op aanwijzing van de twee bovengenoem de jongens had gearresteerd. Aan dezen had V. niet alleen bekend, doch hem bovendien gezegd dat hij een goede vangst had gedaan, dat hij daar en daar had ingebroken, nog een half jaar te goed had en allerlei fraais meer. De officier adviseerde schorsing voor 8 dagen om alsnog andere getuigen op te roepen om in de gelegenheid te zijn den Belgischen kameraad van V. op te sporen. Na in raadkamer te hebben beraad slaagd werd de verdere behandeling der zaak aangehouden tot 25 Januari 's och tends te 11 uur. Faillissementen. Ui tgesprokcn: W. Korver, bakker, te Waverveencur. mr. J. Winkel, te Utrecht. N. V. Nederlandsche Nieuw- Guinea Handel- Mij. in liquidatie, kantoor houdende te Amster dam cur. mr. 1). W. Stibbe. J. vaa der Poel, melkslijter; cur. mr. J. W. Foest. Geëindigd: G. Schuurman, te Loosdrecht; N. V. Uit gevers-Mij. v/h. M. Hols, te 's-Gravenhage. Opgeheven: M. Kuiper Jzn„ te Leggeloo, gemeente Dwin- gelo; J. van Tuyn, te Grave. De R.-K. Gemeente te Rcelofarendsveen. (Vervolg.) Hij bad een bijzondere achting voor de geestelijke maagden, welke hij 36 regels of artikelen voorschreef, die hij hun in 25 vermaningen breedvoerig verklaarde, hetwelk hij gewoonlijk in de winteravon den deed in de Kapel der pastorie, waarin somtijds de H. Mis gelezen werd. Destijds was in deze gemeente, zoowel als in geheel Holland de godsvrucht en ijver onder de Katholieken vooral wat de eenvoudigheid betreft, veel grooter dan tegenwoordig; overal vond men geestelijke maagden of zoogenaamde klopjes. Hier te Roelof- arendsveen waren er ten tijde van Pastoor de Wit (opvolger van Hugo Gaal) omtrent honderd, ook geestelijke manspersonen of klopbroeders en geestelijke weduwen, die na haar eerste huwelijk gelofte deden om in zuiverheid te leven en op Zon- en fe/st- dagen in het zwart gekleed gingen. Op de hooge feesten waren de voorpaamste bur gers insgelijks in het zwart. Waarschijn lijk om daardoor te kennen te geven, dat men vooral op die tijden, een afkeer be hoort te hebben van alle ijdelheid en licht vaardigheid. De vrouwen en meisjes (jon ge dochters) gingen meest allen, vooral op - de gebodéne Kerkdagen, met gedekte hoof den, n.l. met een .zwarte hoofdsluier ter Kerk, gelijk tegenwoordig op sommige plaatsen nog wel eens gebruikelijk is, als zij ter biechtë gaan of tot de Tafel des Hee- ren naderen, en men hier te Roelofarens- veen nog wel eens ziet bij begrafenissen. (Godsdienstvriend 1824 p 20) Ongelukkig^ had hij zich echter door den verkeerden stroom laten medesleepen en strooide dus het zaad der heillooze verdeeldheid in zijn kudde, hetwelk naderhand wellicht hier meer dan elders, wrange vruchten zou dra gen. (Kath. Ned. stemmen jaargang 1652) Vermoedelijk begonnen van den tijd van Lambertus van Erkel af aan de eerste za den van het Jansenisme uitgestrooid te worden en langzamerhand in de gemeente te ontkiemen. De maar al te bekende Anto- nius Arnauld nam de wijk naar de Neder landen om zich aan den storm, die hem dreigde, te onttrekken en hield zich voor eenigen tijd te dezer plaatse op, terwijl de beruehte van Heussen, paStoor van Leiden, en later een der grootste raddraaiers der Schismatieke beweging en vertrouweling van Quesnel, in 1692 bij gelegenheid van de uitvaart van Lambertus van Erkel, de