23 De Oorlog. 6e JAARGANG. No. 1583 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering cn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. WOENSDAG DECEMBER. 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zeldzaam geval. Dat de linkerzijde in de Tweede Kamer binnen 't half jaar over stag gaat in een geval, waarin zij eerst principieel tegen over rechts stond, dat is wel een zeldzaam geval 't Betrof de bekende aangelegenheid, dat kerkbesturen in Limburg door het Staats- mijnbedrijf ten behoeve van de geestelijke verzorging der mijnwerkers werden ge subsidieerd. Men herinnert zich dat mi nister Treub, die ook eens voorzichtig wilde zijn, de Kamer in de gelegenheid stelde om zich daarover uit te spreken door een verhooging met 1 voor te stel len. De Kamer stemde dien principieelen gulden toen af bij een stemming (38 tegen 31) zuiver links tegen rechts. Daarna is de heer Regout in de Eerste Kamer op de zaak teruggekomen en heeft minister Treub de verklaring ontlokt dat hij, als de Tweede Kamer per motie verzocht om de beslissing van 16 Juni ongedaan te maken, daartegenover een welwillende houding zou aannemen. Nu was er wel geen motie ingediend, doch „sommige leden" hadden, blijkens het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk X,' in de af deelingen zulk een verzoek gedaan. En minister Posthuma had aan dit ver zoek gevolg gegeven door den principiee len gulden weer op de begrooting te bren gen. Wat nu? Wel, dat liep verbazend los! De socialisten kwamen wel met een amendement-Albarda protesteeren den gulden weer te schrappen, maar de vrij zinnigheid had zich bedacht. De heer Roodhuyzen kwam gemoedelijk vertellen, dat men in Juni niet „a tête reposée" had kunnen beraadslagen, terwijl de heer Mar- chant openhartig erkende, dat er en misverstand" was geweest en dat de Staat, die de opeenhooping van mijnar beiders veroorzaakte, ook tot hun geeste lijke verzorging moest bijdragenwat precies het argument der rechterzijde in Juni is geweest. En het amendement werd verworpen met 61 tegen 13 die van de socialisten henevens van de LTnic-liberalen Schim van der Loeff, Van Raalte en De Jong. De overzichtschrijver van 't H b 1 d., die in Juni zoo verbazend met de gevallen beslissing was ingenomen, troost zich nu met de bewering, dat de linkerzijde... den Godsvrede niet heeft willen verstoren. Alsof minister Posthuma daarom zou zijn heengegaan en alsof de rechterzijde daarom haar loyale houding zou hebben gewijzigd. De minister behoefde er zich niets van aan te trekken; en wat de rechterzijde be treft, deze heeft den laatsten tijd waarlijk te hoog standpunt ingenomen cm nu een. verdachtmaking te verdienen. Ware het amendement-Albarda aangenomen, zij zou niet van houding zijn veranderd, rustig en waardig afwachtend de betering der tijden. Maar waarom ging de linkerzijde over stag? Wel. omdat de heer Marchant den spijker op den kop sloeg. Dat de overzich- ter aan 't Hbl d. tot deze erkenning niet vermag te komen, valt ons van hem tegc-n. Dat de linkerzijde zulks wel vermocht, eert haar. BUITENLAND. In België en Noord-Frankrijk hebben de verbondenen den aanval hervat, maar de vorderingen zijn nog gering. De terugtocht lier Russen zou gedeeltelijk vrijwillig, uit strategische overwegin gen, zijn geschied. Het Noordsche stoomschip Boston is op een mijn ge- loopen en gezonken. De Duitschers in Frankrijk en België. Natuurlijk houdt allen de vraag bezig Slaagt de poging der Bondgenooten om het Duitsche front te doorbreken? En het antwoord, dat wij op deze vraag kunnen geven, luidt