ALBERT RIEL •TMsche plaatsen van bestemming, an ders dan in de Britsche bezittingen en protectoraten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De echtgenoote van den Oostenrijkschen gezant. Men meldt aan de ,,Tijd" In het R. K. patronaat te Heerlen heeft de echtgenoote van den Oostenrijkschen ge zant bij ons Hof, baronesse Giskra, bijge staan door do dames Roosen, een uitdee- ling gehouden van kleedingstukken, speel goed en lekkers aan de achtergebleven kinderen van de Oostenrijksche mijnwer kers, die thans in don oorlog zijn. In het midden der zaal prijkte een prach tig versierde Kerstboom. De honderden Oostenrijksche -vrouwen en kinderen wer den het eerst toegesproken door mevrouw Roosen. Dan begon de uitdeeling, onder persoonlijke leiding van mevrouw Giskra, van wie nog door mevrouw Roosen werd medegedeeld, dat zij de Oostenrijksche fa milies ook in de toekomst niet zal verge ten. De vrouwen en kinderen waren diep onder den indruk v^a de lieftallige verschij ning der barones, die zich met de meeste onderhield en informeerde naar hunne omstandigheden. Vele hadden de tranen in de oogen en waren zoo door hun gevoel overmeesterd, dat zij van aandoening in luid snikken uiting gaven aan hun gevoel van dankbaarheid ten opzichte van me vrouw Giskra. 't Was een niet te verge ten dag voor de Ostenrijksche vrouwen en kinderen en een heerlijke daad van de echtgenoote van den gezant. Ter navolging! Door een Nederlandsche industrieel is aan den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een schenking van f 2000 toege zonden ,om te besteden voor de aanschaf fing van diverse spelen, speciaal voor de „manschappen van de landmacht, die niet in de groote steden zijn ondergebracht, maar in de kleinere plaatsen, waar in den regel voor hen zoo weinig afleiding en ont spanning te vinden is." Natuurlijk is deze schenking met groote erkentelijkheid namens de landmacht aan vaard. Z u i d-H oil. Commissie voor voedingsvraagstuk. De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft aan de Bur gemeesters en Wethouders der gemeen ten in die provincie onder dagteekening van 23 Dec. medegedeeld, dat hij eene Zuid-Hollandsche commissie van advies voor voedingsvraagstukken heeft inge steld. welke tot taak zal hebben: a. de Regeering op verzoek of uit eigen bewe ging van raad te dienen ter zake van de door deze te nemen maatregelen met be trekking tot de broodvoorziening of an dere voedingsvraagstukken; b. de goede uitvoering dier maatregelen te bevorderen door het geven van wenken of inlichtin gen aan de gemeentebesturen. Lid tevens voorzitter dier commissie is ihr. mr, Von Fisenne, lid van Gedep. Sta ten; leden zijn: de heeren Bos, burgemees ter van Zegwaart: Van Dobben de Bruyn, burgemeester van Hazerswoude; dr. Filip- po. directeur van den keuringsdienst voor eet- en drinkwaren te 's-Gravenhage; dr. Lam, directeur van den gemeentelij ken keuringsdienst te Rotterdam; mr. Ph. B. Libourel, advocaat te Leiden; P. S. Overwater, lid der Prov. Staten, te Striien; C. Warnaer, idem, te Dirksland, en M. van Zanten, lid van den Gemeente raad van Dordrecht; secretaris is: mr. De Monchy, griffiér der Staten; adiunct- secretaris: mr. Van Wensen, adjunct commies ter prov. griffie. Het adres der commissie is het gebouw van het Prov. Bestuur te 's-Gravenhage. De commissaris der Koningin noodigt B. en W. uit de commissie, indien zij een beroep op hen mocht doen, behulpzaam te .wezen bij de vervulling \arer taak. Berichten betreffende de telling en verdeeling der rogge moeten tot nader be richt nog aan den commissaris der Ko ningin worden gezonden. Regeeringsm