5 De Oorlog. (3e JAARGANG. No. 759! BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21ls cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG JANUARI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettors naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het hoogfeest van Driekoningen verschijnt „De Leidsche Courant" morgen niet. De Liturgie van Driekoningen. Zonder vrees voor tegenspraak mogen wij gerust beweren, dat liet hoogfeest van Driekoningen onder de katholieken een miskend feest is. Zeer velen althans be schouwen het gelijk men het dan noemt als een gewonen door-de-week- schen Zondag, dien zij veelal meer als een last gevoelen dan als een geestelijken vreugdedag beleven. En toch leeren wij van de H. Kerk juist het tegendeel. Zij im mers beschouwt dit feest en viert het als een feest van den altereer sten en hoogsten rang met een eigen octaaf. Daarom ver langt zij ook, dat op dien feestdag onze kerkgebouwen prijken in haar sierlijksten looi, dat onze altaren omhangen zijn met de schitterendste blank-witte gewaden, met de kostbaarste sieraden van glinsterend zilver en glanzend goud, om aan dit feest zoo hoog mogelijken luister bij te zetten, om daardoor des te meer en dieper indruk te maken op de harten der geloovigen. Want het is het feest der Epiphania, der Verschijning of Openbaring van Jezus als God en Koning. Onder dezen naam, welke meer uit drukt dan onze benaming Driekoningen- feest, is het van ouds bekend in de litur gie der Kerk. En voor zoover wij kunnen nagaan is het ook het eerste en n.uictu feest, waarvan een openbax-e liturgische viering in de Kerk is bekend en bewaard bleven. Want zeker x-eeds in het begin der 3e eeuw, doch hoogstwaarschijnlijk al veel vx*oeger, werd dit feest plechtig gevierd in de Oostersche Kerk, waar het waai'schijn- lijk x-eeds door de leei'lingen van den H. Apostel Joarmes is ingesteld. De hoofdge dachte van deze liturgische feestviering, welke toon reeds op den 6en Januai'i plaats had, was de openbaring des, Ileeren als God en Verlos, s e i'. Daarom werd tegelijk ook herdacht de geboorte van Chi'istus, waaraan tevens werd verbonden de herdenking der eerste openbaring van Christus' wondermacht op de builoft te Cana, en de eei"ste openha ring der Epiphania eei'st veel later inge- Zijn doop in den Jordaan. Vooral deze laatste openbaring gaf aan de liturgische viering in het Oosten een bijzondere betee- kenis, doordat op den vóór-avond van het feest op plechtige wijze het doopwater wex-d gewijd en het H. Doopsel werd toegediend aan de catechumenen (de doopleerlingen). Toen onder den invloed der Westersche liturgie aan de viering van Christus' ge boortefeest meer luister wex'd bijgezet, werd op het eind der 4e of het begin der 5e eeuw ook in het Oosten dit laatste feest afzonderlijk geviex*d op den 25en Decem ber en dus gescheiden van het feest der Epiphania. Een bijzondex-en nadruk kx-eeg toen ook bij de feestviering in het Oosten op 6 Januari de openbaring van Christus' Godheid aan de Magi, de Wijzen of Ko ningen uit het oosten. In de Westei'Sche kei'k werd de feestvie ring dei- Epihania eerst veel later inge- voei'd onder den invloed der Oostersche sche liturgie, zoodat dit feest pas op het eind der 4e of het begin der 5e eeuw alge meen werd gevierd in de Westersche ker ken ongeveer tex-zelfder tijd waarin het Oosten het feest van Christus geboorte als afzonderlijk feest van het Westen overnam. Ifier nu was de hoofdgedachte der feestvie ring van Epiphania deze De openbaring van Jezus als Koning