floor de vergadering bij acclamatie werd goedgekeurd. De burgemeester stelde daarna voor de vergadering huishoudelijk voort te zet ten, waartoe werd besloten. Liturgische cursus. Wij brengen in herinnering, dat mor genavond wederom de door de Roomsche Vrouwenbond georganiseerde liturgische cursus wordt voortgezet in het gebouw van de „St. Jozefsgezellen-Vereeniging" op het Rapenburg. Lcop aer bevolking over het jaar 1914. Bevolking op 1 Januari 1914: Het eindcijfer der jaarstatistiek was: 28,541 m., 30,959 vr., totaal 59,500. Vermeer dering: door geboorte 763 m., 727 vr., to taal 1490; door vestiging 1410 m. 1496 vr., totaal 2936, totaal vermeerdering 2203 m., 2223 vr., of 4426. Vermindering: door over lijden 317 m., 360 vr., totaal 677; door ver trek 1883 m„ 1805 vr., totaal 3688; totaal vermindering 2200 m., 2165 vr., of 1365. Verschil tusschen de geheele vermeerde ring en de geheele vermindering, plus 3 ni., plus 58 vr., totaal 61. Bevolking op 31 December 1914: 28,544 m., 31,017 vr., totaal 59,561. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In dc afgeloopen week meldden zich om steun aan37 personen, maakt met het totaal der vorige weck ad. 2092 een totaal van 2129 Tot 2 Januari j.l. waren behandeld in de afgeloopen week kAvamen opnieuAV in be handeling 1865 aanvragen 45 Totaal 1910 Afgewezen waren tot 2 Jan. j.l AfgeAvezen in de afgeloopen 423 15 Totaal afgeAA'ezen. 438 KATWIJK. Boefjes. Reeds geruimen tijd maakten eenige Leidsche jongens het den winke liers zeer lastig. Telkens werden artike len vermist. Na een nauwkeurig onder zoek is het de politie te dier plaatse mogen gelukken de hand te leggen op een knaap terwijl hij een kistje sigaren stal. Bij na der onderzoek bleek, dat hij tot een acht tal behoorde. Zij hadden reeds schoen- smeer, zeep en ballen gestolen. Tegen alle negen is proces-verbaal opgemaakt. NQORDW IJKER HOUT. St. Elisabeths-Veseeniging. Volgens gewoonte werd de gewone jaarlijksche vergadering der St.. Elisabethsvereeniging gehouden aan de Pastorie. Deze werd geopend met een gebed voor de zieken. Hierna kwam aan de orde de vaststelling der 13e jaarrekening, na on derzoek werd d?ze door den Z.E. Heer Pastoor in volokmen orde bevonden. Z.E. zegt naar aanleiding daarvan on geveer het volgende. Ik feliciteer de leden dei- vereeniging hartelijk er mede, dat zij dit jaar weder zooveel voor de arme zie ken der Parochie hebben kunnen doen. Dit werk gaat nu juist niet altijd gepaard met de dankbaarheid der menschen, maar even goed aïs de penningmeesteres de hoe ken in orde heeft gehouden, zoo zal O. L. Heer het boek bijhouden door alles op te teekenen wat de leden in het belang van den lijdenden arme gedaan hebben en dit met ruimen interest vergoeden. Ik dank de dames voor de prettige wijze waarop zij hebben samengewerkt en hoop dat zij nog vele jaren met denzelfden ijver voor dit goede doel zullen blijven werken. De Presidente werd wegens periodieke aftreding, herbenoemd. Jubileum. Door den Alg. Ned. Politie bond werd onzen veldwachter J. Steen voort een bronzen medaille uitgereikt we gens 10-j arisen trouwen dienst. Werk stopgezet. Tot veler teleurstel ling werd het werk in de zanderij van Mevr. Van Lijnden stopgezet. "Vielen, kwa men hierdoor zonder werk, wat- vooral in deze benauwde tijdsomstandigheden dub bel jammer is. OEGSTGEEST. Schoolverzuim. Op de eerste verga dering van de Comm. tot wering v. school verzuim in 1915 werden resp. als voorz. en secret, herbenoemd de heeren L. J. v. Douveren en P. W. de Jong. Uit het jaar verslag van den secret, bleek, dat de Comm. 11 vergaderingen had gehouden, waarop behandeld waren 19 gevallen van betrekkelijk schoolverzuim, terwijl slechts 6 personen voor de Comm. waren versche nen. TER AAR. „De Hanze". Vanwege de afd. Ter Aar van ,,De Hanze" zal door den heer Schaper, hoofd der R.