ttwfdbestuur om in l^i4 tot Statutenwij ziging over te gaan en tot de daaraan pas sende herziening van het Huishoudelijke Reglement. Daar het echter noodig is nu reeds enke le wijzigingen aan te brengen in het Huish. Reglement voor een jaar wordt het regle ment in dezen geest gewijzigd „De rijks subsidie blijve d i t jaar geheel aan de Bondskas; Reis- en verblijfkosten worden vergoed uit de Bondskas, elke afgevaar digde brengt één stem uit, of zij moet schriftelijk volmacht hebben van haar be stuur, meer dan een stem uit te brengen. Aangenomen wordt het voorstel van het hoofdbestuur om bij oprichting van een Meisjesbond voor drankbestrijding zoo noodig f5 subsidie uit de Bondskas toe te staan. Mej. N. J. M. Kruysman houdt nu een inleiding over het 3e Nederlandsch Kath. Congres te 's Bosch. In een zeer duidelijke inleiding heeft deze spreekster propagan da gmaakt voor het congres, dat ook he laas door den oorlog uitgesteld moest wor den, maar toch gehouden zal worden te gelegener tijd. Alsnu kreeg de WelEerw. Heer H. J. W. Hoosemans, kapelaan te Scheveningen het woord om zijn rede te houden over: „Re- classeering van Drankzuchtigen." In het Kon. besluit wordt vastgesteld, dat alle vereenigingen, die zich met reclas- seering bezig houden, subsidie kunnen verkrijgen. Reclasseeren is iemand terug brengen in een classe, in de maatschappij, b.v. een gevangene. In verband hiermede schildert de Eerw. spreker, hoe hard en onrechtvaardig de brave maatschappij ontslagen gevangenen, die dikwijls heel wat minder op hun kerfstok hebben, dan leden van die maatschappij, behandelt. Het genootschap ,,De Zedelijke verbetering'" heeft tot 1910 veel voor die menschen gedaan. Na 1910 is er verande- ring gekomen en konden ook andere ver eenigingen de hand aan den ploeg slaan. Het Leger des Heils begon. Wat is de taak van zulk een vereeni- ging? Den gevangene, die wil, te bewaren voor een ondergang in de maatschappij. De Staat kan er zich wel eenigszins mee bemoeien, maar het hoofdwerk wordt over gelaten aan de vereenigingen zooals bo vengenoemde, H. Vincentius Paulo en ^Sobriëtas. Op welke wijze moet de reclasseering be ginnen? Als beste manier wordt aangewe zen het zoogenaamde patronagestelsel. De beschermer moet op de hoogte zijn van het leven van dien man, zijn familieom standigheden. Ieder geval moet hij op zich zelf beoordeelen. Volgens gezaghebbende personen zijn de helft van dergelijke per sonen door reclasseering weder terecht gekomen. In 1911 en 1912 zijn met regeeringssubsi- die behandeld 232 reclasseeringsgevallen. Honderd achttien personen waren niet meer gevallen en hebben later hun weg gevolgd. In verband hiermede beveelt de Eerw. spreker aan een boekje van mr. De Tong, rechter te Amsterdam, waarin deze aantoont dat 75 gered zijn. Uit deze cij fers mag dus wel volgen, dat het geen vergeefsche moeite is. Spreker stelt nu de vraag wat wij Katholieken aan reclasseering gedaan hebben- Hoe hebben de onderafdeelingen van Vincentius en Sobriëtas uitgevoerd wat hun centrale vereenigingen op zich genomen hadden? Er zit bij ons nog geen gang in. Nu eerst is in Rotterdam een afd. van Vin centius er toe besloten zich te zullen bezig houden met het werk. In Den Haag werd door een secr. van de afd. gezegd, dat hij in zijn verslag zou moeten zeggen, dat de meeste leden hun ontslag hadden genomen en er zich geen leden meer voor opgaven. Vincentius is gaan samen werken met de vereeniging ,,De zedelijke verbetering". De Eerw. spreker keurt dat af. Vincentius gaat nu op in „Zedelijke Verbetering". Haar werk komt niet aan het licht, zij komt niet naar voren. Het gevolg is, dat vele Katholieken van reclas seering niets zullen hooren of te .wjeten; komen. Werkt Vincentius hard of weinig men komt het niet te weten. De gevange-' nen weten niet van Vincentius af