De athletiek en onze soldaten. Dc Nederlandsche Athletiek Unie heeft hei vulgcnue schrijven gericht aan alle garnizoenscommandanten en wel door de bemiddel ing van den Opperbevelhebber, waarin o. m. wordt gezegd: Niet alle garnizoensplaatsen zijn zoo gelukkig om zich in het bezit gesteld te zien van het vereischte sport-materiaal en het is dan ook aan het ontbreken hiervan toe te schrijven, dat de athletiek niet over al intensief beoefend kan worden. I-Iet bestuur van de Nederlandsche Ath letiek Unie wenscht thans de noodige po gingen aan te wenden om de vereischte speren, discussen, kogels enz. van sport- minnende zijde te verkrijgen. Alvorens hiertoe echter over te gaan, komt het ons gewenscht voor een globaal overzicht te hebben van al hetgeen te dezer zake be- noodigd zal zijn. In verband hiermede verzoeken wij u dan ook beleefd ons op te geven welke ma terialen u gratis eventueel zoudt willen ontvangen, teneinde hiermede de athletiek te uwent te bevorderen. Hierop mocht de N. A. U. van den Op perbevelhebber het volgende antwoord ontvangen: ,,Ik heb de eer u, in antwoord op uw schrijven van den 18en Januari j.l. mede te deelen, dat ik met ingenomenheid en erkentelijkheid van uw circulaire kennis genomen en gaarne aan uw verzoek vol daan heb orn den inhoud daarvan ter ken nis van de garnizoenscommandanten te brengen. Genoemde commandanten zijn door mij uitgenoodigd de door u gevraagde opga ven zoo spoedig mogelijk aan een der door u opgegeven adressen in te zenden." GOLF. Het uiterste Tn Amerika gebeuren wonderlijke dingen, Bchrijft do „Star", maar zeker is het allerwon derlijkste een golfspeler zonder armen. Dc wondcrmensch hier bedoeld, Thomas P. M'Aulifle uit Buffalo, verloor reeds als jongen beide armen. Noclithans leerde hij golf spelen zonder die tot nu toe daarvoor onmisbaar geachte ledematen, en hij vertelt in „Golf Monthly" hoe hij het aanlegt. Hij vat de „club" flink vast tusschen zijn schouder en kin en met een na langdurige oefening volkomen geworden zwaai van den schouder weet hij den bal ongeveer 100 yards voort te slaan. Begrijpelijkerwijze heeft deze prestatie jarenlange geduldigdige oefening gekost. Deze wondermensch zonder armen speelt nog biljart ook. Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Een lezer schrijft aan de ,,N. Crt." Telkens zie ik in uw courant het feit vermeed, dat groot kudden hoornvee e. d. wegens 'mond- en klauwzeer afgemaakt worden om de besmetting tegen te gaan. Ik had destijds op mijn onderneming in Sumatra een particulieren veestapel van pl.m. 70 Béngaalsche koeien, stieren en kalveren, en plm. 70 dito ossen als trekdie ren, en beide keeren, dat mond- en klauw zeer aldaar optrad, werden de tongen, der dieren tweemaal daags met een zéér lich te oplossing van lysol gereinigd en daarna met een koud aftreksel van wil'de thym be streken, terwijl ze met hun hoeven óók 2 m. d. in een eenigszins sterkere oplossing van lysol (ter hoogte van pl.m. 3 4 4 vin gers in een bak pl.m. 5 minuten moesten blijven staan. Op deze wijze behandeld verloor ik slechts 2 4 3 kalveren, terwijl de volwassen- of halfwasdieren na pl.m. 4 we ken ongeveer geheel beter waren. Wel verkreeg ik in dien tusschentijd géén melk. Zou deze behandeling ook niet eens hiej' toegepast kunnen worden? De Redactie teekent hierbij aanr Inderdaad kan de behandeling met lysol goede resultaten opleveren, maar onze autoriteiten blijven toch om practische re denen de voorkeur geven aan de thans ge volgde methode van afmaking der zieke -beesten. Bij de behandeling met lysol blijft het gevaar van besmetting bestaan, waar toe vooral dc toestand van vele stallen medewerkt, daargelaten nu nog, dat 't op zich zelf alreeds uiterst .moeilijk zou zijn verspreiding van smetstof te voorkomen. Het eenige afdoende middel om uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan" blijft dan ook het afmaken der zieke bees ten. Het aantal