De Leidsche Branuweer. Dc Loidsche Brandweer bestaat den 9en Maart 50 jaar. Er zijn plannen in voorberei ding om deze gebeurtenis feestelijk te her denken. Wij hoorden al reeds spreken van een optocht van brandspuiten. Dies Natalis. Gisteravond is door het Collegium van het Leidsche Studentencorps besloten, dat zooals reeds is gemeld, op 8 Febr. de viering van den Dies Vatalis, zonder eenig uiterlijk ver toon zal plaats hebben. Lustrum Leidsche Ver. voor Vrouwelijke Studenten. Bovengenoemde vereeniging viert heden en morgen haar derde lustrum. Vanwege de tijdsomstandigheden geschiedt deze leest vie ring, in strijd met het oorspron kelijke plan, zonder eenig uiterlijk feest- veirtoon. Hedenmorgen om ongeveer half elf arriveerden een zeventigtal gasten, onder wie de besturen, van de zusterver- ee-nigingen te Amsterdam, Groningen, Utrecht en Delft. Aan het station wei-den zij ontvangen door het bestuur van de jubileerende Vereeniging en de lustrum commissie. In het Nutsgebouw op de Steen- schuur, waar de bondsvlag blauw, wit, blauw wapperde, werden de gasten verwelkomd door de presidente der- Ver eeniging, mej. J. H. Grondhout. Van 4.306 uur houdt het bestuur re ceptie. Daarna wordt de thee gebruikt ten huize van een der leden in de Groenho- venstraat. In de Graanbeurs wordt heden avond een feestmaaltijd gehouden. Werkloozen. Lijst van geheel en gedeeltelijk werkloo zen, die zich aangemeld hebben bij de Ar beidsbeurs. (Het Steun-Comité eischt als voorwaarde ^ror steiin aanmelding bij de Beurs, zoodat. dit staatje wel een juist beeld zal geven van de werkloosheid). Ook werkloozen uit de omtrek zijn hier onder begrepen. (Dit aantal is vrij gering). Leiden, 26 Jan. 1915. Grondwerkers 15 Overige vakarbeiders bij de bouwvakken in ruimsten zin 217 Totaal: 232 Mannelijke vaklieden in andere vakken voor een deel gedeeltelijk werkloos. 81 Vrouwelijke vaklieden (waaron der dienstboden, naaisters en werk sters 38 Losse werklieden 82 Gedeeltelijk werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal T/3 weekloon) 130 Vrouwen van allerlei Jongens voor allerlei Totaal: 4 ïörj:' 667 Mosselverkoop Steuncomité. Aan gaande den verkoop van mosselen van wege het Steuncomité vernemen we, da.t de vorige week 25 baal verkocht zijn, ter wijl daarenboven een schipper met 25 a 30 baal aan den wal was. Een nieuwe zen ding versché mosselen is heden aangeko men. rechtstreeks van de bank in Zee land aangevoex-d. Er kunnen nog' mannen vóór het uitventen aangenomen worden. Voor de buitengemeenten zijn ook mosse len beschikbaar op de wijze als vroeger reeds gemeld is. Diefstal. Door een winkelier aan de Haarlemmerstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat een door hem aan de post van de deur opgehangen jekkerkostuumpje, gis termorgen is ontvreemd. De politie doet onderzoek. r- BODECRAVEN. Belasting. De termijn voor mededin ging volgens de regelen van het kon. be sluit van 30 Maart 1904 no. 19 naar het vacante ontvangkantoor der directe belas tingen, enz. te Bodegraven van de 4e klasse, staat open tot 10 Februari 1915. KATWIJK. Bloembollenland. Gisteren had alhier verhuring plaats van 27 peroeelen teel- en bloembollenland. Er was veel belangstel ling en de prijzen waren weer allesbehalve laag. Voor goede zandgrond werd per R. R. gogeven van f 0.50 tot f 0.55. Zwarte grond f 0.31 tot f 0.39. Kleigrond'bracht op f 0.25 tot f 0.32. Er wordt pl.m. 10,000 R.R. verhuurd. LISSE. St. Isidorus. In de gehouden vergade ring van de Bloemistwerkl. vereeniging ,,St. Isidorus" werd door den secretaris een degelijk jaai-verslag uitgebracht welks inhoud blijk gaf van een bloeiend