OORLOGS-VARIA. v. Veen den len prijs met 113 punten, Ja cob v. d. Zijden den 2en prijs met 94 pun ten; de 3e prijs werd behaald door den beer II. v. Zanten met 87 punten. RIJPWETERING. Mond- en klauwzeer. Door den land bouwer. P. Kokshoorn is gieieren aangifte gedaan dat hij vermoedde dat het mond en klauwzeer onder zijn veestapel is uit gebroken. TER AAR. Schouw. De schouw over de schoor- steenen en rookgeleidingen in deze ge meente zal worden gehouden op Zaterdag den 30 Januari a.s. en zoo noodig volgen de dagen. WARMOND. Jubileum. Vrijdag 29 dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat W. v. d. Voet als af slager in dienst trad, waarvan 4 jaar ten kantore van wijlen Notaris Pape en 21 jaar ten kantore van zijn tegenwoordigen patroon Notaris Frijlinck. LEI DSC MEN DAM. Jubileum. Onder zeer groote belang stelling vierde dr. P. Huyser, arts te Leidschendam, gisteren zijn zilyeren jubi leum als zoodanig. Uit zijn talrijke patiën ten had zich een commissie gevormd, die zich te half twaalf ten huize van den jubi laris vereenigde en hem bij monde van haar voorzitter, den heer P. van Duyven- dijk, burgemeester van Stompwijk en Veur een souvenir aanbood, bestaande in een zilveren theeservies op zilveren blad uit de Kon. Fabriek der firma Van Kempen, ver gezeld van een artistiek bewerkt album, be vattende de namen der deelnemers, zoo medeeen herinneringsmedaille, mede in ge noemde fabriek vervaardigd. De voorzitter hield een van groote sym pathie getuigende toespraak. Op de druk bezochte receptie kwam een deputatie van de afd. Leiden der Ned. Mij. t. bev. der Geneesk., bestaande uit de hee- ren Prof. Kan, drs. Boonacker en Webers den jubilaris hulde brengen, voor zijn 25- jarige werkzaamheid ten bate der lijdende menschheid. Tallooze bloemstukken werden den jubi laris aangeboden als bewijzen van groote en oprechte sympathie van de zijden van patiënten, vrienden en vereerders. Met een serenade door het muziekkorps van den Veenwe^;, onder leiding van den heer Coppens, hoofd der school aldaar, werd de feestdag besloten. Uitvoering. De tooneelvereeniging Onderling Kunstgenot" geeft op a.s. Maandag 25 Januari en Donderdag 28 Ja nuari eene uitvoering ten bate van de steuncomité's van Veur en Stompwijk. - ZOETERWOUDE. Bovolklngstatistiek. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1933 uit 2074 mannen, 2342 vrouwen, totaal 4410 zielen. In 1914 vermeerderde door geboorte 71 m. 66 vr. tot. 137 z., door vestiging 138 an. 298 vr. tot. 481 z. Geheele vermeerdering van 254 m. 304--vr. totaal GIS -zielen. Verminderd door sterfte 21 m. 27 vr. tot. 48 zielen., door vertrek 190 m. 283 vr. tot. 479 zielen. Totaal vermeer dering van 37 m. 54 vr. tezamen 91 zielen. Zoodat de bevolking op 31 Dcc. 1914 be stond uit 2111 m. 2396 vr. iot. 2507 zielen. Onderlinge Yeeverzekering. De onder linge Veeverzekoring zal haar Jaarvergadering houden op Woensdag 27 Jan. a.s.,'s morgens half tien. R. K. Boerenbond. De eerste R. K. Boerenbond ,,St. Lebuïnus" hield Vrijdag avond zijn eerste jaarvergadering in het café van den lieer Deckers. „Eaht roomsch" werd deze, vergadering geopend: met de roomsche begroeting. De voorzitter, de heer P. Paardekooper, riep allen, inzonder den geestelijke advi seur, den WelEerw. heer Chr. S, Dessing, en den WelEd. heer A. H. Engels, een hartelijk welkom toe, en wenscht den le den van den Bond een zalig en voorspoe dig jaar. Met oen kleine uitbreiding worden de notulen vastgesteld. De heer C. H. de Boer, 2e secretaris, bracht vervolgens een goed en breedvoerig uitgewerkt jaarverslag uit. Krachtig omlijnd gaf de secretaris daar in de verschillende gebeurtenissen weer voor en na de oprichting, noemde de vele resultaten en successen door rustelooze ar beid van het bestuur verkregen