KERKNIEUWS. SPORT. Uit Stad en Omgeving. Totaal der vrijgestelden, uitgestotenen, ongeschikt verklaarden en overledenen 29,900. Overgebleven ingeschrevenen op 31 Augustus 28,849. En de lichting bedraagt 23,000 man. Slechts 5849 man hebben in 1913 Kans gehad op een nummer, dat hen van dienst zou vrijstellen, waarbij wij dan nog niet rekenen de velen, welke later nog in dienst zijn moeten komen wegens het uit vallen van anderen. Als men nu weet, dat er elk jaar stren gere eischen aan de keuring worden ge steld, en dat het aantal ingeschrevenen begint te- dalen jaar op jaar gelijk Mi nister Colijn in de Kamer met cijfers be wezen heeft, dan zal men moeten toegeven, dat een hevig gebrul tegen de loting geen reden van bestaan heeft. Praktisch bleef er van dit instituut al heel weinig over en mettertijd als door strengere keuring nog zorgvuldiger ge zocht zal worden naar de beste 23,000 man uit den grooten hoop, zal er nog minder van bestaan blijven. Stormloopen tegen de loting is kracht verspilling." De Hol landsche weermacht. De „Koln. Volkszeitung" bevatte dezer dagen een artikel over de Hollandsche weermacht, dat van grooter waardeering onzer strijdkrachten getuigde, dan men van die zijde verwacht zou hebben zegt de „Geld.-1 liet ligt natuurlijk in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet op onzen weg, de onjuistheden, die er in voorkomen, recht te zetten. De Duitsche schrijver heeft liier blijkbaar onze verdedigingsmiddelen trachten af te kijken en doet van zijn be vindingen verslag in het Keulsche blad. Wij achten ons niet geroepen, dit ook nog in te lichten over de meerdere of mindere juistheid van des verspieders opmerkin gen. Maar wel vinden wij het van belang op de slotsom zijner waarnemingen te wij zen. ,,lk heb gelegenheid gehad", schrijft hij, ,,de troepen van alle wapenen bij mar- schen en oefeningen waar te nemen en durf wel zeggen, dat de manschappen en het paardenpateriaal steeds uitstekend voor den dag komen; dat manschappen, onderofficieren en officieren zich met grooten ijver van hun taak kwijten en de uitrusting over 't algemeen op de hoogte van den tijd staat. De artillerie inzonder heid moet ik den lof toezwaaien, dat zij zich wat sch ietgeoefendheid aangaat, naast die van elke Europeesche groote mo gendheid kan laten zien." Dat klinkt zeker heel waardeerend in den mond van den Duitschen opmerker. Van meer belang nog is het slot van het artikel: ,,In elk geval zal geen groote mogend heid lichtvaardig tot een aanranding en dwangsgewijze opheffing der Nederland- sche onzijdigheid besluiten. Het veldleger des lands vertegenwoordigt, zooals^aanf*ej tegenstander. Het Nederlandsche volk hoe weinig militairistische neigingen het tot dusver toonde, zaf ongetwijfeld bij een op gedrongen verdediging zijn lands all^ krijgshaftige eigenschappen van een krachtig ras ontwikkelen. Daarbij leve ren ook de natuurlijke gesteldheid van het land, zijn ontelbare waterstroomen met de voorziene overstroomingsgebieden moei lijkheden op, wier overwinning in den strijd met een ingezeten schippersvolk bui tengewoon bezwaarlijk blijken kan". Wij geven deze woorden ter overweging aan diegenen onder ons ze zijn wel licht talrijker dan men meent welke maar steeds herhalen dat het kleine Ne derland, mocht het door een overmach- tigen vijand worden aangevallen, toch niets zou kunnen uitvoeren. Ook een klein volk kan respect inboeze men, als het met den vasten, sterken wil, zijn onafhankelijkheid tegen eiken aan valler te verdedigen, al zijn krachten in spant om zich op een mogelijken aanval voorbereid te houden. Uitgebreid verlof voor de 1 a n d w e e r. Naar do „Tel." uit betrouwbare bron verneemt bevestiging gewerd haar bo vendien van twee zijden heeft onze re geering, in overleg met den opperbevelheb ber, besloten, voor de landweerplichtigen, onder