Uit Stad en Omgeving. Egypte als Britsch protec toraat. Wij hebben meegedeeld dat Egypte tot Britsch protectoraat is geproclameerd. Hierdoor is dus eén einde gekomen aan de Turksche souvereiniteit. Luitenant-ko lonel Sir Arthur Henry Mc. Mahon is tot hooge commissaris in Egypte benoemd. Al veranderd door dit besluit der En- gelsche regeerin^ nu wel niets aan den feitelijken toestand Engeland was in Egypte toch al de baas het besluit van Engelands tijdelijke bezetting van Egypte is gebroken. Sedert de onderdrukking van den op stand van Arabi-pasja in 1882, had Enge land de „contröle" over Egypte. De En- gelschen richtten zich er eenigszins hui selijk in en al heette het ook, om inter nationale gevoeligheden te ontzien, dat de Engelsche bezetting slechts van tijdelijken aard zou zijn. jn de loop der jaren kwam er nimmer eenige aanwijzing dat Enge land voornemens zou zijn, de in het Nijl- dal verkregen macht weder op te géven. Allereerst begonnen de Engelschen na de bezetting de oplossing van de Soeda- neesche quaestie ter hand te nemen. In den eersten tijd hadden de Engelschen hierbij geen geluk, nederlagen van het Egyptische leger onder Hicks-pasja dwon gen ten slotte tot de ontruiming van Soe dan, die cumincerde in de tragische epi sode van den dood van Gordon en in de verovering van Khartoem door den Mahdi. Intusschen echter trad lord Cromer op als de Engelsche leider in Egypte. Hij bracht tal van hervormingen tot stand en eindelijk begon in 1896 weer de nieu we poging om. den Soedan te heroveren. Lord Kitchener was hier de groote man en hij bracht den zoo geduchten Mahdi ten val De Soedaneesche quaestie was ten genoege van Egypte opgelost. De verhouding van Egypte tot Turkije was nog slechts nominaal alleen be taalde Egypte nog een jaarlijksche schat ting aan Turkije. De Khedive, die zijn lot aan dat* van Turkije heeft verbonden, is thans, naar gemeld is, afgezet en ver vangen door prins Hussin, die als sultan van Egypte onder Engelsch opperbestuur zal optreden. Verschillende Oorlogs berichten. Turkije en de H. Stoel. Een corr. van de ,,Tijd" schrijft uit Rome Reeds kort na de troonsbestijging van Z. H. Paus Benedic- tus XV aldus verneem ik uit zekere bron had deze zich door bemiddeling van Mgr. Aur. Briante, apostolisch delegaat te Konstantinopel, tot de regecring der Ver heven Porte gewend, om de vrijlating te verkrijgen van de Fransche kloosterlingen, die in hun eigen kloosterverblijven in het villajet Syrië waren geïnterneerd. Het ver zoek vond bij de Turksche regeering een gunstig onthaal, en na korte onderhande lingen werden enkele honderden klooster lingen uit Palestina en Syrië naar Frank rijk ingescheept. Aan de Porte is de dank van den II. Stoel betuigd. Daar Frankrijk een der mogendheden is, die met Turkije in oorlog gewikkeld zijn, en het Fransche protectoraat bovendien een chimère is, was de II. Stoel geheel op de goedgunstigheid van Turkije aangewezen. Een Oostenrijksch oorlogsschip gezon ken. Uit Triest wordt aan de Fransche bladen geseind, dat het Oostenrijksche op leidingsschip „Beethoven" door het stooten op een mijn is gezonken. Al de adelborsten en zeelieden aan boord zijn omgekomen. Arm België. Het Antwerpsch Cen- traalbureel voor Inlichtingen aan Vluch telingen te Roosendaal deelt ons mede, dat op 't oogenblik hongersnood is inge treden in de provincies Henegouwen en Luxemburg en dat hongersnood in de overige Belgische provincies niet kan uit blijven. Het „Eindh. Dagblad" schrijft: In de omgeviqg van Achel heersclit als overal elders in België, veel werkloosheid. Her haaldelijk is door tie Duitsche overheid getracht Belgen in dienst te nemen, door hen op de kruitfabrieken te Caulille te doen