aïs. Het bestuur van het Comité van graan handelaren te Rotterdam heeft gisteren als lasthebber van de Nederlandsche regee ring bij inschrijving op c. i. f. conditiën ongeveer 4200 ton La Plata maïs verkocht, afgeladen naar Rotterdam per stoomschip Megrez. De maïs is gegund aan hen, die inge schreven hadden tegen f 212 en hooger per 2000 kilogram. Zij, die tegen f 211 hadden ingeschreven, zagen zich 48 procent toege wezen. H. M. de Koningin en de oorlogsleening. H. M. de Koningin heeft de leeningwet heden onderteekend. H. M. heeft aan den minister van finan ciën een inschrijvingsbiljet op de vrijwilli ge geldleening van den Staat der Neder landen doen toekomen ten bedrage van 2',-f» millioen gulden. Gemeentelijke Credietbank. Gisteren is in de oude raadzaal in Den Haag de constitueererïde vergadering van de Gemeentelijke Credietbank gehouden. De vergadering, geleid door den heer Ed. Bergsma, burgemeester van Enschede, werd bijgewoond door 22 afgevaardigden der toegetreden gemeenten; 15 gemeenten waren doorv blanco volmachten vertegen woordigd. Nadat de voorzitter had meegedeeld, dat 37 gemeenten waren toegetreden, met 450 aandeelen f 1000, werd overgegaan tot behandeling van het ontwerp-statuten, dat na enkele redactiewijzigingen werd goed gekeurd. Daarop werd ten overstaan van notaris mr. S. K. D. M. van Lier de acte van op richting verleden. Tot het aanvragen van de Kon. bewilliging en tot het» zoo noodig, nog aanbrengen van wijzigingen tot het verkrijgen van die bewilliging, werden aangeyezen de heeren R. L. Martens, bur gemeester van Gouda, en mr. P. Droog- leever Fortuyn, wethouder van 's-Graven hage. Vervolgens werd er een vergadering van oprichters gehouden onder leiding van mr. dr. J. %A. van Royen, burgemeester van Zwolle. Daarin werden met algemeene stemmen benoemd tot commissarissen de heeren mr. P. Droogleever Fortuyn, wethouder van 's-Gravenhage; mr. dr. W. A. van Zijst, wethouder van Utrecht; W. Bos, wethouder van Groningen; J. A. Bots, wethouder van Leiden; mr. dr. J. A. van Royen, bur gemeester van Sliedrecht; J. H. de Waal Malefijt, burgemeester van K a t w ij k; dr. A. Plate, Rotterdam, en E. Edersheim Bz., 's-Gravenhage. Tot directeur werd be noemd de heer J. Simons, directeur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten. Na behandeling van enkele interne aan gelegenheden, bracht de voorzitter dank aan den directeur der Vereeniging van Ne" derl. Gemeenten voor zijn bemoeiingen om deze zaak tot stand te brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Korte Kroniek. Te Teteringen bij Breda overleed 22 December, op 74-jarigen leeftijd, dr. G. W. Bruinsma, ridder in de orde van Oranje-Nassau, oud-inspecteur van de Volksgezondheid in westelijk Noord-Bra bant en Zeeland. Te Nunspeet is in den ouderdom van 56 iaren overleden de heer D. Hoffmann, in leven notaris, wethouder der gemeente Ermelo en lid der Provinciale Staten van Gelderland. Bii de Tweede Kamer is ingekomen een adres van Th. Nerof e.a., allen land weermannen der lichting 1907, houdende verzoek hun diensttijd niet na 31 Decem ber 1914 te verlengen. Gisteren zijn uit Haarlem nog 78 Bel gen naar Antwerpen teruggekeerd. Hun aantal daar en in den naasten omtrek bedraagt thans nog een 1200. Naar de ,,N. R. Ct." meldt, is een in de Rotterdamsche muziekwereld zeer be kende en zeer geziene figuur, Johan C. Visser, plotseling overleden. Er was 's avonds bij hem thuis druk gemusiceerd; toen de gasten huiswaarts gegaan waren, vond men hem dood op zijn stoel. De te Assen geïnterneerde Belgen zullen worden overgebracht naar Olde- broek. De Handelsvereeniging aldaar