BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. DE KERSTGROET VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. onze geëerbiedigde Koningin heeft tot haar volk een Kerstgroet gericht, die in zijn kern echt Christelijk is. Wederom heeft Zij fier voor haar volk de leuze bele den C h r i 8 t avant tout, Chris tus voor alles. In haar woorden tintelt die diepe Christelijke nederigheid, .welke in ons levendig maakt 't bewustzijn, dut ten slotte het gebed, het oprecht en o 11 o p li o u d e 1 ij k gebed, het mach tige middel is om de rampen van Europa te keeren. llier volgen de woorden van onze Landsvrouwe ..Krachtig doet de behoefte tot nadenken, tot gebed zich gevoelen; er wordt veel, wordt vurig gebeden. Men kan zich geer. grooter tegenstelling denken dan de heils belofte Gods en het leed en de smart waaronder thans de wereld gebukt gaat. Doch nooit schitterde ons :iet licht dier eeuwige, ontfermende liefde helderder te gen dan op dit feest van onzen Heiland; immers ook om de ellende te dragen, waar van wij op dit oogenblik getuige zijn, nam Hij onze gestaltenis aan. ,,Het kindeke Jezus heeft ten allen tijde veel vertrouwen gevraagd. Het vraagt dit nog steeds. Aan ons de fiere moed Het dit te schenken. Laten wij met de Herders gaan in liet gebed naar de kribbe, naar het kruis, met al onze nooden en vragen. Tot ten slotte ons vragen verstomt en ons gebed en geloof overgaan in aanbidding.'' Mochten deze ware woorden door allen worden begrepen! 't Zou de wereld tot heil en vrede strekken! Welk een schrille tegenstelling tusschen deze fiere taal en het vergeef ons de uitdrukking „neutraal" gebazel in zoo vele bladen over den „Christen-geest", den „Vrede-geest" enz. Blijkbaar is voor die courantiers de Persoon van Christus, de Goddel ij ke Persoon een gesloten boek. Dat de lezers van „neutrale" bladen eens het vage Kerstmis-geschrijf van die pers leggen naast de hierboven geciteerde onomwonden Christelijke verklaring! Nederland en de Oorlog. Verkeer met België. Naar de „Tijd" uit goede bron ver neemt, is met ingang van Woensdag de goederendienst van Roosendaal op Ant werpen en vandaar op Brussel, welke de firma Van Gend en Loos met haar eigen camions onderhield, gestaakt. Belgische vluchtelingen. De burgemeesters zijn vanwege de re geering uitgenoodigd aan haar geen ver zoeken te richten om vluchtelingen, die niet zelf- in onderhoud en huisvesting voorzien, naar vluchtoorden op te zenden, zoolang een plaatselijk comité bereid is voo]1 hen te zorgen, zoonoodig tegen de Meenen de burgemeesters toch opzen ding te moeten aanvragen, dan moeten de gronden daarvoor duidelijk worden op gegeven. Vluchtoord Nunspeet. Bij de Kerstfeeslviering hebben de Bel gische vluchtelingen jn het kamp to Nun speet aan den regeeringscommissaris voor dit vluchtelingenkamp, den heer dr. Hendrik Muller, een gedenkpenning over handigd, vervaardigd bij de firma Begeer te Utrecht. Daarbij was een adres ge voegd, waarin verklaard werd, dat de weldaden van Nederland nooit door hen zullen worden vergeten en waarin dr. Hendrik Muller dank gebracht wordt voor de onafgebroken zorgen, waarmede hij hen, zoowel te Oldebroek als te Nun speet, omringd heeft. Op de penning staan behalve de wapens van Nederland en België, de woorden: Les Refugées beiges reconnaissants. Ook aan verscheiden afdeelingslioofden zijn exemplaren van dezen gedenkpenning overhandigd. Internationaal steunfonds. Eenigen tijd geleden hebben wij mede gedeeld, dat er te 's-Gravenhage stappen werden gedaan om tot de samenstelling te komen van een internationaal fonds tot het verleenen van steun, na den oor log, aan de Belgische slachtoffers en tot