werken. Maar de arbeiders hebben zulks beslist geweigerd. Thans worden zij, die niet jn die fabriek willen, met straffen bedreigd. De oorlogsschatting in België. De provinciale raad van de negen Belgische provincies heeft in zijn zitting van Za- dag besloten de schatting van 480 mil- lioen francs, die de bevolking van Bel gië door het Duitsche bestuur gedurende een jaar is opgelegd en die in maandelijk- sche termijnen moet worden betaald, op te brengen door de uitgifte van schatkist biljetten waarvoor de negen provincies zich gemeenschappelijk borgstellen. De schatkistbiljetten zullen door een bankconsortium, waarvan de Belgische „Société générale" aan het hoofd staat, worden overgenomen. De gouverneur-generaal legde een ver klaring af, dat bij nauwgezette betaling van elk der termijnen, de rëquisities met baar geld zouden worden betaald. Schepen in de lucht gevlogen. Een Lloydsbericht deelt mede Verschillende booten waren op vijf mijl ten zuid oosten van Scarborough bezig met het opvisschen van mijnen. Een der booten sprong in de lucht; slechts één man bereikte den wal, de andere manschappen worden vermist. Ook zijn, naar het heet, nog twee andere schepen in de lucht gesprongen. Weer een Engelsch schip verloren. De marinestaf deelt mede, dat het Engel sche stoomschip „Tritonia" op de Noord kust van Ierland op een mijn stootte. Men gelooft, dat het schip verloren is; de be manning echter werd gered. Schadeloosstelling. Wij vernemen, dat alle Antwerpsche burgers, die als gevolg van het bombardement van Antwerpen schade hebben geleden, zich te Antwerpen kunnen aanmelden tot het verkrijgen van jwcntueele schadeloosstelling. Er zullen voórloopig geen schattingskosten worden gevraagd. Tramongeluk in België. Te Lille-Poe- derle is Vrijdagnacht een ernstig ongeluk gebeurd met de stoomtram van Harenthals naar Oostmalle. In een scherpe bocht bij Poederle liepen 6 wagens met paarden geladen in volle vaart uit de rails, waar door 2 man en dertien paarden gedood werden. Bom op een militairen trein. Een vluchteling uit Westcapelle deelt mede, dat Donderdag door een vlieger een bom is geworpen op een militairen trein, juisü toen deze langzaam het station binnen- stoomde. Er moeten ongeveer 40 dooden en ruim honderd gekwetsten zijn. Conroy gevangen genomen. Conroy, de laatst overgeblevene van de leiders der -rebellen in den Vrijstaat, is gevangen ge nomen. Bommen in Saarburg geworpen. In den nacht van 17 op 18 Dec. werden uit twee vijandelijke vliegmachines boven Saarburg in Lotharingen tien bommen naar beneden geworpen. Twee ulanen, een onderofficier en een mindere, werden op straat gedood en een dienstmeisje werd zoo ernstig gekwetst, dat men voor haar leven vreest. Ook werd zeer groote materieele schade aangericht. De slachtoffers der onderzeeërs. Reeds verschillende malen heeft men ge hoord van het succes, dat in dezen oorlog tot dusver de onderzeeërs hebben. Voor zoover bekend is, zijn door dè* Duitsche onderzeeërs acht oorlogsschepen en door de Engelsche drie in den grond ge boord; bovendien deed een Duitsche onder zeeër eenige koopvaardijschepen zinken. De slachtoffers der onderzeeërs vindt men in onderstaande tabel Engelsche onderzeeërs. Duitsche kleine kruiser „Hela" (16 Sept.) 2000 ton. Duitsche torpedojager „S 126" (16 Sept.) 480 ton. Turksch slagschip „Messoudieh" (13 Dec.) 9250 ton. Duitsche onderzeeërs. Engelsche pantserkruiser „Aboukir" (22 Sept.) 12,200 ton. Engelsche pantserkruiser „Cressy" (22 Sept.) 12,200 ton. Engelsche pantserkruiser „Hogue" (22 Sept.) 12,200 ton. Engelsche kruiser „Pathfinder" (5 Sept.) 3000 ton. Engelsche kruiser „Hawke" (15 Oct.) 7800 ton. Engelsche kruiser „Hermes" (31 Oct.) 5700 ton. Engelsche kanonneerboot „Niger" (11 Nov.) 800 ton. Russische pantserkruiser „Pallada" (11 Oct.) 8000 ton. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Doodgeschoten. Aan de grens bij Puttich (België) is door de Duitsche grenswacht dc ruim 40-jarige kip- penkoopman Deprins uit het Belgische dorp Capclle, toen hij de Nederlandsche grens wilde passeeren, doodgeschoten. De man bracht regelmatig brieven uit België naar Nederland. Zijn lijk is door soldaten gevonden op Ne- derlandsch gebied. Vermoedelijk is hij gedood toen hij zich door prikkeldraad een weg baande. Het lijk is naar Putten vervoerd. De justitie doet onderzoek. Omtrent deze treurige gebeurtenis wordt nog door de corr. van de „Tijd" meege deeld dat dit Zaterdagochtend circa 9.30 uur is geschied door een Duitsche pa trouille uit Wildert jn de onmiddellijke nabijheid der Hollandsche grens. De heer Prins was een geacht ingezetene uit Cap- pellen, oud 42 jaar, houder van een groot hoenderpark. De ongelukkige had na de twee schoten, die hem troffen, nog de kracht om onder het prikkeldraad door te kruipen. Volgens verklaring eener Hollandsche patrouille, die in de buurt was, floten ook haar de kogels om de ooren. Bloedsporen waren echter op Belgisch gebied zichtbaar, 't Motief om op genoem de plaats onder het draad door te kruipen is hoogst waarschijnlijk geweest 't bekor ten van den weg naar Hollandsch Putte, want zijne papieren waren in orde. Een afschrikwekkend voorbeeld voor de zeer velen, die op verboden punten de grens trachten te passeeren. Gevaarlijke telegrammen. Dezer dagen is te 's-Gravenhage terugge keerd een advocaat, na 10 dagen te Trier gevangen te hebben gezeten, verdacht van spionnage, op grond dat hij naar Luxemburg telegrammen had verzonden voorzien van in het internationaal telegraafverkeer gebruike lijke afkortingsteekens, ter aanduiding dat die telegrammen dringend waren of dat het antwoord was betaald. Uitvoer van paarden. Dc Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belanghebben den, dat na 24 December a.s. ook tot uivoer van ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt en nog niet gewis seld hebben, en van veulens, niet ouder dan één jaar, voorloopig geene gelegenheid zal bestaan. Kolengebrek te IJmuiden. Door het stormweer is de maand December tot heden nog niet voordeclig voor de traw- lervisscherijthans, dreigt nog kolengebrek. Naar de „Opr. H. Crt." verneemt, strekken de te IJmuiden aanwezige briketten nog voor hoogstens een week, terwijl er geen kans is, dat de toevoer uit Duitschland voorzien kan in de behoefte voor de visscherij. De eenige mogelijkheid zal zijn steenkolen uit Enge land te betrekken. Die zullen evenwel duur zijn en ook moeilijk te krijgen. Als de toestand te IJmuiden niet verbetert, zal krachtig moeten worden ingegrepen om onze groote visseherijhaven van kolen te voorzien. Er is veel visch te vangen en de piyzen zijn hoog. Duitsche treïlerte IJmuiden. Men meldt uit IJmuiden: De Duitsche stoomtreiler Senator Oswald, H. C. 6, van- Ned. Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers. In totaal is tot dusver ingekomen f446,554.78, frs. 5552.47% en M. 138.12. daag alhier binnengekomen, heeft een votrloopig onderzoek ondergaan en is on der militaire bewaking gesteld. De be stemming van den treiler was Zeebrugge. Distributie van regeering s- m a s. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de commissarissen der Koningin medegedeeld, dat hem uit de ingewonnen berichten is gebleken, dat door het in beslag nemen van de rogge de landbouwbedrijven in verschillende zandstreken van ons land groote moeilijk heden ondervinden. Juist in deze streken, welke de meeste rogge hebben beschikbaar moeten stellen, wordt deze graansoort niet voor de markt geteeld, doch dient ze in normale tijden als een voornaam veevoc- voeder. Door den tot nu toe onregelmati- gen aanvoer van maïs is het velen kleinen landbouwers in die streken onmogelijk ge weest, een voldoende hoeveelheid veevoe der tegen matige prijzen terug te koopen. Het gevolg is, dat de veehouderij, met na me de varkenshouderij, sterk wordt inge krompen, het behoud van den veestapel in 't algemeen ernstig bedreigd wordt, en daardoor tevens de volksvoeding in de naaste toekomst ernstig gevaar loopt. Niet alleen uit billijkheidsoverwegingen doch vooral uit het oogpunt van de bevor dering van de voeding van ons volk, wenscht de minister, zooveel nem moge lijk is, tegemoet te komen aan de bezwa ren, welke het zandbedrijf tengevolge van het in beslagnemen van de rogge onder vindt. Hij wil te dien einde, voor zoover dit niet reeds is geschied, aan de land bouwers in bedoelde streken desgewenscht een hoeveelheid regeeringsmais, overeen komende met de in beslag genomen hoe veelheid rogge, rechtstreeks beschikbaar stellen tegen den kostenden prijs (welke per last ongeveer zal bedragen f 190 voor La Plata en f 230 voor mixed maïs). Deze maatregel zal, meent de minister, bovendien tengevolge hebben, dat de hoe veelheid aanwezige rogge niet te la.ag wordt opgegeven, en tevens de klandestine roggevoedering aan het vee ophoudt. De minister stelt zich voor, de distribu tie van de te verstrekken mais te doen plaats hebben voor de locale landbouwor ganisaties, nadat in samenwerking met de commissarissen der Koningin en de burgemeesters een opgave is verkregen van de gemeenten, waar het in beslag ne men van de rogge werkelijlc een noodtoe stand in het landobouwbedrijf heeft ver oorzaakt, en van dé hoeveelheid rogge, welke door landbouwers in die streken be schikbaar is gesteld. De minister stelt er prijs op, deze gege vens zoo spoedig mogelijk te ontvangen. Werkloosheid. Het overzicht over de werkloosheid in den kring van het R. K. Vakbureau is in veel opzichten zeer belangrijk. Naast een gestadige stijging van het ledental van 32944 d.d. 5 September 1914 op 33273 d.d. 31 Oct. 1914 constateert dit overzicht in de gedeeltelijke zoowel als in de geheele werkloosheid een belangrijke daling. De daling gedroeg zich als volgt Op 5 Sept. was de werkl. gedurende 1 d. 3.36 en op 31 Oct. 2.29 Op 5 Sept. was de werkl. gedurende 3 d. 5.78 en op 31 Oct. 3.77 Op 5 Sept. was de werkl. gedurende 5 d. 1.52 en op 31 Oct. 1.66 Op 5 Sept. was de werkl. gedurende 6 d. 6.35 en op 31 Oct. 4.56 De geheele werkloosheid (van een volle week) is dus gedaald van 2119 op 1519 werkloozen of van 6.35 op 4.56 Verge lijken wij dit laatste cijfer met die van het Nederl. Verbond van Vakverenigin gen (andere Vakcentralen hebben nog geen cijfers gepubliceerd), dan zien wij op 1 Nov. 1914: 87626 leden en 16392 ge heele werkloozen. In verhouding tot de werkloosheid bij het R.K. Vakbureau zijn deze cijfers zoo: R.-K. Vakbureau 4.56 op 31 Oct. 1914. N.V.V. 18.70 op 1-Nov. 1914. Deze statistiek is niet van het minste belang, omdat zij den invloed van de B.K. Vakbeweging op de nijverheid doet zien. In het begin der crisis deed het R.K. Vak bureau een beroep aan de werkgevers om, waar en zoolang zulks mogelijk was, hun arbeiders gedeeltelijk aan den arbeid te houden. De week eindigende op 31 Oct. 1914 geeft, naast 1519 geheel werkloozen, een cijfer van 4596 leden, die nog gedeel telijk aan den arbeid zijn. Deze cijfers geven ook het standpunt der R.K. werk gevers weer, die over 't algemeen, krach tens de Katholieke beginselen, een hoo- ger plichtsbesef tegenover hun werklie den koesteren dan elders blijkt het' geval te zijn. De eigenlijke gradenmeter van den in vloed der crisis op de werkloosheid in de R.