Zij is tot nog toe niet geslaagd. Of zij ten slotte slagen zal, is thans nog niet te zeggen. Maar zij breidt zich uit over het geheele front. Daarom ook bieden wij onzen lezers nogmaals het oor logskaartje aan van het Westelijk Oorlogs- tooneel, dat ieder oogenblik van het hoog ste actueel belang kan worden. Het meeste wordt ons nog gezegd in het Fransche communiqué van gisteren, het welk luidt Rond Louvain (Souain?) hadden hevige bajonetaanvallen plaats. Wij gingen in deze streek niet merkbaar vooruit, maar wij namen bij Perttes les I-Iurles drie Duitsche aardwerken, welke een loopgraaffront van 1500 M. vertegenwoordigden. In het bosch, noordelijk van Malancourt, tusschen de Argonnen en de Maas, slaag den onze troepen er in, over de ijzerdraad versperring te komen en zich van de vijan delijke loopgraven meester te maken, waar in zij zich konden handhaven. Op den rech teroever van de Maas, in het bosch van Corisenvoye, verloren wij en heroverden, na een levendig gevecht, het terrein, door ons den 20n December gewonnen. (Het vermoe delijk bedoelde Souain ligt ten Oosten van Reims.) De Russen. Nieuws is er niet betreffende het Oostelijk Oorlogsterrein. Wel vinden wij verscheide ne beschouwingen over het terugtrekken der Russische troepen dat volstrekt niet voor een nederlaag zou mogen worden ge houden. Zoo schrijft de militaire medewerker van de „Tijd" „Wanneer wij ons herinneren, dat de terugtocht voornamelijk door de aanvallen tegen de vleugels en in het Zuiden ook te gen den rug der Russen is veroorzaakt, dan komt het eigenaardig vooi*, dat juist in het centrum het terugwijken over den grootste afstand heeft plaats gehad, terwijl de sterk bedreigde vleugels deze beweging dekten. Waar nu verder de terugtocht in het cen trum zonder gevechten van beteekenis ver liep, meenen wij de gevolgtrekking te kun nen maken, dat althans het Russische cen trum vrijwillig, en niet onder een recht- streekschen druk des vijands, achterwaarts nieuwe stellingen heeft ingenomen, zij hei- dan ook, dat algemeene strategische over wegingen de Russische legerleiding tot dit besluit noopten."Echter .zien wij dauviu een teeken, dat van een algemeene overwinning ifer Duitsch-Oostenrijksche wapenen niet mag worden gespi-oken." De neutraliteit van den H. Stoel. Bij een onderhoud dat Z. Em. Kardi naal Gasparri heeft Verleend aan Serge Basset, een medewerker van den „Petit Parisien," heeft de staatssecretaris krach tig den nadruk gelegd op de onzijdigheid welke de H. Stoel sedert het begin der vijandelijkheden heeft besloten in acht te nemen. „Men moet wel begrijpen aldus Z. -Em. dat de Kerk in dezen ontzettenden strijd noch voor de eene noch voor de an dere partij kan kiezen, daar zij helaas, aan beide zijden Haar zonen telt. Zij ont houdt er zich van den een of den ander te begunstigen, en bepaalt zich tot den wensch, dat de vrede, de eendracht, de liefde spoedig den oorlog en zijn ellende zullen vervangen. God geve dat het spoe dig zoo weze." De prelaat zette nog uiteen, dat de H. Stoel, niettegenstaande de oorlog de Sint Pieterspenning aanziènlijk heeft vermin derd, reeds op de eerste berichten van den nood in België zestien duizend francs tot steun der Belgische bevolking beeft gezonden en dat het Heilig College drie duizend francs heeft geschonken. De kardinaal voegde er bij: „De neutra liteit van den H. Stoel belet ons niet, onze persoonlijke gevoelens te hebben". Sprekend over het bombardement van de kathedraal van Reims, verklaarde de kardinaal, dat de H. Stoel niet was ach tergebleven met een protest. De H. Vader