ondanks de vele critiek (terecht afkeurend) onder vonden van katholieke landbouwers. De rekening en verantwoording in uit gaven f57.62, inkomsten f 69.98,5, batig saldo van f 12.36,5 wordt door een drietal heeren nagezien en accoord bevonden. De contributie wordt wederom vastge steld op f 1. Nu de huishoudelijke agenda-punten zijn afgehandeld, geeft de voorzitter den WelEd. heer Engels het woord tot het houden van zijn rede, getiteld: „De R. K. Landbouworganisatie, gezien in het licht der naaste toekomst". Spr. zegt dat reeds overwogen is de gan- sche plattelandsbevolking in één land- en tuinbouwbond te omvatten; de vakbelan gen kunnen groepsgewijze met a.ansluiting van een der kleinste gedeelten op een plaats met andere gemeenten worden be hartigd. Dan bereikt men éénheid onder de landbouwbevolking. Gewenscht zou dan zijn een groote Boe- renvergadering waar een Diocesane Bond kan gceonsti tut ioneer d worden: een eerste Bóeren-Landdag. Spr. noemt de mogelijk te ontwikkelen kracht door samentrekken van bondscon- tributie, door voorlichting op practisch land- en tuinbouwgebied. Wetenschappelijke voorlichting bij de groote omwenteling van land- op tuin bouw door een wetenschappelijk tijdschrift zal noodzakelijk worden. Een nationale organisatie is om ver schillende redenen gewenscht. Omtrent de algemeene beginselen zegt spr. dat het godsdienstig-zedelijke de grondslag moet zijn der beginselen; er moet krachtig gewerkt worden in het licht der Kath. Kerk. tip de tweeue piaai» moeten de Boeren ook in de politiek Roomsch zijn. De Boeren zijn te kalm, te rustig; men moet in het belijden en leven Roomsch zijn als kloosterlingen; brutaal, waar noodig, als socialisten, 6prak Pater van den Ei sen ongeveer, ri- Zooals arbeider en middenstan e n rechten, dikwijls met succes, vragen eten ook de landbouworganisaties dat doe-.-»" Er moet een landbouw-wetgcving men. Als richtsnoer van ons doen en lat moe ten wij de pauselijke leerstellingen ne en. Daar zijn toestanden wier vérbetering finaal onmogelijk worden geacht. Het „pachtcontract" vraagt dringend om een wetgeving. Spr. zegt wat eenmaal een nationale Boerenbond zal kunnen doen zij kan beschikken over millioenen! Levensverzekeringen hebben, gesteund door katholieken, in N,-Brabant telkens wee^pwo- nïrigen verhuurd aan protestante boeren. Zoo ziet men wat tegenstanders doen. Een heid, kracht en kapitaalconcentratie is noodig daartegenover. Spr. heeft alle vertrouwen in den komenden bond; heeft zij tien jaren gewerkt zullen de toestanden er anders uitzien. Spr. hoopt dat 'naast den Katholieken bond een Protestanten bond zal opgericht worden, waarmede, zoo ver mogelijk, kan samenge- gewerkt worden. Ten slotte spoort spr. allen aan propagandist te zjjn en zich.een offerte getroosten voor de goede zaak. Een flink applaus waardeert het gesprokene van den heer Engels. Een korte gedachterrwisseling volgt omtrent het mogelijk samenbrengen van land- en tuinbouw ineen. De Voorzitter dankt den heer Engels voor zijn schoone rede. De Eerw. Adviseur sloot zich hierbij aan. schingswera, uocïi men begreep al ras, dat tegen zulk een geweldig vuur niets was uit te richten. Gelukkig heerschte er volkomen windstilte, zoodat de vlammen zee recht omhoog golfde, en er geen oogen- blikkelijk gevaar scheen te bestaan voor de belendende gebouwen. Dé brandweer bepaalde zich in hoofdzaak tot de beveili ging van de omliggende .gebouwen en het localiseeren van den brand tot de kazerne. De opgewondenheid werd nog grooter, toen er knallen, als gevolg van het ontplof fen van aanwezige scherpe patronen, ge hoord werden. De patronen sloegen daar bij uit het dak. De voorraad scherpe am munitie was bijtijds in veiligheid gebracht. De manschappen hadden ook hun uitrus tingen én eigendommen jn