stuks rundvee dat deswege gedood wordt is trouwens betrekkelijk niet zoj gioot als men zou meenen Onze vee stapel telt ruim 2 millioen stuks rundvee en gerekend moet worden, dat bij het toe passen van geneesmiddelen, toch nog 1 pCt. aan mond- en klauwzeer zou komen te sterven: het aantal beesten, dat thans afgemaakt wordt, blijft zeer zeker bene den dat percentage. Woensdag werden op het gemeente-slacht huis te Zevenaar afgemaakt 53 stuks zwaar rundvee en 14 varkens als lijdende aan mond en klauwzeer en toebehoorende aan J. Ver hoeven, landbouwer aldaar. Op een tweetal stallen te Eindhoven is mond- en klauwzeer geconstateerd. Dc noodige maatregelen zijn getroffen om uitbreiding tegen tc gaan. Gemengde berichten. Belgische vluchtelingen. Men meldt uit Eindhoven, d.d. 21 Jam.: De trek der Belgische jongelingen over de grens blijft aamhouden. Gisteren wisten nabij Neer- pelt weder een 5-tal Belgen, na het kanaal te hebben overgezwommen, en een 2-tal Engelschen, ontsnapt als krijgsgevange nen, op Hollandsch grondgebied te komen, met de hulp van een Belgisch meisje, dat daarbij groote scherpzinnigheid aan den dag legde. Door de Duitschers werd ge schoten. Mijnen in de Zuiderzee. Men meldt uit Wieringen. In de Zuiderzee is een drij vende mijn gesignaleerd bij het Rijk9 oes terperceel „De Wierbalg" door den wach ter van dit perceel. De Marine-autoriteiten te Den Helder werden terstond gewaarschuwd. Door den schipper van de „Tessel I" zijn twee drijvende mijnen gesignaleerd in het Oude Zwin. Naar wij vernemen, zouden deze beide laatste mijnen reeds door een kanonneerboot van de inmiddels gewaar schuwde Marine zijn onschadelijk gemaakt. Een ongelukkige val. Een 16-jarige zoon van den heer Veerman te Barneveld had Dinsdag het ongeluk van zijn fiets te vallen. Door den schok ging een schot van een revolver, die hij in zijn zak droeg, af, en ongelukkig genoeg trof de kogel hem juist in de lies. Zwaar gewond is het jonge mensch aanstonds naar een geneesheer vervoerd. Ned: werklieden in Pruisen. Men schrijft uit Limburg: Nog steeds gaan er uit de grensplaatsen tal van werklieden hun geluk beproeven aan de groote me- taalfabrieken in Duitschland, waar voort durende vraag naar arbeidskrachten blijft en nog steeds komen er ook tal van werk lieden ontgoocheld van daar terug. Wel zijn de loonen er hooger dan in ons lan<l, maar er wordt zooveel ingehouden aan belastingen en allerlei bijdragen, dat, als de werkman om de drie weken eens naar huis gaat, hij na aftrek van zijn reis kosten al weinig méér overhoudt dan op zijn vroeger werk in Nederland het geval was. En dan heeft hij in Duitschland nog bovendien al den tijd gewerkt onder een soort, militair régime en onder véél druk kender arbeidsomstandigheden (er moet daar gewerkt" worden) dan in ods land. Smokkelmethoden. Uit de aanbiedingen van Duitsche handelaren of 'reizigers bleek het, dat de mogelijkheid bestond, om per spoor naar Duitschland uit te voeren verschillende verbruiksartikelen en koopmansgoederen, welke in ons land op grond van de betreflende bepalingen omtrent contrabande en dergelijke ten uitvoer verboden waren. Aan verschillende personen in Nederland namelijk werd verzocht, een wagonlading levensmiddelen, leder, koper of zelfs gietijzeren voorwerpen, die een sterke overeenkomst vertoonden met een soort pro jectielen (een bepaald model behoefde slechts nagegoten te worden), te verkoopen tegen contante betaling. Men had hier te lande slechts te zorgen, dat de wagon geladen werd de kooper aanvaardde alle verdere risico wat den uitvoer naar Duitschland betrof. Nu is het een feit, dat geen trein naar het buiten land vertrekt, of hij wordt door de belasting ambtenaren zoogenaamd uitgeklaard. De in houd der wagens wordt gedeclareerd op vrjj- aangiften ten uitvoer of er zijn documenten bij, die den uitvoer wettigen. ZoO noodig heeft verzegeling plaats van de wagons. Zoo is het