de wapenen sinds 1 Aug. j.l.een meer uitgebreid verlof in te stellen, met dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal landweermannen gedu rende een belangrijk deel van de week hun zaken zullen kunnen waarnemen. Vergoeding wegens kost winnerschap. De Minister van Oorlog heeft aan de Commissarissen der Koningin medege deeld, dat de beslissingen, welke sedert de aanvang der huidige bijzondere tijds omstandigheden door de verschillende burgeemeesters zijn genomen t. a. v. de aanvragen om vergoeding wegens kost winnerschap, op hem den indruk hebben gemaakt, dat te groote ongelijkheid be staat t. a. v. den maatstaf, welke de bur gemeesters aanleggen voor de beoordee ling van het als noodzakelijk toe te ken nen vergoedingsbedrag, bepaaldelijk waar het geldt de gemeenten, die mogen wor den geacht voor deze aangelegenheid op één lijn te kunnen worden geplaatst. Ten einde deze ongelijkheid, althans ge westelijk, zooveel mogelijk op te heffen, heeft voornoemde Minister de Commissa rissen der Koningin uitgenoodigd maat regelen te overweeen. welke er toe kun nen strekken, om een zooveel mogelijk ge lijke toepassing van het vergoedingsinsti tuut te bevorderen. Kranten voor R.-K. Mili tairen. Met dank moet getuigd worden, dat van alle zijden op onzen oproep H.-K. bladen beschikbaar werden gesteld. Tot neden bedroeg dit tantal 703. Echter, het aantal aanvragen om kran ten steeg reeds tot 1679. Dus nog niet aan de helft dier aanvra gen om kranten hebben wij kunnen vol doen. Nogmaals vragen wij dus de lezers van R.-K. dagbladen, om zich bereid te ver klaren, hun blad, na het gelezen te heb ben, aan een door ons op te geven adres te willen zenden. Men schrijve slechts een briefkaart aan 't Centraal Bureau voor de K. S._ A. te Leiden, met opgave van het blad, dat men wil verzenden. De bandjes voorloopig 60 worden zoo spoedig mogelijk door ons toegezon den. Men heeft ze dus 's avonds maar even om te plakken, en het blad te pos ten. Mits men beneden 100 gram blijve, behoeft er geen postzegel op. Met het verzenden der bandjes, met de adressen er op, wordt geregeld doorge gaan. Er zijn echter enkele dagen voor noodig. Men rekene slechts uit: 700 x 60 42,000- adressen! Vooral is er veel vraag naar de groote bladen, met name: „Maasbode", „Tijd", „Centrum", „Huisgezin" en „Gelderlan der". Van de andere bladen wegen vraag en aanbod vrijwel tegen elkaar op. Ook wordt door velen om de „Katli. Illustratie" gevraagd. CENTRAAL BUREAU VOOR DE K. S. A. te LEIDEN. Spionnage. Naar wij vernemen hebben sommige winkeliers te Nijmegen aanzegging ge kregen er wel voor te willen zorgen, dat met ingang van Dinsdag a.s. alle recla me-platen en reclame-opschriften aan hun huizen, van de muren of ramen te doen verwijderen, in zooverre deze reclame-op schriften niet rechtstreeks betrekking heb ben op hun zaken. Dit voorschrift staat in verband met de onlangs reeds verwij derde reclame-opschriften lang$ de we gen, welke reclames beschouwd werden als wegwijzers voor een eventueel inval lend leger uit het buitenland. Een vreemde waarschuwing. Uit Napels wordt aan het „Hbld." ge seind, dat de consul-generaal van de Ver- eenigdc Staten te Genua een aantal Ame rikanen, die voornemens waren met de Rotterdam van de Holland-Amerikalijn, die op 6 Januari van Genua, en den 8sten van Napels naar New-York vertrok, tegen de reis met deze boot heeft gewaarschuwd. Het blad verneemt, dat reeds de tusschen- komst van de Nederlandsche regeering is ingeroepen, opdat de Amerikaansche con sul-generaal te Genua worde terechtgewe zen. Kaasuitvoer. Vanwege het secretariaat van de Ver- eeniging van Zuivelfabrikanten in Neder land wordt het volgende medegedeeld In een bericht, hetwelk dezer dagen naar aanleiding eener buitengewone algemeene velfabrikanten in Nederland in de pers de rondte deed, werd gewezen op