veiligheid kun nen brengen. Zij hielpen onversaagd aan het blusschingswerk mee. Onder donderend geraas stortte ten slot te het door het vuur geheel verteerde dak in. Onmiddellijk werd dit instorten ge volgd door een vuur- en vonkenregen, ge weldig en schoon tegelijk. Omstreeks 8 uur had het vuur zich voortgeplant tot op de tweede verdieping. Er was geen hoop, dat er van het gebouw nog iets bruikbaars zal overblijven. De oorzaak van den brand is niet be kend, maar men vermoedt, dat de brand hieraan te wijten is, dat het nieuwe stroo, gistermiddag op de zolder gebracht, te dicht bij een hard brandende kachel is ge komen. ALLERLEI. flesschen doen springen en het heele fles- schenleger tot een gevaarlijke exploisiemijn maakt. Heeft de gisting lang genoeg haar beurt gehad, dan gaan zij weer een verdieping lager, waar een frissche en bestendige temperatuur heerscht. De flesschen worden nu alle op den kop gezet. De bij de tweede gisting gevormde droes of moer moet zich in den hals der flesch afzetten. Daarna worden de fles schen door bekwame werklieden geschud, zoodat de droes zich tot een klein propje achter de kurk samentrekt. Dan komt de beurt aan den grootsten kunstenaar in het wijnvak. Met een en kelen ruk moet hij de moer uit de flesch lichten zonder dat daarbij de champagne ontsnappen kan. Bij deze zelfde gelegenheid wordt in iedere flesch een dosis in wijn opgeloste suiker gedaan om de champagne het tim ber te geven, dat den smaak moet doen kennen. De champagne is nu gereed en wordt naar de bovenste verdiepingen geëxpe dieerd, waar hij naar jaar en type gerang schikt wordt. Het beste is hem hier een jaar rust te gunnen, ofschoon hij reeds van dat oogen- blik af drinkbaar is. Langzamerhand krijgen de flesschen dan hare toiletten aan, meisjes beplakken de flesschen met goud- en zilver schitterende étiquetten, en pakken ze in stroohulzen voor de verzending. Dat ook aan de aesthe- tische uitdossching der flesschen tegen woordig veel zorgen wordt bésteed, kan men in eiken wijnhandel constateeren. Amerika gebruikt alleen de helft van den uitgevoerden champagnewijn, terwijl Frankrijk zelf niet meer dan een vierde gebruikt van de vijftig mijlioen flesschen, welke de jaarlijksche productie groot is. En -van dat vierde gedeelte drinken de vreemdelingen, die in Frankrijk vertoeven nog het meeste op. Het „Tipperary"-Lied en de leren. Men weet, dat het op 't oogenblik we reldberoemde krijgslied der Engelschen 't Is a long, long way to Tipperary. van Iersche afkomst is. Doch de Ieren zijn er allesbehalve op ge steld, dat dit lied, hetwelk eigenlijk dub belzinnig herinnert aan de moraliteit of liever immoraliteit der arme Iersche ar- beidsbevolking van Londen, zulk een op gang maakt en tot soldatenlied bij uitne mendheid wordt verheven. Zoo meent ten minste het Iersche blad „Leader" te Dublin" dat als volgt schrijft: „Een zeer bekend Iersch letterkundige wendt zich tot ons met booze bezorgdheid over „Tipperary" en nog meer over de herinnering^ aan Picadilly en Leicester Square, de plaats van samenkomst van al le Iersche bannelingen, die overal in eten tekst optreden. Weinig menschen in Ier- tand 'moeten wej gowctön hebben,, dat juist Picadilly en Leicester Square de on zedelijke kwartieren van Londen zijn, het zinnebeeld van het onzedelijke leven te Londen. Onze corr. heeft jarenlang in Lon den gewoond en wij kunnen zeer goed zijn toorn en ergenis begrijpen bij het hooren van dit verachtelijk en ellendig (contemp tible and miserable) „Tipperary"-lied. Ge heel afgezien nog van het karakter van 't lied als Iersche gemeenschapsplaats op ieder kermis-theater, mag geen fatsoen lijke Ier, die weet wat onder Picadilly en Leicester Square verstaan wordt, dit lied in zijn omgeving dulden of meezingen". Blinde