deed telegrafisch het verzoek aan H. M. de Koningin en den Minister van Oorlog, om het depót te doen blijven. Bij neringdoen den en kamerverhuurders circuleert een dergelijk adres aan de Koningin en de Kamer van Koophandel richtte een tele gram aan den Minister van Oorlog met een dergelijk verzoek, in het vooruitzicht stellend een gratis terrein voor het bon wen van barakken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrooting van Marine. Langer in diensthouden van Landweer en Militie. In aansluiting met de heeren B i c h o n van IJ selmonde (Chr. H.) en v. d. Voort van Zijp (A. R.) verklaart de minister van Marine, de heer Rambon- n e t, dat hij den bouw van kleine kruisers wenschelijk acht. De minister deelt niet de meening van den heer Hugenholtz (S. D. A. P.) dat er na de oorlog een stre ven tot ontwapening zal komen. (Wij ge- looven daar ook niet veel van). Tegenover denzelfden sociaal-democratischen afgevaar digde houdt de minister vol, dat de Mari- nebond revolutionair optreedt juist een dezer dagen heeft hij weer do orders over treden door circulairen aan boord te zen den, terwijl dit verboden was. De heer De Visser (Chr. H.) stelt voor 1500 gld. uit te trekken, teneinde twee predikanten tc kunnen aanstellen voor het marine-personeel te Den Helder .Van so cialistische zijde (de socialisten zijn niet tegen den godsdienst!) wordt deze motie fel bestreden. De heer S c h a p e r (S. D. A.P.) zegt deze motie den heer De Visser, niet kwalijk te duiden, wel de linkerzijde, die alles slikt. Eigenlijk had de heer Schaper moeten zeggen: de linkerzijde, waarmede de vrijzinnige partijen worden bedoeld, die de laatste dagen (men denke aan de subsidie, ten behoeve van de gees telijke verzorging der mijnwerkers) wat van haar anti-papisme heeft laten schie ten, in tegenstelling met ons, sociaal-de mocraten! De motie werd aangenomen met 46 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de soc. democr. en de Vrijzinnige heeren (den kelijk bang gemaakt door den heer Scha-* per) Eland, Smeenge, Jansen (Den Haag) Otto, v. Doorn, Boissevain, Visser van IJzendoorn en Van Foreest. De Marine-begrooting wordt ten slotte zonder hoofdstemming aangenomen, na dat de heer Hugenholtz (S. D.) verklaard heeft, dat hij en zijn politieke vrienden geacht willen worden te hebben tegenge stemd. Wat 'n tactiek! Bij de begrooting tegenstemmen en toch volop vaderlandslie vend willen zijn, als het er op aan komt door middel van leger en vloot (en voor het belang onzer vloot moest toch de be grooting worden aangenomen) onze onaf hankelijkheid te verdedigen! Zand-in-de-oogen-strooierij Nadat een amendement-De Muralt tot verhooging van art. 15 met 12,000 gulden voor vergoeding van schade, door water staats-opzichters geleden, tengevolge van de reorganisatie in 1905 ingevoerd, wordt de Water staatsbegrooting zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens wordt verworpen een amen- dement-Helsdingen op art. 15 van het wetsontwerp tot regeling van de inkom sten en uitgaven van de posterijen, tele grafie en telefonie voor 1915 tot herstel van het bedrag van f 29,200 voor de con ducteurs en brievenbestellers. Aan de orde zijn de wetsontwer pen tot het langer in dienst houden van dienst plichtigen bij de militie en bij de landweer. De Minister van Oorlog, de heer Bos boom, vooraf het woord verkrijgend, zegt dat de regeering zich volkomen be wust is. van den last, welke op de militie, vooral op de landweer ligt, zij betreurt dit ten zeerste. Niemand beter dan spr. beseft, welk nadeel hiervan vooral de kleine nering doenden en de houders van kleine bedrij ven ondervinden. Daarom is het Konink lijk Nat. Steuncomité op deze groepen gewezen. Aan den anderen kant zou de regeering zich niet verantwoord achtten onder de bestaande omstandigheden de macht van het leger te verzwakken. Dringend geboden is het, dat de leger macht zoo sterk mogelijk gereed blijft staan. Zoodra de omstandigheden 't veroorlo ven zullen echter de mannen waar 't om gaat, naar huis gezonden worden. De heer Arts (R.