Sirosp van Punch, ADVERTENTIEN. GROND en PUIN A. H. van UDEN, KOUDE EN WARME SCHOTELS. MMSOM VAN DIJK Groote prijsvermindering 24®, KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft aan den W.Eerw. heer F. J. H. Evers, eervol ontslag verleend als pastoor te Duivendrecht, en als zoodanig be noemd den W.Eerw. heer S. J. v. Rijn; en tot pastoor te Wieringen den W.Eerw. heer Th. J. v. d. Laar, die kapelaan was te Leiden (H. Petrus.) Pastoor Vorkötter. Donderdag is, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, overleden de zeereerw. heer Vorkötter, pastoor te Quinstheul. Hij was geboren te Berkel in 1848, priester gewijd in 1873 en was achter eenvolgens kapelaan te Amsterdam (bui ten de Veste), te Alkmaar, Den Helder, IJmuiden, Leidschendam en Delft (H. Hip- polytus). In 1890 werd z.eerw. met de oprichting van een parochie te Quintsheul belast en daartoe den lOden September van dat jaar aldaar tot pastoor benoemd. Faillissementen. Uitgesproken: H. Akerboom, scheepsmaker, te Leid schendam. Rechter-comm. mr. J. G. Gra- tama. Curator mr. S. van Houten Jr. Gemengde berichten. Land en Tuinbouw. Uit bet Westlnnd. In tuinbouwkringen heeft do crisis teweeg gebracht, dat overal naar vereeniging gestreefd wordt. Verscheidene coöperatieve vereenigin gen zijn de laatste maanden opgericht, thans dringt men allerwegen aan op het veilen van droge bloembollen. Overal wordt getracht tot veiling van bloembollen te komen. De tuinbouw en (le oorlog. „Floralia" geeft met het oog op den oorlog de volgende wenken aan tuinbouwers betref fende bepaalde in den tuinbouw veel gebruikte artikelen. In verband met streven van redactie 'en uitgeefster, om onze lezers in deze moeilijke periode bij te staan, is het zeker nuttig te wijzen, op eenige voor ons bedrijf noodzake- artikelen, waar in het komende seizoen waar schijnlijk gebrek aan zal komen. Tijdige voor zorgen kunnen dit gebrek gedeeltelijk keeren. Raffia is zeer weinig voprhanden, en schijnt moeilijk te bekomen te zijn. Tonkingstokken zijn eveneens schaars. Wees dus zuinig op bind materialen, of zoo gij veel noodig hebt, zorg dan tijdig wat lijnzaad op te doen, zoo dat gij dit in een hoekje van een kas of der gelijk'luw plaatsje vroeg kunt uitzaaien, en bedenk, dat dit door de enorme aanmaak van eigen fabrikaat lijnkoeken en olie ook spoe dig schaarsch zal zijn. Houdt zooveel mogelijk eigen rijshout of staken. Touw, vooral het losse tomalentouw, kwam steeds uit België naar hier, dit wordt deze winter daar niet geslagen, en is niet te bekomen. Werp dus geen gebruikt touw weg. maar bewaar alles zuinig voor den komenden tijd, dat dit noodig zal zijn. Sommige boonensoorten, waarvan het zaad uit Duitschland of Hongarije wordt betrokken, worden daar nu als voeding gebruikt, ook deze zullen dus schaars voorhanden zijn. Ook het artikel teenen, welke voor zoover het Kerkdiefstal. Tijdens een onbewaakt oogenblik heeft een dief zijn slag weten te slaan in de R. K. kerk te Weiten, gem. Heerlen; zooals men weet is dr. Poels hier rector. Een offerblok werd uit den muur losgewerkt en medegenomen. Deze offer bus bevatte giften voor de bijzondere school en daar het blok in langen tijd niet gele digd was, heeft de dief zeer waarschijnlijk een goede slag geslagen. Van een tweede offerblok werd de bodem verwijderd en de inhoud goeden buit verklaard. De politie doet onderzoek haar den onbekenden da der. Belangrijke postdiefstal. Zaterdag morgen