het feit, dat verschillende coüpeiatieve zuivelfabrieken in Friesland, welke zijn aangesloten bij een export-vereeniging, ten opzichte van andere fabrieken in een bevoorrechte po sitie verkeeren wat betreft den uitvoer van kaas. Naar aanleiding hiervan wordt thans nader opgemerkt, dat deze vereeniging geen schuld treft van de daarin gelegen onbillijkheid aangezien de leden van de exportvereeniging door het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas waren vrijgesteld van de verplichting zich als exporteur op te geven. Anders staat het ten opzichte van sommige grossiers van welke bij het R. C. B. orders inkwamen ten behoeve van de binnenlandsclie ccn- sumptie en waarvan het niet altijd zeker was, dat de ontvangen kaas niet werd uitgevoerd. Er zijn gevallen geweest, waarbij een sterk vermoeden van fraude gewettigd was. Uitbreiding treinen S. S. Met ingang van 1 Februari zal volgens het „Utr. Dbld." een belangrijke uitbrei ding plaats hebben in den dienst der spoorwegen. Zoo zal o.a. om halfzes een sneltrein ingelegd worden naar Arnhem en zal ook weder de laatste trein uit Arn hem gaan loopen; aankomst te Utrecht te 10.50 n.m., Sultan gearresteerd. Verschillende bladen bevatten het be richt, dat de sultan van Ternate gear resteerd is, verdacht betrokken te zijn in cfen moord op controleur Agerbeek. Korfe Kroniek. Op het kasteel Holtmühle te Tegelen (L.) overleed gisteren de heer mr. J. H. A. van Basten Batenburg, lid van Gedepu teerde Staten van Limburg. De overledene was ridder in de orde van den H. Grego- rius den Groote. Z. H. de Paus heeft den heer Stephan Arntz-Grasveld, te Nijmegen, benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Naar „Het Volk" verneemt, is het zoo goed als zeker, dat tot burgemeester van Amsterdam benoemd zal worden de burgemeester van Leeuwarden, mr. J. A. N. Patijn. Geïnterneerde Engelsche officieren, die hun eerewoord hadden teruggegeven, zijn van uit Groningen ontvlucht. Twee zijn reeds in Engeland aangekomen. Za terdagavond trachtte een viertal per auto naar Harlingen te ontkomen, wat evehwel mislukte. Een Nederlandsch jongmensch, dat beweerde Belgen over de grens te kunnen brengen is voor den tijd van 6 weken te Antwerpen in arrest gesteld. Nieuwjaarsreceptie bjj Mgr. A. J. Callier. Vrijdagmiddag den len Januari ontving Z. D. H. Mgr, A. J. Callier de Eerw. Geestelijk heid der stad Haarlem, die aan Z. D. H. hare gelukwcnschen voor het nieuwe jaar kwam aanbieden. Uit naam van allen sprak de Hoogeerwaarde Vicaris-Generaal Mgr. M. P. J. MÖllmann Zijne Doorl. Hoogw. als volgt toe: Monseigneur, U ziet hier wederom voor U de vertegen woordigers van geheel Uw Geestelijkheid, vol aanhankelijkheid aan hunnen Bisschop. In deze benarde tijden hebben Uwe geestelijke zonen nog meer behoefte om zich zoo nauw mogelijk te scharen om hunnen vader, tot eigen rust en veiligheid en tot Zijne bescher ming. Wij herinneren ons met dankbare vreugde alle zegeningen Gods, welke in het afgeloo- pen jaar over U. D. H. en over ons geliefd diocees zijn neergekomen: hoe God U spaarde in onverzwakte gezondheid en U in staat stelde, voortdurend met wijsheid en kracht Uw Bisdom te besturen, ook te midden dei- zeer eigenaardige omstandigheden, die zich dit jaar voordeden. Wij verblijden ons met U, dat Uwe in het begin van dit jaar uitgesproken wensch ver hoord is en zoo weinig priesters aan het heilig dienstwerk zijn ontvallen, zoodat op dit oogen- blik de ingetreden penuria sacerdotum althans gedeeltelijk is geweken: wij verheugen ons, dat bij de beproevingen, welke Goas Voor zienigheid over ons dierbaar vaderland toeliet, het groot Geloof en de werkdadige naasten liefde Uwer Diocesanen zoo duidelijk te voor schijn kwam: wij roemen, ook voor 1914, op den vooruitgang van het echt katholiek leven het toenemen der veelvuldige Communie, het