KERKNIEUWS. Land en Tuinbouw. Leger en Vloot. Ingezonden Mededeeiingen Rechtzaken. van ruwe uitdrukkingen zal m net leger wel niet veelvuldiger voorkomen dan in andere kringen der maatschappij, en zulks te minder wijl de militaire autoritei ten in het algemeen er naar streven deze afkeurenswaardige gewoonten tegen te gaan. De meening dat officieren noch la ger kader zich hierom schijnen te bekom meren, is niet juist. Indien het kader niet den noodigen eer bied toont, wanneer dienstplichtigen hun gebed doen, moeten klachten daaromtrent door de betrokken personen aan hun chef of desnoods aan den Minister worden in gebonden. De gegrondheid dier klachten kan dan worden onderzocht en de chefs of de minister zullen niet nalaten krachtig op te treden tegen hen, die zich aan de geschetste onbehoorlijkheid schuldig ma ken. Vergoedingen aan gezin nen. De inlichtingen op klachten over te schriele toekenning van vergoeding wij zen bijna zonder uitzondering de onge grondheid van die klachten uit. Niettemin heeft de minister om mogelijke schrielheid te voorkomen, onder dagteekening van 6 November 1914 een aanschrijving aan de burgemeesters gericht, waarin hij de be voegdheid verleent het bedrag der aan vankelijk toegekende vergoeding te ver- hoogen. Weekpraatje. De leening volteekend. De S. D. A. P. en haar leider. Bioscopen. Men moge over de leening zelf denken hoe men wil, het moet ten slotte tot groote blijdschap stemmen, dat de leening in eigen land met meer dan 50% overteekend werd. Wij waren op ons zelf aangewezen, van het Buitenland viel niets te verwachten. Zij die eenigszins ingewijd waren in de geheimen lachten over de eerste ongun stige berichten over het slagen der leening. Zij wisten, dat vele bankiers de lijsten tot het laatst inhielden. Daardoor juist is de leening zoo schitterend geslaagd. De menschen moesten het besef krijgen dat „men er bij lange na nog niet was". Het is een succes, voor minister Treub en de regeering, die> weet, dat zij het volk ach ter zich heeft. Het mooie van deze leening is wel, dat klein en groot hebben bijgedra gen. In verband hiermede is het bericht in een der bladen teekenend, hetgeen wij om zijn eigenaardigheid laten volgen. In een provincie-stadje, waar de inschrij ving op de oorlogsleening bij den ontvan ger der directe belastingen was opengesteld vervoegden zich op een der laatste dagen der voorafgaande week ten kantore een viertal oudjes uit het oude mannenhuis die om een inschrijvingsbiljet voor de leéning verzochten, wijl ze met hun viertjes voor f 100 daarop wilden inschrijven. Toen de ontvanger, na het biljet te hebben ingevuld hun mededeelde, dat één hunner slechts voor allen kon onderteekenen, werd de oudste van het viertal bij acclamatie daar toe aangewezen, waarna ze ieder hun aan deel ad f 25.reeds wilden storten, het welk ze evenwel nog een poosje mochten bewaren. Naar ze dankbaar- verklaarden, waren ze allen reeds sinds een jaar in het genot van het wekelijksche ouderdomspen- sioentje, en nu, tengevolge van den oor log ,,de menister cente noodig had", had den ze hun spaarpotjes bij elkaar gelegd en wilden hem (den minister) op deze ma nier voorthelpen. Dat ze ook nog rente voor hun geld zouden ontvangen, was een meevallertje waarop ze niet gerekend had den: ze wilden den minister zonder rente ook wel leenen! De S. D. A. P. maakt moeilijke tijden mede, bij herhaling is er in dit blad op gewezen. De deur is toegedaan door den heer Vliegen, Kamerlid, wethouder van de grootste gemeente in ons land, hoofdre dacteur van het orgaan en voorzitter van de politieke partij der S. D. A. P. De heer Vliegen zal zich dezer dagen wel eens achter de ooren gekrabd hebben toen