wielden dat de democraten hebben getracht een staatsgreep' te volvoeren. Zij hadden vele militairen voor zich gewonnen, die zich onder de menigte hadden geschaard en op roerige kreten uitten. De republikeinsche gendarmerie heeft verscheidene auto's met dynamietbommen in beslag genomen. Generaal Castro, de nieuwe minister-pre sident, heeft de poging tot opstand in de kiem gesmoord. (Het Portugeesche kabinet is, naar uit het bovenstaande volgt, afgetreden en pre sident Arriaga heeft generaal Pimenta- Castro met de vorming van een nieuw be last Castro doet pogingen om een extra parlementair kabinet te vormen.) BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Politieke tinnegieter ij. In het kamp van geïnterneerde Belgen te Harderwijk schrijft de „Tijd" is onder enkele Belgen de oude geest wakker ge worden. Een der geïnterneerden, de heer De Coninck, handelaar van beroep, oud ambtenaar van de Belgische Staatsspoor, had het plan opgevat om met behulp van eenige kampgenooten een anti-clericaal weekblad uit te geven, zooals het op het prospectus heette „door en voor de geïnter neerden". Het eerste nummer zou Zaterdag verschenen zijn. Eilacy, De Bode heeft het niet verder gebracht dan tot de afgezette drukproeven en de correctie door den hoofd opsteller. De generaal, bevelhebber van het kamp, was terecht van oordeel dat zulk een or gaan noch de stoffelijke noch de zedelijke belangen van de geinterneerden zou kun nen bevredigen maar veeleer een bron kan worden van twist en tweedracht onder de kinderen van eenzelfde land en hij stak een stokje voor deze politieke tinnegieterij. De Bode verscheen dus nietl Belgische vluchtelingen. De Burgemeester van Delft heeft de Com missie voor de Belgische vluchtelingen ont bonden. Het motief tot deze daad is dat de burgemeester de te Delft nog verblijvende vluchtelingen wilde overbrengen naar de vluchtelingen kampen, terwijl de commis sie zich daartegen krachtig verzette. Thans heeft zich een nieuwe commissie uit de Delftsche burgerij gevormd, die zich tot taak wil stellen de verzorging der al daar vertoevende vluchtelingen op zich te nemen, mits het Rijk daartoe subsidie blijft verleenen. Belgische vluchtelingen naar Eng el and. Het was gisteren aan het station te Vlie- singen weder een groote drukte, de per sonen die lieden, met den extraboot zouden vertrekken kwamen zich allen aanmelden om te worden gekeurd en om de tijdelijk kostelooze bewijzen van vervoer voor an dere in te ruilen. Een deel van hen, die gehoopt hadden eindelijk naar Engeland te kunnen oversteken, wachtte echter een groote teleurstelling. Gistermorgen was een order afgekomen, dat alleen zij die voorzien waren van een bewijs waarop door den commissaris van politie of door den burgemeester van de plaats waar zij in ons land vertoefd hebben, over het por tret een stempel was geplaatst, mochten zich inschepen. Voor degenen, die uit Vlis- elngen kwamen was dit nog in orde ge bracht, maar zij die uit andere gemeenten kwamen, zooals Middelburg, Goes, Oost- burg en andere plaatsen, hadden wel een door genoemde autoriteiten geviseerd be wijs, doch geen stempel over een portret, daar dit bij aanbieding der~bewijzen nog niet als verplichtend bekend was. Ondanks ook door invloedrijke personen, aange wende pogingen om hen toch te doen ver trekken, werd dit onverbiddelijk verboden. De stakkers zullen nu weder geruimen tijd moeten wachten en in ons land weer een onderdak moeten zoeken. Ontsnapte Fransche krijgs- gevangenen. Te Winterswijk zijn gisterochtend twee Fransche krijgsgevangenen, een paarden arts en een officier aangekomen, die uit het kamp te Friedrichsfeld ontsnapt wa ren. Belooning. Namens den Engelschen gezant weid door den heer Jas, commissaris van Rot terdam te Hoek van Holland, aan het Co mité tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken vijf pond sterling uitgereikt voor de hulp door dit comité verleend aan de op 22 September j.l. door het stoom schip „Titan" aldaar aangebrachte sche pelingen van den toen. getorpedeerden En gelschen kruiser. Koper. De directie van de naamlooze vennoot schap Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam heeft de volgende bekend making in de fabriek doen aanplakken: „De directie maakt hierdoor bekend, dat zij op het oogenblik niet voldoende mate riaal kan krijgen om de volle voortzetting van haar bedrijf mogelijk te maken. De reden hiervan is de volgende: De Britsche regeering wil alle koper be stemd voor Hollandsche fabrieken alleen dan doorlaten, indien de Nederlandsche regeering dit koper in ontvangst neemt. Tot nu toe echter heeft de Nederlandsche regeering op deze regeling niet kunnen in gaan. De directie is nu voortdurend in on derhandeling met beide regeeringen als ook met de verschillende commissies hier te lande welke ten doel hebben het verloop van dergelijke aangelegenheden te verge makkelijken. In verband met bovenstaande meent de directie echter dat het beter is nu reeds haar arbeiders te waarschuwen, dat ver moedelijk. binnen zeer korten tijd overge gaan zal moeten worden tot een sterke in krimping van het bedrijf, te beginnen met de arbeidsweek te verkorten op 3 dagen. Daar wij echter nu reeds gedurende 6 maanden hebben te kampen gehad met al lerlei moeielijkheden, teneinde onze mate rialen te krijgen en wij tot op heden deze moeilijkheden met succes zijn te boven ge komen, zijn wij niet zonder hoop, dat de Nederlandsche regeering, overtuigd zijnde van de noodzakelijkheid maatregelen te treffen, opdat onze circa 120 arbeiders, als mede de circa 3000 arbeiders, werkzaam in het installatie- en electrisch bedrijf, die tengevolge van het niet leveren van instal latiemateriaal onzerzijds, noodgedwongen werkeloos worden, aan het werk kunnen blijvein, een weg zal vinden welke den toe voer van grondstoffen weder verzekert" Kaasprijzen voor Februari. De Min. v. Landbouw heeft den maxi- mum-kaasprijs voor bimnenlandsch ver bruik gedurende Febr. a.s. bepaald als volgt A. voor den verkoop in het grootvoor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas met Rijksmerk f 49, voor volvette Goudsche Mei- en September-kaas f 47, voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk f 40, voor volvette jonge Goudsche kaas f 38, voor Edammer Mei- en Septemberkaas (40 f 42, voor jonge Edammer kaas (40 f 38, voor Goudsche kaas (40 f 37, voor Edammer en Goudsche kaas (30 f 33, voor id. ida (20 f28, voor magere Edammer en Goudsche kaas 118, voor Friesche nagelkaas f 23, voor Leid- sche en Delftsche komijnekaas f 40, per 50 K.G. B. Voor den verkoop in het klein: voor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas met Rijksmerk 627a ct., voor volvette Goud sche Mei- en Septemberkaas 60 ct., voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijks- merkt 52Va ct., voor volvette jonge Goud sche kaas 50 ct., voor Edammer Mei- en Septemberkaas (40 55 ot., voor jonge Edammer kaas (40 47'/a ct., voor Edam mer en Goudsche kaas (30 40 ct., voor id. id. (20 35 ct., voor magere Edam mer en Goudsche kaas 25 ct, voor Friesche nagelkaas 30 ct, voor Leidsche en Delft sche komijnekaas 55 ct. per Va K.G. Hierbij wordt onder kaas, gemerkt 40 30+ of 20 kaas verstaan, die respectie velijk 40 pCt of meer, 30 pGt. of meer of 20 pCt. of meer vet in de droge stof bevat. Roomkaas en lunchkaas (met Rijksmerk) kunnen in het groot verkocht worden als kilokaas voor f 42 de 50 K.G. en als lialf- kilokaas vor f 43 de 50 K.G., terwijl bij verkoop in het klein 10 cent per half K.G. fan worden berepend. Voor koschere kaas kan bij verkoop in het groot f 5 per 50 K.G. en bij verkoop in het klein 5 cent per half K.G. meer in re kening worden gebracht Verboden uitvoer Na verhoor voor den rechter-commissa- ris zijn naar het huis van bewaring te Winschoten overgebracht G. D., timmer- i man te Barnflair (gem. Vlaohiwedde) en j H., rijwielhandelaar te Terapel, verdacht van poging tot uitvoer van een groote hoe veelheid autobanden naar Duitschland; de tweede verdachte als medeplichtige. Tegenspraak. Van de directie derd N. V. Philips' Gloei lampenfabrieken, te Eindhoven, ontving de „N. Ct." een tegenspraak van het V.D.