Aanbestedingen. Vervolgens werd een referaat gegeven door dr. J. Veth, uit Bussum, getiteld „Vesalius- en de kunst. Deze voordrachten mochten zich in de belangstelling van een aantal toehoorders \erheugcn. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In dc afgeloopen week meldden zich om I steun aan46 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 2046 een totaal van 12092 Tot £6 December j.l. waren behandeld1829 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling "0 Totaal 1865 Afgewezen waren tot 26 Dec. j.l406 Afgewezen in de afgeloopen week17 Totaal afgewezen.42."» De Tram. Van de 2.15 uit KatwijK vertrekkende tram, liep de aanhangwa gen, door het te vroeg overslaan der wissel, op verkeerd spoor, terwijl de mo torwagen op- het goede spoor doorliep. De koppeling en de zich daaronder bevinden de beugels braken af. Persoonlijke ongeluk, ken kwamen niet voor. Ongeluk. Vanmiddag te half één ge raakte op de Haarlemmerstraat hij de Haven de 10-jarige H. F., die gezeten was op een boerenwagen, met zijn linkerbeen tusschen het rechterachterwiel. Hij werd in het nabijzijnde politieposthuis binnen gedragen. Dr. Voorthuysen constateerde, dat het linkerdijbeen was gebroken en ad viseerde overbrenging naar het Acade misch Ziekenhuis. Gevonden voorwerpen. Zakje_met knikkers;' portemonnaie met minder dan één gulden inhoud; nikkelen sigarenpijpje; groen fluweelen zak; hand schoenen; 9 koetouwen; 1 nikkelen en 1 zwarte rijwielpomp; ovale gouden broche; zwart fluweelen ceintuur; 1 paar witte kinderschoentjes; zak met vuil waschgoed; 1 koperen en 1 zilveren broche met portret van een militair; vulpenhouder zonder dop; 2 kisten en 2 blikken trommels; zilve ren halskettinkje waaraan medaillon met portrejes; witte doek; groen geverfde krui wagen; roeibootje; gebrand zilveren arm band; zilveren collier met aanhanger; gou den damesring met zwarte steen; bril in etui: schaar; sleutels, gladde gouden da mesring; zakmesje met zwart heft; zwart zijden reticule met inhoud; zeemlederen lorgnet-étui; 1 paar bruine kousen; R. K. kerkboekje; zwarte handmof; blauwe duif; zinken schoorsteenkap; handtaschje met inhoud; klein ijzeren wieltje; zwart jon- gensvest; 12 tafelmesjes; bruine hond (col lie); kleine wagenlantaarn. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdags en Vrijdags, van één tot drie uur nam. ten politiebureele alhier. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Binnenland Brieven: Beek- lam, Amsterdam; Bouwer, Leiden; Cre- rent Co., Eindhoven; mej. "M. C. Dinet-, Amsterdam; Dir. Gem. Werken, Deventer; C. Geugjes, Leiden; mej. J. Janmaat, Am sterdam: mej. G. de Jonff, Boskoop; J. de Kok, Leiden; Kuiper, Sassenheim; W. v. Lockeren Campagne, Delft; S. ïtfirtz, Den Haag; De la Rie, Den Haag; mej. Smits v. d. Pijl, Gouda; P. v. d. Steen, Den Haag. Binnenland Briefkaarten: A. de Bruijn, Leiden; H. Drijks, Breda; J. Dregte. Den Haag; mej. A. v. d. Ende, Den Haag; mej. Hidzer, Den Haag; C. Huising, Leiden, mevr. v. Lier, Voorschoten; mej. v. Rijs, Den Haag; fam. Schaap, Katvijk aan Zee; mej. Spree Croesemeier, Haar lem, P. G. v. Tol, Weert; zes stuks zon der adres. Buitenland Brieven: A. Daamen, Mechenick. Buitenland Briefkaarten: M. Kleijn, Westfalen. OUDEWETERING. Gevallen. Terwijl zekere vrouw S., tij delijk werkzaam ten huize van ds. V. H., van de tweede verdieping naar beneden wilde komen, had zij het ongeluk te strui kelen, met het gevolg dat zij bewusteloos neerviel. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en geconstateerd, dat zij een rib had gebroken. De toestand van deze zeventig-jarige vrouw is hoogst ernstig. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Patronaat. Zondagavond heeft de Eerwaarde Pater Polijcarpus v. d. Zon, van de Congregatie der H.II. Harten, ccn lezing gehouden in het St. Aloysius Patro naat alhier. De Zeereerw. Heer Pastoor openga, de vergadering met gebed en gaf daarna het woord aan den Eenv. spreker, die een be schouwing hield over de middeleeuwen. De Zeereerw. heer Pastoor Buhrs be dankte de eerw. spreker v«>or diens leer rijke rede, het bejammerend, dat de op komst niet grooter was. De Pastoor wensch te de pater geen vaaiwel maar een tot weerzien toe. Roomsche Agenda. DINSDAG. L-e i d e n. Bondsgebouw 8.30 uur. Apologetische Cursus. DONDERDAG. Lei de n. Bondsgebouw 9 uur. Vergadering besturen Ned. R.-K. Volksbond en alle R.-K. Vakvereenigingen. ZONDAG. Leiden. Bondsgebouw 12.30 uur. Vergadering Ned. R.-K. Volksbond. Leiden. Bij de heden door Burg. en Wef.h. gehouden aanbesteding van .,het 4an!cggen van straten met rioleeringen, ophoogingen, enz., op en nabij het Raam- land", waxen ingekomen 14 inschrijvin gen, t.w. van: Is. Boiew, Zierikzee, f 29774; M. van Ooijen, Utrecht, f 28339; P. J. Christiaanse, Oegstgeest, f 27913; H. Is. Sloots, Leiden, f 27431; C. de Ruiter, Lei den, f 26589; J. in 't Veld, Dubbeldam, f 24200; Ph. Haring, Schipluiden, f 23450; J. Krijnenburg, Scheveningen, f 22955; W. Visser, Den Haag, f 22976; P. T. van dei' Aa, Amsterdam, f 20600; A. Knijnenburg, Scheveningen," f 20485; A. Spek en J. Boe ren, Sliedrecht f 20419; H. J. den Heijder, Leiden f 19855; J. Saras, O. Wetering, f19683. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de lijst staan 86 openbare zaken en 9 kinderzaken. Heden stonden terecht G. v. W., veehou der te Alkmaar, beklaagd dat hij op 7 Aug. 1914 3 schapen te Leiden heeft ingevoerd, lijdende aan rotkreupel. Be klaagde zegt, dat de schapen te Purme- rend en Delft gekeurd zijn en toen niet lijdende waren aan die ziekte. Over die plaatsen zijn de beesten Leiden ingevoerd. Getuige Dr. Ubbels zegt, dat de beesten reeds langer de ziekte moeten gehad heb ben, getuige P. v. Leyden, dat hij belast is met de bewaking der schapen in de wei de van Fr. Dieben onder Oegstgeest, waar de beesten bewaard werden, en dat de beesten niet lijdende waren. De ambtenaar aannemende, dat be klaagde niet de vervoerder is, vraagt vrij spraak. Tegen getuige v. Leyden zal een vervolging worden ingesteld. F. N. S., melkventer te Rijnsburg, beklaagd dat hij op 27 November 5 varkens te Leiden heeft ingevoerd, waarvan er een lijdende was aan varkenspest. Dr. Stuurman als deskundige gehoord, zegt dat elke leek moet gezien hebben dat het beest hevig ziek was. Als getuigen dé charge worden gehoord Ph. Horneman en C. Ravensberg. Eerste getuige zegjt de varkens gekocht te hebben en dat deze „puntgaaf" waren. Pestziekte heeft hij niet geconstateerd. Het varken was rood achtig anders niet Hij heeft dat varken niet betaald, omdat het in ontvangst is ge nomen door het abattoir. De tweede getui ge zegt de varkens gebracht te hebben en 's morgens opgeladen te hebben en niets gezien te hebben. De ambtenaar bij het O. M. aannemende dat het beest doodziek was, eischt een boete van f 4 subs. 2 dagen. ]J. v. M., koopman te R ij n s b u r g, beklaagd dat hij rijdende in een dogcart op den Rijnburgerweg bij de drie witte "palen F. G. de Wilde, arts, nu in dienst, rijdende met een auto in alle mogelijke opzichten gehinderd heeft, zoodat deze niet door kon tuffen. F. G. de Wilde «egt, dat hij onmogelijk door kon, nedreigd is met een zweep enz. enz. Beklaagde zegt, dat het