had onmiddellijk aan Z. Em. Kardinaal Lugon een aangeteekenden brief gezon den. Die brief is in Tours vastgehouden. Waarom? Men weet het niet. Na twintig dagen heeft de H. Stoel het schrijven in de dagbladen afgedrukt gevonden, of schoon het door kardinaal Lu?on niet ontvangen was. Dezelfde vreemde vertraging is voorge komen bij de verzending van een brief van Z. Em. kardinaal Gasparri aan Kar dinaal Sevin, Aartsbisschop van Lyon, waarin de Staatssecretaris van de strikte onpartijdigheid getuigde die de H. Stoel bezielde en de vijandschap tegen Frank rijk weerlegde, welke men aan den Paus of het pauselijk Hof had toegeschreven. Verschillende Oorlogs berichten. Een Noorsch schip vergaan. De Noor- weegsche stoomboot Boston is gezonken na in de Noordzee op een mijn geloopen te zijn. Engeisch schip vergaan? Uit Rome wordt bericht, dat bij Livorno meer dan veertig Engelsche helmen zijn opgevischt. Ook hebben visschers op zee bij het eiland Gargona eenige honderden Engelsche sol- datenhelmen zien drijven, terwijl ook reddinggordels zijn aangespoeld. Blijk baar heeft dus een schip, dat Engelsche troepen vervoerde, schipbreuk geleden. De Priesters en de oorlog. De H. Va der heeft aan alle priesters, zelfs aan hen, die geen jurisdictie om biecht te hooren bezitten, het i-echt verleend om medailles en scapulieren voor de soldaten te wijden. Streng optreden. De bejaarde rus tende priester abbé Beyart, te Brugge, is, verneemt de „Tijd" van zijn corresp. al daar, omdat hij een correspondentie ver zonden had voor „The Times", door den Krijgsraad voor dit feit tut 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld en naar Duitsch- land gevoerd. Eiken dag vinden arresta ties van verschillende burgers plaats, om allerlei echte of vermeende kleine misdrij ven. als hét voeren van correspondentie het beleedigen van een soldaat, het niet spoédig genoeg voldoen aan de overmati ge requisitie enz. De Turksche opmarsch naar het Suez- kanaal. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Constantinopel: Het Turksche leger tot bevrijding van Egypte begon eergis teren den opmarsch van Damascus naar het Sueskanaal onder opperbevel van Dsjemal pasja. De broer van den sjeik der Seniessi, Mornet Senoessi, die eenigen tijd te Con stantinopel vertoefde, bevindt zich in het gevolg van Dsjemal. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Bij dc Jnvasche Batik te Amsterdam is wederom f50,000 uit Indië ontvangen voor het Koninklijk Nationaal ö'euncomité 191-1. Verpachtingen n.qsael-'en oesjer- Naar wij, in verband met het gisteren door minister Tretib, naar aanleiding van de rede voering van den heer Muralt, medegedeelde, vernemen, moet liet thans definitief in de bedoeling van de regeering liggen, dc visschers, die door de tegenwoordige tijdsomstandigheden de pacht van hun vischwateren, niet hebben kunnen voldoen, voor ditmaal in geen geval uit te sluiten van mededinging tiaar dc nieuwe verpachtingen van de mosselen- en oester- perceelen en andere vischwateren. Verkeer met Duitschland. Uit Winterswijk meldt men aan dc Tel., dat overschrijding van de grens langs den Rijksweg naar Kotten, weer is'toegestaan en nog wel met een gewonen pas, mits voorzien van portret en de noodige stempels. Arbeiders en handelslieden, die tot dusverre over Zwill- broclc op Duitsch gebied konden komen, be hoeven dien grooten omweg niet meer te maken. Ondertusschen is het militaire toezicht langs de geheele grens zeer versterkt. Leeningsontwerp cri Hotel houders enz. In een gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van