- bericht, dat wegens slapte door gemis aan grondstoffen binnenkort een groot aantal arbeiders aan genoemde fabriek zou wor den ontslagen. Staatscommissie herziening Auteurswet. Dé Staatscommissie voor de herziening van de overgangsbepalingen van de auteurswet hield de vorige week gedurende drie achter eenvolgende dagen te 's-Gravenhage hare zittingen tot het hooren van belanghebbenden uit verschillende kringen. Woensdag, Donder dag en Vrijdag 3 tot en met 5 Februari zal de Staatscommissie tot hetzelfde doel bijeen komen. Afgestraft. De socialisten worden om hun lamme houding, gisteren ter Tweede Kamer aan genomen, zoo raak afgestraft door den over zichtschrijver van 't Hbld, dat wij er niets aan toe te voegen hebben. Het blad schrijft: „Nu de socialisten veilig het oppositie- spel uit hun partij ook in de Kamer kon den spelen, deden ze het als spel. Ze handhaafden de door Minister Bos boom onaannemelijk verklaarde motie, waarin het weigeren van nadere inlichtin gen werd betreurd en stemden met hun veertienen dapper vóór de motie. Er waren immers toch 62 tegenstemmers om voor de verwerping te zorgen! En zoo ging het ook bij de stemming over artikel 1 van het eerste ontwerp, waarbij de heeren alleen nog het wonderlijke ge noegen smaakten van het gezelschap des heeren Bichon van IJselmonde, die (op grond van een onverstaanbare motiveering) mede tegen stemde. Zoo waren twee vliegen in één klap ge slagen. Voor de veiligheid des lands had den de burgerlijke partijen gezorgd, die in deze buitengewone omstandigheden wèl een buitengewoon vertrouwen in de Regee ring meenden te mogen stellen. En voor de bedreigde eenheid in de S. D. A. P. hadden de socialisten gezorgd. Do politiek is een schoone zaak. En de oppositie in de S. D. A. P. kan tevreden zijn." Dat is allemaal raak. Alleen is 't jammer, dat de overzicht schrijver zeker bedenkend dat men de rooden toch niet heelemaal moet afstooten nog volgend zalfje over do wond strijkt: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de socia listen, als zij waarlijk ernstige gevolgen van een stemming hadden verwacht, die gevolgen niet zouden hebben aangedurfd. Daartoe houden wij hen ook thans nog voor te goede Nederlanders." Hm, hm! Korte Kroniek. Tot voorzitter van den Ned. R. K. Fabrieks- Haven- en Transportarbeiders- bond is benoemd de heer P. J. Kleyn. De opbrengst van de tabak in Maas en Waal, gewas 1913, wordt geschat óp f 115,000. In 1912 bedroeg deze naar schat ting f 125.000 Hoewel de tabaksteelt toege nomen is, is de waarde van het geheel ver minderd. Dit komt omdat de prijzen lager zijn, dan eerst verwacht werd. Men schrijft uit Hatert aan de „Geld." Nu de voederstoffen voor het vee omhoog gaan en zeer in prijs stijgen, blijft ook het stroo niet achter. In de omgeving van Nij megen wordt reeds f 15 per 1000 pond be taald. Dat de waarde van het hooi eveneens stijgt, laat zich begrijpen. De Nederl. Bond van Schoenmakers- patroonsvereenigingen heeft aan den mi nister een gemotiveerd adres gezonden, waarin in overweging wordt gegeven, ma ximum-prijzen voor leder vast te stellen. Bij Kon. besluit is het verbod van uit voer van ruwe katoen tijdelijk opgeheven. De Tijd meldt; Naar wij vernemen, worden thans te Amsterdam en in omlig