Uit Stad en Omgeving. •«noodig ontzaglijk vergroot wordt. Of zouden die leden van het Nationaal Steuncomité werkelijk meenen, dat het onzelfzuchtig aanbod van die filialen-fir ma's zóó voordeelig is, dat daardoor hon derden kleine en grootere winkeliers een voudig uitgeschakeld mogen worden, en mogelijk broodeloos geraken zullen? Is het al niet erg genoeg, dat zoovele oppassende en ijverige middenstanders als onschuldige slachtoffers van den rondom ons woedenden krijg vallen, en moeten de comité's, welke ingesteld zijn om slacht offers van den crisis te steunen ,zelf mee werken om honderden nieuwe slachtoffers te maken? Maar als het op belasting betalen aan komt, dan moet de middenstand, of hij het heeft of niet, betalen, betalen. Vergoeding wegens kost winnerschap. Men schrijft uit Haarlem aan het „Vad.": Volgens de uit 1912 dateerende voor schriften van den Minister zou na de uit- keering op 16 December de eerstvolgende uitkeering aan de gezinnen der gemobili- seerden eerst weer op 31 December plaats hebben. De gezinnen der miliciens en land weersoldaten zouden dus 16 dagen, waar onder de Kerstdagen, zonder uitkeering blijven. De aandacht van het Kamerlid mr. D. Fock werd op deze zaak gevestigd en de ze besprak de zaak op het Ministerie van Oorlog met het goede resultaat, dat nu de eerste uitkeering van 31 December tot 24 December vervroegd is. De volgende uit keering is dan 4 Januari. Britse he waardeering. Philips Gibbs, de bekende auteur en journalist heeft de Belgische vluchtelin gen in Vlissingen bezocht en schrijft daarover een waardeerend artikel in de „Daily Chronicle". De bijzonderheden zijn onzen lezers be kend, de reusachtige inspanning die het kost voor die duizenden menschen te zor gen, kennen velen uit eigen ervaring. Daarvan behoeven wij dus niets mede te deelen. Alleen vertaling van liet slot volge hier „Ik heb de beste en de slechtste gele genheid in Vlissingen gezien, waar do vluchtelingen onder dak zijn gebracht. De beste, zooals het Loodshuis, waar onge veer vierhonderd gelukkigen zijn gehuis vest, is frisch en zindelijk. Het ergste is de groote loods, bij het oude station, dat, naar ik vrees, een centrum van typhus kan worden. Doch het allerergste is, zoowel in de beste als de slechtste inrichtingen, de ze delijke invloed. De Nederlanders verrich ten het werk van steun en onderstand met ijver en in een geest van liefdadigheid, die boven allen lof verheven zijn en met alle middelen die ze tot hun beschikking hebben. Doch zij kunnen de ellende niet weg nemen van vrouwen die geen tehuis, van mannen die geen werk hebben, van men schen die zich zonder meer de hulp dei- openbare liefdadigheid inroepen. Het is voor Nederland een ontzettende moeilijk heid en tenzij Britannië helpe den last te dragen door steeds meer hulp te zen den zal de ellende, die ik wellicht nqg niet duidelijk genoeg beschreef, een blijvend en ongeneeslijk euvel worden, dat veel langer zal blijven bestaan dan de oorlog duurt, die het veroorzaakt." W ij n a c c ij n s. Zooals men weet, is met 1 Januari a. s. de invoering van opcenten op ver schillende rijksbelastingen te wachten, waaronder behooren 20 opcenten op den wijnaccijns. Bij enkele wijnkoopers schijnt het voornemen te bestaan, ter besparing van die opcenten, hun onverkochten voor raad, geheel of ten deele, bij het einde van dit jaar te veraccijnzen en nu dit denkbeeld eenmaal is uitgesproken, zullen velen zich gedrongen gevoelen, om het, ter wille van de concurrentie, in toepas sing te brengen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Regeering daarmede geen genoe gen zal kunnen nemen, vooral omdat de opcenten slechts gedurende drie jaren zullen worden geheven, zoodat het doel der heffing door vervroegde veraccijnzing