dus theoretisch onmogelijk, dat er goederen het land verlaten, waarvan de belastingamb tenaren geen kennis dragen. Practisch echter bleken de handelaars in contrabande en andere ten uitvoer verboden goederen over middelen te beschikken, welke maakten, dat een voor vertrek gereed zijnde en door de ambtenaren uitgeklaarde trein nog een wagon extra kreeg, of wel, dat een onder geheimzinnige omstan digheden geladen wagen met ten uitvoer g£- -declarcerd vrijgoed nog werd aangehaakt. Giètéron is, 7.on meldt het Hbld., aan hét station Venlo zulk een uitvoer bijtijds ver hinderd. Door mopperende spoorwegambtena ren attent er op gemaakt, dat er met een nog aan te haken wagon iets „niet in den haak" was, vernam een der belastingambtenaren, dat een Duitscher den spoorweglui in den afge- loopen nacht liad gevraagd om den betreffenden wagon van een anderen trein los te maken en aan den nu voor vertrek gereed staanden te koppelen. Het geval was wat verdacht en bij onderzoek bleek den belastingambtenaren, dat onder de lading bloemkool in den wagon 1000 pond bovenleer was verborgen, voor een waarde van 3000. gulden. Daarop verder denzelfden trein nagaande, vonden de ambtenaren een twee den wagon met versche groenten, waaronder voor een waarde van 1800 gulden aan erwten, gemengd met gedroogde wortelsuippers was verborgen. RECHTZAKEN. Militair- of iiiet-militairï Het volgende ingewikkelde geval doet zich voor. Een luitenant van de vrijwillige automobi listen heeft in een café iemand met een re volver gedreigd, althans dreigend een revol ver laten zien. Er is proces-verbaal opgemaakt. Als officier zou hij voor den krijgsraad moe ten verschijnen, ware het niet dat in de re geling, onder den vorigen minister van Oor log met den automobiel-bezitters getroffen, die hun wagen en zichzelf in geval van nood te beschikking stellen en wien daarvoor officiers rangen werden toegekend, was bepaald dat zij niet voor den militairen maar voor den ge wonen rechter zouden terechtstaan. De auto-luitenant zal dus voor den gewo nen strafrechter terechtstaan men rade waarvoor. Wegens overtreding van de wet welke het dragen van wapenen verbiedtAls luitenant moet hij een revolver dragen maar behoorde als zoodanig, in geval van delict, dan ook voor den krijgsraad terecht te staan. Als burger mag hij het niet en zal gestraft moeten worden wegens het vervullen van een militairen plicht. De uitweg uit deze moeilijkheid zou mis schien zijn dat de burgerlijke rech ter weigerde de geldigheid te erkennen van een regeling, door een minister tot stand ge bracht, waarbij aan tot het leger behoorende personen een uitzonderingspositie in foro criminali werd toegekend. In dat geval zou de betrokkene toch bij den krijgsraad terecht komen zij het ook niet wegens het dragen van wapens 1 Kardinaal Mercier. Een wereldfiguur wès Kardinaal Mer cier reeds lang, hoewel het meer in het bijzonder de intellectueelen waren, die zijn naam kenden. Thans is de Belgische Kardinaal een bekendheid voor iedereen. Hij werd, naar wf} in een opstel van Lechartier uit het Journal des Débats le zen, geboren in een kleine stad van Bel gisch Brabant, Braine-l'Alleud, uit een familie der hoogere burgerij. Zijn groot vader, een industrieel, was onder het Ne- derlandsch bewind, burgemeester. Zijn vader, een artiest van talent, stierf vroeg. In Mechelen deed de jonge Désiré Mer cier de eerste studiën in bet Sint-Rom- boudscollege. In Leuven zette hij die veert en na zijn priesterwijding werd hij profes sor in de wijsbegeerte aan het seminarie te Mechelen. Daarna werd hij professor in de wijsbegeerte aan de universiteit van Leuven. Dat was in den tijd, dat Leo XIII met zijn onsterfelijke encycliek „Aetemia Pa- tris" de wijsbegeerte van Sint Thomas van Aquino weer op het voetstuk plaatste. Er wordt verhaald, dat Paus Leo XIII, ongerust over het gevolg, dat aan zijn grootsch idee zou worden gegeven, den jongen