dan 50 pet. rogge bevat, mag worden ge bakken, afgeleverd of vervoerd. Bij over treding zal de Onteigeningswet .worden toegepast. Rijksmusea. De Stct. (no. 17) bevat de volgende opgaaf van het aantal bezoekers van de volgende rijksmusea alhier, gedu rende het 4e kwart. Jaar 1914 1914 Het rijksmuseum van Oud heden 1999 7543 Het rijks-ethnographisch mu seum 635 1990 Het museum van natuurlijke historie 1060 3736 Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. J. van Veen, kapelaan, Breestraat 139. Wed. J. van Staalduinen, Levendaal 84. W. Laan, Breestraat 15 A. C. G. van den Raadt, stoker, Ooster- straat 10. A. O. van der Aa, dienstbode, Bree- Btraat 53. L. A. B. Beek, Hoogewoerd 177. M. A. Visser, buffetjuffrouw, Oude Rijn 45. I. Buize en gez., molenaar, Rijndijk- straat '17. B. Quispel en gez., arts, Schelpenkade 38. J. C. Kasteel en gez., schipper, 5e Bin- nenvestgr. 10. Wed. van Ditzhuijzen en gez., Witte Singel 94. W. Krispijn en gez., arbeider, Gekroon de Liefdepoort 2. C. L. van del* Lelie en gez., sigarenwin kelier, Apothekersdijk 1. J. Chr. van Vlaardingen, surnumerair b. d. Ind. posterijen en telegrafie, Vree wijkstraat 3. A. Kool en gez., steenhouwer, Doelen gracht 11. L. de Boer, Oude Rijn 188 A. J. J. 'Bredewold en gez., voerman, Jou- bertstraat 3. G. J. Winterink, Rapenburg 78. A. Pieters, Nieuwsteeg 15. W. Stoel, blikslager, Brandewijnsgr. 5. C. Duijverman, Kraaierstr. 34 A. C. H. Kops, magazijnbediende, Hugo de Grootstraat 9. J. H. Varenkamp, kruideniersbediende, Heijnsiusstraat 2. Personen die uit Leiden zijn vertrokken. P. Kriek, Leiderdorp, Bronkhorststr. 6a. J. de Boer, Zoeterwoude, 't Water tje 1 D. Wed. MoerhuisHoukart,*. Den Haag, Hobbemastraat 253. Mej. G. A. M. Hessing, Rotterdam, Wes tersingel 21. Mej. C. J. Zwartjes, Amsterdam, Schip- persgracht 15. Mej. P. Beuniker, Zevenhoven, Noord- sche buurt. H. Neuteboom, Delft, Verl. Pieterstr. 120. II. Meurs, Wageningén. J. de Geris, Zoeterwoude, Vroomepark. - Mej. C. en P. Steens, Rotterdam, Roo- seveldstr. 33b. Mej. A. M. Th. Obee, Haarlem, Zijl- weg 21. Mej. J. W. v. Weizen, Den Haag, Laan v. Meerdervoort 112. M. D. Leef lang, Lochem, bij H. Room. M. A. v. d. Born, Ter Aar, Papenveer. D. J. van Prooije, Rotterdam, West Kruiskade 4. H. Ladon, Pen Haag, Rijswijkschew. 16. G. Meijer, Leiderdorp, Verl. Maurits- straat 48. W. Duitscher, Leiderdorp, Verl. Mau- ritsstraat 50. N. Th. de Jong, Middelburg, Zegers- steég 92. D. P. M. Graswinckel, Gersel (N.-Br.), Hotel Tramstation. P. F. van Es, Helder, van Galenstr. 56.. ALPHEN. Spoorlijn Uithoorn—Alphen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de spoorlijn UithoornAlphen met 1 Mei a.s. worden geopend. GOUDA. Gemeenteraad. De heer J. Vergeer, sedert 1904 lid van den raad dezer gemeente, 1 eeft zich gevestigd te Nijmegen, zoodat er een vaca ture in den raad ontstaat." KATWIJK. Te water. D. Zuyderduyn liep, door dat hij slecht van gezicht is, bij de aan legplaats der Katwijksche boot, pardoes in den Rijn. P. B. daar aanwezig, sprong te water en mocht het geluk smaken Z. van een wissen dood te redden. NOORDWIJK. Gemeentelijke Werkloosheidskas. In de zaal van de Erven Gordijn werd een gecombineerde vergadering gehouden van de vakafdeelingen van den "r. K. Volks bond onder leiding van den afdeelingsvoor- zitter, den heer