hij door een der Fransche bladen tot de overtuiging kwam, dat hij zijn partij in den moeilijk parket had gebracht. In een oogenblik van opwelling heeft de aangewezen leider eener volkspartij een open briefkaart geschreven aan... lands verrader Weill, notabene lid van den Duit- schen Rijksdag, die zijn vaderland in den steek liet en bij den vijand in het leger dienst nam, hem gefeliciteert en toege- wenscht dat'hij nog eens Fransch verte genwoordiger van zijn district (Metz) wor den mag!.... De heer Vliegen heeft waarschijnlijk niet gedacht, dat het ding nog eens gepubli ceerd zou worden. Handige vrienden zijn er als de kippen bij geweest en speelden niet den heer Vliegen tegen Duitschland uit maar het Nederlandsche volk, de re geering. De heer Vliegen is immers Ka merlid en wethouder van de eerste stad des lands. De S. D. A. P. doet al het mogelijke en zal wel al het mogelijke doen om dit verre gaande vergrijp tegen de neutraliteit van zich af te werpen. De heer Vliegen is im mers de S. D. A. P. niet. Men kan het toe geven. Maar de heer Vliegen is toch de leider, wil doorgaan voor een wereldher vormer. En deze wereldhervormer bezon digt zich aan de eerste plichten, die een leider gesteld worden, n.l. verantwoorde lij khei dsgevoel. Het is voor de partij hard fc moeten er kennen, da.t aan haar hoofd een man staat, die blijk heeft gegeven daarvoor on geschikt te zijn, om de zachtste uitdruk king te gebruiken. De verordening op het toelaten en bezoe ken van kinderen aan Bioscopen heeft aanleiding gegeven tot heel wat discussie in den Leidschen gemeenteraad. Het heeft ons verwonderd. Wij hadden verwacht, dat lhet voorstel der commissie zonder dis cussie en hoofdelijke stemming zou aan genomen worden. Dat zelfs drie katholieke raadsleden tegen gestemd hebben zal me nigeen bevreemd hebben. De kwestie zelf is in dit blad breed besproken, wij behoe ven er dus niet op in te gaan. Ditmaal willen wij een woordje zeggen over de bioscopen zelf. Niettegenstaande velen beweren, dat de aardigheid er af gaat, worden bioscooptheaters nog druk bezocht. Tegen de bioscoop als zoodanig kan wel niemand bezwaar hebben. Indien een bioscoop goed geëxploiteerd wordt, kan zelfs veel goeds bereikt worden. Van een bioscoop gaat ontegenzeggelijk invloed uit, met een bioscoop kan men propagan da maken voor iedere zaak goede of kwa de. Men kan nu juist niet zeggen, dat voor de goede zaak propaganda gemaakt wordt. Er worden bijna geen films afgedraaid, waarvan de massa jets leert, waardoor de bezoekers ontwikkeld worden. Men is bang dan geen bezoekers te krijgen. Door de ondervinding geleerd, zijn wij het. daar mede niet eens. In Londen b.v. hebben wij in bioscopen films zien afdraaien, belich tend hoe de „DailyMail" gezet en gedrukt werd. Dat niet alleen. Hoe het papier, de inkt, de lettersoorten, de machines ge maakt werden. Hoeveel menschen weten eigenlijk hoe een courant gedrukt wordt. Die film duurde een uur. De tweede film belichtte een reis door Amerika, enz. enz. Men zal denken, dat er geen bezoekers wa ren; de zaal was tjokvol. Het hangt er maar van af hoe het aangepakt wordt. De meeste films in onze bioscopen zijn broertje of zusje van de vijf-cents roman netjes, handelend over moorden, diefstal ken en detective-waagstukken, waarin onnatuurlijke en dubbelzinnige liefdes geschiedenissen worden uitgespind. Tot slot krijgt men een of anderen gek, die de dolste toeren uithaalt, die in werkelijkheid nooit gehouden worden. Op deze wjjze bereikt de bioscoop niets. J a toch iets. Zij laat een verkeerden mdruk bij het publiek achter. De hoofden van jongens en meisjes worden op hol ge bracht, ook van die boven de zestien ja ren. De jeugd