gende gemeenten groote bestellingen uit gevoerd van gesmede hoefijzers; men spreekt zelfs van 1 millioen. Deze bestel ling is voor buitenlandsche rekening en ook werd ons de richting aangegeven, waar de hoefijzers zullen heentrekken. On ze zegsman verontrust zich over een der gelijk aanzienlijk verlies van grondstof voor de binnenlandsche nijverheid. Wij hebben echter te bevoegder plaatse geïnfor meerd en vernemen, dat uitvoer van ijzer waren niet verboden is. Gemengde berichten. Do dader gepakt. Gistermiddag te twee uur ongeveer heeft de politie te Amsterdam den 48-jarigen A. G. gearresteerd, verdacht van Zondagavond op de Kattenburgerbrug den agent Titseler een messteek te hebben toegebracht, met het gevolg dat Titseler kort daarop overleed. De politie-commissaris, de heer Koster Henke, heeft den verdachte onmiddellijk in verhoor genomen. In den door de recherche van het afdeelings- bureau aan de Kattenburgergracht gearres teerden Adrianus Gout heeft de politie den dader te pakken van den doodslag, op den agent Titseler gepleegd. De aangehoudene is, zooals wij reeds meedeelden van 48-jarigen leeftijd, afkomstig uit Nijmegen en alhier wonende, Foeliestraa.t 42, 2e étage. Hij werkte thans in het cement aan de IJkade, en is daar door de recherche gistermiddag te twee uur gearresteerd. Gout heeft aanvankelijk ontkend, meende een alibi te kunnen opgeven. Dit bleek on juist. De politie heeft toen z'n Zondagsche kleeren laten halen en hem die doen aantrekken. De getuigen, bij het voorgevallene op de Kattenburgerbrug, Zondagavond j.l. aanwezig, herkenden in hem den man, die Titseler den zoo noodlottigen messteek had toegebracht. Eenmaal herkend zijnde, bekende Gout de daad te hebben gepleegd. Hij meende een agent te zien, waartegen hij gedurende e^nigen tijd een wrok koesterde en stak toe. Met het gevolg,, dat de plichtgetrouwe politie-beambte bet met den dood moest.be- koopen. De dader zal waarschijnlijk nog heden ter beschikking van 4e justitie worden gesteld. Xen controleur doodgeschoten. Bij dc familie te Doetichem is, naar de „Tel." meldt, bericht ontvangen, dat de heer B. W. van Gorkomt controleur te Kerintji (Sumatra) door een inlander is doodgeschoten. De heer Yan Gorkom bereikte den leeftijd van 30 jaar. Beklemd. Te Geldermalsem is gisteren de wisselwachter H. v. B. tusschen een neer vallenden vloer van een veewagen beklemd geraakt, waardoor de ruggegraat is gebroken. Do Muntquestic. Ovei de Limburgsche muntquaestie schrijft men uit Venlo aan de Geld. De eigenlijke muntquestie is finaal uit. Geen inensch, die nog het vroeger allegaartje van vreemde munten zou terugwensehen. Toch is noch niet alles in den haak. Op ver schillende plaatsen zijn moeilijkheden gerezen in verband met de uitbetaling van het loon der arbeiders, of werklieden. De werkgevers willen wel in Neüérlandsch geld uitbetalen, maar wenschen op een mark een paar centen te korten. Deze kwestie leidde op de ijzer fabriek v./h. Dentjes Co., aan de Maas onder Tegelen reeds tot een algemeene werkstaking. De directie wil he.t Duitsche geld aan de volle waarde rekenen en den gulden aan fl.10. Verschillende arbeiders zoeken werk in Duitschland. De fabriek is de oudste en de grootste van Tegelen. De directeur is een Duitscher. Flinke jongens. Vrijdagmiddag is door twee leerlingen van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool mot 5-jarigen cur sus te Utrecht aan den Catharijnesingel een daad verricht van moed. Er was een 4-jarig kind, dat aan den plantsoenkaut had gespeeld, te water geraakt en in een oogenblik dreef de kleine naar het midden van de_ Singelgracht. Er was niemand, die het aan dorst het kind te redden, toen op eens twee leerlingen van de Hoogere Burgerschool, Marius ten Bouwhuijs en Van Aalst, na elkander gekleed de»n Sin gel