P. Krol. Als spreker trad op de heer Smulders, uit Utrecht, vrijge stelde van den Timmerliedenbond „St, Jozef", met het onderwerp. Gemeentelijke Werkloosheidskas. Tot bijwoning dezer vergadering waren alle leden van het ge meentebestuur uitgenoodigd. De Edelachtb. heer burgemeester en een drietal raadsle den hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven. Ook de Eerw. adviseur, kapelaan J. Hermans, was ter vergadering aan wezig. De spreker deelde mede, dat deze geza menlijke bespreking werd gehouden om mogelijke bezwaren van gemeenteraden legen b g. instelling te doen verdwijnen. Nadat spr. het doel, de werking en de voordeelen van een Gem. Werkloosheids kas op'duidelijke wijze had uiteengezet, werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen De l.eer Jer. Vink vroeg, of ook de af- d eel in gen van den R. K. Zeeliedenbond aan de Werkloosheidskas kunnen deelne men. De spr. kon hierop geen beslist ant woord geven, omdat zulks afhangt van verschillende omstandigheden. De heer Kruijswijk (raadslid) vreest, dat dy instelling verkeerd zal werken, in dien zin, dat patroons eerder geneigd zullen *ijn, hun arbeiders te ontslaan, als zij weten, dat deze tegen werkloosheid verze kerd zijn. De heer Smulders is van meening, 'iat er weinig patroons zullen zijn, die hun arbeiders uit medelijden aan het werk houden. De heer Kruijswijk meent, dat dit laat ste in dorpen meer zal voorkomen dan in steden. De heer Smulders vindt het wel opmer kelijk, dat juist in Noordwijk de patroons het eerst er bij waren om de loonen te verlagen en 't laatst van het geheeLe Bol- lendistrict om ze weer normaal te maken. Nog werd het woord gevoerd door den burgemeester, die den heer Smulders be dankte voor de heldere uiteenzetting, waar door de bespreking van het onderwerp Gem. Werkloosheidskas in een volgende raadsvergadering zoo zeer is vergemakke lijkt. Spr. bedankte ook 't bestuur van den Volksbond voor l^et baleggen van deze vergadering en voor de uitnoodiging. Hierna sloot de voorz. de vergadering, met den christelijken groet. OUDSHOORN. Do wethouderskwestie ifl den gemeente- teraad. In de gehouden vergadering van den Raad werd voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van den heer J. W. O. Clant, dat hij ontslag neemt als lid van de Commissie van Beheer der Gasfabriek en het Electriciteitsbedrijf en een zelfde schrijven van den heer H. H. v. d. Kloot Meijburg, dat hij ontslag neemt als plaatsvervangend lid van genoemd bedrijf. Nadat de voorzitter zijn bijzonder leed wezen over deze ontslagnamen heeft te kennen gegeven dringen de heeren Van Duin en de Rooy er bij genoemde heeren op aan op hun besluit terug te komen. De heer Clant geeft in een uitvoerig betoog aan, hoe het de schuld van de hee ren zelf is, dat hij ontslag neemt, daarbij critiseerende het verkiezen van notaris Van den Berg tot lid van den raad en la tei' tot wethouder. Komende tot het voor gevallene in de raadsvergadering van 10 December 1.1. zegt spr. dat B. en W. toen den heer den Hertog als lid van het alge meen armbestuur aanbevalen heoben. De heer v. d. Berg heeft echter door zijn stem gezorgd, dat de heer Gesman gekozen werd. Maar, dit is nog niet het voornaam ste; de heer v. d. Berg licht zijn medele den van het D. B. niet in en neemt den schijn aan met het voorstel van den