geanreiiae de maand Januari, bestelkos- ten der telegrammen over 1914 ter secreta rie worden terugbetaald tegen overlegging dér omslagen. ALKEMADE. Brug over de Oudewetering. Opheffing Isolement Alkemade. Naar wij uit ver trouwbare bron vernemen, is het denk beeld en het plan, de Oudewetering met den tegenover liggenden oever, gem. Lei- muiden, door middel van een dubbele op haalbrug te verbinden-, een groote schrede vooruit gekomen. De vorige week is in een bijeenkomst van deskundigen, leden van de raadscom missie en belangstellenden de zaak gron dig besproken. Als plaats voor den bouw der brug werd gekozen het punt tegenover de R.-K. Kerk. Het zal een dubbele ophaalbrug worden (twee kleppen) met eene doorvaartwijdte van 12 meter en op zulk een hoogte van den waterspiegel, dat het gewone verkeer te water zal plaats vinden zonder de brug te openen. Het geld voor het werk is ge raamd en zal met behulp van rijk, pro vincie en' gemeenten gemakkelijk te ver krijgen zijn. Welk een behoefte aan een vaste verbinding bestaat blijke uit het ver keer aan het overzet bij v. Staveren. Vol gens de gegevens werden in een week overgebracht ruim 400 fietsrijders met fiets, ruim 100 rijtuigen en ruim 700 voet gangers. Als men nu nog in 't oog houdt dat langs de Oudewetering op vele punten wordt overgezet, kan men veilig het aan tal voetgangers op 1500, dat der fietsen en berijders op 500 stellen. Cijfers, die voor zich zelf. spreken en een reden zoo spoe dig mogelijk.mat alle kracht het werk aan te vatten en te voltooien. Mogen alle auto riteiten met terzijdestelling van onderge schikte belangen eenigszins deze lang ge- wenschte verbinding tot stand helpen brengen. Geen isolatie meer, maar verbindingen met de omliggende streken tot aller voor deel en gemak. KATWIJK-AAN-ZEE. Aangespoelde mijn. Gisterennamiddag is door militairen een alhier aangespoelde mijn tot ontploffing gebracht. De knal was verschrikkelijk. Tot in Katwijk aan den Rijn en zelfs te Rijnsburg dreunden de ruiten. NOORDWIJK AAN ZEE. Ontspanning voor de gemobiliseerden. Een landweerman schrijft ons: Om de lange winteravonden minder vervelend te maken, worden er overal, waar militairen gevestigd zijn, feestavond j es georgani seerd. Ook Noordwijk blijft hierin geluk kig niet achterwege. Gisteravond was het feest in het „Huis ter Duin" voor de sol daten van de 4e comp! van het 28e land- weerbatt. Van de winst uit de opbrengst der cantine, werd door fien cantinehou- der, de landweerman G. Eikele'nboom, met toestemming van den compagnies-com mandant, kapitein Baron Melvill van Cambei, een gezellig huishoudelijk feéstje gegeven. Het zoo gunstig bekend staand duo Helman en Van Leeuwen uit Leiden, werd bereid gevonden, ons met komische voordrachten, enkele genotvolle uren te verschaffen, terwijl korporaal Van Wel, alspianist, door zijn meesterlijk spel, 't feest zou opluisteren. Rappe hand<?n hadden spoedig de slaapplaats in een een voudige feestzaal omgezet. De helder ver lichte zaal en een stukje muziek vooraf brachten er al gauw-de aangename stem ming en met ongeduld verbeid, waarop de humoristen op het podium zouden ver schijnen. Gelukkig werd ons geduld niet te lang op den proef gesteld. Nadat de H.H. officieren waren binnengekomen en plaats hadden genomen H.H. onderof ficieren waren eveneens aanwezig en nadat den kapitein een prachtige bouquet was aangeboden, hield de sergeant Men ders een korte toespraak tot de officieren, waarop een „Lang zal hij leven" volgde voor den kapitein en een driewerf hoera voor de andere officieren. Daarna werd nog een enkel woord tot de soldaten ge sproken, waarin tevens een opwekking lag om goed en bloed veil te hebben voor Vorstin en Vaderland, waarna het ooi ver- doovend door de zaal klonk: „Leve de Ko ningin. Lang