maar .wol van de „Zedelijke Verbetering". Belangstelling is er onder ons niet. Was er een Vincentius-afdeeling, die hellichtend voo?r het voetlicht kwam, zf>u het heej anders zijn. 29 Dec. 1913 was te Rotter dam een bijeenkomst belegd om te komen tot een R. K. bureau voor reclasseering van gevangenen. Veel personen en ver eenigingen waren uitgenoodigd, maar zij^ waren niet ter maaltijd gekomen. De bij-" zondere raad van Vincentius aldaar ant woordde alleen dat hij bezig was. Wat hebben de commissies en corres pondentschappen van Sobriëtas gedaan? De Eerw. spreker weet er niets van. Van de Haagsche reclasseeringscommissie hoor de hij, dat zij over Maastricht een geval be handeld had en dat het parool luidde „Afwachten". De Eerw. spreker wil niemand een ver wijt maken en gelooft, dat de Vincentius- vereenigingen de steen aan 't rollen moe ten brengen en Sobriëtas het werk moet doen. Het is een zwaar werk. Maar als „Zedelijke Verbetering", waarin menschen van verschillende richting zooveel tot stand heeft gebracht, jaren gewerkt zon der subsidie en juist daardoor de zaak be kend heeft gemaakt, waarom zouden de Vincentiusvereenigingen niet hetzelfde kunnen doen en voor dit speciaal doel geld vragen en daardoor het reclasseeren be kend maken. Ziet, zegt de Eerw. spreker, naar het Leger des Heils, dat tot alle gevangenen doordringt en met succes. Duidelijke voorbeelden worden gegeven, hoe Katholieken juist het gevaar loopen in verkeerde handen te vallen. Velen ergeren zich aan die zieltjesmakerij. Maar aan wie de schuld? Aan die klagers, aan die Ka tholieken, die de gevangenis niet ingaan. Wij moeten terug naar „Het gevangenen verlossen". Wij kunnen ook in onzen tijd dat werk van barmhartigheid beoefenen. Er moot niet alleen een betrekking gevon den worden maar een beschermer, aie zorgt voor den gevangene, met hem mede- gaat en brengt in goede vereenigingen en gezelschappen. Helpen wij die menschen niet, dan zijn wij oorzaak dat die gevan genen na ontslag wederom in de gevan genis komen. De Eerw. spreker behandelt nu nog de drankzuchtigen en doet een be roep ook op de menschen in het dorp. Ook daar correspondentschappen oprichten vooral in de dorpen, waar iedereen be kend is. Er moet medegewerkt worden aan het R. K. Consultatiebureau. In een heer lijke peroratie roept de Eerw. spreker allen op mede te werken aan het noodzakelijke en nuttige werk van de reclasseering van gevangenen. (Langdurig applaus.) De presidente bedankte kapelaan Hooze- mans voor zijn heerlijk en boeiend betoog en beloofde, dat de Mariabond alles in het werk zal stellen om mede te werken aan dit nuttig en noodzakelijk werk. Na de rondvraag sloot de presidente deze schitterend geslaagde vergadering, waarna gezongen werd „Aan U o Koning der Eeuwen". Liturgische cursus. Na in een kort woord te hebben gewe zen op de schoone Kerstmis-liturgie, zette de Eerw. spreker, Kapelaan Willenborg, zijn cursus voort. Het Evangelie is het rijkste ge deelte van de Mis der Katechumenen. In het Evangelie spreekt Christus-zelf. Het Evangelie-boek is daarom steeds met eer bied behandeld, zooals spr. in verschil lende feiten aantoont. De diaken is de officieele persoon, die het Evangelie voor zingt. In de middeleeuwen werd aan kei zers en koningen het voorrecht geschonken het Evangelie in de kerk te zingen een bewijs van groot geloof. Het Evangelie wordt aan de noordzijde gelezen, omdat het noorden wordt beschouwd als de zij de, waar de heidenen woonden, en waar heen het Evangelie is gebracht, nadat het door de Joden was verworpen. Voor dat de diaken het Evangelie gaat zingen, wordt eerst de wierook gezegend, om God te smecken om de genade van verlichting en van verwarming. Daarna bidt de dia ken op de treden van het altaar een ge bed, waarin in herinnering wordt ge bracht, hoe de propheet