Voorz. van het D. B. mede te gaan. De veranderde houding van den wethouder v. d. Berg tus- schen de .wethoudersvergadering en die van den raad is geen kleine zaak, maar een zaak, die het vertrouwen raakt. Bij ernstige aangelegenheden zal men voort aan allicht van den wethouder v. d. Berg willen vernemen of hij na de vergadering van het D. B. waarin het zijn conclusie heeft vastgesteld ook van zijn houding zal afwijken. De heer Pannevis en ik zegt spr. achten dat zulk een positie onhoudbaar is. en hebben daarom gemeend ons voor stel. te moeten indienen, hoewelwijwel hadden gedacht, dat de heer y. d. Berg zelf zijn ontslag zou hebben ingediend. Na een mededéeling van den voorzitter komt aan de orde het voorstel van de hee ren J. W. O. Clant en C. Pannevis luiden de: ,,De gemeenteraad .van O.udshoorn be- sluit den Wethouder Van den Berg te „verzoeken zijn mandaat ter beschikking ,,te stellen en zulks naar aanleiding van ,,het voorgevallene in de vergadering van ,,10 Dec. 1.1. waardoor het geloof aan de „goede tróuw van B. en W. ernstig is „geschaad." Voorgelezen wordt een ingekomen schrij ven onderteekend door den heer v. d. Berg luidende als volgt: „Met betrekking tot de laatste verkie zing van een lid van het Algemeen Arm bestuur, kan ik niet nalaten U mede te deelen, dat het mij spijt, dat ik op de ver gadering van Burgemeester en Wethou ders, uw voorstel om No. 1 van de voor dracht van het Armbestuur aan te bevelen, zonder het woord te vragen, heb laten voorbijgaan. Met het oog op de vertegenwoordiging van alle partijen in het Armbestuur, acht te ik het beter met alle respect voor den persoon en zijn werk niet den aftreden de, maar iemand van een vertegenwoordig de richting te,kiezen. Ik erken, dat ik, niettegenstaande mijn stilzwijgend meegaan met uw voorstel van aanbeveling, daarvan ben afgeweken. Ik achtte mij hiertoe gerechtigd, doch geef toe dat ik na mijn medegaan met uw voorstel, vóór de stemming den Raad had behooren in te lichten. Ik heb gefaald door dit niet te doen. Hiervoor bied ik B. en W. en den Raad mijne verontschuldiging aan. 'Nadat de heer De Rooy verschillende opmerkingen had gemaakt stelde hij de volgende motie voor: „De Raad der gemeente; „gezien het voorstel van de heeren Clant en Pannevis; „betreurt het, dat dit voorstel is inge diend; „spreekt daarover zijn afkeuring uit en gaat over tot de orde van den dag." Hierop volgde een breedvoerige discus sie. De voorziter brengt ten slotte het voor stel in stemmen, dat wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren v. d. Berg, Van Duin, Hoogendijk en De Rooij. De motieDe Rooij gesteund door den heer Hoogendijk, wordt hierna aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Voor de hee ren De Rooij, Van Duin, Hoogendijk en v. d. Berg. De heer Clant constateert, dat het voor stel is verworpen en de motie is aangeno men door de stem van hem, waar het om ging- Tot lid en plaatsvervangend lid van de de commissie van beheer der- gasfabriek woi'den herkozen de heeren Clant met 4 stemmen tegen 3 op den heer De Rooy. de heer v. d. Kloot Meyburg met 5 tegen 2 stemmen op den heer Hoogendijk. Beiden vroegen een dag beraad. RIJPWETERING. St. Eti9abeth-Ver, In de vorige week hield de St. Elisabeth-Vereeniging alhier haai* eerste vergadering in het nieuwe jaar, en volgens gewoonte