grootendeels zou kunnen .worden ver ijdeld. Naar wij tevens uit goede bron verne men, zal dan ook indien die veraccijnzing op groote schaal mocht plaats vinden, een ontwerp van wet tot naheffing van op centen worden ingediend. Dit vooruit zicht maakt de zaak zeer bedenkelijk, want in geval van naheffing zal van de vervroegde accijnsbelasting niets anders overblijven dan het nadeel van: lo. rente verlies; 2o. verlies van de korting voor lekkage en intering, die de Accijnswet toe staat zoolang de wijn onveraccijnsd in voorraad is. De opening der Beurs. Aan de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamor be treffende het leeningsontwerp is het vol gende ontleend: Een algemeene opening der Beurs schijnt den Minister vooralsnog niet ge raden. Een beperkte opening voor zeer enkele, bepaald aan te wijzen, fondsen, ongeveer op het tijdstip dat in het Voor- Joopig Verslag werd aangegeven, wordt overwogen. Het Beursreglcment, dat voor af moet worden vastgesteld, is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Echter is, alvorens tot die vaststelling kan worden overgegaan, een kleine wijziging der Beurswet, waarvan het ontwerp waar schijnlijk dezer dagen bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend gcwenscht, zoo al niet strikt noodig. „r A 1 Eerste Kamer. Na eenige discussie heeft de Eerste Ka mer gisteren zonder hoofd, stemming de wet op de Inkomstenbelasting aangeno- Korte Kroniek. In het district Hulst is bij enkele candidaatstelling tot lid der Staten van Zeeland gekozen de heer B; C. Puylaert (R.-K.) te Zuiddorpe. Te Schiedam is gisteravond na een lezing van den luitenant Linden een land stormkorps opgericht, waartoe 60 perso nen zijn toegetreden. Naar de „Leeuw. Ct." van het be stuur der afdeeling Leeuwarden van het Algemeen Nederlandsch Verbond ver neemt, hebben 88 Fransch sprekende Bel gen hun wensch te kennen gegeven de Nederlandsche taal aan te leeren. Aan hun verlangen wordt voldaan; zij krijgen thans geregeld les in het Nederlandsch. Liederenboekje. Ten gebruike van de parochianen der Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père) is verschenen een handig boekje, bevat tende de gezangen, welke bij verschillende plechtigheden in den Kerstnacht bijv. worden gezongen. Het bevat Kerstliederen liederen ter eere van het H. Sacrament, ter eere van het H. Hart, ter eere van Maria en andere heiligen, en eenige La- tijnsche gezangen. Eenige jonge dames zullen het nuttige boekje, dat veel tot vermeerdering der devotie kan bijdragen, dezer dagen voor een luttelen prijs den parochianen te koop aanbieden.' Onderwijs voor de Belgische kinderen. Gelijk wij voor eenigen tijd mededeel den, wordt in aparte lokalen cn door Bel gische leerkrachten onderwijs gegeven aan de kinderen der vluchtelingen. Wij hebben gisteren een rondgang gemaakt en een kijkje genomen in de verschillende lokalen. In het gebouw van de Zita-Vereeniging zijn ondergebracht de le en 3e klasse. We gens gebrek aan lokaliteit wordt door een Belgische onderwijzeres 's morgens les ge geven aan de kinderen der le klasse, in de middaguren aan de leerlingen der 3de klasse. In het gebouw van het Leidsche Volks huis geven Belgische onderwijzeressen onderricht aan de leerlingen der 2e en 5e klasse. Tot nu toe wordt aan de kin deren der 5e klasse alleen in den morgen les gegeven. In het gymnastieklokaal aan de v. d. Werffstraat geeft een Belgische onderwij zeres onderricht aan de kinderen der 4e klasse, een Belgischen onderwijzer aan die der 6e klasse. De lokalen zien er uitstekend uit en dank zij de Firma Wolters te Groningen zijn de leermiddelen ruim voldoende. In alle klassen wordt de leesmethode van Hoogeveen, Ligthart en Scheepstra gevolgd. De Hollandsche boekjes zijn voor de Vlaamsche school