BINNENLAND. Uii Siad en Omgeving. nlelden den spoorweg Sarikamysch—Kars. Onze troepen hebben, verder Noordwaarts opereerend, nieuwe successen behaald. Onze troepen, die van aT Tauschkerd op het Russische grondgebied verder rukten, namen een Russisch bataljon onder vuur, de Russen verloren 200 dooden en 400 ge vangenen, de rest werd uiteengejaagd. Verschillende Oorlogs berichten. Beperking van het koekbakken. De ,,Nordd. Allgem. Zeitung" berichtDe Berlijnsche Kamer van Koophandel heeft aan het bestuur van het banketbakkersgilde en van de Berlijnsche Vereeniging van Banketbakkers medegedeeld, dat voor het nieuwe jaar eene beperking van het koek bakken gewenscht is en ook door de Berlijn sche politie verlangd wordt. In de maanden Januari en Februari mag dus in de banket bakkerijen van groot-Berlijn slechts één maal per dag aangemengd en gebakken worden. De Berlijnsche banketbakkers wil len een protestbetooging houden tegen deze beperking. Het Duitsche spoorwegpersoneel. Er zijn thans 77.000 man van het Duitsche spoorwegpersoneel onder de wapenen of op andere wijze direct voor en bij het leger werkzaam. Schip vergaan. Een torpedobootjager heeft te Harwich 14 man geland van het Noorsche stoomschip „Obedience", dat Vrijdagmorgen in de branding is geraakt en vermoedelijk totaal verloren zal zijn. Achtentwintig man van de equipage ble ven aan boord van een Engelsch kolenschip, dat de „Obedience" assistentie verleende. De „Obedience" was Vrijdagochtend uit Rotterdam naar Newport vertrokken. Een boot uit Walton heeft den kapitein en een matroos aan boord genomen. Laken voor het Duitsche leger in beslag genomen. De bladen te Rome melden, dat de politie te Genua beslag gelegd heeft op een bezending lakenstoffen, bestemd tot vervaardiging van uniformen voor het Duitsche leger. De waarde wordt geschat op 2 millioen francs. De H. Stoel en Engeland. Er is thans openbaarheid gegeven aan de opdracht, die verleend is aan Howard met betrekking tot zijn zending naar het Vaticaan. Howard heeft opdracht, om den Paus geluk te wen- schcn met zijn verkiezing en tegelijkertijd de redenen voor hem te ontvouwv, die de Engelsche regeering genoodzaakt hebben, om, nadat alle middelen om den vrede te bewaren waren uitgeput, zich in den huidi- gen oorlog te mengen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Engelsche regeering door haar vertegenwoordigers in het bui- tenland* aldus een telegram uit Londen, al les gedaan, om bij de onzijdige regeeringen alle misverstand uit den weg te ruimen om trent den loop der gebeurtenissen, die tot het uitbreken van de vijandelijkheden heb. ben geleid. Ten opzichte van het Vaticaan was zulks onmogelijk, daar Engeland da"ar geen vertegenwoordiger had. Een Fransch luchtschip in Duitschland. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Co- blenz: Gisterenavond is bij de Idylle-mijn bij Kruft een Fransch bestuurbaar lucht schip gedaald. Op de landingsplaats *vond men Fransche kaarten, instrumenten* een signaalhoorn en een Duitsche en een Fransche vlag. De districtcommandant, die onmiddel lijk hiervan in kennis gesteld werd, zond tweehonderd man uit om den ballon naar Coblenz te brengen. Het luchtscip is 18 tot 20 meter lang, en heeft een middellijn van 4 tot 5 meter. Een gondel was niet aanwezig. Fransche vliegers werpen bommen cp Lisdorf. Uit Lisdorf, bij Saarlouis wordt gemeld: Twee vijandelijke vliegers vlogen gisteren op geringe hoogte boven ons on beschermd dorp. Zij wierpen eenige bom men en vlogen daarop in de richting van de Fransche grens. De „Formidable" gezonken. Een dei- geredden van de „Formidable" verhaalde: „Vrijdagochtend stond er een zware zee; plotseling hoorden wij een zware ontplof fing, het water begon dadelijk naar bin nen te loopen, de