bracht de se- cretaresse-penningmeestieres, mej. J. Koks hoornv. Reit, haar verslag uit over het geen in het afgeloopen jaar aan de zieken als versterkende middelen was uitgedeeld geworden. Uit dat verslag bleek, dat uitgedeeld was 2121/- pond vleesch, 1678 liters mejk en 3156, zegge drie duizend één honderd zes en vijftig eieren. Wel past hier een woord van dank aan de ijverige secretaresse-penningmeesteres voor hare goede en nauwkeurige boekhou ding, alsmede een woord van lof aan de overige leden van het bestuur voor hare weldoende zorgen jegens de behoeftige zie ken der parochie; ook voegt het, hier open lijk dank te betuigen aan al de bijdragen de leden der Vereeniging, die door hun of fergaven het bestuur in staat stelden om zooveel aan de zieken ter versterking uit te kunnen deelen. Maar wie bedenkt, dat in de laatste jaren wel de behoeften zijn gestegen, doch dat de inkomsten met die stijging geen gelijken tred hebben gehou den; wie bedenkt, dat b.v. in 1913 de uit gaven de gewone inkomsten te boven gin gen, en dat in het afgeloopen jaar de kas der Vereeniging zwaar heeft moeten zuch ten onder den druk der duurte ook van de versterkende middelen tegenvolge van de „mobilisatie", zal begrijpen, dat het bestuur niet zonder zorg het nieuwe jaar is ingegaan. Het blijft echter vertrou wen stellen in de Goddelijke Voorzienig heid, die de harten der welgestelden zal bewegen om, als het kkn, door ruimere geldelijke bijdragen de St. Elisabeth-Ver eeniging te helpen, haar liefdewerk te blij ven voortzetten tot welzijn van den lijden den evenmensch. En in dat vertrouwen is het bestuur het nieuwe jaar ingegaan ook met moed, zich er van verzekerd houdende, dat dat vertrouwen niet zal worden be schaamd. SASSENHEIM. R. K. Middenstantisvereeniging. Dins dagavond werd in de zaal van den heer Schipper een vergadering gehouden om te komen tot definitieve oprichting van eene afdeeling van de R. K. MiddenstandsVer- eeniging. Deze vergadering werd geleid door den heer H. Bender, die deze bijeenkomst open de met den Christel. Groet. Hierna werd door den heer H. W. Spendel, uit Leidèn, het reglement voorgelezen, dat na uiteen zetting onveranderd wérd goedgekeurd. Alsnu gaven zich staande de vergadering 38 personen als lid op. De contributie werd voor het eerste jaar vastgesteld op f2.50. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Ph. Bisschops en tot bestuursleden de heeren II. J. Uphoff, M. v. Ha^e, Th. Reeuwijk, P, van Dijk Pz., II. Homan en Th. Harteveld. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geest, adviseur den ZeerEerw. heer pastoor. De heerSpendel feliciteerde Sassenheim met hare afdeeling en.sprak den wensch uit dat deze moge groeien en'bloeien. De" Zeèr- Eerw. hee'r pastoor dankte allen, die hadden meegewerkt tot de oprichting, en sprak een bemoedigend woord tot den nieuwen voor zitter. Statuten. De Stct. no. 17 bevat de sta tuten van de Vereeniging van Huiseigen a- ren te Sassenheim en omstreken. WARMOND. Apologetische cursus. De derde Apolo getische conferentie door prof. Seijsener voor „Katholiek Leven" gehouden, was ge wijd aan de goddelijke zending van Chris tus. Voorop werd gezegd, dat de bronnen voor het leven van Christus, behalve en kele teksten van ongewijde schrijvers (Fla- vius Josephus Tacitus), zijn de vier