hoogleeraar van Leuven naar Ro me ontbood. In particuliere audiëntie ont vangen verzocht de Paus hem onmiddel lijk een progi^mma samen te stellen voor de studie van Sint Thomas. Onder het oog des Pausen stelde Désiré Mercier voor de vuist weg een meesterlijk plan van studie der wijsbegeerte op. Leo XIII stond er over in bewondering en droeg aan den professor op zelf dit program te Leuven uit te werken. En daarmede «was de neo-scholastiek te Leu ven gesticht en in werking gesteld. De naam Mercier kreeg zulk een be roemdheid in de wetenschappelijke we reld ook in de niet-katholieke dat het geen verwondering kan wekken, dat toen eenmaal de Leuvensche boogleeraar tot Kardinaal was verheven, hij meteen onder de meest op den voorgrond treden de kerkvorsten moest gerekend worden. Het zou echter niet veel gezegd zijn, wanneer van Kardinaal Mercier alleen grootheid uitging in de wetenschap. Zeker, de verspreiding der scholastieke wijsbegeerte zal van onberekenbaren in vloed zijn op de wereld, die op dwaal wegen is geleid voor een groot deel door de uit Duitschland gekomen onheilvolle stelsels van Kant, Hegel, Haeckel, Niet- sche en consorten. Maar toch, hoe groot en goed de weten schap ook zij; het beste en edelste van alle aardsche goederen hooger gaat de adel der ziel, die leeft in godsdienstzin en deugd. De verleden jaar in drie deelen versche nen „Oeuvres Pastorales" geven een denk beeld van den invloed door Kardinaal Mercier uitgeoefend op de vorming der zielen van priester en leek, door zijn tal rijke redevoeringen, bisschoppelijke man dementen en brieven. Zijn laatste herderlijk schrijveiv, gevolgd nu door zijn protest, plaatst hem in de rijen der groote kerkvorsten van welke de historie verhaalt, dat zij geen geweld van tyrannen of overheerschers, Koningen of Keizers duchtten wanneer het gold de waarheid te zeggen of voor de waarheid en het recht op te komen. „N. Tilb. Crt." De Paus in Santa Marta. De „Osservatore Romano" schrijft het volgende: De daad van medelijden, die Z. H. Paus Benedictus heeft gesteld door de gewonden te gaan bezoeKen, die zijn ope""«'aon Het Hospitium ygji ouma Marta, door Zijne vaderlijke merischenliefde bestemd ter her- berging van deze ongelukkigen, is door allen goedgekeurd en op haar juiste waar de geschat, daarin naai' waarheid erken nende de uiting vain de uitnemende goed heid van Zijn hart, van Zijn priesterlijk gemoed en van Zijne naastenliefde en her derlijke bezorgdheid. Dezelfde menschen- liefde, die Hem drijft om met aandrang Zijn vaderlijke stem te doen hooren ten einde de regeeringen en de volkeren tot gevoelens van vrede terug te brengen, de woestheid der wapenen te stuiten en een gedeelte der krijgsgevangenen aan hunne families terug te geven; Beweegt Hem nu te snellen naar het bed der kranken door ■Hem gejherbergd, slachtoffers van -êen vreeselijke ramp, die de Voorzienigheid in Hare ondoorgrondelijke raadsbesluiten op nieuw ons vaderland heeft laten treffen. Met Zijne edelmoedige herbergzaamheid, met den aan de ongelukkigen gebrnebten troost, met Zijn eigen tegenwoordigheid heeft Benedictus XV, behalve dat Hij er Zijne vaderlijke bezorgdheid voor anderer ongeluk mee toonde, bovendien een edel voorbeeld willen geven, dat allen zou kun nen aansporen tot die prachtige geestdrif tige naastenliefde, die in ons vaderland zichzelve steeds gelijk blijvend in 't onge luk zoo prachtig tot uiting komt. "Wij hebben gezegd, dat'de edelmoedige daad van Benedictus XV algemeen is ge waardeerd op haar juiste waarde en we zijn verheugd dit te kunnen herhalen, of schoon er natuurlijk eenige stemmen zijn geweest, die, steunend op niet-steekhou- dende feitelijke gegevens, aan het bezoek van den H. Vader aan 't hospitium van Santa Marta eene beteekenis en eén uit leg hebben willen geven, die volmaakt ver keerd zijn: daarbij blijkt bij deze. personen een geheel onvolledige bekendheid te be staan zoowel