tot stand komen van meerdere Katholieke véreenigingen, alles volgens den leiddragd, ons gegeven door onzen diep betreurden H. Vader Pius X, heiliger gedachtenis, dien Gods Wijsheid ons in dit jaar ontnam, maar aan wien dezelfde Heer der H. Kerk trots den grooten troebel der tijden zoo spoedig een opvolger gaf in Beneditus XV, gelijkelijk door ons bemind, geëerd en gehoorzaamd. Monseigneur. Wij staan nu wederom voor een nieuw jaar, en zoo ooit dan bergt dit jaar veel raadsels in zijn schoot. Maar- wij weten, dat wij altijd in Gods hand zijn, wij weten, dat wij als priesters, steeds veilig zijn en vruchtbaar werken, wanneer wij nauw vereenigd blijven met onzen Bisschop. Onze oprechte Nieuwjaarswensch en ons vurig gebed is dan ook, dat Gods Heilige Geest U dit jaar beware in den grootsten voorspoed naar ziel en lichaam, en alle de dagen van dit nieuwe jaar Uw hart verblijde door de ijverige werkzaamheid en de kinder lijke volgzaamheid van al Uwe Priesters. Nadat do Hoogeerwaarde Vicaris-Generaal gesproken had, dankte Monseigneur voor de sclioone wenschen, geuit, bij monde van den Hoogeerwaarden Vicaris-Generaal. Terecht, zoo sprak Monseigneur verder, heeft de Hoog- eerw. Vicaris-Generaal gewezen op vele ver blijdende verschijnselen, welke wij in het afgeloopcn jaar hebben waargenomenevenwel zijn er sommige punten, welke Ons veront rusten en bezorgdheid wekken; zoo waren wij juist in de gelegenheid na te gaan, hoe het aantal der gemengde huwelijken voort durend stijgende ia -- Aa Hoariom zeer groot aantal ge mengde huwelijken zijn gesloten, waarvan een niet gering gedeelte onwettige samenlevingen zijn, wijl hiervoor geen dispensatie is verleend; wij merkten op, hoevelen er helaas zijn, welke hunne beloften, aangegaan bij het gemengde huwelijk, niet vervullen, en dat een zeer groot aantal der gemengde huwelijken kinderloos bleef. Wanneer wij nu deze voortdurende stijging in het aantal der gemengde huwelijken nagaan, dan moeten wij wel tot het besluit komen, dat er onder de Katholieken een zeer ver trouwelijke omgang bestaat met andersden kenden. Wij zeggeiT een vertrouwelijken om gang, want voor lieden van eenzelfde stad, en menschen die hetzelfde vak beoefenen, is nu eenmaal de omgang met andersdenkenden noodzakelijk, maar het is de zeer vertrouwe lijke omgang van Katholieken met anders denkenden, welken wij als een der oorzaken beschouwen dezer voortdurende vermeerdering van gemengde huwelijken; op dezen vertrou welijken omgang te letten zal dan ook een bijzondere zorg zijn Onzer Geestelijkheid. Reeds meerdere malen waren wij in de gelegenheid Onze Geestelijkheid te wijzen op het groot gewicht van het huisbezoek; nog maals wenschen wij hierop te wijzen, en wan neer wij vooral de huisgezinnen, wier geloof groot gevaar loopt, niet eens maar herhaal delijk bezoeken, kunnen wij hiervan veel vrucht verwachten. Bij het begin van het jaar 1915 wensch ik u allen een zalig nieuwjaar, en God overvloe- digen zegen op uwen arbeid. (St. Bavo), Benoemingen. Z. D. PI. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Quintsheul, den Wel eerwaarden Heer A. Vinkensteijn, en tot Pastoor te Bleiswijk, den Weleerwaarden Heer P. J. Bonnet, die' kapelaan was te Wer- fershocf. Pastoor Th. H. J. Abels. De Zeereerw. heer Th. H. J. Abels, pastoor van Berkel en Rodenrijs (Z.