vereni gingsleven. Uit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek dat naast een ontvangsten van f 713.541/3 aan uitgaven was gehoekt een bedrag van 'f 689.76 alzoo een voordeélig saldo van f 23.78V6 De aftredende bestuursleden P. Warmerdam, J. Salman. P. van Dijk en Jac. Wijsman werden bij enkele candidaat- fto'lng herbenoemd. Dc Voorziiter deelde mede, dat het be stuur a .s. Woensdagavond zal confere ren met het Bestuur der R. K. Patroons- vereeniging inzake achterstallig loon en het bespreken van den loonstandaard voor het komende jaar Met klem drong de voor zitter er op aan zich in geen geval te ver huren beneden een minimum loon van f li.50. Na de rondvraag, waarvan door ve len werd gebruik gemaakt werd deze geani meerde vergadering gesloten. NOORDWIJK. R.-K. Debatingclub. Op de laatst gehou den algemeene vergadering van hetSt. Jeroens- gilde kreeg liet bestuur van de St. Jcroens- leesbibliotheek in opdracht, de oprichting voor tc bereiden van een R.K. Debatingclub voor gehuwde mannen.Het bibliothcekbestuur besloot in beginsel tot de oprichting, maar gaf dc nog restende werkzaamheden in han den van drie der bestuursleden, de heeren N. M. Alkemade, J. H. v. d. Werf en C. Verweij. Deze commissie had gisterenavond per publieke uitnoodiging een vergadering belegd in het voorzaaltje van Café „Het Fortuin". De leiding was in handen van den heer N. M. Alkemade. Het concept-reglement voor de club, die men den naam gaf „Dr. echacpman", en die als onderafdeeühg van hef' St. Jeroensgilde zal werkzaam zijn, werd behoudens cenigc aanvullingen eit wijzi gingen vastgesteld. Bepaald werd, dat de vergaderingen twee maal per maand gehouden zullen worden, zooveel mogelijk op den len en 3cn Woensdag, der maand; in.de maanden Juni, Juli en September wordt niet vergaderd. Besloten werd voorts, voor den eersten avond iemand uit te noodigen, om doel en streven nog nader toe te lichten. De club telt aan vankelijk 12 leden en 2 donateurs. Tot. voor zitter koos men den heer C. Verweij, die ver klaarde, de benoeming met eenige huivering en slechts voorloopig aan te hemen. Tot bestuursleden (secretaris-penningmeester cn algem. secundus) koos men de hoeren J. A. Engelsman en N. M. Alkemade. Daarnawcrd de verg. gesloten. - OEGSTGEEST. Voor de militairen. Het was gisteren avond voor de manschappen van de 1ste Mitrailleurafdeeling vyederom een ouder- wetsche feestavond. Het Comité tot ontwikkeling en. ontspan ning der Gemobiliseerden troepen, afd: LeiderdorpZoeterwoude was weder naar Oegstgeest gekomen en had medegebracht de tooneelvei eeniging „Kean" uit Den Haag. En deze vereeniging heeft een avond ge geven die nog lang in de herinnering der manschappen zal blijven. Men heeft zich kostelijk geamuseerd en vele coupletten werden door allen medege zongen. Aan het slot van den avond sprak Kapi tein Verberne een woord van hulde aan de leden van de tooneelvereeniging ,,Kean" voor het verschaffen van zooveel genot. OUDEWETERING. IJsclub. De Stct. bevat de gewijzigde statuten van de „IJsclub Alkemade", ge vestigd alhier. o SASSENHEIM. Ned. R. K. Volksbond. De vergadering van de afd. Land- én Tuinbouwknechts van den Ned. R. K. Volksbond was goed bezet. In plaats van den heer G. Meurits die als voorzitter bedankt heeft, leidde de heer P. v. d. Voort de vergadering. Na het lezen der notulen, verkreeg de heer Loerakker, vrijgestelde van den Bond „St. Deus Dedit" het woord. Op duide lijke en bevattelijke wijze zette spreker de Werking van hét werkloozenfonds uiteen en toonde aan, dat zoowel de vaste als de losse knechts zich moeten aansluiten. De heer Loerakker beantwoordde