-K. Vakbeweging is het overzicht over de werkloosheidsdagen. Door het aantal werkloosheidsdagen door 6 te deelen, ver krijgt men het gemiddeld aantal werk loozen. Hierdoor worden b.v. twee per sonen, die ieder 3 dagen werkloos zijn ge weest, beschouwd als één geheel werk- looze. Deze maatstaf geeft het volgende beeld van den toestand: Datum. Verh. tot het ledental. 5 Sept. 26 31 Oct. 11,47 o/0 10,79 o/o 10,22 o/0 In het geheel gingen er over de maan den September en October 200848 dagen 3oor werkloosheid en 191004 wegens het vervullen van militie- en landweerplich ten te loor. Te zamen gingen er dus 391852 arbeidsdagen verlóren. Stellen wij het gemiddeld dagloon op f 2.50, dan werd er een tekort aan arbeidsloon ge derfd over deze twee maanden tot een be drag van f 979.630.00. Dit is slechts een stukje maatschappelijke ellende, maar de zedelijke ellende, als gevolg van het eer ste, is niet te peilen. En dat slechts over een groep van ruim 33000 personen, die betrekkelijk weinig van de oorlogscrisis heeft te lijden en in een land, dat buiten den oorlog leeft.... P. H. Korte Kroniek. Naar wij vernemen, is het de bedoe ling de inschrijving op de oorlogsleening van 2 tot 11 Januari a.s. open te stellen. Het is niet onwaarschijnlijk dat de commissie van advies op de tabaksbelas ting zal overwegen den minister van Fi nanciën te verzoeken haar aan te vullen met een of meer vertegenwoordigers van arbeiders-organisaties op het gebied der tabaksnijverheid, met het oog op het vraagstuk der huisindustrie. In verband met de ongunstige tijds omstandigheden is het aantal geabonneer- den op het Kort Verslag der Tweede Ka mer verminderd met ongeveer de helft, zoodat het van circa 18,000 thans gedaald is tot ongeveer 9000. Door het Staatstoezicht op de Volks gezondheid wordt een onderzoek ingesteld naar het .overbrengen van besmettelijke ziekten door de huisindustrie. SPORT. VOETBAL. Het was gisteren best weer, maar de regen der voorafgaande dagen had vele terreinen onbespeelbaar gemaakt. Het ter rein van Quick op Hanenburg te Den Haag was natuurlijk bespeelbaar. Da Haantjes hadden weer over geluk niet te klagen en verloren slecht met 01 van U. V. V. Had Quick zich geheel kunnen ge ven eenige spelers hinkten mede dan ware de uitslag misschien anders geweest. Te Utrecht heeft Hercules na een zwaren strijd van H. B. S. met 2—1 gewonnen. Zoo goed als het Sportman in de eer ste helft ging van het seizoen, zoo slecht gaat het nu. Gisteren werd wederom van H. V. V. II met 03 verloren. In dezelfde afdeeling deelden D. V. V. en Quick II de puntjes (22). In het Oosten won V i t e s- s e, dat zonder Gobel was gemakkelijk van Go Ahead 42. Rober et Velocitas had gis teren een bevlieging en maakte G. V. C. met 60 in. H. V. V. IISportman 30. De geelzwarten trappen af en hebben het nadeel van de zon. Niettemin zijn zij sterker en het spel is dan ook voortdurend in de nabijheid van het doel van de Sport man. Het schieten van de Hagenaars is niet bijster goed. Breuning heeft niet veel succes. Van der Berch geeft H. V. V. de leiding en brengt voor de rust den stand op 20. De Leidsche doelverdediger hield wat te houden was, terwijl de lat hem tweemaal welwillend ter zijde stond. Na de rust dacht een ieder de geelzwarten met sprekende cijfers te zien winnen, doch de verdediging der Leidenaars, in het bij zonder de doelwachter, weerde zich tot het uiterste, zoodat het H. V. V. nog slechts eenmaal gelukte (door Preyer) een doelpunt te maken. Leidsche Voetbalbond, lste klasse. O. N. I.—L. F. C. 0—2. 3de klasse. Norvicus IID. V. V. 13. KORFBAL. Zuid. lste klasse. Leiden: FluksVelox 92. Den Haag: Vitesse I (H.)H. S. V. 52. 