pikke donker was, wat de hit woest was; slingerde over den weg. Doordat het donker was kon het beest niet beheerscht worden zooals men wilde. De autobestuur der toeterde geweldig en daardoor schrok het beest nog meer. Getuige heeft hem bij den arm genomen en dat kon hij niet toe staan. Een en ander wordt bevestigd door G. Hermans, bestuurder van het karretje. Getuige de Wilde zegt nog dat beklaagde flink dronken was, hetgeen door dezen en Hermans ontkend wordt. De nachtwaker J. Iluysman zegt, dat beklaagde dronken was, waai-van procesverbaal is opgemaakt. De ambtenaar, aannemende dat beklaag de niet voldoende is uitgeweken, eischt eer. boete van f 5 subs. 3 .lagen. D. H. te Sassenheim, beklaagd dat hij op 7 Dec. op het land van de Wed. Segaar een haas heeft geschoten, zonder jachtakte en bewijs daar ie mogen jagen. Beklaagde zegt op het land geweest te zijn, maar geen geweer bij zich gehad te heb ben. J. v. Resteren heeft een schot hoo- ren vallen, een persoon zien loopen in de richting'van de woning van II.,maar heeft niet gezien, dat H. het was. C. de Regt zegt, dat hij H. heeft zien schieten op een haas met een eenloopsgeweer. Be klaagde zegt op deze verklaring, dat hij op het land is geweest zonder geweer. Get. Nic. v. d. Heyden heeft beklaagde zien loopen, zag dat hij iets bij zich had, maar kan niet verklaren, dat het een ge weer was. De ambtenaar vraagt vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, ofschoon hij zeli over tuigd is, dat beklaagde het wel heeft ge daan. C. v. O., beklaagd dat hij te Leider dorp geen gehoor heeft gegeven aan het bevel om niet door te varen met zijn schip, komende uit de richting Alphen. Als ge tuigen werden gehoord de veldwachters Oudshoorn en Mol. Eisch f 5 subs. 3 d. Uitspraak over 14 dagen. Een wonderdokter. Tegen Maandag 11 dezer js voor het kantongerecht te Leiden gedagvaard de 52-jarige bleeker P. Hagenaan, geboren te Zijpe, wonende te Leiden in de .Noor derstraat. Deze man oefent naast het blee- kersvak zonderlinge combinatie sinds eenige jaren, met veel succes, zooals hij zegt, de geneeskunde uit. Talrijke Gjders aan kwalen komen bij hem genezing zoe ken. Men zegt, dat zijn practijk ongeveer half zoo groot is als die van „proféssor" De Haas. Er zijn verschillende getuigen gedag vaard. HAACSCHE RECHTBANK. Het O. M. vorderde heden tegen M. C .P., huisvrouw van H., te Lei den, wegens diefstal van een hoedenveer f 15 boete of 10 dagen hechtenis. F. J. M. V-, bierbottel aarsknecht, tc Leiden, wegens het dronken maken van een 14-jarig meisje, 1 maand gevangenis straf. De 31-jarige arbeider J. van V., uit Noordwijkerhout was op 4 No vember zwervende en zonder werk. Te Z i 1 c k (gem. N oordwijker- hout) de woning van zijn vroegeren pa troon v. d. P. passeerende, zou hij diens rijwiel hebben medegenomen en thans stond hij terecht wegens diefstal, doch hij beweerde de fiets gekregen te hebben. Hij ondergaat op 't oogenblik een ge vangenisstraf te Haarlem. Waarvoor? werd hem gevraagd. Ook voor een fiets, was 't antwoord. Of hij die ook gekregen had? Neen, zei bekl., die heb ik eerlijk ge stolen. De officier geloofde niets van het ver haal, dat bekl. de fiets gekregen had en vroeg zijn veroordeeling tot 8 maanden ge vangenisstraf. Tegen den werkman N. H., te N o o r d- w ij k e r h o u t die zonder noodzaak een hond trapte en schopte, werd 10 dagen gevangenisstraf gevorderd. Uitspraak 11 Januari a. s. I)e Drank. De rechtbank veroordeelde heden: De Schipper Jan O. te Leiden had op 2S Nov. j.l. een goedgevulde portemonnaie. Hij was n.l. in het bezit van f1420. Met dit vrij