toen en katoenafval ten dienste der ver vaardiging van watten, vrijdom van den accijns wordt toegestaan en zulks op den voet van het Koninklijk besluit van 19 Augustus 1898 (Staatsblad No. 202.) Op de tentoonstelling Avicultura te 's-Gravenliage is de zilveren medaille, uit geloofd door H. M. de Koningin-Moeder toegekend aan den heer G. Wilson Jr., te Den Haag voor de grootste inzending dui ven. De zilveren medaille van den burge meester van 's- Gravenhage werd toege kend aan den heer M. C. Piek, te Ouds hoorn, voor de grootste inzending ko nijnen. De tweede poging van het Centrale Landbouwbureau tot aankoop van ckili- salpeter voor den landbouw is evenals de eerste mislukt. De regeering heeft thans zelf de zaak ter hand genomen en er be staat kans dat een voldoende hoeveelheid chili-salpeter voor den landbouw zal wor den ingevoerd. In verband met het mijnengevaar op het Haringvliet zal de stoomboot Maas- nymph varende StellendamRotterdam mot ingang van heden den dienst Stellen dam—Hellevoetsluis voorloopig staken. Uit Stad en Omgeving. Voor de Belgische vluchtelingen. Het Comité vestigt de aandacht op zijne aeh- tcrstaande advertentie. Het geval doet zich voor dat eenige vluchtelingen, tot nu toe voor eigen rekening levende, dit niet lan ger kunnen volhouden. Daar hieronder eenigen zijn die om verschillende redenen moeilijk in een asyl kunnen worden on dergebracht, zou het aan het comité hoogst aangenaam zijn adressen .te kennen, van particulieren gegeven, die genegen zijn tegen een kleine vergoeding zoodanige Yluchtelineen od te nemen. Men wordt verzocht daarvan ten spoedigste melding te willen doen onder vermelding hoeveel personen men zou kunnen en willen op nemen. Universiteit. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is •aan de Rijksuniversiteit te Leiden, voor het tijdvak van 16 Januari tot en met 31 December 1915, benoemd tot assistent voor de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten, buiten bezwaar van 's Rijks schat kist, J. Knappert, aldaar. Prof. dr. P. Zeeman Gzn., hoogleeraar in de wiskunde, de analytische en be schrijvende meetkunde en de theoretische werktuigkunde aan de Leidsche univer siteit, die wegens ziekte sedert eenige maanden geen colleges heeft kunnen ge ven, zal deze a.s. Maandag hervatten. Phil. Faculteit. Op uitnoodiging van de phil. faculteit der Leidsche studenten zal prof. dr. N. Schoorl, uit Utrecht, in de collegezaal van het pharin. laboratorium (Vreewijk) Donderdagavond een rede hou den over: ,,De toepassing der Phasenleer op anbtïsche scheikunde. De grafzerken. De bij de verbouwing van liet groot auditorium der universiteit gevonden grafzerken uit de 16e en 17e eeuw zullen worden ondergebracht in het stede lijk museum ,,De Lakenhal". Werk voor de Belgische vrouwen. De heer Jenkinson uit Rotterdam, bestuurder van de Rockefeller Foundation (War relief commission) is met liet Vluchtelingen comité hier ter stede in overleg getreden ten einde aan de Belgische vrouwen en meisjes zoover deze daartoe bereid zijn. werk te verschaffen. Het comité en de vluchtelingen hebben het voorstel gaarne aanvaard. Het werk zal bestaan uit naai en breiwerk, waarvoor de grondstoffen kosteloos zullen worden verstrekt. De ma chines zullen worden gehuurd. De werktijd zal per dag 6 uren bedragen. 