zal zij leven." Hoera, hoera, hoera! Terstond hierna ging het belletje en.... daar verschenen ze, de grappenmakers, die ons mepigmaal deden schudden van het lachen. Werkelijk er werd veel gela chen om de leuke uitdrukkingen en gees tige zetten. Oogstte „De Koster", voorge dragen door den heer v. Leeuwen uitbun dig succes, niet minder viel „Krelis is ge mobiliseerd," door den heer Helman weer gegeven, in den smaak. „De Reis naar Rotterdam", „Krelis het commissielid", „Militaire moppen", „Mo bilisatie", enz., enz., zij allen de-den ons in lachen uitbarsten. Een daverend ap plaus, waarop nog „Klein Holland" volg- de, besloot den feestavond. Ondertusschen was door den kapitein nog een kort woord van dank gebracht aan den cantinehou- der en den pianist voor de aangename ont vangst hem bereid. Zoozeer had hem dit getroffen, dat hij dit één der aangenaam ste momenten uit z'n leven noemde. Gaar ne voldeden wij dan ook aan zijn verzoek om ter eere van bovengenoemden een luid hoera aan te heffen. Wij hadden ons heer lijk geamuseerd en schrijver dezes meent wel aller tolk te zijn, wanneer hij hier dank brengt aan de heeren Helman en Van Leeuwen, voor de aangename uren ons verschaft, aan den pianist voor zijn magnefieke begeleiding, maar vooral cok aan den soldaat Eikelenboom, die ons hier toe in de gelegenheid stelde. Ook willen wij hier nog vermelden, dat de „inwendige mensch" niet vergeten werd en dat wij ruimschoots onthaald werden op koffie, bier, melk, broodjes, enz. Voorzeker zullen wij met genoegen aan dezen dag terugdenken. VOORSCHOTEN. Ontwikkelingsavond. Gisteravond ver gaderde de afdeeling Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond, bijgewoond door üoa ZeerEerw. pastoor, geestelijk adviseur. De secretaris, waarnemend voorzitter, opende de vergadering met het gebed, sprak 'n hartelijk welkom, in 't bijzonder aan den WelEerw. kap., en stelde op hoogen prijs de tegenwoordigheid van eenige dames, wat, naar hij hoopte, navolging zal vin den en gaf het woord aan den WelEerw. kapelaan. Uitgaande van hetgeen in vorige avon den bewezen is, n.l. dat God bestaat, en dat wij Hem moeten dienen zooals Hij dat wil, moeten wij thans antwoord geven op de vraag, of God ook inderdaad een be paalden Godsdienst heeft geopenbaard? al dus de WelEerw. heer kapelaan G. van Zuijlen. Wijl echter God niets doet wat overbodig en nutteloos is, moet eerst vasststaan, of openbaring noodig is, moeten wij eerst weten, of de mensch, of het menschelijk geslacht, uit zich zelf, zonder openbaring, rnet zekerheid kan weten welke zijn ver plichtingen zijn tegenover God, m. a. w. of het vroegtijdig zooveel kennis der na tuurlijke waarheden vrij van groote dwalingen zich kan verwerven, als noo dig is om als redelijk schepsel .godsdienstig en zedelijk te leven? Het antwoord hierop geeft ons de ge schiedenis van het menschdom. Zij leert ons lo. dat voor de komst van Christus op aarde, het menschelijk geslacht niet slechts het gewone volk, maar ook de \\ijs- geeren in de grofste afgodendienst was verzonken; 2o. dat ook in den tegenwoordigen tijd degenen, die in hun waanwijsheid van de Christelijke Openbaring niets meer willen weten, tot de grootste ongerijmdheden ko men. Dus is het, in de gegeven omstandig heden, voor het menschdom, in zijn ge heel genomen, practisch noodzakelijk, dat het door de goddelijke openbaring wordt onderwezen, ook in die waarheden, welke het menschelijk verstand, strikt genomen, uit eigen krachten zou kunnen kennen. Nu leert de 3de grondslag van het Ka tholiek geloof, dat God door middel van een persoon, die in de geschiedenis „Chris tus" heet een bepaalden Godsdienst heeft voorgeschreven. Het leven en de leer van dien Godsgezant staan beschreven in de boeken die bekend staan onder den naam van „de Evangeliën". De groot vraag nu is: zijn die Evange- lië vertrouwbaar, m. a. w. kun nen we hetgeen zij aangaande den Chris tus mededeelen, als zekere waar heid aannemen? Het antwoord hierop is een volmondig ja. Want: lo. Die Evangeliën zijn geschreven in den allervroegsten tijd van het Christen dom, lang vóór het jaar 100. Dat kunnen wij met zekerheid opmaken uit de weinige geschriften, die ons uit dietn tijd zijn over gebleven. Dit erkent zelfs de geleerdste ongeloovige van onzen tijd, de Berlijn,sche hoogleeraar Hamack. 