aan de Wijzen en daai'door aan alle volkeren der-aarde, dus ook aan de heidenen. Daarmede ging ge paard de hei-denking der openbaring van Christus' Godheid bij Zijn eerste wonder te Cana en bij Zijn doop in den Jordaan. Deze De H. Schrift noemt hen Magi, Wij zen. In Babylonië en Perzië vormden de Magi een afzonderlijke priesterklasse. Zij waren geleerde mannen, die zich over het algemeen toelegden op de natuur-vorsching, vooral van de hemellichamen; zij hielden zich op met sterrenwichelarij en legden droomen uit.. Hoog stonden zij in aanzien, behoorden tot den raad des konings en on der-wezen de koninklijke px-insen. Deze Magi kwamen waarschijnlijk uit Arabië, dat ten Oosten van Palestina lag. Dat er d r i e Magi geweest zijn berust op een aloude overlevering, die eenigen steun vindt in de H. Schrift zelve, welke spx-eekt van drie geschenken, die de Magi aanboden aan het goddelijk Kind. gedachte vormt dan ook den inhoud der Romeinsche liturgie van het Driekoningen feest. Het hoogfeest van Di-iekoningen heeft op de eerste en voornaamste plaats de be- teekenis van het Koningsfeest van Christus. Daaraan is de liturgie der Mis van dit feest geheel ge wijd. Die gedachte wordt zoo majestueus mooi en krachtig, in koninklijken profe- tentaal weeigegeven door het inleidings gebed der Mis: ,,Zie, daar komt de Ileer- ,,scher, de Heer, en een rijk is in Zijn ,,hand, en macht en heerschappij." Waar op de H. Kex-k dan als antwoord juichend volgen doet dien zegenbede van den Psal mist: ,,God, geef Uw oordeel (d. i Uwe rechtsmacht) ,,aan den Koning (Jezus) ,,en Uwe gerechtigheid aan den Zoon des Konings". Driekoningen is het geboortefeest van ons geloofs-leven; en daarom doet de H. Kerk ons in het verzamel-gebed tot God smeeken: ,,dat wij, die U reeds door „het goloof kennen, tot het aanschouwen „van het aanschijn Uwer Majesteit mogen „geraken." En dan hoox-en wij in het Epis tel door den profeet Isaïas weer voorspel len den geestelijken luister, die bij de ver schijning des Zaligmakers zal ten deel vallen aan het nieuwe Jeruzalem, aan de H. Kerk. Dan zullen alle volkeren van ge heel de aarde tot haar stx-oomen met hun ne schatten, zooals vandaag de Magi aan den Koning Jezus hun goud en wierook aanbieden en daardoor den lof des Heeren verkondigen. Terwijl wij vol eerbied opstaan en aan dachtig luisteren, verhaalt ons weer het- Evangelie in zijn eenvoudige taal, maar toch met waarlijk Oostersche pracht en levendigheid die wondex-bai-e gebeux-- tenis met de Magi, geleid door het licht der ster, die zij in het Oosten hadden ge zien, naar den nieuw geboren Koning der Joden. Wij volgen hen van nabij in hun zoeken naar dien kleinen Koning, den gi-ooten God, wij volgen hen in het licht der ai» vul ontzag voor den Goa dat nederige verblijf. Een met de Konin gen treden wij binnen met kloppend har te, om getroffen door dat wonder van goddelijke vernedering en liefde ons neder te werpen voor den grooten Koning der onsterfelijke heerlijkheid, en dan de schat ten onzer huldiging, het goud onzer lief de, de wiex-ook onzer gebeden, de myrrhe onzer vex-sterving en zelfverloochening aan Zijn voeten neder te leggen. Dat doen wij vooi*al bij de Offerande, waar wij Je zus zelf ,het beste wat wij geven kunnen, en met Hem ook ons zeiven aan God als dankbare offergave aanbieden. Want waar lijk hebben wij op dezen feestdag reden in overvloed tot dankbaax-heid jegens God, omdat Zijn „Eeniggeboren Zoon bij Zijne verschijning in onze sterfelijke natuur ons door het nieuwe licht Zijner onsterfelijk heid