getting die zij, arme verdrevenen van huis en hof, hier mochten ondervinden, terwijl eene andere aan elk der Commissieleden eene opdracht vereerde, op perkament en op naam gesteld, bestaande in een keurig uitgevoerden krans van bloemen en groen in de natuurlijke kleuren geschilderd, te midden waarvan men o.a. leest een dank bare herinnering der Belgische Vluchte lingen." Het Belgische wapen, alsmede een strik in de nationale Belgische kleuren, geflankeerd door de jaartallen 1914—1915 besluiten het geheel. Daar was nog aan toegevoegd, een van hartelijken dank en erkentelijkheid getuigend schrijven met 't opschrift: ,,De gastvrijheid is de edelste gave van een Voïk" en met vermelding van al de namen (en adressen) van hen, die in ,,de Toelast" een onderkomen hebben gehad of nog genoten. De geheele uitvoe ring van dia opdracht, getuigde van liefde voor de taak, die enkelen hunner op zich hadden genomen zelf uit te voeren en dan ook het taai geduld, maar goed gevolg hadden ten einde gebracht en zulks ver hoogt dan ook niet weinig de waarde van het aangebodene. Een der Commissieleden nam daarop het woord, wijzende op onzen plicht als mensch en broeder, ongeacht stand, gods dienst of nationaliteit, om elkander te steunen en ter zijde te staan, niet 't minst irx dagen van strijd en ellende, die thans doorgemaakt worden. Een hartelijk applaus volgde op deze woorden. 't Was een goedgeslaagde avond. Rijnland. Benoemd is tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, provin ciën Noord-Holland en Zuid-Holland, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, te 's-Gravenhage. Rechterbeen gebroken. De 17-jarige M. F. slipte gistermiddag met zijn rijwiel in de Haarlemmerstraat en kwam te val len. De val was van dien aard, dat hij moeilijk kon gaan. Binnengedragen in den winkel van de firma Jamin, was dr. Mul der spoedig ter plaatse, die constateerde dat het rechterbeen boven den enkel ge broken was. Per rijtuig werd de jonge man naar zijn woning vervoerd. Boefjes. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt tegen twee jongens, die in een sigarenwinkel in de Breestraat eenige doosjes sigaretten hadden wegge nomen. Brand. In een kamer der eerste ver dieping van het gebouw, aan het Rapen burg, waarin de Nationale Bank gevestigd is, brak gistermiddag brand uit, doordat een gummi-slang van een brandend gas- toestel vuur vatte. Het vuur deelde zich mede aan het behangselpapier en gordij- nen. De slangenwagen was spoedig ter plaatse en met eenige slangen op de wa terleiding wist men het vuur tot de* kamer te beperken, die geheel uitbrandde. Alle waarden der bank, werden zoodra de brand bemerkt werd in veiligheid ge bracht. Alles was verzekerd. Er is veel waterschade. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken. G. L. Muijzert, Leiderdorp, Bronkhorst- straat 27. E. H. Rap, 's-Hertogenbosch, Hanen- straat 25. Mej. W. A. Laatrühe, Aalten (Gr.), hoofd Openb. Fröbelschool. P. Langeveld, Amsterdam, Waldeck Pyrmontlaan 6. Mei. H. C. Smits, Noordwijk, Kerk straat 43. Mej. W. E. Kronenberg, Rijswijk (Z.-H.)-, Tuinbouwschool. W. I. J. Burghoudt, Rotterdam, Zwarte Paardenstraat 105. G. PI. v. Driel, Amsterdam, Scliippers- gracht 11. T. D. Braaksma, Schiedam, St. Lidui- nenstraat 21. W. Brugman, Enschede, Kuipersdijk 5. Mej. H. Wiggers, idem, Spelbergsche weg 22. D. C. Bristijn, Deventer, Smedenstr. 26. M. W. L. v. Alphen, Oegstgeest, Witte Huis. J. L. Kleijn, Rotterdam, Binnenweg 96a. H. Krekel, Groningen, N. Kerkstr. la. P. de Rie, Rotterdam, Warmoezier- straat 9c. A. P. de Graaf, Leiderdorp, Bronkhorst- straat 22a. H. Verver, Amsterdam, Majubastr. 12. Chr. Verhoeven, Leiderdorp, Verl. Mau- ritsstr. 