bewerkt. In 5e le en 2e klasse wordt voor reken onderwijs gewerkt volgens de methode- Hoogeveen, directeur aan de Kweekschool voor onderwijzers alhier, die heel veel leermiddelen voor de verschillende klas sen heeft afgestaan. Van de 150 Belgische kinderen, die vcor onderwijs in aanmerking komen, wordt door 120 van dit onderricht gebruik ge maakt. Binnenkort zullen waarschijnlijk 30 kinderen met hunne ouders naar En geland vertrekken, zoodat dan een 90 leerlingen, verdeeld over de zes klassen overblijven. De regeling is in handen van den heef Hartwijk, leer aar aan de Kweekschool, die inderdaad wel een woord van lof ver dient voor de wijze, waarop hij na veel moeilijkheden deze klassen heeft tot stand gebracht. Rentecommissiën ouderdomsrente. Bij Kon. besl. van 12 Dec. No. 36 is in de verdeeling van het Rijk in districten, ten behoeve van de voorbereiding van be slissingen op verzoeken om rente, als be doeld in de artt. 369 en 370 der Invalidi teitswet, een wijziging aangebracht. Deze nieuwe indeeling. ingaande 1 Ja nuari 1915, wordt medegedeeld in Stct. no. 298. Aan de voorzitters, leden en secretaris sen der Rentecommissiën, benoemd bij vroegere Kon. Besluiten, die alle zijn in getrokken, is de dank van H. M. de Ko ningin betuigd voor de door hen als zoo danig bewezen diensten. De nieuwe Rentecommissiën, benoemd bij Kon. Besl. van 12 Dec. js voor Leiden als volgt samengesteld: Voorz. mr. P. E. Briët, voorz. gem. werkloozenfonds, Leiden. Lid: jhr. A. J. B. Six, Oegstgeest. Secr. tevens lid: F. G. Rosier, hoofdcomm. secr. gem. Leiden. Vragen en Verzoeken. In de memorie van antwoord over het hoofdstuk Waterstaat deelt de minister o.a. het volgende mede naar aanleiding van de gedane vragen en verzoeken of ge maakte opmerkingen. Tusschen den Deyl en Leiden worden alleen boomen aan één zijde van het weg- vak tusschen Haagsche Schouw en de Vink gerooid. Na het optreden van een nieuwe direc tie van de Electrische tram Den Haag Voorburg, heeft de Mij. tot Expl. van Tramwegen haar plannen gewijzigd in dien zin. dat thans concessie wordt ge vraagd voor een electrischen locaalspoor- weg met normale spoorwijdte Den Haag VoorburgLeiden. Deze aanvraag is bij het Dep. van Waterstaat in onderzoek. Omtrent den aanleg van een nieuwen verbindingsweg door het Haagsche Bosch, die ook zal worden ondernomen, zegt de minister, dat van da hervormingsperiode, waarin het Haagsche Bosch ten gevolge van de stormen der laatste jaren ver keert, gebruik zou kunnen worden ge maakt om verbetering te brengen in de verkeerswegen ten behoeve van het door gaande verkeer door het bosch. Wel is de rijksstraatweg van Den Haag naar Lei den in de laatste jaren verbreed, maar er komen eenige bochten in dien weg \oor, die in verband met het snelverkeer, dat er over plaats heeft, en dat, naar zich laat aanzien, nog zal toenemen, tot bezwaren aanleiding geven, terwijl ook het gemis van voldoend breede voetpaden ten be hoeve van het dikwijls drukke verkeer van voetgangers, zich doet gevoelen. In verband hiermede js het denkbeeld gerezen een nieuwen breeden verkeers weg te scheppen die het verlengde zal vormen van de Hoofdlaan, en wel door den bestaanden harden weg het s.g. Kerkpad te verbreeden, 'en gedeeltelijk in noordelijke richting om te leggen, ter wijl in aansluiting daarvan beoosten de Laan van Nieuw Oost-Indië een nieuwe weg dwars door het bosch zal worden aangelegd, aansluitende aan den rijks weg, ongeveer ter hoogte van den zijweg naar het Huis ten Bosch. De bestaande LeidschAAtraatweg zal dan over eene geringe leriglë als zoodanig kunnen vervallen. De noodige gronden voor dien aanleg zullen door het staatsboschbeheer beschik baar worden gesteld. Een weg zal kunnen worden aangelegd met een breedte van 15.20 M. door