Uit Stad en Omgeving. ALBERT BIEL KOOPT NU EEN DAS OF 0VERHE1WB! B. VAN NOORT 3o. In de provincie Zuid-Holland door J. C. van der Koogh, te Middelharnis; 4o. in de provincie Zeeland door P. Lin- denbergh, te Wemeldinge; 5o. in de provincie Limburg door M. Tops, te Roermond. Gemengde berichten. Werkstaking gcëndigd. Men meldt uit Tilburg Op aandringen der vakbesturen hebbende stakende wevers der firma Fr. Mulsaerts en Zonen, 90 in getal, gistermorgen het werk weder opgevat. In den namiddag zou over de oorzaak van het geschil een conferentie plaats hebben. De oorlog ende Heerenmode. Uit de nieuwe modellen der groote Londenschc kleermakers, die de hoerenmo s vrijwel be- heerschen, spreekt, volgens „»le Manufactu- rier", de niet te ontkennen militaire geest en verschillende kenmerken van de velerlei mili taire uniformen worden in gewijzigden vorm in de kleeding van niet-militairen aangetrof fen. Ook valt er een algemeene neiging waar te nemen naar rustige kleuren en effecten en een langzaam afzien van al die beuzelingen waarvan onlangs de critiek beweerde, dat de mannen veel te vrouwelijk werden in hun doen en laten. Ook in Engeland worden zóóveel families in rouw gedompeld, dat een vermindering van levendige kleuren in de allereerste plaats daarvan een gevolg is; dit nog afgescheiden van het feit, dat de voorraad verf gering is, waardoor men wel verplicht is, zich te be perken in de keuze der kleuren. Zwart en wit zijn de heerschende kleuren, terwijl er ook vraag is naar khaki-tinten. Het is pas sinds eenige jaren, dat er een groote vraag is geweest naar kleuren, een vraag die, tusschen twee haakjes, bijna haar hoogte punt had bereikt omstreeks den tijd, dat Duitschland, het Europeesch conflict voorbe reidde. Onder die omstandigheden zal een ommekeer tot iets geheel anders nu niet be paald onbetwistbaar zijn voor het publiek, want de mode vraagt voortdurend verandering En wat meer zegt daar zijn er, die denken, dat de invloed van den oorlog een duurzame zal wezen en dat de oorlog zóó zijn zal, dat men hem nog in geen jaren zal vergeten, evenmin als hij zijn invloed op den geest en den smaak van het publiek zal verliezen. Verder gaat het blad den invloed van den oorlog na op verschillende afzonderlijke fcleedingstukken. Kotolontplofling. In de machinefabriek van H. Oling te Veendam heeft gisteren een vreeselijke ketel-ontploffing plaats gehad, ver moedelijk door het aanwezig zijn van een dijnamiet-patroon in de steenkool. De stoker Jan Holman is vreeselijk gewond, zijn toestand is hopeloos. De diefstal in liet Penningkabinet. De justitie, vergezeld van den hoofdinspecteur Aaltsz uit de residentie, heeft in gezelschap van den substituut-officier, mr. Jorissen, te Amsterdam, en eenige rechercheurs een huis zoeking gedaan in een perceel aan de Regu liersgracht aldaar. Deze huiszoeking hield, volgens het Dbld., verband met het vermoeden, dat aldaar voor werpen waren opgeborgen, afkomstig van den diefstal uit het penningkabinet. Er is evenwel niets compromitteerends voor den. bewoner gevonden. Sraokkeloa. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Ondanks de telkens verscherpte grensbe waking geven de smokkelaars hun plannen niet op. Herhaaldelij k wordt onze grenswacht bij nacht nog gealarmeerd, omdat smokkelaars van paarden verwacht worden. Nachten achtereen wordt dan vaak het scherpste toezicht ge houden, terwijl de paarden smokkelaars, die uitmuntende speurneuzen schijnen te hebben niet komen. Toch worden er vele aanhou dingen gedaan; een bewijs, dat de smokkel handel bloeit. Zoo werd aan de Kaldenker- grens dezer dagen een partij léer aange houden, dat in een wagen was verborgen verder namen de rijksambtenaren een groote