2o. De Evangeliën zijn geschreven door de personen, wier nomen zij dragen. Hier over toch is het getuigenis der oudheid beslist en eenstemmig. 3o. De Évangeliën zijn verhalen van be trouwbare getuigen. Matthaeus en Joan nes waren Apostelen, Marcus eri Lucas waren leerlingen en reisgezellen van Pe trus en Paulus. Zij wilden de waarheid mededeelen. Dit blijkt uit de oprechtheid waarmede zij al les, ook de vernederingen van Christus en hun eigen gebreken verhalen. Zij moesten wel de waarheid beschrij ven. Want er leefden nog zeer velen, die ooggetuigen waren geweest van hetgeen zij verhaalden. 4o. De Evangeliën zijn niet vervalscht. Dit was onmogelijk, zoowel ten tijde der Apostelen en van hun onmiddellijke leer lingen, als in latere tijden, toen het aan tal afschriften der Evangeliën zeer talrijk en hun inhoud algemeen bekend yvas. Dus de Evangeliën zijn betrouwbare ge- schiedboeken, en wat zij meedeelen aan gaande het leven en de leer van Jezus van Nazareth zeker \yaar. Met dankwoord van den ZeerEerw. Pastoor en den waarnemend voorzitter, werd deze vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. Sociale cursus. Na de breedvoerige tenschappelijk systeem zou de Eerw. inlei- tenschappelijk systeem zal de Eerw. inlei der dezen avond de drie andere stelsels: het anarchisme, het staatssocialisme en het akkersocialisme behandelen.. Het anarchisme komt overeen met het wetenschappelijk socialisme in den grondvorm, in veel opzichten is het echter scherp te onderscheiden. Onder de gemeenschap die de geheele maatschappij moet regelen verstaat het niet de geheele maatschappij, maar ge meentelijke of bedrijfsgroepen van arbei ders, die federatief alleen zijn verbonden met elkaar samen werken om zoodoende het geheele economische leven te regelen. Ook willen de anarchisten absoluut niets weten van een geleidelijke hervorming, in tegendeel zij willen niets afwachten en ne men als middelen ter bereiking van hun doel geweld en revolutie. De vakvereenigingen moeten niet in overleg treden bij geschillen, met patroons een werkstaking is haar middel. Dat het anarchisme een logisch gevolg is van de liberale vrijheidsleer, bewijst spr. met de woorden van Mr. Treub: „de oud liberalen van het type S. van Houten zijn niets anders als inconsequente anarchis ten." Het anarchisme heeft zich geworpen op de vakbeweging verwachtende daar kracht te kunnen ontplooien. In ons land zien we dat de partij onder Domela Nieu- wenhuis veel bestrijding ondervond. Hun al te kras stelsel werd in 1894 na de opgeroepen vergadering door de zich noe mende twaalf apostelen, Troelstra en cons., door de S. D. A. P verketterd. De partij is echter voortgegaan dcch is niet zoo bar opgetreden als in andere lan den wat te wijten is aan de nuchtere op vatting van ons volk, dat niet zoo warm bloedig als bijv. het Fransche volk is; Ne derlanders zijn kalm en beredeneerde Ook in de S. D. A. P. komt het anarchis tische streven dikwijls boven, doch wordt door de mannen met de zweep in bedwang^ gehouden. De eerw. spr. noemt verder de door de anarchisten gehuldigde besmettingstheorie n.l. een werk of fabriek, waar een arbei der ten rechte of ten onrechte niet naar hun zin is behandeld, wordt besmet ver klaard, de werkman moet gewroken wor den desnoods door sabotage, d. i. wil lens en wetens bederven van artikelen of machines van den werkgever, of verknoeicl i werk leveren aan den patroon. Spr. laat hierbij aan de hand van de leerstellingen van Proudon en Bakonin de gruwelijke karaktertrekken van het nihilis me zien nauw aan het anarchisme ver want. Het Staats-socialisme moet vooral goed onder de oogen worden gezien, aldus spr. omdat er zoo veel mee wordt geschermd. 