het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot den wederopbouw en wedersa- menstelling van geheel of gedeeltelijk ver- .woeste kunstwerken en monumenten, kerken, bibliotheken, enz. Naar wij thans vernemen heeft de Bel gische gezant bij ons hof het eere-voor- zitterschap van dit comité aanvaard; de heer Helleputte, Belgisch minister van landbouw en openbare werken heeft het patronaat" op zich willen nemen. Brood voor de Belgen. Men meldt: Verschillende bakkers te Tilburg voeren dagelijks 1000 brooden naar Turnhout uit om de hongerige Bel gen te spijzigen. Kleeren voor de vluch telingen. Naar aanleiding van verschillende op merkingen inzake het verstrekken van kleedingstukken, voornamelijk ondergoed, aan de Belgische uitgewekenen hier te lande, verzoekt ons hot Nederlandsch Co mité tot steun van Belgische en andere Slachtoffers te Amsterdam de verschillen de gemeentelijke autoriteiten en plaatse lijke commissies erop te wijzen dat steeds alle benoodigdheden door dit Comité op eerste aanvragen werden toegezonden. Dank zij de hulp zijner landgenooten heeft het Comité nimmer een dergelijke aanvrage behoeven af te wijzen; van zijn oprichting af heeft het een groot deel van zijn fondsen beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van alle goederen, waardoor in de behoeften der vluchtelingen kon wor den voorzien indien de steun, in de plaats hunner tijdelijke vestiging daartoe ontoe reikend was gebleken. Het Comité zal daarmede blijven voortgaan. Waar gebrek heerscht, aan wat het ook zij, behoeven de plaatselijke autoriteiten en commissies zich voortaan slechts te wenden tot de be trokken provinciale commissie, door wier bemiddeling het Ned. Comité zal zorgen, voor zoover het in zijn vermogen ligt, dat ten spoedigste het verlangde wordt afge zonden. Het Comité spreekt de hoop uit dat deze mededeeling moge doordringen tot allen, die zich met de verzorging van vluchtelin gen bezig houden, opdat voorkomen wor de dat door een verkeerde meening het publiek in den waan wordt gebracht dat voor onze gasten niet voldoende gezorgd wordt, hetgeen tot gevolg heeft dat overal in den lande particuliere personen zich geroepen achten deze zorg over te nemen en, schoon met de beste bedoelingen, ertoe medewerken dat er versnippering van krachten ontstaat, welke op den zoo moei lijken arbeid van de daartoe aangewezen lichamen en personen verlammend werkt Het Comité merkt hierbij nog op dat het zijn taak ook uitstrekt over de uit gewekenen die in de vluchtoorden zijn op genomen. Het Comité twijfel niet of de Regeeringscommissarissen dier vlucht oorden zullen bevestigen, dat hun door het Comité alles is verstrekt wat zij voor hun verpleegden aanvroegen. Nu het Comité nogmaals heeft herin nerd dat het zijn taak zoo breed moge lijk zal blijven opvatten om de vluchtelin gen van de benoodigde kleederen te voor zien, meent het er den nadruk op te moe ten leggen, dat het zich bij voortduren in ieders steun aanbeveelt. Zijn centraal ma gazijn, hulpgebouw Bijenkorf, Damrak Amsterdam, is opengesteld voor allen, die kleedingstukken voor de uitgewekenen willen afstaan, terwijl giften in geld bij den penningmeester Mr. G. J. Fabius, Kas-Vereeniging, Amsterdam, meer dan welkom zullen zijn. Het Comité zou het op zeer hoogen prijs stellen, indien deze hulp zou komen uit Nederland zelf. Brand in een kamp. Op den eersten Kerstavond tegen elf uur is een der groote barakken, waarin te Gaasterland Belgische geïnterneerden on dergebracht waren, afgebrand. Het ge rucht liep, dat ontevreden elementen on der de Belgische geïnterneerden den brand hadden aangestoken. Dit gerucht vond te meer geloof, omdat, naar men zegt, eeni gen tijd geleden door geïnterneerden