren. Zij zijn gedachteloos geofferd aan zoo genaamde practische overwegingen, n.l. omdat ze onregelmatig stonden. Is dit nu ook geen schending, dat ge dachteloos er op los hakken, snoeien en vellen. Is de Raad er zoo van overtuigd, dat die opruim-razërnij wel noodig is? Is het niet te gek, dat al dat snoeien en vellen geschiedt zonder den steun en het oordeel van bevoegden? Maar het ontstel lende is: deze schending van onze stad geschiedt niet uit kwade trouw of onwil. Zij vindt plaats uit veel ernstiger oorzaak en die is: dat meh zijn stad niet kent, zijn stad niet liefheeft. K. Geachte Redactie! Zondag a. e. geeft de békende tooneelvér- eeniging „Vondel', wederon* een uitvoering in'Viet Bondoe^boicv "Naar aanlcidinc van die "ïfcvop.rmi/er* »o« iK~netboeutu-r-van onaei" in overweging willen geven, zooals dat vroe ger altijd was, om onze Bondsharmonie op deze uitvoeringen eveneens te laten optreden. Hierdoor voldoende aan de wensch van velen. Een Muziekliefhebber. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Ingekomen blijken de wetsontwerpen laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen, w. o. die betrekking hebbende op het langer in dienst houden van de inge- lijfden bij militie en landweer. Besloten wordt deze wetsontwerpen mor gen om 11 uur in de afdeelingen te be handelen. Vrijdag a.s. om elf uur zullen in 't open baar worden behandeld het wetsontwerp nopens afwijking van de Kieswet, dat om trent het kastekort van Ned. Indië en het bovengenoemde nopens de ingelijfden bij landweer en militie. Letteren en Kunst. WILLEM SCHÜRMANN f Met innig leedwezen zal in vele kringen het overlijden vernomen worden van den be kenden auteur Willem Schürmann, 't meest bekend om zijn fraaie toonèelstuk „de Vio- liers". Zijn vrienden vreesden reeds lang voor hem, en zagen met steeds inniger bezorgd heid, hoe zijn lijden steeds scherper trekken in zijn geestig gelaat teekende. 't Is hem niet meer gegund geworden de vele illusies, die hij als literaire kunstenaar nog koesterde, te verwezenlijken. Zijn sloo- pende kwaal heeft 't hem belèt. Zijn journa listieke gaven mochten wij waardeeren in zijn interessante Aménkaansche reisschetsen', zijn literaire talenten in zijn Eotterdamsche roman „de Berkelmans" en vele andere novellen- bundels, zijn dramaturgischen aanleg in zijn tooneelwerken „Paddestoelen", „Het Dubbele Leven", „Veertig" en niet het minst in zijn triumf „de Violiers". Het succes van zijn „Violiers", waarin we den vollen fijnen geest van Willem Schürmann hebben mogen genieten, heeft een gulden licht geworpen op de laatste levensjaren van dezen te vroeg gestorven Rotterdamschenkunstenaar. Het was een succes, dat den beminnelijken mensch in hem tevens van harte werd gegund. SPORT. Schaken. De bekende Oostenrijksche schaker Spielmann is bij de oproeping van den landstorm goedgekeurd en in dienst getre den. In het kort geleden te Weenen ge houden schaaktournooi moest hij zich met den derden prijs vergenoegen, daar hij de laatste partijen niet meer met de noodige aandacht speelde. Zijn gedachten waren reeds, zooals hij aan een van de medewer kers van het Berl. Tageblatt schreef ,,mehr. hei den Festungstümen als bei den Schach- türmen". Anders had hij b.v. de tweede partij tegen Réti zeker niet verloren. Bij Speelmann's indecling had een klein intermezzo .plaats. De dienstdoende kapitein richtte de vol gende vraag tot hem: Wat bent u? Schaker. Ik bedoel van beroep.. Schaker. Zoo? Kan men daar dan van leven? O ja, maar alleen als men zeer goed speelt Uitstekend, we zullen u bij de zware vestingartillerie indeelen, misschien is daar iets te vinden, dat met uw capacitei ten overeenkomt Gemengde berichten. Do diefstal in het Penningkabinet. Men schrijft aan de N. R. Ct. De justitie heeft van de inbraak in het Penningkabinet in Den Haag onmiddellijk ze keren V. verdacht, die ruim 20 jaar geleden medailles heeft gestolen bij da firma Krelage te Haarlem. Er werd te Amsterdam in cle woning, waar hij aanwezig was, huiszoeking gedaan, en daar werd o.m. gevonden een plan, waarop verschillende plattegronden van ge bouwen, ook de plattegrond van het Penning kabinet. De man zeide, den diefstal niet te hebben gepleegd en het plan te hebben gekregen van een zekeren G., die op den Wagenweg te Haar lem zou wonen. De recherche ging toen naar de justitie te Haarlem, en onverwacht werd daar een inval gedaan in het aangeduidde huis op den Wa genweg, waar echter bleek, dat G. er niet woonde en er nooit gewoond had. Toen men daarop terugging naar Amsterdam, was V. verdwenen, en men weet.nog steeds niet waar hij gebleven is. Ontspoord. Gisterochtend ongeveer 9 uur zijn te Harlingen van een in de richting Am sterdam vertrekkende goederentrein twee wa gens ontspoord. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen. Het opgaande hoofdspoor van Amsterdam en het afgaande van Hoek van Holland zijn versperd. De trein dienst ondervindt aanmerkelijke vertraging. Arrestatie. Gisteren werd te zijnen huize gearresteerd P. N., ontslagen klerk bij het bureau van publieke werken der gemeente Maastricht, verdacht van het vervalschcn van betaalsrollen, en het zich op deze wijze toe- ëigenen van gelden der gemeente. Het stapliorster boertje. Het bekende Staphorster boertje, P. Stegeman, die sinds jaren ongehinderd zijn drukke practijk uit oefende, is thans gedagvaard voor den kan tonrechter wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Ontsporing. Gistermorgen omstreeks half tien zijn nabij Schiedam van een goederen trein twee wagens ontspoord. De hoofdsporen SchiedamDelft en SchiedamVlaardingen zijn versperd. Doordat de treinen op een ander spoor rijden ontstaat er. aanzienlijke vertraging. Overreden. Door den trein, die te 4.15 te Kesteren uit de richting Tiel aankomt, is gisteren overreden de heer Sauvage Noltingh, zoon van wijlen den wethouder va,p Amster dam. De ongelukkige was terstond een lijk. Brand. Gisternacht te halfdrie kwam de Sexbierum. Door een lek aan een°bus benzine geraakte dé auto, die opgeborgen werd in een pakhuis aan dé Droogstraat, in brand. De auto werd vernield en van het pakhuis bleven alleen de muren staan. De heer Kuter werd gewond aan arm en aangezicht bij zijn pogingen tot blussing. Verzekering dekt de schade. Smokkelen. Bij beslissing van den com mandant van het veldleger is met ingang van gisteren de vaart van de boot „Koningin Wilhelmina" van de firma Bonhomme, die tusschen Maastricht en Luik een verbinding onderhoudt, voor den tijd van 14 dagen ver boden, naar aanleiding van een opgemaakt proces-verbaal, constateerende het verborgen houden in de machinekamer van de boot van 35 liter petroleum. Aan brandwonden overleden. Het vier jarig dochtertje van bakker M. in de le Hunzestraat te Groningen, is, bij afwezigheid der moeder, bij de kachel in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden overleden. Onvoorzichtig. In het gebouw van de militaire wacht te Millingen trok Dinsdag middag een soldaat de haan van zijn ge weer over, in de meening dit ontladen te hebben. In het magazijn was echter nog een patroon achtergebleven en de kogel, doorboorde den voet van een dienstmeisje, dat in de keuken boven dewacht werk zaam was. Het meisje is naar het zieken huis vervoerd. Geiten- voor schapenvleesch. Tc Mid delburg is een slager betrapt op het ver- koopen van geitenvleesch voor schapen vleesch, waarbij hij een geit in den winkel had opgehangen, waar een schapenstaart aan bevestigd was. Uit Stad en Omgeving. Vrouwelijke studenten. De receptie, welke gistermiddag door de Vereeniging voor Vrouwelijke studenten te Leiden in het clubgebouw werd gehou den, was druk bezocht. Tal van hoogleeraren en studentencor poraties, w. o. de besturen der zusterver- eenigingen uit Groningen, Utrecht, Delft en Amsterdam, alsmede de burgemeester van Leiden, jhr. de Gijselaar en de secre taris van curatoren, mr. Boddaert, kwa men het bestuur hun opwachting maken. Mr. W. M. Westerman wenschte het bestuur geluk als praeses van het Leidsch Studentencorps. Prof. dr. J. M. Janse, de rector-magni- ficus, die met den secretaris, 'prof. dr. Schreinemakers het bestuur namens den academischen senaat kwam gelukwen- sohen, begroette eveneens de vereeniging en bood haar aan 7 orchideeën in 7 zil veren vaasjes. Nog tal van andere toespraken werden er gehouden, die alle door de presidente, mej. J. H. Grondhout, werden beantwoord. Vele dier toespraken gingen vergezeld van de aanbieding van geschenken. De besturen van de zustervereenigingen uit Groningen, Utrcht, Delft en Amsterdam gaven een notenhouten muziekkast. Van Ingezonden MecledeeSingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAOAZIJN MARE 36. andere zijden werd de vereeniging vereerd met een koperen kaarsenkroon, een kaar senluchter, etsen, tal van bloemstukken enz. Na afloop van de thee had vervolgens in de Graanbeurs de feestmaaltijd pluala waarbij ongeveer 180 