aanzienlijke bedrag op zak bezocht hij ver schillende kroegen en tracteerde o.a. den 64- jarigen los werkman dien hij van vroeger kende. Deze zag al spoedig dat Jan "er goed voor zat en toen deze zoo ver was, dat bij niet meer wist wat er met hem gebeurden, deed hij een goede greep in de welvoorziene por temonnaie en gapte een bedrag van f450 daaruit. Toen Jan ontnuchterd was, begon voor B. de ellende en zat hij spoedig achter slot en grendel. Hij bekende thans nu hij terecht stond we gens diefstal en hoorde lieden 6 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Jan kreeg zijn geld, op een kleinigheid na terug, en een vermaning er bij, niet er mede in een kroeg te gaan. Hij beloofde het op de Spaarbank te zullen brengen. Mr. Fromberg pleitte Clementie. Uitspraak 11 Januari a.s. D. de'L. 21 jaar bediende te 's-Graven- hagen, wegens diefstal van een winterjas in bet Café „Zomerzorg" te L e i d e n tot 3 maan den gevangenisstraf. I. I., arbeider te Hill e gom, wegens we- derspannigheid, lichamelijk letsel tengevolge hebbend, tot 3 maanden gevangenisstraf. A. J. M. van den H. minderjarige te Lei den, wegens diefstal tot een maand tueht- ;hool. Bekrachtigd werd het verstek-vonnis, waar bij G. van D., D. H., C. van D., K. van p., L. R., J. van der P., L. van der P. en D. van D. allen visschers te Katwijk aan Zee werden veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf, wegens wederspannigheid, doch de straf verminderd tot 14 dagen gevangenisstraf. Wegens overtreding van de Hondenbelas ting werden 21 inwoners van Leiden ver oordeeld tot f8.boete of 1 dag hechtenis en 4 tot f5.boete of 1 dag hechtenis. Hooge Raad. In cassatie werd uitspraak gedaan in de zaak van den ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht te 's-Gravenhage tegen een vonnis van den Kantonrechter aldaar, waarbij H. B., stal houder en chauffeur te Leiden, werd ontslagen van rechtsvervolging wegens het met een auto rijden op den Raamweg te 's-Gravenhage, terwijl dit verboden was en bij welke gelegenheid hij een officier, die zich met een troep soldaten op dien weg bevond, omver reed. Geconcludeerd was tot vernietiging van het vonnis des kantonrechters en verwij zing der zaak naar de rechtbank te 's-Gra venhage op grond, dat, terwijl op het tijd stip van de berechting der zaak de ver bodsbepaling welke gold tijdens de over treding door eene andere was vervangen, niet was onderzocht, of de nieuwe bepa ling denzelfden weg of hetzelfde wegsge- deelte betreft als de oude, bij welke oude bepaling eene lichtere straf was gesteld op de overtreding dan bij de nieuwe. De Hooge Raad was echter van oordeel dat het feit, ook volgens de nieuwe bepa ling strafbaar bleef, waar door den kan tonrechter blijkbaar was aangenomen dat de nieuwe bepaling op dezelfde weggedeel ten als de oude bepaling betrekking hal. Op grond echter dat de oude bepaling de meest gunstige was voor den beklaagde, moest deze worden toegepast. Mitsdien werd het vonnis vernietigd en de gerequireerde veroordeeld tot f 10 boete of 2 dagen hechtenis. De Loterijzaak te Warmond. Het Openbaar Ministerie bij den Hoogen Raad nam heden conclusie in de zaak van H. A. O., sigarenhandelaar te War mond, door den Kantonrechter te Lei den vrijgesproken, maar door de Recht bank te 's-Gravenhage tot f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis veroordeeld, wegens overtreding der Loterijwet, door een rij wiel onder koopers van sigaren te verlo ten. zonder daartoe toestemming te heb ben. Aangevoerd was: lo. dat, terwijl was ten laste gelegd dat de loterij was aangelegd en gehouden, de