2/3 van den tijd en van liet vervaardigde werk zal be steed worden aan de interneeringskampen, 1/3 voor de vluchtelingen zelf. De werk sters krijgen een toelage van f 1 per week, terwijl voor de vlijtigste een premie is uit getrokken. Het overige gedeelte van de tijd kunnen zij van de machines gebruik maken en voor zichzelf besteden. Brand. Gistermiddag ontstond een begin van brand in perceel 89 aan het Ra penburg. Vermoedelijk hebben zich eenige vonken uit een stoof medegedeeld aan het kleed en tafelkleed, welke vlam gevat had den. De bewoner van het naaslbijgelegen perceel die rook bemerkte begaf zich naar binnen, en heeft het vuur met eenige em mers water gebluscht. Te water. Door de duisternis misleid geraakte gisteravond een juffrouw aan de Haven in het water. Voorbijgangers wis ten haar door handreiking op het droge te brengen. De vrouw had geen letsel be komen en kon haar weg vervolgen. Lijst vatt onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand Januari 1915. Binnenland. Brieve n. M. Beekers Stratum.; De Boer, Leiden; Mej. G. Brummelman, Varsseveld (2 stuks G. A. Engelenberg, Haarlem; L. Creve, Bergen op Zoom; Crice Halles et Marches, Putte; C. Glerum, Oisterwijk; De Haas, Noord wijk; A. v. d. Hei, Weebosch; L. Koning, Gelderland; Kon. Wilh. straat, Den Haag; G. de Lathouwer, Harderwijk; Mej. M. A. de Leu, Rotterdam; mej. J.' Makking, Leiden; P. Noube, Amsterdam; G. v. d. Poorten, Harderwijk; H. Putters, Rotterdam; mej. Smit, Arnhem; B. Thole' Leiden; D. Vros, Lissej 3 stuks zonder adres. Binnenland: Briefkaarten. J. J. Boom, Amersfoort; mej. M. v. Doom, Leiden; v. Gaaien, Den Haag; v. Hoeken, Leiden; mej. M. Holthuyzen, Am sterdam; L. 't Hooft, Den Haag; L. v. d. Hulst, zonde? pi. v. best.; mej. G. de Jong, z. pi. v. best.; fam. Keek Hooybergh, Den Haag; mej. De Lange, Amsterdam; mej. A. Oostendorp, Arnhem; W. Plouvier, Rot terdam; J. J. G. Pranger, Leiden; De heer en mevr. J. Reinards Timmerman Delft; mej. J. J. Reuvecamp, Scheveningen; B. Ros, Zaandam; F. Salomonson, Amsterdam; mej. P. Scheepers, Eindhoven; H. J. Sluij- ter, Deventer; fam. Stahn Wzn., Amster dam; J. Steenbergen, Rotterdam; mej. F. Verschaffeit, Den Haag; J. v. d. Walle, Am sterdam; F. Werdekker, IC. 2 B. 18 Reg. zonder pi. van best; A. J. v. Wijck, Amster dam; 8 stuks zonder adres. Buitenland Brieven. Dir. Brusselsche .Waarborg Maatschap pij, New Sharon. Buitenland Briefkaarten. Mej. P. Muilges, Bonn. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan ben kunnen worden teruggegeven. BOSKOOP. R.-K. Middenstandsvereeniging. Na dat de vergadering door den voorzitter met een kort woord was ge-opend, werd het woord gegeven aan den heer Appel uit Alkmaar, dien avond uitgenoodigd om te spreken over bet fonds U. B. O., Na een zeer duidelijke uiteenzetting der voordee- len aan genoemd fonds verbonden, bo ven andere en soortgelijke fondsen, werden door de leden nog eenige vragen gesteld, welke door den spreker allen duidelijk werden beant woord. Hierna werd aan de leden de ge legenheid gegeven zich in genoemd fonds in te laten schrijven, waarvan cok eenigen gebruik maakten, waardoor den spreker de overtuiging werd gegeven dat zijn ar beid niet geheel vruchteloos was. Hierna werden door den Voorzitter aan de leden enkele mededeelingen gedaan, waarna een kort woord van dank werd gebracht aan den spreker. HAARLEMMERMEER. Onregelmatigheden. Naar wij verne men is er onder de bezetting van het fort bij Aalsmeer een uitgebreid justitieel on derzoek aanhangig, in verband met eenige onregelmatige gebeurtenissen die in het begin van dit jaar aldaar zijn voorgeval