-PI.) is van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Zijn toestand is zeer ernstig. Pastoor Tan Ginkel. De Zeereerw. heer Van Ginkel, pastoor te Driehuis, Velzen* is sedert eenigen tijd onge steld. Zaterdag zijn hem uit voorzorg de laat ste H. H. Sacramenten toegediend. Priesterjubilea. De Zeereerw. heer L. J. Houben, pastoor te Rimburg, herdenkt dit jaar zijn zilveren priesterfeest. Ongeveer 23 jaar was hij leeraar te Rolduc. De Z.E.Z.G. heer dr. J. Derckx, leeraar aan het klein-Seminarie te Rolduc, herdenkt eveneens zijn zilveren priesterfeest. Voetbal. De meeste terreinen waren gisteren niet bespeelbaar, zoodat slechts enkele wed strijden doorgingen. H. V. V. sloeg Her cules met 31 en V. O. C. en V. V. V. deelden de puntjes (3—3). Het terrein van Sportman was niet bespeelbaar. H. B. S. II werd op eigen terrein door H. V. V. II geklopt met 24, terwijl Quick II Concordia naar Delft stuurde met 2—0. In het Oosten wist Vitesse gemakkelijk van G. V. C. met 42 te winnen. Robin et Velocitas heeft een voorhoede met schut ters. Het verpletterde V. D. met 8—2. Na hard werken wist Tubantia ten slotte van Be Quick te winnen met 4—3., Leid8che Voetbalbond. lste klasse., L". V. V.Beresteyn 13 Leiden—L. F. C. 0—3 2de klasse A'« Lugdunum IIAlphen II 10 L. F. C. II—Beresteyn II 2—2 3de klasse* L. F. C. Ill—D. V. V. 5-0 Kolfbal. Het terrein van Vitesse werd afgekeurd zoodat de wedstrijd tegen O. S. C. R. niet door kon gaan. Velox verloor van PI. S. ,V. met 34. Wïelernieuws. Betrouwbaarheids rit'. De betrouwbaarheidsrit op Hima-rijwie- len, georganiseerd door den heer M. Ad. Ier te Amsterdam, ving Zondagmorgen te half negen aan. Op het Leidscheplein had zich tegen het vertrekuur een groot aan tal belangstellenden verzameld, waaronder tal van bekende figuren uit den oertijd van de wielersport werden opgemerkt. Deelnemers aan dezen duizend kilometer- rit zijn Jaap Eeden, Van Gent, Blekemo- len, Franssen, Holtkamp en Veldkamp. Opmerkelijk is het, te zien, welke popu lariteit Jaap Eden, wiens wereldkam- kioens-titel toch reeds van twintig jaren her dateert, nog onder het Amsterdamsche publiek geniet. Er heerschte een gedrang om onzen oud-wereldkampioen, als \vare hij een suriosum. De rijders werden op hun eerste étappe: Amsterdam, Muiden, Bussum, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn vergezeld en ge volgd door een stoet amateur-wielrenners en auto's, bemand met sportjournalisten en controleurs. De eerste dagmarsch werd begunstigd door helder winterweder. On derweg ging de stoet dikwijls door rijen van belangstellenden. Tal van motorfiets sen en wielrijders waren uitgetogen, om dit wondere teeken van herleving der wie lersport te zien en te Hilversum, Amers foort en Apeldoorn vielen den rijders, die, te 4.15 uur frisch en onvermoeid in laatst genoemde plaats arriveerden, ware ova ties ten deel. Hedenmorgen half negen af reis voor den tocht ApeldoornHecren- veen. „Tel." Hoe oorlogen ontstaan. Gisteimiddag had in de zaal van het ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond een algemeene vergadering plaats. De voorzit ter opende de vergadering met gebed en wenschte allen een gelukkig en zalig Nieuw jaar. Vervolgens werd het bondslied gezon gen, begeleid door de Harmonie van den bond. Varen alle vergaderingen met mu ziek, zij zouden opgewekter zijn en beter bezocht worden. Een compliment aan de kranige harmonie van den Ned,. R. K. Volksbond voor de uitstekende wijze, waar op zij de vergadering opgeluisterd heeft en eenige- nummers ten beste heeft gegeven. Vervolgens installeerde de voorzitter met een treffende toespraak een vijftal nieuwe leden, alle leden van de vakafdeelingen, en gaf 't woord aan den heer A. H. J. Engels, om zijn rede te houden over „Den oorlog en wat daarmede verband houdt". Spr. zal kort en bondig eenige oorzaken bespre ken, waardoor oorlogen ontstaan. Als oorzaken zijn voornamelijk te be schouwen: economische verhoudingen, im perialisme, militairisme, gemis aan gods dienstzin! De economische oorzaak moet ge zocht worden in de geweldige toename van handel en industrie na 1870. Na de samen voeging van de kleinere staten in Duitsch- land heeft industrie handel, landbouw, scheepvaart zich ontwikkeld tot een hoogte welke de wereld verbaasd heeft. Op alle ge bied heeft zich een reusachtige industrie ontwikkeld. De chemische