lijk rede uitsprak. Dat pastoor Hugo Gaal wel degelijk de nieuwe gevoelens toegedaan was, blijkt niet alleen uit zijn medeonderteekening op den Smeekbrief, welke ter rechtvaardiging van den Aartsbisschop van Sebaste. Petrus Codde, in den jare 1701 naar Rome werd afgezonden, (waarin hij echter toen, gelijk zoovele anderen ter goeder trouw kan ge dwaald hebben, omdat Rome nog niet ge sproken had), maar het blijkt nog daar enboven hieruit, dat hij in 1716 (dus 15 ja ren later) in een brief, welke door zekeren Ange de Waeguant, Carmeliet, te 's-Gra venhage aan den Hoogw. Heer Hoyinck van Papendrecht toegezonden werd, als een der wederspannige priesters, onder de drie eersten, onmiddellijk na Hugo van Heus sen en Joanne? Christianus van Erkel, voorkwam. In het jaar 1712 vertrok Hugo Gaal, reeds bejaard zijnde, van hier naar Warmond, om aldaar in stilte zijn overige dagen te slijten, en heeft hij met goedkeu ring der geestelijke overheid afstand van zijn bediening gedaan ten behoeve van zijn kapelaan, Joannes de Wit. In een schrif telijke verklaring aan den Kardinaal d'Alsdec, Aartsbisschop van Mechelen, le zen wij, (kath. Nederl. stemmen, jaargang 1852), dat, toen in den jare 1719 het lijk van Paschasuis Qeusnel den 7den December te Warmond in het familiegraf van den heer Van der Graft, een Oom van Van Heussen, ter aarde werd besteld, men het lijk eerst in het huis von Hugo Gaal nederzette, om dat deze Heer tengevolge van door zijn hooge ouderdom veroorzaakte ziekelijkheid verhinderd was geworden de plechtigheid bij te wonen. Na de begrafenis had hij de deelnemers bij zich ter maaltijd uitge- digd. Pastoor Hugo Gaal stierf den 22 Aug. 1720. De vroegere kapelaan van Hugo Gaal, Joannes de Wit was hem in het jaar 1712 als pastoor te Roelofsarendsveen opgevolgd en was derhalve de vierde pastoor alhier. Hij was geboren te Wormerveer. Alhoewel hij tot de medeonderteekenaars van het voormelden smeekschrift behoord had, blijkt het echter, dat Jiij later niet in de Scheuring gedeeld heeft (Kath. Nederl. stemmen 1852). Toen pastoor de Wit n.l. inzag, dat de priesters der Utrechtsche fractie niet op den rechten weg waren, onderwierp hij zich aan het formularium „Unigenitus", en ïs van toen af amja een gehoorzaam zoon van den H. Apostolischen Stoel gebleven; wellicht had de nietswaar dige verkiezing en heiligschennende bis schopswijding van Steenhoven, den eersten Jansenisten Aartsbisschop, hem meer en meer de oogen geopend. Hij wendde dus, zoowel in het openbaar, als in het geheim, alle pogingen aan, om zijn schapen van de wolven af te houden. Pastoor de Wit was door de Heeren Sta ten van Holland en West-Friesland niet ge admitteerd als pastoor van Roelofarends- veen. Hij had kort na het vertrek van pas- tooi' Hugo Gaal, den heer P. J. Wierman, bailluw en schout van Alkemade verzocht, om de Admissie bij de heeren Staten voor hem te verzoeken en deze had ook aange nomen om dit voor hem te doen; maar ln dien tijd waren er eenige in deze gemeente, die de leerstellingen van Jansenius en Ques nel waren toegedaan, en dezen hebben den voornoemden heer Wierman verzocht, dat hij de admissie voor pastoor J. de Wit niet .zou verzoeken, maar dat hij hen zoude be hulpzaam wezen, tot het verkrijgen van een pastoor van de Clerezy, hetwelk hij dan ook