Isaias in staat werd gesteld om het Evangelie te verkon digen doordat een engel met een vurige kool (hetwelk beteekent de werking \an den II. Geest) zijn lippen aanraakte. De diaken vraagt dan den zegen van den priester, welke de priester hem geeft. Met de zending, die de priester hem heeft ge geven, gaat nu de diaken het Evangelie zingen. Spr. beschrijft dan de plechtig heid, waarmede het Evangelie wordt ge zongen. Alle aanwezigen gaan staan, met ontbloot hoofd; uit eerbied voor het Evangelie. Na het zingen van het Evan gelie antwoordt het volk: Gloria tibi D o m i n e. Eer aan U, o lieer. Vóór heel het volk geeft nu de priester, als de dia ken hem het Evangelie-boek voorhoudt, een kus daarop, ten teeken van eerbied en liefde voor Gods woord. Met warmte beveelt spr. de overweging van het Evan gelie aan als een voorbereiding voor de H. Communie. In het Evangelie hooren wij het levende woord van God het met geloof en eerbied en liefde aanhooren van het Evangelie heeft voor ons een reini gende kracht en trekt Gods genade op bijzondere wijze over ons af. Nu door het Evangelie ons geloof is ver levendigd, wordt het uitgesproken in de Credo. De Credo is een samenvoeging van de geloofsbelijdenis op het algemeene Concilie van Nicea (325) en op dat van Constantinopel (381) opgesteld. De Credo is oorspronkelijk bedoeld als een geloofs belijdenis op de dagen, waarop heel het volk te zamen kwam, dus op Zondagen en groote feestdagen. Later is men ook de Credo gaan zingen op de feestdagen van Maria, de Engelen, de Apostelen, de Leeraren én Maria Magdalena, omdat deze dagen in nauw verband staan met de belijdenis van het geloof. Onder de Credo haalt de diaken in de bursa de corporale. Nu begint de eigenlijke Mis, bestaande uit drie deelen Offertorium (tot aan de Praefatie) de Consecratie (tot aan de Pater Noster) en de Com munie. Het Offertorium is een berei ding van de stof, die voor het offer moet moet dienen. Na het Dominus vobiscum en het Oremus (Laten wij bidden) spreekt de priester niet meer luid op tot aan de praefatie, tenzij in het orate f r a t r e s. Het Offertorium (in engeren zin), dat nu volgt, is een antiphoon, die de gedachte van het feest weer geeft. Vroeger kwamen onder het offertorium de aanwezigen hun offer brengen, van daar bestond toen het offertorium uit een geheele psalm, waarvan elk vers onder broken werd door een antiphoon. Om God te erkennen als de Heer van ons leven bieden wij iets aan van ons levensonderhoud. In dien geest moeten wij ons offertje brengen, waarvoor gecol lecteerd wordt. Hierna volgt het Orate fratres (Bidt, broeders) waarin de priester de ge- loovigen bekend maakte, dat het brengen der offers geëindigd is. Spr. wijst er op, van welke materie het brood en de wijn moeten zijn, en geeft een verklaring, waarom de hostie rond is, en betreffende de bereiding der stof. In de gebeden, die nu volgen, doelt de Kerk reeds op de Consecratie. De priester legt dan de hostie op de pateen (open schaaltje), houdt de pa teen op de open hand en met een oogslag op het kruisbeeld biedt hij de hostie aan God aan. De priester bidt een gebed, waarin hij de offergave aan God aanbiedt voor de zonden van zichzelven, van alle omstanders en alle Christen-geloovigen, levenden en overledenen. De diaken biedt daarna den priester den wijn aan. ver mengd met water. Het water stelt voor de geloovigen en de wijn Chfistus dus de vermenging de vereeniging van Christus en de geloovigen. Ook herinnert die waar heid ons aan de eenheid van de Godde lijke en menschelijke natuur van Christus, wat wordt uitgedrukt in de gebeden, die de priester hierbij bidt. Een volgenden keer zal de Eerw. spr. voortgaan met de verklaring der gebeden van het offertorium. Andreas Vesalius. De Vereeniging voor Geschiedenis der Genees- Natuur- en Wiskunde zal dit