TIJDINGZAAL J. MEEUl zNfrg ParmezE tan- en Gruyè rekaas. ADVERTENTIEN. Wie een prachtig Nikkel Remontoir Horloge Ingezonden stukken. Een Klesdermakersgezel De Nieuwe Haarlemsche Courant. GROOTE OPRUIMING cadeau wil hebben, gaat in de van de „LEIDSCHE COURANT" kijken naar de voorwaarden. Een dure Inkoop. Een vrouw werd op 4 November te He ringen (gemeente Tubbergen) door een kommies aangeroepen halt te houden. Zij voldeed hieraan niet, doch vluchtte de grens over. Onderwijl wierp zij een pak van haar af, dat o. a. bevatte 1 liter pe troleum, 1 K.G. rijst en een K.G. zout; voorts 5 beschuiten en eenige goederen, die wel uitgevoerd mogen worden. Dinsdag moest zij te Almelo terecht staan wegens: lo. poging tot uitvoer van bovengenoemde petroleum, rijst en zout. Hiervoor luidde de eisch 8 dagen gevan genisstraf; 2o. vervoer in ile gemeente Tubbergen van 5 beschuiten (zijnde een broodsoort) tusschen zonsonder- en op gang (dit is, nu in Tubbergen den staat van beleg is afgekondigd, bij verordening verboden. Hiervoor werd f G boete of 6 da gen hechtenis geeischt. Daarna kwam de Administratie der Di recte Belastingen Invoerrechten en Accijn zen- en vorderde wegens vervoer van bo vengenoemde accijnsvrije goederen zonder aangifte aan de laatste wacht f 15 boete of 15 dagen hechtenis, en wegens weigering van visitatie f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Is een katrolhengel ook loophengel. Onlangs werd melding gemaakt van een rechtzaak tegen een kleermaker uit Am sterdam, die met een katrolhengel in het Gein gevischt had en deswege door den kantonrechter van Breukelen werd ver oordeeld, wijl de kantonrechter een katrol hengel beschouwde als een loop- of sleep- hengel, v tarvoor een akte vereischt wordt (de man in zat geen akte. De Rechtbank te Utrecht 1 ft den bekl., naar het ,,U. D." meldt, vrijgesproken. Woekerbestrijding. Gisteren werd voor het Gerechtshof te *s-Gravenhage behandeld het hooger be roep, ingesteld door den officier van jus titie bij de Rechtbank alhier, tegen, het vonnis dier Rechtbank, waarbij het O. M. niet ontvankelijk in zijn strafvordering werd verklaard, tegen C. A. G. Jr., 30-ja ren, redacteur van het maandblad van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, die terecht stond wegens be- leediging van den heer H. B., directeur rler Nationale Levensverzekering- en Lijf rente-Bank, in een artikel in no. 55 van genoemd maandblad, getiteld „De Men- schenvriemj". Nadat beklaagde verschillende vragen beantwoord had, werd als getuige ge hoord. II. B., die ook nu volhield, zich. door het bewuste artikel beleedigd te ge voelen. De president mr. Volgraff wijst dezen getuige op tal van gevallen, waarin arme menschen, die in de war zaten ten slotte bij hem terecht kwamen en werkelijk een hooge rente moesten betalen en op hoogè onkosten gebracht werden. De president wilde nu toch wel eens we ten waarom getuige zich nu toch eigenlijk beleedigd gevoelde. Getuige zegt dan, dat de menschen van te voren de voorwaarden worden ter hand gesteld of medegedeeld. De advocaat-generaal mr. Mazel be toogde, dat de wetgever niet noodig oor deelt, dat de naam van den schrijver van het beleedigende artikel, in de klacht in gesteld bij den officier van justitie, ge noemd wordt. Spr. beroept zich op lite ratuur en jurisprudentie. Het Hof heeft dus alleen maar uit te maken of de gebruikte woorden beleedi- gend zijn. Bekl. is de uitgever van het stuk, een ander is de schrijver van wien dan nog blijken moet of deze het opzet had om te beleedigen.