bereikt heeft. De WelEerw. Heer De Wit was nu meer dan 24 jaren en daarvan 12 jaar in deze gemeente alléén, werkzaam, toen voor hem die onaangenaamheden aanvingen, welke zoo noodlottig eindigen zouden. Het vroeger gestrooide zaad begon te ontkiemen en een tachtigtal van zijn gemeente, zoo men de schriften van dien tijd gelooven mag, schreef in Mei'1725 aan den woedende Jan senius Barchman Way tiers, die toen tot aartsbisschop van Utrecht door de zijnen benoemd was, dat deze hen van den gewel digen handel van Heer deWit zou verlos sen." Op welke wijze deze zich daartoe leende en het voor hem zoo aangenaam verzoek uitvoerde, is niet met zekerheid te zeggen, nochthans durven wij veronderstel len (Aldus hier en in het vervolg jaarb. 1844) dat de stap door diezelfde oproerigen in het volgend jaar gedaan niet zonder zijn aanraden en voorweten is gezet. In April 1726 toch wendden zij zich bij verzoek schrift tot de gecommitteerde Baden der Staten opdat hun vergund zoude worden van een tweeden priester door den heer Barchman Aartsbisschop gezonden, ergens in een ander huis de geestelijke bediening te ontvangen en hunnen Godsdienst met rust uit te oefenen (zie Kort Hist. Ver haal al. VIII blz. 63 en volg.). Tengevolge van dit verzoek werd de WelEerw. Heer de Wit naar 's-Gravenhage ontboden en moest daar van protestanten over zijne geeste lijke bediening een scherpe berisping ont vangen. MEMENTO. Weldadigheid, zooals ik ze zag. In het „Vaderland" geeft Ellen Forest de volgende rake schets over de „welda digheid" van vele dames uit hoogere krin gen. De liefdadigheid heeft ook hare uitwas sen. Ziehier.het een en ander uit mijn ervaringen. Toevallig speelt het in Duitsch- land, maar de situatie zelf komt overal voor. Denk u in een groot lokaal in een Duit- sche stad.... „Rothe Kreuz Abteilung"; niet voor ziekenverpleging maar voor kleeren en ondergoed-naaierij. Aan 't eind van de lange zaal, waar overlangs tafels staan, met enorme hoopen hemden en bi'oeken er op, een enorme dwarsstaande tafel, vlak voor het groote raam, dat uitzicht geeft op dé straat. En aan die tafel. Grafin van A. tot Z., Baronnin M'as-tu-vu, Frau General X, Frau Director B. en heel de litanie van ge- en betitelde' verhevenhe- dens. Als 't getij verloopt, verzet men de ba kens en 't getij is érg verloopen -sinds be gin Augustus. Dientengevolge hebBen de „verhevenheden" hun bakens verzet en in de zaal. waar ze vroeger kwamen voor „fancy of vanity fairs" komen ze nu voor „weldadigheid", maar „verheven" zijn ze gebleven en 'n sport is het toch, dit, als de fancy fairs. Van 4 tot 6 hebben de dames weldadig- heidsdienst, dan naaien ze voor de sol daten en gewonden onder hooge leiding van Grafin A. tot Z., die, al ging 't om haar leven, niet behoorlijk een knoop aannaai en kan. Grafin van A. tot Z., evenals Baronin M'as-tu-vu,en heel de schare verheven heden draagt een roode krüls-broche en als was dat niet genoeg, nog een roode kruisband om den arm. Le dernier chic, mesdames! Grafin van A. tot Z. heeft een nieuw parfum, nog al sterk, want ze kan niet tegen die afschuwelijke lucht van calico en ongewasschen flanél: En Baronin M'as- tu-vu klaagt óók er ovei\ „Men is zoo iets niet gewoon, niet waar, 't is b.v. óók zoo in de soepkeuken voor de armen, waar ge Zaterdags van 23 