46. Mej. G. Visch, Den Haag, Scheepers- straat 52. G. Kuijf, Utrecht, v. d. Helststr. 4. Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. B. Th. W. van Hasselt, student, Bree straat 69. J. Karelse, dienstbode, Witte Singel 36. R. E. G. Arlaud, verpleegster, Academ. Ziekenhuis. A. Moeliker en gez., bankwerker, Staal- wijkstraat 9. M. J. van Nieuwkuyk, student, Nicuw- straat 9. H. C. Wesselius en gez., machinist, Jou- bertstraat 1. J. C. H. Friederich en gez., O.-I. ambte naar. Thorbeckestraat 14. A. Eeuwijk en gez., schipper, Konings straat 37. G. H. Buyn, dienstbode, Nieuwe Bees tenmarkt 8. D. Kramp en gez., letterzetter, Pr. Steyn- straat 7. P. Akkerhof en gez., fabrieksarbeider, Oude Rijn 87. W. van den Berg en gez., tuinder, Utr. Jaagpad 72. E. Drewes, surnumerair post-, tel.- en telef.dienst. Haarlemmerstr. 226. W. K. Brevet, Rapenburg 4. C. Fransen en gez., Goenhovenstr. 14. ALPHEN. Ongevallenverzekering. In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van beroep heeft de uitspraak plaats gehad in het hooger beroep van L. W., raillcgger-ballastmaat- 9chappij te Alphen a.d. Rijn, tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te 's-Gra venhage, houdende bevestiging der beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, waar bij hem schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongesval, ten gevolge waar van hij letsel aan zijn scheenbeen zou hebben bekomen, wijl niet is gebleken, dat het aangegeven letsel Hét, letsel het gevolg is geweest van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak en verklaarde eischer niet-ontvan- kelijk in zijn eerst bij beroepschrift gedane vordering van geneeskundige behandeling. KATWIJK. Steuncomité. Het Steuncomité heeft per circulaire aan alle bemiddelden een verzoek gericht om eenige flnancieelen steun. Het Comité stelt zich voor dat ieder zal bijdragen naar verhouding berekend naar zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag en vraag een bedrag gelijkstaande aan 50 van dien aanslag. Dit bedrag kan in termijnen worden betaald en er zal niet meer gevraagd worden dan noo- dig zal blijken. Deze gelden zifnTïöofd- zgkelijk bestemd om in deze toch al treu rige tijden de werkeloosheid en daardoor tegelijk de armoede te voorkomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Leger. De tijdelijke officier van ge zondheid 2e klasse, J. L. Siemens, van liet 15e regiment infanterie wordt overge plaatst bij het Militair hospitaal te Am sterdam, terwijl in diens plaats zal treden de onlangs benoemde reserve-officier van gezondheid 2e klasse T. S. van Raven- swaay. LEIMDIDEN. R.-K. Boerenbond. Alhier had Maan dagmorgen om half elf in de zaal van J. Keijzer een vergadering plaats, ten einde te komen tot oprichting eener Afdeeling van den R. K. Boerenbond. Nadat de ver gadering door den Weleerw. Heer Kape laan met den Christelijken groet was ge opend, verkreeg de heer Engels uit Lei den het woord en stond een oogenblik stil bij het instituut der Kath. Soc. Actie met haar uitgebreide bibliotheek op sociaal ge bied. Daarop verwees hij op de voordee- len geestelijke en stoffelijke, die aan het vereenigingsleven zijn verbonden. De land bouwer komt door zijn bedrijf en zijn han del zoo licht in aanraking met personen met zgn. moderne ideeën behept. In zijn vereeniging zal de landbouwer leeren, wat hij te antwoorden heeft op de opwerpin gen, die er gemaakt worden, wat hij te houden heeft van de moderne denkbeelden, dieper woi'den verkondigd. En de stoffe lijke voordeelen van het vereenigingsleven zijn niet minder belangrijk. Tastbaar dui delijk werden ze door spr. voorgesteld. Spr. wees op het voorbeeld der arbeiders beweging en Middenstandsactie. De