de ver harding met inbegrip van goten en gras bermen, terwijl een rijwielpad, breed 4 M. en een voetpad ter oreedte van 4 tot 6 M. zullen kunnen worden gemaakt. Er zal een met het oog op het bijzonder gebruik, dat van het Haagsche bosch wordt gemaakt, wenschelijke afscheiding van het rijtuig- en voetgangersverkeer tot aan het Roomhuis worden verkregen. De kosten van den aanleg van bedoel den weg zijn aanvankelijk geraamd op ruim f 60,000. Stoomboot-Mij. Carsjens. In de -te Amsterdam gehouden verga dering van deelnemers aan de hypothe caire leening 1899 ten laste van de Stoom boot Maatschappij Carsjens, is de Neder landsche Trust Maatschappij gemachtigd uitstel van rentebetaling en aflossing tot 1 Mei a.s. te verleenen. Er is een commis sie uit de deelnemers benoemd, bestaande uit de heeren C. Blatt, E. F. Blaisse, P. Boot, J. Frijda en J. Sonders. Prof. Greven. Prof. mr. H. B. Greven, hoogleeraar in de staathuishoudkunde, is door een beroerte getroffen. De toestand is zeer zorgelijk. HAARLEMMERMEER. Brand. Gisterenmiddag ontstond er een begin van brand in het schoolgebouw van school 8 aan dén Bennebroekerweg. De brand die ontstaan was door een ge brek aan de schoorsteen, werd spoedig ontdekt en reeds in den beginne gebluscht. Alleen aan het dak is eenige schade toe gebracht. De motorspuit van Hoofddorp, 'die ook was aangerukt, behoefde geen dienst te doen. De brand die aanvankelijk zich ernstig liet aanzien heeft dus een gelukkig verloop gehad. Verzekering dekt de schade. HAZERSWOU DE-DORP. R.-K. Tuin- en landarbeiders. Woens dagavond ten 7 ure waren de R.-K. Juin en Landarbeiders van Hazerswoude-dorp door het bestuur van de R.-K. Vereeniging ,,In Geloof en Liefde Bloeiend" te Bos koop, ter vergadering opgeroepen in het café van de Wed. C. L. Boers, om meer dere aansluiting met voormelde vereeni ging te verkrijgen. 33 tuin-, en landar beiders hadden aan die oproéping gehoor gegeven. De ZeerEerw. pastoor en eenige patroons waren mede aanwezig. Nadat de president van de Boskoopsche Vereeni ging den Eerw. pastoor en al den aan wezigen een hartelijk welkom had toege roepen, gaf hij het woord aan den spre ker van den avond, den heer A. J. Loerak ker, secr. en vrijgestelde propagandist vn den Bond der R.-K. Tuin- en Land arbeiders „St. Deus Dedit", die het onder werp behandelde: Is het noodig dat R.-K. arbeiders zich vereenigen? Na een kort overzicht te hebben gegeven van de ge schiedenis van het vereenigingsleven en zijn uitbreiding over alle standen der maatschappij, toonde spreker aan, hoe voor ons Katholieken het bestaan van een grooten diocesanen bond ten zeerste was aan te prijzen. Een warm applaus was sprekers belooning voor zijne vloeiende met overtuiging voorgedragen rede. Nadat spreker nog had verzekerd, dat bestaande plaatselijke vereenigingen geen nadeel behoefden te ondervinden door aansluiting bij de Vereeniging ,,St Deus Dedit", spraken de ZeerEerw. pastoor en de president van Boskoop, P. Belt, nog een kort woord tot de vergadering. Bij degenen, die reeds lid waren van de Ver eeniging ,,1n Geloof en Liefde Bloeiend" sloten zich nog 11 nieuwe leden aan. Een voorloopig bestuur van 3 leden werd ge kozen. n.l. J. Brugman, president; M. Fase, secr.; Th. Smits, penningmeester. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt a.s. Woensdag des voormid dags half elf in openbare vergadering bijeen. Bloembollencultuur. De afdeeling Kat wijk der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem hield gis terenavond in Hotel de Roskam een leden vergadering welke goed bezocht was. De Voorzitter, cle heer C. v. Tol opende de vergadering. De notulen werden door den secretaris de heer Eerdbeek gelezen. Deze werden goedgekeurd. Het bestuur deed mededeeling dat als correspondent voor het scheidsgerecht was benoemd de heer N. Bos Jr. Twee nieuwe leden hadden zich opgegeven. Deze werden aangenomen. De beschrijvingsbrief vermeldde niet veel be langrijks zoodat hierover niet lang werd gesproken. Als afgevaardigden ter algem. vergadering werden gekozen de heeren N. Bos en E. Wassenaar, plaatsvervangers de heeren II. W. Grimbergen én G. de Ruyter. Als leden voor het hoofdbestuur werden benoemd in de vacature Vlasveld de heer Warnaar te Sassenheim en voor de va cature Veldhuizen van Zanten, de heer Th", v. Waveren te Heemstede. Niet veel be langrijks werd meer behandeld zoodat de voorzitter de vergadering hierna sloot in de hoop, dat bij een volgende vergadering men de zoo gewenschte vrede moge heb ben. Hierna ging men over tot verloting van een twintigtal prijzen, meest land bouwgereedschappen. LISSE. St. lsïdoru8. De bloemistwerklieden- vereeniging St. Isidoris hield gisteravond een goedbezochte vergadering. Allereerst moesten twee afgevaardigden (plaatsver vangers) worden gekozen voor de op ?den Kerstdag te houden Jaarvergadering van den Bond St. Deus Dedit. Gekozen werden P. Warmerdam en P. van Dijk. In behan deling kwam thans de beschrijvingsbrief voor die Jaarvergadering. Deze lokte bijna geen discussie uit, Bij de bespreking van het 1 Werkloosheid fonds werd de circulaire welke in verband hiermede aan de Minis ter van Financiën was verzonden voorge lezen. Wordt geen toeslag verkregen, dan zal de uitkeering kleiner zijn dan aanvan kelijk was voorgesteld. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt. NOORDWIJK. Bloemistwerkliedenver. Gisterenavond hield de Bloemistwerkliedenvereeniging ,,St. Hyacinthus", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, een bijeenkomst in de zaal van den heer P. H. v. d. Voort ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering. De pas geko zen voorzitter, de heer A. de Haas, leidde de vergadering, die flink was bezet. Na opening met gebed werd begonnen met de behandeling van den beschrijvings brief. Bij punt 9 (vaststelling reglement Werk loosheidfonds) verklaarde de vergadering zich tegen het amendement-Heemstede in zake het werken op ijsbanen, en voor het amendement van het bestuur tot'verhoo ging van de contributie voor losse arbei ders tot 10 ets. per week. De vergadering kon zich bij punt 9 niet vereenigen met het voorstel-Den Haag om de contributie zóódanig te wijzigen, dat toe slag bij ziekte kan gegeven worden. Bij punt 11 besloot de vergadering het voorstel-Heemstede en Bennebroek, dat be oogt het orgaan om de 14 dagen- te doen uitkomen, te steunen. Het voorstel Lisse en Bennebroek (punt 12) luidde „De Bondsraad draagt het be stuur op te ijveren voor 't verbod van in loondienst verrichten veldarbeid door vrou wen en meisjes, zoo noodig met dispensa tie voor 't oogsten van consumptie-artike len en enkele andere werkzaamheden". Zonder hoofdelijke stemming werd besloten dit voorstel te steunen. De vergadering verklaarde zich met 30 van de 44 stemmen voor het 2e voorstel- Lisse en Bennebroek (punt 13) om te ijve ren voor het verbod van allen arbeid door kinderen, welke nog leerplichtig zijn. Met het voorstel van het bestuur inzake de aanstelling van een of twee gesalarieer de propagandisten (punt 15) ging de ver gadering niet accoord. Het voorstel-Boskoop omtrent het gever van een krediet van 6 weken f 9..ter uit betaling van een lid, dat ook naar de mee ning van het afdeelingsbestuur onrecht vaardig ontslag heeft gekregen, werd dooi de vergadering gesteund. Tot afgevaardigde naar de Bondsverga dering werd vervolgens gekozen de heer W. de Ridder, terwijl tot controleurs van het Werkloosheidfonds werden aangewezen de heeren A. v. Kesteren en J. de Haas. Hierna werd gele.zen een afschrift van het