wordt overspannen. Erger nog, knapen en meisjes worden zoo verzot op al die vreeselijke geschiedenissen, dat zij op oneerlijke wijze trachten aan geld te komen om buiten weten der ouders toch maar een plaatsje in de bioscoop te ver overen. De gevolgen spreken voor zich zelf. Een bioscoop geheel en al door wette lijke bepalingen te regelen zal wel een vrome wensch blijven. Veel meer verwach ten wij van het particulier initiatief. Er moet propaganda gemaakt worden voor die bioscopen, waarvan men weet, dat zij onder goede contróle staan. Zij, die in een dergelijke bioscoop hun geld gestoken heb ben, moeten hun invloed uitoefenen, dat met de films iets goeds, iets edels bereikt wordt, dat in ieder geval de beelden bij de bezoekers geen verkeerden indruk achter laten. Maar vooral moeten de ouders zor gen en waken, dat hun kinderen en zij zelf die bioscopen bezoeken,waarvan zij weten, dat deze geen verkeerden indruk bij de bezoekers achterlaten. PEDROSER. Geheim Consistorie. De „Osservatore Romano" meldt De Paus heeft het geheime Consistorie, waarin de 'vacante bisschopzetels zullen worden bezet, bepaald op 22 Januari. Pater Natalie. Na een kortstondige ziekte is te Tilburg overleden de weleerw. pater Natalis, di recteur der R. K. Militairen-vereeniging aldaar. Pater Natalis, in de wereld Martinus Verhoeven, werd geboren te Gemert den 21sten Juni 1845. Den 18den April 1869 trad hij in de orde der paters Capucijnen en werd 30 Mei 1874 priester gewijd. Als echt missionaris heeft hij België en Nederland doorreisd tot het geven van missies. In den laatsten tijd bewoog pater Natalis zich vooral op het gebied der patronaten. De bloeiende St. Fidelis-Vereeniging te Breda, evenals die te Velseroord, is door hem ge sticht. De laatste twee jaren was pater Natalis de ijverige directeur der R. K. Militairen- Vereeniging te Tilburg. Meermalen werd hij in zijn orde tot over ste gekozen en verrichtte hij in zijn werk zaam leven andere voorname bedieningen. Hedenmorgen te 10 uur had de begrafe nis plaats. De varkenshandel in Friesland. Men schrijft uit Wolvega aan het „Crt.": De varkenshandel in Friesland schijnt een minder fleurig stadium in te gaan. Werden de laajtste maanden duizenden slachtbiggen tegen hooge prijzen opge kocht en naar Londen vervoerd. Woensdag was op de markt te Wolvega de handel minder druk en liepen de prijzen 3 cent per kilo terug. Zwaardere varkens, zoogenaamde zou ters, voor Frankrijk bestemd, golden nog hooge prijzen. Automobielen voor het leger. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat geen automobielen zullen worden op gevorderd van particulieren, van -wie reeds een wagen in gebruik genomen werd. Ook zullen geen nieuwe automobielen, gekocht na 16 Januari 1915, in gobruik worden ge nomen. Gezagsregeling. De minister van Oorlog heeft, zoo jneldt de ,,Avp.", bepaald, dat omtrent de be vordering van soldaten tot korporaal (vrij williger) en van korporaal tot sergeant (vrijwilliger) die bij de depóts zijn gede tacheerd, indien mogelijk en voor zooveel noodig te voren overleg moet worden ge pleegd en overeenstemming verkregen tus- schen den depót-commandant en den be trokken regiments-commandant en zulks ter vermijding van groote onbillijkheden. Voorkomen zal dienen te worden dat can- didaten die reeds vóór de mobilisatie op de voor bovenbedoelde rangen bij het re giment aangehouden ranglijsten voor bijgegaan door militairen (vrijwilligers) die eerst later bij het depót de geschikt heid voor hoogeren rang hebben verkre gen. Voor gevallen waarbij de hierboven ver langde overeenstemming niet kan worden bereikt, zal de beslissing moeten worden overgelaten aan den inspecteur der infan terie, aan