duidelijk de velschillende vragen hem gesteld. De verliuurkwestie werd nogmaals be sproken en het bleek, dat nog geen der aan wezigen verhuisd was. De voorzitter en de heer Loerakker spoorden! de leden aan zich zooveel mogelijk te verhuren volgens de oude loonen n.l. 11 en 12 gulden. WASSENAAR. Aangereden door êen auto. Gistermid dag werd nabij 't Café Jansen aan den Haagschen straatweg een jongentje aange reden door een auto; Het ventje Bekwam ernstige verwondingen aan 't hoofd en de beenen Terstond werd hij pér auto naar 't Ziekenhuis in Den Haag gebracht. Gemeenteraad. Voorzitter de heer Jhr. B. P. S. A. Storm van 's-Gravesande, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heea' Ruyg- -rok met kennisgeving. De Voorzitter deelt mede,dat inge komen zijn verschillende missives van Ged. Staten welke voor kennisgeving aangeno men worden. Ingekomen was een schrijven van Rijnland, waarin toestemming werd verleend tot het dempen van de Schulp- sloot, mits een slootje gegraven wordt ach ter de R. K. Kex*k. Voor kennisgeving aan genomen. Medegedeeld werd alsnog dat de bouw van de nieuwe school gegund was aan de Firma Remmerswaal en v. Baal, zijnde" de laagste inschrijvers voor f12.769, dat ingekomen is een adres van de Tucht- unie, om van gemeentewege de sport te be- vorderen als nuttig voor de opvoeding. Be sloten wordt het bestuur te antwoorden, dat de raad het in principe eens is. Vastgesteld wordt met algemeene stem men de verordening art. 1.8 7e lid Woning wet. Goedgekeurd wordt de bouw van schuurtjes bij de stokerswoningen. De kos ten bedragen f 109. Evenals het vorig jaar, wordt een bedrag toegestaan voor proef- bazaltverharding Schouweg. Aan de orde komt nu „Aanvulling verordening inzake salarisregeling onderwijzers en andere ge meenteambtenaren". Deze aanvulling betreft verlof wegens ziekte. Voorgesteld wordt het eerste half jaar het volle salaris, het tweede half jaar het halve salaris zooveel maanden als zij jaren in dienst zijn. Zijn de heeren dan nog niet hersteld, dan moeten zij den plaatsvervanger betalen. Nog enkele klei nere veranderingen worden aan de orde gesteld. De wijzigingen in de verordening worden met algemeene stemmen aangeno men. Bij onbewoonbaarverklaring van eenige huizen deelt de Voorzitter mede, dat de gezondheidscommissie van oordeel blijft dat speciaal wat de woning-zink-" winkel betreft, deze niet meer voor bewo ning geschikt is. B. en W. verschillen hieromtrent van meening en zijn van oor deel, dat wanneer eenige verbeteringen aangebracht worden en de woning door niet meer dan drie personen bewoond wordt, het huis geschikt is voor bewoning. De raad neemt met algemeene stemmen aan de woning niet onbewoonbaar te ver klaren maar te verbeteren. Besloten wordt nog drie woningen in de Molenstraat en een woning aan het Oostdorp niet onbe woonbaar te verklaren. De woningen zul len echter verbeterd moeten worden. On bewoonbaar wordt vervolgens verklaard de woning Schoolstraat 6869. In behandeling komt een voorstel Mansvelt om 13. en W. een crediet toe te staan van f 1200 om daarvoor te maken een bestrating met keien in het Oostdorp, welke genomen moeten worden voor de R. K. Het voorstel wordt aangen. ,met 9—1 stemmen, die van den heer v. Pallandt. Tot dagelijksch opzichter bij den School- bouw wordt aangewezen de heer Beiers- bergen. Bij uitbreiding gasbuizennot „Park de Kievit" zegt de voorzitter, dat een heer in 't park is komen wonen, die per se gas wil hebben. De Mij. Kievit wil de kósten 'betalen voor aanleggen höofdvoerbuis tot het park, zijnde f 1200, de bewoner voor het aanleggen van de buis tot zijn huis, zijnde