adres van den Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin, en Landarbeiders aan den Minister van Financiën met het verzoek .een regeling te treffen, opdat ook het Werk loosheidfonds van den Bond, dat nó den vastgestelden datum van 1 Augustus 1914 is tot stand gekomen, alsnog met subsidie uit de gemeentekassen worde gesteund. Op voorstel van den heer W. de Ridder werd besloten f 8 uit de kas van „St. Hya cinthus" te geven voor het Kerstfeest van de kinderen der bondsleden. Nog werd besloten namens „St. H." een verzoek te richten tot den heer J. Alkemade Az., om voor het door hem ondernomen werk (afzanderij) alleen Noordwijksche ar. beiders in dienst te nemen. De voorzitter deelde mede, dat tot bode van den R. K. Volksbond is benoemd de heer A. v. Kesteren. Hierna werd de vergadering gesloten. Oranje-Vereeniging. In het gezellige zaaltje van café „Het Fortuin" van de Er ven Gordijn vergaderde gisterenavond de Noordwijk-Binnensche Oranje-Vereeniging- onder leiding van den Vice-Voorzitter, den heer J. H. v. d. Werf. De eerste Voorzit ter, de Heer K. de Bes, dient den lande in militairen dienst. Een verzoek van het Steuncomité voor een bijdrage uit de kas kon geen genade vinden bij de vergadering; men zal het Steuncomité berichten, dat het verzoek nogmaals overwogen zal worden, aik bet blijkt, dat de toestanden in 1915 nog van dien aard zijn, dat aan feestvieren niet gedacht kan worden. Men overwoog, dat de kas hoewel een paar honderd gulden rijk niet toereikend zou kunnen zijn, als in 1915 wèl feestgevierd zou moeten v orden De contróle-commissie, bestaande i>it de Ileeren Bestebroer, C. Th. v. d. Berg en K. Sanders, had de rekening van den pen ningmeester, den heer G. A. E. Duyster, in volkomen orde bevonden, en advi-ce.de den fiscus voor zijn beheer te demargeè- ren; overeenkomstig dat advies werd be sloten, en de Voorzitter dankte den accu raten penningmeester. Het jaarverslag van den secretaris, don heer W. Peters, memoreerde de werkzaam heden, en maakte melding van een stijging van het ledental, dat nu de 200 nadert Geestig was de opmerking van den verslag gever, dat op 31 Augustus geen feest was gevierd, doch wel een optocht was gehou den, maar.... van het 2Se landweerbatal jon, dat in ons dorp in kwartier kwam. Een paar wijzigingen werden in het regle ment gebracht: de eene betrof het convo- ceeren der vergaderingen, en de andere maakte het mogelijk, voorzitter, secretaris en penningmeester direct te herkiezen, als zij aan de beurt van aftreden zijn. Nadat n«g was goedgevonden, de voor bereiding van een muziekfeest tot beter tij den te verschuiven, werd de verg. geslo ten. NOORDWIJK AAN ZEE. Zoo'n akelige tram! De tram van vie ren stond geladen, klaar om te vertrekken: 3 wagons opgepakt met landweermannen, die den avond bij moeder de vrouw zouden gaan doorbrengen. „Zet gang!" was het sein, en daar ging het. De eerste wi;.:n schoof over den wissel, maar de -twee le had geen zin en wipte er uit, waardoor de derde ook niet kon. Toen de situatie l.eitu. deerd was, vertrok alleen de eerste wagen., De landweermannetjes, die in de twee an dere wagens zaten, mochten wachten'tot het volgende vertrekuur. Een poosje latei- bij moeder de vrouw! NOORDWIJKERHOUT. Verhoogingen rentevoet. Het bestuur der Raad van Toezicht der Raiffaisen- bank alhier heeft besloten den rente voet met 1 te verhoogen, en zulks met ingang van 1 Januari e.k. Voor spaargelden geeft dan de Bank 4pCt., terwijl haar voor voorschotten 5y2 pCt. moet betaald worden. Dit is natuurlijk een tijdelijke maatre gel, die verband houdt met den tegen- woordigen hoogen koers der geldmarkt. Bijzondere begraafplaats. Door B. en W. is aan het bestuur van het St. Bavo- gesticht voor mannelijke krankzinnigen alhier verlof