21 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. 6e JAARGANG. No. 1604 e S^sid^elieSoii/taTit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21!* cent,'met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG JANUARI. I9I5. Ds ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel moer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 ceni, iedere regel meer 10 cont. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- on Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Het R.K. vooraan. In de onderwijzerswereld is men sinds meerdere jaren bezig, de verdiensten na te raan van het Mannheimer schoolstelsel, letwelk een schifting maakt tusschen min tn meer begaafde leerlingen en deze cate gorieën volgens een afzonderlijk leerplan onderwijst. Over de wenschelijkheid om dit.stelsel in pns land over te planten is men het niet ;ens; er zijn voor- en tegenstanders, welk geschil niet weinig wordt in de hand ge werkt door het feit, dat de Duitsche toe standen zoozeer verschillen van de Hol- andsche. Wat ginds goed marcheert, kan lier best tegenvallen. Tot de tegenstanders behoort ook de dis- jricts-schoolopziener te Amsterdam, die in- usschen opbouwende critiek levert door een under stelsel aan te bevelen en wel een.... Nederlandsch. Te Delft past men al sinds 40 jaren een schifting als te Mannheim !oe, echter in overeenstemming met onzen iigen volksaard. En 't bevalt daar best. Laten we 't met dat stelsel, hetwelk ook jeen extra kosten vraagt, te Amsterdam lens probeeren, zegt de schoolopziener, die sr daarbij op wijzen kan, dat men er al Inds 1912 een welgeslaagde proef mede leepit in de R. K. meisjesschool aan de Ipaarndammerstraat no. 15 aldaar (hoofd nej. Teulings). Ziedaar: heel de onderwijzerswereld theo- etiseert over een stelsel verordening en in- aiddels wordt aan een Roomsche school onder drukte met de practijk een proef ge- omen. En nu wordt zoowaar die Roomsche chool aan heel Amsterdam ten voorbeeld KSteld! Nadere bijzonderheden over den Zep- lin-aanval. Uit het Fransche ccramu- liqué blijkt dat er geen buitengewone voor- leelen werden behaald door een der beide lartijen op het Westelijk oorlogsterrein. - let Duitscli communiqué maakt melding 'an eenige kleine Duitsche vorderingen. Igens het Oostenrijksch communique de algemeens toestand op het Oostelijk orlogsterrein onveranderd. De Zeppelin-raid over Engeland. Aan de „Times" ontleenen we de volgen- e bijzonderheden over het bezoek, dat een ,Zeppelin" aan enkele plaatsen aan de Ingelsche Oostkust gebracht heeft. Dinsdagavond omstreeks half negen, al- lus het blad, werd te Yarmouth een ge- nid vernomen, alsof een zwaar kanonschot n de hoofdstraat der stad gelost was. Onmiddellijk werden de electrische lich en uitgedaan en de menschen op straat ochten .zoo gauw mogelijk in de duister- hun woning op. Het was duidelijk, dat e oorzaak van de verwarring een lucht vaartuig was, ofschoon, niemand wist van welke soort. Alleen vermoedde men, dat het een be stuurbaar luchtschip was, daar men op groote hoogte lichten waarnam, die som migen voor zoeklichten hielden. Anderen daarentegen meenden, dat de lichten niets, anders dan magnesiumvlammen waren. Hoe het zij, het luchtschip werd niet meer teruggezien boven Yarmouth en de Zeppelin-aanval bleef onbeantwoord. Di rect werden de troepen in actie gebracht om de politie te assisteeren bij de opsporing der gewonden. De grootste schade schijnt aan particu liere huizen te zijn aangericht. De pu blieke gebouwen, en do spoorwegen heb ben zoo goed als geen schade geleden. Een der bommen viel vlak bij de St. Pieters kerk. De aanval duurde niet langer dan tien minuten. Verscheidene bewoners waren intusschen in kelders en sousterains wegge kropen uit angst voor het Zeppelin-gevaar. Hoevele gebouwen er getroffen zijn is op het oogenblik moeilijk te zeggen, maar menschen uit verschillende wijken der stad zeggen dat zij verscheidene bommen zagen vallen. Te Seringham voer de Zeppelin omstreeks kwart voor 9 over de stad en maakte een cirkel rond de kerk. Het luchtschip was juist met het bloot© oog zichtbaar. Het liet één bom in de stad vallen; de helsche