't Is jammer maar een feit dat groote katholieke mannen beschuldigd zijn van staats-socialisme, zonder schuldig te zijn. Het onderscheidt zich van het wetensch. socialisme doordat het den politieken staat wil behouden, het eischt socialiseering der productiemiddelen echter niet in eens, maar geleidelijk door middel van staats exploitatie. Volgens dit stelsel heeft de Staat het recht om door strenge maatregelen den economischen toestand van het volk geheel te regelen. Het ontkent de natuurlijke rechten der afzonderlijke personen, die geheel afhan kelijk zijn van het staatsgezag. De groote fout daarin gelegen is, dat de Staat, die een toestand moet scheppen, waarin ieder zijn bijzondere belangen kan behartigen en alleen als zulks hoogst nut tig en wenschelijk is de bevoegdheid krijgt alles voort te brengen en de opbrengst te verdeelen. Het ontkent het natuurrecht van God verkregen. Het recht is alleen aan den Staat. Soms heeft de Staat het recht het na tuurrecht aan banden te leggen, b.v. door een verbod van vrouwen en kinderarbeid. Ook is het geen staatssocialisme als de Staat sommige bedrijven in beheer neemt als die door hest particulier initiatief niet of zeer moeilijk kunnen worden gedreven, omdat daardoor het algemeen welzijn be hartigd wordt. Eerst moet het particulier initiatief po gingen in het werk stellen, schieten haar krachten te kort dan kan de Staat onder steunen of zelf uitvoeren. De groote vertegenwoordigers van het staatssoc. zijn Karei von Rodbertus- Jaget- zow en Adolf Wagner. In ons land zijn het de vrijzinnig-democraten. De ijzeren kanselier von Bismarck was het echte type van staatssocialist en had het Duitsche Rijk op die grondslag willen inrichten. •Spr. bewijst met vele feiten dat het staats socialisme nimmer de misstanden en wan verhoudingen, welke tegenwoordig op' eco nomisch gebied in de maatschappij be staan, aal kunnen verbeteren. Het akkérsocialismè is slechts een gedeeltelijk socialisme, daar het alleen gemeenschap van grond en .bodem eischt. Onder grondrente of pachtwaarde, vol gens Ricardo, moet men verstaan de meer dere opbrengst van een best stuk land bo ven die van een slecht stuk land met de zelfde arbeids-aanwending en productie middelen. De theorie is te eenzijdig; er zijn andere oorzaken in het spel: de concurrentie met het buitenland, landbouwrampen, stijging der looiicu op het land, enz. Bovendien is het geheele stelsel onmoge lijk te aanvaarden, omdat privaat-bezit van den grond noodzakelijk is voor de instand houding en den bloei der maatschappij. Onmogelijk toch is het dat de Staat zelfs door werklieden exploiteert, want dan zou de prikkel tot arbeid vervallen, 't Is lang niet voordeelig als er velen aan den staats ruif knabbelen De Staat beschikt niet over de reuzensom- men die noodig zouden zijn voor onteige ning. 'n Staatsbankroet zou zeker volgen. Onmogelijk is, dat de* Staat den grond verpacht, want in dat geval zou de vrije boerenstand vernietigd worden, wat niet wenschelijk is om redenen door spr. ge noemd. Het aantal boeren zal sterk vermin deren, een pachter toch moet meer land hebben dan een vrije boer. Ook hier beschikt de Staat niet over de groote sommen, om de onkosten te bestrij den. RECHTZAKEN. HOOGE RAAD. De lykverbraudingsquaestie. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Besier, nam gisteren conclusie in het cassatieberoep van den Officier van Justitie bij de rechtbauk te Haarlem, tegen het ont slag van rechtsvervolging door die rechtbank van mr. M. J. Meyer, gepensionneercl Indisch Ambtenaar te 's-Gravehhage, ter zake van het op 1 April 1914 in het crematorium bij de begraafplaats Westerveld te Velzen ter verbranding achtergelaten van het lijk van dr. C. J. Vaillant, te Schiedam, die aldaar op 27 Maart 1914 was overleden, zoodat de gere- quireerde, als schoonzoon en cxccuteur-les- tementair van de overledene, in strijd met de Begrafeniswet, niet zou hebben zorg ge dragen dat diens lijk werd begraven (waarbij dient opgemerkt, als voor deze zaak van be lang, dat de overblijfselen van de verbranding, n.l. de asch en de uitgegloeide beenderen, in een gesloten kist in een grafkelder waren bijgezet). Adv.-gen. kon zich vcrccnigen met het be toog van den kantonrechter dat weliswaar de Begrafeniswet uitgaat van do opvatting dat de zorg voor de begrafenis op de naaste bloedverwanten van den overledene rust, maar dat de wetgever niet bedoeld heeft daarmede een rechtsplicht op te leggen, maar alleen een moreelen plicht heeft willen uitspreken. En in elk geval had men hier niet te doen met een naasten bloedverwant, doch alleen met een schoonzoon van den overledene. Adv.-gen, was dus yan oordeel, dat de ge- requireerde terecht niet aansprakelijk was gesteld en concludeerde tot verwerping. Uitspraak 1 Maart. Voorts werd conelussie genomen in de analoge zaak van den Officier van Justitie bij dezelfde Rechtbank tegen het ontslag van rechtsvervolging van Dr. Rh. K. van Lissa, arts aldaar, secretaris van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, wien ten laste was gelegd dat hij het bedoelde lijk had verbrand en zoodoende het begraven onmogelijk had gemaakt. Ook in deze zaak was adv.-gen. het eens met den Kantonrechter. De wet verbiedt nergens het verbranden van een lijk en men kan dit ook niet als iniddelijk daderschap aan het niet begraven beschouwen, omdat de wet geen o^imiddelijken dader aan deze overtreding strafbaar stelt. Gelijk adv.-gen. in de vorige zaak reeds had uiteengezet. Hij concludeerde derhalve tot verwerping ook van dit beroep. Overigens was adv.-gen. het blijkens zijn conclusie eens met den Kantonrechter dat men de asch en de uitge gloeide beenderen van het verbrande lijk niet kan beschouwen als het lijk zelf, zoodat het begraven daarvan geen begrafenis uitmaakt in den zin der Begrafeniswet. Uitspraak 1 Maart. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank, vor derde gisteren tegen: N. H., werkman te Noord wij kerho ut, wegens beleediging van den veldwachter Steen foor t, 1 week gevangenisstraf. C. Z., werkman te Noord wij kerhout, wegens beleediging van den veldwachter Francken 1 week gevangenisstraf. Uitspraak in deze zaken over 8 dagen. Ter zake zich tc hebben schuldig gemaakt aan wederspannigheid, vorderde het O. M. bij de rechtbank tegen F. V., W. V. en C. V., allen jeugdige visschers te Katwijk, flO.boete óf 1 maand tuchtschool, flO. boete of 10 dagen hechtenis, en flO.boete of 1 maand tuchtschool. Uitspraak in deze zaak over 14 dagen. Burgerlijke Stand. ALPHEN. Geboren: D. van Bunnik en Van Dijk. D. van Zwaan en Slot. Z. van De Vos en De Jong D. van Stapper en De Borst. Overleden: A. Kouwenhoven jd. 6 rand. H. C. v. d. Linden jm. 3 mnd. KATWIJK. Geboren: Arie, z. v. C. van Dijk en T. van Velsen. Leidia, d. v. J. van Dijk en A. Barnhoorn. Jacoba, d. v. C. van Duyn en B. Guyt. Dirk, z. v. J. Hoek en H. Messemaker, Leuntje, d. v. A. Guijt en L. Snijders. Jacob, z. v. C. van Duijvenbode en J. van der Plas. Jan, z. v. A. van der Boon en A. Kuyt. Arie, z. v. J. Zwanenburg eu C. den Hollander. Pieter, z. v. C. van der Meij en J. Plug. Jacob, z. v. J. Hellcnberg en D. van der Oever. Willem, z. v„ E. van der Schalk en A. Zwa nenburg. Ondertrouwd: J. v. d. Kwaak jm. en M. Ouwehand jd. Overleden: Alida de Jong oud 37 jaar cchtgenoote van C. Kuwaard, Rirkje Vooije oud 32 j. LISSE. Gehore n: Johannes Sikke, z. van G. Zandstra en R. M. van Leeuwen. Boor tje, d. van J. Slotje en S. van den Berg. Maria Johanna, d. van K. Slootweg en K. van der Voet. Andries, z. van K. de Vries en C. van Marsbergen. Wilhel mus, z. van A. Th. van der Vlugt en G. J. van Sasse. Ondertrouwd: G. 