< Spr. beroept zich dan nog op een von nis van de rechtbank te Almelo van 29 December 1888 W. v. h. R. 8813. Ten slotte requireert spr. vernietiging van het vonnis van de rechtbank en ver oordeeling van bekl. tot f 25 boete of 5 da gen hechtenis wegens smaadschrift. Mr. Jos. v. Raalte lichtte de civiele par tij toe. Mr. Belinfante voor beklaagde optreden de concludeerde na een uitvoerig pleidooi tot bevestiging van het vonnis van de rechtbank met ontzegging van den eisch, door de civiele partij gesteld. De advocaat-generaal verdedigt daarna kortelijks zijn /«telling, dat het O. M. wèl ontvankelijk is in zijn strafvorderingen. Met mr. Van Raalte beschouwt spr. bekl. als mede-uitgever van het blad en hij be strijdt de verontschuldiging van de ver dediging als zou het niet de bedoeling zijn geweest den heer Boers te beleedigen, maar diens instelling aan de kaak te stel len. Nadat mr. Jos. van Raalte nog nader de civiele vordering had toegelicht, en mr. Joh. J. Belinfante had gedupliceerd, werd de uitspraak bepaald op 27 dezer. Gemengde berichten. Gasontploffing. Gistermiddag had in een perceel aan de Nieuwstraat te Apeldoorn een vrij hevige ontploffing plaats. In een der achterkamers van het huis, dat een nieuwen bewoner kreeg, moest de schilder van E. nog eenige werkzaamheden verrichten en hij trad dit vertrek met een brandende spirituslamp binnen. Een hevige ontploffing, waardoor de ruiten werden verbrijzeld en het behangsel verschroeide, volgde. De schilder van E. bekwam hevige brandwonden, doch had nog de tegenwoordigheid van geest, vóór het verlaten van het huis, de hoofdkraan van de gasleiding af te sluiten. De eerste genees kundige hulp werd hem door dr. Schouten geboden. De ontploffing moet te wijten zijn aan een verzuim van den vorigen bewoner, die wel het gasornament van de buis had afgeschroefd, maar achterwege had gelaten, daarop een dop aan te brengen. Spoorwegongeluk. - Uit Baelen wordt d. d. 19 gemeldGisternacht is een Duitsche goederen trein bij Net in't kanaal van HasseltTurn hout gereden waarbij 14 militairen werden gedood. De brug, die indertijd was opgeblazen, was nog niet hersteld en doordat geen licht bij de brug was geplaatst, reed de trein in het water. Diefstal. Bij den goudsmid Merckxsem te Roosendaal heeft gisteren op klaarlichten dag een brutale diefstal plaats gehad. Ont vreemd werden 22 gouden horloges en een bak met gouden ringen. De vermoedelijke dader is een Belg, die even te voren een kleine herstelling aan zijn horloge had laten doen. De diefstal werd ontdekt, toen een der huisgenooten den win kel binnenging en de electrische bel-geleiding doorgesneden bleek. Braud. Gisternamiddag is er door onbe kende oorzaak brand ontstaan in een blok van twee woningen op het Hagedoorn te Almelo, toebelioorende aan den heer M. Bolk. De eeno woning brandde geheel uit, de andere kreeg groote brand- en waterschade. Alles was verzekerd. Aardschok. Dinsdagavond werd te Bel fort een aardschok gevoeld om half elf. In verscheidene huizen werden de meubelen verplaatst en de deuren geopend. Een oolijkerd. Bij het Steuncomité 1914 te Grave heeft zich het hoofd van een bede laarsfamilie vervoegd, verzoekende om steun daar hij door de tijdsomstandigheden zeer ge leden had, daar de boeren ten gevolge van den oorlog veel minder gaven dan vroe ger. Verder merkte hij nog op, dat het comité ook in aanmerking moest nemen, dat zijn arbeidsveld, doordat de Beersche Maas de toegangswegen naar Grave onder water had gezet, zeer ingekrompen was. Hoedenpennen. Bepaalt zich het verbod van onbeschermde hoedenpennen in de meeste gemeenten tot de dames die van de tram ge bruik maken, de gemeenteraad van Enschede is verder