2de klas. Rotterdam: O. S. C. R. II—A. L. O. I 2-8. De stand in de eerste klasse is nu als volgt: Vitesse (H.).. 7 6 1 47 20 12 1.71 Fluks 8 6 2 36 24 12 1.50 Vitesse (L.).. 5 3 2 21 12 6 1.20 O. S. C. R... 4 1 3 11 23 2 0.50 H. S. V 6 1 5 13 27 2 0.33 Velox 4 0 4 10 32 FluksVelox, 9—2. Na overleg wordt op het afgekeurd doch bespeelbaar terrein Fluks-Velox gespeeld. Als de stand 1—1 is, voert Fluks voor de rust den stand op tot 51. Na rust doelen de Leidenaars vier maal tegen Velox een maal, zoodat het einde komt met 9—2. Ned. R.-K. Volksbond. De afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond hield gistermiddag in de groo te zaal van haar gebouw de verplichte bondsvergadering. De voorzitter opende de vergadering met gebed, heette allen van harte welkom en wierp in een kort degelijk betoog een terugblik op het af- loopende vereenigingsjaar. De 2e secre taris las vervolgens de notulen voor dei- vorige vergadering, welke onveranderd goedgekeurd werden. Met een hartig woordje installeert de voorzitter vervol gens drie nieuwe leden. De voorzitter deelt mede, dat op 10 Jan. een extra bondsvergadering zal gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer A. H. J. Engels; dat de bibliotheek weder om geopend is, maar alleen des Zater dagsavonds; een beroep werd gedaan op hen die muziekkennis hebben om lid te worden wan de Harmonie. Medegedeeld werd nog dat zich een comité gevormd heeft uit den R.-K. Volksbond, den Chr. en Leidschen Bestuurdersbond, "dat het Steuncomité te Leiden van advic§ hoopt te dienen bij de regeling van de huurbons. Op de Statuten zooals zij in een der vorige vergaderingen gewijzigd zijn, is goedkeuring van den bis schop en het Centraal bestuur in gekomen. Besloten werd nu ook de Kon., goedkeuring aan te vragen. De le secretaris brengt alsnu een keu rig en degelijk jaarverslag uit. Tot onzen spijt kunnen wij wegens plaatsgebrek niet meer ruimte verleenen aan dit be paald lezenswaardig overzicht. Meiden wij alleen, dat de Bond op 1 Sept. 1913 541 leden telde, waaronder 12 vrouwe lijke, op 30 Nov. 1914 462 betalende leden, waaronder 6 vrouwelijke leden, 9 leden zijn overleden en 17 hebben bedankt. In 1913 telde de bond 85 donateurs, in 1914 77 donateurs. Op 30 November waren 70 leden in militairen dienst. De bond telt 9 onderafdeelingen, waarvan een afzon derlijk verslag werd uitgebracht. De voor zitter bracht onder applaus der verga dering den secretaris dank voor zijn keu rig verslag en gaf het woord aan den pen ningmeester tot het uitbrengen van het financieel verslag. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten op f 2598.34, in uitgaven op f 2581.94, zoodat het saldo bedraagt f 13.40. De voorzitter dankte den penningmeester voor de uit stekende wijze, waarop hij de financiën van den bond beheerd heeft en bracht vervolgens het voornaamste punt van de agenda aan de orde Begrooting boekjaar 19141915. Uit de toelichting, die de voor zitter bij deze begrooting gaf, bleek ten duidelijkste dat het nieuwe bestuur al het mogelijke in het werk gesteld heeft om de financiën op zoo lïoog mogelijk pijl te brengen. Dagen en weken heeft het be stuur vergaderd, plannen overwogen en beraamd, om de financiën van den bond in het rechte spoor te brengen. Alles is ge wikt en gewogen. En het was dan ook niet te verwonderen dat de bestuursvoor stellen geen principieele bestrijding on dervonden. Nu vele leden werkeloos zijn, andere onder de wapenen, dus geen con tributie betalen, moest het bestuur wel met een voorstel komen om de contributie per week en per lid met 1 cent te verhoo- gen. Principieel was niemand tegen de verhooging van contributie. Enkele leden wilden