Evangelie-verhalen van het N. T. in 't kort werd aangetoond de betrouwbaarheid der Evangelisten, die óf behoorden tot de gezellen van Jezus, óf hun gegevens ont vingen uit "de eerste hand, van de Aposte len zelf. Aan opzettelijk bedrog valt niet te denken, waar het verhaal van Jezus' leven den Evangelisten geen roem of voor deel brengen kon, doch slechts smaad, verachting en zelfs den marteldood. Bo vendien zou zulk bedrog door 'ijdgenooten zijn opgemerkt en ontmaskerd. De eigenlijke vraag, welke werd beant woord, is deze: Blijkt uit het Evangelie, dat Christus werkelijk was Gods gezant? Ongetwijfeld ja, en dat om de volgende redenen: Eerstens, Christus heeft uitdrukkelijk ge zegd Godsgezant te zijn. Gedurende heel Zijn openbaar leven heeft Jezus van Na zareth zich uitgegeven voor profeet, als den van God gezonden Leeraar des volks. Christus deed dit herhaaldelijk door woord en daad, bij de zijnen en in 't openbaar, voor vriend en vijand, op plechtige wijze ten slotte voor den rechterstoel van den Romeinschen landvoogd. Ten bewijze hier van worden een aantal teksten geciteerd uit de Evangeliën en de Brieven der Apos telen. Vervolgens, Christus heeft ons de waar heid Zijner uitspraken gewaarborgd. Voor eerst door Zijn persoonlijke deugd en hei ligheid, welke ons in het Evangelie gelee- kend wordt. Jezus was niet alleen vrij \an zonden volgens eigen verklaring en die der Apostelen, maar bovendien muntte Hij uit in ongekende heiligheid, geboren uit Zijn talrijke deugden, welke, altijd den juisten maat betrachtend, onderling in grootsche éénheid harmonieeren. Wij vinden in Hern liefde voor God en den medemensch, nederigheid en zacht moedigheid, gehoorzaamheid en onderwer ping, geduld en sterkte, gelijk uit^Zijn da den is gebleken. Wat ons echter vooral op valt is, dat nooit de eene deugd de andere te kort doet. Groot is Zijn levensernst, maar Hij vermaakt zich met de kinderen. Hij is rechtvaardig, zonder hardvochtig te wêzen, verontw.aardigd zonder wraak zucht, nederig zonder eigen waarde te ver liezen. Het innerlijk leven van gebed en overweging gaat samen met een rustelooze werkzaamheid naar buiten. Het woord .van Thomas ii Kempis, dat alle volmaakt heid in dit leven met onvolmaaktheid is verbonden, geldt niet van Christus, omdat Zijn heiligheid was een volkomene, gelegen in het evenwicht van alle deugden. Daarom ook is Christus in latere tijden liet levend- model geworden van alle vroo- men. Hij is het boek des levens, waarin ieder lezen kan, wat hem te doen staat. Dat model navolgen is deugd, er van af wijken is zonde. Zoo is Christus het ver werkelijkte ideaal der zedelijke grootheid, bewondering afdwingend van alle tijden. Ongeloovigen dan ook, die het leven van Jezus kennen, roemen Hem als den recht vaardige bij uitstek, het sieraad der menschheid, zooals er nooit was noch we zen zal. Aldus spreken Renau, Strausz en anderen. Als de zedelijke volmaaktheid van Chr. zoo hoog staat, dait zij boven-me>nschelijk moet genoemd worden, dan is Zijn getui genis volkomen betrouwbaar, dan moet de mensch gelooven in Zijn goddelijke ztn- ding. Want onmogelijk kan God toelaten, dat iemand met zulke uitmuntende heilig heid tegelijkertijd een valsch profeet zou zijn. Een tweede bewijs voor de waarheid van Christus' woord is gelegen in Zijn wonde ren en profetieën. Christus