Uit Stad en Omgeving. Hoofden van R. K. M. U. L. li. scholen. Naar wij vernemen, heeft op Drieko ningendag te 's-Bosch de constitueerende vergadering plaats gehad van de hoofden van R. K. M. U. L. O.-scholen in Neder land, die zich thans tot een vereeniging hebben gevormd. Tot nu toe waren alleen de hoofden der neutrale en Christelijke M. U. L. O.- scholen vereenigd. „Ctr." Voordracht ter vervulling eener vacature in den Hoogen Raad. Hier volgt de lijst van aanbeveling van zes candidaten, door den Ploogen Raad der Nederlanden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden, teneinde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheersplaats, ontstaan door de benoe ming van den raadsheer mr. A. M. B. Hanlo, tot vice-president van genoemden Raad 1. Mr. dr. L. E. Visser, vice-president van de arrondissements-rechtbank te Rot terdam 2. Mr. J. Kosters, hoogleeraar in de faculteit te Groningen en rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-recht bank ie Groningen 1. Mr. dr. C. J. H. Schepel, president \an het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht 4 Jhr. mr. G. A. H. Mlori'.ols van Kes- senich, advocaat en procureur, rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Roermond 5. Mr. dr. J. van Gelein Vitringa, rech ter in dé ammdissements^rechtbank te 's-Gravenhage; -v 6. Mr. P. Polvliet, raadsheer in het ge rechtshof te 's-Gravenhage. „Het Volk". De Minister van Oorlog heeft, volgens de „Avp.", de n.v. vragen ter beantwoor ding toegezonden aan de troepencom mandanten. lo. Hebt ge de lezing van het dagblad Het Volk aan uw ondergeschikten ver boden? Zoo ja, waarom? 2o. Hebt ge op andere wijze de lezing of de verspreiding van dat dagblad bemoei lijkt? Zoo ja, waarom? De oeconomische toestand op Java. Het Departement van Koloniën ontving een uitvoerige Nota betreffende den hui- cügeii economischen toestand van Java, ge dateerd 15 November 1914, van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. De in deze Nota gedane mededeelingen zijn in het kort aldus samen te vatten. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog geraakten aanvankelijk tal van cul tuur-ondernemingen in moeilijkheden met betrekking tot het verkrijgen van werkka pitaal, welke bezwaren evenwel spoedig uit den weg geruimd werden, zoodat liet be drijf der ondernemingen, zij het veelal op zondering van dien in suiker, ondervond evenwel in he\ige mate de nadeelen door bijna totale afwezigheid van vraag, moei lijkheden met den afscheep en onzekerheid of de producten hunne bestemming wel zouden bereiken. Hierdoor daalden de prijzen van haust alle producten, ook die van de inlandsche gewassen. Tengevolge van deze prijsdaling, welke de koopkracht der inlandsche bevolking en daardoor de vraag naar tal van artikelen sterk deed afnemen, daar de aanwezigheid van groote voorraden importartikelen en van de nietverwachte mogelijkheid van nieuwe aanvoeren van de meeste dezer ar tikelen welke mogelijkheid voor de im porteurs beteekende de gedwongen ver grooting der voorraden met vóór den oor log bestelde goederen en van de waarde vermindering der voorraden door daling der prijzen van deze goederen in Europa, is de toestand voor den importliandel cri- tiek geworden en zullen belangrijke faillis sementen niet uit kunnen blijven. De handel in provision en dranken wordt het minst ernstig getroffen, de voorraden zijn groot genoeg om aan de vraag te vol doen. Als gevolg van het op alle cultuur-onder nemingen ingevoerde systeem van bezuini ging