-K. School te Rudel- staart, een cursus worden gegeven in boekhouden en handelscorrespondentie. De lessen zullen gegeven worden eiken Woensdag van 6 tot 8 uur jn een der lo kalen van de R.-K. School te Langeraar. Voor leden van de „Hanze" kosten de les- ®en f 1.25 en voor niet-leden (ook van el ders) f 1.50 per maand. De leermiddelen (pl.m. f 2.50) voor den geheelen half-jaar- lijkschen cursus komen voor rekening van dc deelnemers. Aangifte kan tot Woens dag 13 Januari geschieden bij den Voor zitter, den heer D. van der Hoorn Cz. WASSENAAR. Uitvoering. Zaterdagavond werd in *t café Lempers een uitvoering gegeven onder leiding van den heer J. K. Er wei-d een zeer aardig program afgewerkt. De Artisten hadden met de verschillende voor drachten en coupletten veel bijval. Met het oog op den oorlog werd een lief versje ge zongen „Holland Neutraal. Ma&r 't schoonste op dit gebied was de voordracht van den heer Jacq Santive. Het gedioht van Pol de Mont „De Kurassiers" en „De arme Belgische Boeren* werden meester lijk gezegd. De laatste klucht was eenig. De knecht, de jonge juffrouw en het „warme kruikje", deden de aanwezigen aanhoudend lachen. De amateursavond die ook onder leiding van J. K. zal worden gehouden zal zich zeker ook in 'n goede opkomst mogen verheugen. WASSENAAR. Burgerlijke stand. De bevolking, die op 1 Jan. 1914 bedroeg 5041 zielen, ver meerderde in 't afgeloopen jaar door ge boorten met 170 en door inkomen met 595. Er vertrokken 387 en er stierven- 56 per sonen, zoodat de bevolking toenam met 322 zielen. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden 8 uur. St. Joseph- gezellenvereeniging. Liturgi sche cursus van den R.-K. Vrouwenbond. WOENSDAG. Leiden: 9 uur. „In den Vergulden Turk". Debating club „De Hanze". „Een en ander over Canada."- Gemengde berichten. Een meisje vermist. Sinds Woensdag wordt te Maastricht vermist een 14-jarig meisje, Adèlc Pans. Het laatst is het meisje gezien met een vriendinnetje in het centrum der stad; beide meisjes waren op stap gegaan, blijkbaar met Belgen (Walen). Eén der meisjes is teruggekomen, doch van de 14-jarige is geen spoor meer te ontdekken. Op een smokkelaar geschoten. Door een soldaat van de grenswachtketen aan dc Bel- .gisclie grenzen, onder de gemeente Oud-Vroen- hoven, werd op een vluchtenden smokkelaar, blijkbaar een Waal, die het bij de aanroeping van den schildwacht op een loopen zette, geschoten. De smokkelaar werd niet getroffen en wist in de duisternis te ontkomen. De kogel, voor den smqjckelaar bestemd, kwam terecht in een huisje in het aan Maastricht grenzende gehucht Biesland. Gelukkig werd niemand der huisgenooten getroffen. Een mooi beestje! Zaterdag trok op de koeienmarkt te Utrecht de bekende fokstier „Juweel" de algemeene belangstelling van han delaars en publiek. Het 7-jarig beestje werd geschat door deskundigen op een gewicht van 1700 K.g. schoon, en werd verkocht voor. ruim f700, aan iemand te Rotterdam. Een handelaar te Utrecht had hem even