industrie bv. is uitsluitend in handen van Duitschland. Spreker toont met voorbeelden aan, dat de Duitsche industrie een plaats veroverd heeft over de geheele wereld. Het gevolg is geweest, dat de bevolking ontzettend is ge groeid. Nieuw afzetgebied moest gezocht worden, doordat een reusachtige overpro ductie ontstond.' Er ontstond wrijving En geland beschouwde de geheele wereld als haar afzetgebied. De diplomatie ging er zich mede bemoeien en trachtte belangen van eigen land te dienen en ook de landen bij elkander te brengen. Het mislukte, de oorlog kwam. Het imperialisme is mede oorzaak van den oorlog, omdat alle volken van eenige beteekenis streven naar een wereldmacht. Een groot rijk als Duitschland, dat geen koloniën had, streefde er naar koloniën in bezit te krijgen, maar kwam daardoor in botsing met andere rijken van beteekenis. Een aanleiding tot strijd derhalve. Allerlei conferenties volgden. Zij hebben alleen ge leid tot verschuiving van den grooten Euro- peeschen krijg. Een groot land als Rusland b.v. wil alles wat Russisch is en Russisch voelt onder het Russische rijk brengen. Vandaar de broeiing, de strijd op den Bal kan, die gevolgd is door den moord te Se- rajewo, den grooten Europeeschen oorlog. Het militairisme is het gevolg van de beide genoemde oorzaken. In verband hier mede doet spreker duidelijk uitkomen, hoe verschillende machten, die elkanderaltijd bestreden hebben, zich vereenigd hebben om hun vijand van het oogenblik te be strijden. Het militairisme bestaat in alle Staten. Wat Duitschland tracht te bereiken met het leger, tracht Engeland te verkrijgen met zijn vloot. Is er sprake van oplossing van geschillen, dan spreekt het leger aan stonds mede, het gaat zich mengen in de zaak, en de slotsom is, dat naar de wape nen gegrepen wordt. Te midden van dien belangenstrijd is God en godsdienst weggecijferd. De macht is komen te slaan tegenover het recht. Bij de vredesconferenties werd de Paus, werd Christus uitgesloten. En wat hebben die conferenties uitgehaald? Niets. Alleen is de oorlog geregeld geworden, het volkenrecht is herzien, er is breed gesproken over het Roode Kruis enz. Alle zedelijke invloed werd afgewezen, God en godsdienst werden niet erkend. Het gevolg was, dat de oorlog uit moest breken. Spreker behandelt vervolgens de gevolgen van den oorlog. Het militairisme, zoo breed mogelijk opgevat, is oorzaak geweest, dat de verschillende volken gedwongen zijn ge worden ontzettend veel belasting te beta len. De lasten zijn ontzettend geworden. De legers moesten zoo hoog mogelijk opgevoerd worden. Het kostte ontzettend veel geld. Het gevolg was, dat er voor soc. maatreg. geen geld beschikbaar was. Vele werken, waardoor aan duizenden brood en welvaart zou kunnen gegeven worden, moesten daar door achterwege blijven. Langs den weg van tarieven en invoerrechten belemmerde het eene volk het andere. Het groot kapi taal vormde trusten. Gevolg rassenhaat en oorlog met al zijn verschrikkingen. Wanneer de vrede geteekend is, zal Europa zien welke verschrikkelijke ver woesting is aangericht. Er wordt geslacht, vermoord. Een ontzaglijke vernietiging van kapitaal, een verwoesting van stre ken. Een reuzengetal weduwen, gekwet sten, gewonden, verminkten, die allen ten laste van de maatschappij zullen komen. Een ontzaggelijke haat. Spreker vraagt nu wat onze taak is als Katholiek. Op de eerste plaats moeten wij ons hart verheffen tot God. Heeft God de oorlog niet gewild, hij heeft ze toegelaten, mede als straf voor de verschrikkelijke zonden bedreven in' gansch Europa. Men stak den draak met de zedelijkheidspredi kers, men ging zijn gang alsof er geen God, geen zedelijkheid was. Een algemeen opleven van den gods dienst is gelukkig het gevolg van den oor log geweest. Onder de gruwelen van den oorlog hebben duizenden den moed gehad om goed te