is het aantal der door machine-fabri kanten en -handelaren ontvangen bestellin gen sterk afgenomen. Aanvoeren van materialen blijkt, tegen de verwachting, in voldoenden omvang mogelijk. Over het algemeen wordt de druk der tijden ook door de nijverheidsbedrijven, hoewel in mindere mate dan door den handel, vrij sterk ondervonden. Rechtzaken. Krijgsraad tc 's-Gravenhage. In 1907 gepasporteerd als onderofficier der grenadiers was de man bij het begin van den oorlog een der eersten, die zich als vrijwilliger aanmeldde. Gehuwd en vader van twee kinderen, kwamen de 80 gulden handgeld het gezin goed te pas, want hij had geen vast inkomen. De eerste weken ging alles goed, totdat moeder, die in blijde verwachting was, onwel werd, en vader daarom één dag verlof vroeg-. Dit verlof kon hem wèl ge geven worden, indien hij een bewijs van een geneesheer overlegde; hiertoe moest hij evenwel naar huis. Zonder verlof ging hij naar de echtelijke woning en vond zijn vrouw ziek. Twee dagen bleef hij thuis. Toen zijn vrouw iets beter werd, begaf hij zich naar zijn troep en legde een bewijs van den dokter over waaruit bleek, dat de vrouw werkelijk ziek was geweest. Hem werd aangezegd, dat hem een ge strenge straf zou worden opgelegd. Onderwijl de zaak in onderzoek was, ging de man, wien geen voorloopig arrest was opgelegd, nog e\en naar zijn vrouw kijken en mankeerde daardoor bij den dienst. Weder teruggekeerd bij den troep, werd hem medegedeeld, dat hij voor het eerste wegblijven gestraft was met een zware provooststraf wegens le desertie en dat men hem voor het zich verwijderen uit kantonncment en mankeeren bij den dienst zou degradeeren. Aldus geschiedde, de man werd terug gesteld tot de positie van soldaat en over geplaatst naar Haarlem. Nu maakte hij zich weder aan-desertie schuldig, omdat zijn vrouw en kinderen gebrek leden. Hij heeft toen eenige dagen gewerkt en is daarna weder naar zijn korps teruggekeerd. Nu hij deswege voor den krijgsraad te recht stond, toonde de man berouw, „maar, zei hij, tot den president mr. Zaayer, er gaat zooveel in een mensch om, als je 's middags een schaal met heerlijk eten voor je krijgt en je bedenkt dan, dat je vrouw en kinderen gebrek lijden." Verder deelde hij nog mede, dat zijn ge zin slecliéénmaal f 2 ondersteuning kreeg van het Steuncomité. Verdere on dersteuning kon het gezin niet worden gegeven, omdat de man als vrijwilliger in dienst was getreden. Nadat de krijgsraad in raadkamer was geweest, gelastte hij schorsing van de zaak, teneinde een onderzoek in te stellen naar de armoedige huiselijke omstandig heden van 's mans gezin en overlegging van een volledige straflijst. Hieruit zal dan blijken of de man waarheid sprak. Overtreding uitvoerverbod. De Haarlemsche Rechtbank heeft H. K.. expediteur te Zaandam, en A. A. v. W., molenaarsknecht te Lisse, wegens over treding van het uitvoerverbod uit de stel ling Amsterdam veroordeeldl tot resp. f 25 en f 15 boete. Overtreding art. 474 van het W. B. van Strafrecht. Maandag a.s. is voor het kantongrecht te Leiden gedagvaard de gezagvoerder van het visschersvaartuig te Katwijk aan Zee, schipper R., die, varende in de Noordzee, dicht bij de „Vlaai'dingjen 46'>' toen dit vaartuig op een mijn liep en zonk, volgens het ten laste gelegde heeft nagelaten de opvarenden zoodanige hulp te verleenen, als waartoe hij bij machte was, zonder zijn vaartuig, de opvarenden of zichzelf aan ondergang bloot te stellen. Verschillende getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Faillissementen. Uitgesproken: M. H. J. van Lent, koopman en schilder te Amersfoort, cm-, mr. H. de Vries te Soest. L. H. J. Etmans, koopman in meubelen, te Amsterdam, cur. mr. S. J. van Roijen. Geëindigd: II. van Haaster, landbouwer en bloembol- lenkweeker, te Lisse. W. Kooyman, schoen- Ópgohevcn: S. Agsteribbe, te Amsterdam. SPOHT. VOETBAL. In het Westen worden morgen de volgende wedstrijden gespeeld. Dordrecht: D.F.C.H.F.C. Utrecht: U.V.V.