machine ontplofte echter niet. Een andere bom kwam te Becston neer, doch ontplofte insgelijks niet. Te Yarmouth werden een man, een vroifw en een soldaat gewond. Ook aan Cramer bracht de Zeppelin een bezoek, en eveneens aan Hunstanton, zon der echter bommen te werpen. Op King's Lynn werden zeven bommen geworpen. Omstreeks 11 uur in den avond, was het, dat de Zeppelin boven de stad zichtbaar was. De politie had uit Yarmouth een waarschuwing ontvangen en alle voor zorgsmaatregelen waren genomen om zoo veel mogelijk leven en eigendommen der burgers te beschermen. Toen de Zeppelin dan ook verscheen was de stad in duister nis gedompeld. Het vliegtuig richtte groote schade aan. Een huis werd geheel in puin geslagen en niemand van de bewoners kwam er ongedeerd af. Een jongen van 17 jaar werd in zijn bed gedood en zijn vader en moeder en een baby zwaar gewond. Ook andere huizen werden zwaar beschadigd en in sommige straten bleef geen ruit heel. De Duitsehers in Frankrijk en België. Officieel wordt door het Duitsche hoofd kwartier medegedeeld Op het westelijk oorlogstooneel hadden tusschen de kust en de Lys slechts artille riegevechten plaats. Bij Nótre Dame de Lorette, N.W. van Atrecht, werd den vijand een 200 meter lange loopgraaf ontnomen; daarbij werden twee machinegeweren buitegemaakt en eenige krijgsgevangenen gemaakt. In de Argonnen namen onze troepen eenige vijandelijke loopgraven. Op enkele plaatsen kwamen wij in de laatste dagen 1500 meter vooruit. In het bosch ten noorden van Sennheim (Cernay) ging onze aanval goed vooruit. De Ilingstefn werd genomen; twee officie ren en 40 Alpenjagers werden gevangen genomen. Een der correspondenten van het „Hbld." seint uit Sluis Sedert de aankomst der uhlanen te Mid delburg zijn al de grensposten Tjader bij de grens gebracht. Op enkele meters van den paal worden houten schildwachthuisjes geplaatst en kleine vlaggetjes, rood en zwart. Te Eede, waar zich tachtig Würtemburg- sche landweer-soldaten bevinden, werd ook de post, die zich aldaar aan de Stroobrug bevond, tot aan den paal verplaatst. Te St. Marguérite zijn ook een 90 Würtum- burgers gekantonneerd, meerendeels man nen van 45 jaar. Des nachts hoort men aan de grens voortdurend het geknal van geweerschoten. Deze wórden vermoedelijk afgevuurd om te voorkomen, dat menschen zouden doorsluipen. Gisteravond werd alhier weder een aan houdend kanongebulder gehoord.. Het schijnt steeds nader te komen. De Belgische troepen zijn werkelijk voor uitgekomen ten noorden van Nieuwpoort- Baden, en wel met medewerking der vloot, die het door de Duitsehers in de duinen opgesteld zwaar geschut dat reeds de stad Veurne, op zes mijlen afstand van daar gelegen, tweemaal gebombardeerd had, tot zwijgen bracht. Om aan de schaarsch- heid van petroleum als verlichtingsmiddel tegemoet te komen gebruikt men nu langs de kust een mengsel van petroleum, water en soda-carbonaat. De verlichtingskracht is natuurlijk veel minder. Het geeft veel geler licht en wordt toch tegen een franc den liter verkocht De Russen. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld: „In den algemeenen toestand is geen wij ziging gekomen. Aan het front in Polen hebben behalve pa/trouille-sohermutselinigen, slechts artil lerie-gevechten plaats gehacL. -- Aan de Doënajetz beschoot ae artillerie met sucoes gedeelten van. de vijandelijke infanterielinies en dwong den vijand tot ontruiming van een sterk bezette hoeve. Eén afdeeling drong door tot aan de rivier, bracht den vijand een verlies toe van eenige honderden man en vernielde bovendien een door den vijand gebouwde oorlogsbrug over de Doenajetz. In de Karpathen hebben niet anders dan weinig beteekenende schermutselingen plaats gehad." Verschillende Oorlogs berichten. Duitsche verliezen. Men schat het aantal der Duitsche verliezen tot heden op circa 214 millioen menschen. Roemenië. De „Vorwarts" ontving uit Sofia bericht, dat de Roemcensche regee ring in Amerika voor 50 millioen lei aan oorlogsmateriaal bestelde, hetwelk op korten termijn geleverd moet worden. In Roemenië wordt deze bestelling geheim gehouden. De Bulgaarsche regeering ver zocht de Roemeensche