f 350. Voor de gemeente zullen eeni ge kosten komen, ómdat B. en W. het in 't belang van de gemeente achten de hui zen iets grooter te nemen. B. en W. stellen nu den raad voor toeMemming te veriee- nen tot deze uitbreiding van het gasbui- zennet. Het vooi-stel wordt aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om een renteloos voorschot tot een maximum van f 2000 toe te staan aan het Steuncomité tot aankoop van een partij tarwe. Toegestaan wordt aan* B. en W. een be drag tot een maximum van f 2000, uit te trekken voor het aanbesteden van het leg gen van een riool door de Molensteeg naar het einde van de Schulpsloot. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ZOETERWOUDE. Mond- en klauwzeer^ De schrik van den landbouw, het mond- en klauwzeer onder het vee breidt rich uit. De landbouwer K. in de Weipoort heeft aangifte van een geval gedaan. Nu reeds twee gevallen voorkomen is men in landbouwerskringen zeer bevreesd voor een groote epidemische veeziekte. De veestapel van den landbouwer van L-, bestaande uit 100 varkens en 60 koeien zal in het abattoir te Leiden afgemaakt worden. De schapen die ver van de wo ning liepen zullen aan dit vonnis worden onttrokken: Zeer waarschijnlijk zal ook het vee van den landbouwer K. worden afgemaakt. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Onder veehouders is men het algemeen eens, dat de ziekte op de stal 'een gunsti ger- verloop heeft dan in de weide. Het afmakingssysteem wordt voor de fokkerij een groote ramp genoemd; het schijnt on verbiddelijk te zijn. Roomsche Agenda. WOENSDAG. L e i d e n. 9 uur. In den Ver gulden Turk. Debatingclub der Hanze. „Waarom Roomsch ver- eenigd?" Inleider de heer H. W. Spendeï. ZONDAG, 31 Januari. St. Jozefszaal 8*4 u- Plechtige Installatie van den WelEeny. Heer P. van Veen, als Praeses der Vereeniging. ZONDAG. Leiden. Bondsgebotiw. Uitvoering van „Vondel". Academienieuws. Leiden. Met gunétigén uitslag, afgelegd het kandidaatsexamen in de Ne'derl. letter kunde door Mejuffróuw-A. E. Gel ton, (Den Haag). Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. J. P. Vreem, Noordwijk, Voorstr. 63. Mej. Chr. Rusman, Zoeterwoude, Gest. de Goede Herder. Mej. MinkeSpringer, Hellevoetsluis, Westkade 47. Mej. PenseelSwint, Zoeterwoude, Ghi- settestraat 5. Mej. C. v. d. Linden, Rotterdam, Feye- noord, Rozenstraat 178. J. Solleveld, idem, Kievitstraat 21a. C. Geel, Hilversum, filiaal Alb. Heijn. J. v. d. Velden, Delft, Kazerne. C. A. .Westdorp, Rotterdam, Watergeus straat 83a. Mej. J. Wendt, Den Haag, Valerius- straat 54. H. Weijl, Enschedé; Rembrandtlaan 25. H. A. Wassenbergh, Leeuwarden, Kel ders 167. Wed. GeusHogewoning, Oegstgeest, Wijttenbachweg 30. J. G. Bostrok, Hoensbroek, Elektricien. F. M. Pleyte, Den Haag, Laan v. Meer- dervoort 41. A. J. Th. v. Kerkhoff, Vreeland, bij den heer Snell. J. Blonsjoor, Leiderdorp, Bronkhorst- straat 35. J. Kraak, Groningen, Moeskersgang 10. H. J. Zon, Arnhem, v. d. Hellaan ?0. Th. G. P. Akerboom, Rotterdam, Metro pool. Mej. M. C. Guykérs, Den Haag, Jac. Marisstraat 194. C. J. Coster, Smilde, bij den heer Schip per. Personen, die zich in Leiden hebben gevestigd. J. Bleeker en gez., slager, Kaiserstr. 5A. J. C. Baars, bewaarschoolonderwijzeres, Oude Vest 129. W. A. M. Bos, winkelbediende, Visch- markt 2021. P. J. M. Nieuwenhoven, Heerengr. 51. W. Eikerbout en gez., metaalschaver, Lusthoflaan 29. M. van Egmond, Langegrac-ht 46. J. Windt en gez., Pieterkerkhof 12. G. C. B. E. Suringar, Mr. in de Rechten, Rijnsburgenveg 6C. V. Dam9té, B re ©straat 69. M. J. van Hoorn, dienstbode, Hooge- woerd 144. J. H. van der Velden, timmerman, Witte Singel 8. - B: Bouman, jur. student, Oude Rijn 19A P. Colla, dienstbode, Haarlemmerstir.213 M. Nasveld, dienstbode, Zoeterw.singel63 A. E. Ipsen, Hooigracht 4A. B. M. Rem ie, winkeljuffrouw, Noord einde 50. A. E. Revers, Hugo de Grootstr. 