soldaten. Men moet een hart van steen hebben, wanneer men deze ongelukkigen bezoekt, schrijft een medewerker van de „Nordd. Allgem. Ztg.", die door den directeur van een kliniek verzocht was, om door proe ven uit te maken, wie van de veertien vol slagen blind geworden patiënten muzikale begaafdheid bezat. „Een stichting ten be hoeve van door den oorlog blind gewor den soldaten zou voor degelijke opleiding zorgen en muziekinstrumenten verschaf fen. Het was geen vroolijke bezigheid. Na elkaar kwamen zij bij den musicus, het wa ren vriendelijke, schuchtere jongens, in hun gestreepte linnen kielen, met hun tastende handen; en de ijzeren discipline deed hen ook nu nog stram staan, wan neer hun naam genoemd werd. Geduldig beantwoordden zij alle vragen en zongen de tonen na, als kinderen vol verwachting, of zij in de school zouden opgenomen wor den. Allen waren verheugd over het ge schenk, dat ik hun kon beloven, want allen waren, zonder uitzondering, muzikaal aan gelegd, sommigen zelfs buitengewoon, 't Was treffend te zien, hoe op hunne ge laatstrekken de vaste wil lag uitgedrukt, om in hun sombei* bestaan de schoonheid ie veroveren. En toen ik hun vertelde, hoe ons blinden-instituut was ontstaan en dagelijks werd gesteund, zelfs door de armsten uit het vaderland, hoe hunne ka meraden te velde inzamelingen hielden, hoe ook de weduwen en de moeders van de gesneuvelde helden hun penningske offerden en meehielpen om licht te bren gen in hun donker leven, toen kwam een ontroerende glimlach over die stille gezich ten. Zij allen, die een viool, klarinet, piano of een cither hadden uitgekozen, wilden zich zéér, zeer veel moeite geven om zich, zooals zij zeiden, deze liefde waardig too- nen.... deze bescheiden lijders, aan wie wij toch nooit kunnen vergelden, wat zij voor ons gedaan hebben." Burgelijke Stand. NOORDWIJK. Geboren: Ida Catfiarina, d. v. G. J. Wassenaar en F. A. Hoogenstraaten. Cornells Jacobus, z. v. J. Noppe c-n M. Dijksman. Ondertrouwd: M. A. Romers 21 j. en M. C. Waasdorp, 21 j. A. H. Faase 35 j. cn A. M. vari Eedon 27 j. Laatste berichten. LEIDEN. Brand. Door onbekende oorzaak brak hedenmiddag to ongeveer drie uur, brand uit in een pakljuis der firma Bernard, uit komende in een steeg achter het Stadhuis. Spoedig was de brand door raiddel.van een straal op de waterleiding en een handspuit onder leiding van den commandant der brand weer, gebluscht. Interneeringskampen. Door de regeering zijn de intenieeringskam- Pe.n. *.e Zwolle en Kampen opgeheven. De militairen zullen op het eind van Januari naar Harderwijk worden overgebracht. De te Zwolle geïnterneerde officieren alsmede hun oppassers zullen aldaar blijven. De depót te Assen wordt naar Oldebroek overgebracht. Do officieren uit Kampen en Assen worden naar IJunspeet overgebracht en Majoor Hoefcr, thans Commandant te Kampen zal niet liet toezicht over hen belast worden. Langer in dienst houden van dienstplich tigen bij de landweer. De Minister van Oorlog heeft naar aan leiding van hot afdeelingsverslag der Tweetje Kamer aan die Kamer een Nota doen toekomen. Hierbij geeft de Minister o. a. het vol gende te kennen Noodzakelijkheid tot het bijeenhouden van de onder de wapenen zijnde lichtin gen. Ook uit de politieke en strategische verhoudingen, die voor het publiek open liggen, kan zegt de Minister voor hem, die met kennis van zaken toegerust is, afdoende blijken, dat de positie van ons land nog evenzeer als in Augustus de onmiddellijke beschikking over onze ge heele krijgsmacht eischt. De Regeering, den toestand nauwkeurig overziende, zou de althans hare verantwoordelijkheid niet gedekt achten, indien haar die beschik-, king mocht ontbreken. Dat zij mede over gegevens beschikt, waarvan het publiek geen kennis draagt, ligt voor de hand.. Zij acht