—V.O.C. Den Haag: H.V.V.Hercules. RotterdamSpartaH.B.S. Den Haag: H.B.S. II—II.V.V. II. r LeidenSportmanD.V. V. Den Haag: Quick IIConcordia. In het Oosten. Apeldoorn: liobur et VelocitasU.D. HengeloTubantiaBe Quick. Arnhem: VitesseG.Y.C. KORFBAL. Morgen worden de volgende wedstrijden in klasse Zuid gespeeld. lste klas. LeidenVitesse I (L.)O.S.C.R. I, Rotterdam: VeloxH.S.V. 3de klas: Den Haag: A.L.O. II—Fluks II. Dordrecht: O.K.K. I.Dordt. I. 4de klas. Rotterdam: Spartaan IIIRozenburg. PoortugaalM.A.A.S.W.I.K. Leidsche Voetbalbond. Ajax IID. L. V. (halfdrie) te Leiden. L. V. V.—Bresteyn (halftwee) te Voor schoten. LeidenL. F. C., te Leiden. Lugdunum IIAlphen II (12 uur), te Leiden. L. F. C. II—Beresteyn II (halfelf) te Voorschoten. D. L. V.Norvicus (halfdrie), te Leiden. L. F. C. Ill—D. V. V., te Leiden. NoordwijkerhoutO. N. I. II, te Noord- wijkerhout. De derde klasse van den „L. V. B." De uitslag van den op 6 December ge speelden wedstrijd „Norvicus II"„Lisse II" is door het bestuur van den ,,L. V. B." veranderd in 50 voor „Norvicus II". Voetbalyetbod op Zondag. In de te Bussum gehouden vergadering van den Raad werd besloten het adres van de werkliedenvereeniging „Patrimonium" wat betreft het houden van voetbalwed strijden op Zondag, voor kennisgeving aan te nemen. B. en W., op wier voorstel dit besluit genomen werd, argumenteerden, dat de handhaving der bepalingen van de Zon dagswet behoort tot de taak van den bur gemeester als hoofd der politie en hét dus niet op den weg van den Raad lfgt, na der op de zaak in te gaan. Voorloopig is dus het gevaar voor voetbalverbod op Zondag bezworen. De Jonge Groen van Prinsterer. Gisteravond hield de dichter G. Gos- saers (C. Gerretsen) voor de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde een voordracht over „de Jonge Groen van Prinsterer"1. Spr. düi de uniform van reserve-offi cier droeg, begon met de opmerking, dat wie Groen wil zien, zooals hij is, moet beginnen met het „Zerzbild'-' van Groen, dat door zijn vrijzinnige landgenooten is"' geschetst, ter zijde te stellen. Zelfs een geschrift als dat van Fruin over Groen's Staatsleer heeft alleen waarde, wijl men er uit leeren kan, wie Groen n i et is en wat Groen niet geleerd heeft. Spr. trachtte van deze miskenning van Groen een psychologische verklaring te geven. De ingenomenheid met eigen denkbeelden was, bij de vrijzinnigen, ook bij de nobel- sten onder hen als Fruin, te sterk, dan dat zij met de noodige objectiviteit ande- rer beginselen konden waardeeren, al meenden zij te goeder trouw van wel. Spr. trachtte met behulp van onuitge geven bescheiden een beeld van Groen's intellectueelen en moreelen aanleg te ont' werpen. In stede van een droomer, een idealist en onwereldsch studeerkamerge leerde, waarvoor hij doorgaat, toonde spr. hem aan de hand van een dagboek uit zijn studententijd, als een gezien stu dent, die paard rijdt, schaakt, zwemt en, disputeert, iemand die zijn omgeving lief heeft en er zich gelukkig gevoelt. Spr. wijst er vervolgens op, dat zoo wel zijn juridische als zijn philosophische