dames aarizulen. Debatingclub der Hanze. Voor de Debatingclub der Hanze heeft pater David de Kok O. F. M. een hoogst interessanto causerie gehouden over „De Oorlog." De Eerw. spreker bracht in een kort maar helder betoog eenige oorzaken naar voren behandel de voornamelijk de economische oorzaak ca wees ten slotte op de economische gevolgen van den wereldkrijg. Een aangenaam debat volgde, waaraan door verschillende personen werd deelgenomen. Pater de Kok beantwoordde de vele moeilijk heden en opmerkingen kort en zakelijk tot volle tevredenheid van alle debaters. Het was een hoogst leerrijke avond. Het was jammer, dat deze spreker niet te voren aangekondigd kon worden. Pater de Kok kwam eens kijken hoe het toeging in de De batingclub te Leiden. Van het een komt men in het ander, het einde was, dat de Eerw. spreker onvoorbereid een hoogst actueel on derwerp behandelde, en degelijk behandelde Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 26 Januari 1915. Vorige opgaaf (gerectific.) f 54.841.36 Sedert ontvangen van: Fabr. pers. Hoogenstraaten f8.02, (20ste bijdr.), f7.90 (21- ste bijdr.), Ph. R. f2.50, M. f5.—, pers. „De Automaat" f2.45, (16e bijdr.) N. N. f5— De K. en Co. f 1000— C. E. G. f 10—, 17 Brugwachters f 7— K. K. Speelpotje f 2.75, wek. bijdragen: H. v. d. B. f 0.25, S. F. f 0.25, N. f0.10, C. A. F. 12.50, Ds. J. Sch. fl—v. d. \V., fl—Fam. A. fl.— Te zamen f 1.056.72 f 55.893.03. -Uitgaven: lste tot 20e w. 140.660.10^ 21ste week f 2.799.36^ Saldo 1 12,438.61 BOSKOOP. R.-K. Land- en Tuinb.arbeiders-Ver. Vrijdagavond hield de R.-K. L.- én Tuinb> arbemersi-vereemgut^ nua. ca^ j—- gadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw alhier. [Na opening door den voorzitter werd door den secretaris en den penningmeester jaarverslag uitgebracht. Daarop werd .verslag uitgebracht van de Bondsverga dering door den voorzitter. Verder werd aangenomen een voorstel om de H. Mis te laten opdragen, wanneer een lid was overleden, en wel den 2den Zondag na de begrafenis. Hierop volgde bestuursver kiezing, daar de heeren A. Nahon, M. Pouw en A. Nederhof niet meer in aan merking wenschten te komen. Uit dit ver slag bleek, dat de heeren Bruggeman, (comm.), J. Blom (2de voorzitter), en H. Colla (lste secr.), waren gekozen, die deze benoeming zich lieten welgevallen. Voorts werd er ook nog verslag uitgebracht van het Steunfonds hij ziekte. Uit dit verslag bleek, dat er een saldo was van f 35.76. Na nog eenige punten van minder be langrijken aard besproken te hebben bracht de voorzitter een woord van dank aan de aftredende bestuursleden voor hunne werkzaamheden aan de Vereeni ging gedaan en sloot de vergadering met gebed. HAZERSWOUDE. Opgehouden. De bijna 5 Hectaren wei land gelegen aan den Voorweg te Hazerswoude, die in bod gebracht waren voor f11600 zijn bij de afslag door den eigenaar A. Lankhout opgehouden. „Ontwikkeling en Vreugd". Dinsdag avond hield de vereeniging „Ontwikkeling en Vreugd" hare eerste jaarlijksche uitvoering. Niettegenstaande enkele goede krachten wa gens mobilisatie ontbraken, werd er goecl gespeeld, ook de jongere krachten vielen zeer mee. Degene die aanwezig waren zullen dan ook geen spijt gehad hebben hun avond'zoo. te hebben doorgebracht. Den leden van liet tooneel mag waarlijk een woord van lof niet worden onthouden voor de vele moeite, die zij zich getroosten om de uitvoeringen zoo goed mogelijk te doen slagen. KATWIJK. Bevordering. De sergeant 1 Klasse A- Korenhof van het 15e Regiment-Infanterie. is bevorderd tot sergeantmajoor-instructeur bij genoemd Regiment. LEI DSC HE ND AM. R.-K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond te zeven ure hield de R.-K. Kiesvereeni ging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, hare algemeenc ledenvergadering in het calé van C. Arkestein, alhier. De ruime zaal was propvol. Na een hartelijk welkomstwoord opende de voorzitter de vergadering met den Chr. groet, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorlas, die onge wijzigd werden goedgekeurd. De rekening van 4en penningmeester, die door eene financieele commissie was nagezien en in orde bevonden, sloot, nadat door den heer W. Blonk nog f 0.66 reductie op bij hem aangekochte prijzen was gegeven, met een batig saldo van f 15.92. De heeren J. H. Mulder, C. G. de Heij en C. J. va» Leeuwen, die periodiek moesten aftreden, .werden herkozen. Vervolgens werd door de

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2