partij benzine in beslag, voor uitvoer bestemd Gedood. Toen Dinsdagavond 7 uur een bekend ingezetene van Weesp zijn vrouw naar den trein voor Amsterdam gebracht had en terug naar huis wilde gaan, werd hij, bij het oversteken van de lijn, door een van Amsterdam komenden sneltrein gegrepen en op slag gedood. Een gemakkelijke vangst. Te Nieu- werburg pompte de veehouder G. V. uit zijn pomp een paling op van een half pond. Zeldzaam. De ,,IIoornsche Ct." meldt, dat een harer abonhé's bedankte, om de propaganda, die de redactie maakte voor het slagen der leening! De bedoelde abonné schreef o.a.: „Uw propagandamaken voor de oor- logsleening staat mij zoo tegen, dat ik uw courant niet meer kan verdragen. Even als u ben ik legen de oorlogsleening. Doch dat kunnen wij niet meer keeren. Doch wij kunnen het wel laten om er aan deel te nemen en dat is dunkt mij zaak ook. Zie, mijnheer, als een ieder, die één, twee of driehonderd gulden disponibel heeft, daaraan deelneemt, dan vraag ik u, of liet niet veel nuttiger is, dat hij die naar de spaar- of boerenleenbank brengt, daar er dan weer een ander mee kan wor den geholpen." Aardbeving in Italic. Een hevige aardber ving is Woensdagochtend om vijf minuten voo achten te Itome en ook in andere deelen van Italië gevoeld. Ze heeft 20 tot 30 seconden ge duurd. De bevolking was zeer onderden indruk. Yele menschen liepen de straat op. De aardbeving heeft lichte schade toegebracht aan een aantal gebouwen in verschillende .deelen der stad, vooral aan den klokketoren van de kerk St. Andrea delle Fratte. De zuil van Marcus Aurelius is eenigszins verwrikt; het standbeeld dat er op staat helt een weinig. De berichten uit Avezzano en naburige plaat sen zijn ernstiger. Avezzano is verwoest. Men vreest dat het aantal overlevenden, van wie een gedeelte is gewond, niet meer dan duizend bedraagt. President van de St. Jozefsgezellen- Vereeniging. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot President van de St. Jozefs- gezellen Vereeniging alhier, den Weleer waarden heer J. van Veen, kapelaan der St. Petrus-Parochie. Debatingclub der Hanze. Voor de Debatingclub der Hanze heeft de heer P. J. J. Reuser gisterenavond een inleiding gehouden over „Canada-' en in 't bijzonder dat gedeelte besproken, wat door de Canadeezen betiteld wordt met den naam van „Far West". Spreker heeft een beeld gegeven van de groote stad Winnipeg en in 't kort aange toond, dat er van dergelijke Amerikaan- sche plaatsen nog wel een en ander te lee- ren valt voor Middenstanders in 't alge meen en winkeliers in 't bijzonder. Vervolgens heeft spreker het spoorweg wezen besproken, het leven in de stadjes in de prairie, hoe de farmer leeft en werkt en zijn doel bereikt, het klimaat en hoe de Katholieke Kerk, vooral met betrek king tot de verschillende rassen, met vele moeilijkheden te kampen heeft. Er volgde een aangename gedachtenwis- seling, die hoofdzakelijk liep over het emigratie-vraagstuk. Onderwijs. Burgem. en Wethouders van Rotterdam stellen den raad voor om mej. A. de Loos te Leiden tijdelijk te be lasten met het onderwijs in de Engelsche taal aan de H. B. S. voor meisjes met 5- jarigen cursus aldaar. Ind. Dienst. Bij resolutie van den minister van Koloniën is mej. mr. C. M. W. Roem, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om daar te lande te worden ge plaatst bij den bureaudienst, waaronder begrepen de dienst ter griffie van het hooggerechtshof en van Europeesche of inlandsche rechtbanken. AARLANDERVEEN. Adressen. Tengevolge der burgemees tervacature circuleeren in de gemeente drie adressen en wel een ter verkrijging der reeds lang gewenschte vereeniging van deze gemeente of althans van het langs den Rijn gelegen