tevoren van den eigenaar gekocht voor f620. Poging tot smokkelarij. Aan de Locht, bij Heerlen, is door rijksambtenaren een man aangehouden, die een paard over de grenzen trachtte te voeren. Op het paard is beslag gelegd. Vadermoord. Een ontzettend drama heeft zich Zaterdagavond omstreeks 9 uur in een huis aan de Conradstraat afgespeeld. In het benedenhuis van perceel 108 woont zekere Jan de Vries, een bootwerker, met zijn echtgenootc en eenige kinderen. Kinde ren van het echtpaar zijn getrouwd en wonen buitenshuis. Zaterdagavond werd eene kleine feestelijkheid ten huize van Jan de Vries ge vierd; zijn vrouw was jarig cn dientengevolge kwamen eenige kinderen bij het oude paar aanloopen. Zoo ook de ongeveer dertigjarige zoon Jan, bootwerker aan de Zuid-Amerika-lijn. Om negen uur ging hij van zijn woning, Mariniers plein 2G, naar het ouderlijk huis, vergezeld van zijn hond. Eenmaal thuis ontstond in de benedenkamer een woordenwisseling tusschen vader en zoon over het zusje van laatstgenoemde dat dikwijls bij hem kwam eten. Dc zoon scheen niet erg van deze bezoeken gediend te zijn; hoe het ook zij, hij gaf zijn vader te kennen, dat't nu maar uit moest zijn. Hierover ontstak de oude Jan in AvoedeAls zij niet meer bij jou mag komen, hóef je hier ook niet meer te komen, gaf hij zijn zoon te verstaan. De woordenwisseling Averd steeds ergerde vader, doldriftig, greep een mes en venvondde zijn zoon daarmede aan de hand. Laatstge noemde nam op zijn beurt een mes en bracht zijn vader een geduchte steek in den hals toe. Zonder eén kik te geven stortte het slacht offer op den grond. Naar de groote plassen bloed te oordeelen, die den vloer drenkten, was de slagader doorgesneden. De kracht Avaarmede de steek werd toege diend, deed de punt van het mes krombuigen. Uit Avanhoop over zijn daad, probeerde de moordenaar zich toen van het leven te be- rooven. Met het zelfde mes trachtte hij zich eveneens den slagader door te snijden. Inmiddels waren eenige famililedennaar buiten gesneld en schreciwden om hulp. De moordenaar Avas ondertusschen de straat op- geloopen en begaf zich naar de dichtstbijzijnde apotheek in de Gzaar Peterstraat. Men riep hem toe: „Heb je nou je zin?", waarop hij antAvoorddc: „Nou heb ik mijn zin!" In de apotheek werd thans de jonge man verbonden. Hij had kAv ets uren aan boven- en benedenarm en verloor veel bloed. Dc geneeskundige dienst verscheen spoedig met een auto- en rijwielbrancard. Voor den vader kwam geneeskundige hulp te laat; men stelde vast, dat hij bijua terstond naden aan slag bezweken- moest zijn. Een groote menigte verzamelde zich voor de apotheek en toen Jan de Vries eindelijk op een brancard gesnoerd, in den auto geplaatst Averd, ging er een dreigend gemompel op. Zijn vrouAV vergezelde hem naar het Binnen-Gast- huis. Inmiddels Avaren justitie en politic reeds hun onderzoek in dc Avoning begonnen. Het lijk lag nog in dezelfde houding op den grond het hoofd eenigszins voorovergebogen en dc knieën opgetrokken. Het bloed was overliet gelaat gestroomd en had het karpet geheel nat gemaakt. Het justitieel onderzoek duurde tot laat in den avond. Een voor een werden de huisge nooten aan een verhoor ondenvorpende ver houding tusschen vader en zoon Averd nauw keurig nagegaan. Toen werd het lijk naar het lijkenhuisje van het Wilhelmina gasthuis ver voerd om te worden geschouAvd. Onder sneemv bedolven. Gisterochtend ondernamen 