wien tevens is opgedragen even tueel verder vereischte regelingen aan gaande bevorderingen als bovenbedoeld te treffen, c. q. in overleg met de betrokken commandanten. Gemengde berichten. De aardbeving in Italië. Volgens Reu ter's bijzonderen dienst, vertelde een ge meentebeambte van Avezzano, die een der weinige overlevenden is uit de geteisterde stad, dat alles in stukken viel, terwijl een geweldige stofwolk uit de ruïnes opsteeg. De beambte ijlde naar huis en redde zijn tante en haar dienstbode, en begaf zich toen naar het Torloniaplein, waar de wei nige overlevenden zich verzamelden. De „Messagero" zegt, dat onder de dooden zich bevinden de onderprefect met zijn ge zin, de geheel staf van de prefectuur, de burgemeester, de raadslieden, 95 100 soldaten (het garnizoen), alle karabiniers, vier van de zeven douanebeambten, 8 9 politiebeambten, vele geneesheeren en no- tein Hackstroh om het leven. Het onge- digde Cerri. De fabrieken zijn verwoest, evenals het vermaarde kasteel der Colon- nas. De enkele honderden overlevenden kam peeren om vuren op het voornaamste plein der stad. Zij schijnen voor het oogenblik hun zinnen verloren te hebben en zijn niet in staat hulp te bieden aan de slachtoffers noch zelfs om een woord te spreken. Zij brachten den nacht onder den blooten he mel in bittere koude door. Men hoort nog steeds uit de ruïnes hartroerende kreten om hulp. Omtrent Sora, dat eveneens zeer ernstig geleden heeft, zijn nog weinig bijzonderhe den bekend. De plaats, een stad van 18,000 inwoners, schijnt nagenoeg geheel ver woest. Bijna twee derde der huizen is in gestort en de rest is zoo zeer beschadigd, dat zij moesten worden neergehaald. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar men vreest dat het ook hier ver scheidene honderden zal bedragen. Uit de verdere berichten blijkt dat ook Sampelino, Paterno, Cerchio, Collarmelè, San Benedetto en Marsu grootendeels ver woest zijn en dat de steden Celano (10,000 inwoners) Trasacio (4000 inw.) Pesciria (10,000 inw.) ernstig geleden 'hebben. In Rome is de opwinding over de ramp zeer groot. De telegraafkantoren werden bestormd door personen,die telegrafisch in lichtingen willen vragen omtrent het lot van hun betrekkingen in de getroffen ste den. De ministerraad heeft gisteren besloten de verdere maatregelen tot hulpverleenen aan een bijzonderen regeeringscommissa- ris en een bijzonderen organisatair in de districten van Sora en Avezzano op te dragen. Onder groote deelneming van het Ro- 'meinsche publiek kwam vannacht de eer ste trein met gewonden uit het geteisterde gebied binnen, zoo meldt de correspondent van De Tijd te Rome d.d. 14 Januari. De zwaargekwet«ten werden onmiddel lijk jter auto of ziekenwagen naar de' hos pitalen gevoerd, waar reeds alles in gereed heid was gebracht, om de eerste hulp te verleenen. Drie gewonden zijn tijdens het vervoer overleden. De Koning, die 's avonds van zijn auto-tocht door de provincie Rome was teruggekeerd, liet nog vroeg in den ochtend naar den toestand van de gewon den informeeren. In opdracht van de re geering gaat Visochi, onderstaatssecreta ris van het ministerie van Openbare Wer ken, naar de meest geteisterde streken. De schade, door de aardbeving in Rome aangericht, is belangrijker, dan men aan vankelijk vermoedde. Personen zijn, voor zoover bekend, niet gedood. Min of meer ernstige schade is toegebracht aan de zui len op het plein voor den St. Pieter. De ge vel van de II. Ignatiuskerk is eveneens be schadigd; twee zware cementbollen vielen naar beneden, waardoor een werkman ge wond werd. Aan de Porte del Populo hangt het pau selijk wapen zóódanig af, dat de doorgang is versperd. De koepel van de kerk