met de huidige als met de verleden omstandigheden, die ons nuttig voorkomen, nog eens in herinnering tc brengen. Toen Leo XIII bij een dreigende cholera- epidemie het edelmoedig plan opvatte en het edel initiatief nam om tot lazaret of hospitium te bestemmen de groote loka len van Santa Marta, werd Hij geleid door een tweevoudige edelhartige beweegreden: een heilzaam en liefderijk werk te doen voor de lijdende mensehheid en tegelijker tijd een zeker aantal ongelukkigen aan Zijne residentie te verbinden en in een lokaal, onder Zijne rechtsmacht liggend, het Zich-zelven mogelijk te maken, die persoonlijke zending van liefdadigheid te vervullen, die het erfdeel en de meest luis terrijke roem is van de Kerk van Jezus- Christus en van de Roomsche Pausen. De Voorzienigheid, die toen de sombere dreiging van onze stad weerde, veroorloof de niet, dat die groote Paus gelegenheid had den plicht van naastenliefde, dien Hij^ zich had voorgesteld, te vervullen, maar Zijn waardige Opvolger, Paus Pius X haastte zich, op 't eerste bericht der vreeselijke ramp, die Calabrië en Sicilië getroffen had, de deuren van dit gastvrij toevluchtsoord te ontsluiten voor de tal rijke getroffenen en zieken von die stre ken, die er werden opgenomen en deskun dige verzorging en liefdevolle hulp geno ten. De vereerde Paus, verheugd zooveel ongelukkigen te hebben kunnen herber gen, had hen Zelf willen gaan troosten met Zijne vaderlijke slem, maar de slech te toestand Zijner gezondheid liet Hem niet toe dit edelhartige voornemen te ver wezenlijken. Nu heeft Benedictus XV, in de volheid zijner lichaamskracht, dit plan heden ten dage wel kunnen uitvoeren en is uit zijn particuliere vertrekken gedaald, de base- liek van Sint Pieter en de Canonica Vati- cana doorgegaan en heeft zich naar het hospitium van Santa Marta begeven om de lichamelijke en geestelijke pijnen der door Hem geherbergde ongelukkigen te verzachten,opnieuw toonend dat de Plaats- bekleeder van Jezus-Ghristus niet alleen de vertegenwoordiger is van de goddelij ke macht op aarde, maar ook de levende verpersoonlijking der goddelijke erbar ming. Nu zegge men niet, zooals een derge- nen, waarop wij hierboven zinspeelden, heeft gezegd, dat wij, dc waarheid der feiten aldus rechtzettend, de edele dcor Benedictus XV" gestelde daad verkleind zouden hebben. Indien er iemand is, die dit verwijt treffen moet, zijn juist zij het, die er een beteekeiiis aan hebben pogen te hechten, die ze niet heeft, die ze niet kan hebben, omdat juist hij altijd de prachtige grootheid der menschenliefde verkleint die ze tracht te verbinden en dienstbaar le maken aan politieke inzich ten en denkbeelden, vooral wanneer er geen enkele beweegreden bestaat zulks te doen, zooals in 't onderhavige geval. Katholieke Arbeiders! (Ingezonden.) Wij leven in een tijd dien wij niet licht zullen vergeten. Door geheel Europa en zelfs nog daarbuiten zwaait de oorlogs fakkel vernielend rond. Ons kleine Nederland groot door zijne daden is van den oorlog zeiven nog bevrijd gebleven, maar daardoor wordt hij echter op economisch gebied zoo veel te zwaarder gevoeld. De handel staat voor een groot deel stil, met als gevolg daarvan een groot aantal werkloozen. Fabrieken sitaan ge heel zonder werk, anderen werken slechts eenige dagen per week, weer bij anderen is de dagelijksche arbeidstijd verkort. Daar zou een ellende zijn ontstaan, die niet te beschrijven ware geweest. Hier va- der werkloos en de zoon in militairen dienst, daar weer de vader in militairen dienst en geen verdiensten wan de kinde ren. Doch ziej de vakbeweging met haai' mo- reele en financieele kracht deze laatste gesteund door de rfgeering de vakbe weging, 'die reecls zooveel vertrouwen on der de arbeiders had gewekt, zou zich ook thans dat vertrouwen waardig toonen. Once regeering, ziende over welk een kracht de vakbeweging kon beschikken, steunde haar door de werkloosheids- fondsen, haar