22 scholieren van het instituut- Schiers onder geleide van 2 leeraren een ski- toer in de richting van Parsenhütte, halfweg voorbij Davos. De eerste afdeeling geraakte in een rutsch-lawine en werd bedolven; de tweede afdeeling begon aanstonds met bijstand van een reddingbrigade aan het reddingsAverk. Alle bedolvenen Averden uit do sneeuw opge graven, behalve 1, die waarschijnlijk dood Avas voor hij uitgegraven werd. Een andere geredde stierf tijdens het vervoer. Alle anderen zijn gered. Rechtzaken. Op de rol staan twee zaken.. Eetn Wonderdokter. Heden stond terecht de 52-jarige bleeker P. H. geboren te Zijpe, wonende te Lei den, in de Noorderstraat beklaagd van het zonder noodzaak onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde. Beklaagde is verschenen. Als getuigen zijn verschenen Alida Laterveer, J. de Bruyn, H. W. van Zijp, P. de Looff, J. Pouw, J. M. J. Jansen, huisvrouw van J. Pouw, de heer Eskens insp. van politie. De zaal is tjokvol. Als eerste getuige wordt gehoord H. W. v. Zijp, die mededeelt, in de maanden Juni en Juli tweemaal bij beklaagde te zijn ge weest om genezing te verkrijgen van een borstziekte. Hij is 's avonds bij hem geko men en heeft zijn toestand bloot gelegd. Hij heeft balsem en kruiden ontvangen. Den balsem moest hij opeten, de kruiden eerst trekken en daarna opeten. Een vol gende maal is hij weer geweest, ofschoon hij zich aanmerkelijk beter gevoelde. Hij heeft beide malen vijftig centen willen ge ven, welke beklaagde niet heeft willen nemen. Hij heeft ze toen laten liggen. Ge tuige gevoelt zich geheel beter. Beklaagde zegt, dat hij de menschen uit beleefdheid helpt. Zijn middel is geen ge neesmiddel, maar een versterkend middel Gelden neemt hij niet aan. Het geld van dezen getuige is later bij het veegen door zijn vrouw gevonden. Wat zijn vrouw er mede gedaan heeft, weet hij niet. Hij han delt enkel uit menschenliefde. Zijn vader, die hetzelfde deed, is arm gestorven, ook hij staat nu nog met zijn vrouw achter de waschtobbe. P. de Looff, agent van politie te Lei den heeft in Oct. kennis gemaakt met beklaagde, toen hij van zijn dokter verno men had, dat zijn kind van 1% jaar moest genezen worden van een abses door een operatie. Hij had geen zin in een operatie. Hij is toen naar Hagenaar toegegaan. Hij heeft balsem ontvangen, het kindje was binnen drie weken beter. Beklaagde heeft geen geld gevraagd, ook niet ontvangen. Alida Laterveer te Leiden is in Jan. 1914 met haar dochtertje van 6 jaar dat lijdende was aan uitslag op het hoofd, bij beklaagde geweest. Zij moest iederen dag naar de zuster. Dat ging haar de keel uit hangen. Zij vroeg om het kind zelf te be handelen. De dokter zeide, dat zij dat toch niet kon. Dat bevreemde haar. Zij. had er genoeg van en is naar Hagenaar gegaan, die het kind niet bekeken heeft_ Zij heeft poeder of kruiden gehad, heeft die afgetrokken, het hoofd gewasschen en later het hoofd met zalf ingesmeerd. Als het volgens de wet is, wil getuige wel zeg gen, hoeveel geld zij cadeau heeft gegeven. Eenige kwartjes, later heeft zij nog enkele appelen laten brengen. J. Pouw, schilder te Leiden, is in November bii Jbeki&agdo omdat hl] van zijn wonderbare genezingen ge boord had. Hij hoestte, was geiicei op, voelde zich slap, gaf op. Beklaagde gaf weinig hoop, hij was te ZAvak voor krui den. Hij moest maar de beste gerst bij de Gruyter halen, honig in de apotheek, de gerst trekken