heeft een sluwe oplichter aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam zijn slag Omstreeks 8 uur kwam een pseudo-post- ambtenaar, gekleed met blauwen kiel en postpet, aan de afdeeling bewaring da trommel en den zak van de aangeteekende brieven van het bijkantoor Amstel opvra gen. De ambtenaar, belast met de bewa ring, vermoedde niets kwaads en gaf den z.g. postman beide voorwerpen af. Toen een kwartier later de werkelijke beambte van het bewuste kantoor een en ander kwam vragen, kwam aan het licht, dat men hier met een sluwen oplichter te doen had. Het grootste gedeelte van de aangeteekende brieven, waaronder brieven met zeer aanzienlijke bedragen voor bank instellingen, zijn terug gevonden in een trapportaal van een der straten in den Jordaan. Aangaande één brief verkeert men nog in het onzekere. De trommel, waarin zich eenige duizen den guldens bevonden, wordt nog vermist. Overreden. Op Kerstavond is door de Maasbuurtspoorweg tusschen Nuns- beek en de Driekronen overreden de werk man P. Leendertz, uit Oppersum. De machinist was niet bij machte den trein tot stilstand te brengen, zoodat het slacht offer totaal vermorzeld werd. Een honderdjarige. Gerharda Goed koop, weduwe G. Oude Groen tc Hengelo, .die gisteren haar lOOen verjaardag vier de, kan dit niet doen met onvermengd genoegen. Haar oudste zoon, oud 85 jaar, werd Donderdag dood in zijn bed gevon den. De honderdjarige is nog helder van geest, in het bezit van al haar zintuigen, doch moet reeds sedert vier jaren het bed houden. Ze woont in bij haar oudste doch ter en schoonzoon, die respectievelijk 84 en 74 jaar zijn^brj haar kleindochter en gezin 4 geslachten bijeen zijn net/-Llfde Verder heeft re, behalve 2'kinderen- 2 behmvdzoons. 54 kleinkinderen „r achter-kleinkinderen en 1 achter-achter kleinzoon. „Hbld." Eene vrouw verbrand. Toen mejuf frouw Sala te Ginniken op Kerstmorgen met hare dienstbode uit de kerk kwam vond zij hare zuster, die thuis gebleven was, dood en met brandwonden overdekt in den tuin liggen. Het blijkt, dat mej. Sala eene branden de petroleumkachel omvergetrokken had, daarbij zelf in brand is geraakt, en toen den tuin is ingeloopen, waar hare zuster haar heeft gevonden. Branden. Op Eersten Kerstdag ont stond te Breda brand ten huize van de familie Van Buren op den Seeligsingel. Door het snel en flink optreden van de brandweer werd de brand spoedig be dwongen. Oorzaak onbekend. Te Koog aan de Zaan werd Zondag middag ongeveer 4 uur de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand in het pakhuis „Wolga" van de olie- en koekenfabriek ,,De Zaan" der firma T. Duyvis Jr., aldaar. De brandweer, die spoedig met drie spuiten op het terrein aanwezig was, wist binnen korten tijd het vuur in zijn voor sprong te bedwingen, zoodat alleen de houten wand aan de westzijde voor een gedeelte verbrandde. Een in het pakhuis opgeslagen partij lijnkoeken bekwam be langrijke waterschade. Als oorzaak van den brand wordt aan gegeven het broeien van een naast het pakhuis in groote hoeveelheid opgeslagen partij steenkool. Oxyde-vergiftiging. Men meldt uit Gouda Het trok de aandacht van de bu ren van de familie R., wonende aan de Nieuwe Haven, dat men geen der leden van dat gezin gedurende eenige dagen had gezien. De politie verschafte zich toegang tot de woning De bewoners, man, vrouw en drie kinderen, bevonden zich in bewusteloo- zen toestand. De inmiddels geroepen geneeskundige constateerde