len. Aanvaring. In de ringvaart had in den afgeloopen nacht, zeerwaarschijnlijk ver oorzaakt door den hevigen wind, een aan varing plaats tusschen twee vrachtmoto ren. Beide vaartuigen bekwamen vrij ern stige schade doch konden langzaam stoo- mende toch hun reis voortzetten. Aan wien van de gezagvoerders de schuld is zal wel moeilijk te bepalen zijn. De schade zal evenwel door een deskundige worden op genomen. HAZERSWOUDE. „Onder Ons". Woensdagavond gaf de Vereeniging „Onder Ons" de eerste harer jaarlijksche uitvoeringen, welke uitmun tend slaagde, en door een vrij talrijk en dankbaar publiek werd bijgewoond. No. 1 van 't programma, een mooi en goed uit gevoerd muzieknummer: Serenade van Mozart, vond bij een gedeelte van het pu bliek niet die waardeering welke het ver diende, zoodat de directeur genoodzaakt was stilte te verzoeken. Voor de uitvoer ders en voor het publiek zelve is het te hopen, dat zulks de volgende maal niet noodig zal biiken. De beide blijspelen, die nu volgden: „Als men samenzingt" en „De Landbouwtentoonstelling van Cor- billy", werden zeer goed gespeeld en von den onverdeelde belangstelling. Zeer wer den ook de nieuwe décors geroemd, 't Bleek dat de Vereeniging de gunst van liet pu bliek waardeerde en loonde door steeds hooger opvoering van het peil der uitvoe ringen. Ook deed het schilderwerk zijn maker, den heer Jansen te Leiden aile eer aan. LISSE. Naar Dnitsclilaiul. De 34 arbeiders welke de vorige week van hier naar Duitschland zijn vertrokken zijn daar allen geplaatst. Naar aanleiding daarvan zal er dc volgende week wederom een groep vertrekken; als ook deze geplaatst zijn zullen er nog meer volgen. NIEUWKOOP. Bouwvergunning. Door het gemeen tebestuur is aan M. A. van der Tol op zijn verzoek vergunning verleend tot het doen bouwen van een boerenwoning (voorloo pig zonder veestalling) aan den Nieuw- veenschen weg. Schoorsteenschouw. Ingevolge art. 67 der Politieverordening zal door de*brand en assistent-brandmeesters de schoor steenschouw dit jaar gedreven worden tusschen 25 en 30 Januari a.s. Monumenten. De Rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven van een inven taris en eene beschrijving van de Neder- landsclie monumenten van geschiedenis en kunst heeft een voorloopige lijst dezer monumenten samengesteld en uitgegeven. Onder Nieuwkoop vinden wij het volgen de genoteerd. Het raadhuis, dateerend van 1628, heeft een baksteehen gevel, ver nieuwd en gecement in het begin der 19e eeuw, in de nis is een Justitia-beeld en 6 lierankers. In de Ned. Herv. Kerk uit 1821 komen eenige zerken uit de 17e eeuw voor. In de R.-K. Kerk (O.L.V. Hemelvaart) ko men drie antieke koperen kroontjes voor. Van het Huis te Nieuwkoop (1627) staat nog slechts de vierkante toren met balus trade rond het achtkant, waarboven een open koepel met peervormige bekroning. Aan de Noordzijde een steen met 1627 en een met twee wapens. In den koepel een klok van 1700. Het huis A. 142 (van den burgemeester) heeft een gevel uit de 2e helft der 17e eeuw met ankers en een stoephek. Onder Noorden vinden we vermeld de Ned. Hervormde Kerk, gebouwd op de plaats eener reeds in 1224 vermelde kerk, waarin 2 koperen lezenaars, 2 gegraveerde zilveren bekers uit de 18e eeuw en eenig tin werk* NOORDWIJK. Gemeenteraad. Bij de gisteren pla&ts gehad hebbende verkiezing van een lid van den Raad dezer gemeente (vacature J. P. Barnhoorn) is bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer C. v. d. Niet