insprongen en het reeds zinkende kind kind behouden aan den kant brachten. Gisternamiddag ontstond een zware binnenbrand op een achterzolderkamertje van perceel Vinkestijnstraat 139 te 's-Gra venhage, waar een timmerman werkzaam heden verrichtte. Vermoedelijk door het overkoken van een pot met lijm heeft deze vuur gevat en deelde de vlam zich ook mede aan het houten beümmeringswerk van den zolder. Eenag gereedschap ui een veeren bed waren een prooi der vlammen. De brandweer was het vuur echter spoe dig meester; het^werd met een straal uit de waterleiding gebluscht. De aardbeving in Italië. Het blad Unio- ne meldt, dat bij de laatste aardbeving vol gens officieele mededeeling meer dan 50,000 personen gedood en over de 70,000 gewond zijn. Land en Tuinbouw. Mond- en klanwzeer. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in een on derhoud dat de heer F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer voor Zutphen, gisteren met. den Minieter bad, te kennen gegeven dat hij denkt voort te moeten gaan met het thans gevolgd systeem inzake het mond- en klauw zeer. Op 1 Februari heeft de Minister wederom eene conferentie met landbouw-autoriteiten, om wederom hun gevoelen in deze te verne men. Mocht de ziekte tegen de wcide-tijd niet zijn bedwongen, dan zal van het thans gevolgde systeem natuurlijk moeten worden afgeweken en daarmee moeten worden opgehouden. Op dit oogenblik zal dus van een verdere poging om verandering te verkrijgen hetzij door middel van eene interpellatie, hetzij door het richten langs parlementairen weg van een schriftelijke vraag tot den Minister, geen resul taat te verwachten zijn. Men meldt uit Deventer: Op last van den district-veearts werden Maandagnacht en Dinsdagmorgen politiemaat regelen genomen opdat geen vee zou kunnen worden vervoerd uit de provincie Gelderland naar de provincie Overijsel, in verband met de voorzorgen tegen de uitbreiding van mond en klauwzeer. In de dorpen in de omgeving waren daartoe politieposten uitgezet; ook op de toegangswegen tot de stad bevond zich politie. Naar we vernemen was er reden tot onge rustheid omtrent de verbreiding van de ge vreesde ziekte in deze omgeving en met het oog op de veemarkt diende men buitenge woon voorzichtig te zijn. Men vreest dat er verzwegen gevallen in de omgeving voorkomen. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Uit de Veen. Geachte Redactie, In de laatste dagen van het jaar 1913 schreef ik, dat de oogst betreffende dat jaar bevredigend was, en nu vraag ik nog maals een plaatsje in uw blad om iets over den afloop van 1914 en over de toekomst te vertellen. Wat betreft den oogst 1914, kan ik zeggen, ging in den eersten tijd van den oogst alles naar wensch. Er groeide voldoende en de opbrengst der producten was tamelijk goed. Daaruit volgde, dat wij met vreugde de toekomst tegemoet zagen. Maar, helaas, onze vreugde was kort, want, zooals' wij allen weten, brak in Augustus de mobilisatie aan. En waar waren de goede prijzen voor onze producten? Ver dwenen. 't Was, alsof ons goed zoo in eens bijna waardeloos was. En wat was 't ge volg van deze omstandigheden? Een goede oogst en over 't algemeen genomen een slechte of ten minste een niinder goede zomer. Ik geloof ten minste, dat diegene, die zoo'n hoogen huurprijs moeten betaien, waar ik ook in het laatst van 1913 over geschreven heb, met een niet zeer voordee- lig saldo zullen sluiten. Maar wat zal 't volgende jaar ons weer bieden? 