land bouwer kan door zijn Bond geldelijke voor deelen behalen door onderlinge verzeke ring. Waar echter dergelijke verzekerin gen of coöperaties reeds bestonden, wenschte de Boerenbond daaraan geen af breuk te doen. De landbouwer kan verder voordeel trekken uit cursussen, die er van wege den Bond zullen gegeven worden: en als ons land door Gods Voorzienigheid van oorlog mag gespaard blijven, gaat de Holl. land- en tuinbouw een gouden toekomst te gemoet. De eenling zal hier weinig voor deel behalen, maar rijke voordeelen zullen worden afgeworpen door een machtige or ganisatie van den landbouwerstand, welke bestuurd zal worden door mannen die op% dit gebied hun sporen hebben verdiend. Geen wonder, dat de lezing met luid applaus gesloten werd. De 34 aanwezigen traden als lid der 'organisatie tóe. Een voorloopig Bestuur, bestaande uit de Hee- ren Th. B. Noordman, A. Kiebert, C. Broekhuizen, H. Visser en G. D- van Leeu wen werd gekozen. Aan spr. werd namens allen dank gebracht door den Weleerw. Heer Kapelaan, die de vergadering sloot met den christelijken groet. RIJNZATERWOUDE. Paard op hol. Madhdag geraakte het paard van den melkboer v. D. op hol, doordat het voorijzer van den wagen brak. Het paard is doorgehold tot het dorp waar het tot staan werd gebracht. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor; alleen een lantaarnpaal werd de dupe van de historie. SASSENHEIM. Land- en Tuinbouw. In de Dinsdag avond gehouden vergadering van de af deeling Land- en Tuinbouwknechts van den Ned. R.-K. Volksbond, werden door den secretaris notulen en jaarverslag voor gelezen, welke goedgekeurd werden. Aan het verslag van den penningmeester ont- leenen wij, dat de inkomsten hadden be dragen f 257.28 1/2, de uitgaven f 264.91 1/2, derhalve een saldo van f7.63. Als bestuurs leden werden herkozen de heëren P. v. d. Voort, J. v. Buiten, A. v. d. Burg, P. Lan- gelaan en J. Prunen. Een breede discussie volgde over de verhuurkwestie. De vergadering had veel beter bezocht kunnen zijn. VOORHOUT. Accuraat. Was „Herman Boerhaave" bekend in andere werelddeelen in de 17de eeuw. in de 20ste eeuw heeft hij zeker nog de zelfde bekendheid hetgeen door het vol gende werd bewezen: Op 24 November j.l. werd een prentbrief kaart gejjost te Semarang (Ned.-Indië) met het volgende adres: Den Heer C. Paarde- kooper ..Hotel B.oerhaav e", en in den linkerbenedenhoek den naam van den afzender. Deze kaart werd door den gea dresseerde ontvangen in den morgen van 1 Januari j.l. De posterij had boven het adres in rood geschreven „Holland", wat haar (de kaart) den weg derwaarts heeft gewezen; daar aangekomen was de bij voeging „Voorhout bij Leiden" (ongetwij feld overgenomen uit de groote Fransche encyclopedie of althans aan een daarin voorkomende beschrijving over den grootcn kruidkundige ontleend) voldoende om haar aan het juiste adres bezorgd te krij gen. Was in de 17de eeuw nog noodig om op een brief uit Azië „Europa" te voegen, thans schijnt ook dit, dank zij de accurate posterijen niet noodig, en dat in oorlogs tijden nu alles zeker minder geregeld zal zijn dan in gewone omstandigheden. ZEVENHOVEN. Droevig ongeval. Bij den landbouwer S. alhier, had een droevig ongeval plaats. Een bij hem inwonende zuster zijner vrouw vond men verdronken voor de stoep aan den waterkant liggende. De ongelukkige was lijdende aan toevallen. Men vermoedt dat zij op de stoep met werk bezig zijnde door een toeval is getroffen. ZOETERWOUDE. Tramplannen? De geruchten over tramlijn en tramplannen blijven hardnek kig aanhouden. Hedenmorgen inspecteer den verschillende heeren, gezeten in een drietal auto's den Heerenweg bij het nieu we Rijn- en Schiekanaal. Naar men ons mededeelde waren het waterstaat-autori teiten. Ook onze burgemeester en wethou der Kaptein maakten deel van het gezel schap uit. Ook dit bezoek wordt in ver band gebracht met het aanleggen van een tramlijn. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te IJsselmuiden den WelEerw. heer H. van Meegerentot Pastoor te Oldebroek den WelEerw. heer T. A. Spaan tot pastoor te Oosterholt den WelEerw. heer B. F. Savenije; tot pastoor te Compascum den WelEerw. heer J. J. van den Burg; tot assistent te Lettele den WelEerw. heer A. van Hofslot. In het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht, overleed gisteren, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, de Z.Eerw. heer E. F. Branten, pastoor van Lieshout. De overledene werd in 1856 geboren, in 1880 priester gewijd en was sinds 1902 pastoor te 'Lieshout. Rechtzaken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Door den Leidschen Kantonrechter zijn gedurende het afgeloopen jaar gewezen 3069 vonnissen in strafzaken; voorts werden er 316 vonnissen gewezen in civiele zaken, waar van 75 betrekkelijk de wet op het arbeids contract. HAAGSCHE RECHTBANK. Mishandeling van een hit. De advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage vorderde gisteren bevestiging van het vonnis van de rechtbank waarbij- J. P., kuiper te Katwijk, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, wegens mishande ling van een hit aan het strand tusschen Katwijk en Noordwijk. Mr. Fraurie Berensteijn pleitte vrijspraak voor bekl., op grond dat geen dierenmishan deling had pjaats geluyLin den zin. van art. 254 W. v. S. PI. betoogde^ dat hier paarden- dressuur had plaats gehad. Het dier dat kop pig was moest bruikbaar gemaakt worden. Opzet was niet mishandelen maar het dier te leeren in het gareel te loopen. Subsidiair riep pl. de clementie voor bekl. in. Uitspraak 13 Jan. '15. Lotisico. In het proces van een Leidschc dame tegen Lotisico, betreffende de geldigheid van de voorgenomen conversie van de Lolisico-polis- sen, in verband met de beweerde schorsing van de staatsloterij bij het uitbreken van den oorlogstoestand, heeft de procureur van Loti sico, mr. L. P. Denekamp, in verband met zijn vroeger aangekondigd voornemen om de zaak niet te rekken, afgezien van het nemen van een conclusie van dupliek, en heeft de rechtbank de pleidooien bepaald op 19 Maart. De rechtbank vond geen termen om in te willigen het verzoek van mr. Denekamp, om ter bespoediging van de zaak, een afzonder lijken rechtsdag voor de pleidooien toe te staan HAAGSCHE RECHTBANK. Het Openbaar Ministerie bij de Recht bank vorderde heden bekrachtiging van het verstek-vonnis waarbij J. L., los werk man, te Leiden, werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegen9 huisvredebreuk. Uitspraak over 8 dagen. Wederrechtelijke vrijheidsberooving en mishandeling. Gisteren stond voor de Rechtbank te Arnhem terecht Th. P., chef-veldwachter te Ede, ter zake dat hij op 1 November jl. zekeren Barten wederrechtelijk 's nachts in het arrestanten-lokaal heeft opgesloten en hem in dat lokaal heeft mishandeld. Beklaagde verklaarde, dat hij in den avond, omstreeks 10 uur B. en eenige an dere jongens passeerde, toen B. op den grond spuwde, hem (beklaagde) aankij kende. Hij heeft dit opgevat als een belee- diging en toen B. niet wilde voldoen aan zijn last om naar huis te gaan, heeft hij hem meegenomen en door den rijksveld wachter Modderkolk en den gemeente veldwachter Christiaans in het arrestan tenlokaal laten brengen. Hij ontkent hem daar geslagen te hebben. Get. B. verklaarde, dat hij den chef niets had gezegd of gedaan, toen deze hem gelastte naar huis te gaan. Toen hij even later met zijn kameraden naar