gegaan. Hij bepaalde dat „het is ver boden, zich te voet op den weg bevindende, een hoedenpen te bezigen, tenzij de punt zoo danig bedekt is, dat ze onschadelijk is." Hoog water. Het water rondom 's-Her- togenbosch en de rivieren Dommel, Aa en Dieze, hebben thans een zeldzame hoogte bereikt. De reclitstrecksche verbinding van de stad met St. Michielsgestel" is thans ver broken, daar de Pettelaan geheel overstroomd is. In de oude stad staat bij vele bewoners het water in de kelders. Het is een aardig gezicht do schepen, die anders diep in de haven liggen, thans met de straten gelijk te zien dobberen. Heel de omgeving van 's-Hertogenbosch is één blanke zee. Weilanden en akkers, alles is overstroomd. Het stoomgemaal aan den Ouden Hekel is in werking gesteld. Nu door den hoogen waterstanden ver schillende Friesche dorpen wegen en paden zijn ondergeloopon, is de avondpostbestelling aldaar opgeheven. Het was voor de bestellers te gevaarlijk. Do postdiefstal te Amsterdam. Zaterdag is in don loop van den dag A. de Jong, die verdacht is geweest van den postdiefstal te Amsterdam, waarbij een trommel met gelds waardige papieren door een onbevoegd per soon werd afgehaald, op vrije voeten gesteld. Naar men weet. was de man door de justitie ter beschikking gesteld van de militaire auto riteiten, die na onderzoek geen aanleiding vonden om hem in arrest te houden. Naar men meldt, heeft De Jong zich onmiddellijk aangemeld bij zijn compagnie te Tilburg. Het is gebleken, dat de man, toen de diefstal op 24 December gepleegd werd, bij zijn compagnie aanwezig was. Van den rechter-commissaris, belast met de instructie van deze zaak, heeft De Jong een schriftelijke verklaring gehad, dat hij onschuldig was. Er wordt gemeld, dat hij een zeer geschikt militair is, die bij zijn meerderen goed staat aangeschreven. De commandant der compagnie betuigde zijn leedwezen over de verdenking, welke op hem gerust heeft en stond hem twee dagen verlof toe. Nader vernemen wij, dat de postbode, die hem te Oisterwijk hielp arresteeren en be weerde hem te herkennen als degeen die den diefstal pleegde, zelf thans in arrest genomen is. Er schijnen thans ongeveer 30 verdachten te zijn, die allen in arrest zijn. Leger en Vloot. Ycrvoerbewjjzen voor militairen. Door ons legerbestuur is met de spoorweg maatschappijen overeengekomen, dat in enkele gevallen, b.v. na ziekte, het missen van aanslui tingen op den laatsten trein enz., de verlof gangers de terugreis per spoor mogen maken op een vervoerbewijs, waarop een andere da tum is aangegeven, dan die, waarop de reis plaats vindt, zoodat die vervoerbewijzen dau niet als ongeldig beschouwd zullen worden. Yrywillige Muziekkorpsen. De Commandant van het Veldleger heeft goedgevonden, dat bij sommige bataljons van het leger tijdens de mobilisatie opgerichte liefhebberij muziekkorpsen, voortaan enkele malen bij sommige bataljonsoefeningen aan het hoofd van de troep mogen mede uitruk ken. De repetitiën moeten echter in den vrijen tijd plaats hebben, en mogen niet als dienst beschouwd worden. Lichting 1915. Met het oog op den ongestoorden gang der opleiding van de lichting 1915 der in fanterie, heeft de opperbevelhebber be paald, dat aan de miliciens dier lichting en het daarbij ingedeelde instructieve ka der geen verlof worde verleend, zooals voor de troepen te velde is bepaald. Aan deze militairen wordt alleen verlof verleend op dagen, waarop geen instructie wordt gegeven, dus op Zon- en feestdagen, met vergunning om eenmaal per maand op Maandag met de eerste reisgelegenheid terug te keeren. Militaire beambten bij de posterijen. De