heeft hersteld." (Praefatie). Reden tot dankbaarheid hebben jegens God, om dat „wij een allerheiligsten dag vieren, waarop Uw Eeniggebox-ene, die van alle eeuwigheid met U deelt in de heerlijkheid, in de waax-heid van lichamelijk vleesch zichtbaar is verschenen" (Communicantes), omdat „wij Zijn ster hebben gezien in het Oosten" (Communio), omdat op dezen dag ons is geschonken de onwaardeerbare ge nade des geloofs. Daarom past het ook, dat de dankbaar heid voor die groote genade ons op dezen feestdag nog eens leidt naar de plaats „waar het kind is" om met de H. Kerk in de Vespers andex-maal uiting te geven aan de dankbaax-heid onzer harten. Want dan herinnert de H. Kerk in de Antipho- nen nogmaals ons er aan, dat de Heer en Zaligmaker 'zich heeft geopenbaard aan de wereld, dan noodigt zij ons uit om met de zeëen en rivieren onzen grooten Ko ning Jezus lof te zingen en Hem met de Wijzen onze gaven aan te bieden. Doch tevens wijst zij ons 3an met nadruk op de andere groote geheimen, waaraan dit feest ons herinnertaan Jezus' doop in den Jox-daan en Zijn eerste wonder op de bruiloft te Cana. Dat leert zij ons voor eerst in de overheerlijk-schoone hymne, waax-in zij tegenover den ij delen waan van den wreeden Herodes ons wijst op het hemelsch koninkrijk door Jezus' godde lijke zending ons gegeven. En om ons toch maar niet te laten vergeten de groote be- teekenis van dezen hoogen feestdag, i-oept zij ons ten afscheid toe in den An- tiphoon vóór de Magnificat, met plechti- gen ernst: „Door drie wonderen vieren wij een „luisterrijken, heiligen dag: He- „den leidde een ster de Wijzen naar de kribbe: heden is water in wijn veran- „derd op de bruiloft: lieden wilde Chris tus in den Jordaan door Joannes ge- doopt worden, om ons te verlossen. „Alleluia." „Heden... heden... heden" wat een ju bel in die drievoudige herhaling, een driedubbele vreugde! Zoo weet de H. Kerk op dezen feestdag ons te bezielen, zoo bezingt zij in geestdriftige laai en juichende spraak de macht en grootheid, den luister van den kleinen Koning van Bethlehem, den grooten Koning der euwen. O, mochten wij die taal en die iprake wel verstaan en begrijpen! CHR. S. MSSING, Kapelaan. Zoeterwoude, 5 Januari 1915. BUITENLAND. De bondgenooten maakten eenlge vor deringen In Noord-Frankrijk en den Boven-Elzas. De Oostenrijkers deelen mede, gedurende den Kersttijd 12698 Russen gevangen te hebben genomen. De Duitsphers in Frankrijk en België. Het Fransche communiqué van gister middag meldt: Tegenover Noulettes brachten de bond genooten de Duitsche batterijen tot zwij gen. Een bijzonder hevige kanonnade had plaats in Champagne. De bondgenooten namen verscheidene Duitsche steunpunten in de omgeving van Perthus-les-Hurlus. Hun vorderingen in het Bois-le-Prêtre duren voort. De bondgenooten namen een belangrijke hoogte ten Westen van Cernay in Boven- Elzas. Zij namen het gedeelte van Steinbach, waar zich de kerk en het kerkhof bevin den in bezit. Uit het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren gemeld: Afgezien van meer of minder zware ar- het front QeS ÏICXUS in Ti,-,,-r,„T?l-7€ia tr.nnHo Hf» vi ïm dige werkzaamheid. Na een overweldigend vuur op de hoogte ten westen van Senn- heim slaagde hij er in in den avond onze neergeschoten loopgraven op deze hoogte en het in aansluiting daarmee door ons hardnekkig verdedigde dox-p Steinbach te nemen. De hoogte werd echter des nachts in bajonetaanval door ons hernomen. Om het dorp Steinbach wox-dt nog gestreden. Een der correspondenten van het „Hbld." seint uit