gaat helpen, 't is er niet uit te houden van die „vulgaire" etenslucht, aber es ist Krieg und dan...." Grafin en Baronin spreken dan nog even over hun beider mondaine kennissen.... De deur gaat open Grafin van A. tot Z. neemt haar lorgnon en ziet in de richting der toch zoo storend krakende deur. Een eenvoudige dame komt binnen met een groot pak. „Bitte schliessen Sie die Thür'! Ba ronin M'as-tu-vu is frileus, och arme, dat komt omdat haar bloed niet rood genoeg is; ze heeft last van blauw bloed, héél erg. Als 't vrouwtje (want de eenvoudige da me is plots heel klein geworden onder de vernietigende blikken der Gravinnen en wat dies meer zij) nader komt, wijst de Grafin met een hooge handwenk haai*, héél ver, mein Gott Vülgarmenschenmi- croben sind so gefahrlich, een stoel aan. Ze mag gaan zitten. Nu staat de Grafin op, de Baronin doet als zij. En beiden, op één van de groote dwarstafels, nemen een stuk flanel en be ginnen te meten en te knippen, als zat daar géén dame, met een pak hemden op haar schoot, te wachten dit af te kunnen geven. Grafin van A. tot Z. heeft gemeten en zucht. Nu zoekt ze een Schaar. De een voudige vrouw op den stoel volgt angstig al dat gedoe. Dan, als ze ziet, dat de hoog geborene, véél te hoog inderdaad om in staat te zijn een hemd te knippen, de schaar in de stof wil zetten, zegt ze be scheiden: „Pardon... zou ik mogen opmer ken, dat de 24 geknipte hemden, die ik meekreeg om te naaien verleden week, alle verknipt waren? Ik heb nu zélf nieuwe stof gekocht maar 't is zonde als 't weer zou gebeuren..." Als blikken in staat waren te dooden, was het eenvoudige dametje, wat ze bij ons in de volkswijken noemen „hardstikke dood" gebleven. Zooals 't was, bloosde ze alleen hevig en zei: „Verzeihen Sie". Wat zeker niet gebeurde, te oordeelen, naar de manier waarop de schaar door het arme flanel vloog. Het eenvoudige dametje zag het gelaten aan. Als de knipperij gedaan was werd 't geknipte naar haar toegeschoven. Ge kunt het in uw eigen papier pakken, wat ge daar hebt kunt ge op dien hoop leggen, rechts in den hoek." Gedwee ging 't eenvoudig vrouwtje en bracht haar offer, wat God weet, een stuk van haar huishoudgeld gekost had, maar waarvoor Frau Grafin niet verwaardigde te bedanken. Maar toen ze nu de 24 ver knipte hemden weer moest inpakken, kwam toch iets in haar in opstand. „Ik neem liever geen werk meer als het eerst verknipt woi*dt. Ik heb tijd genoeg, mijn twee zoons zijn in den oorlog, als de dames willen zal ik wel komen knippen." „Das ist genug, nicht war? Sie können gehên!" Een pas binnengekomen dame hoorde dat en zei: „Maar ik heb óók verknipte hemden gehad." „Man liat Ihnen rxichts gefragt, mein ich". Dat was de Baronin M'as-tu-vu. Eén opflits van rechtsgevoel, één enkele dan de domper, en als was er niets ge beurd namen dè beide dames de verknipte rommel mee naar huis, in lijdzaamheid al besloten in Godesnaam maar wéér uit de huishoudkas ander flanel te koopen en in stilte toch wel vereerd dat een échte, o ze was écht, dat een echte gravin tot haar gesproken had. Weer was het kliekje alleen met één nieuw binnengekomene een Baronin, één van de hai*en. Maar als ware ze geen „vei'hevenheid" geweest, werd ze ontvangen, koud en koel. De Grafin van A tot Z. die ergens uit een enormen hoop eon hemd