was profeet: Hij voorspelde Zijn lijden, kruisdood en verrijzenis. Hij voor zag het verraad van Judas en de verloo chening van Petrus. Hij profeteerde den val van Jeruzalem. Christus was wonderdoener. Meer dan veertig wonderen worden in bijzonderhe den door het Evangelie verhaald, vele zijn er niet opgeteekend. Twee wonderen v or den door spreker afzonderlijk behandeld, n.m.l. de broodvermenigvuldiging en de opwekking van Lazarus. Omtrent de histo- rische waarheid dezer feiten is alle twij fel uitgesloten. Het wonderdadige er van j is gemakkelijk in te zien. De voornaamste vraag daarom is deze: Zijn deze wonderen door God geschied, om te bewijzen, dat Chr. inderdaad Gods-gezant was? Onge twijfeld ja; dit blijkt ons o.a. uit de woor den, welke Christus sprak onmiddellijk voor de opwekking van Lazarus, waarin Hij den Vader dankt dit wonder te mogen doen, opdat de omstanders in zijn godde lijke zending zouden gelooven. Bovendien reeds vroeger had Christus in het alge meen tot de ongeloovige Joden gezegd: „De werken, die ik doe in naam van mijn Va der, zij leggen getuigenis van mij af." De wonderen van Chr. zijn dus even zoo vele getuigenissen van God, waardoor Zijn goddelijke zending wordt bevestigd. Gedachtig aan den tekst van St. Pau- lus: „Is Christus niet verrezen, dan is onze prediking ijdel, ijdel ook uw geloof", behandelt spreker de Verrijzenis van Chr., als de heerlijkste bevestiging van Zijn god delijk gezantschap. Wat vooral dient bewezen te worden te genover onze vijanden is het feit der Ver rijzenis, d.w.z. dat Christus waarlijk is gestorven en tot het leven teruggekeerd. Dat Chr. waarlijk is gestorven, staat vist uit het getuigenis der vier Evange listen, wordt bevestigd door de handelwij-, ze van Christus' vrienden, die Zijn lijk verzorgden en het begroeven. Dit was ook de stellige overtuiging van Zijn vijanden, van de soldaten en de honderd man, die voor Pilatus een ambtelijke verklaring af legden omtrent den dood van Jezus. Op Paaschmorgen is Chr. tot het leven weergekeerd. Dit blijkt eerstens uit het ledige graf, vervolgens uit de vele ver schijningen van den verrezen Christus, aan de heilige vrouwen, de Apostelen, de Emmaüsgangers en anderen. Veilig mogen we besluiten, dat de Ver rijzenis van Chr. absoluut zeker is. In dit wonder dan ligt;(le hoogste waarborg voor Zijn goddelijke zending, en diensvolgens voor den goddelijken oorsprong Zijner leer Spreker besloot met in 't kort aan te too- nen, dat de Kath. Kerk alleen de zending van Christus voortzet, omdat zij alleen te ruggaat in de geschiedenis tot de tijden van Christus. De andere christelijke sek ten hebben zich los gescheurd van den ouden stam de Kath. Kerk alleen is de vruchtdragende boom der eeuwen, welke wortelt in het glorieuse graf van den Ver rezen Christus. Door den voorzitter werd de vergadering gesloten met een dankwoord aan de Hoog- gel. spreker en een tot weerziens aan de talrijke aanwezigen. WASSENAAR. Holl. Mij. van Landbouw. In de ver gadering van de afdeeling Wassenaar der IIoll. Mij. van Landbouw waren aanwezig 14 leden en eenige belangstellenden. De heer Bos, zuivelconsulent voor Z.