Rgchtbank, aannemende dat de loterij niet door beklaagde gehou den. maar wèl aangelegd was, verzuimd heeft den bekl. ten aanzien van het hou den van de loterij uitdrukkelijk vrij te spreken en niet voldoende in haar vonnis heeft uitgedrukt het ten laste gelegde on bewezen verklaarde feit; 2o. dat een paar wetsartikelen ten onrechte niet waren aan gehaald in het vonnis; 3o. dat art. 1 der Loterijwet was geschonden door aan te nemen dat de deelnemers niet een over wegenden invloed op den uitslag der loterij konden uitoefenen, en voorts dat uit de bewijsmiddelen niets bleek omtrent de be taling van de door koopers gekochte si garen. Adv.-gen. achtte het eerste middel on gegrond, aangezien de woorden „aange legd en gehouden" slechts rechtskundige benamingen zijn voor de in de dagvaar ding gestelde en bewezen verklaard. Wel echter was adv.-gen. van oordeel dat de Rechtbank niet met redenen had omkleed haar beslissing dat de deelnemers geen overwegenden invloed op den uitslag der trekking konden uitoefenen. Hij concludeerde dus tot vernietiging van het vonnis en verwijzing der zaak naar de Rechtbank te 's-Gravenhage,. Uitspraak 1 Februari. Laatste berichten. Tegemoetkoming aan onder dienst zijnde neringdoenden. De minister van Oorlog heeft aan com pagnies-, eskadrons- en batterij-comman danten de volgende circulaire gericht Ter voorziening in de noodige middelen voor"levensonderhoud kan gelijk u bekend is aan de gezinnen van miliciens en land weermannen vergoeding worden toege kend. Ter voorkoming van belangrijke econo mische nadeelen, wordt in een aantal ge vallen verlof verleend aan bij de mobili satie in werkelijken dienst gekomen be drijfsleiders, wier aanwezigheid in hun bedrijf onmisbaar is, in de eerste plaats om werkloosheid van het ondedgcschikt personeel te voorkomen. Door velen kunnen echter noch aan de eene, noch aan de andere tegemoetkoming voordeelen worden ontleend. In het bij zonder verkeeren in dit geval vele kleine neringdoenden, die door de mobilisatie zwaar worden getroffen, daar zij het ver- loopen van hunne zaken moeten aanzien, vaak met de zekerheid, dat zij in ernstige financiecle moeilijkheden geraken. Voor die mij wenschelijk voorkomende tegemoetkoming aan de door hen onder vonden moeilijkheden heb ik mij gewend tot het Kon. Nat. Steuncomit' 1914, dat zich bereid verklaard heeft, hun zoo moge lijk hulp te verleenen. In verband daarmede noodig ik U uit aan diegenen uwer onderhebbenden, die geacht kunnen worden te behooren tot de kleine neringdoenden, aan te zeggen, dat indien zij zich in de boven aangegeven omstandigheden mochten bevinden of ge raken, een verzoek om hulp gericht kan worden tot het comité tot steun ter plaat se waar hun zaken worden gedreven of rechtstreeks tot het Kon. Nat. Steunco mité 1914. Moord. Aan het Woerdensche Verlaat onder Ka- merik is gisteravond zekeren V. gedood. De dader is gearresteerd. Oorlogskroniek. Hieronder laten wij de voornaamsten fei ten van den oorlog in chronologische volg orde volgen 28 Juni. In Serajewo, de hoofdstad van Bosnië, worden de aartshertog van Oos tenrijk en zijn gemalin door een Servisch gymnasiast vermoord, na even te voren aan een bomaanslag te zijn ontsnapt. 23 Juli. Ultimatum van Oostenrijk aan Servië wegens het niet inwilligen van Oos tenrijks eischen betreffende den moord op den Oostenrijkschen kroonprins. 25. Juli. Servië mobiliseert en dient een antwoord op het ultimatum van Oosten rijk in. 28 Juli. Oostenrijk verklaart Servië oorlog. Gedeeltelijke mobilisatie in 1. land. 29 Juli. De Serviërs blazen de brug Lij Belgrado op. 3U Juli. België mobiliseert. 