opgevischt had, waaraan ze nu van tijd tot tijd een steek deed, was de eerste die de stilte brak: „Ge hebt succes met uw werk, we hebben uw naam in de courant gezien." ,-,Ja. Dat zei men me, ik weet heusch niet wie zoo indiscreet geweest is... niet waar, daar werken we toch niet voox*..." Dit laetste scheen de Grafin niet ge hoord te hebben. Zuurzoet zei ze: „Ze zei den me, dat G. die journalist, zoo vaak bij u at." „Ach hemel neen, misschien drie of vier keer, men vraagt dat soort menschen toch niet meer dan strikt noodig..." „Dat is zeker: und der Mohr hat seine Schuldigkeit getan". De Baronin kleurde de andei*en zagen grauw De Baronin lieverig zei: Ik zal hem vragen jelui allen eens te noemen." „Daarom gaat het niet", zai de Grafin. „Wat wij doen, doen wij uit naastenlief de." Dan kwam de koffie met véél en duur gebak en ik moest denken aan de ver knipte hemden en 't huishoudgeld van de eenvoudige vrouwtjes, die voor hun op offering en moeite niet eens 'n rood kruis broche ki-ijgen om er op straat naar wel dadigheidszin mee te adverteeren. Toch kon ik van de koffie niet meedrin ken en ging de straat in tot aan den tailleurswinkel, waarin een inschrijflijst ligt voor 't Roode Kruis. Ik wilde wat we ten en dat kon die man me zeggen. „Gra fin van A. tot Z.? Eén van de velen! Weet u hoe hoog haar rekening over ieder jaar is? Alleen voor tailleurs 1000 Mrk. Ik vroeg haar op mijn lijst iets te teekenen.... 't Speet haar erg, ze kon niet, ze had juist op de Roode Kruislijst geteekend. Nu heb ik een copie .daarvan hier. Daar staat ze: voor 2 Mrk. "En dat zit daar als was ze de weldadigheid zelf." l?k vertelde hem wat Jk meegemaakt had. Maar hij was niets verwonderd. „U moet ze kennen zooals ik ze ken. De dag dat ik mijn zaak sluit zal ik eens een boek schrijven, maar dan maak ik eerst dat ik buiten schot bent. Ik heb pantalons gezien waarvan vóór en achter precies ge lijk geknipt wai*en en hemden waar geen oksels in waren, maar wat kunnen we er aan doen, dat is nu de rage, de dames willen zelf iets doen en geloof me, behalve honderden meters stof verknippen doen ze niets. Als zij 't geld bijeendeden wat hun patisserie kost, konden ze arme meisjes 't geld laten verdienen en dan werd de boël niet verknipt. Maar waar bleef dan haar ijdelheidsstreeling van opzichtig Roo de Kruizen te mogen dragen? En soldaten uit alle landen, die hun leven wagen en geven, zijn haar niet te heilig en geven aanleiding tot zoo'n ijdelheidsvertoon. Toen nam ik afscheid van hem een beetje mismoedig, omdat zelfs nu een persoonlijke ijdelheid 't recht heeft ons te ergeren en onze goede bedoelingen in de war te sturen. Zelfs nu nog, met den dood voor oogen, zijn er menschen die gelooven, vast ge looven, dat ze door geboorte anders en beter zijn dan anderen, en die zoo arm van ziel zijn, dat zij een moeder die twee zonen in 't veld heeft, zóó duiven behan delen. En zelfs nu nog zijn er moeders, die zich dat laten welgevallen uit sleurrespect voor brutale arrogantie. Such is life, such was life maar moet het nu altijd zoo blijven? Zal deze verschrikkingen niet eens dat voor ons doen, dat het de men schen, tot niets dan menschen maakt. Waartoe dan dit alles? O, dat uit de vele graven toch stemmen opgingen, stemmen die vertellen hoe de dood voor allen gelijk en