-K.) zal na de inlei ding van den minister en na de wijziging in het ontwerp gebracht, zijn stem aan het ontwerp niet onthouden. Echter onderscheidt hij hetgeen hier gezegd is over willekeur bij toekenning van verloven; er wordt te veel gelet op de groote bedrijven, terwijl van de kleine bedrijven geen notitie wordt genomen. Dat wekt ook antipathie in den troep. Ook andere afgevaardigden spreken over de verloven, terwijl eenige er op aan dringen de laatste lichting van de land weer naar huis te zenden. De Minister wenscht er aan te her inneren, dat Nederland in het brandpunt ligt der oorlogvoerenden. Alle handelin gen van Nederland op economisch en mili tair terrein worden door de belligerenten gadegeslagen. Elk oogenblik kan het noo dig zijn, dat een beroep op onze krijgs macht moet worden gedaan. Wij moeten op alle eventualiteiten verdacht zijn. De eischen, gesteld aan onze legermacht, zijn grooter geworden door de versterking, der grens- en kustwacht om de smokke larij tegen te gaan, die een reusachtigen omvang heeft aangenomen en door de be waking der Vluchtelingen- en der Inter- neeringsdepóts. Vandaar dat op de leger macht ook langs deze wegen beslag wordt gelegd. De lichting 1915 zegt men, levert 25,000 man, maar die lichting is nog on geoefend. Men zegt: „Stuur de menschen met ver lof. De spoorwegen brengpn ze u terug!" Welnu, er is reeds een verlofsregeling, waardoor gemiddeld 1/10 van het leger met verlof is. De spoorwegen zijn thans daarmede reeds overbelast. De treinen komen her haaldelijk 2 uur te laat aan; we staan hier dus voor een' technische moeilijkheid. Wanneer plotseling op een bepaald punt van de grens zou moeten worden gestre den, of een groot aantal troepen zou moe ten worden geïnterneerd, dan zouden de spoorwegmaatschappijen dat vervoer wel licht. misschien zeker, niet behoorlijk kunnen doen plaats hebben. Daarom moe ten wij met dat verlecnen van verloven zeer voorzichtig zijn en zijn daarmee reeds gekomen aan de grens van het toe laatbare. Op zeer ruime schaal is reeds verlof toegestaan, in December zelfs twee dagen extra. Een groote puzzle had de Minister daar bij op te lossen; hij heeft als Minister vooral ook te bestrijden de inzinking van ons economisch leven, en, waar groote takken van volkswelvaart in het gedrang komen, daar moet hij hulp verlecnen. Met krachtige hulp van zijn ambtge noot van Handel heeft hij getracht, de grens zoo ruim mogelijk te trekken. Geen verlofsaanvrage is behandeld, zonder ad viezen van den directeur-generaal van den Arbeid of den Landbouw, soms van den minister zelf. Tal van onbepaalde ver loven of periodiek weerkeerende verloven, dan wel verloven van 814 dagen of lan ger, heeft de minister gegeven aan leiders van groote bedrijven. Zoo heeft hij geholpen de bollen-cultuur, de kweekerijen in Boskoop, de kooloogst in Noord-Holland, de suiker-campagne de groote vaart naar onze Oost- en West- Indische bezittingen en tal van andere groote ondernemingen, en wat nu de man nen aangaat van de kleine bedrijven, ver wijt men den Minister, dat hij de hulp heeft ingeroepen van het Steuncomité. Het doet den Minister echter pijnlijk aan, dat ons volk nog niet genoeg zin bezit voor gezond