gedeelte daarvan met de gemeente Alphen. De twee andere ter aanbeveling van can- didaten naar het burgemeesterambt. Het eene daarvan ten behoeve van den heer J. A. van der Lee, thans gemeente-ont vanger te Bleiswijk, het andere voor den heer A. P. Tolk, secretaris en ontvanger dezer gemeente. Het adres tot samenvoeging van de ge meenten Aarlanderveen en Alphen circu leerde ook in laatstgenoemde gemeente en is reeds voorzien van vele handteeke- ningen aan de bevoegde autoriteit over handigd. ALPHEN a./d. RIJN. Kerst-uïtvóering. In grooten getale waren gisteravond Alphen's katholieken opgegaan noar de zaal der St. Josephs- vereeniging om daar een Kerstuitvoering bij te wonen. Mede waren tegenwoordig de plaatselijke geestelijkheid, de hoogeerw, heer deken en de beide weleerw. heeren kapelaans, de zeereerw. hooggel. beer prof. Seijsener, de weleerw. heer kapelaan van Willige, van. Roelofarendsveen en de weleerw. patèr Van Vliet O.F. M. De hoogeerw. heer deken J. M. Helle gers opende den avond met den Christe- lijken groet en riep allen een hartelijk welkom toe. Niet altijd, aldus de deken, heiligt het doel de middelen, gelijk 'zijn-, eerw in eenigé voorbeelden aantoont, maar hier hebben wij niet slechts een heerlijk doel, doch ook een voortreffelijk middel om tot dat doel te geraken. Doel van dezen avond is de stijving van de patronaatskas met klem wijst Zijneerw. op het nuttige en noodige van het patronaatswerk, dat echter niet kan geschieden, als niet aan wezig is de zenuw aller zaken, het geld. Maar deze avond, het middel om aan geld te komen, is ook op zichzelf voortreffelijk, er zal, aldus de eerw. spreker, ongetwijfeld aan allen veel te genieten geven. De stemming, die de geheele uitvoering kenmerkte, lag reeds duidelijk uitgedrukt in het eerste nummer van het program, een juweeltje van kinderlijke poëzie en eenvoudige compositie „Engeltjes daalt neer", gedicht van A. Binnewiertz, pr., en muziek van J. Wierts. De twee kinder stemmen, die dat lied zongen, voldeden uitstekend en wisten den teeren zang zui ver te vertolken. Het bekende Weinachts-Oratorium van Von Miiller, uitgevoerd door de zangver- eeniging ,,St. Caecilia" met medewerking van den heer Th. Ponten, piano, vormde nummer twee van het programma. Doch eerst vergastte ons nog de heer Ponten op een piano-nummer, L'echo des temples van Ch. Niedhardt, dat onweerspreekbaar de virtuositeit van dezen jeugdigen pianist aantoonde. Oprechte waardeering verdient ,,St. Caecilia" en haar bekwame directeur, de heer J. v. d. Poel, voor de praestatie, neer gelegd in de uitvoering van het Weinachts- oratorium. Waarlijk, een vereeniging, die na één jaar te hebben bestaan, reeds iets dergelijks kan praesteeren, belooft veel voor de toekomst. Het samenklinken dei- stemmen was meermalen treffend door de kracht en de volheid van het geheel wij denken hier o. a. aan het Welkom, welkom, troost der braven, Zoete Jezus, lieflijk Kind. Troost en leven, wilt G'ons geven Gij mijn lieve Kindekijn. En als wij de bemerking maken, dat de betoning nu eens wat minder forsch en dan weer wat krachtiger had kunnen zijn, wijzen wij sïechts eenige kleine vlekjes aan op een praestatie, die in haar geheel ongetwijfeld bij allen den lichtenden in druk heeft achtergelaten van hoog? schoon heid. Hulde aan de jeugdige zangvereeni- ging! Op dien weg vooruit, crescendo! Na de pauze, waaronder een gezellige toon heerschte, kregen wij het hoofdnum mer van den avond „De hemelsche Altaar- wacht", zang- en zegspel door negen enge len. Verzen van W. Smulders, pr., muziek van A. Hansen, pr. De zeereerw. hooggel. heer A. Th. Sey- sener, professor aan het groot-seminarie te Warmond, liet in een korte maar klare inleiding