alleen de vakvêreenigingen het leeuwenaandeel laten betalen. Het juiste standpunt werd ten slotte door eenige leden en den voorzitter uiteengezet en werd het bestuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen en de begrooting in ontvangsten en uitgaven goedgekeurd op f 3043.12. Het bestuur heeft eer van zijn begrooting, eer van zijn maatregelen om de financiën van den bond zoo goed mogelijk te regelen, het kan niet anders, dan den bond ten goede komen. Bij de rondvraag werden eenige zaken van huishoudelijken aard behandeld, waarna de voorzitter deze uitstekend ge slaagde vergadering met den christelij- ken groet sloot. Tentoonstelling te Leiden ten bate van het Nationaal Steuncomité. Ten voordeele van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité 1914 zal in Februari 1915 in Pulchri Studio te 's-Gravenhage eene tentoonstelling gehouden worden met daaraan verbonden verloting, waardoor men voor dit nuttig doel een bate van 250,000 gulden hoopt te verkrijgen. Dit is alleen mogelijk door samenwer king en steun uit het geheele land en daar toe zijn dan ook reeds in verschillende steden plaatselijke commissies samenge steld. In enkele plaatsen hoopt men voor tentoonstellingen te houden van een deel der voor de groote verloting reeds afge stane schilderijen en kunstvoorwerpen, teneinde ook buiten de residentie hiervoor propaganda te maken. Voor de tentoon stelling te Leiden, die in de groote boven zaal van „De Vergulden Turk" gehouden wordt, zijn hiertoe uitgekozen eene collec tie van 56 schilderijen van de Larensche schildersgroep, waarbij gevoegd worden de schilderijen van Leidsche kunstenaars en de kunstvoorwerpen, die uit Leiden en omgeving zijn beschikbaar gesteld. De tentoonstelling blijft op Zondag 27 Decem ber en volgende dagen van 2 tot 5 uur te bezichtigen tegen eene entree van 25 cents. De commissie hoopt, dat de mooie prijzen veler beurzen zullen openen. Een aantal jonge dames uit onze stad verklaarde zich bereid om hare medewerking te verleenen bij het verkoopen van loten en men rekent op veel steun uit onze stad, die zich o. a. bij de collecte voor de Kestgave aan de militairen zoo vrijgevig betoonde. De opening der tentoonstelling is aan de kunst gewijd. Voor de uitvoering van klassieke muziek mocht de Leidsche com missie de medewerking verkrijgen van mevr. VogelsangHijmans, viool, met be geleiding door den heer E. van Beinum, en Freule de Jonge, zang, allen uit Utrecht. Na de pauze zullen de dames Van der Pas uit 's-Gravenhage eenige van hare bekende bevallige dansen doen be wonderen. Deze namen waarborgen eene uitvoering van hoog kunstgenot en het verwondert ons niet, dat toen bekend werd welke krachten hieraan hare medewer king zouden verleenen, er zooveel aan vraag kwam om kaarten, dat de Commis sie moest afzien van het oorspronkelijk plan om de matinée te geven in de ten toonstellingszaal. Deze zal thans plaats vinden in den Schouwburg op Zaterdag 26 December te half drie. Toegangskaarten a één gulden 10 cents (met inbegrip van vestiairegeld) zijn te verkrijgen bij de Commissie en bij den heer Van Zwicht, Breestraat. Deze kaar ten geven tevens voor een keer vrijen toe gang tot de tentoonstelling. De baten van uitvoering en tentoonstelling komen aan het Steuncomité. Wij hopen, dat vele stadgenooten blijk zullen geven van hunne belangstelling en zich de gelegenheid niet zullen laten ont nemen om zich een middag vol kunstgenot te verzekeren. Zij zullen hiermede tevens medewerken tot versterking van de geld middelen van het Nationaal Steuncomité 1914. Aantal leden. Aant. werkl.- dagen. 23243 21384 2040G Gem. aant. werkl. 3878 3564 3401

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2