regeering om op heldering over deze toerustingen. Te Boe karest werd geantwoord, dat de oorlogs voorbereidingen niet tegen Bulgarije ge richt zijn. Z.E. Kardinaal Mercier en de M. Stoel. De correspondent van de ,,Tijd" meldt: Ik ben gemachtigd het volgende te ver klaren: Er heeft nog geen enkele gedach- tenwisseling plaats gehad tusschen den H. Stoel en Z.Em. kardinaal Mercier be treffende de gebeurtenissen te Mechelen, daar de verbinding verbroken is. Een nieuwe belasting. Eenige 'stede lijke besturen in België hadden het plan geopperd aan de gevluchte bemiddelde be woners, die niet mochten terugkeeren, een afzonderlijke belasting op te leggen. De gouverneur-generaal hechtte zijn goedkeuring aan dit plain en verklaarde het geldig voor geheel België. Uitgewekenen, die voor 1 Maart niet te ruggekeerd zijn, betalen nu een tiendub bele personeele belasting. Armen zijn vrij gesteld van de belasting. De helft van de opbrengst konut ten goe de aan de gemeenten, de andere helft wordt door den gouverneur-generaal be steed ten bate van het land. Het bommengevaar. Dat men zich in Londen geducht benauwd maakt over het bommengooien der Duitsche vliegers, blijkt uit het feit dat te Richmond een eigenaar van een auto met f 240 boete gestraft is, omdat hij te sterke voorlichten voerde. En dit niet alleen, doch de rechter voegde hem toe: „Als ik wist dat u millionair is, zou ik u een boete van f 120,000 hebben opgelegd. Na den aanval op Sandringham zal het er niet beter op worden! Onlusten op Haiti. Generaal Vilbrun Guillaume is tot president van Haïti ge kozen door de revolutionairen, die deze stad bezetten. Daarna rukten zijne troe pen op naar Port-au-Prince met het doel om de regeering omver te werpen. Nederland en de Oorlog. Nederlandsch Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers. In totaal js nu bij het Comité ingekomen f 508,510.92, frs. 5574.721/, en M. 163.91. De ramp op de Schelde. De luitenant ter zee Luden zal te Hil versum ter aarde worden besteld. Het stoffelijk overschot van den milicien Ree mans zal Vrijdagmorgen 11 uur te Vlis- singen met militaire eer worden begra ven, tenzij zijn vrouw de overbrenging naar Dordrecht mocht wenschen. Van de andere slachtoffers werden geen overblijfselen gevonden. Ontvluchte geïnterneerden Te Kooten (Fr.) is een Engelschman aangehouden, die als soldaat te Gronin gen geïnterneerd was. Hij was op reis naar Harlingen, om van daar naar En geland te gaan. Hij is naar Groningen te ruggebracht. Zeppelins. Men meldt uit Zwolle: Dinsdagnacht tusschen half twee en half drie zijn verschillende bewoners van Assendorp uit hun slaap opgeschrikt door FEUILLETON. DE DUIKER. i) Te midderi van die doodsche plaats lag en man op de knieën en scheen te bid- en. Voor hem stond een voorwerp, dat e Servon eerst niet goed kon onderschei en. Hij hield het eerst voor een andere ersoon, maar bij nader inz,ien bleek het sn ridderharnas te zijn. Loiseau lag op e knieën voor een harnas uit de middel- Juwen. De graaf was verbaasd. Wat zou dat voor een godsdienst zijn, aaraan zich midden in Parijs die vreem- b persoon overgaf? Wds het soms ©en godsdienst der negers? ervon kon raden zooveel hij wilde, hij het toch niet. Wat moest hij daar- an denken? Er was wel een verklaring, wanneer men annam dat Loiseau gek geworden was; 'aar die volmaakte bediende had nooit Bt minste blijk van geestesverbijstering sgeven. De zaak werd hoe langer hoe ttemder. De graaf, geheel in gepeins verzonken, laschouwde den vreemden harnasaan- ddor, toen zijn aandacht door iets an- !rs getrokken werd. Niettegenstaande de storm een vreese- k gedruisch maakte in den boom, waar hij zat, meende hij toch het openen bbt deur te hooren, die op de hengsels larst.?. U«t geluid kwam van beneden van den lrU van de straat. Weldra was de twijfel onmogelijk. Twee mannen kwamen naar boven met langzamen en gelijkmatigen tred, Servon, die er zeker van was onzichtbaar te zijn, boog zich een weinig voorover om naar beneden te zien; maar de nacht was zoo donker, dat hij enkel twee gestalten zag, die naar het huis traden. Zijn opgewondenheid was zoo groot, dat hij den adem inhield, alsof de