hotelhouders, koffiehuishou ders en slijters, uitgeschreven door de ver- eeniging „Vergunning" aldaar, werd na een rede van den secretaris, den heer Boekstal, in verband met het leeningsont werp van minister Treub, besloten de con sumptieprijzen, met uitzondering van biet en limonade, te verhoogèn. De prijs van een glas gedistilleerd wordt met 1 cent verhoogd en de verkoopsprijs per maat met 10 cent per liter, terwijl de wijn met minstens 4 cent per flesch wordt verhoogd. Tarwe. Op de vragen van het Kamerlid den heer O. van Nispen tot Sevenaer: lo. Is de Minister niet van oordeel dat uitbreiding van de voortbrenging van tarwe op den bodem van ons land met het oog op de tijdsomstandigheden zeer gewenscht is? Zoo i.a, is de Minister dan bereid maat regelen te nemen om bedoelde uitbreiding te bevorderen? heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, de heer Posthuma, het volgende antwoord ingezonden: 1-Iet zou onder de gegeven omstandig heden ongetwijfeld gewenscht zijn, indien de binnenlandsche behoefte aan brood koren, in het bijzonder aan tarwe, in be langrijk meerdere mate door voortbren ging binnenslands kon worden gedekt. De Minister acht het echter niet moge^ lijk door Regeeringsmaatregelen een in derdaad belangrijke uitbreiding van den tarwebouw tot stand te brengen. Ougemerkt dient, dat de opbrengst der binnenlandsche tarwe thans slechts voor ruim 2 maanden voldoende_is „zelfs al ware het nu mogelijk den tarwebouw met de helft uit te breiden, dan zou in dit opzicht onze onafhankelijkheid van het buitenland toch nog maar weinig zijn afgenomen. (Ter toelichting van deze tijdsbepaling van ruim 2 maanden diene. zegt de Mi nister is een noot onder het antwoord, dat in de laatste jaren de invoer Yan tarwe en tarwemeel (ongerekend op tar we) hier te lande den uitvoer gemiddeld met plm. 645 millioen K.G. overtrof. De productie aan tarwe binnenslands be droeg in die jaren plm. 140 millioen K.G. (Hieruit kan dooi- een eenvoudige becij fering worden berekend, dat de binnen landsche productie voor 2.2 maand vol doende is.) Een dergelijke toename zou echter hoogst moeilijk op kunstmatige wijzp kunnen worden bereikt. Dwangmiddelen acht de Minister op dit gebied niet uit voerbaar, terwijl van het uitloven van niën of andere middelen ter aanmoe diging van de tarweteelt weinig resultaat worden- verwacht. Bovendien zou de uitbreiding van den tarwebouw uitslui tend kunnen geschieden ten koste van dien van andere gewassen, waarvan in krimping dikwijls ernstige gevolgen zou hebben. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat al ware een belangrijke vergrooting van den tarwebouw in het algemeen mo gelijk, thans de tijd voor het uitzaaien wintertarwe reeds te ver gevorderd is, terwijl een belangrijke uitbreiding van Jen verbouw van zomertarwe, zelfs een verdubbeling, nog weinig invloed op de totale productie van tarwe zat nenben. De met zomertarwe beteelde oppervlakte was in de laatste jaren slechts pl.rn. 4000 II.A., terwijl pl.m. 53,000 H.A. met winter tarwe waren bezet. Intusschen wil de Mi nister gaarne overwc\en, in hoeverre hij in de gcwenschte richting werkzaam kun zijg- Provinciale Staten. n dc gisteren gehouden najaarsverga dering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was een voorstel-Stoop in gediend om aan de openbare leeszaal te 's-Gravenhage voor 1915 een subsidie toe te kennen van f 1184. Na ampele discussie werd het voorstel ingetrokken. Na een krachtig verzet van den Gede puteerde De Geer besloten de Staten, we gens den oorlogs- en financieelen toe