steun te schenken dooi de noodmaatregelen, genomen ten opzichte, van de gemeentelijke werklozenfondsen. Hierdoor hadden de georganiseerden een groot voordeel tegenover de niet-vereenig- den. Arbeiders, neemt deze les eens ter harte. Staart u toch niet langer blind op die paar dubbeltjes contributie, welke deze bewe ging van u vraagt. Hadt gij de verantwoor ding durven dragen, wanneer uw gezin in dezen tijd door uw eigen schuld van hon ger en gebrek zou zijn omgekomen? Denkt gij soms, dat de Pauselijke Zend brief „Rerum Novarum" niet voor u be stemd is geweest? Och kom, geen uitvluch ten, gij hebt niet gewild, doch toont thans dat gij leergeld genoeg betaald hebt! Sluit u aan bij uwe vakvereeniging en werkt mede aan de positieverbetering van uwe mede-arbeiders, "waaraan na dezen oorlog genoeg te doen zal zijn. Dat gij als Katholiek thuis behoort in een Roomsche vakvereeniging behoeft toch zeker wel geen betoog. In de z.g. moderne organisaties, die, staande op het stand punt van den klassenstrijd, de belangen der arbeiders trachten ie behartigen, be hoort* gij als Katholiek niet thuis. Deze klassenstrijd-theorie heeft bovendien in deze tijden een ontzaglijk fiasco geslagen. De Internationale der S. D. A. P. ligt uit elkaar; zoowel in Frankrijk als m Duitsch land stemmen de leden dezer partij voor de oorlogscredieten. De moderne vakbeweging die op dezelf de beginselen staat als de S. D. A. P., heeft daar evenzeer van tc lijden. En geen wonder! Doch, dit alles huiten beschouwing ge laten, behoort gij toch Katholiek vereenigd te zijn. Is het niet de wensclï van den Paus dat wij ons principieel moeten ver eenigen! Moeten wij niet als trouwe zonen der kerk medewerken om het woord van Pius X in vervulling te doen gaan, om n.l. de maatschappij te herstellen in Christus. Welaan dan, Roomsche mannen, niet langer gesteund moreel en financieel een beweging die zich vijandig stelt te gen de grondbeginselen van uw Katholiek geloof, niet langer gesteund een beweging, die mannen kweekt, door wie de sociaal- democratie nieuwe krachten verwerft, niet langer gesteund een beweging, wier einddoel niets anders is dan de zegepraal van het socialisme. Welaan dan, Roomsche arbeiders, niet langer gesteund ook de z.g. plaatselijke neutrale vakvereenigingen, deze zijn min stens even gevaarlijk als de principieel „moderne". Welaan dan, Roomsche mannen, niets weel-houdt u lid te worden van uwe room sche vakvereeniging. Zij geeft u dezelfde stoffelijke voordeelen, als de andere, -naar behartigd bovendien ook uw geestelijke be langen en die zijn voor een Katholiek de voornaamste. Vooruit dan, mannen en vrouwen, niet langer getalmd. Op voor de overwinning Ingezonden fvlededeelingen a 30 cent per regel. Nierzand, Nisrgruis, Nier en Blaassteen. Wanneer dc nieren niet in orde zijn, kan het zich voordoen, dat het urinezuur, hetwelk dnn niet uit het lichaam wordt verwijderd, zich afzet in cle nieren of hot nierbekken. Naar gelang van de grootte dezer afzettingen spreekt men van nier- zand, gruis of steen. Zoo lang de nieren niet goed werken, vei meerdert de «'zetting op dc reeds gevormde stukjes voortdurend en kunnen de«e z-ch tot een aanzienlijke grootte ontwikkelen. Nierzand en -gruis kunnen met de urine het lichaam verla ten. Grootere stukjes blijven dikwijls in de blaas achter eo »oimen blaassteenen. Ook kunnen zij verstopping der urinewegen veroorzak°n en menigmaal wordt een operatie norJzakelijk. H"t daarom van veel gewicht in te grijpen, zoodra gij verschijnselen van bo vengenoemde ziekte opmerkt, als een ge voel van zwaarte en drukking in de len denen, zoodat men te dezer hoogte behoef te aan steun heeft bij het loopen en zitten. De urine laat een fijn zand achter en de nachturine is dik en bevat een rood be zinksel. Het water komt soms druppels gewijze, onophoudelijk heeft men aan drang en een branderige pijn in den rug van boven naar beneden