vuren werden gedoofd en de stokers kwamen op het dek. Geluk kig ontplofte het kruitmagazijn niet, an ders zou niemand er het leven hebben af gebracht. Toen ik op het dek kwam, had het schip zware slagzij over stuurboord. De booten werden neergelaten, de kotter zonk, maar de pinas kwam met groote moeite naar beneden. Wij roeiden weg, het eenige ech ter wat wij konden doen was ons drijven de houden. Wij zagen de „Formidable" langzaam wegzinken aan stuurboord. Ongeveer drie kwartier na den stoot klonk nog steeds de horen van de „Formidable". De kapitein bleef op zijn post tot bet einde. Het lichtsein flikkerde, toen het schip overhelde en wegzonk. Voor zoover men weet, zijn thans 201 man van de „Formidable" gered. Er is n.l. nog een boot met ongeveer 40 gered den aan boord opgepikt bij Lyme Regis (zuidkust van Engeland). Nederland en de Oorlog. De Leening. Zaterdag was het de eerste dag waarop de inschrijving op de groote leening van 275 millioen geopend was. Ofschoon uit den aard der zaak de eerste dagen het resultaat der inschrijving nog moeilijk valt te beoordeelen, kan wel worden me degedeeld dat de algemeene indruk van dezen eersten inschrijvingsdag gunstig was. De Koningin en de minister van fi nanciën laten zich telegrafisch van het verloop der inschrijving op de hoogte houden. Een waarboTg voor onzen handel. Van dc meest bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: De Regeeringen van Frankrijk, Groot- Britannië en Rusland, kennis genomen hebbende van de oprichting en het doel der Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij, hebben aan de Nederlandsche Regecring verklaard, dat contrabande- goederen aan de Maatschappij geconsig neerd niet zullen worden opgehouden. Tevens hebben de genoemde Mogendhe den aan onze Regeering de verzekering gegeven, dat verscheidene niet tot de aller eerste levensbehoeften behoorende voe dingsmiddelen, wanneer zij aan particu lieren geconsigneerd zijn, eveneens onge moeid zullen worden gelaten, tenzjj on miskenbaar vaststaat, dat die particulie ren tusschenpersonen voor levering zijn aan de regeeringen der tegenpartij. Aan dit bericht, voor Nederlands scheep vaart en handel van ongemeene beteeke- nis, kan nog worden toegevoegd dat, naar wij van de Nederlandsche Overzee-Trust- Maatschappij vernemen, deze hare dien sten zal verleenen niet "alleen voor aan voeren van door een der oorlogvoerenden tot contrabande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goederen, waarvan oorlogvoerende staten den uit voer uit hun gebied alléén toestaan onder beding dat die goederen niet naar het ge bied van de tegenpartij zullen worden vervoerd. Het „Hbld." teekent hierbij aan: Ongetwijfeld zal het bovenstaande, voor al in onze handelskringen, met zeer veel genoegen worden vernomen. Hieruit blijkt toch dat de eenige weken geleden opge richte Nederlandsche Overzeesche Trus^ Maatschappij reeds met succes werkzaam is geweest aan haar doel: de verzekering van de vrije overvaart uit overzeesche ge westen van goederen, welke voor ons land bestemd zijn. Dit succes, dat wij te danken hebben aan het volhardend streven van het be stuur der Nederlandsche Overzee-Trust Maatschappij, verdient te meer waardee ring, nu eerst thans de drie Scandinavi sche staten bij de oorlogvoerende mogend heden hebben geprotesteerd tegen de vele aanhoudingen en aan de oorlogvoerende mogendheden aangeboden hebben maat regelen te nemen om den vrijen doorvoer van voor die staten bestemde goederen te waarborgen, terwijl de Woensdag j.l. gepubliceerde nota van protest der Ver- eenigde Staten wijst op de behoefte van een zelfde instelling als hier reeds tot stand is gekomen. Wanneer er Nederlandsche schepen aangehouden werden, beeft onze Regee ring geen oogenblik nagelaten