altruisme. Alle hulp moet van boven komen. Waarom helpt de eene bakker den an deren niet, die onder de wapenen is? In andere landen wordt het economisch le ven in gang gehouden, zuiver en alleen door onderling hulpbetoon. Het eerste artikel van het wetsontwerp (Verlenging van den diensttijd met één maand) wordt ten slotte aangenomen met 57 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Eerdmans en de sociaal-de mocraten. De heer TerLaan (S.D.) licht daar op toe een amendement om de vergoedin gen aan de betrekkingen der landweer mannen van 1 Januari 1915 af van f 1.50. op f 2 te brengen, zijnde het bedrag, dat zij bij overgang naar den landstorm zou den ontvangen. Spr. klaagt over de lage kostwinnersvergoedingen, welke thans worden verleend. Daarbij wordt b.v. te Leiden de onbetaalde gemeentebelas ting nog van de uitkeering afgehouden. De burgemeester van Domburg houdt de schoolgelden er van af. Verbetering ten deze is dringend noodig. De Minister heeft tegen het amen dement geen bezwaar, mits het uitdruk kelijk wordt beperkt tot de Landweer mannen, die nu naar den Landstorm overgaan. Ten aanzien van de overige Landweermannen zal de Minister de zaak overwegen, dan kan in Januari, bij de behandeling van het definitief ontwerp, deze quaestie ter sprake komen. De heer Ter Laan wijzigt, laoewel noode, zijn amendement in den aange geven zin. De Minister neemt het amende ment over. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, nadat de heer Ter Laan verklaard heeft, daar over, na de stemming van art. 1, geen stemming te zullen vragen. Aan de orde is het tweede wetsontwerp (langer in dienst houden van ingelijfden bij de Militie). Bij art. 1 betoogt de heer Ter Laan de wenschelijkheid van te breken met het systeem van een lager maximum-vergoe ding voor de militie dan voor de land weer. De Minister zal de zaak overwegen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Leidsche Voetbalbond. Ie Kerstdag worden gespeeld D. L. V.Lugdunum te Leiden. L. V. V.—L. F. te Leiden. L. F. C. IIAjax III te Leiden. De Sportman IIINorvicus II tc Leiden. 2e Kerstdag worden gespeeld L. V. V.L. F. C. te Leiden. O. N. I. II—D. V. V. te Leiden. Voor Zondag 27 Dec. luidt het pro gramma Ajax II—Leiden. Ajax II—Leiden te Leiden. D. L. V.—L. V. V. te Leiden. LugdunumO. N. I. te Leiden. Alphen II—Ajax III (1 uur) te Alphen. L. C. C. III—De Sportman III (12 uur) te Leiden. Land en Tuinbouw. Bestrijding van het Mond- en Klauwzeer. Een nieuwe verschrikking voor de vee houders in dezen benarden tijd is het weder optreden van het mond- en klauw zeer. Tal van gevallen kwamen spora disch voor, het meest in het Oosten van ons land. Reeds hieruit valt op te maken, dat de ziekte uit Duitschland naar hier is over gebracht. t Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Bij onze Duitsclie naburen komt het mond- en klauwzeer bijna geregeld voor, niettegenstaande men tegen de ziekte alle maatregelen toepast. Dat aan deze maat regelen tijdens den oorlog niet streng de hand wordt gehouden, begrijpt ieder, vandaar dat zeer gemakkelijk door koop lui. vrienden en bekenden uit Duitsch land de smetstof naar hier kon worden overgebracht. Een gevaar voor verdere verbreiding der smetstof is ook nu weer' gebleken te zijn de niet behoorlijk behan delde melk van de fabrieken. Wordt de ondermelk, welke de boeren terugontvan gen, niet voldoende verhit (gepasteuri seerd) dan kan de ziektestof, voorkomende in de melk van een der boeren, op een enkelen dag in wijden kring, op tal van boerderijen worden verspreid". Dit moet geschied zijn onlangs te Groesbeek, waar op eenmaal bij een 20-tal veheouders, al len bij eenzelfde fabriek aangesloten, het mond- en klauwzeer uitbrak. Nauwgezette, zorgvuldige behandeling der melk op de fabriek moet dus bij de bestrijding der tongblaar-ziekte aller eerst in aanmerking komen. 