onbekenden de ademhaling zouden gehoord hebben. De twee aangekomenen liepen in de schaduw van het huis, en nu kon de graaf hen nog minder zien, maar bijna dadelijk daarop hoorde hij het droge en eentonige geluid van kloppen op de deur, hetgeen dadelijk beantwoord werd. Het licht op de tweede verdieping ver dween. „Wie is daar?" vroeg een $tem van bin nen, welke nauwelijks te onderscheiden was. Een der bezoekers antwoordde, en Ser von hoorde een Engelschen naam noemen zooals Packer of Palmer. Die naam leerde den graaf niets, maar het scheen hem toe, dat de stem hem niet onbekend was. Zijn onzekerheid duurde niet lang. De deur ging open; een man verscheen op den drempel, en het licht, dat hij in de hand hield, viel op het gelaat van den vreemdeling, die niemand anders was dan de Pancorvo. De graaf had zich dus niet vergist; de bediende en de edele vreemdeling waren goede kennissen. Al zijn gissirigen waren werkelijkheid geworden, en hij was trotsch op zijn juist inzicht. Christoffel Columbus moot een zelfde go- voel gehad hebben, toen hij Amerika in het zicht had. De twee bezoekers traden binnen, en de deur sloot zich achter hen. Het scherm viel, nu het schouwspel juist belangwekkend begon te worden, want de blinden werden dichtgeslagen. Servon kon van zijn hoogen zetel niets meer zien. Toen hij zich goed overtuigd had, dat alles vcor zijn blikken verborgen zou blijven, ging hij naar beneden. Zijn zitplaats scheen hem ook hoe langer hoe onge schikter toe. Zootlra hij vasten grond on der de voeten had, was zijn eerste ge dachte beneden tegen het huis te gaan staan en te beproeven iets van het gesprek te hooren; maar toch, het stiet hem tegen de borst luistervink te zijn. En toch had hij reeds sinds dagen niets anders gedaan, was het ook in een ande ren vorm. Hij werd nu op eens zoo scrupuul, dat hij besloot heen te gaan. Hij had ook ge noeg gezien. De heer de Pancorvo stond in nauwe be trekking met een kellner. Deze wetenschap was voor Servon vol doende om op zijn hoede te zijn voor deze twee schurken, want nu hield hij hen voor zoodanig. Wat betreft het deugdelijk te bewijzen, dat kon hij nog zoo gemakke lijk niet. Na deze korte overpeinzingen richtte hij zich naar den uitgang en was tot zoover goed geslaagd, maar zijn laatste ontsnap pingspoging viel leelijkHit. Hij gleed uit en viel naar beneden, ter wijl hij met zijn hoofd op een ijzeren voe tenschrapper terecht kwam, die daar eer tijds was aangebracht met het oog o» de modderigheid van die wijk. Hij bekwam een diepe wonde aan het voorhoofd. Toen Servon, nog verdoofd van den val, opstond, bloedde hij zeer, en het vooruit zicht voor immer gemerkt te zijn, stemde hem weinig vroolijk. Hij vervloekte honderdmalen de dwaze nieuwsgierigheid, die de aanleiding van het ongeval was geweest, en sloeg bedrem meld den weg naar Parijs in. De storm was een weinig bedaard; maar het was nog zeer donker, en nog immer regende het. Servon was zeer blijde, dat hij niemand ontmoette. Verwond en bebloed als hij was, had de eerste de beste politieagent hem zeker naar het bureau gebracht. De graaf kon naar huis terugkeeren zon der gezien te worden en zijn bebloede mas kers afleggen. De graaf bracht den volgenden dag door bij den haard en ging niet eerder uit dan des avonds, om naar de club te gaan, met het plan er niet lang te blijven, want hij gevoelde zich niet zeer wel. Dan zijn wonde aan het voorhoofd. Zij verplichtte hém den hoed op te houden, hetgeen overigens niemand kon ergeren, daar deze onbeleefdheid zeer natuurlijk is in clubs. Het is iets Engelsch. Het was negen uur; er was bijna nie mand in de club. Servon vond er noch den heer de Pancorvo, hetgeen op dit uur niet te verwonderen was, noch Loiseau, die toch op zijn post moest zijn. De tooneelen van den nacht hadden de nieuwsgierigheid van den graaf opgewekt, en niettegenstaande het nadeel, dat hij een sterk gonzend geraas, dat vermoedelijk veroorzaakt werd door een vliegmachine, die bezuiden de stad vloog van Z.W. in N.O. lichting. Hoewel liet vrij helder was kon men het vliegtuig niet onderscheiden. Als een merkwaardigheid deelt men nog mede, dat koeien in de