het echter in strijd met 's lands belang daaromtrent eenige mededeeling te doen, zelfs niet in comité-generaal. De Minister stemt geheel in met de leden die het denkbeeld van zoodanige vergadering hebben bestreden. Tweede tocht van Duitsche luchtschepen naar Engeland. LONDEN, 22 Januari. Een onbekend aantal Zeppelins is hedenavond om half elf over Cromer (bij Groot Yarmouth) ge vlogen op weg naar het binnenland van Engeland. Een Duitsch proviandschip in den grond geboord. MELBOURNE, 23 Januari. Een kruiser heeft op 6 dezer een proviand schip \oor de Duitsche kruisers*in den grond geboord.. De officieren en manschappen zijn krijgs gevangen gemaakt. Een schip gezonken. LONDEN, 23 Januari. Het Wilson-stoom- schip Hydro is gisteren voor de kust bij Donegal (Ierland) gezonken. Men gelooft, dat de bemanning gered is. Marktberichten. LEIDEN, 23 Jan. Botermarkt. Prima fa- brieksboter (contróle) van 100 a f7U. prima boerenbotcr f 08 a f 70. goede boerenbotcr f 04 a f60. Aangevoerd 92/8, cn 29/10 vaten we gende 2130 K. G. Handel matig. Tnrf. Aangevoerd van 38 tot en met22Jan. Lange turf nihil van f4.75 tot f5. Delft 23 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 3 stapels kaas. wegende tc zamen 490 kilo, prijs f65 a f69 per 100 kilo. LEIDEN, 23 Januari. Korenbeurs. Verkoopers vast gestemd en moesten reflec tanten meermalen hoogere prijzen inwilligen. Tarwe, in uitgezochte kwaliteit, bedingt goede prijzen. Andere artikelen ook in vasten toe stand. Als volgt zijn te noteeren: Tarwe f12.80f13.50 per 80 Kilo. Haver per 100 kilo f 14.80 a f 15.50, Gerst per 65 kilo f9.a f9.60. Erwten perH.L.f 13.50 a f 15.25. Eiercuveiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 4842 stuks. Kipeieren f 6.35 tot f7.20. Eendeneieren fü.50 a f6.80. Handel vlug. LEEUWARDEN, 22 Jan. Vee. Tf-r markt zijn heden aangevoerd: 60 stieren f 100320, 20 ossen, f 120—210, 340 vette koeien f210—310, per V2 K. G. 3343 et., 362 melk- en kalf- koeien f 180280, 165 pinken f 60110, 25 vette kalveren f 4563, per V2 K- G. 4050 ct., 40 graskalveren f60—llü, 94 nuchtere dito f 8 d 16, 858 vette schapen f 2838, 210 weidescliapen f 1824, 0ÜU lammeren f,,115 vette varkens f 7478, per 1/2 K. G. 8233 ct., 85 magere varkens 1'3545, 1158 vette biggen f 3858, idem voor do Londensche markt per 1/2 K.G. 24 a 25 c., 227 kleine biggen f612, Totaal aangevoerd 3759 stuks vee. SCHIEDAM, 22 Jan. Moutwijn f17.Je never f 21.Commissie f l»'/2 Stemming vast. Spoeling f L70. Graai/pi ritus f22. 23.Melasse. Spiritus f210.Ruwe Spiritus fll.HV2- W'ASSENAAR, 22 Jan. Veiling. Bloemkool fgroene" savoyekool f2.4.gele savoyekool f3.4.— roode kool f4— 5.— witte kool 0./Boerenkool per 100 1Ü.80 a f 1.25 Peen per ben f0.0.—Kroten per ben f 0.30 a f0.Spruitkool f0.30 a fO-82. An dijvie per 100 f0— a f0.—Knolrapen per stuk f0.a f0. Eieren, per 100 stuks fG.50 7.25 Kippen f0.70 a Cl.Konijnen f0.90. a fl.ló. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgeft van 28 Januari 1915, medegedeeld door hot Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstaud 755.4 Hernoesand. Laagste barometerstand 745.9 Groningen. Verwachting tot den avond van 24 Jan. Zwakke tot matige, veranderlijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vries punt. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. St. Jozefszaal 8 uur. R. K. Bloemist-, Land- en Tuinbouw werklieden Vereeni- ging „St. Laurentius". DINSDAG. Leiden. St. Jozefszaal 8 uur. Liturgische cursus van den R. K. Vrouwenbond. CORRESPONDENTIE. Eenige ingezonden stukken moesten wij tot een volgend nummer uitstellen. \y. C. v. D. te Leiden. Het is beslist vereischt voor de geldigheid van den eed de twee vingers der rechterhand op te steken. Zoo de bedoelde persoon dit niet heel't gedaan, heeft liij een onregelmatigheid begaan, die aan het wakend oog van den kantonrechter is ontsnapt. -Tengevolge van bijzondere omstandigheden moeten tot onzen spijt, enkele verslagen tot een volgend nummer blijven liggen. Gemengde berichten. lil bet water gereden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op dé Schic te Rot terdam een rijtuig, bestuurd daor den koetsier G. J. uit de Lanibertusstvaat, doordien het paard schrok, ter hoogte van do Teylingerstr. in het water gereden. In het rijtuig zaten de koopman P. F. W*, wonende Walenburger- weg en de depothouder S. uit dc Avenue Concordia. De koetsier slaagde er in een portier te ope nen, waardoor de inzittenden geholpen door politie en burgers er uit konden komen. Eveneens slaagde dc koetsier er in dc leid sels door tc snijden, zoodat ook het paard gered kon worden. De klopjacht op dames met onbeschermde hocdepeiinen. Den eersten dag van de jacht moeten 240 bekeuringen zijn ingesteld. Tegen een tramconducteur werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij de dames waarschuwde dat er gevaar van politie-zijde dreigde. Gisteren bracht de politie een bezoek aan de stoomtrams, ook hier was de oogst be langrijk. Gisteren zagen we op verschillende tram wagens veel politiedienaren do dameshoeden monsteren. Voor zoover wij konden nagaan, waren de punten thans alle voorzien van dopjes! Het schijnt dus wel geholpen te hebben. (H. Ct.) Flinke meisjes. De vorige week aldus meldt dejEindh. Courant kwamen eenige meisjes, werkende op de sigarenfabriek der firma Meerstadt en Co., van haar werk door de Volderstraat te Eindhoven en zagen daar in een winkel eenige, naar haar opvatting minder passende, prentbriefkaarten uitgestald. Zij vertelden het op haar werk en spoedig was een plannetje gereed. Er werden wat centen bij elkaar gelegd, 86 centen in het geheel, en vier der meisjes gingen naar den winkel. Zij kochten daar alle kaarten, 43 in totaal, en scheurden die voor het oog der verbaasde winkeljuffrouw in stukken. Scheepsongeluk. Ten gevolge van de ontploffing van den stoomketel op den Amerikaanschen kruiser „San Diego" bij La Paz (Mecico) werden vier personen ge dood en negen gewond. Botsing. Gisteren kwam bij het Cen traal Station te Utrecht een automobiel van de werkplaats bij het oprijden van den grooten weg bij de goederenloods in botsing mét' een goederenwagen. Twee werklieden werden uit de auto geslingerd en ej-nstig gekwetst. Zij zijn naar de Rijks kliniek overgebracht. Kazernebrand. Ruim halfzes, juist nadat de manschappen het middagmaal hadden gebruikt, werd er gisterenavond brand ontdekt op de zoldering van den linkervleugel van de Mortelkazerne te 's-Hertogenbosch, waar tijdelijk 400 man schappen van de houwitserafdeelirig" wa ren ondergebracht. In een minimum van tijd stond de geheele zoldering, welke niet van het overige gedeelte van het gebouw is afgescheiden, in lichtelaaie. De Mortelkazerne js een oud gebouwl dat voor den dienst is afgekeurd, maar met het oog op de eischen der mobilisatie weer in gebruik was gesteldj Zoodra de brand ontdekt was, ontstond er een groote opschudding in 'de volkrijke achterbuurt. Men zag ~de menschen hun meubeltjes vol angst uit het huis dragen. De gemeentelijke brandweer en die der militairen togen spoedig aan het blus- Reine eieren. In Amerika, het land der hygiene en overdreven hygiënisten, heeft een handig kruidenier van dezen karaktertrek zijner medeburgers ten eigen bate profijt getrok ken. Hij had nl. meermalen opgemerkt, dat de dames, die bij hem in den winkel zelf eieren uitzochten, minder de voorkeur gaven aan groote „kokkers" van eieren dan aan schoone eieren, zonder vuile strepen of vlekken, die duidelijk aan een onzinde lijk legnest herinneren. En hij kreeg de overtuiging, dat diezelfde dames zelfs