't Hort en A. Hoogkamer. Gehuwd: J. A. van Amsterdam en G. van Opzeeland. Overleden: Pleuntje Joseph, wed. van A. Onderwater, oud 84 jaren. NIEUWVEEN. Burgerlijke stand. Stand der bevolking op 1 Januari 1914 1318. Geboren 47, geves tigd 129 totaal 176. Overleden 44, vertrok ken 74 totaal 118. Vermeerderd met 50. Aantal zielen op 31 Dec, 1914 1376. Geboren: Petrus z. v. J. van Tol en M. Mesman. Overleden: Adriana J. W. v. Eijker ongeh. 47 jaar —Elizabeth Paddenburg, wed. v. W. van Rooijen 90 jaar* NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Anna, d. v. W. Langeveld en P. Kortekaas. OUDSHOORN. Overleden: P. Haagsma 16 j. B. F. Rozestraten 67 j., geh. met R. E, Huij- brecht. C. den Hertog 70 j. gehuwd met C. Ciggaar. G e h u w d: P. Gortzak 27 j. en L. Wijs man 24 jaar. Laatste berichten. Promotie. Naar wij vernemen, is binnenkort eenige promotie te verwachten onder de subal terne officieren van ons leger. Mijnen. Nog steeds spoelen, na de stormachtige nachten van den laatsten tijd, mijnen op onze kust aan. Thans weer een benoorden Delfzijl, tusschen Oostmolen en Oostpol- derzijl. Evenals de bij Harlingen aange spoelde mijn, zal bovenbedoelde mijn zoo spoedig mogelijk door de marine worden opgeruimd. In het Zuiden zijn sedert de gister ver melde ook weder eenige mijnen komen aanspoelen. De torpedodienst zet nog steeds het zoe ken naar de in de Zuiderzee terechtgeko men mijn voort. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 18 Januari. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Tengevolge van een door een granaat veroorzaakte ontploffing in een opslag plaats van schietvoorraad was een gedeel te van het dorp la Boisellel dat door onze troepen bezet was, in brand geraakt. "Wij moesten het ontruimen, doch hedenmor gen hebben wij ons door een krachtiger») tegenaanval weer in het bezit daarvan ge steld. De vijand heeft Saint Paul bij Soissons gebomba rdeerd. In Champagne vlogen Duitsche vliegtui gen boven onze stellingen. Zij werden op geschut- en mitrailleur-vuur onthaald. Twee werden er bij Bar-Ie-Duc binnen on ze linie tot landing gedwongen. De toe stellen waren nagenoeg onbeschadigd., Vier vliegers zijn gevangen gemaakt In Axgonne deed zich afwisselend ge schut- en geweervuur hooren. Tusschen Argonne en de Vogezen sneeuwde en stormde Het. Van het Russisch-Turk9che gevechts terrein. ST. PET-RSBURG. 18 Januari. Mededec- ling van den generalen staf van het Kuu- kasische leger: De achtervolging van het bij Karaoergan verslagen Turksche leger wordt voortgezet.. Bij Jen-ikici hebben wij in een hardnek- Jcigen veldslag, die twee dagen geduurd heeft, gedeelten van de 32ste Turksche di visie verslagen. De vijand trekt zich met groote verliezen terug en liet 2 mitrail leurs met officiersbagage en gevangenen in pnze handen. Zijn verliezen bij een en kelen aanval van een regiment Siberische kozakken bedroegen 300 man aan dooden en neergesab^lden. Op de andere fronten hebben onbedui dende gevechten plaats gehad. Marktberichten. LEIDEN, 19 Jan. Varkensmarkt. Aange voerd 354 stuks. Vette varkens 270 prijzen van f0.71 Af0.72. licht soort 85 van f 0.64 df 0.66. Handel vlug. ROTTERDAM. 