om daarte gen telkens en telkens weer officieel pro test aan te teekenen. Maar inmiddels heeft het particulier initiatief, niet wachtend op het resultaat van de wisseling van offi- cieele nota's, de koe bij de horens gevat en datgene verkregen wat in het onmid dellijk en practisch belang van onzen Ne- derlandschen handel is. En niet alleen in het belang van den handel, maar ook in dat van den Neder- landschen producent en consument, dje slechts gebaat kunnen zijn bij den gere- gelden aanvoer der producten waaraan ons volk behoefte heeft. Regeeringsgraan. Er is, schrijft dc „N. R. Ct." in de nu afgeloopen week buitengewoon veel regee ringsgraan in Rotterdam aangekomen. Zoo hadden een groote lading tarwe aan boord de „Andijk" en dc „Noorderdijk" van de HollandAmerika-lijn. De „Jan Blockx" bracht een partij graan thuis, dat onlangs in Liverpool is opgeslagen; de „Batiscan" uit Falmouth, de „Nunk" uit Londen, de „Oriënt" uit Huil en de „Moor drecht" uit Londen, alle met opgeslagen tarwe van genoemde plaatsen. Dan brachten nog regeeringsgraan me de de „Megrez", de „Phecda" en de Dor drecht", uit New-York. Gisteren is de „Potsdam" van de Holland Amerika-lijn binnengekomen met aan boord voor de regeering 6700 balen meel, 6800 ton rogge, 3100 ton tarwe, 2300 ton maïs en een kleine lading lijnkoeken. Uitvoerverbod van levende en geslachte Hoenders. „St.ct." no. 2 bevat een Kon. Besl. van den 31sten Dec. 1914, waarbij is goedgevon den te bepalen, dat de uitvoer van levende en geslachte hoenders is verboden van den dag der afkondiging van dit Besluit De Regeering behoudt zich voor dit ver bod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verlee nen. Uitvoer verbod van Brood. „Stct" no. 2 bevat een Kon. Besl., van den lsten Jan. 1915, waarbij is goedgevon den en verstaan te bepalen dat de uitvoer van brood is verboden van den dag der af kondiging van dit Besluit De Regeering behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te verleenen. Het militair gezag is bevoegd den uiU voer toe te laten van bepaalde hoeveelhe den, bestemd ter voorziening in de dage- lijksche behoeften van de onmiddellijke na bijheid van de grens op vreemd gebied wo nende bevolking, indien deze zich niet of niet dan onder zeer bezwarende omstandig heden in eigen land van brood kan voor zien. Het militair gezag bepaalt alsdan op welke wijze de uitvoer moet plaats vinden. Gebrek aan veevoeder. Algemeen wordt er op den buiten ge klaagd over het gebrek aan veevoeder, schrijft de „Nieuwe Gazet". Dat voeder wordt uit Antwerpen betrokken, maar mag er niet uit. De gevolgen daarvan doen zich in hooge mate op de melkpro ductie gevoelen. Alle melkerijen ontvan gen minder melk dan onder gewone om standigheden. De buitengewone duurte van stroo, hooi, haver, meel, enz. zal daarenboven een groot aantal bezittere van vee tot den ver koop hunner hoornbeesten doen besluiten. Daar ligt het gevaar voor de toekomst be sloten. Het ware derhalve te wenschen, dat de handelaars in de stad toelating kregen om het veevoeder af te leveren. Verwarmingsgordels. In een brief, namens H. M. de Koningin aan het Haarlemsche comité tot opwek king van de Nederlandsche vrouwen tot het vervaardigen van verwarmingsgordels voör de zich te velde bevindende soldaten, heeft H. M. Hare groote waardeering be tuigd voor het streven van het comité. Het aantal ingekomen gordels van de verschillende comité's is thans zóó groot, dat het Haarlemsche comité onder dankbe tuiging aan alle medewerkers voorloopig zijn arbeid zal staken. Op aanvrage zullen kleedingstukken verstrekt worden. Alle af gewerkte goederen, ook sokken, mutsen enz., kunnen steeds ingezonden worden. Niet in uniform. Door den inspecteur van politie te Kat wijk is proces-verbaal tegen een