huis ging, werd hij door den beklaagde aangegrepen, waarbij hij hem de kleeren stuk trok. Toen hij door een der veldwachters in het ar restantenlokaal was gebracht, kwam iemand binnen, dien hij in de duisternis niet kon herkennen. Deze sloeg hem eenige malen met, een hard voorwerp op het hoofd, waardoor hem bloed uit neus en mond liep. Beide andere veldwachters verklaarden B. van den chef te hebben overgenomen. De gemeente-veldwachter legde B. op de brits in het arrestanten-lokaal; toen kwam de chef binnen en sloeg B. eenige m^len op het hoofd. Deze zeide toen: „sla mij niet, ik bloed al/' De rijksveldwachter M*. verklaarde, dat de chef het arrestanten-lokaal binnen ging. Hij hoorde toen slaan en getuige B. roe pen: „sla mij niet". Toen beklaagde bui ten kwam stale hii iets in den zak. V*olgen§ beide veldwachters was B. niet dronken en heeft hij zich niet verzet. Het O. M. eischte wegens wederrechte lijke vrijheidsberooving en mishandeling, beide feiten gepleegd door een ambtenaar, 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. P. de Wilde, pleit te wegens het eerste feit oplegging van een clemente straf en voor het tweede vrij spraak. Leger en Vloot. Het garnizoen te Gouda. Naar de Goudsche Ct. meldt heeft naar aanleiding van het stellig gerucht in de ge meente Gouda, dat het garnizoen naar elders verplaatst zou worden, het bestuur der Kamer van Koophandel zich gewend tot den opper bevelhebber en hem telegrafisch verzocht met het oog op de groote belangen, die daaraan voor Gouda verbonden zijn, om het garnizoen niet uit Gouda weg te nemen. Namens het bestuur van de vereeniging „Gouda Vooruit" werd een telegram gezonden aan het Kamerhd voor Gouda, ten einde diens tussehenkomst in te roepen bij de hooge auto riteiten. De Goudsche Winkeliers vereeniging richtte eveneens een telegram aan mr. Van Doorn en tevens aan den Minister van Oorlog. Bij het bezoek van jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn gisterenmiddag aan den Minister van Oorlog werd hem, medegedeeld, dat op het besluit tot wegneming van het garnizoen uit Gouda niet kan worden teruggekomen, omdat de recruten in den kortst mogelijken tijd moe ten worden geoefend en daarvoor te Gouda de gelegenheid ontbreekt. Dit besluit geldt slechts voor den tijd van de mobilisatie, al blijft de kans bestaan, dat ook na dien het garnizoen van Gouda naar elders gaat. Mr. Van Doorn heeft zich daarop gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en hem verzocht bij zijn ambtgenoot van Oorlog steun te verleenen, aan de pogingen, die door mr. Van Doorn zullen worden aan gewend bij den opperbevelhebber om te trach ten of Gouda op de een of andere wijze voor het verlies van het garnizoen schadeloos'zou kunnen worden gesteld. De Minister van Binncnl. Zaken heeft steun in deze toegezegd. Inleving lichting 1914. Bij Kon. besluit van 2 dezer is bepaald, dat de krachtens Kon. besluit van 7 September 1014 uitgestelde inlijving van lotelingen voor «..e lichting der militie van 1914 geschiedt a. voor zooveel betreft hen die bestemd zijn voor een der regimenten veld-artillerie of voor het korps rijdende artillerie, in het tijdvak van 1620 Jan. 1915; b. voor zooveel betreft hen die bestemd zijn voor een der regimenten huzaren, in drie ge deelten, achtereenvolgens in de tijdvakken 1620 Januari, 15 Maart en 1620 April 1915; c. voor zooveel betreft hen die bestemd zijn voor het regiment genietroepen, in het tijdvak 16—20 Januari 1915. Van de lichting 1914 zullen alsnog worden ingelijfd op 1819 Jan. a.s. lo. 1/3 gedeelte van het getal der lotelingen toegewezen aan de regimenten huzaren. 