vergiftiging door kooloxyde, veroorzaakt door een petroleumtoestel. De toestand van het echtpaar was van dien aard, dat overbrenging naar het van Iterson-Ziekenhuis noodig werd geoor deeld. Mazelen. Te Tegelen bij Venlo heerscht sedert eenige weken in hevige mate de l.nazelen. De ziekte heeft voortduren een kwaadaardig karakter gehad, zoodat in de maand November en in December tot heden reeds 41 kinderen aan de ge volgen dezer ziekte zijn overleden. Ongeluk. Toen gistermiddag half twee de trein naar Zwolle het station Harderwijk voorbij was, wilde de 7-jarige Andries Petersen den" overweg bij het in- terneeringskamp oversteken, toen van de tegenovergestelde richting de trein uit Zwolle naderde. Zonder dat het door den machinist werd bemerkt, werd het kind door den trein opgenomen en vreeselijk verwond een eind verder neergeworpen. De toestand van den knaap, die door een" voorbijgangerna-vnopeiuOS. "De vader van liet kind verdronk verleden jaar op zee, de moeder blijft achter met een zeer ge brekkig kind. Het winstje verdwenen. De Coöpe ratieve Zuivelfabriek in Friesland, die, wegens extra verpakking der boter, den prijs met 10 ct. per K.G. boven den maxi mum-prijs verhoogde, is daarmee alweer opgehouden. Van alle kanten werd tegen die extra-prijsverhooging geprotesteerd. Een berengevecht. Het was in de bee- renkooi van den Dierentuin te 's-Graven- hage, dat gisteren een tweetal beren, een oude en een jonge, om onbekende rede-, nen, het met elkander aan den stok kre gen. Verwoed beten ze er op los. Alle pogin gen door het personeel aangewend, om de vechtenden te scheiden, met water, stok ken, enz. hadden geen resultaat, integen deel, wakkerde het de woede der dieren niet weinig aan. Vooral de jonge beer kreeg er geducht van langs, zoo zelfs, dat hem op het laatst de ingewanden uit het lijf puilden. Toen het zoover was gekomen, en het dier blijkbaar niet meer te redden was, werd het door iemand van het personeel, met een welgemikt schot afgemaakt, waar op de oude beer zich in zijn hok terug trok. Inbraken. Bij den heer H. Veder aan den Westzeedijk te Rotterdam is terwijl de familie in een andere kamer dineerde, aan de voorzijde een raam opengescho ven en werden verschillende sieraden en kostbaarheden ontvreemd. In October j.l. werd bij de wed. P. V. aan den Spiegelnisserweg te Rotterdam ingebroken en een ijzeren geldkist met f 400 ontvreemd. Thans is in de Spiegel- nisserwetering de ledige geldkist terug gevonden. Kerstnacht is in een woning aan de Kikkerstraat te 'S-Gravenhaee. terwijl de bewoners naar de kerk waren, ingebro ken en diefstal gepleegd. Vermist worden eenige kleedingstukken en sieraden als gouden horloges enz. Ook is in den Kerstnacht, onder gelijlte omstandigheden als hierboven bedoeld, ingebroken in een woning aan de Am- sterdamsche Veerkade te 's-Gravenhage. Hier werd een jas ontvreemd. Op hol geslagen. Op het Beursplein te Rotterdam werd door een tramwagen een postkar aangereden. De hulpbrieven besteller M. L., viel er af en bekwam ernstige kneuzingen. Het paard rukte zich van z'n leidsels los en sloeg op hol. ■I-Iet rende eerst tegen een tramwagen aan. waarvan de ruiten werden verbrij zeld. Daarna rende het de Geldersche- kade op en sprong daar bovenop een slee perswagen, waarop het ineenzakte. Met denzelfden sleeperswagen is het toen naar het abattoir gebracht. Treinenbotsing in Polen, 100 dooden, 500 gewonden. Te Kalisch werden bij een botsing tusschen een trein, vol mili tairen uit Pruisen en een trein die terug keerde met gewonde officieren. 