klach ten zijn geuit over de behandeling in het kamp, waarbij zij met brandstichting zou den hebben gedreigd, als aan hun wen- schen niet werd voldaan. Een voorloo- loopig onderzoek leverde echter geen grond op om aan moedwil te denken, doch veel eer aan een ongeluk. De autoriteiten zetten evenwel het onderzoek voort. („Hbl.") Vervoer van militairen. De minister van Oorlog, overwegende dat het gebruik van de vrijbiljetten en vacantiekaarten niet bestendigd kan wor den omdat zij geen voldoenden grondslag voor het opmaken van de rekening bie- nruiKen zeer in net nadeel der bpoorweg- maatschappijen of van het Rijk zijn, heeft, te rekenen van 1 Januari a.s., inge trokken de daarop betrekking hebbende beschikking, en voorts o.m. bepaald: lo. dat voor naleving van de voorschrif ten betreffende het militair vervoer nauw gezet moet worden zorg gedragen: 2o. dat aan militairen beneden den rang van officier gedurende den tijd, j waarin het leger gemobiliseerd is, hij het gaan met verlof, vervoer kan worden toe gestaan ten laste van het Rijk, naar de navolgende regelen* Om een bewijs voor het hiervoren be doeld vervoer per sp^or, tram of stoom boot c.q. veer te kunnen verkrijgen, moe ten met verlof gaande militairen beneden den rang van officier daarvoor een ver zoek richten tot hun onmiddellijken chef, onder verklaring, dat hun beperkte geld middelen hun niet toestaan zelf (resp. tel kenmale zelf) hun reis te bekostigen. Geenerlei bewijsstukken mogen tot sta ving van deze verklaring worden ge vraagd. Een bewijs voor dit vervoer kan wor den afgegeven aan gezinshoofden telken male, dat aan hen, op grond van de door den opperbevelhebber van land- en zee macht uitgevaardigde bepalingen, verlof wordt verleend; aan niet gezinshoofden ten hoogste éénmaal in de veertien da gen, wanneer hun op grond van voren- aangehaalde bepalingen verlof wordt ver leend. De bewijzen voor dit vervoer kunnen uitsluitend worden gegeven naar de woon plaats of tijdelijke verblijfplaats van het gezin van den verlofganger of naar de plaats, waar de aanwezigheid van den verlofganger dringend noodzakelijk is. Hij, die zijn vervoerbewijs zoek maakt of dit bewijs wijzigt, verliest, ongeacht de straf, welke hem daarvoor wordt opge legd, gedurende den tijd van twee maan den het voorrecht van vrij vervoer. Bij reizen met verlof voor rijksrekening is niet van toepassing de bepaling, dat de af te leggen afstand de 30 kilometer moet overtreffen. Geen vervoer voor rijksreke ning is toegestaan voor reizen binnen een gemeente. In het algemeen moet er stipt op worden gelet, dat van de bewijzen voor militair vervoer geen misbruik wordt gemaakt, in verband waarmede voor een behoor lijke opberging van den voorraad formu lieren moet worden zorg gedragen. Wijzigingen in de vervoerbewijzen moe ten steeds door de militaire autoriteit met de verstrekking belast, zijn gewaar merkt. Verlof aan ambtenaren en beambten der poster ij en. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat aan landweer- plichtige ambtenaren en beambten der posterijen op rechtstreeksclie aanvrage van den directeur van het postkantoor, onder wien zij in burgerlijken dienst staan, verlof kan worden verleend van 29 dezer, op zoodanig uur, dat dien dag het kantoor kan worden bereikt, tot 6 Januari, op welken dag zij per eerste ge legenheid bij de korpsen moeten terug- keeren. De „L e e r s u m" op een m ij n geloopen. Reuter seint uit Londen: Het Hollandsche stoomschip „Leersum" van Rotterdam, is gisterenavond tusschen Scarborough en Filey op een mijn geloo pen en gezonken. Twee leden der beman ning worden vermist; 17 zijn te Scarbo rough geland. Merkwaardig Kerstmisartikel. Onder den titel „Een Roomsche ge woonte, die navolging verdient," schrijft in het orthodox-protestantsche Weekblad „Pniel", weekblad voor het christelijk ge zin, onder redactie van dr. I. H. Gunning I.Hzn., mevrouw A. de Gr.W. een ar tikel, dat wij op die plaats om dubbele reden merkwaardig durven noemen, zegt de „Tijd". De schrijfster deelt daarin n.l. mede, dat zij als meisje van 15 jaar reeds bij een Roomsche familie een „Kerstkribje" zag. Zij hield dat echter voor een Zuide lijke gewoonte, daar de vrouw des huizes een Italiaansche was, en pas later be merkte zij, dat „in bijna geen enkel Roomsch huis tegen Kerstmis het kribje ontbreekt." En nu: Verleden jaar dacht ik aan dat bezoek van jaren geleden terug, („dat is ons heilig hoekje", had de vrouw des huizes gezegd) en schrijfster herinnert zich nog levendig de wijding, die er van uitging, en de piëteit waarmee het werd getoond, en vertelde er van aan mijn oudsten jon gen van tien jaar. „Hé, laten wij dat ook eens maken tegen Kerstmis", was het antwoord. Mijn eerste gevoel was: „Och, neen, 't is zoo Roomsch!" Eigenaardig, die schrik van ons voor iets, wat buiten onze Protestantsche nuchterheid omgaat! Maar die opwelling was spoedig over wonnen en we gingen aan 't plannen ma ken. 't Heette dan een verrassing van de beide oudsten voor den jongste en ik deed enthousiast mee en zei maar niet, dat ik ook van die twee oudsten zelf een inten ser meeleven niet Kerstmis verwachtte, als daar in plaats van een afbeelding op een plaat, een werkelijk stalletje té zien zou zijn. Zoo hebben dan ook wij ons „heilig hoekje" gehad verleden jaar met Kerstmis. Een van een pakkistje zelf gemaakt, heel eenvoudig stalletje, de vloer met .zand be strooid, in een zelfgetimmerd kribje met echt stroo, het „kindje, in doeken gewon den", er omheen Jozef, Maria en drie her ders, achter in den stal een os en ezel op stroo, buiten op het paadje^ van wit zand gestrooid, en tusschen het mos de schaap jes, die de harders waren gevolgd. En na het lezen van het Kerstverhaal uit ds. Ulfers' Kinderbijbel, werd toen de in druk, op het 'kinderhart gemaakt, niet veel dieper, toen we daarna stil stonden te kij' verlicht dooreen stallantaarntje, dat rustig hing te branden? Sprak dit óók niet tot het kinderlijke het beste immers in ons, groote menschen? Voor allen, groot en klein, lag er door dat stalletje een bijzondere Kerstmiswijding over onze huiskamer en zoo heb ik er niets dan voldoening van gehad, dat ik deze Roomsche gewoonte heb nagevolgd." Het duurder worden van de sigaren. De Vereeniging van Tabak- en Sigaren fabrikanten in Noord-Holland heeft een geschrift verspreid, waarin gewaar schuwd wordt tegen het duurder worden der sigaren als gevolg van een tabaks belasting. Aangenomen, zegt het bestuur, dat er pl.m. 20,000 menschen in het tabaksvak een bestaan vinden, bedraagt dan niet het verlies bij slechts 15 pCt. daling reeds een paar millioen aan loon, ongerekend de nadeelen voor den handel en aanver wante industrieën (kistenfabrieken, druk kerijen, vervoerswezen enz.). Welke bate ligt er in voor de gemeenschap, als de kosten voor de ev. sociale wetten voor een groot deel als loon- en winstderving op gebracht moet worden door dezelfde cate gorie der bevolking, waarvoor deze wet ten ingevoerd worden? Is het bovendien niet af te keuren, dat een tak van bedrijf benadeeld wordt, waarin veel ouden van dagen en gebrekkigen steun vinden door bijverdienste (kistenmaken, plakken, strippen enz.)