aantal personen opgemaakt, aangezien dezen, in militairen clienst zijnde, in politiek zich op de openbare straat bewogen. Le vensmiddelen in België. Van bevoegde zijde verneemt het „Vad." dat de Nederlandsche gezant te Berlijn, ge steund door de ambassadeurs van Spanje, en de Vereenigde Staten, zich tot de Duit sche Regeering heeft gewend in zake het requireeren van levensmiddelen in België. De Duitsche Regeering heeft naar aanlei ding daarvan aanstonds de verzekering ge geven, dat zoolang de Belgische bevolking van elders voorzien wordt van levensbe hoeften geenerlei requisitie zal plaats heb ben, noch van de België uit het buitenland toegevoerde, noch van de aldaar reeds aan wezige voorraden. De nuttige werking vaq het Internationaal Steuncomité is aldus ten volle verzekerd. H. M. de Koningin naar Limburg. H. M. de Koningin bracht heden een be zoek aan Maastricht. Daar H. M. incognito kwam, was er verzocht niet te vlaggen. H. M. is te 11.16 u. aangekomen en omnid- ddellijk gereden naar het gouvernements gebouw, waar H. M. de besturen van het Roode Kruis, het comité tot steun voor^ Belgische vluchtelingen en het plaatselijk* steuncomité ontving. Daarna heeft H. M. een tocht gemaakt naar de verschillende grenswachten en werd er een revue gehou den. De koninklijke trein ging leeg naar Roermond, terwijl H. M. per auto daarheen vertrok. H. M. zal overnachten in den koninklijken trein en morgen de grens wachten bezoeken te Roermond, Weert, Budel, Grathem en Eindhoven. Te Eindhoven zal Z. K. H. Prins Hen drik, die een bezoek brengt aan Heerlen, zich bij H. M. de Koningin voegen. De nieuwe Rijksinkomstenbelasting. De Rijksinkomstenbelastingwet is in de Eerste Kamer aangenomen, en zal dus spoedig in het..Staatsblad verschijnen. Uit overweging, dat, zöo'poil ergens, dan hier de Rijksinkomstenbelasting een onderwerp is, dat zich nagenoeg in ieders „belang stelling" mag verheugen, willen wij hier in het kort een uiteenzetting geven van de voornaamste artikelen dier wet, aan de hand waarvan het een ieder gemakkelijk zal vallen eerlang zijn aanslag na te re kenen. De binnen het Rijk wonende natuurlijke personen zijn belastingplichtig, naar hun zuiver inkomen. Onder inkomen wordt verstaan; de som van hetgeen genoten wordt als opbrengst van onroerende goe deren, roerend kapitaal, onderneming, ar beidsrechten op perïCdieke uitkeeringen van het leven afhankelijk; terwijl de op brengst van een bron van inkomen, ter be rekening van haar zuiver bedrag, vermin derd wordt met de kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst en met de op de opbrengst rustende lasten. Een inkomen van beneden f 650 wordt niet belast. Een inkomen van f 650 tot beneden f 700 wordt belast met f 1.25, terwijl van elke f 50 hooger inkomen tot beneden f 1350, de belasting f 0.75 hooger is. Een inkomen van f 1350 of meer wordt met f 11 belast; terwijl voor elke f 50 hooger inkomen tot beneden f 1500 de belasting f 1 hooger is. Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f 2000, dan is verschuldigd f 15 benevens f 2 van elke f 100 Doven f 1500. f 2000 of meer, doch minder dan f 10,000 dan is verschuldigd f 25, benevens f 3 van elke f 100 boven f 2000. f 10,000 t>i meer, doch minder dan f 20,000 dan is verschuldigd f 265, benevens f 4 van elke f 100 boven f 10,000. f 20,000 of meer, dan is verschuldigd f 665, benevens f 5, van elke f 100 boven f 20,000. Tengevolge der in de vermogensbelasting gebrachte wijziging is een vermogen van beneden f 16,000 onbelast (vroeger was het minimum bedrag f 13,000). Is bet vermogen f 16,000, of meer, doch beneden f 30,000, dan is de belasting f 1 van elke f 1000 bo ven de f 15,000. s het f 30,001 of meer, dan is verschuldigd f 0.50 voor elke f 1000, op 1 Mei a.s. treedt de wet in werking, met uitzondering van eenige ondergeschikte artikelen, die reeds door de plaatsing der wet in het Staatsblad in werking trad. „Ctr." Statistiek der sterfte 1913. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert in No. 265 zijner bijdragen de Statistiek van de sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in 1913. Aan de inleiding tot deze publicatie wordt het volgende ontleend Per 1000 zielen van ieder geslacht s1 ier ven in 1913 12.61 mannen, 12.01 vrouwen, totaal 12.30 personen. De provinciën Noord-Brabant en Lim burg vertoonen de hoogste verhoudings- cijfers, resp. 16.36 en 15.28 per 1000, de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland, Zeeland en Groningen de laag ste, n.l. resp. 11.19, 11.20, 11.21, 11.53 en 11.61 per 1000. In de groepen van gemeen ten naar de grootte der bevolking is de re latieve stérfte in de laatste jaren grooter naarmate de bevolkingscijfers kleiner worden. In den loop der totale sterfteverhoudin- gen is sedert vele jaren eene geregelde daling waar te nemen, van 26.56 gemiddeld in de jaren 184049 per 1000 inwoners tot 13.16 in 1910—'13, eene vermindering dus van 100 op 49.5. Uit de cijfers van de sterfte naar den leeftijd blijkt, dat de hooge sterftecijfers voor Noord-Brabant en Limburg voorna melijk veroorzaakt worden door de groo- tere kindersterfte. In Noord-Brabant toch stierven in de jaren 19061913 per 1000 levenden beneden 1 jaar 181.67 en op 1000 levenden van 14 jaar 16.28. Voor Lim burg waren deze cijfers resp. 177.15 en 16.75, terwijl deze verhoudingscijfers b.v. voor Friesland 73.14 en 9.19, voor Noord- Holland 94.43 en 12.86 en voor Groningen 94.87 en 11.66 waren. Hooge geboortecijfers gaan veelal gepaard met groote, relatieve kindersterfte-cijfers en omgekeerd. Kwa men toch in Noord-Brabant en Limburg gemiddeld in de jaren 19091913 resp. 32.5 en 32.6 geborenen per 1000 inwoners voor, voor Friesland. Noord-Holland en Gronin gen waren deze cijfers resp. 25.1, 24.4 en 27.2. Aandacht verdient het lage kindersterfte cijfer in Drenthe bij op twee na het hoogste geboortecijfer voor de verschillende pro vinciën. Bij eene nadere beschouwing van de sterfte-verhoudingen naar den leeftijd voor het Rijk, voor de laatste 4 jaren 1910—1913 en de beide 5-jarige perioden 19001904 en 19051909, valt duidelijk eene verschui ving der sterfte van de lagere naar de hoogere leeftijden waar te nemen. Merkwaardig is de verbetering van het sterftecijfer van personen beneden 19 jaar, maar inzonderheid van kinderen beneden het jaar. Het spreekt vanzelf, dat deze ver schuiving, mede in verband met de afne ming der totale sterfte, in groote mate van invloed moet zijn op de verhooging van den levensduur en op de toename van den ge middelden leeftijd van_ojis volk. Bij beschouwing der sterftecijfers naar de oorzaken van den dood treedt long- tuberculose het meest op den voorgrond. Gemiddeld stierven aan deze ziekte, in de jaren 19091913, 11.23 mannen en 11.88 vrouwen per 10,000 van elk geslacht,meest menschen in de kracht van hun leven tus- schen 20 en 30 jaar.. Meer dan 1/3 der sterf gevallen in die-leeftijdsklasse wordt door longtuberculose veroorzaakt. Van kanker en andere kwaadaardige gezwellen zijn de gemiddelde jaarlijksche sterfte-cijfers voor de laatste vijf jaren: 10.61 mannen en 10.73 vrouwen per 10,000 der bevolking. De toeneming der betrek kelijke sterfte aan deze ziekten, die in 1901 scheen gestuit, heeft zich in (le laatste ja ren bij beide geslachten weder herhaald. De voornaamste kankervorm is die van maag en lever, waaraan in de laatste 5 jaren gemiddeld 7.26 mannen en 5.25 vrouwen per 10,000 van elk geslacht" stier ven. Aan gastre-enteritis bij kinderen bene den twee jaar stierven gemiddeld in meer genoemde