dezelfde Stemmen oie waarschu wend opkomen tegen zoo domme verouder de slavernij, stemmen die ons gebieden in naam hunner opofferingen dat nu ein delijk, eindelijk onze oogen moeten open gaan. Wetenschappelijke Berichten. Kwakzalverij. De Engelschc parlementscommissie tot onderzoek inzake de patentgeneesmidde len had o. m. aanbevolen, de in te voeren wetten omtrent het adverteeren en ver- koopen van patentmiddelen te stellen on der het toezicht van een nog te scheppen ministei'ie van openbare gezondheid. De General Medical Council, zich vereeni- gend met tie wenschen der genoemde com missie, heeft nu de wenschelijkheid uitge sproken, het eerst zulk een ministerie in het leven te roepen, zonder te wachten tot dat het besproken gedeelte van zijn toe- komstige_j3lichten zal gereed zijn. The Lancet is het hiermede eens. Een wetge ving op den handel in patentgeneesmidde len kan in dezen tijd niet worden onderno men, wegens de belangen, die cr mede ge moeid zijn en wegens de tijdelijke onvol ledigheid der beide Kamei-s. Iets anders is de vorming van een ministerie, dat in nie- mands belangen ingi'ijpt en met geen en kele partijrichting strijdig is, terwijl juist nu ongewone vraagstukken op het gebied der openbare gezondheid een krach tige regeling vereischten. (N. T. v. Gem.) Te kort aan studenten in de Geneeskunde. De heer Pinkhof schrijft in het Ned. T. v. Gen.: De voorzitter van den General Medical Council maakt in de geneeskundige pers bekend, dat het aantal ingeschreven stu denten in de geneeskunde dit jaar in het Vereenigde Koninkrijk 1000 minder 'be draagt dan in 1913; voor het eerste studie jaar is de achteruitgang 56, over de andere jaren is het tekort vrij gelijkmatig ver deeld. In de eerstvolgende jaren zal het aantal als arts toegelatenen in plaats van 800 vermoedelijk 500 of 600 bedragen, ter wijl door den oorlog verschillende gapin gen in de gelederen van het beroep zullen ontstaan. Het tekort moet ernstig onder de ocgen worden gezien. The Lancet op pert het denkbeeld, de vrouwen meer tot het beroep van arts aan te moedigen. Een collega met 40 jaren ondervinding, dr. Ma ry Schai-lieb, heeft hiervoor reeds in the Times gepleit. Hoe zou men er over den ken, om aan Belgische collega's het jus practicandi toe te kennen? Laatste berichten. Vereeniging van gemeenten Naar wij vernemen zal op 27 dezer, ten kantore der Vereeniging van Nederland- sche gemeenten le 's-Gravenhage, een bij eenkomst plaats hebben van gedelegeer den uit het bestuur met afgevaardigden van het voorloopig bestuur der Vereeni ging van kleine- en plattelandsgemeenten om te trachten tot samenwerking van bei de vereenigingen te geraken. Vluchtoord te Nunspeet. De regeerings-commissaris in liet vlucht oord te Nunspeet, dr.. Hendi*ik Muller, heeft tot adjunct-regeerings-comissaris aangesteld den lsten luitenant-kwartier meester van het leger hier te lande, Sytse Nijdam, die van den beginne af aan bij hem gedetacheerd is geweest. Avicultura. Door de volgende inzenders werden op de tentoonstelling in den Dierentuin te Den Haag, eerste prijzen behaald: J. Zaal berg, Oegstgeest;W. E. Neuteboom, J. J. Hoogweg, H. L. A. v. d. Horst; D. v. Os, Leiden; Joh. II. v. Vliet, Ouds hoorn; C Versteeg Jr.. Wassenaar. Vereeniging Ned. Gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, gevestigd