400 man gedpod -gy 500* ~üen wisselwachter. Slimme Sam. De kapitein treedt voor den aanval voor zijn compagnie, en maant allen aan om goed hun best te doen. ,,'t Gaat om de eer van het vaderland,' zegt do kapitein. ,,Alloh, verstaan, jon gens, goed vechten. Piet, en jij ook Jan." ,,In orde, kapite'in!" zegt Piet. ,,Ik vecht voor twee!" antwoordt Jan., ,,Kappitein!" fluistert Sam, die naast Jan in 't gelid staat, „dan kan ikke zeker wel naar huis toe gaan." Nog eens slimme Sam. Als straks het gevecht aan den gang is, ziet de kapi tein Sam verscholen achter een boom. „Wat doe je daar, Sam?" vraagt da kapitein. „Ik kan ze niet zien, ik kan de kerels niet zien!" roept Sam met een afwerend gebaar naar den vijand. „Msbd." Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Anna Maria d. v. P. Kennis en M. v. d. Wereld. Ondertrouwd: G. Hassing 22 j. en C. Strijk 22 j. Overleden: M. van Vliet, echtgen. van J. v. Veen 81 j. BODEGRAVEN. Geboren: Hendrikus Johannes z. v. A. J. Stolwijk, en E. Westerbos. Overleden: M. A. Schouten 3 maanden; P. C. Verlaat 17 maanden. NIEUWKOOP. Ondertouwd: J. van Dijk, 21 j. to Mij drecht en A. van Dam, 19 j. Overleden: A. L. Twaalfhoven, 9 w. J. van Trigt, echtgenoot van G. de Wit 74 j. NOORDWIJK. Geboren: Leendert, z. van G. Plug en A. Ammeraal; Maria Margaretha, d. van C. J. van der Plas en A. van der Weijden; Wilhelmina Alida, d. van H. J. Wanninkhof en C. A. Vink; Catharina Anna Gertrude, d. van C. G. Alkemade en M. J. van der Weijden. Ondertrouwd: G. Plug 24 j. te Noordwijk en H. van der Harst, 27 j. te Katwijk. Getrouwd: G. F. W. Lubbert, 30 j. te Voorhout en C. W. Meijer, 21 j. alhier. Overleden: G. van der Wiel, 5 w. z. van G. v. d. Wiel en J. Klinkenberg; J. de Groot, 68 j., gehuwd met M. K., Faase. RIJNSBURG. Geboren: Jannetje, d. van K. v. Eg- mond en G. v. Delft. Overleden: Neeltje, 4 w., d. van D. v. d. Valk en N. Schuitenmaker. VOORHOUT. Geboren: Maria Margaretha Hen- drika, d. van J. Lakeman'en M. M. Dij kers; Arnoldus Johannes, z. van H. Geer- lings en M. C. Koolvos; Renier Johannes, z. van C. P. Bierman en C. van den Nou- land ;Karel Bart-holomeus, z. van J. Ver- haegen en M. L. Kouwelijks te Kathelijne Waver (België). Y 1 vuA «e-, ExtrVSfl-W.eukbny-e.u^„d<: 27 j.; A. T. Kortekaas, d. van J. Korte- kaas en L. van Munster, 5 j. Geboren WILHELMUS ANTONIUS, zoon van J. s. I. van Rijn en C. E. van Rijn van sciiaick. Geboren: SUZANNA ELISABETH CORNELIA MARIA, dochter van A. Castelein. S. E. Castelein-Sloots. Leiden, 25 December 1914. Oude Rijn 178. 6242 Op 27 December 1914 over leed, voorzien van de laatste Il.H. Sacramenten, in het St. Willebrordus-Collegie te Kat- wijlc a.d. Rijn LEONARDUS VAN ZWIKTEN, na 54-jarigen trouwen dienst en in ruim 80-jarigcn leeftijd. De Directeur, B. v. Bönninghausen, S. J. §t. Will.-Coll. Katwijk a.d. R. 27 Dec. 1914. 9237 Heden overleed kalm en zacht na ec*ne zeer kortstondige on gesteldheid, mijn onvergetelijke Echtgenoot, de Heer JACOBUS DE GROOT JUNIOR, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim GG jaren. 