periode 10.71 jongens en 8.33 meisjes. Ouderdomszwakte waaraan gemiddeld jaarlijks 8.95 per 10,000 mannen en 11.10 per 10,000 vrouwen stierven, eischt als doodsoorzaak relatief meer vrouwen als gevolg van de doorloopend gunstiger sterf te van de vrouw in de jongere leeftijden. Voor de voornaamste besmettelijke ziek ten kon niet alleen worden berekend de mortaliteit, maar ook de morbiditeit (ver houding der ziektegevallen tot de bevol king) en de letaliteit (verhouding der ziekte- tot het aantal sterfgevallen.) In de periode 19041913 werden, op 10,000 der gemiddelde bevolking ziek aan pokken: 0,06 en' stierven 0,01; aan rood vonk resp. 9,35 en 0,31; aan tvphus en fe- bris typhoidea 3,87 en 0,61 en aan diph- teritis 6,81 en 0,65. De verhouding van het aantal sterfgevallen tot honderd ziektege vallen in die periode, bedroeg gemiddeld voor pokken: 13,45; voor roodvonk: 3,43; voor typhus: 15,78 en voor diphteritis: 9.80. Zeer belangrijk is. de afneming der leta liteit bij roodvonk en diphterie; immers, waren de cijfers voor 1913 resp. 4.08 en 12,84, zoo goed als regelmatig dalende, kwamen zij voor 1913 op: 1.65 en 6.98. De letaliteit bij typhus is in de laatste 10 ja ren weinig veranderd, al mag niet worden voorbijgegaan, dat zij in vergelijking met vroegere jaren sterk is verminderd. Was het gemiddelde cijfer toch in de periode 1896—1902: 19,82, in de laatste 5 jaren bedroeg dit slechts 15,89. In de jaren 19091913 stierven gemid deld 6,2 mannen en 5 vrouwen zon der geneeskundige .behandeling. Uit de gegevens omtrent de zuigelingen sterfte blijkt, dat evenals voor de jaren vóór 1911, de sterfte in de zomermaanden voor 1913 in September 118,29 (in den regel in Augustus) haar hoogste punt be reikt. Uit de splitsing van de zuigelingensterf te naar de voornaamste doodsoorzaicen zien we de grootste kindersterfte in de zomermaanden geheel voor rekening ko men van maagdarmstoornissen. Korte Kroniek. De Rotterdamsche Electrische Tramweg- Mij. vervoerde in 1914 van Juli tot en met December 18,889,285 reizigers met een op brengst van f 1,062,018.88 tegen 20,272,071 reizigers met een opbrengst van f 1,138,455.12'/^ in dat zelfde tijdvak van 1913. De Londensche berichtgever van het „Hbld." seint, dat bij het spoorwegongeluk bij Ilford-station, in het Oosten van fx>n- den, ook een Nederlander gedood is, de heer Delfgou, die jaren lang geëmployeerd was bij de Blijdenstein's Bank te Londen. Bij de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur wer den in 1914 ter overweging aanhangig ge maakt 523 zaken, tegen 426 in 1913. De vermeerdering is voor een belangrijk deel veroorzaakt door de geschillen betreffen de regelingen van gemeentebesturen in zake verhaal van inkoopsommen en pen sioensbijdrage op gemeente-ambtenaren. Herhaaldelijk wordt in den laatsten tijd in de pers de aandacht gevestigd op de aanwezigheid van wegwijzers op n er- schillende punten, terwijl de A. N. W. B. de hare heeft doen wegnemen. Men kan echter ten dien aanzien volkomen gerust zijn, daar de aandacht van de legerautori- teiten op de zaak is gevestigd; het wonjt onnoodig geacht onder de tegenwoordige omstandigheden alle wegwijzers te verwij deren. SPORT. Voetbal. Op den eersten Zondag van 1915 bracht H. F. C. dc verrassing door op eigen ter rein onverdiend met 01 van U. V. V t% verliezen, dat nog wel met vier Invallers speelde. De verdediging van U. V. V. was krachtig en dat was een van de factoren waarom II. V. V. wederom de eersic plaats bezet. H. V. V. trok raar Rotterdam en had gemakkelijk werk met V. O. C., dat met 51 het kind van de rekening werd. H. V. V., dat zonder Thornée speelde, zal er nu wel alles op zetten om de eerste plaats tc behouden. Dat Sparta ook nog een woordje medespreekt en uitstekend in vorm is