met 2 liter Avater, de boel vermengen en drinken als koffie. Hij vond baat. Driemaal is hij persoonlijk geweest. De tweede maal heeft hij woeier gehad en balsem. Toen het op was is zijn vrouw ge gaan om nieuwe ingrediënten. Later is hij zelf gegaan. Hij heeft f 0.50 willen ge ven, die beklaagde niet aangenomen heeft. Beklaagde heeft niets gevraagd, de 50 cen ten terug gegeven. Later heeft hij nog eens een gulden neergelegd, hetgeen be klaagde niet gezien heeft. Op een vraag van den kantonrechter of beklaagde het geld terug heeft laten brengen, zegt ge tuige neen. Getuige J. M. J. Jansen bevestigt, dat zij voor haar man J. Pouw bij beklaagde is geweest om de kruiden te halen. Zi; heeft niets betaald. Inspecteur Eskens heeft de verschillen de getuigen gehoord en de zaak aan het rollen gebracht. Hij is zelf ook eenmaal bij beklaagde geweest en fingeerde een wonde aan het been. Beklaagde heeft hem toen gezegd, dat een dergelijk geval door een dokter gemakkelijk behandeld kan worden. Beklaagde zegt nog, dat hij Eskens niet kende, omdat hij niet aan politiek doet. Hij is geen geneesheer, hij geeft alleen versterkende middelen. Hij houdt de men schen niet af van de doctoren; hij zendt ze ook naar de professors, die de wimpels boven de vlag zijn. De ambtenaar bij 't O.M. neemt aan dat niet vaststaat dat er kruiden zijn gegeven, maar toch een zekere stof. Herhaaldelijk is uitgemaakt, dat betaling geen vereisch- te is. De bedoeling van de patiënten is geweest te beloonen. Spreker is er van overtuigd, dat beklaagde wel raad heeft gegeven. Bovendien weet het publiek, dat het komt om geneeskundigen raad. Hij kan er zich niet mede afmaken met het gezegde, dat hij gegeven heeft versterken de middelen. Het staat vast, dat beklaag de jarenlang dergelijke practijken heeft uitgevoerd. Het is ook hier een geldzaakje Men hoort alleen van de gevallen, die ge lukten, niet van die welke niet Ejsch 4 boeten van f 25 subs. 10 d. Mr. Briët, de verdediger, komt op tegen de bewering van den ambtenaar, dat het een geldzaakje is. Het tegendeel is bewe zen. Van verschillende gevallen van doc toren, die mis loopen, hoort men ook niets. Een dergelijk geval kan de ambtenaar dus niet aanhalen. Pleiter is er van overtuigd, dat de volksovertuigi?^j voor beklaagde is. Waar nu de kwestie nog niet uitgemaakt is of artsenmonopolie of vrije uitoefe ning der geneeskunde, is pleiter van oor deel dat de rechter geen partij mag kiezen, en wanneer deze beklaagde moet worden veroordeeld, een zeer lage boete moet worden opgelegd. Wat de verschillende feiten zelf betreft, betoogt pleiter in een uitvoerig pleidooi. dat het wettig cn overtuigend bewijs niet geleverd is, en dus de rechter concludee- ren moet tot vrijspraak. Ten slotte merkt pleiter nog op, dat de medici in vele gevallen de schuld zijn, waarom juist het volk naar dergelijke menschen toegaat. Het volk heeft geen ver trouwen meer in hen. Wordt beklaagde veroordeeld, dan zul len ook adellijke families veroordeeld moe ten worden, en zoo vele andere farnifiëq, die ook dergelijke middelen als geneesmid delen propageeren van familie op familie. Deze man is geen kwakzalver, die zich rijk maakt met het geld van de arme. Hij heeft geen auto, geen bonten jas, bij hem regent liet geen rijksdaalders. Wordt een hooge boete opgelegd, dan zal juist bereikt worden, dat beklaagde veel zal moeten gaan vragen om de boete te betalen. Uitspraak