de heteekenis van het spel zien. Onder de hemelsche altaarwacht wordt verstaan een wacht van engelen, die 's mor gens getuige is geweest van het opdragen der H. Mis en in het bijzonder van de H. Communie der kinderen. Onder deze enge len is er een, die de geboorte des Heeren heeft aanschouwd, een ander, die het Laat ste Avondmaal heeft bijgewoond, een derde, die Christus heeft getroost in den hof van Gethsemane, en een vierde, die den Heer op Golgotha heeft zien lijden. Met gespannen aandacht werd geluisterd naar de verklaring van professor Seyse- ner, die ongetwijfeld veel, zeer veel heeft bijgedragen tot 't dieper beseffen en voller waardeeren van de schoonheid van het he melsche altaarspel. Hooge eischen worden gesteld aan de voordracht van „De Hemelsche Altaar- wacht". De kinderlijke poëzie mag niet worden gedragen door breed-gerekte geba ren of een wijd-uitdeinend stemgeluid, doch moet spreken van het hart tot het hart, in ongekunstelden eenvoud. Van den anderen kant mag do warmte van het gevoel en de muziek der verzen niet verloren gaan in vlakke eentonigheid. Op geen van beide klippen is gisterenavond de voordracht ge strand. Wij konden slechts een gedeelte bijwonen, maar moeten eerlijk getuigen, dat zoowel het zeggen als het zingen aan hoog-gespannen verwachtingen voldeed. De regisseur, de weleerw. heer kapelaan A. v. Leipzig, mag met voldoening neerzien op de vruchten van zijn arbeid vruch ten, die Alphen's parochie ten zegen zullen strekken. De „Hemelsche Altaarwacht" toch verlevendigt de liefde voor den God van het Heilig Sacrament, telkens als men de heerlijke schoonheid van die poëzie ge niet. Wij hopen van harte, dat als dit verslag onze lezers in Alphen bereikt, wederom velen naar de Kerstuitvoering zijn opge gaan niemand zal er spijt van hebben. BOSKOOP. Geldleening. In de gehouden vergade ring van den Raad dezer gemeente is be sloten tot het aangaan eerier geldleening ad f 60,000.bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet té Amsterdam tegen een rente van 5% a pari. 2/3 der leening zal strekken voor de uitbreiding van het gas bedrijf en 1/3 voor de verbreeding en ver harding van de Zuidkade en de Biezen ter bestrijding van werkeloosheid. KATWIJK. Bloemen. Alhoewel de prijs der bloemen op heden dalende is, mogen de trekkers toch tevreden zijn. Op de veiling brengen de tulpen per 100 op: Thomas fl.50 f2.10, Gele Prins f2.2.40, La Reine fl-25 1.50, Salvator rose f2,75 3.Gris de lin f2.2.30. Deze prijzen zijn goed loonend. KATWIJK-AAN-ZEE. Verdronken. Alhier is aangespoeld het lijk van den 30-jarigen Dirkje Vooys uit Scheveningen. LISSE. Ned. R. K. Volksbond. Onze bondsaf- deeling houdt hedenavond eep buitenger wone vergadering waar de Eerw. adviseur als spreker optreedt met het onderwerp: „Waarom moet een Bondslid tevens lid van 'zijn vakvereeniging zijn?" NIEUWKOOP. R. K. Kiesvereeniging. Op Zondag 24 Jan. a.s. des avonds te 7 uur wordt in de R. K. Jongensschool eene vergadering ge houden van de R. K. Kiesvereniging „Eendracht maakt Macht". Punten van behandeling: Opening, notulen, mededee- lingen en voorstellen van het bestuur, jaarverslag, rekening en verantwoording> van den penningmeester, verslag van de vergadering der Centrale van Alphen, id. van den Prov. Bond, rondvraag en sluiting met gebed. Bouwvergunningen. In het afgeloopen jaar werden door het gemeentebestuur 11 bouwvergunningen verleend, 7 voor een woonhuis en 4 voor een boerderij, waarvan bij elk één vernieuwing. NOORDWIJK. R.