jaar, zooals reeds bekend is, den geboortendag herdenken van Andreas Vesalius (1 Jan. 1515.) In het Botanisch Laboratorium der Uni versiteit: Zaterdag 2 Januari 1915 te 2 uur lezing van Prof. Dr. E. C. van Leersum, „Andreas Vesalius, Hervormer van het ontleedkun dig onderzoek", van Dr. J. G. de Lint, „Portretten van Vesalius", -van Prof. Dr. J. Boeke, „De Ontleedkunde van Vesalius." Maandag 4 Januari te lialfdrie. Lezing van Prof. Dr. L. Knappert, „Kerk en We tenschap in Vesalius'dagen." Dr. J. Veth, „Vesalius en de Kunst". Tentoonstelling van voorwerpen, die op de Geschiedenis der Ontleedkunde betrek king hebben in een zaal van het Botanisch Laboratorium van Zaterdag 2 Jan. tot Za terdag 9 Jan. dagelijks (behalve Zondag) van 1 tot 5 uur. De toegang tot de Voordrachten en de Tentoonstelling is voer belangstellenden vrij. Geslaagd. Te 's-Gravénhage is geslaagd voor examen L. O. Fransch de heer W. Pool, alhier. Geslaagd. Voor het staatsexamen tot toelating aan de Universiteit is geslaagd voor diploma's A en B de heer H. J. Sas burg, 1ste luitenant der infanterie te Go- rinchem, wonende alhier. Propagandaavond N. P. O. In de keurig versierde Graanbeurs hield gister avond de Leidsche afdeeling der N.P.O. een propaganda-avond. Reeds lang voor den aanvang was de jaal bezet met padvinders van andere afdeelingen en vele gasten. Tegenwoordig was ook het 'Plaatselijk Comité voor Lei den en de leider van het gewest Zuid-llol- land, Baron van Pallandt. De voorzitter van het PI. C., de heer Le Poole opende met een kort woord den avond, waarna een vijftal jonge padvin ders werden geïnstalleerd. De heer Schaap, troepleider te 's-Gra- venhage, begon daarna zijn lezing met te vertellen, hoe de padvindersorganisa tie in elkaar zit. Toen ongeveer 4 jaar ge leden, aldus spreker, generaal Baden Po well de eerste afdeelingen oprichtte, had men niet gedacht* dat de padvinderij zich zoo zou uitbreiden. Toch is het gebeurd, en, daar nu de padvinderij vasten voet heeft gekregen, moeten wij er op uit zijn haar steeds te verbeteren. Spreker legde daarna uit hoe een troep padvinders is ingedeeld in patrouilles, waarvan aan het hoofd staat een patrouil leleider, meestal de flinkste jongen van een patrouille. Aan de hand van een serie prachtige lichtbeelden vertelde de heer Schaap een en ander over het kampleven en de orga nisatie in Engeland. Te water. K. v. d. B. reed met zijn fiets in de richting Donkersteeg met zulk een vaart tegen een voorbijganger aan, dat deze licht gewond werd aan zijn; elleboog. Met den fietsrijder liep het niet zoo goed af. Hij slipte- en rolde in den Ouden Rijn. Hij zonk maar kwam geluk kig na een oogenblik weer boven. Door den voorbijganger en een soldaat werd de drenkeling op het droge gebracht. Hij kwam er met een nat pak af. ALKEMADE. Gemeenteraad. Vergadering van heden. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren A. Los en Th. Broekhuizen. Voorzitter de heer F. H. v. Wichen, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De Voo.rzitter deelt mede, dat in gekomen zijn missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aange nomen. Verder zijn ingekomen: Dankbetuiging van het hoofd der school te Oude Wetering, voor de bewijzen van belangstelling ondervonden bij zijn feest. Het bekende adres van de Tuchtunie te Utrecht, waarin den raad verzocht wordt zooveel mogelijk het voetbalspel en de openluchtspelen te bevorderen, ten einde de bandeloosheid onder de jeugd tegen te gaan. Het adres wordt, in handen van B. en W. gesteld. B. en W. stellen den raad voor met in gang van 1 Febr. op haar verzoek eervol ontslag te verleenen aan 'mej. Immens, als onderwijzeres aan de O. L. School te Roelofarendsveen. Het voorstel wordt aan genomen. Eervol ontslag wordt op zijn verzoek verleend aan den heer Roosendaal als hoofd der