en gericht naar de blaasstreek. Begint nog hedep met het gebruik van Fors^er's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale niergeneesmiddel, het welk aan de nieren haar oude kracht hergeeft'en haar in staat stelt om onzui verheden, welke uw lijden veroorzaken, af te voeren. Zij grijpen uw kwaal in haar wortels aan. Te Leiden verkrijgt», bij D. M. ifrui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 381 Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel f 1.75 voor doozen. Eischt de echte v Foster's Rugpijn Nie- i ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. onzer beginselen op het terrein van den arbeid. Behalve de noodzakelijkheid van het lid zijn eener Roomsche vakvereeniging ter behartiging der zuivere vakbelangen, wordt thans ook meer dan ooit gevoeld de nood zakelijkheid dat de arbeiders, gescheiden door en in hun resp. vakvereenigingen, plaatselijk, ter behartiging van hun a 1- gemeene sociale belangen, moeten georganiseerd zijn jn een stands organisatie, den Ned. R. K. Volks bond. Deze organisatie die door haar meer dan 25-jarigen arbeid voor de belan gen van het Roomsche volk is opgetreden, deze organisatie, waarvan de leiders be- hooren tot de beste onzer Nederlandsche Katholieken, deze organisatie, die de kiem is geweest waaruit de Roomsche vakbewe ging is ontsproten, deze organisatie is vooral ten plattenlande nog niet genoeg doorgedrongen. Er zijn nog verschillende plaatsen in de omstreken van Leiden, waar een afdee- ling van den Ned. R. K. Volksbond kan worden opgericht. Het is thans de tijd om er mede te beginnen. Onze Roomsche mid denstanders hebben reeds in deze het voorbeeld gegeven. Vooruit dan. Roomsche mannen, aan den arbeid. Wanneer gij wilt meer levens geluk, wanneer gij wilt meer welvaart, wanneer gij wilt meer godsdienstzin, wan neer gij wiit meer kennis en' on^vikkeling, sluit u dan aan bij den Ned. R. K. Volks bond. Katholieke arbeiders, deze tijden hebben u 'veel geleerd. Zij hebben de vurigen on der ons nog meer vertrouwen gegeven in de organisatie en hare beginselen, zij heb ben de lauwen en lakschen onder ons met beide handen doen grijpen naar de red dende hand der organisatie, een hand, die zij dachten nooit noodig te hebben. Moge zij thans de onvereenigden geleerd hebben dat men zedelijk verplicht is geoi'ganiseerd te zijn. dan heeft de oorlog bij al die el lende toch nog iets goeds gebracht. Gaan wij dan voort mot arbeiden aan de verwezenlijking onzer idealen. Laten wij voortzetten den arbeid, verricht in het belang van onze medearbeiders. Rusten wij niet voordat de laatste man bij ons is aangesloten. Roomsche arbeiders van Lei den en omstreken, gij die nog buiter. het vereenigingsleven staat, neemt plaats in onze gelederen! Neemt plaats in liet leger van den Ned. R. K. Volksbond, dat in het bisdom Haarlem bij de 20,000 strijders telt, neemt plaats in het leger der Room sche vakorganisatie, een legercorps 40,000 man sterk. Dan zullen wij, gesteund door elkander, werken aan het geestelijk en stoffelijk welzijn van den werkmansstand. Dan zullen wij strijden tegen alles, wat onze organisatie en hare beginselen wil tegenw-erken. Dan zal ook blijken welk een geweldige macht, wij, Roomsche arbei ders, kunnen ontwikkelen. De sociaal democratie met haar aanhang zal dc schrik om het hart slaan, het economisch libe ralisme zal haar grootste kracht, do lakschheid der arbeiders, worden ontno men. Zoo gaan wij voorwaarts, immer voor waarts naar ons einddoel, de overwinning onzer beginselen in de maatschappelijko samenleving. Daarom dan, Roomsche arbeiders, in het belang van uzelf, in het belang van uw, gezin, in het belang van onze maatschap pij „wordt lid van den N c d. Volksbond cn sluit u aan b ij de Roomsche v a k b e w e- g i n g-" Op voor de Ned. R. K. Volksbond, boog de R. K. vakorganisatie! J. A. DE ZWART Jr.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2