? Het bestuur voorziet dat een belasting op de tabak het vak dat aan zoovele han den werk werk geeft tot niet te herstellen verval zal brengen. „Men zegt, dat de huisindustrie door deze wet zal verdwijnen. Zullen dan niet daarmede oofc verdwijnen de duizenden nijv§ren, die als klein fabrikant zonder of met een paar werkkrachten op fatsoen lijke wijze den kost verdienen? „Ons land moet verschoond blijven van tabaksbelasting met het oog op den zeer bijzonderen toestand, waarin onze indu strie in Nederland verkeert, waardoor dit bedrijf een der eersten in den lande is geworden en gebleven. Het geld moet niet gevonden worden ten koste van den volksarbeid. Daar de waaide van da tabak slechts een gering deel van den verkoopsprijs der sigaren van 2, 2%, 3 cent vertegenwoordigt, is een heffing als deze in de eerste plaats een be lasting op den arbeid." Ook in de op de Kerstdagen te Amster dam gehouden vergadering van de Neder- landsche Sigarenmakers- en Tabaksbe- werkersbond is geageerd tegen de plannen van minister Treub. Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders. Deze Bond hield op 2en Kerstdag in een der bovenzalen van het Bondsgebouw te Haarlem zijn 11e jaarvergadering. Verte genwoordigd waren 33 afdeelingen. De voorzitter, de heer J. Steenvoorden, open de de vergadering met gebed, wierp een terugblik op het afgeloopen jaar en me moreerde 'don terugslag in de actie door den Europeeschen oorlog. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Loerakker, stippen wij aan dat het aantal afdeelingen was gestegen tot 47, waarvan er in dit afgeloopen jaar 13 werden opgericht, terwijl er vanwege de mobilisatie 6 de gelederen hebben ver laten. Het ledental is gestegen van ruim 1900 tot ruim 2000. Gewag werd gemaakt van de samenwerking met de R.-K. Pa- troonsvereeniging. Zeer goede resultaten werden hierdoor verkregen tijdens de crisis. De crisis maakte noodig de oprich ting van een werkeloosheidsfonds, het welk bijna algemeene instemming vond. Door liet krachtig optreden is relatief meer bereikt dan in normale jaren. Uit de rekening van den penningmees ter bleek dat naast een ontvangsten van f 4033.28 een uitgaven viel te boeken van f 3380.05 1/2, zoodat de balans een voor- deelig saldo aanwees van f 652.60 1/2. Dit gevoegd bij 't saldo van 1913 maakt een bezit van f 1997.38 1/2. De kas van het werkeloozenfonds is sterk f 1170. De con- tróle-commissie verklaarde alles in de beste orde te hebben gevonden. De afdee- ling Hillegom werd aangewezen in 1915 als contróle-commissie op te treden. In zake het vaststellen voor de plaats van de volgeüde vergadering vroeg en ver kreeg het Bestuur een vrij mandaat. Aan de orde was de verkiezing van een voor zitter en zes bestuursleden, daar het be stuur in zijn geheel moest aftreden vol gens de nieuwe statuten. Tot voorzitter werd met overgrooté meerderheid van stemmen gekozen A. J. Loerakker. Tot overige bestuursleden werden gekozen J. Steenvoorden te Beverwijk, J. Kuit te Haarlem, P. van Bezu te Lisse, B. N. Loerakker te Hillegom, J. Teering te Arn hem en P. Belt te Boskoop. Na de pauze was aan de orde de Be grooting 1915, welke werd aangeboden in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 5038. Conform vastgesteld. Hierna kwam in behandeling de bespreking van het Reglement van het Werkeloosheids fonds, hetwelk na enkele wijzigingen werd vastgesteld. Een voorstel-Den Haag: „De Bondsraad besluite de contributie zoo te wijzigen (desnoods vrijblijvend) dat toeslag bij ziekte kan gegeven worden", kon niet de algemeene instemming ver werven. Een voorstel-HeemstedeBepne- broek om het orgaan om de veertien da gen te doen verschijnen, desnoods in half formaat, kon de algeheele goedkeuring wegdragen. Het voorstel-LisseBenne- broek-: „De Bondsraad drage het bestuur op te ijveren voor het verbod van in loon dienst verrichten van veldarbeid voor vrouwen en meisjes, zoo noodig met dis