opperbevelhebber van het leger heeft bepaalt, dat aan de militairen, beambten bij de posterijen, die het extra-verlof van twee etmalen niet hebben genoten, zooals aan andere militairen werd verleend, dat extra-verlof alsnog kan worden toegekend. Verlof voor gemobiliseerde zakenmenschen. Naar aanleiding van talrijke, in den laatsten tijd aangeboden verzoeken om verlof ten behoeve van dienstplichtigen, die onder gewone omstandigheden eene eigen zaak beheeren of met de administra tie van een of ander bedrijf belast rijn, ten einde hen in staat te stellen de balans op te maken of orde te stellen op hunne administratie, is door den opperbevelheb ber bepaald, dat, gedurende de maanden Januari en Februari door de Lorpscom- mandanten aan militairen om bovenge noemde redenen een verlof van ten hoog ste acht dagen kan worden verleend, in dien de dienstplichtige door den Burge meester van de gemeente, waartoe hij be hoort, de noodzakelijkheid van een derge lijk verlof kan doen staven. De commandant van het bewakingsdetache ment voor het interneeringskamp op het fort Wiericherschans bij Bodegraven, de le luite nant der infanterie W. U. Holsteijn, is op ver zoek eervol van dien post ontheven en wederom geplaatst bij het depóbataljon te Gouda. Jhr. van Panhuijs, kapitein der infanterie, is in zijn plaats tot commandant van het bewakingsde tachement benoemd. Een detachement van het legerdepót uit Gouda ter sterkte van 100 man, waarbij 2 officieren zijn ingedeeld, is belast met de be waking van de geïnterneerde Engelscke offi cieren op do Wierickerschans. Het thans te Gouda gestationneerde depót bataljon infanterie wordt met ingang van 21 dezer overgeplaatst naar Amersfoort. Bij bet instructie-bataljon zijn onlangs 54 volontairs aangenomen, die aanvankelijk ge oefend worden bij het depót van de 3e infan- terie-brigade te Delft. Evenals het grr .izoen uit Gouda va' het garnizoen uit Hoorn, naar men van daar meldt, binnenkort worden overgeplaatst naar Amers foort. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Hendrika, d. v. J. Rijsber- gen en H. Fleur. Dorothea, d. v. C. Roe- landse en I. J. Keekes. Catharina, d. v. M. van den Bent en A. van Hemsbergen. Simon Johannes, z. v. S. J. van Beurse en S. P. Kriek. Cornelia Johanna, d. v. P. Plu en C. de Cler. Hendrica, d. v. J. Pieket en E. Wagemaker. Janna, d. v. X. de Bie en J. Fleury. Cornelia Ari- na, d. v. C. Blomme en C. van Zaanen. Anthonia, d. v. J. Erades en G. van der Steen. Matthijs, z. v. J. de Tombe en E. E. Zirkz.ee. Jenneken, d. v. H. Heijink en H. Chrispijn. Martha, d. v. J. G. Lotte -en R. Westerink. Dirkje Catha rina Maria, d. v. W. Beekman en C. M. Bronsgeest. Elizabeth Johanna, d. v. I. Selier en J. C. Goddijn. Heiltje, d. v. W. Bakker en B. J. Killensteyn. Gehuwd: J. Schipaanboord jm. en C. Flink jd. W. G. Torberg jm. en C. T. Verberg jd. P. Koper jm. en C. M. J. Rozier jd. A. de Neef jm. en H. W. Ramalc jd. B. Kok jm. en E. J. Stikke- lorum jd. J. de Wit jm. en M. Gijsman jd. M. J. v. d. Kwartel jm. en H. Cam- bier jd. J. Poptie jm. en M. M. de Bruin id. Overleden: A. Verhoeff, ongeh. v. 54 j. E. Luschen, d. 2 j. A. E. J. Bur ger, d. 21 m. A. G. van Noort, z. 10 m. E. Duk geb. de Jong, 78 j. A. Leugc- ring, d. 14 j. J. van Hooidonk, wed. J. Peerenboom, 80 j. M. W. Dercksen geb. de Grebber, 60 j. W. Mulder, ongeh. m. 65 j. J. Kloos, ongeh. m. 57 j. levenl. kind van G. van Egmond en G. Uithol. KERKNIEUWS. PASTOOR J. D. A. MEIJER O. P. f- Te üoorn (dekenaat Werfershoef) is gisteren plotseling overleden de Zeereerw. pater J. D. A. Meijer, O. P., pastoor dier parochie. De overledene