bleek te Utrecht, waar Hercules met 41 geklopt werd. Haarlem blijft een eigenaardige club. Met vier invallers trok het naar Den Haag en won tegen aller verwachting van H. B. S. met 31. D.F.C. komt hoe langer hoe meer op dreef. Dat ondervond Quick. Versterkt met eenige Belgen moest het op eigen terrein net on derspit delven met 21. In afdeeling D deelden H. V. V. II met V. V. C. de puntjes (11), terwijl D. V. V. op eigen terrein van Sportman verloor met 13. In het Oosten bleef de belangrijke strijd Quick (N.)VitesSe onbeslist. De uitslag was 11. De wedstrijd in Arnhem zal dus den doorslag moeten geven wie in het Oosten kampioen zal worden. Robur et Velocitas maakte Be Quick in met 60. Leidsche Voetbalbond. lste klasse. LugdunumL. V. V. 32. O. N. I.—Ajax II 2—2. 2de klasse B. L. F. C. IIAlphen II 04. Korfbal. Wij volstaan ditmaal met de uitslagen te geven, daar slechts een wedstrijd in de le klas Zuid gespeeld werd. De uitslagen waren als volgt: lste klas. Rotterdam: O. S. C. R.—Vitesse (L.) ge staakt met 30 voor Leiden. Den Ilaag: II. S. V. I—Velox 10—1. 3de klas. Rotterdam: Spartaan IR. S. G. V. I. Gestaakt_met. 50 voor R. S. G. V. Leiden: Fluks IISwift, terrein afgek. 4de klas. RozenburgResidentie 120. Dordrecht: O. K. K. IIDorclt II 11. BBBatMBBBBgHmHW illW M Collecte voor de St. Vincentiusvereenfging. In de H. Missen van gistermorgen had de Zeereerw. heer pastoor Gadet de paro chianen aangespoord 's avonds in grooten getale in het Lof te komen, waaronder een liefdadigheidspredicatie zou worden gehouden. Het speet Zijneerw. te moeten getuigen, dat er de laatste keeren in een Lof met liefdadigheidspredicatie aanmer kelijk veel minder menschen tegenwoor dig waren dan in een gewoon Zondags- Lof. En.... gisteravond was er bijna geen plaatsje onbezet in de Kerk, zoowel de voorste als de achterste rijen waren ge vuld. Dank zij het welsprekend woord van pater Borromaeus de Greève, die, hoewel heesch (dienzelfden dag had Zijneerw. reeds twee keer een liefdadigheidspredica tie te Amsterdam gehouden) met den gloed der overtuiging uiteenzette, voor wie en waarvoor een aalmoes moet worden ge geven, heeft de schaalcollecte het belang rijk bedrag van 501 gld. opgebracht. De vrees, die de gewijde redenaar in het be gin zijner predicatie uitte, dat n.l. van wege de ongunstige tijdsomstandigheden de opbrengst zoo klejn zou zijn, dat de Katholieke plaatselijke pers ze maar niet moest vermelden is dus, gelukkig, onge grond gebleken. De offervaardigheid der Katholieken heeft zich weer eens daad werkelijk getoond. Wij maken ons echter dc tolk van de St. Vincentiusvereeniging, als wij er op wijzen eigenlijk ten overvloede dat de vereeniging, ofschoon dankbaar voor de ontvangen giften, toch nog zoo veel noo- dig heeft, dat elke bijdrage met verlangen wordt tegemoet gezien. Leidsche Besthurdersbond. De Leid sche Bestuurdersbond ligt overhoop met zijn voorzitter. Deze, werkzaam aan de socialistische coöperatie „Vooruit", had bij den burgemeester aangeklopt om vrij stelling van belasting, daar hij, nu onder dienst, van „Vooruit" niets uitbetaald kreeg. Toen de burgemeester informeerde, verzekerde het bestuur der coöperatie hem echter, dat den betrokken persoon het ge- heele loon werd uitbetaald met aftrek van de hem van rijkswege verstrekte vergoe ding. Gisteravond nu vergaderde de Be stuurdersbond en werd er een motie aan genomen, waarin het gedrag van den voorzitter werd afgekeurd. Herdenking van Vesalius. De voor drachten ter herdenking van Vesalius 400en geboortedag, werden heden voortge zet in de Collegezaal van het Botanisch Laboratorium met eene rede van prof. dr. L. Knappert, ten onderwerp hebbende „Kerk en wetenschap in Vesalius dagen."

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2