stand, de reorganisatie van den provin cialen waterstaat en de traktementsver- hoogingen uit te stellen. Aan de orde zou komen de organisatie én jaurwedderegeling van den Provin cialen Waterstaatsdienst cn in verband daarmede de bezoldiging van veerperso- necl Prinsenschouw en Boerenschouvv, maar de hh. Gerretson c. a. stelden voor die beide punten nog niet aan de orde te stellen en wel op grond dat het in de te genwoordige tijdsomstandigheden en noodtoestanden niet wenschelijk is over te gaan tot ingrijpende salarisregelingen en 't beter is te wachten tot tijden waarin dergelijke voorstellen met meer blijmoe digheid onder de oogen kunnen worden gezien. Hiertegenover trachtte de heer De Geer namens Ged. de urgentie van deze voor stellen aan te toonen, waarbij ter uitvoe ring van vorige Statenbesluiten de in richting van den provincialen waterstaat wordt herzien, voornamelijk ter vervan ging van tijdelijk door vast personeel en ter vermeerdering van de jaanvedden- normen. Uitvoerig zet het lid van Ged. uiteen dat handhaving van den bestaan- den toestahd niet is in liet belang van de provincie en van het behoud van voor treffelijke werkkrachten, onmisbare voor waarde voor de voortzetting der verkeers- verbetering te land van de verhooging van den bloei der provincie. Na evenwel den voorsteller der motie te hebben gehoord, verklaart spr. zich namens Ged. bereid alleen die wedde- verhoogingen te handhaven die noodwen dig uit de eenmaal aangenomen veror le ning voortvloeien, zoodat met een mini mum zal worden volstaan en overigens alle andere wedden ongewijzigd blijven. De begrooting wordt daardoor verlaagd met f 7450. In dien gedachtengang kun nen de Staten in de a.s. zomervergadering beslissen of de tijdsomstandigheden zoo zijn dat de wedde regeling kan worden ingevoerd. De organisatie van den lechnischen dienst blijft evenwel dringend noodig. Ten slotte komt in stemming een motie om de organisatie en jaarvvedde-rege'ing niet aan de orde te stellen. Aangenomen met 52 tegen 14 stemmen. Dientengevolge vervalt ook de behan deling der bezoldiging van het veerper- soneel. Nobelprijs voor den vrede 1915. Blijkens mededeeling van het Nobel-Co- mité, door de Noorsche Storting gekozen om de prijzen uit te deelen aan dengene die het meest zal hebben bijgedragen tot de verbroedeiing der volken, de opheffing of vermeerdering der staande legers, zoo wel als voor het bijeenroepen en propagee- ren van vredescongressen, zullen tot het voorstellen van candidaten in het vervolg ook bevoegd zijn de hoogleeraren in de rechts- en staatswetenschappen aan de Technische Iloogeschool te Delft. „St.-Ct". Haringstatistiek. De Visscherij-inspectie deelt mede Uit een verbeterde opgave omtrent den uitvoer van gezouten haring naar Prui- ontvangen blijkt, dat deze 6,140,000 K.G. of 40,933 ton minder heeft bedragxn, dan in de pas gedane statistische mede deelingen betreffende den aan-, in- en uit voer van haring over de maand Novem ber is vermeld. De totale uitvoer naar Duitschland bedroeg dus niet 105,643 doch 64,710 ton en in het geheel werd niet 18,952,427 K.G. doch 12,812,427 K.G. ge zouten haring en niet 20,014,226 K.G. of 133,128 ton doch 13,874,226 K.G. of 92,495 ton pekel- en steurharing uitgevoerd. In de afgeloopen 11 maanden was dan ook de geheele haringuitvoer 77,318,9701 K.G. of 515,460 ton en de uitvoer van ge zouten haring 74,973,106 K.G. De voorraad het oogenblik vermeerderd met het binnenlandsch verbruik sinds 1 Mei, in het beredeneerd overzicht op 129,765 ton berekend, moet dus ook met 40,933 ton vermeerderd