van den H. Carlo Catinari is gesprongen en het prachtige schilderwerk is reddeloos verlo ren. Van de kerk van Lateranen is het beeld van den H. Paulus naar beneden ge slingerd. De publieke gebouwen hebben weinig ge leden. De kerk van den H. Agatha dei Goti vertoont eenige scheuren, evenals de universiteit en de kerk van San Celstf en San Giuliano. De Antonius-zuil op de Piaz za Colonna is niet, gelijk gemeld werd, verschoven. Het vermoeden, dat de eerste aardschok door meer gevolgd zou worden, is reeds be waarheid. Gistermorgen om 4 uur werd opnieuw een aardschok gevoeld. In eenige stadsgedeelten vluchtte de bevolking naar buiten. Auto-ongeluk. Omtrent het auto-onge- lük te Koudekerke meldt men nader: Gis ternacht kwam een tiental heeren in twee auto's van Vlissingen naar Middelburg. In de eerste auto, die bestuurd werd door den eigenaar, jhr. A. E. B. uit Middel burg, zaten, behalve kapitein Adr. Hack stroh, drie andere militairen. Vermoede lijk door het slippen geraakte deze auto in den Materweg en hierbij kwam kapi tein Ilacksrtoh om het leven. Het onge luk gebeurde te half twee. Eerst heden morgen half acht werd het lijk opgehaald. De andere heeren kwamen zonder ern stige wonden er af, doch de eigenar moest naar het gasthuis worden vervoerd, daar zijn geestvermogens in de war waren. De auto is ontzettend gehavend. De ver ongelukte kapitein was gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, gehuwd en woon achtig te 's-Gravenhage. Manufacturendiefstal. Het is de Rot- terdamsche politie gelukt de hand te leg gen op den dader van den belangrijken diefstal van manufacturen, die in het be gin dezer maand gepleegd is ten nadeele van de firma L. de Jongh op de Gedemp te Binnenrotte te Rotterdam. Nadat de politie er in geslaagd was, den sleeper op te .sporen, die geheel te goeder trouw het gestolene vervoerde, viel de ver moedelijke dader hun spoedig in handen. Dit is een thans aangehouden koopman in ongeregelde goederen van de Gedemp te Slaak. Op last van dezen man vervoer de de sleeper 's morgens om 6 uur de ge stolen goederen op zijn sleeperswagen naar het Verkoophuis op de Meent, hoek Eerste Lombardstraat, waar er thans be slag op is gelegd. Volgens verklaring van den sleeper heeft de koopman hem bij het opladen van de goederen, uit het magazijn van de besto len firma op zijn wagen geholpen. Het gestolene, waarvan nog niets ver kocht is, bestaat uit ongeveer 350 stuk ken manufacturen van 40 tot 70 el lang en eenige rollen, als: japonstof, merinos, ti- bet, vitrage, cheviot, laken, sanella, lus ter, halflinnen, graslinnen voering, man chester, katoen, tafellakens, theedoeken, sportflanel enz., te zamen een wagen vol. Brand. Te Winschoten is gisternacht door onbekende oorzaak tot den grond af gebrand het alleen staand magazijngebouw van de machinefabriek der Nederlandsche Industrie-Maatschappij, directeur de heer K. Moed. Vijf locomobielen en een dorsch- machine met materiaal werden grooten deels vernield. De fabriek bleef behouden; het verbrande was verzekerd op beurspolis. Soldatenhumor. Een der Duitsche armeekorpsen laat geregeld een soldaten krant verschijnen. In het laatste nummer daarvan komen onder de humoristische rubriek de volgende moppen van het front voor: „Kun je zwemmen, korporaal?" vraagt de luitenant van het piket, ,,Zu befehl, Herr Leutenant!" ant woordt de' korporaal. „Haal dan even mijn veldkijker uit de loopgraven!" De soldaten van de tweede linie maken het zich bejhagelijk bij het braden van een gans. De voorsnijder vertelt z'n kamera den, hoe hij aan het malsche kluifje is ge- kómen. „Ik sta op voorpost, met bevel van den kapitein om ieder neer te schieten, die niet stil blijft