pensatie voor 't oogsten van consumptie artikelen, enz., werd evenzoo zonder hoofd, stemming aangenomen, terwijl een ander voorstel dezer afdee'lingen n.l.: „De Bondsraad draagt het bestuur op te ijve ren voor het verbod van alle arbeid door kinderen, die nog leerplichtig zijn", een zelfde instemming vond. Een derde voor- om, te ijveren voor liet opnemen van een duidelijke omschrijving hoe gehandeld moet worden bij ontslag, anders dan om wettige reden, met eventueele veldvruch ten van den arbeider, staande op dén tuin van den Patroon", vond niet zoo veel sympathie. Men achtte een wettelijke re geling niet gewensclit, maar vond het \Venschelijker, dat plaatselijk te regelen, waarmee Lisse ten slotte accoord ging. Aan de orde was thans een bestuurs voorstel om machtiging van de vergade ring tot het aanstellen van een of twee gesalarieerde propagandisten, waarmee de vergadering accoord ging. Na eene zaakkundige uiteenzetting van den heer C. J. Kuiper, bestuurslid van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, werd be sloten de stemming over deze personen een volgende Bondsraad te doen plaats hebben, of wel bij referendum te doen ge schieden. Een voorstel-Boskoop om een crediet te geven van 6 weken f 9 per week hij onrechtvaardig ontslag werd aangenomen met dien verstande, dat de afdeelingen daarvoor verantwoordelijk blijven. Na de rondvraag werd deze goed geslaagde vergadering met gebed geslo ten. Nationale Tentoonstelling van Kunst werken ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité. Ter gelegenheid van de opening der na tionale Tentoonstelling van kunstwerken ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 had Zaterdagmiddag in den Schouwburg een uitvoering plaats, welke in alle opzichten uitstekend ge slaagd mag genoemd worden. Mevr. J. Vogelsang heeft de talrijke aanwezigen medegesleept door haar hoogstaand en kunstvol vioolspel. De aria uit „II Re Pastore" van W. A. Mozart heeft zij mees terlijk weergegeven. In „Haffner Sere nade" van W. A. Mozart bereikte deze hoog staande kunstenaresse haar toppunt. De pianobegeleiding was in uitstekende han den van den heer Everhart van Beynum. Jonkvrouwe Minny de Jonge heeft liedjes gezongen van Jul. Röntgen, Fr. Schubert, Fauré en Gustave Doret. In Nymphs and Shepherds van Henry Purcell kwam haar lief geluid tot zijn volle hoogte, terwijl de ze begaafde zangeres ons zeer beviel in de liedjes van Fr. Schubert. In de Pauze heeft Mr. Dr. J. C. Overvoorde, voorzitter van het Leidsche Comité een woord van dank gesproken tot allen die medegewerkt hebben om deze uitvoering zoo schitterend te doen slagen In 't bijzonder herdacht hij mej. A. van Wensen, de ijverige secreta resse, die met haar staf van jonge dames alles in het werk heeft gesteld, dat uitvoe ring en tentoonstelling werkelijkheid wer den. De jonge dames, die kaarten en loten verkocht hadden en zich tijdens de pauze zeer verdienstelijk maakten met het aan bieden van verfrisschingen mochten een Evenals vorige jaren stellen wij in het no. dat op 31 December 1914 zal verschijnen, voor belangstellen* den de gelegenheid open om op GOEDKOOPE en DOELTREFFENDE wijze de gebruikelijke NIEUWJAARSWENSCHEN bij advertentie in „De Leidsche Cou rant" aan Familie, Vrienden en be gunstigers aan te bieden, voor den prijs van fO.25, grootte als onder staand vakje, dubbele grootte, dubbele prijs van f 0.50. Zij, die van deze goedkoope gelegenheid willen gebruik maken, moeten hunne fidvertentiën met het bedrag, daar deze uitsluitend bij vooruitbetaling geplaatst worden, vóór Woensdag 30 December, des namiddags 4 uur inzenden. Nieuwjaarswenscben na dien tijd ingezonden, worden behandeld als GEWONE