2o. de lotelingen toegewezen aan de regi menten veld-artillerie en aan het korps rijden de artillerie; 3o. de lotelingen, toegewezen aan het regi ment genietroepen, voor zooveel zij als ambte naar bij de post en telegraphie belast zijn met toesteldienst; begin Maart en ongeveer half April 1915 tel kens 1/3 gedeelte van het getal der lotelingen toegewezen aan de regimenten huzaren; Alleen om zeer gewichtige redenen waar- onder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven lotelingen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoe digste zelf hun verlangen bij (ongezcgeld, ver zoekschrift aan den Minister van Oorlog te kennen geven, met overlegging van een deug delijk bewijsstuk omtrent het werkelijk be staan van de reden der aanvrage. De dienst plichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Opheffing bereden mitraillenrafdeelingcn. De commandanten van de vier bereden Mitrailleurafdeelingen hebben van den Minister van Oorlog aanschrijving gehad, dat de onder hun bevel staande afdeelingen na de mobilisatie zullen worden opgeheven en het personeel bij het korps waartoe zij behoorden zullen terug- keeren. De mitrailleurpeletons bij de regimenten met hondenbespanning zullen in verband daarmede belangrijk worden uitgebreid. Laatste berichten. De Leening. De Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp alhier, heeft voor één millioen gulden ingeschreven in de Staatsleening. Naar wij vernemen is door- de Konink lijke Petroleum-Maatschappij niet voor 25 millioen, doch voor 10 millioen gulden in geschreven. De inschrijving op de leening is openge steld op 411 kantoren, te weten bij den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, op 21 betaalmeesterskantoren, 288 ontvangerskantoren op plaatsen waar geen betaalmeesters gevestigd zijn, en op 101 hoofdpostkantoren (geen hulppostkan toren) op plaatsen waar geen ontvangers gevestigd zijn. Van de 411 kantoren waar de inschrij ving is opengesteld zijn er tot heden (inbe grepen bij den agent vah 't Ministerie van Financiën en bij de betaalmeesters) 330 waar voor de leening is ingeschreven. Op 81 kantoren is nog niet ingeschreven. Er is ingeschreven op 87 postkantoren, bij 242 ontvangers, bij alle betaalmeesters en bij den agent van het Ministerie van Financiën te' Amsterdam. Het aantal kantoren waar werd inge schreven bedroeg op Zaterdag (eerste dag) 170, Maandag 200, Dinsdag 230 en gister (Woensdag) 258. Haagsche Tram. In de Raadszitting van Maandag a.s. is, naar wij vernemen, een interpellatie te verwachten van het raadslid Harms over het nog niet Ln werking treden van het arbeidsreglement .van het H. T. M.-perso- neel. H. IJ. S. M. Het verluidt dat bij de Directie d..-r H. IJ. S. M. plannen bestaan om het per soneel een contract voor den tijd van 3 jaar te laten teekenen. De Directie zou hiertoe willen overgaan om dat zij, na de beëin diging van den oorlog, een groot verloop van spoorwegpersoneel naar België vreest en zij evenals in 1896, toen een groot aan tal spoorwegmannen naar Zuid-Afrika trok om in dienst te treden bij de spoor wegen aldaar, de beste werkkrachten zou moeten missen. Conferentie te Londen. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat Zaterdag of Zondag a.s. te Londen ter bespreking van den oorlogstoestand een conferentie zal plaats hebben van een twaalftal vooraanstaande leiders der S. D. A. P. der oorlogvoerende landen, België, Engeland en Frankrijk, welke partijen geen vertegenwoordiger zullen zenden naar de Intern. Conf. te Kopenhagen '.an de S. D. A. P. uit onzijdig gebleven staten. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS. Officieel Vrij levendige be schieting met geschut heeft plaats gehad in de streek van Zillebeke. Onze positie in Argonne is gehandhaafd. Wij maakten kleine vorderingen bij Alt- kirch. PARIJS. Volgens een bericht uit Belfort worden de gevechten in den boven-Elzas zeer moorddadig voor de Duitschers, die bijna overal de Roode Kruisvlag hijschen om het vuur van de Fransche artillerie te ontgaan. N. R. 'Van het Russisch-Turksche gevechts terrein. KONSTANTINOPEL. Mededeeling van den grooten generalen staf Onze uit de richting van Som ai en Baji- roes oprukkende troepen hebben Oermia bezet, een belangrijk steunpunt van de Russen. N. R. In de Zwarte Zee. Mededeeling van den grooten Turkschen generalen staf Na het onbesliste zeegevecht, dat giste ren tusschen de Russische vloot en de T" s"he kruisers plaats vond, heeft de i -be vloot een Italiaonsch koop vaardijschip in den grond geboord, ofschoon het zijn vlag had geheschen. Werkloosheid in de Vereenigde Staten. Burgemeester Mitchell te New-York heeft in het werkloozcncmité, waarvan rechter Grey voorzitter is, gezegd, dat er 200.000 meer werkloozen waren dan het vorige jaar. Roomsche Agenda. DONDERDAG. Lei de n. Bondsgebouw 9 uur. Vergadering besturen Ned. R.-K. Volksbond en alle R.-K. Vakvereenigingen. ZONDAG. Leiden. Bondsgebouw 12.30 .uur. Vergadering Ned. R.-K. Volksbond. Marktberichten. AMSTERDAM, 6 Januari. V e e. Aange voerd 187 vette kalveren le quai. f 1.16 Af 1.20, 2e qual. 1.14 d 3e qual. 1.10 a per Kjlo, graskalveren f 0.d 51 nuchtere kalveren f 12 a 18, schapen f lammeren, 818 vette varkens, Hollandsche le qual. 67 a 69 c., idem 2c en 3e qual. 65 a 67 c., Overzeesche en Geldersclio lo qual a c., idem 2e en 3e qual. a c. Fransche a c. per kilo. 0melk- en kalikoeien f0a f0 DELFT, 6 Januari. Ter vette varkens- markt waren heden aangevoerd 183 stuks. Prijs f0.68 a f0.74 per kilo. STOMPWIJK. 5 Jan. Eieren. Heden werden ter eierenveiling aangevoerd 868 kip peneieren, die verkocht werden d f 7. fj.60 de 100 stuks, benevens 23 eenden eieren, die f6.10f0.opbrachten. WOERDEN, 6 Jan. Kaas. Op de kaasmarkt waren hecjen 77 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas 1ste soort f41.-- a f 43.dito 2de soort f 38.a f 40.dito zwaardere f 43.50 a f 45.50, dito rijksm. fa fper 50 kg. Handel zeer flauw. DELFT, 7 Januari. Yeo. Vette koeien lc qual. f260 a 375, dito 2e qual. flóO a 260, kalfkoeien 1 qual. f230 a 360, dito 2e qual. f150 a 230; vaarkoeien le qua!, f180 a 275, dito 2e qual. f100 a 180; vette kalveren lo qual. f80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2e qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren f20 a 28,weilammeren famagere varkens f 12 a 36, Biggen f 4.a 12. nuchtere Kalveren f 4.a 32.Paaiden f 50a 260.stieren f af Rundvleesch f 1.— a 0.90 a 0.80. Vet Kalfs- vlecsch fl.25 a 1.15 a 1.05, schapenvleesch a c., lamsvlcesch a c., alles per kilo. Aanvoer 282 Runderen5 Paarden11 vette -Kalveren; 130 magere Kalveren155 Schapen of Lammeren, 283 Varkens; 207 Biggen; 23 Geiten of Bokken. Graan. Rogge f d Tarwe f 15. a 16.Chevaliergerst f a Gerst f 13.a 14.50, Haver f 13.75 a 14.25, Paardenboonen faBruine liooncn f 14.50 a 15.50, Duivcnboonen f vd Groene Erwten f 15.50 a 1C.50, Mixed Muis 11.50 a 12.— per 100 kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f 14.50 a 15.— Boter. Geen notcbring. Aanvoer 85 achtste en 31 zestiende vaten, wegende samen 2010 kg. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 7 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 Harar.mda. Laagste barometerstand 750.7 Vlissingen. Verwachting tot den avond van S Jan. Matige tot krachtige, tijdelijk woliicht storm achtige, zuidwestelijke tot westelijke winden. Betrokken, later wellicht opkl.ircnd. V nar- «chiinlijk nog regen. Dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3