sterven. Duizenden zijn naar den hemel gegaan, die er anders misschien nooit gekomen waren. Allen zullen wij offers moeten brengen. Brengt trouw uw offers aan uw organisa tie zegt spreker, waar uwe zedelijke en ma- terieele belangen verzekerd zijn. De toe komst zal veel vragen van de organisaties. Blijft Nederland gespaard dan zullen onze vereenigde organisaties stuwkracht geven aan de uit elkander geslagenen in andero landen. Spreker wenscht de afd. ten slotte geluk met het besluit, om in dezen critieken tijd de contributie te verhoogen. Laten wij ar beiders aan de versterking onzer organisa tie alle offers brengen. Stoffelijk bezit is niets, als wij de zedelijke welvaart missen. (Donderend Applaus en Fanfares.) De voorzitter bracht den heer Engels dank voor zijn schitterende, en heldere re de en deed nog eens duidelijk uitkomen, hoe noodzakelijk een dergelijke rede is, om rip vpri<pprd<? bpgrippen te doen wegnemen, welke omtrent oorlog bestaan» De Geestelijke adviseur, pater Zuidgeest wenschte daarop de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volkshond en de onderafd. een gelukkig en zalig nieuwjaar en sprak in een heerlijk kort woord, den wensch uit, dat de afd. Leideh en de vakafdeelingen in 1915 en in de toekomst mogen groeien en bloeien in innerlijke en zedelijke kracht. Vervolgens sloot de voorzitter deze uitste kend geslaagde vergadering met gebed. Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen. Zaterdagavond werd een door B. en W. bijeengeroepen commissie tot ontspanning •en ontwikkeling van werkloozen in de raadzaal geïnstalleerd. Behalve afgevaap» den van een 16-tal plaatselijke vereenigin» gen op gebied van onderwijs, kunst en wetenschap, n.l. Christelijk Onderwijzers Genootschap, Vereeniging voor Volks bijeenkomsten, Bond van NederLandsche Onderwijzers, Mij. ter bevordering van Toonkunst, Mij. tot Nut van 't Algemeen, Leidsche Volkshuis,. Vereeniging van Hoofden van Scholen, Leidsche Bestuur- dersbond, Ned. Onderwijzersgenootschap, Leidsche Kunstvereeniging, R.-K. Bijz. Onderwijzers, Christelijke Bestuurders- bond, Mij. ter bevordering van Bouwkunst, Alg. Ned. Werkliedenverbond, Ned. R.-K. Volksbond en de Leidsche Schouwburg commissie, waren nog aanwezig de hee- ren Prof. E. M. Meyers, B. M. No ach, P., v. d. Hoeven, H. R. Vierkant, A. v. d. Eist en B. v. d. Zaag. De burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, heette de aanwezigen welkom en herinnerde er aan, dat het college van B. en W. een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken had ontvan gen, die, herinnerend aan de bemoeiingen van de Nationale vereeniging ter bestrij ding der Werkloosheid, de uitnoodiging inhield ook jn Leiden een commissie in het leven te roepen, die zich zoo noodig ten doel zal stellen, bij te dragen tot ont wikkeling en ontspanning der werkloozen. B. en W. oordeelden het toen het beste afgevaardigden van vereenigingen en eenige particulieren bijeen te roepen, die verder zelf hebben te overleggen wat hun in dezen te doen staat. Spreker kon echter met genoegen con- stateeren, dat Leiden wat betreft de werk loosheid, gunstig afsteekt bij andere groo te plaatsen. Op 25 Augustus bedroeg het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen 982,4n het begin van November was dit getal reeds gedaald tot 630, terwijl nu de zer dagen dit cijfer weder bereikt werd, wagrvan 205 arbeiders in de bouwvakken, tegen verleden jaar winter, toen het vroor, en het werk stillag, 169. Maar de toestand kan nog veranderen, en in ieder geval is dan de commissie ge heel klaar. Ten slotte stelde de burgemeester voor de heeren Prof. Mr. E. M. Meyers en B. M. Noach, leeraar in de bied. Taal en Let terkunde aan de H. B. S., respectievelijk to benoemen tot voorzitter en secretaris, wat

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2