-II. hield een bespreking over de werking van fok- vereenigingen. De héér M. Peereboom las het jaarverslag en deed rekening en ver antwoording der gelden. De rekening sloot met een batig saldo van f 54.27. De heeren M. Nell en J. v. d. Hulst adviseerden tot goedkeuring. De heer S. v. d. Stoel gaf verslag der laatste alg. verg. en de heer Bos deelde mede op welke wijze de nieuw gevormde kringen nuttig werkzaam kun nen zijn. Hij wees op verschillende nutti ge zaken door de afd. 's-Gravenhage reeds verkregen. Tot lid van 't kringbestuur werd gekozen de heer S. v. d. Stoel. Ge vraagd werd naar doel en werking van den nieuwen apgerichten R.-K. Boeren bond. De heer J. v. d. Hulst, bestuurslid van dien Bond deelde mede, dat deze Bond 't zelfde doel beoogt als alle andere bon den en dat van tegenwerking der Holl. Mij. v. Landbouw geen sprake is, Wél van medewerking, waar 't de belangen van den landbouwer geldt. De heer Bos deelde ten slotte nog mede, hoe de regeering het mond- en klauwzeer wil bestrijden en hij vroeg de steun der afd. Vooral drong hij er op aan na te gaan of de karnemelk en ondermelk, welke van de melkinrichtingen wordt teruggevoerd, voldoende verhit is geweest. Op verlangen van een der leden vroeg de heer Van der Stoel of de afd. in 't belang van den landbouw niet gedaan kon krijgen, dat de gemobiliseerde land bouwers in de maanden Februari en Maart meer verlof kregen. De voorzitter meerde van niet. .Wellicht zou het hoofd bestuur in deze iets kunnen doen. Ilij zou daarom in overleg treden met het hoofd bestuur. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren A. v. Hoboken v. Hoedekens- kerken en II. van Wissen. ZOETERWOUDE. R.-K. Kiesrereeniging. De R.-K. Kies- voreeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" houdt haar jaarvergadering op Donderdag 28 Januari a.s. des avonds te 7 uur bij den heer L. Dolle, Weipoort. Aan de orde komen o.m. verkiezing van drie bestuursleden wegens per. al'tr. van de heeren B. J. Kemperman, L. J. v. d. Zon en A. v. Bennekom, die niet herkiesbaar zijn, en verkiezing van twee afgevaardigden en hun plaatsvervangers naar den Prov. Bond. De leden worden verzocht de namen van even- tueele candidaten voor het bestuurslidmaat schap bij den Secretaris in te zenden uiterlijk 25 Januari. Laatste berichten. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 20 Januari. Officieel bericht van van 11 uur 's avonds: De vijand heeft hedenmorgen vasten voet gekregen in een loopgraaf ten noorden van Notre Dame de Lorette, doch werd döor een tegenaanval daar weer uit ver dreven en verloor 100 gevangenen. Met een nachtelijken aanval ten zuiden van Thierval, in de streek van Albert, be reikten de Duitschers gisteren onze ver sperringen, doch werden afgeslagen. Drie achtereenvolgende aanvallen op la Boiselle werden afgeslagen. Evenzoo werd na een handgemeen afge slagen een aanval op Fontaineaux Char mes in Argonne. Van het Russisch-Turksche gevechts terrein. ST. PETERSBURG, 20 Januari. Mede- deeling van den generalen staf van het Kaukasiscrie leger: Gisteren hebben in de streek van Aha- litz, Lavsor en Kyagany een reeks gevech ten plaats gehad tegen de Turksche ach terhoede, waarvan de overblijfselen over haast terugtrekken. Wij hebben vele ge vangenen gemaakt en een Turksch kamp vermeesterd. Eergisteren hebben wij Ardanoetsj bezet., Een torpedoboot, die op een tocht langs de kust was uitgezonden, heeft bij Arkave 12 booten met lading in den grond geboord Op de overige