stu die eigenlijk slechts verknipte historie studies waren, met de uitdrukkelijke be doeling de ervaring van het leven, dat er is, aan te vullen met de kennis van het leven dat geweest i£ Vandaar dat de overgang naar de beroepmatige geschied- vorsching geleidelijk is. De buitengewoon, gunstige positie, waarin Groen als) Kabinetssecretaris in 1830 een gewichtig stuk van de contempo- raire geschiedenis in dubbelen zin mocht meemaken, voltooide p,rjactisch zijn op voeding tot geschiedschrijver. Wat zijn oordeelsvermogen betreft meende spr. dat Groen in stede van dog matisch, scherp critisch was aangelegd. Hier is Plato de leermeester. Niet Plato de wijsgeer heeft hem geïnfluenceerd, maar de Platonische Socrates. Van dezen leert hij den Platonischen twijfel, de iro nische paradox als middel waardoor de waarheid gekend wordt. Van hen leert hij ook den afkeer van de Sophisten, door wie de paradox als doel, niet als middel wordt gebruikt, waardoor alle waarheid wordt ondermijnd. De jonge Groen was geen dogma ticus, maar na eigen opteekening een scepticus. v Hoe wordt, vraagt spr. ten slotte deze Door de - centrale gemoedsdrift; zijn hartstocht voor de geestelijke vrijheid. Spr. wees er uitvoerig op dat Groen niet de vrijheid als middel begeerde, zooals de vrijzinnigen hem verweten, maar dat de verzekering van deze geestelijke vrijheid voor Groen meer en meer hoogste staats doel werd. Spr. toonde met citaten uit on uitgegeven brieven, dat deze vrijheids zucht ook reeds in Groen's jeugd de cen trale trek in zijn karakter was. Nimmer zullen wij, besloot spr. Groen's grootheid dan ook ten volle waardeeren, tenzij wij begrijpen, dat hij zelf aan het eind van zijn leven schreef, niet alleen' a n t i-r e- v o lu t i o n el i i* was/ maai' tevens en juist deswege tevens onze eenige conse quente liberaal. Prof. Blók maakte ten slotte eenige op merkingen, die door spr. werden beant woord. De Voorzitter, de heer Dr. Sterck uit Haarlem, dankte dein spr. voor zijne van veel studie getuigende voordracht. Ontspanningsavonden voor gemobili- seerden. Door de Commissie voor ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerden werd op het eind van het vorig jaar een drietal heeren aangezocht, een centrale te vor men, welke zich met het samenstellen van ontspanningsavonden zou bezighouden. De Centrale richtte zich met een circulaire tot verschillende vereenigingen hier ter stede, om medewerking te verzoeken. Ver scheidene zeiden deze medewerking toe, zoodat de Centrale jn staat was, met steun van verschillende zijden, reeds meerdere avonden te organiseeren. Gisteravond vond reeds de vijfde ont spanningsavond plaats, door de R.-K. Red. Kam. „Vondel" voor haar rekening genomen. Een driebedrijvig kluchtspel en een aantal zeer goed verzorgde voordrach ten deden de aanwezigen vaak schudden van het lachen, 't werd, mede omdat men met bis-nummertjes niet karig was, laat en het was „onzen jongens" aan te zien, dat zij zich kostelijk amuseerden, waaraan zij door 'n daverend applaus meermalen uiting trachten te geven. Jubileum. Woensdag 13 Januari a.s. hoopt den heer G. Hendriks den dag te herdenken, dat hij 25 jaar als agent werk zaam is voor de Levensverz.