Advertentiën tegen den prijs van 1 tot 5 regels voor fiO.75, iedere regel meer 15 cent. De A iministratie. bijzonder woord van hulde in ontvangst nemen. Ten slotte spoorde spreker aan de loterij te gedenken, die aan de tentoon stelling verbonden is. Alle loten moeten verkocht worden, daar de opbrengst bijna geheel ten goede komt aan zoovelen die steun behoeven en voor een gedeelte aan de beeldende kunstenaars, die door de buitengewone omstandigheden in moei lijkheden zijn gekomen. Namens het hoofdcomité van de natio nale tentoonstelling van kunstwerken ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité 1914- sprak de voorzitter Jhr. Mr. W. Roell, die zich nog altijd Leidenaar gevoelde, al was het dan ook 38 jaar geleden, dat hij zijn studententijd in de sleutelstad doorbracht. In een Uitstekende rede heeft deze spreker het doel der Tentoonstelling uiteengezet. Waar de beeldende kunstenaars altijd be reid werden gevonden nood te lenigen waar het noodzakelijk was, daar mogen in een tijd waar de kunst gevaar loopt op naars niet vergeten worden. ""Vervolgens' heeft spreker de werkwijze van het Kon., Nat. Steuncomité uiteengezet, welke vol doende aan onze lezers bekend is en ten slotte met nadruk gewezen op het vele dat nog gedaan moet worden, op de groote nood, die gelenigd moet worden onder zoo- velen die hulp behoeven en noodlijdende zijn. In verband hiermede deed spreker scherp uitkomen de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen plaatselijke steun comité's en de vakvereenigingen. Het Kon., Nat. Steuncomité steunt niet onmiddellijk maar door middel van de plaatselijke co mité's. Maar dat wil het ook, dat steun verleend wordt aan hen, die het 't meest behoeven, en dat kan het best verkregen worden door de verschillende vereenigin- gen. Na de pauze kon het uitgelezen publiek genieten van de kunstpraestaties van de dames Jacoba en Helena v. d. Pas, die on berispelijk en kunstvol eenige dansen uit voerden. Na afloop van deze schitterend geslaag de uitvoering zijn wij een kijkje gaan ne men in de bovenzaal van „In den Vergul den Turk" waar tot en met Vrijdag 1 Januari van 's nam. 25 uur een tentoon stelling gehouden wordt van een gedeelte der voor de tentoonstelling afgestane schilderijen en kunstvoorwerpen. Wij be velen een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aan, nog meer het koopen van loten, omdat met de opbrengst geholpen worden zoovelen, die werkelijk door deze buitengewone tijden steun behoeven. De tentoonstelling omvat ongeveer hon derd schilderijen, meerendeels van Laren- sche kunstschilders. Ook eenige Leidsche schilders hebben kunstwerken afgestaan. Waar deze tentoonstelling een liefdadig doel beoogt zullen wij ons onthouden van het geven van namen. Wij willen echter nogmaals doen uitkomen, dat deze ten toonstelling het zien volkomen waard is., Men kan genieten van stillevens, land schappen, portretten, stadsgezichten enz.; Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien de wet op de Kamers van Arbeid en het Koninklijk Besluit van 6 Januari 1898 (Staatsblad no. 20) tot vaststelling van een kiesreglement voor die Kamers; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: A. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven; B. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Textieln ij verheid; C. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Voeding s- en Ge notmiddelen; D. vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Winkel- en Gros* siersbedrijven; aan hunne verplichting om vóór 15 J a n u a r i e.k. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der bovengenoemde Kamers van

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2