gevechtsterreinen is geen verandering van beteekenis ingetreden. Marktberichten. DELFT, 21 Januari. Vee. Vette koeien le qual. f225 a 375, dito 2e qual. f150 a 225 kalfkoeien 1 qual. f225 a 365, dito 2c qual. f150 a 225; vaarkoeien le qual. f180 a 275, dito 2e qual. f100 a 180; vette kalveren le qual. f75 a 125, .dito 2e qual. f50 a 75, vette schapen le qual. f a dito 2e qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren faweilammeren fa.magere varkens f 14 a 30, Biggen, f 5:a 14. nuchtere Kalveren f 5.a 32.—, Paarden f 50a 260.—, stieren f af Rund vleesch f 1.a O.90 a 0.80. Vet Kalfs- vleescH f 1.30 a 1.20 a 1.10, schapenvleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Aanvoer252Runderen; 5Paarden; 11 vette Kalveren; 147 magere Kalveren; 75 Schapen of Lammeren, 265 Varkens; 215 Biggen; 18 Geiten of Bokken. Graan. Rogge f Tarwe f 15.50 a 17.Chevaliergerst f 14.75 a 14.25. Zomer Gerst f 13.75 a 14.25, Haver f 15.a 15.25, Paardenboonen faBruine Boonen f 14.a 15.Duivenboonen f a Groene Erwten f 14.50 a 15.75, Mixed Mais 11.60 a 12.per 100 kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f 15.a 16.— Boter. f68.a f72.per V* vat van 70k.g. Aanvoer 70 aehtsto en 37 zestiende vaten, wegende samen 1770 kg. DELFT, 20 Januari. Ter vette varkens- markt waren heden aangevoerd 241 stuks Prijs f0.50 a f0.56 per kilo lichte, f0.60 a f 0.72 per kilo zware. LOOSDUINEN, 20 Jan. In de heden gehou den veilingen zijn betaald voor: bloemkool le soort f8.50 12.2e soort f 3.40 5.60, roode- kool 13.4010.70 savoy ckool f 4.2011.80, grocne- kool fl.903.60 per ÏOO stuks salade le soort f3.70 4.70 2e soort fl.80 2.40 per 100 krop; peen le soort f12.15. 2e soort f58..ra dijs 1'2.753-75.prei fl.251.75selderij fl.50 2.per 100 bos; kroten f 1.10 1.25, per Vz H.L.- peterselie f3.—4.50 per 100 bos, andijvie fl.50- -1.75 per 100 struik, spinazie 3648 et., per mand; stoofsla f0.2228 ct. per mand; boerenkool f0.1014 ct., p. mand, schorse- neeren le soort f7.6010.20 per 50 K.G.;2es. 3.204.60, per 50 K.G. Raapstelen fl.20 150 per 100 bos. VOORSCHOTEN. 20 Jan. Vrijeveiling, 730 eieren f7,75 f 8,10. Veiling V. 1'. N. 820 eieren f7,30f7.75. "WOERDEN, 20 Jan. Kaas. Op de kaasmarkt waren heden 93 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas 1ste soort f41.-- a f44.dito 2de soort f38.a f 40.dito zwaardere f 44.a f46.dito rijksiu. f44 a fper 50 kg. Handel tamelijk vlug. ZOETERWOUDE, 21 Jan. Ei eren vei ling. 1070 kipcicren 1'7.7.55 45 eendeieren f6.056.50 roode kool f3.50 per 100. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 21 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorulogiscli Instituut te De Bilut. Hoogste barometerstand 763.0 Memel. Laagste barometerstand 744.0 Helder. Verwachting tot den avond van 22 Jan. Meest krachtige zuidelijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien iets zachter. RECHTZAKEN. Gerechtshof. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren vonnis gewezen tegen j. j. T., 21 jaar, werkman te W assenaar, door de rechtbank veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van een portemonnaie met geld te Voorscho ten. Het vonnis werd bevestigd rnet wij ziging van de kwalificatie en bekl. schul dig verklaard aan diefstal voorafgegaan door geweldpleging*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3