31 Juli. Algemeene mobilisatie in Rus land. Duitschland stelt Rusland een ulti matum. Nederland mobiliseert. Algemeene mobilisatie in Oostenrijk en Duitschland. j 1 Augustus. Duitschland verklaart Rus land den oorlog. Mobilisatie in Frankrijk. Duitsche "troepen bezetten Luxemburg. Duitschland stelt een ultimatum aan België. 2 Augustus. De Duitsche kruiser Augs burg bombardeert Libau. 3 Aug. Duitschland verklaart Frankrijk en België den oorlog. Italië verklaart zich onzijdig. 4 Aug. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. De Duitschers rukken België binnen. 5 Aug. De Duitschers beschieten de for ten van Luik. 6 Aug. Oostenrijk verklaart Rusland den oorlog. 7 Aug. Montenegro verklaart Oostenrijk den oorlog. De Duitschers bezetten de stad Luik. 8 Aug. De Franschen bezetten Mühlhau- sen._ Zwitserland mobiliseert. De Engel- scheri bezetten de Duitsche kolonie Togo. 9 Aug. Aanval van Duitsche onderzeeërs op een Engelsch smaldeel. De U 15 in den grond geboord. De Franschen rukken den Elzas binnen en bezetten 'SItkirch. 10 Aug. De Franschen ontruimen weer Mühlhausen. 12 Aug. Gevechten bij Haelen en Dlest. Gevecht tusschen Franschen en Duit schers bij Lagarde. Duitschland Vraagt België opnieuw om ongehinderden door tocht. 13 Aug. Engeland en Frankrijk verklaren Oostenrijk den oorlog. Nieuwe gevechten bij Haelen. 14 Aug. De Oostenrijkers vallen Servië binnen. 15 Aug. Beschieting der forten om Luik met zwaar Duitsch belegeringsgeschut; een deel der forten vallen. 16 Aug. Ultimatum van Japan aan Duitschland tot ontruiming van Kiaotsjau. Val van Luik. De Belgische regeering naar Antwerpen verplaatst^ 17 Aug. Oostenrijkschekruiser Zenta door de Franschen in den grond geboord. 18 Aug. Het Belgische leger trekt op Ant werpen terug. 20 Aug. De Duitschers bezetten Brussel. 21 Aug. De Duitschers verslaan de Fran schen tusschen Metz en de Vogezen. 23 Aug. Japan verklaart Duitschland den oorlog. Lunéville door de Duitscners bezet. De Russen dringen in oostelijk Ga- licië cn de Boekowina. 26 Aug. Val der vestingen Namen en Longwy. Leuven verwoest. De Russen be zetten verschillende plaatsen in Oost-Prui sen. 28 Aug. Het Engelsche leger bij St. Quen- tin verslagen. Drie kleine Duitsche Krui sers bij Helgoland vernield. Oostenrijk verklaart België den oorlog. 29 Aug. Generaal von Hindenburg be haalt een groote overwinning bij de Ma- soerische meren. Dc Russen ontruimen Oost-Pruisen. 31 Aug. Generaal von Bülow overwint een Fransche strijdmacht bij St. Quentin. Givet gevallen. 2 Sept. De Duitsch9 kroonprins bchafcR tusschen Reims en Verdun con overwin ning op de Franschen. Dc Fransche regee ring verhuist naar Bordeaux. 3 Sept. De Russen nemen Lenriherg. Ilir- son, Condé, la Fère, Laon gevallen. Maar schalk von Kluck is in de nabijheid van Parijs. Het Westelijke Duitsche leger trekt de Aisne over en rukt op de Marne aan. 4 Sept. De Duitschers laten Parijs rechts liggen cn rukken naar het Zuidoosten. Een gedeelte van het Fransche leger trekt naar het Zuidwesten terug. 7 Sept. De Engelsche kruiser Pathfin der in den grond geboord. Maubeuge valt, 40,000 krijgsgevangenen. 911 Sept. De Duitschers trekken over de Marne terug en wijken 75 K.M. terug met verlies van veel manschappen en ka nonnen. 12 Sept. De Franschen bezetten weer Lunéville en Soissons. 13 Sept. Het Oostenrijksche leger in Ga- licië verslagen met verlies van 100,000 krijgsgevangenen en 400 kanonnen. 22 Sept. De Duitsche duikboot U 9 boort drie Engelsche kruisers in den grond. 