't Is niet zoozeer de ziekte zelf. welke door de veehouders tegenwoordig als een dreigend spook wordt gevreesd, als wel het door de Regeering toegepaste iesirij- dings-systeem: het afmaken van alle stal- dieren, het pluimvee inbegrepen, als slechts een enkel dier is aangetast. Dat dit systeem, toegepast om een uit brekende, nog sporadisch voorkomende ziekte den kop in te drukken, door d© veehouders en vooral door de fokkers als een ramp wordt beschouwd, is alleszins begrijpelijk. De schade toch is groot, kan in sommige gevallen onherstelbaar zjjn. Al worden de af te maken dieren royaal getaxeerd en door het Rijk ruim vergoed, hetseen te loven valt, daarmee is de vee houder noe: niet schadeloos gesteld. Ge- ruimen tijd mist hij zijn vee en wat hij straks -terugkrijgt, is niet steeds zoo goed als wat hii verloren heeft. En indien het waardevol fokvee betreft, dan is die waarde niet te vergoeden, dan wordt de fokker door de afmaking zijner dieren op eenmaal van al de vruchten van jaren- lantr doelbewust fokken beroofd. En wat wordt daarmee in 't algemeen belang be reikt? Wordt door dit systeem de Gekte gestuit en daardoor verder onheil voor komen? Op grond der ervaring in 1911 kan dit o.i. moeilijk beweerd worden. Toen toch heeft men, nadat verschillende stamboekdieren waren opgeofferd, het sy steem moeten opgeven, omdat de verbrei ding der ziekte niet kon worden tegen gegaan. Gelukkig, dat de Minister schijnt te hebben ingezien, dat met onvoorwaar delijke afmaking gebroken moet worden en is bepaald, ingevolge klachten van den Bond van Rundveefokvereenigingen in Gelderland en Overijsel en van anderen, dat ieder geval van mond- en klauwzeer, wat betreft het al of niet afmaken van den aangetasten veestapel, op zichzelf be oordeeld zal worden, dat een goede fok- stal zooveel mogelijk gespaard zal -blij ven. en dat door bemiddeling van den be trokken burgemeester de veehouder in hooger beroep kan komen tegen de door den districtsveearts genomen beslissing. Wij hopen, dat de districts-veeartsen hierbij de belangen der fokkers zooveel mogelijk in het oog zullen houden, maar voorts dat dë belanghebbenden en gezag hebbende personen en lichamen zich met elkander zullen verstaan, om den Minis ter in overweging te geven het afma- kingssvsteem. waardoor aan de systema tische verbetering van onzen veestapel on berekenbaar kwaad wordt veroorzaakt, te laten varen. Dit middel toch iijkt ons en velen anderen erger toe dan de kwaal. Het gevaar der afmaking van zijn puike dieren hangt den veehouder, nu telkens weer het mond- en klauwzeer optreedt, geregeld als een Damocleszwaard boven het hoofd, en de fokresultaien van jaren kunnen in één slag worden vernietigd. Hoe zal de fokker ten slotte den moed en de energie behouden om voort te gaan, of weer van voren af te beginnen? Waar de ziekte zelf geen vernietigend karakter draagt, lijkt het ons onverantwoordelijk zulk een radicalen of liever uitersten maatregel toe te passen, waarvan de doel treffendheid allerminst vaststaat. Het isoleeren der besmette boerderijen brengt groote moeite en kosten mee, maar is te verdedigen, waar het hier geldt de verdediging van een onzer grootste bron nen van volkswelvaart, de instandhou ding van de superioriteit van onzen vee stapel, en daarom achten we dat systeem aanbevelenswaardiger dan het rampzali ge afmakings-systeem. C. B. 407e Staatsloterij. Trekking van Donderdag 24 December. 