school te Nieuwe-Wetering, daar hij den leeftijd Voor pensioen be reikt heeft. Tot onderwijzeres aan de school te Rijpwetering wordt benoemd mej. A. M. v. d. Riet te Hoofddorp. Mede op de voor dracht stonden mej. W. A. Klok te Haar lem en de heer J. Jasperse te Leiden. Tot onderwijzeres aan de school te Roe lofarendsveen wordt benoemd mej. M. J. v. Wichen. Vervolgens brengt de Voorzitter opnieuw in stemming het voorstel S t r ij k, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel betreft 1/3 uitkeering te geven aan onderwijzers onder de wapenen. Het voorstel wordt verworpen met 27 stemmen. Voor stem den de heeren Bonda en Strijk. Aangeno men werd een voorstel St raathof om 1/4 uit te keeren. Goedgekeurd wordt een wijziging en af- en overschrijving begrooting 1914. In behandeling komt een adres van C. van Leeuwen te Oudade om ondersteu ning voor verpleging te Dongen van zijn zoon, die lijdende is aan zielsziekte. De Voorzitter zegt, dat B. en W. na een lang onderzoek tot de conclusie zijn gekomen dat het moeilijk is bij den raad met een voorstel te komen. v. Leeu wen is behoeftig, maar het geval waar over het gaat betreft niet krankzinnig heid. Liefdadige instellingen zijn aange wezen om hier te helpen. Heipen deze niet, dan kan de gemeente overwegen, wat haar te doen staat. De Voorzit- ter wil er echter nu al op wijzen, dat wan neer men den een helpt of steunt ook een volgende, die een dergelijk verzoek doet moet geholpen worden. Besloten wordt het adres naar B. en W. te zenden om nader praeadvies uit te brengen. De Voorzitter leest een schrijven voor van de St. Elisabeth Ver. te Roelof arendsveen om straatverlichting 's mor gens van 6.307 ure. Het adres dagtee- kent 18 Dec. In verband met dit adres herinnert de Voorzitter aan een verzoek van Dr. v. Doorn om altijd 's nachts eenige lan taarns te laten branden. B. en W. adviseeren den raad hun te machtigen te zorgen, dat 's nachts de openbare weg eenigszins verlicht is. Aan beide verzoeken wordt dan voldaan. Den heer De Jong verheugt het 't ad vies van B. en W. te hooren. Hij heeft dikwijls in den raad om hetzelfde ge vraagd, maar B. en W. hadden altijd bezwaren. Nu er adressen komen schij nen B. en W. er anders over te denken. De heer Straathof is van meening, dat de menschen buiten de kom heele- maal niet van de verlichting zullen pro- fiteeren en toch moeten medebetalen. Als spreker zich niet vergist is vroeger niet tot verlichting overgegaan met Tiet oog op bezuiniging in deze buitengewone tij den. De heer Bonda vraagt of het niet mogelijk is dat wij een ander tarief krij gen voor dag, avond en nacht, ook voor particulieren. De Voorzitter zegt., dat alles niet in eens kan. Van Leiden is veel gedaan gekregen. Spreker is van meening, dat in de toekomst wel reductie kan verkregen worden voor de gemeente. Of het voor particulieren zal gaan is een moeilijk te beantwoorden vraag. Het beste zou zijn met Leiden in onderhandeling te treden en vragen of een verschillend tarief kan verkregen worden voor de gemeente, wat betreft de verlichting van wegen 's avonds en 's nachts. Tevens kan dan ter sprake gebracht worden of in verschillende ge vallen aan particulieren reductie kan worden verleend. Heeft men eenjnaal die gegevens, dan kan de raad zich uitspre ken over de beide verzoeken. Het resultaat van deze discussie is, dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met Leiden in den geest als door den voor zitter aangegeven Schoolgeldkohier 4e kwartaal 1914 en suppletoir kohier H. O. 1914 worden vast gesteld terwijl reclames H. O. 1914 in ge heime zitting behandeld worden. ALPHEN. Kruisverbond. Het Kruisverbond St. Bonifacius hield na een lange periode van rust, weer eens een vergadering. Het scheen of vele leden wat vergeetachtig wa ren geworden, tenminste druk bezocht was de