Wipstrik, die bij 't hevigste stormgeraas kalm in de weide blijven liggen, nu opstonden en rich onrustig toonden. Men verdiept zich thans in gissingen, omtrent de nationaliteit van de vliegma chines, door sommigen ook reeds voor een Zeppelin gehouden. Misschien dat berich ten van elders op dit punt nog helderheid kunnen verschaffen. Naar men meldt, vloog over het land goed „de Helmhorst", onder Zwollerker spel, een Zeppelin vrij laag in de richting West-Oost. Naar aanleiding van bovenstaande be richten cTeelt de chef van den marinestaf mede, dat de luchtschepen, welke gister middag van de Noordelijke eilanden zijn gezien, zich niet boven Nederlandsch ge bied hebben bewogen, doch boven de zee op geruimen afstand van onze kust zijn gepasseerd. Onze industrie. De Deventer Katoenmaatschappij, wier fabrieken sinds de mobilisatie slechts met halve kracht werkten, is deze week weer begonnen met de volle week te werken. Voor de rijwielfabriek dreigt nu evenwel het gevaar, dat zij stop gozet zal worden, aangezien Engeland den uitvoer van rij wielbanden heeft verboden. De verschillen de Nederl. rijwielfabrieken hebben ten aanzien van dit feit, de hulp der regeering ingeroepen. Het Centraal Bureau voor den afzet van visscherij- producten. Men deelt ons het volgende mede om trent het te Amsterdam gevestigde Cen traal Bureau voor den afzet van visscherij- proöucten. Het Centraal Bureau is opgericht op initiatief van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en stelt zich ten doel, met medewerking der Visscherij- organisaties, afzet te vinden voor de visch, welke ten gevolge van de crisis en den belemmerden uitvoer naar Frankrijk en België, geen of onvoldoenden afzet kan vinden in het buitenland. Daartoe zal het trachten het gebruik, van visch hier te lande te bevorderen, terwijl het tevens zijn bemiddeling verleent aan autoriteiten, gemeentebesturen, steuncomité's en andere corporaties, voor het betrekken van visch. Het bureau staat onder leiding van do Visscherijinspectie, welke daarbij gesteund wordt door een commissie van advies, be staande uit vertegenwoordigers van de visscherij-organisaties. Door het Centraal Bureau is ingericht een vischbakkerij, onder beheer van een deskundige meesterknecht, welke, dank zij de krachtige medewerking van het ge meentebestuur van Amsterdam, gevestigd is kunnen worden in de vischhal aan de De Ruyterkade. Tot oprichting van deze vischbakkerij moest worden overgegaan, omdat de militaire autoriteiten zich beieid verklaard hadden het gebruik van gebak ken visch door liet bezettingsleger te be vorderen, doch de militaire keukens veel al niet zijn ingericht voor het bakken van zich had toegebracht, had hij wel lust naar den restaurateur te gaan en hem te ver tellen, wat diens ondergeschikte '.ooai 's nachts uitvoerde. Een kellner, die de nachten doorbrengt met het aanbidden van wapenen in een met zwart behangen kamer, dat was waar lijk te excentriek, en excentriek zijn is alleen geoorloofd aan lieden van hoogeren stand. Maar Servon dacht, dat het niet deftig zou staan, wanneer hij den handel en wan del van een bediende scheen na te gaan. Hij had zich daarenboven voorgenomen, niet meer aan de geschiedenis te denken; na eenige overpeinzingen liet hij het aan do Voorzienigheid over het kwaad te straf fen en de deugd te beloonen, en hij begaf zich ter ruste. Den volgenden dag sliep hij tegen een uur of negen den slaap, die de aange naamste van alle soorten van slaap is, be halve van hen, die Aurora wenschen te aanschouwen. Hij lag half te droomen. In zulk een toestand hoort men niet veel. Er was reeds eenige malen gebeld, maar de Servon keerde den neus naar den muur. Het bellen hield aan en werd hoe langer hoe heviger; de graaf stond toen maar op en na eens goed gemopperd te hebben, dat zijn knecht op dien tijd afwezig was, be sloot hij zelf eens te gaan kijken, wie dia aubade kwam brengen. Servon opende zeer kwaad geluimd de deur en stond tegenover een heer, dien hij niet kende. Was het eigenlijk wel een heer? Niet geheel en al, ofschoon hij goed ge« kleed was» (Wordt vervolgd,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1