2de klasse, 4de lijst. Nos. 4522, 11741, .ieder f 100. Prijzen van 1 f30. 51 326 660 689 820 833 1098 1446 1653 2928 3129 3230 3311 3-161 3732 4101 4302 4388 4550 5002 5057 5194 5221 5387 5523 5662 6184 6246 6762 7257 7332 7714 7889 8245 8738 8871 8977 9216 9*17 9250 9312 9342 9350 9408 9502 9549 9552 9844 9932 10006 10235 10360 10772 10938 11121 "1179 11807 11973 11978 12002 12098 12182 12699 12898 13133 13425 13857 14074 14093 14233 14632 15144 15254 15682 16391 16450 17005 17011 17552 17597 17733 18085 18140 18436 18459 19059 19116 19141 19220 19443 19709 20060 20137 20411 20664 20713 29900 50923 Avondvergadering. De Oorlogsbegrooting. 's Avonds begon men met de behande ling van het laatste hoofdstuk der Staats begrooting, dat nog over was: Hoofdstuk VIII: Oorlog. Van belang was daarbij alleen een korte beschouwing van den heer Rutgers over de verhouding, waarin de opperbevelhebber staat tot de Regeering. De afgevaardigde van Hilver sum scheen geneigd om de daden van den Opperbevelhebber goeddeels te onttrekken aan de ministerieele verantwoordelijk heid. Uit "het antwoord van Minister Cort v. d. Linden bleek, dat deze niet op dit standpunt staat. De socialisten stemmen tegen de be grooting, omdat.... men zal het moeilijk raden: omdat de Minister zijn aanvragen tot versterking van de veldartillerie en verwapening van de vestingartillerie niet had teruggenomen. Vanwege den Gods vrede had hij dat moeten doen! Dwaze manoeuvres! Het ontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet rnet het oog op de mobilisatie werd nog na middernacht afgehandeld en aangenomen. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. SPORT. VOETBAL. Generaals spelen Voetbal. Een brief door een familie te Dublin van hot front ontvangen maakt melding van een zeer interressante voetbalmatch tussehen de staven van de eerste en tweede cavaleriedi visie. Generaal Gongh en generaal Byng wa- ïen aanvoerders der twee partijen. Wie er ge- gewonnen heeft wordt niet gemeld. Een wedstrijd, waarin twee generaals mee spelen, zal echier wel een unicum zijn in de voetbal-annalen. Seri cwedstrjj <len te Voorschoten. V. V. C. heeft voor de beide Kerstdagen scriewcdstrijden uitgeschreven. De wedstrijden beginnen kwart over een, iersten Kerstdag komen uit: „V. V. C. I."„Leiden II" en „Wassenaar I"„L. V. V. II". Op den 2den Kerstdag valt de eindbeslis sing. Twee medailles, een zilveren cn een bron zen, worden hiervoor uitgeloofd, welke ter bezichtiging liggen in het sigarenmagazijn van den heer J. Douwes. Voetbal. Kerst wedstr ij den. Ie Kerstdag Quick (Haag)Belgisch Elftal; Vitesse (Arnhem)Hercules (Utrecht); V. R. C. (A'dam)—Haarlem; U. V. V.Rob. et Vel.; Tubantia (Hengelo) Sparta (R dam). 2c Kerstdag: Quick (Haag)Quick (Nij megen); Vitesse II (Arnhem)H. V. V. II. Kerst-Zondag Ajax (A.)Belgisch Elf tal; Hercules (Utrecht)Quick (Nijmegen); Wilhelmina (den Bosch)Sparta (R'dam). H. B. S. en Kampong maken met de Kerstdagen toeren naar het Noorden, om uit te komen tegen voornaamste Noorde lijke 2e klassers. Competitiewedstrijden op Zondag 27 Dec. In het Westen worden gespeeld Utrecht, U. V. V.—D. F. C. Den Haag: H. V. V.— H. F. C. Rotterdam: Sparta—V. O. C. Leiden: Sportman—V. V. C. De competitiestand in de afd. D. van het Westen was op 20 December als volgt gesp.j jew '.gel.verl.punt. v. t. de Sportman 10 6 1 3 13 21—23 Ajax (L.) 8 5 2 1 12 25-9 V.U.C. 9 4 2 3 10 26-16 H.V.V. II 9 4 2 3 10 14—10 Quick II 11 4 2 5 10 15—20 H.B.S. II 7 3 1 3 7 9-12 Concordia 8 3 5 6 14—20 D.V.V. 10 1 2 7 4 8—22

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2