Dz., (A. R.) Burg. Stand. Op 31 Dec. 1913 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 3435 m. en 3120 vr., totaal 6945. Door geboorte vermeerderde het aantal in 1914 met 228 zielen en door vestiging met 322 zielen. De totale vermeerdering bedroeg dus 550 zielen. Door overlijden verminderde het bevol kingscijfer met 68 en door vertrek naar el ders met 316. Totale vermindering 384 zie len. Zoodat op 31 Dec. 1914 het aantal inwo ners 7111 bedroeg. Er werden in 1914 in deze gemeente 34 huwelijken gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Keukendel. Onder leiding van nota ris Binnendijk, te Noordwijk, had op 14 Jan. j. 1. te 11 uren in het hotel ,,'t Recht huis," te Noordwijkerhout de inzet plaats van de houwmanswoning „Keukendel" met eenige perceelen weiland. Niettegen staande de ongunstige tijdsomstandighe den bedroeg de geheele inzet f 23000, het geen veel genoemd kan worden. Een lieve hond. Eenige dagen geleden bracht des avonds de hond van een land bouwer alhier een bezoek bij A. D. te Noordwijk, waar hij eenige schapen na joeg en deze door beten zoo zeer verwond de, dat ze afgemaakt moesten worden. De toegebrachte schade, welke ruim f 100 bedroeg, werd door den eigenaar van den lieven hond vergoed. OEGSTCEEST. „Ons Belang". Gisterenavond hield de Veilings-Vereeniging „Ons Belang" eene vergadering in Café „Weltevreden". De voorzitter, de heer de Broekers, open de de vergadering en wenschte den leden een gelukkig jaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo in kas was van ruim 41 gulden. De rekening en ver antwoording werd nagezien door de hee- ren N. A. Zandbergen en P. Molenkamp Jr., en door deze heeren in orde bevonden. Daarna bracht de Secretaris verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit bleek dat er geveild was voor een bedrag van f 4360.17. De teeld der aardbeien is over het algemeen goed, doch die der hoonen over het algemeen slecht geweest. Nog werden voorloopige besprekingen gehou den over een veiling van droge bloembol len. Na een verloting van gereedschappen en planten waarbij elk lid een prijs verkreeg, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. ROELOFARENDSVEEN. Spaarbank „St. Pancratius". Het eer ste jaarverslag betreffende de Spaarbank der St. Pancratius-Vereeniging geeft een helder inzicht hoe, ondanks de zware tijds omstandigheden, deze bank- een flink fi guur maakt. s Ingelegd werd -,an 17 Mei t/m. 31 De cember 1914 f 2392.50, terwijl in dien tijd slechts f 35 werd teruggehaald. Een aansporing voor congreganisten en oud-leden hunne gelden hij deze spaarbank in bewaring te nemen moge ook hierin gelegen zijn, dat de rente van 3 op 31/, procent werd gebracht en de gelden voortaan zullen worden uitgezet bij de Coöp. Centrale Middenstandsbank. TER-AAR. Gemeenteraad. In de op Donderdag den 21 Januari 1915 des voormiddags te elf uren belegde vergadering van den ge meenteraad zullen als onderwerpen ter be handeling aan de orde worden gesteld: in gekomen stukken, vaststelling kohier schoolgeld 4de kwartaal, gratificatie poli tie, voorstel aangaan geldleening en benoe ming stembureau. VOORSCHOTEN. Ned. R.