vergadering allerminst, maar 'toch, de verafwonende leden hadden weer en wind getrotseerd. De bespreking van de actie voor Oude en Nieuwe jaar kwam tot een goed resul taat, en wij hopen, dat de actie zelf nog be ter resultaat mag geven. De aflaatplaatjes waren wel besteld, doch nog niet ontvangen. De Eerw. Adviseur deelde mede, dat Z. H. Paus Pius X z.g. ook aan het bezoeken van de Drankbest rij. dersvergaderingen een aflaat had verleend en Z.E. wees de leden ook op het schoone artikel in de „Leidsche Courant" van den E. P. Smit S. J. over de drankbestrijding. D ior den Secretaris werd medegedeeld dat de lucifersverkoop goed succes had ge had. maar nu wegens de duurte moest stilstaan. Een belangstellend R. K. Militair deed verschillende middelen aan de hand oni de vergaderingen aangenaam te maken welke dankbaar werden aanvaard. Met den Chr. groet sloot de voorzitter toen de vei- gadering. BOSKOOP. R. K. Kiesvereenigïng. De jaarverga dering der R. K. Kiesvereeniging „Ons Belang" werd gehouden in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. De voorzitter, de heer C. B. Lunne- mann, opent ten 8 ure de vergadering met den Christelijken groet, en verzoekt den secretaris, den heer A. Brand Pz., de no tulen der vorige jaarvergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedge keurd. De penningmeester, de heer B. P. J. Tromp, brengt verslag uit over het af- geloopen jaar, wat door een paar heeren ter vergadering werd nagezien, en in orde werd bevonden. Een woord van dank bracht de voorzitter aan'den secretaris en den penningmeester voor hun werk voor de kiesvereeniging gedaan. Wegens aftreding van drie bestuurs leden werd tot stemming overgegaan en werden gekozen de heeren J. Sterken- burg, A. Pannebakker Gz. en A. Rijnbeek, welke zich deze benoeming lieten welge vallen. Verder werd er verslag uitgebracht van drie vergaderingen van den Provincialen Bond, gehouden te 's-Gravenhage, Delft en Alphen a.d. Rijn. Afgevaardigden de heeren B. P. J. Tromp, Aa J. Kerkvliet en C. Koster. De Voorzitter dankt laatstgenoemde heeren B. P. J. Tromp, A. J. Kerkvliet en Een woord van dank werd gebracht aan de afgetreden bestuursleden voor hunne werkzaamheden met den wensch, dat de nieuw gekozen heeren hunne voetstappen zouden volgen. Ten slotte brengt de voor zitter een woord van dank aan alle aan wezigen voor hun trouwe opkomst, en spreekt den wensch uit, dal op een vol* gende algemeene. vergadering alle leden aanwezig zouden zijn, opdat alle hunne belangen beter zouden gaan begrijpen. Nu zegt spreker is alles stil, maar wan neer de oorlogstoestand voorbij is begint de strijd weer opnieuw. Wanneer wij ons aldus vereenigen komen wij sterk te staan in den strijd waar het om gaat „Rechts of Links". Daarna werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. HAZERSWOUDE. IJsclub. Gisteravond vergaderde in café Boers de IJsclub onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Weiden. De aftredende bestuursleden werden al- ln herkozen, tevens is het bestuur uitge breid met 4 leden, gekozen zijn namelijk de heeren Joh. Rietveld, Jac. v. d. Spek, S.. Vellekoop en Fr. v. Velzen. Liet batig saldo der vereeniging bedraagt f 79.53. Het aantal leden bedraagt 120. Als voor- loopig ijsplan werd vastgesteld. Hardrijde rij voor behoeftigen. Miltvuur. Gisteren is op het Gemeente terrein achter de openbare school dorp, een aan miltvuur gestorven koe verbrand, Be storm. In aansluiting met het be richt van gisteren aangaande de storm zij nog medegedeeld dat bij P. Kraan onge veer 400 ramen van broeibakken zijn ver nield, ook is bij genoemden persoon onge veer het halve dak weggeslagen. Bij A. Boere, in het Rietveld is een wagenschuur ingestort, waardoor enkele rijtuigen vree- selijk zijn beschadigd o. a. een tilbury is niet meer te gebruiken. HOOGMADE. De