28 Sept.6 Oct. De Duitschers hervatten het offensief tegen Antwerpen. De omlig gende plaatsen en buitenste forten vallen den Duitschers in handen. De toestand te Antwerpen wordt ernstig. 7 Oct. DeJDuitschers trekken over de Nethe cn de Schelde. De Duitschers bom bardeeren de stad. Tienduizenden vluch ten uit Antwerpen over onze grens. 9 Oct. Antwerpen valt. De Belgische en Engelsche bezetting vlucht. 10 Oet. Alle forten van Antwerpen geval len. 2000 Engelsche en 40,000 Belgische sol daten in Nederland geïnterneerd. 11 Oct. Opstand in Zuid-Afrika. 13 Oct. De Belgische regeering naar Ha vre. 1416 Oct. De Duitschers bezetten Gent Brugge, Ostende en Zeebrugge. Hevige ge vechten hij Nieuwpoort en Dixmuiden. 2124 Oct. De Duitsche kruiser Emden boort 5 Engelsche schepen en de Karlsruhe 13 Engelsche schepen in den grond. Hevige gevechten aan het Yserkaiiaal en bij Atrecht, de Duitschers rukken het Yscrka- naal over. 29 Oct. Turkije opent de vijandelijkheden tegen Rusland. De Einden boort een Rus- sischen kruiser en een Franschen torpedo jager in den grond. 30 Oct. De algemeene aanval op Tsing- tau. 4 Nov. Zeeslag bij de Chileensche kust. Twee Engelsche kruisers verloren. De ver bonden mogendheden verklaren Turkije den oorlog. 7 Nov. Val van Tsingtau. 9. Nov. De Emden tot zinken gebracht. 10 Nov. De Duitschers nemen Dixmuiden. 19 Nov. Slag tusschen Warta en Weich- Nov. Het Engelsche linieschip Bul- wark gezonken. 1 Dec. De Wet gevangen genomen. 2 Dec. Belgrado door de Oostenrijkers ge nomen. 6 Dec. De Duitschers bezetten Lodz. Generaal Beyers tijdens een gevecht in de Vaal verdronken. De Duitsche kruisers Scharnhorst, Gneisenau, Nurnberg en Leip zig bij de Falkland-eilanden in den grond geboord. 11 Dec. De Turksche vloot beschiet Ba- toem. 12 Dec. Hevige Duitsche aanval bij Iepc- ren afgeslagen. 15 Dec. Belgrado weer door de Serviërs heroverd. Nederlaag der Oostenrijkers in Servië. 16 Dcc. Drie Duitsche kruisers bombar deeren op de Engelsche kust Scarborough, Hartlepool en Whitby. 25 Dec. Aanval van Duitsche vliegtuigen boven Engeland (dicht bij Londen). 27 Dec. Aanval van Engelsche duikboo- ten en watervliegtuigen tegen Cuxhaven. 29 Dec. Protestnota der Ver. Staten tegen Engeland. Nederlaag der Oostenrijkers in de Kar- pathen. 1 Jan. Het. Engelsche slagschip Formi dable in het kanaal gezonken. Marktberichten. ROTTERDAM, 4 Jan. Yce. Aanvoer 387 runderen, 110 vette kalveren, 0 nuchter kalf, 00 schapen, 0 bokken, 875 varkens. Prijzen pery2K.G.: Koeien en ossen 82-40- 48.vet te kalveren 556065 export 50-571/2 Vette varkens 34-36i/2. Prijzen per stuk: schapen 22-28, lammeren 28—33. Binuenlandschc granen. Tarwe 145015, Chevalier per 100 K(J. 14.14.25 Wintel* en zomergerst 12.5012.80, Haver per 100 KG. 13.50-13.80, Bruine booncn per H.L. 12.50-14.50. Vette koeien en ossen met Hinken aan voer. Aanvankelijk ging de omzet lang zaam, later beter. Er waren weinig beste koeien. Deze waren duur. Overige soor ten prijzen uiteenloopend. Vette kalveren met gewone aanvoer. Alle soorten vlug verkocht voor hooge prijzen. Schapen tamelijken aanvoer. Berichten uit Londen gunstiger dan de vorige week. Omzet tamelijk vlug. Varkens flinke aan voer. Omzet vlug. Prijzen iets hooger als vorige week. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 4 Januari 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Dc Bildt. Hoogste barometerstand 757.4 Memel. Laagste barometerstand 737.9 Vlissingcn. Verwachting tot den avond van 5 Jan. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar-bcv.'kt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk ec. '<-<i regen of sneeuw. Dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3