over 14 dagen. Overtreding art. 474 Wetboek van Strafrecht. Vervolgens stond terecht de schipper W. R., gezagvoerder van het visschersvaartuig „Agatha Maria" te K a t w ij k aacZee, beklaagd dat hij op 27 Oct. 1914 's middags 3 uur varende in de Noordzee buiten de territoriale wateren op 52.48 N.B. bewes ten IJmuiden op een afstand van 150 M., heeft nagelaten opvarenden van de „Ma fia Christina", toen dit vaartuig op een mijn liep en zonk, zoodanige hulp te yerlee- nen, als waartoe hij bij machte was, zon der zijn vaartuig, de opvarenden of zich- zelf aan ondergang bloot te stellen. De beklaagde is zelf verschenen en ver klaart niet bij machte geweest te zijn te helpen, daar het hem onmogelijk werd ge maakt door de bemanning, die het hoofd kwijt was. Als eerste getuige wordt gehoord F. Dijk huizen, die op den bewusten dag diende aan boord van de „Agatha Maria". Ge tuige verklaart dat de bemanning van beide schepen .een zekeren tijd voor het ongeluk nog gesprekken gevoerd heeft. Hij was be neden in het schip aan het thee drinken, toen hij een knal hoorde. Hij vloog met andere matrozen naar het dek, waar be klaagde was en drie of vier andere scheeps- menschen. Hem werd door den schipper gelast in den mast te klimmen. Hij zag niets dan rook en planken op een 2ekereii afstand. Verder verklaarde hij dat de be manning zoo van streek was door de ont ploffing, dat zij niet durfden naar de plaats des onheils. A. Hoek verklaart, dat hjj het schip heef zien zinken en nog drie ontploffingen heeft gehoord. De schipper zelf heeft de vlag ge haald, omdat de bemanning niet durfde. Ook heeft deze naar de plaats toe willen varen, maar de bemanning durfde niet. Op een vraag van den kantonrechter zegt hij. dat de schipper geen bepaald bevel heeft gegeven en dat deze zelf aan het roer stond. C. v. d. Bent zegt dat hij matroos op de „Agatha Maria" was en op 27 October, terwijl hij beneden was, hoorde hij een vreeselijken slag. Hij .lieefLJapt schip zien zinken. De schipper wilde naar de plaats, maar de benamvde bemanning heeft pres sie uitgeoefend op' den schipper niet naar de plaats toe te gaan, waar het onheil ge beurde. A. Ouwehand heeft ook beneden de slag gehoord; hij is naar boven geloopen, heeft geen menschen zien drijven op zee en la ter het schip zien zinken. Getuige ver klaart, dat de bemanning geheel van streek was en niet naar de plaats des on heils toe durfde. A. Zwart was op 27 Oct. 's middags te 3 uur op de de IJmuiden IV maar heeft niets gezien. Deze getuige zegt, dat W. R., hem gezegd heeft, dat hij nog menschen van het verongelukte schip heeft zien springen. Beklaagde ontkent dit, hij heeft gezegd, drie mijnen. Als deskundige wordt gehoord de luit. ter zee J. C. Hooykaas. die het zeer begrij pelijk vindt, dat het schip niet naar de plaats des onheils is gevaren. Wanneer een mijn is losgeslagen volgen, volgens deze deskundige meer. G. H. Leffers, Insp. van de Scheepva.qrt verklaart als deskundige, dat de mijnen velden bekend zijn gemaakt. Volgens dezen deskundige is het een drijvende mijn ge weest en had de boot kunnen gebruikt worden. Spreker kan zich goed begrijpen, dat de bemanning bevreesd is geweest, maar keurt het af, dat geen pogingen zijn aangewend. De schipper had het schip er heen kunnen brengen, maar hij kan begrij pen, dat hij moreel gezwicht is. De Ambtenaar bij het O. M. herinnert aan de conclusie van den raad van de