9. W. J. M. Pullis, leei'looier, Drie-October- straat 8A. E-. van der "Lende, huishoudster, Uiter- stegracht 33. W. Hajenius, Hooigracht! 86. M. J. H. Gouw, Groenhazengr. 5. H. G. Reddering, Nieuwe Rijn 10. G. Th. Kagie en gez., werkzaam t. b. 4de Inf. Brig, staf, Haarlemmerstraat 145A. J. Berenschot, Nieuwe Rijn 79. M. W. de Leen, Nieuwe Rijn 40. H. Meijer, scheepsschilder, Kraai er- straat 2A. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Langer in dienst houden van militairen. De heer Troelstra (S.-D.) verklaar de dat zijn partij niet voor het wetsont werp kan stemmen en hij stelt daarom voor de volgende motie: De Kamer, betreurende, dat haar geen gelegenheid is geboden nader kennis te nemen van de politieke gronden der Regeering voor de volledige handhaving der mobilisatie, zij het dan ook in comité-generaal, gaat over tot de orde van den dag. Spr. schetst nog eens de principiesle bc- teekenis der quaestie. De motie wordt terstond in behandeling genomen. Ook de heer P a t ij n (U.-L.) dringt aan op onbepaald vei lof voor de oudste lich ting van den landweer. De heer Helsdingen (S.-D.) vraagt verlof den Minister van Koloniën eenige vragen te mogen stellen over het besluit betreffende de samenwerking van burger lijke en militaire autoriteiten in Indië. Het gevraagde verlof wordt verleend De Minister van Oorlog, de heer Bos boom, beantwoordt de sprekers. Hij heeft zich afgevraagd, of men den ernst niet beseft van den toestand waarin wij verkeeren. Gelukkig, heeft hij dit van en kele sprekers wel vernomen, o. a. van den heer Nolens. Daartegenover stelt hij den heer Eerdmans, die wenscht dat de mili taire maatregelen zich moeten aanpassen aan de eischen van het burgerlijk leven. Wanneer de lichting 1915 gereed is en sterk genoeg is om de gapingen aan te vullen, dan kan wellicht het oogenblik komen dat de oudste lichting naar de de pots gezonden kan worden. En dan is het wellicht mo- gelijk de lichting naar huis te z eTn den, doch als land weer ter beschikkin te hou den. De beoordeeling of dit kan dient de Kamer aan de Regeering over te laten. De Min. wijst op de duizenden klachten die hij krijgt; de Kamerleden krijgen ze misschien bij honderden en meenen dat de toestand donker is. Het doet den Min. lqed dat hem is verweten dat hij niet genoeg gevoel voor de oeconomische belangen toonde. Niet alleen door zijn verklaringen, maar ook niet. door zijn daden heeft hij dit verwijt.-verdiend. Over de verloven kan de Min. niet vee] zeggep. Versrhillende raadgevingen heeft hij van de leden gekregen; als hij alle ru brieken voor welke verloven zijn gevraagd, bij elkaar telt, .schiet er haast niemand over.-De Minister somt .op wie al zoo ver loven hebben gekregen. Hem is ook verwe ten, dat hij van de adviezen van den direc teur-generaal van den arbeid is afgeweken doch de Min. zegt nogmaals, dat hij in dè eerste plaats als minister van oorlog heef; te beslissen. Voor.de tuinbouwers, voor dè landbouwers, voor alle categorieën wil de Min. zorgen. Ook de veehouders zullen niet ongetroost naar huis gaan. Over de motie-Troelstra zegt de Min. dat de Regeering daarin niets anders kan zien dan een b e w ij s van w a n t r'o u- wen in haar beleid. De re geering kan de motie dus niet aanvaarden. De Min. brengt dank aan de woorden die dr. Nolens heeft gesproken. Met instem ming heeft hij de waardering gezien voor hen, die