-K. Drankbestrijding. De zaal van de Erven Gordijn was gisteravond gevuld met een groot aantal mannen en vrou wen, die kwamen luisteren naar den Z.Ew. pater Erinann, den alom bekenden Katholieken drankbestrijdér. Het doel der vergadering was, zooals de voorzitter, de heer C. Verweij, in zijn openingswoord zeide, de oprichting van een Kruis\ierbond en een MariaVereeniging. De Eerw. spreker heeft geon breed opge zet betoog, geen geleerde verhandeling ge houden over de Drankbestrijding. Het was meer een causerie, geestig-onderhoudend, vaak humoristisch, zoodat de zaal Tfaver- de van het lachen, een causerie, waarin toch de diepe ernst niet ontbrak. Met pak kende voorbeelden uit de eigen omgeving, met frappante geschiedenissen en voor vallen uit de ervaring van den Eerw. spreker, werden de aanwezigen op de hoogte gebracht met de ellendige gevol gen van de onmatigheid en de drinkge woonten, en met de zegenrijke gevolgen van de Katholieke Drankbestrijding. De Eerw. spreker heeft niet alleen ge zegd dat er in ons kleine landje jaarlijks voor 74 millioen gulden aan sterken drank wordt uitgegeven, maar Z.Ew. heeft ons ook laten zien, op verschillende manieren, wat dat is, hoeveel die som wel beteekent, en wat er voor goeds met dat geld zou kunnen gedaan worden, indien het liet op het altaar van den drankgod werd ge offerd. Op oolijke, maar niet minder pakkende manier, nam spreker de argumenten on der handen, waarmede de tegenstanders van de Drankbestrijding voor den dag ko men. Hoe komt het, zegt spr., dat er zoo veel gedronken wordt? lo. Alcohol is gezond, zegt irien, en doet veel goed. (Al zijn de doktoren het er over eens, dat de alcohol vergif is.) 2o. 't Is zoo lekker! (Maar niet 't eerste glas, evenmin als de eerste pijp, zegt spr.) Na de pauze houdt de Eerw. spr. voor eerst een praatje over het bier en de on matige bierdrinkers, toont duidelijk aan, dat het voedsel, dat ons het bier schenkt, zeer duur betaald is (in 6 glazen bier zit evenveel voedsel als in 1 glas melk) en toont duidelijk aan, dat bierdrinkers wel dik, maar ook voos zijn, en weinig weer standsvermogen bezitten. Vervolgens wijst spr. even op het feit, dat de deftige stand niet voldoende heeft medegewerkt in de Katholieke Drankbe strijding, om te besluiten met een geest driftige opwekking tot de Katholieken van Noordwijk om zich te scharen, al is het wel een beetje laat, onder de banier van het Kruisverbond, om lid te worden van de Mariavereeniging en de drinkgewoon ten te bestrijden, en om als lid van de St. Anna-vereeniging hun kinderen in geheel onthouding op te voeden. Het leger van 73,000 Kath. Drankbestrijders en Drank- bestrijdsters moet weldra worden opge voerd tot 100,000 en daaraan moeten de Katholieken van Noordwijk medewerken. Het reSnltaet van den avond was, dat een afdeeling van het Kruisverbond werd opgericht met aanvankelijk 20 leden en dat staande de vergadering 25 vrouwen zich voorloopig bereid verklaarden om lid te worden van een op te richten Maria vereeniging. TER AAR. Augurkenveiiing. Maandag 18 Januari a.s. zal in ,,'t Wapen van Ter Aar" te Langeraar eene ledenvergadering gehou den worden van „de Ter-Aarsche Augur kenveiling". De agenda bevat de volgende punten: Opening. Notulen. Verslag en fi nancieel overzicht over 1914. Mededeelin- gen van het bestuur. Rondvraag en Slui ting. Prijsjassen. Dinsdagavond was het onderling prijsjassen voor de leden der R. K. Sociëteit te Langeraar om mooie luxe prijzen. Als winners verwierven de heeren A. van der Hoorn en J. Koeleman respec tievelijk een schrijfgarnituur en een rook stel. Daarna werd een prachtig millieu verloot onder de leden, die bij de wedstrij den nog nimmer een prijs wonnen. Hier bij was de gelukkige de heer A. B. Volge- ring. Door den voorzitter werden met een toepasselijk woord de prijzen aan de win ners uitgereikt. VOORSCHOTEN. „St. Gregorius." In de gehouden ver gadering van 4e Bouwvakvereeniging „St. Gregorius" herdacht de secretaris in zijn jaarverslag den economischen toestand als een hinderpaal tot meerdere propagan da voor de vereeniging. Uit het financieel overzicht bleek dat de inkomsten bedroe gen f 88.08. Opgezonden was contributie H. B. f 60.33, algemeene uitgaven f 8.01.