werd in 1856 geboren, in 1S81 priester gewijd, en was sinds 1905 pastoor te Goorn. (B. H.) Terreinophoogïng. M. de R. Vergun mij van meening te verschillen met „Observator", die gisteren klaagde over het feit-, dat de militairen hun eigen oefenterreintje aan den Morschsingel op- hoogen. Dat moesten grondwerkers doen, vond hij. Ik vind het niet. Militairen zijn ook in de duinen en elders vaak met grondwerk bezig: loopgraven maken, stellingen op werpen, enz. Zulks hoort bij hun bedrijf, zoodat het ophoogen van het Morschsin- gelterredn in dezelfde lijn ligt. 't Is trou wens juist een goede gelegenheid voor wie daar bezig zijn, om met grond arbeid nog wat meer vertrouwd te raken. 't Is verder goed gezien om van de aan wezigheid van zooveel militairen gebruik te maken om dat hoog noodige karweitje nu eens eindelijk op te knappen. Wandelaar. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstige uitslag afgelegd het candidaatsexamen in de rechten door de heeren M. Koopmans (Den Haag), en P. van Dclden (Deventer); het doctoraalexamen in de wis- eui natuurkunde door den heer S. W. F. Margadant (Den Haag). 407e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 21 Januari.. 4de klasse, 4de lijst. Nos. 5286, 15278, ieder f 100. Prijzen van f 65. 305 420 527 831 901 940 1027 1611 1617 1680 1683 1754 2010 2055 2122 2138 2342 2566 2569 3005 3159 3256 3396 3431 3685 3790 3879 4055 4061 4316 4370 4375 4484 4591 5591 6118 6523 6543 6634 6756 8171 8463 8558 8625 8859 9034 9088 9105 9733 10087 10149 10678 11663 11764 11825 11962 12135 12210 13005 13464 13722 13764 13992 14287 14595 14709 15146 15183 15561 15799 16076 16100 16224 16338 16590 16737 16746 17103 17198 17372 17668 17931 18096 18205 18478 18988 19068 19354 19544 19592 19641 19677 20094 20547 20590 20697 200798 20973 Mk BREESTRAAT III 353 Telefoon Intcrc. 32 Wlf Z0ETERW0UDSCHE SINGEL m fejr Telefoon 921 Met 1 Mei gevraagd een R.K. Boerendienstbode, goed kunnende melken, bij 348 C. WELLER te Nieuwveen. Tuindersknecht t of Daglooner gevraagd tegen 1 Februari. Die met de groenten- teelt bekend zijn hebben de voorkeur, bij J. KLEIWEG, Waddinxveen bij Gouda. 323 H.H. Bakkers! Wegens ziekte van den tegenwoordige gevraagd een flinke Broodbakkerskn. z. k. w., om terstond in dienst te treden bij H. J. v. HENSBERGEN, Noordwij- kerhout. 322 Schoenmakersknecht. Terstond gevraagd een Schoenma- kersknecht, of iemand die 2 of 3 dagen per week disponibel heeft, bij P. v. d. BURG, Mr. Schoenmaker te Voorhout. 251 gevraagd boven de 17 Jaar, met fijn werk bekend, bij J. F. BOEKHOUT, Oude Rijn 140. 354 Katholieken, koopt niet in winkels waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur, welke zeker geen gevaar oplevert Stoom-Houtzagerij „De Salamander" Leidschendam. Ruime gelegenheid tot het laten ZAGEN, WATEREN en DROGEN van alle soorten, zoo wel grof als fijn Werkhout. Nette uitvoering. Billijk loon. Telephoon No. 11. 349 Abonneert U op De Leidsche Courant. Voor Haarlem en omstreken het aan gewezen DAGBLAD voor advertentiën. - Vraagt Proefexemplaar. - HOEDEN VERVORMEN. DAMES! 350 Vanaf 15 Januari vervormen wij Stroo-, Lagal- en Paar- denhaarhoeden in de nieuwste Modellen. Ook worden nog Oersan- of Bonthoeden vervormd, desverlangd in 3 uren. G. SCH0LTZE Botermarkt 28 LEIDEN. Firma VAN NOORT, Hoogewoerd 31 STIJVE HOEDEN, nieuwe Modellen tegen zeer veel verminderde prijzen. 352 Groote Sorteering SLAPPE HOEDEN k 11.44 en 11.98. IBANSPETTEN, mooie wollen sloffen, vanaf 36 ets., 44 ets. eo hooger. Allo andore Petten tegen ongekend lage prijzen.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 4