te 's-Gravenliage, ten deze optredende namens de gemeenten 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Lei den, Enschede, Zwolle, Hilversum, Helder, Breda, Amersfoort, Vlissingen, Zutphen, Heei-len, Winterswijk, Zeist, Veendam, Gorinchem, Winschoten, Hoorn en Har- lingen, heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek goed keuring te willen onthouden aan de door de Staten van Noord-Brabant aangebrach te wijzigingen in de Blectriciteitsverorde- ning Noord-Brabant 1911. In haar adres voert adressantc behalve bezwaren van Grondwettelijken aard, ook bedenkingen uit een billijkheidsoogpunt aan tej^n de aangebrachte wijzigingen, omdat indien de bestreden waardeering werd goedgekeurd, alle gemeenten des Rijks, die Electrische Centrales exploitee- ren, blootgesteld zijn aan het gevaar van naasting door de Provinciën en daardoor de financieele toestand van vele gemeen ten zeer ernstig zou worden benadeeld. Parij9 In het donker. PARIJS, 16 Januari. De militaire over heid heeft aan de regeering maatregelen voor het in donker zetten van Parijs en de voorsteden ter bekrachtiging voorge legd. Winkels zullen de lichten buiten het huis niet mogen aansteken, jaloezieën of gordijnen moeten worden neergelaten enz. Bijzondere maatregelen worden voorge schreven voor fabrieken, waarvan het licht soms op grooten afstand zichtbaar is. De strijd in den Kaukasus. ST. PETERSBURG, 15 Januari. De Rus sen hebben het elfde Turksche legercorps vernietigd,. In de Zwarte Zee. ST. PETERSBURG, 15 Januari. De Rus sische vloot heeft jn de Zwarte Zee tach tig zeilschepen in den grond geboord, die Turksche versterkingen naar Klein-Azië brachten. De aardbeving in Itang. ROME, 15 Januari. De Koning, de Ko ningin en de hertog in-weduwe van Aosta hebben de gewonden in het hospitaal be zocht. Het Giof*naIe d'Italia zegt dat een vreemd gezantschap den wensch heeft te kennen, gegeven om 'in het buitenland een bewe ging tot hulpverschaffing op touw te zet ten op dezelfde wijze als plaats had ter gelegenheid van de ramp van Messina. De Italiaansche regeering heeft echter ter stond verklaard dat op 't huidige oogen- blik geen enkele beweging in den vreemde in 't belang van Italië kon worden aan vaard, met het oog op den kieschen aard van den internationalen toestand, zoowel ten opzichte van de onzijdige, als de oor logvoerende staten. Het Giornale d'Italia keurt het besluit goed als weergevende het algemeene ge voelen. Een vluchteling heeft nog aan de Messa- gcro verteld dat er in de streek van Ma- gliano Marsi meer dan 1500 menschen zijn gedood. Er zijn ongeveer 200 menschen in leven gebleven. De brand heeft er het ver nietigingswerk voltooid. ZITA-VEREENICINC. (Verbeterde opgave.) Zondag, geopend vanaf 12 uur; van half vier tot half vijf zangles; van half vijf tot half zes godsdienstonderricht; van half zes to-t half zeven ontspanning. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeen komst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Spaarkas en Bibliotheek 's avonds tus- schen 810 uur. Maandag, van half 8 tot half 10 Kookles. Dinsdag, van 11 tot 12 uur voormiddag en van 8 tot 9 uur 's avonds Arbeidsbeurs. Inlichting voor verschillende betrekkingen., Geen knipcursus; van 8 tot half tien Herhalingsonderwijs Patronaat Meisjes. Woensdag-avond van 8 tot 10 uur gezel lige bijeeenkomst voor dienstboden; van half 8 tot half 10 uur cursus in het ver stellen. Spaarkas en Bibliotheek van 89 uur, ook niet-leden kunnen worden toege laten; van 8 tot half tien cursus in 't cos- tuumnaaien. Donderdag-avond van half 8 tot 9 uur Herhalingsonderwijs; de zaal geopend voor dienstboden; van half acht tot half tien kookles voor de Patronaatsmeisjes, 2e cur sus. Vrijdag, van half 8—9 uur verstellen voor de meisjes van 't Patronaat; va.n half 8 tot half 10 gezellige bijeenkomst van meisjes, Afdeeling Vrouwenbond. Burgerlijke Stand. WOERDEN. "Geboren: Elisabeth Maria, d. v. G. van Schaick en W. C. Winters. Petro- nella Cornelia, d. v. J. C. Murk en M. M. van Diemen. Marinus, z. v. C. Klink en J. A. van Loo. Jacobus z. v. G. Radix en J. de Zeeuw. O n d e r t r o u w d: J. G. W. van Rijs wijk 24 j. en J. van Rooijen 22 j. Getrou w.d: G. T. Günter 26 j. en A. M. Hofman 42 j. W. G. Olsmeijer 31 j. en T. den Blanken 31 j. O v e r 1 e d e n: M. Hilgers 1 j. J. N. Engel 1 mnd. A. Brouwer 8 mnd. G.. CaziusGoedhart 87 j. II. J. den Bog- gende 10 mnd. ZOETERWOUDE. Geboren: Leonardus Gerardus, z. v, L. Onderwater en v. C. A. Blom. Wil helmus, z. v. P. L. de Jong en v. M. k 1 Hoogeveen. Petrus Marinus z. v. B. J. Broxterman en v. J. A. van Staveren. Ondertrouwd: Johannes Bernar- dus van Mastwijk 34 j. en Maria de Jong 33 j. Getrouwd: Johannes Leonardus Westhof 26 j. en Maria Meijer 39 j. wed. van Leonardus Zwetsloot. Overleden: PJeter de Graaf 39 j. echtgenoote van Jansje van Ommering. Marktberichten. LEEUWARDEN, 15 Jan. Vee. Ter markt. zijn heden aangevoerd: 95 stieren f 1008 ossen, f160240, 465 vette koeien f220.'.jO, per Va K.G. 3515 ct., 474 melk- en lcalf- koeien f 180280, 250 janken f 50100, 45 vette kalveren f 45—63, per Va K. G. 4050 ct., graskalveren f 0089 nuchtere dito f 10 13, 1061 vutte schajien f 2888, 330 weidesehapen f 1824, 000 lammeren f145 vette varkens f 7478, per V K.G. 3233 ct., 125magere varkens f3545, 1460 vette biggen f 3858, idem voor de Londensche markt per Va K.G. 24 a 25 e., 295 kleine biggen f8—8, Totaal aangevoerd 4697 stuks vee. LEIDEN, 16 Januari. Korenbeurs. Yoor meest alle artikelen werden lieden hoogere prijzen betaald. De graanmarkt is zeer vast gestemd. Als volgt zijn te notcercn: Tarwe f12.f13.jier 80 Kilo. Haver per 100 kilo f 14.80 a f 13.75, Gerst per 05 kilo f8.50 a f9.Erwten per H.L. f 14.25 A f 15.50. LEIDEN, 16 Jan. Botermarkt. Prima fa- brieksboter (contróle) van f66 a f 70. [trima boerenboter f66 a f70. Aangevoerd 64/8, en 27/16 vaten wegende 1650 K. G. Handel vlug. Turf. Aangevoerd van 11 tót en met 15 Jan. Lange turf 90.000 stuks van f5.tot f5.25 Eieren veiling. De eieren zijn gestempeld L. E. V. Aanvoer 4663 stuks. Kipeieren f6.55 tot f6.70. Eendeneieren f6.70 f7.35. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 16 Januari 1915, medegedcréld door hot Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 750.0 Muenchen. Laagste barometerstand 731.6 Stockholm. Verwachting tot den avond van 17 Jan. Krachtige, tot stormachtige noordwestelijke tot zuidwestelijke wind. Zwaarte-v nikt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Aan vankelijk, kouder.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 5