-Maats. „Utrecht". Groot auditorium. De verbouwing van het groot auditorium der universiteit is thans zoover gevorderd, dat het, behou dens onvoorziene omstandigheden, cp 8 Febr., De Dies der Leidsche Hoogeschool, weer jn gebruik zal kunnen genomen worden. Gymnasium. Curatoren van het Gym nasium stellen den Raad voor dr. P. van Lohhuizen wederom voor den tijd van een jaar te benoemen tot leeraar in de na tuurkunde aan het gymnasium, ingaande 5 Dec. 1914. Ortwi kefïng en ontspanning voor werk- loozen. Op verzoek van B. en W. heb ben eenige ingezetenen zich tot een com missie gevormd, welke ten doel heeft, na te gaan, of het wensche-lijk is, maatrege len te treffen tot het verschaffen van ge legenheid tot ontwikkeling en ontspan ning voor werkloozen en, indien de com missie meent van wel, zich daarmede te belasten. Hedenavond zal de commissie door den burgemeester ten stadhuize wor den geïnstalleerd. B. en W. hebben ook de verschillende vereenigingen aangezocht een lid aan te wijzen om in de commissie zitting te ne men. Statuten. De St.Ct. no. 7 bevat de af drukken van de akten betreffende de N.V. Familie-Bioscoop alhier. De vennootschap heeft ten doel: a. bet oprichten en exploiteeren van één of meer bioscooptheaters te Leiden of elders; b. het geven van andere publieke vermakelijk heden; c. het koopen en verkoopen, huren en verhuren van films; d. het verhuren harer lokalen voor verschillende doelein den; e. al hetgeen in den ruimsten zin be hoort tot, of verband houdt met de sub a, b, c en d genoemde doeleinden. Het kapi taal der vennootschap bedraagt f 30,000, verdeeld in aandeelen van f 1000. Broodprijzen. De burgemeester heelt bepaald, dat met ingang van 11 dezer de prijzen van het wittebrood zijn tot 10'/a ct. per 4i/é ons en van het tarwe brood tot 87a £ent per 4y2 ons. Aanvoer van boter. Men deelt ons mede Met de aanvoer van boter op de waag alhier blijft het treurig gesteld. He denmorgen was de aanvoer al bijzonder gering n.l. 87 1/8 vaten en 29 1/16 vaten, wegende 2030 K.G. Tal van handelaren konden er niet in slagen boter te bemach tigen. De prijzen waren van 64 tot f 68, d. i. van f 2 tot f 6 boven den maximum' prijs, een prijs, die grif werd betaald. De oorzaak schuilt hoofdzakelijk nergens an ders in als dat bet. percentage van de uit voer, dat thans 60 bedraagt, veel te hoog is. Zooals het nu gaat kunnen de handelaren hun afnemers niet aan boter helpen. ALPHEN. Een waar kunstgenot. Zooals L-ijkt uit een advertentie in dit nummer zal te Alphen Woensdag en Donderdag worden opgevoerd het zeg- en zangspel „De He- melsche Altaarwaclit". Wij willen er de lezers nog eens op wijzen, dat dit tooneel- spel een meesterstuk is van den bekenden tooneel-dichter kap. Willem Smulders en het waarlijk een genot is naar die heer lijke, kinderlijke poëzie, vertolkend zulke hoog-verheven gedachten, te luisteren. Naar wij vernemen, is de regie zoodanig verzorgd, dat de uitvoering .aan hooge eischen zal voldoen. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Voorzitter; Burgemeester Mr. A. Slob. j>fc- r ii-lfl-ii—t ~J" r 1 kelijke opening een nieuwjaarsspeech, waarin hij de voornaamste gebeur tenissen die er in het afgeloopen jaar in de gemeente zijn voorgevallen de revue doet passeeren, den buitengewonen arbeid herdenkt die van de ambtenaren gevergd is geworden en. eindigt met den wcnscli dat 1915 een in alle opzichten voor de ge meente rijk gezegend jaar inoge worden. De heer Kooy dankt als oudst aanwezig lid den voorzitter namens den Raad voor diens vriendelijke woorden en hoopt dat de voorzitter met zijn gezin nog vele jaren in de gemeente moge verkeeren en ge spaard moge blijven. Ingekomen waren o.a.: missives van Ged. Staten. Jaarverslag van de Commis sie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt dat er in 1914 een 193-tal ouders