- Uiikeering werkloozensteun f 19.20, alzoo te zamen aan uitgaven f 87.54, batig saldo f 0.54. Na de voorlezing van eenen pro- pagandabrief door den penningmeester, werd tot stemming van een secretaris over gegaan, wegens periodieke aftreding van den heer N. Lamboo. Deze werd herbe-i noemd. De ZeerEerw. heer Pastoor sprak bestuur en leden eeriigen tijd toe, waar na de voorzitter de vergadering mét gebed sloot. WARMOND. Burgerlijke Stand. Deze gemeente is het nieuwe jaar ingegaan met 2112 zielen, terwijl het aantal op 1 Januari 1914 be droeg-1083. In 1914 wei-den 32 mannelijke en 29 vrouwelijke personen geboren. Le venloos aangegeven 3. Schietwedstrijd. Gisteren had in den tuin van Hotel „Het Warmonderhek" den vogelschietwedstrijd plaats, dien we on langs hebben gemeld. Ook niet-leden der vereeniging „Ons Vermaak" konden mede dingen. Het totaal aantal deelnemers was 38. De eere-voorzitter, burgemeester Schöl- vinck opende den wedstrijd en wenschte de vereeniging geluk met het succes, in haareerste levensjaar behaald. De uitslag was aldus: 1ste vogel: J. Dui venvoorden, Noordwijkerhout, vleugel; W. v. d. Berg, Baarn, idem; J. de Bruin, Haarlemmermeer, staart; P. Brama, Noordwijkerhout, kop; 2de vogel: A. Bra ma, Noordwijkerhout, vleugel; N. Kemp, idem, romp; P. P. Verdegaal, idem, vleu gel; G. v. Dam, idem, staart; P. A. Stok man, Haarlemmermeer, vleugel; P. Koster, Noordwijkerhout, kop; 3de vogel: A. Bra ma, Noordwijkerhout,vleugel; Stokman, Haarlemmermeer, staart; P.Coster, Noord wijkerhout, kop; Reijneveld, idem, romp; 4de vogel: A. Brama, Noordwijkerhout, romp; N. Kemp, idem, vleugel; Thaknas, Scheveningen, vleugel. Kop, vleugel en vlag werden verloot. 5de vogel: J. Rijne- veld, Noordwijkerhout, romp; J. de Brijn, Haarlemmermeer, staart, J. v. Noort, Warmond, vleugel. Verloting van een een vleugel, kop en vlag. Cde vogel: A. Brama, Noordwijkerhout, vlag, kop; K. Tomas, Scheveningen, staart; C. Meijer, Noordwijkerhout, vleugel; P. Kors, idem, romp. Verloting van een vleugel. Nadat de zes vogels waren „verschoten" had nog een kleine schijfschieten] plaats. Besloten werd op Woensdag van de laatste volle Vastenavond week een wed strijd te houden, waaraan uitsluitend door de ieden kan worden deelgenomen. 't Is een zeer naar wensch geslaagde wedstrijd geweest, hoewel het weder wel wat mooier had kunnen zijn. Concert St. Caecilia. Voor een goed bezette zaal heeft St. Caecilia gisteren avond gemusiceerd en getooneelspeeld. De Harmonie deed ons kennis maken met twee nieuwe stukken, „Souvenir de Trois Vierges" en fantasie „Le Khedive", beide vooral het laatste mooie nummers. Over de uitvoering van alle zeven stuk ken, die het programma bevatte, kan de Harmonie tevreden zijn. Na de pauze kreeg men te hooren een klein, maar aantrekkelijk of laten we liever zeggen: aandoenlijk nummertje. Het was het „Liedken van de Schelde", gezon gen door een Antwerpsch meisje, een vluchtelingske, dat door den heer L. Papöt ih huis is opgenomen. Het eerste couplet en de melodie zijn van een harer schoolliedjes; de verdere zes strophen werden door een Caecilia-lid voor haar vervaardigd,. Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per repel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN WARE 36. In de Halfjaarlijksche Opruiming bij 246 HAARLEMMERSTRAAT 157 naast do firma RA'JMANN vindt U reuzenkoopjes in DASSEN, OVERHEMDEN, SOKKEN, HANDSCHOENEN ONDERGOEDEREN enz. ZIE DE ETALAGES. Hoe meelijwekkend klonk haar stemma tje, als ze zong „Aan de schoone Schelde Ligt mijn lieve vaderland Stond ons dierbaar huisken...." en verder „Maar de Dutsche vijand Kwam in ons schoon Belgenland Kwam tot bij de Schelde! Ach heur vrede, lag vertreden..."^ Vertellend, hoe zij gevlucht zijn ,,Vèr van onze Schelde", vervolgt ze „In de Nederlanden Vonden wij een veilig thuis Hier, hier zijn 't goe menschen...." Na haar dank gebracht te hebben aan 't „goe Holland", en haar huidegroetje aan Nederlandsch Vorstin, bidt zij „Lieve Hemelvader Heb met ons toch medelij Spaar de stad der Schelde! Schenk weer vrede, in ons stede Ach maak haar vrij}'*.... Duidelijk verstaanbaar klonk haar Vlaamsche uitspraak, zuiver van toon en kinderlijk onbedeesd. Zeer velen voelden in hun oogen een traan van deernis met dit Schelde-kind en hare duizende lotgenootjes. De coupletjes werden door twee jonge dames verkocht ten voordeele van 't spaar potje der kleine vluchtelinge. Daarna kwam de „Nieuwjaarswensch"., 't Was Marinus v. d. Vooren die dit jaar Thomasvaer-de, en met zijn goed voorge dragen wensch veel succes had. Pieternel kon niet komen: had het veel te druk als lid van het Huisvestingscomité en als ijve rig breister van wanten, gordels en bivak mutsen voor de militairen. Het blijspel van Jules Moinaur „De twee Dooven" had nog meer succes kunnen hebben als het vlotter had geloopen. Niettemin heeft het best geamuseerd. Het Molière-achtige in dit stukje had den regisseur op het idee gebracht, het op te voeren in den „Pruikentijd-stijl", die zoo wel in costumeering als in tooneelaanklee- ding en karakteriseering stipt was nage volgd. Osendarp's grimeering was ook 2p dé puntjes. Na afloop ontfermde de heer Hugo Zwet sloot zich over de danslievende jongelui, d. w. z. hij gaf verschillende nummers pianomuziek ten beste. WASSENAAR. Prop. Club Ned. R. K. Volksbond. In de vergadering van den Volksbond bracht de voorz. den leden den gebruike- lijken nieuwjaarsgroet en deelde mede dat deze vergadering hoofdzakelijk belegd was om propaganda te maken voor den Bond en om een propagandaclub op te richten. De heer Nijhuis, van Leiden, het woord verkrijgend, zette uiteen, dat propaganda gemaakt moet worden voor veelvuldige H. Communie, gesloten retraite met daar aan verbonden maandelijksche recollectie en voor de II. Familie. Hij ging na op welke praktische wijze leden gewonnen kunnen worden voor den Bond en besprak welke eigenschappen een goed propagan dist moet bezitten. Na de vraag beantwoord te hebben „Waarom propagandist?" be sloot, hij met een opwekking om propa gandist te worden. Zijn woord had het gewenschte succes. Zes nieuwe leden traden toe tot den Bond en tien jongelieden gaven zich op voor de propaganda. De voorzitter sloot de vergadering met gebed. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedenmiddag. Voorzitter Jhr. Mr. Dr. N. Chr. de Gij- selaar, burgemeester. Aanwezig 27 leden. Afwezig de heeren Hoogenboom, Heeres, Fokker en A. Mul der, allen met kennisgeving. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. De Voorzitter opent de vergade ring en houdt de volgende rede bij gelegen heid van het ingetreden nieuwe jaar. De laatste helft van het jaar, dat achter ons ligt, is niet van dien aard geweest, dat wij thans, bij de intrede van het nieuwe jaar optimistisch gestemd kunnen zijn of op goede gronden de toekomst, ook voor onze gemeente, met blijmoedigheid zouden kunnen tegemoet zien. Nog steeds woedt de wereldkrijg in dc ons omringende landen; een einde is, menschelijkcr wijze gesproken, nog niet te voorzien en het spreekt van zelf, dat al ia

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2