Sluis: Sedex-t twee dagen worden hier voort durend ontploffingen en branden langs de kustlijn waargenomen. Men dacht eerst, dat de geallieerden hun aanval van Don derdag j.l. hervatten en dat daardoor brand was vex-oorzaakt. Ik vernam echter, dat een vijftiental villa's ten oosten van Heyst, gelegen nabij het hotel „Germania" door de Duitschers met den geheelen in boedel in brand gestoken en opgeblazen werden om de schietlijn van hun aldaar geplaatst grof geschut vrij te maken. Dit geschut beheerscht het vaarwater der ha ven van Zeebrugge en is op den muur ge richt. Op Nieuwjaarsdag werden nog vier 28 c.M. kanonnen van Ostende naar Heyst gebracht om de kust nog meer te verster ken. Een drietal Engelsche schepen kruist voortduiend op de hoogte van Zeebi*ugge ter bewaking der kust en. om het uitvaren van ondex-zeeërs te verhinderen. Tevens be antwoorden zij het vuur van het landge- schut, al ware het slechts om de plaats der kustbatterijen te weten te komen. De Russen. Uit het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren gemeld: De toestand is in het Oos ten niet veranderd. Onze aanvallen in Po len oostelijk van de Rafka worden voort gezet. Officieel is gisteren te Weenen beleend gemaakt: „In de hardnekkige gevechten in het ge bied ten zuiden van Gorlitse, die plaats hadden bij buitengewoon slecht weder, wisten onze dappere troepen door het ne men van een belangrijke hoogtelinie zich een gunstige basis voor verdere krijgsver richtingen te verzekeren. In de Karpathen hebben geen verande ringen plaats gehad. In het dal van de Boven-Ung zijn slechts gevechten van weinig beteekenis geleverd. Gedurende de gevechten van Kersttijd zijn op het noordelijk oorlogstooneel 37 of ficieren en 12,698 manschappen krijgsge vangen gemaakt." De Pester Lloyd" schrijft: „Blijkens de berichten, door de autoriteiten ontvangen, blijft de militaire toestand in de Karpa then gunstig. De Russen hebben nergens terrein ge wonnen, aan hun voorwaarts dringen werd door onze ti'oepen aan de andere zij de van den grenskam reeds grootendeels een einde gemaakt. Waar zij op Hongaarsch gebied kwa men, werden zij dicht bij de^ grenzen tot staan gebracht, zoodat zij ook van daar wel binnen den korst mogelijken tijd ver dreven zullen worden. De protestnota der Ver. Staten. De „Neue Freie Presse" verneemt, dat president Wilson, ingeval Engeland de protestnota niet in gunstigen zin beant woordt, besloten is een uitvoer-verbod voor sommige goederen uit te vaardigen, welke voor Engeland onmisbaar zijn. Het Oos- tenrijksche blad blijft aansprakelijk voor de juistheid van het bericht. Voorioopig vinden wij elders nog geen geruchten om trent hetgeen de regeering der Vex-eenigde Staten voornemens is, er was nog steeds sprake van een vriendschappelijke rege ling. Bovendien zou het de vraag zijn of een dergelijke maatregel in de Vereenigde Staten evenveel sympathie zou vinden als het pi-otest. Onder de Fransche bladen is het „Jour nal" het eeniee. dat erkent, dat de nota ook tegen Frankrijk is gericht. Het blad verklaart dat men niet de geringste tege moetkoming mag venvachten, want iedere doorbreking van de blokkade van Duitsch- land kost 100,000 levens. Tot nu toe be- hoorde het „Journal" intusschen niet tot de officieuze Fransche bladen. De meeste Fransche bladen bepei'ken zich tot ver melding van den tekst der nota, maar eenige zeggen, dat zij hopen, dat Amerika zal inzien dat een strenge contróle voor de bondgenooten noodzakelijk is. De „Echo de Paris" verklaart, dat de nota allen neutralen