zijn opgeroepen geweest om voor de commis sie te verschijnen: tevens is er een adres gericht aan de Regeering om veldarbeid voor leerplichtige kinderen te verbieden. Mededeeling van door B. en W. gedane aanbestedingen, welke worden goedge keurd en gegund overeenkomstig de voor stellen van B. en W. Voorts wordt nog een verzoek ingewilligd onder zekere voor waarden om een schoollokaal te Vijfhui zen beschikbaar te stellen voor ontwikke ling en ontspanning van militairen. Voor zoover niet anders is beslist geworden worden de diverse ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer R. Bakker, hoofd van de o. 1. school no. 10, wordt op zijn verzoek eervol ontsag verleend wegens zijne be noeming elders. Aan de gymnastiek- en schermvereeniging te Hoofddorp wordt een bedrag van f 150 toegestaan, hetwelk deze vereeniging .te kort was gekomen tijdens het gehouden turnfeest. Ten behoeve van de volkshuisvesting wordt op voorstel van B. en W. na uitgebreide discussies in be ginsel besloten de boerderij van N. Vester te Nieuw-Vennep en gelegen in het uit breidingsplan aldaar, aan te koopen. Met inbegrip van het aanleggen van twee we gen naar het station, het aanleggen van., een plantsoen bii het station aldaar en be planting der wegen komt deze aankoop de gemeente te staan op een uitgaaf van f 44,500. Na advies van de gezondheids commissie zal een en ander definitief wor den vastgesteld. Omdat hieiwer toch ge confereerd moet worden met de directie van de H. S. M. stelt de heer Knaap voor dat tevens gevraagd zal worden om de spoorbruggen te Hoofddorp en Nicuw- Vennep op bepaalde uren voor het publiek open te stellen. De Voorzitter ïegt bespreking hiervan toe bij B. en W. Door .B. en-W. wordt voorgesteld het Raadhuis te doen verbouwen en in verband met do groote uitbreiding van werkzaamheden nog twee ambtenaren te benoemen, waar van een voor vast en een tijdelijk, elk op een traktement van f 1000. Hierover ont staan. uitgebreide discussies, waarna de heer VanZijverden het voorstel doet het voorstel van B. en W. aan te houden, hetgeen wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Door den Raad worden E. en W. gemach- tigd om aan den heer G. de Goederen të Woerden een aantal boomen te N. Vennep en te Hoofddorp te verkoopen voor een ge zamenlijk bedrag van f 1658. Voor de verlichting van Zwanenburg zijn reeds door de bewoners 8 lantaarns geplaatst, doch zij zouden er nog gaarne een 3-tal bij hebben. B. en W. stellen voor om f 50 toe te staan hiervoor ais een sub sidie. De heer Knaap wil geen uitzonde ring maken en stelt voor om de nog restee- rende gelden ook toe te staan, n.l. een be drag van f 64 over 1914. Dit wordt toege staan. De Voorzitter zegt op een vraag van L. van R e e u w ij k of er nog gedacht wordt om een asehman vcor Zwanenburg, dat er voor dit dorp nog zoo veel op het programma staat en wel ec?\ nieuwe onderwijzerswoning, een véld- wachterswoning, een brandspuithuis, enz. B. en W. stellen voor 500 zak tarwe ter beschikking der bevolking in deze gemeen te te stellen tegen een prijs, gemalen, van f 11 per zak. Hiertegen werden zoovele bezwaren in het midden gebracht dat het ten slotte werd aangehouden. De rondvraag leverde geen bijzonders np, waarna de overige punten der agenda bestemd voor een geheime zitting, mede werden aangehouden tot een volgende zit ting. Daarna werd de vergadering geslo ten. LISSE. Een mooi voorbeeld. Gisterenavond zijn niet minder dan 64 leden onzer Bondsafdeeling naar Noordwijkerhout vertrokken om een gesloten Retraite te houden. Straatverlichting. Vanaf de Room- sche Kerk tot de derden Poellaan circu leert een adres voor betere straatverlich ting. Wanneer het volteekend is zal het aan den Gemeentderaad verzonden wor den. Kruisverbond. Het Kruisverbond St. Jan de Dooper hield gisteravond een ver gadering in het Bondsgebouw. De voor zitter wenschte allen een Zalig Nieuw jaar. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. De voorz. deelt-mede, dat aan de beurt van aftreding zijn M. Buschman, C. v. Leeuwen en L. Schoorl; de laatste niet herkiesbaar. Namen van candidaten worden ingewacht. De heer J. Romijn brengt verslag uit van de 10e algemeene vergadering. De voorzitter brengt hem hiervoor dank. Hierna volgt een zakelijke bespreking over het nut van Reddings brigades. OUDEWETERING. Schouw. De schouw over schoorstee- nen en stookplaatsen zal alhier in de week van 1116 Jan. a. s. gehouden wor den. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De heer J. W. de Bruin heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Burg. Stand. Loop der bevolking van Voorschoten over 1914: ingekomen 183 mannen, 208 vrouwen, totaal 391. Gebo ren 43 jongens en 40 meisjes, totaal 83. Totaal vermeerdering 474. Vertrokken: 162 mannen en 203 vrouwen, totaal 365. Over leden 18 mannen en 18 mannen, totaal 36. Totaal vermindering 401. De bevolking is dus toegenomen met 73 personen, zoodat zij thans bedraagt 3682. Nat. Militie. De inschrijving voor de lotelingen van de Nationale Militie, n.l. jongelingen die in 1896 zijn geboren zal plaats hebben op Maandag 18 Januari "s morgens van 101 uur op het Raadhuis alhier. Tooneeiver. „St. Genesius". In de gisterenavond gehouden vergadering van de Tooneeiver. „St. Gensius" werd beslo ten dezen winter nog twee uitvoeringen te geven. In plaats van den heer J. Grun- dehen, die wegens drukke werkzaamheden als secretaris bedankt had, werd gekozen de heer A. J. Vreeburg. Zeven nieuwe le den werden met algemeene stemmen aan genomen. R.-K. Bouwvakvereeniging. Dinsdag a.s. zal de R.-K. Bouwvakvereeniging des avonds te half acht haar eerste jaarver gadering houden in liet gebouw van den R.-K. Volksbond. WARMOND. R.-K. Volksbond. Het bestuur van den Volksbond heeft besloten in den loop van den Vastenavond een feestavond je te or ganiseeren. Leden van den Bond, die deel uitmaken van een der twee hier bestaan de tooneelgezelschappen zijn hïèrvoor aan gezocht en hebben hunne medewerking toegezegd. Stratenplan. Tegen het ter visie lig gend stratenplan. op last van het Ge meentebestuur ontworpen door den heer Spijker, architect te Leiden zijn eenige bezwaren ingekomen. Het plan tot demping van de sloot op de Heerengracht zal geen doorgang heb ben, tengevolge van een reclame inge diend door den heer Van Zijst, den eige naar van „Zijl-zicht." WASSENAAR. Een mooie gift. De Chr. Zangvereeni- ging „Zingt den Heer" had 't genoegen f 40.83 te kunnen afdragen aan 't Natio naal Steuncomité 1914. ZEVENHOVEN. Gemeenteveldwachter. Als opvolger van den heer T. de Bruin, gemeenteveld wachter alhier, die wegens hoogen leeftijd ontslag heeft gevraagd, is benoemd den heer S. van Drio van Dordrecht, die met ingang van Februari de betrekking zal aanvaarden. ZOETERWCUDE. Inbraak. Bij een paar tuinders zijn in den nacht in een paar in den polder alhier alleen staande schuren ingebroken, en daaruit eenige voorwerpen ontvreemd. De daders of de dader hebben van alios i overhoop gehaald*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2