scheepvaart. Hij is van meening, dat de schipper moet geweten hebben, dat er nog menschen aan boord waren, en dat de schipper hulp had kunnen verleenen. Volgt de vraag of het schip zich aan ge vaar blootstelde. De mijn was een losge raakte. Het gevaar was dus niet groot De ambtenaar sluit zich aan bij het rapport van den Raad v. Scheepvaart, waarin ge wezen wordt, dat de kans even groot zou geweest zijn op een mijn te loopen toen het schip zich verwijderde. Spreker wil re kening houden met de consternatie aan boord en vraagt een boete van f 20 subs. 5 dagen. Mr. C. A. Cosman als' pleiter optredende bestrijdt op de eerste plaats de dagvaar ding. Niet is bewezen, dat iemand in nood verkeerde. Er bestond vervolgens gevaar in het brein van de menschen aan boord. Op wetenschappelijke gronden kan het ge vaar niet groot geweest zijn, maar volgons verstandsgrónden is het gevaar groot ge weest. De schipper kon zich niet tegen den wil van 13 menschen naar de plaats des onheils begeven, hij moest wijken voor den drang. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank bepaalde de behandeling van dc zaak tegen P. J. S. Averkman te Haarlem, vroeger te Leiden, d e bij verstek veroor deeld werd tot 3 weken gevangenisstraf wegens beleediging, tegen welk vonnis liij in verzet kAvam, op 20 Mei a.s. Dit lange uitstel weid verleend op verzoek van hel Bcsluox eer.cr gebcelonthoudersvereeniging t Leiden. Het O.M. bij dc rechtbank morderde bedew tegen: J. C. D. te Leiden, Avegetis diefstal van 2 schoppen uit een loods op het terrein Van de Steenfabriek van den lieer df Ridder te Oegstgeest, 1 maand gev:uigcniqi;!raf. H. B., arbeider Je Koudekerk. Avegens vernieling van een ruit in een cal» aldaAr f5.boete of 5 dagen hechtenis.' P. F. en P. L., losse Averklicdcn te Leid en, wegens Avcderspannigheid en mishandeling van den agent van politic J. Houwer in de Janvosscnstecg op 21 November j.l., 1 ïiKV.uid evangenisstraf voor den eersten en 2 mann en gevangenisstraf voor den tweeden bcki. J. K., koetsier to Leiden, wegens mishan deling van den koopman Th. B,. ir. het Alida Mariahofje f6. boete of 6 dagen hechtenis. Bekl. beAvcerde, dat B. zijn vrouw, die veel van sterken drank houdt, dikwijls minder oorbare voorstellen doet, betgeen R. ontkent. Uitspraak 18 Januari a.e. 00RL0GS-VARIA. Het Suez-Kanaal. Het Suez-kanaal is het eigendom dei; kanaalmaatschappij, een Fransche maat schappij met het hoofdbestuur te Parijs, waarin Engelad de grootste aandeelhou der is en daardoor den grootsten invloed heeft. Doch volkenrechtelijk is het geneu traliseerd door de conventie van 29 Octo ber 1889, te Constantinopel gesloten tus schen Engeland, Oostenrijk-Hongarije, Frankrijk, Duitschland, Nederland, Ita lië, Spanje, Rusland en Tui'kije. De voornaamste bepalingen daarvan lui den Het kanaal is open zoowel in vre- des- als in oorlogstijd voor de handels- schepen en oorlogsschepen van alle na tiën. Het is niet geoorloofd om het vrije gebruik van het kanaal te beperken, noch in vredestijd noclx in oorlogstijd. Het ka naal kan niet geblokkeerd worden. In oorlogstijd, zelfs wanneer Tui'kije oorlog- voei-ende is, is geen oorlogshandeling ge oorloofd, zoowel binnen het kanaal, als binnen 3 zeemijlen van zijn havens (Suez en Port-Saïd). Oorlogsschepen van belli- gerenten moeten het kanaal zonder ver wijl doorgaan. Zij mogen niet langer dan 24 uur, uitgezonderd het geval van abso lute