aangaat. Allen, Italië de eerste plaats, hebben stappen gedaan om alle misbruiken te verhinderen. De an dere neutx-alen in Europa, die belang heb ben bij de scheepvaart in den Atlantischen Oceaan, zijn bereid met Engeland te on derhandelen. De overeenkomst, die daarbij tot stand komt, zal de onderhandelingen met president Wilson belangrijk verge makkelijken. Den eersten Zondag van het nieuwe jaar is in heel Engeland op aansporing van ko ning Georg een nationale biddag gehou den. En niet alleen in Groot-Britannië en Ierland, ook in Canada, Australië en vele andere deelen van het Engelsche rijk, in de Vereenigde Staten van Amerika, in Frankrijk en Begië was een algemeene bid stond uitgeschreven voor het wapensucces der geallieerden, tot dank- voor de reeds ontvangen gunsten en ten slotte voor die genen, die reeds voor het vaderland ge sneuveld zijn. En zoo werd één groot gemeenschappe lijk gebed tot den hemel opgezonden do'Ör de leden der Katholieke -Kerk in het.Ver- eenigd Koninkrijk en elders en door die van verschillende Christelijke Kerkgenoot schappen; ja zelfs in Joodsche synagogen werd een biddag gehouden. De koning en de koningin woonden een specialen bidstond bij in de Sandringham Parish Church. Ook andere leden der ko ninklijke familie waren aanwezig. De Anglicaansche bisschop van Norwich trad als predikant op. In alle Katholieke kerken van Groot-, Britannië en Ierland werd een Mis de tem pore belli opgedragen, waarna den gehee len dag het Allerheiligste bleef uitgesteld. Tal van geloovigeen naderden tot de H. Tafel. In Londen alleen telde men de communi canten bij tienduizendtallen. In de Westminster kathedraal werd een solemneele votief-Mis opgedragen door kar dinaal Bourne. Talrijke officieren en soldaten, alsmede Engelsche, Fransche en Belgische gewon den woonden deze H. Mis bij, doch ook een groote schare van vreemde burgers: Bel gen, Franschen, Italianen, enz. waren aan wezig. Vele personen waren in den rouw. In de H. Mis werd een collecte gehouden voor het Britsche Roode Kruis. Ook in Frankrijk werd op indrukwek kende wijze de algemeene biddag gevierd. Verschillende Oorlogs berichten. De eerste reis der veld-kapel-auto. De veld-kapel-auto van de „Kölnische Volks zeitung" Emmanuël I gedoopt heeft den eersten tocht aanvaard naar het West front bij Rijssel. P. Impekoven S. V. D., aalmoezenier, reist •met den auto mede en brengt thans ver slag uit van 't eerste gedeelte van den tocht. Op den dag voor Kerstmis werd Luik be reikt en daar de eerste H. Mis in de kapel auto opgedragen. Vele soldaten woonden de plechtigheid bij; burgers waren niet aan wezig, daar deze op het plein voor het re- geeringsgebouw te Luik, waar de auto stond, niet worden toegelaten. Op den eersten Kerstdag bereikte de auto Bergen. De kosten van den oorlog. De Duitsche economist Julius Wolff heeft een brochure uitgegeven, waarin hij een vergelijkende studie maakt omtrent de kosten van den oorlog voor de landen, die er aan deel nemen. Volgens hem kost de oorlog 25 millioen gulden per dag aan Duitschland, 12Vi millioen aan Oostenxnjk-Hongarije en 56% ioen aan de bondgenooten; dus een to-, taal van 93% millioen gulden per dog voor de ooidogvóerende Staten. Indien deze berekening juist is, zou de oorloff. die reeds een 156 dacen duurt, van den 2en Augustus tot nu 14 milliard 625 millioen hebben gekost. Daarvan zou Duitschland hébben beéteed 3 milliard 900 millioen gulden, Oostenrijk 1 milliard 950 millioen en de bondgenooten 8 milliard 775 millioen gulJen. Het voorstel des Pausen, Het voorstel van den Paus aan de oorlogvoerende mo gendheden om de krijgsgevangenen die voor den militairen dienst ongeschikt zijn geworden, uit te wisselen, heeft naar aan „Politische Coi'respondenz" uit Rome wordt gemeld, alle kans van slagen. De II. Stoel heeft reeds van de meeste betrok ken staten gunstige antwoorden ontvangen. Voor de approviandeering der gemeente. - Te Brugge zijn volgens de „Tijd" vier personen gerechtigd heen en weer naar Nedei'land te gaan. 