lie ver een cent meer gaven voor een ei, wan neer hij haar kon verzekeren, dat het ei door een zindelijke kip was gelegd, in een zindelijk leghokje, dat zindelijke handen het hadden weggehaald en dat ook diezelf de handen het hadden verpakt en verzon den. Door een goedgevoerde reclame-cam pagne wist de kruidenier in nog veel wij deren kring het denkbeeld ingang te doen vinden, dat bacterieën door de schaal van het ei heen dringen, het ei infecteerden, en ten slotte den verbruiker vergiftigden. Hij waagde er heele reeksen populair-we- tenschappelijke brochures aan, die voor een luttel bedrag werden verkocht, en die hem schatten gelds kostte. Doch het suc ces bleef "niet uit. Niet zoodra maakte de eierkoopman bekend, dat hij het adres was, waar schoone eieren te koop waren of zijn winkel stonddag aan dag propvol. Of. de eieren werkelijk zoo uiterst hygië nisch waren behandeld? Men fluistert, dat er bij hem op een boven achterkamer een twaalftal meisjes eieren zitten te schilde ren. Doch men zegt wel eens meer wat.... Hoe de Champagne gemaakt wordt. De catacomben van St. Agnes en San Se- bastiano, welke in de rotsen zijn uitge houwen om tot toevlucht te dienen voor een vervolgd volk zijn nog slechts kinderspel in vergelijking met die andere catacom ben, welke werden aangelegd om 200 mil- lioen liter wijn te herbergen. Een enkele der grootste kelders te Reims telt alleen reeds 24 kilometers aan gale rijen, die onder de wallen der historische stad schots en scheef door elkaar loopen, en welke in lengte een linie vormen als de afstand van Rome haar Boulogne. Deze kelders zouden alle huizen van Reims met de kathedraal ingesloten kun nen opnemen.. Deze onderaardsche stad heeft verschil lende verdiepingen, welke door liften met elkaar verbonden zijn, zij heeft haar ave nue's, zijstraten, stegen en pleinen. Duizenden menschen krioelen hier als in een mierenhoop dooreen en hanteeren de flesschenbatterijen met een gemak als dokters die een zieke aan den pols voelen. De wijn wordt slechts van lieverlede tot het onderaardsche paleis toegelaten. In de kelders komt hij meestal onder de ge daante van most. De op de Marneheuvels geoogste druiven worden onmiddellijk ge kelderd, om te beletten, dat de beginnende gisting aan den wijn de kleur van de drui ven meedeelt, want de „champagne" komt uitsluitend van roode druiven. De most wordt in groote kruiken vefzameld én wordt vooreerst hiet in de diepte gelaten. Hij gist hier tot aan het begin van den winter, de koude maakt hem helder en brengt de roerigheid van het gistingproces tot stilstand. In het voorjaar ondergaat hij *dan een wetenschappelijke bewerking, waarvan de heele roem van een kelder afhangt. Dan gaat het om 't zoogenaamde creëeren van typen. De wijnen, welke van verschillende teel gronden komen, moeten dan in massa's, welker omvang jaarlijks toeneemt, ge mengd en- versneden worden met het doel om wijntypen te creëeren, welke het spe ciale geheim zijn van den producent. De man, die als verantwoordelijk leider van dit versnijdingsproces geldt, weet bij voorbeeld de druif van Cuiniëres haarfijn te onderscheiden van de druif van Haute- vtïlers, dan stel th ij 'de compositie'samen meuhet nimmer falende fijne gevoel van een orkest-dirigent, die de klanksterkte van zijn verschillenden instrumentgr0epen met zekere hand regelt. Na het versnijdingsproces wordt de wijn op flesschen getapt, met stoppen afgeslo ten, wier groote koppen het. gemakkelijk ontkurken mogelijk maken, en wordt ver volgens een verdieping lager gebracht, waar de flesschen voor een nieuw gistings proces gelegerd worden. De champagne begint jiu te schuimen. Maanden lang blijven fij hier liggen en ontwikkelen een druk, welke honderden

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5