hun plicht doen in het belang van het vaderland. De belangen van het land worden beter gediend met waardeering van hen, die on der de wapenen zijn, dan met herhaaldelijk twijfel uit te spreken omtrent den geest van het leger. De Minister~Van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zegt dat de regeering elk debat weigert om. trent de gegevens, die zij wil geheim hou den, en wel hierom omdat een volkomen opening van zaken, wil ze volledig zijn, vertrouwelijke mededeelingen en bespre kingen zou omvatten, die de Regeering niet het recht heeft mede te deelen; omdat zij moet omvatten feiten waarvan de mede- deeling in strijd zou zijn met het landsbe lang. De Regeering wantrouwt geen enkel lid der Kamer, maar het bewaren van een" ge heim hangt niet alleen af van de integriteit der leden. Dikwijls worden bij vergissing uitdrukkingen gebezigd die tot misvattin gen kunnen leiden. Een geheim aan hon- derd menschen meegedeeld, blijft niet ze ker een geheim. Toen de oorlog dreigde, was de Regee ring zich er van bewust dat er in onze in ternationale positie vele kwetsbax*e plek ken waren. Toen de oorlog uitbrak waren wij gereed en wistten wij dat het volk en de volksvertegenwoordiging achter ons stonden. "De erkenning van dit feit heeft niet weinig er toe bijgedragen dat ons lajid buiten de oorlog is geweest. Dat feit had een machtige preventieve werking. In menig tijdstip was er meer gevaar dan menigeen zich bewust was en de Regee ring had tal van netelige vraagstukken te beslissen. Is het nu geweest de voortreffe lijke leidiijg der Regering, die het succes bracht? Neen, hoe langer hoe meer vestig de zich de .overtuiging dat de regeering streefde naar een ongerepte neutraliteit, dat haar aanzien naar het buitenland was:' dat van een krachtig volk, eensgezind en vastberaden. Nog zijn er kwetsbare plaatsen. Is het dan nu gewenscht dat aanzien te vermin deren? Een tweede overweging is deze, op het oogenblik fs er in den grooten worstel strijd stilstand, een toestand van even wicht en 't schijntalsof dit gerustheid geeft aan ons land. Ieder oogenblik kun nen zich echter incideuleii voordoen, <2ïo .dc volle beschikking over onze volle weer macht noodig maken. De Min. zegt dat niet om ongerustheid te voeden, doch al leen om aan te toonen dat mén uit het geen .er heden is niet mag afleiden wat er morgen zal zijn. Hét geldt hier een strijd van naties, die strijden op leven en dood. De strijd kan zich heel licht verplaatsen naar het 'gebied der neutrale naties. Het oogenblik der beproeving kan over ons komen met plotselinge en onverdachte he vigheid. Daarom is het van. het hoogste be lang te blijven beschikken over de mach ten waarover wij kunnen beschikken. De Minister wenschte nog dit te vragen aan den heer Troelstra: Indien nog, als in Augustus, de nationale gedachte over- heerscht zal dan de verantwoordelijkheid van de Kamer niet het best gedekt zijn door het vertrouwen aan de Regeering tft geven? W a n.t die nationale gedach te wordt niet gedienddoor woorden, doch door daden. (Bravo's). Nadat nog enkele leden hadden gerepli ceerd komt de mo tie Troelstra in stem m'i ng en wordt verwor- penmet 62 tegen 11 stemmen. Veer de sociaal-democraten. Art. 1. De heer Bichonvan IJssel- monde (Wilde) zegt tegen dit artikel te zullen stemmen omdat hij zonder moti veering niet wil aanvaarden wat de Mi nister zegt. Art. 1 wordt goedgekeurd met 61 tegen 15 stemmen. Tegen de sociaal-democraten en de heer Bichon van IJsselmonde. De wetsontwerpen worden z. h. s. goedgekeurd. Eenige kleinere wetsontwerpen worden vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter constateert dat aangezien de agenda afgedaan is deKa mer hedenavond en morgen niet behoeft te vergaderen. Het is spr.'s voornemen behoudens bij zondere omstandigheden de Kamer niet bijeen te roepen voor Dinsdag a.s. ver 14 dagen. Dan zullen behandeld worden de nadere regeling van liet ecdsvraagsi.uk, de voorwaardelijke invrijheidsstelling, de landbouwbegrooting betreffende de econo mische maatregelen, het buitengewoon krediet, het wetsvoorsfel-Aalberse betref fende de oneerlijke concurrentie en de wij ziging der pensioenwetten voor de land en zeemacht en nog verschillende kleinere wetsontwerpen en conclusies omtrent in lichtingen op adressen. De heer Rutgers meent dat het wets ontwerp betreffende de voorwaardelijke invrijheidstelling voor behandeling niet in aanmerking komit. De heer Limburg vestigt de aan dacht op het wetsontwerp betreffende de onrechtmatige daad, dat reeds lang in sla.-it van Wijzen is. De heer Van Wij nbergen sluit zich hiérbij aaii; spr. heeft echter eenig bezwaar "tegeii de behandeling van het Wetsontwerp regelende het eedsvraagstuk en dient eerst af te wachten de memorie van antwoord en eventueele wijzigingen van het ontwerp. De Voorzitter wijst er op, dat hij slechts zijn voornemen te kennen gaf, eenige beslissing is nog niet genomen. Voorts wijst spr. op de urgentie van het eedsvraagstuk. De vergadering wordt gesloten. Marktberichten. SCHIEDAM, 26 Jan. Moutwijn f17.Je never f 21.Commissie f I6.V4 Stemming willig. Spoeling fl.80. Graanspiritus f23. Melasse Spiritus f21f22.Ruwe Spiritus flD/212. STOMPWIJK, 26 Jan. Eieren. Heden werden ter eierenveiling aangevoerd 1425 kip peneieren, die verkoclit werden f 0.8U a f 7.de 100 stuks, benevens 5Ü eenden eieren, die f6.85f0.— opbrachten. AMSTERDAM, 27 Januari. Vee. Aange voerd 148 vette kalveren, le qual. fl.15 A fl.18, 2e qual. 1.10 10.8c qual. 1.05 a per Kilo, graskalveren fU.A 59 nuchtere kalveren f 12 a 18, schapen flammeren, 891 vette varkens, Hollandsche le qual. 69 a 71 c., idem 2e en 3e qual. 67 a 69 c., Overzecsche en Gelder- eche le qual. a c., idem 2e en 3e qual. a c. Franschc a c. per kilo. BODEGRAVEN, 25 Jan. Aangevoerd 94 par tijen kaas le soort Goudsche f4V/2 a f44. 2e soort f39.a 41. le soort Derby fa f.2e soort f—le soort Edammer fa f2c soort fZwaardere Goudsche f44 a 45J/2- Handel matig. RECHTZAKEN. HAAGSGHE RECHTBANK. Smaadschrift. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de volgende zaaM: C. A. G. Jr., redacteur van het orgaan der Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, in wiens vervolging ter zake van het uitgeven van een voor den heer Henni Boers, directeur van de Ne- derlandsche Levensverzekering- en Lijf- rentebank, smadelijk geschrift, de Offi cier van Justitie bij de Rechtbank te 's-Gra venhage niet ontvankelijk was verklaard. Het vonnis werd vernietigd, in tegen stelling van het vonnis van de Rechtbank het O. M. wel ontvankelijk verklaard in, zijn strafvervolging, doch de ten laste ge legde feiten, me.t name het feit dat be klaagde uitgever was van het orgaan, niet bewezen verklaard en beklaagde vrijgesproken, met ontzegging van. de ci viele vordering. Verduistering. Dc advocaat-gen. bij bot gerechtshof te 's-Gravenhage requirccrrh? lieden vernietiging van het vonnis van de HaagschoRechtbank, waarbij A. M., vroeger loopjongen thans zonder beroep te Leiden, werd vrijgesproken van ten laste gelogde verduistering van f12.035, ten nadcele van den bode Brugman op Haar lemmermeer en schuldigverklaring van b«-kl. met veroordeeling tot 3 maanden gevangenis straf. Uitspraak* 3 Febr. a.s.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3