't Zijn een drietal raadsleden met een schepen, die aangewe zen zijn te zorgen voor de approviandee- der gemeente. .Eerst weigerden ze, daar de Duitschers alleen vex-lof wilden veiieenen op voorwaarde, dat de Duit schers een gedeelte van die levensmidde len konden terugkoopen. De burgemeester aadde hen echter aan, verstandig te zijn, daar anders ook de bevolking verhongeren moet, en deze wellicht zou ovex-gaan tot het plunderen van particuliere huizen. Uit medelijden met de bevolking alleen legt men zich nu neer onder die onrechtmatige bepaling. Een eigenaardig verschijnsel. ,.Het is ëêH tójIfUhirU?. J&rschijnsel" schrijft aan het „Berliner Tagcblatt" „dat, be halve in 't begin van den oorlog, haat en verachting niet aan het front, doch uitslui tend „thuis" zijn te vinden. Wij hier aan t front -doen onzen plicht cn achten den vijand, die hem eveneens vervult." BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. II. M. de Koningin. Kapitein E. II. van den Akker schrijft aan de „Soldatenct.": „Ofschoon de dagbladen hieromtrent weinig vermelden, zoo bezoekt II. M. de Koningin voortdurend verschilende deelen van leger en vloot. De vorige weck heeft Hare Majesteit de Koningin een tweetal dagen doorgebracht bij vex-schillende deelen van het veldleger en woonde zij meerdere oefeningen bij. Weer en wind trotseerende, volgt zij im mer met groote belangstelling wat leger en vloot kunnen praesteeren. Vooral in de tegenwoordige omstandig heden is het van het hoogste belang, dat onze weerhnacht goed in or Ja is, dat er een opgewekte geest heerscht, dat er zelf vertrouwen aanwezig is, enz. En al is men nog zoo bezield voor den vrede en al verafschuwt men den oorlog met al zijn geweld, ik geloof niet dat er iemand op dit oogenblik zou durven be weren dat wij het thans zonder leger of vloot zouden kunnen stellen. Het is daarom een groote gerustheid voor allen en voor het leger zeer verblij dend, dat II. M. na afloop van haar be zoeken aan het veldleger, den opperbevel* hebber van land- en zeemacht haar bij zondere tevredenheid heeft betuigd over de goede houding en de geoefendheid van de troepen en dat Hare Majesteit getroffen was geweest door de groote geestdrift, die zij allerwegen had aangetroffen. Menig soldaat, die thans tehuis, in zijn werkplaats, in zijn fabriek slechts fceer noode kan worden gemist, bedenke goed, dat zijn aanwezigheid bij het leger, bij de vloot er heeft toe medegewerkt, dat ons land tot nu toe is gespaard geworden van ooidogsrampen. Alleen de voortdurende aanwezigheid van een-krachtig leger, bezield van een goeden geest, kan onder de tegenwoordig© omstandigheden vooxkqmon, dat onze neu traliteit geschonden wordt." Nederlandse h Comité tot Steun der Belgische en andere slac lx toffer». In totaal is nu bij het Comité ingekomen f496,303.41; frs. 5,552.47% en M. 138.12. Mr. Rutgers te Antwerpen ernstig ongesteld. Mr. W. Rutgers, die van onzen Minister de opdracht verkreeg om de belangen van de Nederlandsche uitgewekenen uit Belgic

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1