staan, wanneer ik hem aan geroepen heb. Goed! Komt daar die gans in m'n richting aangewaggeld. „Werda?" roep ik, tot tweemaal toe. Maar het beest wil niet luisteren, en ómdat ik het bevel van m'n kapitein te gehoorzamen heb, leg ik aan, en schiet het dier neer, zonder het kwartier te geven." In een der voorste loopgraven suizen de vijandelijke kogels, dat 't een lust is. De pet van een soldaat wordt geraakt, zoodat het hoofddeksel wegvliegt; maar de sol daat bukt kalm raapt zijn pet van den grond, en zet ze weer op. Voor de tweede maal komt een vijande lijke kogel hem de pet van het hoofd ruk ken; zonder een spoor van ontroering te geven raapt de soldaat de pet weer op, en dekt er zijn hoofd mee. Maar ten derde male raakt een kogel zijn pet Dan legt de soldaat zijn hoofddek sel naast zich neer, op den rand van de loopgraaf- Niet lang duurt 't, of weer suist een ko gel aan, maar trekt nu een bloedige streep over den schedel van den koelbloedigen soldaat „Ha, ha, ha!" lacht hij hartelijk, „ditmaal heb ik er jullie daarginds toch laten inloopenl" o - Maar deze is niet van Duitsche her komst. „Wat hebben de Duitschers bereikt met de arrestatie van kardinaal Mercier." „Dat ze een kardinale fout gemaakt hebben!" „Hbld." Eerste stappen tot den vrede. Men schrijft uit Krimpen aan den Lek het vól gende humoristische stukje: Gisteren had hier ter stede een protest vergadering plaats van de Nederlandsche Walvischfokkerij „Nova Zembla", naar aanleiding van de groote schade door duik- booten en mijnen aangericht, onder het in de Noordzee uitgezette broed. Van de walvisschen, vooral de merkwaardige Ca nadensis van Canda Acuta, die haar jon gen bij naderend gevaar opneemt in een buidelzak aan den staart, zijn tal van ca davers van hun staarten beroofd, te Kat wijk, Urk en Schiermonnikoog aange spoeld. Het bedrijf ondergaat door een en ander niet onbelangrijke stagnatie), tot groote schade van de Naaml. Venn. „De Vereenigde Zuid-ITollandsche Traanfabrie- ken". Van geneeskundige zijde werd opge- merkt^ dat door 't verlies van levertraan producten, de kindersterfte ten zeerste wordt in de hand gewerkt. Na heftig de bat besloot de vergadering een protest in te dienen bij de Engelsche admiraliteit. Onder het zingen van het bondslied: „Toen Jonas in den walvisch zat", ging de vergadering uiteen. Dure bittertjes. In Rotterdam heeft de verhooging, met ingang van 1 Jan., van den borrelprijs van 5 op 6 cent, heel wat consternatie veroorzaakt bij de drin kende en schenkende burgers, naar het „Rott. Nbld." meldt. Zoo was er Zondag een kastelein, die tussclien een concurrent met twee zaken woont en die op het idéé kwam om twee borrels voor 6 cent te ge ven, dus één cadeau. Nauwelijks had buurman gezien dat zijn concurrent daardoor zoo'n loop kreeg, a 30 cent per regel. Het komt onverwacht. Het komt menigmaal voor, dat men schen een gevaarlijke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende wordt hun kwaal veron achtzaamd, totdat zij een gevaarlijke hoog te bereikt. Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onverdachs, zij kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren warfneer het tijd is door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij ver schijnselen opmerkt als de volgende: Rugpijn, pijn in de lendenen, duizelig heid, waterzuchtige zwellingen, rheumati- sche pijnen, urinekwalen als donker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verlich ten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rug pijn, jicht, rheumatiek en niersteen ver oorzaakt, en bevrijden het lichaam van het overtollige water, hetwelk de water zuchtige zwellingen veroorzaakt.' Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steenstr. 41, en D. de Waal, Mare 66. (265) Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert 5 elke doos, die niet venst. handelsmerk. of hij plakte een papier op zijn raam, ver meldend dat bij hem twee borrels voor 5 cent te kooD waren. Toer» was de bereden politie zelfs noodig om de orde te hand haven. In andere stadsgedeelten is het zoo wat de een om den andere, die voor 5 of 6 cent verkoopt. Ook is het al gebeurd, dat de klanten bij een kastelein, die voor 6 cent verkoopt, 5 cent neerleggen op de toon bank met de mededeeling, dat zij „de cent" morgen wel zullen geven. Morgen, dat wil dan zeggen St. Juttemis, zoodat de<ze kas telein ook maar weer voor 5 cent ver koopt. Weer een ander had zijn glaasjes nog kleiner genomen dan ze al waren, maar die zit nu tegen het glaswerk aan te kij ken. Uit een en ander blijkt, dat !t gemakke lijker is op papier den borrelprijs te ver- hoogen, dan in werkelijkheid 1 cent meer te berekenen. Hoe de wapens ontstonden. Merk waardig is, dat de mensch zich va.n de dieren o.a. onderscheidt door het gebruik maken van wapens. De olifant is op zijn slagtanden aangewezen, de kat op haar klauwen, de egel op zijn stekelvacht, maar reeds in de oudheid had de mensch niet aan zijn vuist genoeg, maar gebruikte hij ene steen hetzij als projectiel, hetzij als boksijzer, hetzij als bijl of hamer. Spoedig fabriceerde hij er een boomtak in: de smo ker was uitgevonden. Vuursteenen, door de natuur geslepen, deden dra als mes of dolk dienst. Maar toch waren dit nog geen speciale oorlogswapens. Ze werden ook op de jacht, ja we kunnen gerust zeggen, in het dagelijksche leven gebruikt. Het zwaard is echter het eerste oorlogs tuig geweest. Alleen in oorlogstijd werd het uit de schede gehaald, en eerst, wan neer de vrede daar was, kon het weer wor den opgeborgen. De vuurwapens zijn betrekkelijk nog nieuw, maar hoe 'n ontzettende ontwikke ling valt hier niet waar te nemen. Edison gelooft dat in de toekomst het electrisch kanon zijn plicht (Sic.) zal doen. Anderen fantaseeren van radium-projectielen. Laten wij hopen, dat het 42 c.M.-mortier niet overtroffen wordt en dat de ingeniese man nen hun tijd beter besteden dan met het construeeren van nieuw oorlogstuig. Rijnland als eigenaar der z. g. Noor- wijkerbrug. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage werd heden gepleit in de procedure door het Hoogheemraadschap Rijnland als eige naar der z.g. Noordwijkerbrug ingesteld tegen den reeder van een logger, welke de ze brug had aangevaren. De rechtbank had beslist, dat de gestelde feiten schuld van het personeel van den logger inhiel den, en daarop hadden beide partijen ge tuigen voorgebracht. Voor den eischer trad thans mr. E. Cos- man, advocaat to Leiden op, die beweer de, dat voldoende was gebleken, dat de bemanning van den logger niet de gebrui kelijke voorzorgsmaatregelen bij het pas- seeren der brug had genomen. Waar dit vaststaat is bij een aanvaring door een) schip van een vastliggend voorwerp als een brug volgens door pleiter aangehaalde jurisprudentie en litteratuur, de schipper aansprakelijk, tenzij er bijzondere omstan digheden mochten zijn geweest, van in vloed op de koers van het schip, welke in dit geval het weer was normaal ont braken. Wat betreft de bewering der te genpartij als .zou de schuld liggen bij de brug, deze acht pleiter geheel ongerijmd. Bovendien moet een schipper rekening houden met de constructie van het stillig gend voorwerp, dat hij wil voorbij varen. Hij kan er zich niet op beroepen niet ver dacht te zijn geweest op een uitstekend i deel der brug, waarop, zooals in caau ae

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2