-K. Volksbond. De afd. Voor schoten van den Ned. R^lS. Volksbond zal Maandag 18 Januari, 's avonds half acht, vergaderen, waarin de Weleerw. heer Kapelaan een cursus zal houden over het onderwerp: „De geschiedkundige .waarde der Evangeliën. Gesnapt. In den afgeloopen nacht heeft men getracht in te breken hij den bloemist A. de B. Twee personen werden op heeterdaad betrapt en in verzekerde bewaring gebracht.. WASSENAAR. Onderling Genoegen. Gisteravond hield de To on eel vereeniging „Onderling Genoegen", afdeelïng van het Patronaat een vergadering. Besloten werd om met Vastenavond geen uitvoering te geven, daar er leden van de club in dienst zijn en de tijd te kort is om de tooneelstukken in te studeeren., WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. De loop der bevol king gedurende 1914 was als volgt: Vermeerdering door geboorten met 61, door vestiging met 186, totaal 247. Vermin-, dering door overlijden met 26, door ver trek met 136, totaal 162. De bevolking nam alzoo toe met 85 per sonen en bestond op 31 December 1914 uit 1156 mannen en 1110 vrouwen; totaal 2256 zielen. Er werden 16 huwelijken voltrokken. ZOETERWOUOE. Jubileum. Den 21sten Febr. a. s. zal bet vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de HoogEerw. heer F. C. X. Mosmans tot de ken van het dekenaat Zoeterwoude en tot pastoor van de parochie van St. Joannes Onthoofding, in de Zwabuurt, werd be noemd. Nu dit jubileum in den II. Vastentijd en onder de huidige tijdsomstandigheden valt zal het alleen kerkelijk gevierd wor den. De Jonge Garde. De R.-K. Propagan- dcclub „De Jonge Garde" zal Donderdag» avond 7 uur een algemeene ledenvergade ring houden in het bekende lokaaltje op het Dorp. Roomsche Agenda. ZONDAG. Leiden. 1 uur. Bondsge- bouw. Ledenvergadering IIan- 'dels- kantoor- en .Winkelbe dienden. Leiden 8 uur. Rederijker Kamer „Vondel". MAANDAG. Warmond. In „Katho liek Leven". Apologetische cur sus van Prof. Seysener. Leiden. Bondsgebouw 8 u. Propagandaavond van het „Leidsch Kruisverbond". L e i d e n 8 uur. Maandelijk- 'sche Recollectie voor de Oud- Retraitanten. DINSDAG. Leiden. St. Jozefszaal, 8 uur. Vergadering R.-K. D. Vrouwenbond. DINSDAG. Leiden. 8l/3 uur. Bondsge bouw. Apologetische Cursus. KERKNIEUWS. Pastoor B. v. Geldorp. Te Nijmegen is overleden de Zeereerw. heer B. van Geldorp, rustend pastoor, die sedert 1 Juni 1911 buiten bediening was. Pastoor v. Geldorp was te Amsterdam ge boren in 1847, priester gewijd in 1875 en was achtereenvolgens kapelaan te Zwaag, Noordwijkerhout, Den Helder, Voorburg, Naaldwijk en Middelburg, werd toen pas toor to Oud-Ade. en was laastelijk pastoor te Spierdijk, waarna hij als rustend pas toor zich te Nijmegen ging vestigen. SPORT. Voetbal. Morgen worden de volgende wedstrijden gespeeld: In het Westen: Rotterdam: V. O. C.—D. E. C. Den Haag: H. B. S.—H. V. V„ Haarlem: HaarlemSparta. Rijswijk: V. U. C.—H. V. V. II., Delft: Concordia—D. V. V. In het Oosten: Deventer: GoaheadG. V. C. Apeldoorn: Robur et VelocitasVitesse. Nijmegen: QuickBe Quick. Leidsche Voetbalbond. LugdunumAjax II te Leiden. LeidenBeresteyn te Voorschoten. O. N. I.D. L. V. te Leiden. Ajax III—Alphen II (1 uur), te Leiden. Beresteyn IILugdunum II (10.30 uur) te Voorschoten. L. V. V. II—De Sportman II te Leiden. LisseD. L. V. II te Leiden. L. F. C. IIL—Norvicus II (12 uur) te Lei den. O. N. I. II—De Sportman III (12 uur) te Leiden. Korfbal. In klasse Zuid worden morgen de vol gende wedstrijden gespeeld: lste klasse. Leiden: FluksVitesse (H.) Rotterdam: VeloxO. S. C. R.; 3de klas. Gouda: SwiftVitesse II (L.) Rotterdam: R. S. G. V. IDordt I. 4de klas. Rotterdam: Spartaan IIRozenburg B. Dordrecht: O. K. K. II—W. I. K. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Red.) Geachte Redactie! Het zou mij aangenaam zijn, indien Uw onderstaand in Uwe kolommen zoudt wil len opnemen. Daar het Vrijdagavond weer zulk een slecht weer was, zooals het tegenwoordig haast dagelijks is, zoo zou ik wel eens willen vragen, of de toestand aan den Rijndijk niét zou kunnen veranderen. Zoo stonden er ook weer gisterenavond acht menschen te wachten. Ze stonden daar doornat te worden. Nu is mijn vraag aan de Electrische Tramweg Maatschappij, of daar nu niet in voorzien kan worden. Zoo groot zouden de onkosten toch niet wezen als daar een wachtzaaltje werd ge bouwd. Het zou strekken tot gerief van zeer velen. U dankende M. de R., voor de plaatsing heb ik de eer te zijn, met hoogachting Uw dw. dn. H. HEEMSKERK. Warmond, 14 Januari. Leger en Vloot. Reserve-sergeanten. Van de leger-depots-bataljons zijn on geveer 200 reserve-sergeanten overge plaatst bij het veldleger. Deze reserve-sergeanten zijn gelijkelijk over de brigades-infanterie verdeeld en zullen daar in practischen zin tot aanvoer der worden gevormd om de geschiktheid te verkrijgen voor den rang van vaandrig. Hij, die de practische geschiktheid- bezit, krijgt ter onderscheiding eén gouden kroon Op den linker-bovenarm, en wordt daarna voor korten tijd terug geplaatst naar een der depots om aldaar aan een in hoofd zaak theoretisch-wetensehappelijken vaan drigs-cursus deel te nemen met het doel te zijner tijd te kunnen worden benoemd tot vaandrig en daarna tot reserve-officier. Gemengde berichten. Inbraak. Gisteravond is in Den Haag in het gemeenteschoolgebouw aan de Le pelstraat ingebroken. Voorbijgangers, die een schijnsel van licht bemerkt hadden, waarschuwden een politiebeambte. Toen de politie bij het schoolgebouw kwam, kwa men daar juist twee personen uit, die, zich ontdekt ziende, ijlings het hazenpad kozen. De politiebeambte loste om hun schrik aan te jagen eenige revolverschoten in de lucht. Een hunner is gearresteerd, de andere wist te ontsnappen. Weer een smokkelaar doodgeschoten. Men meldt uit Reusel aan de „Tel." Wij vernemen, dat over de grens bij Luiksgestcl Woensdagnacht door de Duit- schers een man is doodgeschoten en drie jonge mannen zijn gevangen genomen. Men meent dat het smokkelaars zijn. Verdronken. De groenteveUter R. ten V. te Steenwijk is gistermiddag tusschen Diever en Uffelte in de Drentsche Hoofd- vaart geraakt en verdronken. Dood opgenomen. Gistermiddag is de wachtmeester J. F. van de Kon. marechaus see, brigade-commandant te Grave, op den Ravensteinschen dijk op patrouille zijnde, van zijn paard gevallen en dood opgeno men. RECHTZAKEN. Majesteits beleediging. Voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage stond gisteren terecht de milicien der in fanterie W. de B., beklaagd van huisvre debreuk en van beleediging van de Ko ningin. Met verlof te Haarlem vertoevende, had hij in een naburige gemeente zijn broeder opgezocht die zich daar in arrest bevond; hij maakte zich toen boos over diens ar- restatie en begon te razen en te tieren, terwijl hij, zijn uniform van het lijf ruk kende, zich in hoogst beleedigende woor den over de Koningin zou hebben uitgela ten, nadat hij tevoren ook nog zou hebben gescholden op de politie, op een officier van justitie (vermoedelijk naar aanleidin - van een hem opgelegde boete wegens overtreding met betrekking tot hondenbe lasting) en op zijn (militaire) officieren. Beklaagde scheen in zeer opgewonden toe stand verkeerd te hebben. De audtteur-mi- - litair was van meening, dat bekl. zich