noodzakelijkheid, in de havens van Poi-t-Saïd en Suez verblijven. De 24-uurs- vertrekregel is in deze havens toepasse lijk op een belligerent ooi-logsschip en een schip onder de vlag van den vijand. Ti-oc- pen, munitie en ander oorlogsmaleiiaal mogen noch geladen, noch ontladen wor den in het kanaal of in de havens van het kanaal. Hoe in den tegenwoordigen ooi-log aan deee bepalingen de hand zal worden ge houden, is een vraag, schrijft dr. Blink in Vragen van den Dag, die niet kan wor den beantwoord. Het volkenrecht heeft reeds meer schipbreuk geleden. En er be staat geen neutrale macht om de neutrali teit van het kanaal te handhaven. IIet Egyptische leger toch is geenszins neu traal omdat het onder Britschcn Invloed staat. Duitsche en Qostenrijksche handels schepen hebben in dezen oorlog een wijk plaats gezocht iri de haven van Port-Saïd, die als onzijdig werd beschouwd. Maar zij werden door de Egyptische Regeering ge dwongen om deze haven weer te verlaten. Duitschland en Oostenrijk protesteerden hiei-tegen als een schending der neutrali teit. Juridisch kan daai-over verschillend geoordeeld worden; de haven van Poi*t- Saïd toch behoort niet tot de eigenlijke doorvaax-t. Maar volgens berichten kan verwacht worden, dat de Tux-ksche en Engelsche troepen in de nabijheid van het Suez-kanaal met elkander in strijd zul len komen, en dan bestaat er gegronde vrees, dat de neutraliteit van liet Suez- kanaal geschonden zal worden, en dat tij delijk de weg naar Indië, ook door Ne- derlandsche schepen, weer om de Kaap de Goede Hoop moet genomen worden. Met het oog daarop zui net noodig zijn om tijdig in de kolenstations zich de noodige voorraden te vei-zekeren. Laatste berichten. Staatsleening. Naar wij vernemen is de groote Staats leening meer dan volteekend. Ofschoon het juiste bedrag op het oogenblik niet te geven is, wordt het geschat op ongeveer 1 300,000,000. Marktberichten. AMSTERDAM, 11 Januari. Vee. Aange voerd 447 vette koeien le qual. f0.92 a. f 0.96, 2e qual. 0.84 A 0.88, 3e qual. 0.80 a 0.82 per Kilo, graskalvercn f 0.A69 nuchtere kalveren f12 a 18, 21 schapen f24.32. lammeren, 493 vette varkens, Hollandsehe le qual. 68 a 70 c., idem 2e en 3e qual. 66 a 68 c., Overzeeschc en Geldcrsche le qual a c., idem 2c en 3e qual. a c. Fransche a c. per kilo. 0— melk- en kahkoeien f0a f0 ROTTERDAM, 11 Jan. Yce. Aanvoer 541 runderen, 155 vette kalveren, 0 nuchter kalf, 1455 6chapen, 1 bok, 1092 varkens. Prijzen perV-2 K.G.: Koeien en ossen 32-40- 50 ct., vette kalveren 52l/257V2—02V2 ct., vette varkens 353650 ct., export 2SV230 ct., lichte 3134 ct. schapen 22-28 ct. Biimcnlamlsclie Granen. Tarwe f 14.75 15.30, chevalier 14.0014.50, winter- en zomer- gerst f 12.7513.00, haver f 14.0014.60 per 100 K.G. Bruine booncn per H.L. 12.50 14.50. Mixcd-mais f282. La Plata f230. Vette ossen cn koeien met flinken aan\jocr Aanvankelijk ging de omzet langzaam, later beter. Er waren weinig beste koeien ter markt deze Avaren duur. Voor dc overige soorten waren dc prijzen zeer uitcenloopend. Vette kalveren met gewonen aanvoer. De omzet ging over het algemeen niet vlug. Schapen tamelijk aangevoerd. Berichten uit Londen niet zoo gunstig als de vorige week. De omzet ging vlug, toch bleven dc prijzen gelijk aan vorige week. Varkens met ruimen aanvoer. Dc omzet was flink. Exportvarkens werden vlug en duur verkocht.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3