't Ziet er duister uit als ik;oordeelen mag. Ten eer ste, zijn we, er wel van .verzekerd dat de verzending haar gewenschten loop zal krijgen? Ik twijfel er aan. En zoo wij die moeten missen zal er wel meer te betwij felen vallen wat aangaat de prijzen onzer producten. Maar laat ik daarover eindigen, dat zul len wij ook dan wel weer zien. Doch hoe moeten de tuinders, die onder de wapenen zijn, hun land bewerkt krijgen, hoe moeten zij hunne erwten te veld krijgen? Een knecht op hun land aanstellen, zal men zeggen; ja, maar ik heb zoo even al gezegd dat. dat den vorigen zomer niet veel heeft opgeleverd, dus er kunnen er wel zijn, die vanwege hunne financiën geen kans zien een knecht te huren; en dan nog, waar haalt men een goeden knecht vandaan, dat gaat ook maar zoo gemakkelijk niet. En wat zal dan nog het beste wezen? Dat paen zelf zijn tuinen bewerkt of dat men alles aan een knecht moet overlaten? Enfin, daar moét ieder op zich zelf maar over oor- deelen. Maar het is te hopen, dat betrok ken personen, zoo de mobilisatie moet voortduren, 't zij in 't geheel thuiskomen, of op zijn minste genomen, wekelijks drie dagen verlof krijgen. M. X. Gemeenteraden. Dit jaar moeten in de volgende gemeen ten de hieronder genoemde leden van den Raad aftreden. Leiden: De heeren J. A. Bots, J. Kore- vaar P.Az., P. J. Mulder, M. P. E. Briët, J. P. J. Driessen, Mr. A. v. d. Eist, Mr. J. C. v. d. Lip, P. ftoogenboom, A. Corts, J. H. Carpentier Alting en W. Pera. Ter-Aar. De heeren J. Visser en J. van Vliet. Aarlanderveen. De heeren J. v. d. Bosch, Mr. C. v. d. Lee, C. v. Egmond en S. Dompeling. Alkemade: De heeren H. Bakker, J. Bon- da, P. Kokshoom, en P. de Jong Czn. Alphen: De heeren W. Los, J. v. Leeuwen G. M. Herngreen en G. v. d. Meer. Bleiswijk. De heeren H. Bontenbal en P. v. d. Bosch. Bodegraven. De heeren J. H. Koot, A. de Vos en D. A. de Jongh. Boskoop. De heeren F. J. Grootendorst, J. v .Gelderen R. Hz., en C. Guldemond. Hazerswoude. De heeren A. W. Straathof C. Filippo, C. Wezelenburg en A. W. van Exter. Hillegom. De heeren A. Topper, F Veldhuyzen van Zanten, H. A. v. Wave re;:. J. H. A. Vooren. Katwijk. De heeren M. v. Egmond, R. Ouwehand, D. W. Ouwehand, Dr. A. J. v. Walsum en C. v. Tol. Koudekerk. De heeren Ph. Qualm en G. v .d. Bijl Az. 'Leiderdorp. De heeren J. Moraal, Th. Rijnsburger en J. J. Koning. Leimuiden. De heeren J. van Leeuwen en A. Jansen. Lisse. De heeren M. v. d. Veld, J. Pijn- acker en W. Krösschell. Nieuwkoop. De heeren J. v. Leeuwen, G. van Middelkoop, en P. Groenendijk. Nieuwveen. De heeren J. Konst en F. M. Baud. Noordwijk. De heeren C. J. L'. v. d. Meer, A. Balkenende, Th. J. v. Went. Noordwijkerhout. De heeren II. Heems kerk en J. v. Schie. Oegstgeest. De heeren G. Boon, J. C. Spaargaren, P. Kromhout en N. v. d. Spiek. Oudshoorn. De heeren R. v. d. Berg en F. de Rooy. Rijnsaterwoude. De heeren C. Veldhuy- zen en J. W. de Bruin. Rijnsburg. De heeren J. v. Iterson, J. v. Klaveren Gz. en S. Schoneveld. Sassenheim. De heeren J. W. Marbus en H. Bader. Stompwijk. De heeren L. J. Wijsman, A, v. Leeuwen, C. v. d. Eyk en H. J. Smit. Veur. De heeren J. F. v. Vliet en C. Weerdenburg. Voorhout. De heeren P. Warmerdam en L. Belt. Voorschoten. De heeren J. v. Santen, Chr. Eggink, J. A. Mens en C. Overkleeft Warmond. De heeren W. H. Heemskerk en G. B. de Vroomen. Wassenaar. De heeren J. Ruygrok, Jhr. J. Hooft Graafland, A. L. Rooyakkers en J., Th. Wouters. Woubrugge. De heeren C. P. v. d. Geest, J. M. v. d. Voorn en A. D. H. Heenk. Zevenhoven. De heeren J. Veerman en A. N. Straathof. Zóeferwoude. De heeren P. J. v. d. Poel, M. Th. Kompier en J. Straathof. Uit Stad en Omgeving. Liturgische cursus. De eerw. inleider begint dezen cursus met een verklaring van de Canon, het ver- hevenste en schoonste gedeelte van de H. Mis, 5 gebeden vóór de Consecratie, de Consecratie, 5 gebeden nè, de Consecratie. De gebeden van de Canon sluiten aan bij die van de Praefatie. De Canon begint in een indrukwekkende stilte, terwijl de priester in rechit-staande houding de handen uitgestrekt houdt. In het eerste gebed vraagt de priester de of ferande te zegenen en de algemeene vruch ten van het offer aan de geloovigen te ver leenen. Het driemaal onder dit gebed ge maakte kruisteeken beteekent niet alleen een zegening, maar ook een aanwijzing, om zoo te zeggen een gestie, waarmede men aan God iets aanbiedt. De priester bidt in dit gebed voor geheel de kerk. Al lereerst vraagt hij om het hoogste goed, den vrede. Na dit gebed komt de gedach tenis voor de levenden. 