6236 Uit aller naam, Mej. de Wed. J. de Groot- Faase. Noordwijk, 24 Dec. 1914. Wegens het plotseling overlijden van mijn zeergeliefden Vader is de zaak a.s. Woensdag gesloten. Stoomwasscherij „M0LENZICHT". Maresingel 71n. LEIDEN. Terstond gevraagd een R.K. Boerendienstbode, best kunnonde melken, bij JOH. VAN MASTWIJK, Zwamnierdam nabij Bo degraven 0190 verkrijgbaar aan de KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART alhier. G228 ich aan wegens omstan- 6198 Er biedt digheden een Burgerdienstbode, om terstond in dienst te treden. Brieven aan den Agent van „De Leidsche Courant" te Warmond. Te Huur: Benedenhuis, staande Drie-October- straat 15, bevattende ruime voor- en achterkamer a suite, flinke serre, twee slaapkamers, keuken en Hinken tuin met schuur. Te bevragen6243 DRIE-OCTOBERSTRAAT 15. Te koop aangeboden: duizend mud Wortelen als veevoeder. Te bevragen bij II. KOEK, Prof. Kaiserstraat 6, Den Haag. 6212 Te koop: eenige gebruikte Jachtwagens met en zonder portieren voor paard en hit, bij W. TOUW, Rijnsaterwoude. 6224 Te huur gevraagd 3 a 400 roede tuinland, liefst in den Veender-, Googerpolder of Noordveen. Br. fr. met prijsopgaaf Letter M., B. PAUW, Boekli. Roelofarendsveen. 6213 Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid 1e Klasse van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. 4009 Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde, inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. Abonneert U op De Leidsche Courant. Een R.K. Weduwe zag zich gaarne direct geplaatst als Huishoudster bij een R.K. Weduwnaar met een of twoe kinderen. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder nr. 6239. F. SOUPART LEIDEN. RIJNKADE 4. SPECIALITEIT IN: Grafzerken, Kruisen, en verder Marmoren Werken. Pulp. Aangeboden eenige scheepsladingen prima'qualiteit gekuilde pulp in groote schepen a f3.75 per 1000 K. G. Fran co in open vaarwater geleverd. Aanbevelend, A. J. VAN NOORT. Wassenaar. Teleph no. 13. (5989) Electr. Melkinrichting en Roomboterfabriek. De prijs der ROOMBOTER dag. versch is f 1.75 per Kilo. KARNEMELK 5 cent p. Liter. 88 Hoogachtend, H.J.ROSBERGEN Kraaierst.5 L. S. In overeenstemming met het besluit, genomen op de Algemeene Vergadering van de Vereeni ging van Nederi. Wijnhandelaren, gehouden te Amsterdam den 11den December j.l. zal aan vangende 1 Januari a.s. op de Wijnen ingevolge de wet op de verhooging van de wijnaccijns door ondergeteekenden een oorlogssurfaxe moeten geheven worden van minstens 4 ets. per flesch, 5 ets. per liter ot fl.50 per anker, op alle wijnen, uitgenomen Champagnewijnen, die minstens 5 ets. per tlesch zal bedragen, welke heffing afzonderlijk op de factuur zal ver meld worden. De Leidsche Wijnhandelaren met verlengbaar crediet. C. J. v. d. Aardweg en Co. Herman F. A. Damen, en Zn. J. A. Hoogenstraten. P. J. Keuls en Co. M. A. Kluit. O. H. Maat. J. J. v. Masijk Huijser van Reenen.' J. Mersie Bruyn en Co. Modderman Harteveld en Co. Leo Oudshoorn en Co. J. A. G. Proot en Zn. N.V. Wijnk.ij Distil.ij Likeurst.ij „de Condor." voorheen Wilh. Schudel en Co. Fa. C. T. Steffelaar. 6245 zeer mooi a 7; 2 ct. Huzarensla - Haringsla - Kreeftensla Hors d'Oeuvre Varié Pasteitjes - Croquetten - Ragout-broodjes. Cuisine Francaise Telefoon Intercomm. 650. P.S. Verzoeke beleefd Oesters tijdig te besteilen. 0241 in het Mantelmagazijn „DE ZWALUW", HAARLEMMERSTRAAT van Mantels, Mantelcostuums en Kindermanteis. 6244 Zie de Etalage's. C. C. van Valderen. Wederom vestig ik de aandacht op mijn van 0UDS bekende in diverse prijzen. Zeer voordeelig in 't gebruik. Aanbevelend, Uw dw. dr., 5873 G. W. SGHRETLEN. Telefoon 6C, HOOIGRACHT 49.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4