Storm. Ook hier heeft de storm van Maandagnacht vreeselijk huisgehouden. Verscheidene rieten daken werden bescha digd en toonden leelijke gaten: van andere werden de pannen weggeslingerd, hoornen werden omgeworpen; de baggerbok van G. v. G. en de boot van J. J. dreven weg en lagen 's morgens gezonken bij de brug, maar het ergste moest het onze schoone kerk ontgelden. De Westelijke zijtoren werd van .zijn voetstuk gerukt en door den wind opgenomen, viel door den nok van het kerkdak en kwam terecht op het zang koor. Ook dit kon de zware massa niet hou den en met donderend geweld smakte de massa op den mooien parketvloer, achter in de kerk. Gelukkig bleef het orgel onge deerd, hoewel de splinters van de*%peelta- fel werden meegenomen. Toen men 's mor gens in de kerk kwam, vertoonde zich een vreeselijke ruine en de geheele dag was met de opruiming en het zoo goed moge lijk dichtmaken van het gat in het dak ge moeid. NIEUWVEEN. Be Storm. De storm heeft ook hier flink huisgehouden. Velen heeft het een partij pannen gekost. Aan de R. K. kerk zijn eenige kleine torentjes stukgestormd; van de Pastorie is een pan door de glazen bedekking der serre gevallen. Benoeming. De heer J. A. Band is be noemd als le ambtenaar ten kantore van den gemeente-ontvanger te Amersfoort. NOORDEN. Schenking. H. M. de Koningin heeft aan H. S. alhier, leerling aan de Normaalschool te Woerden, een bedrag van f 25 toegekend voor het aanschaffen van studieboeken. TER AAR. De Storm. Door den storm in den af- geloopen nacht werd de rust in bijna alle huizen gestoord. Velen hebben den gehee- len nacht wakend doorgebracht. Aan haast alle huizen werd eenige en aan vele vrij aanzienlijke schade toegbracht. Gebroken dakpannen zijn bij honderden te tellen. Van een huis aan het Kerkpad zijn vier schoorsteenen afgewaaid. Een in aanbouw zijnd huis van zes woningen der Woning- bouwvereeniging „Ter-Aar" verloor zijn heele dak, terwijl bovendien een gedeelte van het muurwerk instortte en de directie keet totaal werd vernield. Bij vele tuinders zijn een groot getal éénruiters vernield, naar wij vernemen van 200 tot 150, 60, 30 stuks en minder. Ook aan het Kerkpad te Langeraar is door den hevigen golfslag groote schade aangericht, „De Hanze" In één ledenvergadering van de afd. Ter-Aar van de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" werd in plaats van den heer Jac. de Jong benoemd tot Voorzitter de heer D. van der Hoorn Cz. en tot Bestuurslid in diens plaats de heer P. van Dam, beiden te Langeraar. VOORSCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. De afd. Voor schoten van den Ned. R. K. Volksbond zal Maandag 4 Jan. 's avonds te 7% uur ver gaderen. Alsdan zal de Eerw. Kapelaan wederom een cursus houden. Onderwerp: De 2de grondslag van ons Katholiek Ge loof: God kan een bepaalden Godsdienst openbaren, m. a. w. Over de mogelijkheid eener openbaring. Spaarbank. De R. K. Spaarbank zal Zaterdag 2 Jan. 's avonds te halfacht zit ting houden. W0U8RUGGE. De storm. De storm richtte ook hier groote schade aan. Van den Vecnderpol- dermolen sloegen de hekken van de wie ken, terwijl in één windvlaag des nachts omstreeks half drie, bijna alle pannen van het electrisch bemalingsgebouw van den Oudendijkschenpolder sloegen. - Gemengde berichten. Ongeluk of misdrijf? Gisterenavond kregen drie mannen die onder den invloed van sterken drank verkeerden ten huize van de R. in de Schapenstraat tc Hilversum twist. De 72-jarige medebewoner J. M. wilde tus- sehen beiden komen, bij welke poging hij licht aan het hoofd werd gewond. Nadat de twistenden vertrokken waren vond men den ouden man dood op den grond liggen. De politie stelt een onderzoek in of hier misdrijf dan wel ongeluk in het spel is. De drie man nen werden gearresteerd.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2