'Ten teeken van 6meeking voegt hij de handen nu weer samen. Allereerst gedenkt de priester de genen, tot wier intentie de H. Mis wordt opgedragen, vervolgens kan hij ook ande ren gedenken. In het eerste gebed is dus sprake van de algemeene, hier van de bij zondere vruchten. De priester bidt vervol gens voor degenen, die hem bij het Mis offer assisteeren (ook b.v. voor degenen, die de Misgewaden hebben vervaardigd). Hij bidt ten slotte voor allen, die in de kerk tegenwoordig zijn. Voor allen vraagt hij geestelijke en tijdelijke goederen. In het derde gebed worden de heiligen aan geroepen, die in het gevolg van Christus Zijn, zoodat hemel en aarde te zamen het offer aanbieden. Op enkele groote feest dagen is in dit gebed een kleine verande ring. Onder het vierde gebed dat ook op enkele dagen is gewijzigd, legt de priester de handen gevouwen boven de offergave. Deze plechtigheid beteekent, dat wij het offer aanbieden voor ons zelve; dat wij de schuld van onze zonden op Christus neerleggen; dat wij ons zelf aan God aan bieden. In dit gebed wordt gezegd, dat het offer een daad is van geheel de Kerk. In het vijfde gebed vraagt de priester aan God het offer te voltrekken en aan te ne men, dat het redelijk zij en Hem aange naam. Ook onder dit gebed maakt de pries ter meerdere kruisteekens. De priester vraagt in dit gebed, dat het brood en de wijn voor ons worde het Lichaam en Bloed van Christus. Nu gebeurt het grootste wonder, dat Gpd ooit heeft gewrocht. Wij zijn gekomen op den top van den Calvarieberg. Christu» offert zich echter hier niet lijdend, maar ook verheerlijkt op. Het altaar is ook een Thabor. I De priester wischt voor de Consecratie de vingers af, neemt de hostie in de han den en bidt het Consecratie-gebed (waarbij het brood veranderd wordt in het Lichaam en Bloed van Christus,) dat eigenlijk door Christus-zélf wordt gebeden door den mond van den priester. - (Van dit oogenblik af houdt de priester vinger en duim op elkander tot na de Communie.) Na de opheffing van de geconsacreerde Hostie, bidt de priester het Consecratie gebed, waaronder de wijn veranderd wordt in het Lichaam en Bloed van Chris tus, waarna ook het Heilig Bloed ter aan bidding wordt opgeheven. Raad van State. De afd. van den Baad van State voor de geschillen behandelde gisteren het be roep van J. C. Wiepjes alhier, tegen het besluit van Burg. en Weth. dezer gemeen te van 20 April 1914, waarbij hem vergun- niing is geweigerd tot het oprichten van eene speelgoederen en kleine houtwaren- fabriek in de Lovierstraat alhier. De Hoofd ingenieur van den provincialen water staat met wiens gevoelen Gedeputeerde Staten, het districtshoofd der Arbeidsin spectie en de directeur-generaal van den arbeid zich vereenigen, adviseert, de ver gunning onder een vijftal voorwaarden, te verleenen. Ingekomen waren nog eenige mia saves ter bestrijding van het beroep. Universiteit. De nieuwbenoemde hoog leeraar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit, om onderwijs te geven in de Algemeene Geschiedenis en de Politieke Aardrijks kunde, prof. dr. J. Huizinga, herwaart* uit Groningen overgekomen ter vervan ging van wijlen prof. dr. C. H. Th. Busse- maker, aanvaardde hedennamiddag zijn ambt in het klein-auditorium van bot Academiegebouw' met het uitspreken °en<< rede over „Historische Levensidealen.'

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2