hoogst oneerbiedig jegens de Koningin ge dragen had, cn dit voor een militair als zeer ernstig moet worden aangemerkt, doch dat met de wet in de hand niet kan gezegd worden, dat de eer en goede naam van de Koningin zijn aangerand. Mitsdien werd vrijspraak geëischt te dezer zake, terwijl wegens huisvredebreuk 2 maanden gevangenisstraf gevorderd werd. Inbraken te RoelofaresitJsveen. A. P. V., een jongen van de vlakte, reeds meermalen veroordeeld wegens diefstal met braak, diefstal en diefstal in vereeni ging, heeft voor de ITaarlemsche recht bank terecht gestaan wegens het stelen van eenige autolantaarns ten nadeele van den heer J. TI. P. te Amsterdam en Avegens inbraak en diefstal te R o e 1 o f a r e n d s- v e e n. Toen beklaagde te Amsterdam ingebro ken had vond hij het raadzaam naar Duitschland te vertrekken. De oorlog dreef hem echter terug. Hij stapte tegen September de Meer in, kwam op 3 September te Roelofarendsvêen en brak daar 's nachts in het station van de TI. IJ. Spaor, waar bij wegnam: een geldzakje met f 17, een kistje met geld en nog voor f 10 los geld. Toen hij zich nu daarmede op den open baren weg- bevond, ontmoette hij den veld wachter Pieter du Pau, die, argwanend zooals veldwachters behooren te zijn, hem aanhield en hem zijn naam vroeg. V.wilde het op een loopen zetten, een worsteling ontstond en het geldkistje viel op den grond en toen Du Pau dat Avilde oprapen, sloeg V. hem zoodanig met een hamer op het hoofd, dat de veldwachter zijn poging tot arrestatie moest opgeven en V. dus vrij uit ging. Toch in de Meer zijnde, sloeg hij nu op 9 September zijn slag bij den landbouwer Maarten Mes, waar hij een geldkistje en een wekkerklokje ontvreemdde, doch daarop werd hij geknipt. Ontkennen deed V. den diefstal der lan taarns niet, wel gaf hij eenigen anderen uitleg aan het gebeurde dan de getuigen, maar het was ook al zoo lang geleden. Hierop werd gepauzeerd. Na heropening der zitting bleek dat V. van de diefstallen te Roelofaren-dsveen en in de Meer ,en van de geAveldpleging niets wilde weten. Hij Avas daaraan onschuldig, was niet eens in den omtrek geweest en had Du Pau nooit gezien. In deze zaak Averd 't eerst als getuige gehoord de stationschef. Deze zeide dat zijn vi'ouav des nachts een slag had ge hoord en hem daarop had wakker ge maakt. Getuige had toen een raam opge schoven en 't was lichte maan naar buiten gekeken, maar niets verdachts ge zien. "Des ochtends kwam een zijner klerken hem AvaarschuAven, dat de deur openstond en daarna bleek, dat het geldkistje was verdAvenen. Aan 't slot Avaren geen sporen van braak bespeurd. Later had getuige van den veldAA'achter du Pau 't kistje on geopend terug ontvangen en er was niets uit verdwenen. De veldwachter Du Pau was pertinent in zijn verklaring dat niemand dan V. hem had geslagen en het kistje had ach tergelaten op de plaats waar hij het ge vonden had. Du Pau is nu nog onder behandeling van professor Noyen en lijdt nog aan he vige hoofdpijnen. Op 9 Sept. had V. verschillende men schen op den weg om geld gevraagd, later daarom gedreigd. Twee jongens hadden hem daarop het erf van Mes zien opgaan, hem het raam zien opschuiven en het een en ander weg nemen. Volgens V. was daar niets van aan. Hij was dien avond wel in de Meer geAA'eest en ook in de buurt van Mes, maar gestolen had hij daarniet. Maar nu kwam een heel bezwA.vcnde getuige on wel de veldAvaehtcr die hem

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2