worden, zoodat hij in wer kelijkheid 170,698 ton bedraagt. Het slot van dit overzicht moet dus lui den als volgt Stelt men den voorraad op het oogen blik op 170,698 ton, dan heeft men huiten rekening gelaten de hoeveelheid, vermoede lijk niet groot, welke op 1 Mei 1914 nog van den voorraad 1913 was overgebleven en waarmee het cijfer van 129,765 ton dus moet worden vermeerderd en bet verbruik binnenslands in het tijdperk Mei—Novem ber 1914,- dit van het voorraadcijfer moet worden afgetrokken. Omtrent de grootte van beide factoren staan geen gegevens ten dienste. Uit Stad en Omgeving. Apologetische Cursus. Pater Zuidgcest begon gisteravond zijn liefdeles met liet beantwoorden van eeltige vragen, naar aanleiding van het gesproke ne in de tweede bijeenkomst. Deze vragen getuigden van oplettendheid en een diep ingaan op het verhandelde en werden dooi den Eerw. spreker tot volle tevredenheid beantwoord. Pater Zuidgeest beeft op den derden cursusavond gesproken over „De Openba ring". In de vorige bijeenkomsten hebben wij den mensch in zijn gewone natuurlijke kracht gezien en, zonderen wij de Godloo- chelaars uit, weinig tegenstanders op dit terrein ontmoet. Do Openbaring echter, het aannemen of niet aannemen van een geopenbaarden godsdienst verdeelt al aan stonds de menschen in twee kampen. De rationalisten blijven staan ten opzichte van God en de verhouding van den mensch tot God op het punt, waar wij na dc twee cursussen gekomen zijn. De mensch, zeg gen zij, heeft in zijn natuur genoeg krach ten om God te dienen, de rede is in staat om God te kennen, en daar wij God kennen met onze rede moeten wij llem dienen met onze natuurlijke krach ten. Geen geopenbaarde godsdienst dus. Het rationalisme is de bron van alle dwa lingen, oude zoowel als nieuwe. Lijnrecht tegenover het rationalisme staan zij, dus wij, die zeggen, dat God ons niet heeft overgelaten aan onze eigen krachten, dat God waarheden heeft geopenbaard die niet ,f moeilijk met het verstand te kennen zijn. Openbaring ook wel rcvelatio genoemd is het bekend maken van een verborgen /aak, van de waarheid. Er is een mensche- lijke cn een Goddelijke openbaring, naar mate God door of tot den mensch spreekt. Een natuurlijke openbaring loeren wij ken nen door natuurlijke middelen, een bo vennatuurlijke, wanneer God op een bo vennatuurlijke wijze, die waarheid kornt bekend inaken. Er zijn twee soorten van waarheden, die God ons openbaren kan. De mensch kan een waarheid kennen uit zijn natuur, terwijl God ons die nog eens doet kennen op een bovennatuurlijke wij ze Maar er zijn Waarheden, die God ons moet openbaren en deze zijn in strikten zin de geheimen, de mysteries. De geheimen kunnen weer verdeeld worden in absolute, bv wanneer de wereld zal vergaan, in ge deeltelijke, b.v. door te zeggen of iemand arm zal worden of niet. Een geheim in den strikten zin, is een waarheid, die door het menschelijk verstand niet kan gekend wor den noch in zijn wezen kan begrepen wor den, b.v. het geheim van de H. Dnevuldig- Tegen de openbaring bestaat groote op positie en willen wij als zeker vaststellen, dat er een openbaring bestaat, dan moeten wij haar kunnen bewijzen. Willen wij ver volgens de openbaring bewijzen, dun moe ten wij eerst de mogelijkheid bewijzen. Ge steld moet dus de vraag worden „Is de openbaring mogelijk?" Uit het eenvoudige feit, dat de openbaring geschied is, is de mogelijkheid te bewijzen. Is dc openbaring mogelijk van den kant van God? Natuur- lijk. Als een gewoon mensch iets kan open-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1