19 Jan. Tce. Aanvoer Paarden 76, Veulens 0, Ezels 0, magere run deren 1410, vette runderen 640, vette kalve ren 275, Nuchtere kalveren 497, graskalveren 0, schapen 6, varkens 0, Biggen 74, Bok ken of geiten 1. Prijzen per 1/2 Kilo. Koeien en ossen 34-40-48 6tieren 32-36-40 kalveren 525-575-62!i Prijzen per stuk van mager vee, melkkoeien 220—330, Kalfkoeien 230-330, Stieren 160-360 Pinken 000-000, Vaar/en 120-170, graskalve- renPaarden 100-300, Slaehtpaarden 100-175, Hitten 100-200. Fok Nuchtere kalveren 20-35, Slachtkalvcrcn 8-18, Biggen f6.f14.per week 1.20-1.40. Boter, 14/8 10/16 170 stukken van V2 KG. stukken */2 KG. Prijs le 00, prijs 2e 00, 3e stukken V2 KG. Geen noteering. Eieren, aanvoer 19356, Kippeneieren p. 100 st. 6.157.80. Eendeneieren 6.507.30. Kal koeneieren Handelseiëren 6.850. Op dc vette markt was de aanvoer van koeien en ossen zeer ruim. Do handel was traag. De omzet ging langzaam. Besto spoeling- beesten gingen 1 d 2 cent boven de noteering. Dc afwijkende soorten met flinken omzet en waren prijshoudend. Vette kalveren met groo- ten aanvoer; de prijzen waren iets lager dan vorige weekde omzet ging langzaam. Stieren flink aangevoerd: de omzet ging langzathn. De prijzen waren gelijk aan vorige week. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien redelijk groot. De prijzen waren evenwel gelijk aan vorige week. Jong vee met gewonen aanvoer. De omzet ging lang zaam. De prijzen waren iets lager dan de vorige week. Nuchtere fok- en en 6lachtkalveren met grooten aanvoer.. De omzet ging zeer vlug; over 't algemeen werden hoogen prijzen be steed. Voor huiden werd vlug en duur gekocht. Handels8lachtpaarden en hitten mot ge wonen aanvoer; dc handel ging zeer vlug. Biggen met klsinen aanvoer; de omzet ging langzaam. De vraagprijzen konden niet be dongen worden KAMPEN, 18 Jan. Boter. Aangevoerd 1465 k.g. 48/8 v. f32—32V2 en 18/16 v. f16— 163/,i, voorts 650 stukken 8085 c. LOOSDUINEN, 18 Jan. I11 do heden gehou den veilingen zijn betaald voorbloemkool lo soort f8.— 12.—, 2c soort f 3.50 5.60, roodc- kool f4.2010.10 savoyek ooi f3.7011.40, grot nc- kool f 1.703.80 per 100 stukssalade le 6oort f3.70 4.80 2e soort fl.50 2.20 per 100 krop; peen le soort f 12.5015. 2e soort f57.50, ra dijs f2.50—3.75. prei f 1.40—1.80 selderij fl.40— 1.80 per 100 boskroten f 1.1.25, per 100 bos. peterselie f3.—4.50 por 100 bos, andijvie fl.20- -1.70 per 100 struik, spinazie 8246 ct., per mand; stoofsla f0.20—28 ct. per mand; boerenkool f0.1014 ct., p. mand, sehorse- neeren lc soort 1'7.2010.20 per 50 K.G. ;2es. 3.604.20, per 50 K.G. OUDE WATER, 18 Jan. Kaas. Aangevoerd 12 partijen 540 stuks, wegende pl.m. 2700K.G. le soort van f39 tot f40. V2, 2e soort van f tot fgestempelde f44 tot 45, zwaardere f41. Handel matig. SCHIEDAM, 18 Jan. Moutwijn f 17.Je never f 21.Commissie f 15.:V4 Stemming vast. Spoeling fl.80. Graanspiritus f22. 22J/2 Melasse Spiritus f200.lluwo Spiritus fll.li1/* UTRECHT, 18 Jan. Op de heden alhier ge houden paardenmarkt waren 550 paarden en veulens aangevoerd. De prijzen waren: werkpaarden f140 a 400, oude paarden f40. l'iO; U/o-jarige veulens f290400,2-jarige dito f300 a 480. HAZERSWOUDE, 18 Jan. H. E.-Vcillng.— 1234 Kipeieren f6.65 f7.25 per 100. RODEGRAYEN, 19 Jan. - Aangevoerd 101 partijen kaas. le soort Goudsche f42 fL f 44, 2e soort f 30 il f41 zwaardere Goudsche f45 il f 401/-'. lc soort Edammer f 0.a f 0.Handel vrij vlug. Telegrafisch Weerberichf. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 19 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 München. Laagste barometerstand 756.2 Bodoe. Verwachting tot den avond van 20 Jan. Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende westelijke tot zuidelijke wind. Ne velig tot zwaarbewolkt, later wellicht eenige neerslag. Temperatuur om het vriespunt.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3