verleend tot het aanleggen van een bijzondere begraafplaats, tegen de noordwestelijke grens van het ka dastrale perceel Sectie E no. 1481. ROELOFARENDSVEEN. Straatverlichting. Naar men ver neemt. is door de St. Elisabeth-Vereeni- ging een verzoekschrift bij B. en W. in gezonden met het verzoek voor de vele kerkgangers die smorgens naar de vroeg mis gaan, eenig licht langs den openba ren weg te doen branden ten einde nge- lukken te voorkomen zooals zich reeds hebben voorgedaan. Dezer dagen is namelijk de ambtenaar van het postkantoor die hier ter hulp verleening aangekomen was des morgens hal-fzes, toen hij zich voor dienst naar het kantoor begaf, te water geraakt, doch hij heeft zich echter gelukkig kunnen redden. Ook kerkgangers uit het zuiden komende, hadden meer dan groote voorzichtigheid noodig, teneinde niet eenzelfde lot te dee len. Moge het verzoekschrift gunstig wor den opgenomen en deze donkere wc-ken des morgens van 6 tot 7 uur straatver lichting aan de menschen veiligheid chenke, opdat niet de put gedempt wordt als het kalf verdronken is. Nu echter onze vrouwen er zich voorgespannen hebben, nu is de inwilliging zeker. Wie weerstaat zulk een aanval? STOMPWIJK. Gemeenteraad. Voorzitten, de Burgemeester, de heea' P. van Duy vend ijk. De notulen der verga dering van 28 October jl. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Missieves van Ged. Staten. Het schrijven algemeen bestuur der Tuchtunie, houdende verzoek in 't alge meen belang zijn streven „bestrijding tuchteloosheid onder het Ned'erl. Volk" in 't algemeen belang, zoo krachtig mogelijk te steunen; besloten den inhoud der cir culaire ter kennis te brengen van de hoofden der openbare en bijzondere scho len in deze gemeente; Op voorstel van B. en W. wordt de heer L. M. Groenewegen, thans waarn. ge meenteopzichter, met ingang van 1 Jan. 1915, benoemd tot opzichter van gemeente werken op een salaris van f 200 per jaar, terwijl zijn pensioengrondslag voorloopig op gelijk bedrag wordt vastgesteld. Op voorstel van 13. en W. wordt besloten met betrekking tot de door Ged. Staten ge maakte opmerkingen, betreffende de be grooting dienst 1915: lo. dit College mede te deelen, dat voor zooveel noodig, ge noemde begrooting is in overeenstem ming gebracht overeenkomstig hunne op merkingen. 2o.' Ged. Staten voor te stel len, voor zooveel betreft het nadeelig sal do der exploitatierekening der gasfabriek over 1913, er niet langer op aan te drin gen, bedoeld nadeelig saldo uit de ge meentekas ten laste van den gewonen dienst te bestrijden, aangezien met zeker heid reeds nu kan worden vastgesteld, dat de rekening der gasfabriek over 1914 met een goed slot van pl.m. f 2000 zal sluiten, zoodat het tekort van 1913, daardpor ruimschoots gedekt kan worden. Wordt in behandeling genomen een voorstel van B. en W., met ingang van 1 Januari 1915 de thans geldende gemeen schappelijke regeling, betreffende het Be heer der Petroleumgasfabriek te Leid- schendam; in te trekken en te vervangen door een nieuw, aangezien de wenschelijk- heid is gebleken een wijziging te brengen in het technisch en administratief beheer der fabriek. Nadat het ontwerp gemeen schappelijk is voorgelezen wordt na eeni ge toelichting van den Voorzitter met een parige stemmen besloten de nieuw ge meenschappelijke regeling aldus vast to stellen en deze regeling ook de Raad der gemeente Veur ter goedkeuring aan te bieden. Naar aanleiding van een schrijven van Z.Exc. den Minister van* Financiën, naar aanleiding van een nader adres van de. afd. L.'dam van den N. R. Timmerlie den Bond „St. Jozeph" betreffende de op richting van een tijdelijk gemeentelijk werkloozenfonds wordt na eenige discus sie besloten, de beslissing van den Raad, d.d. 28 Oct. j.l. in te trekken en alsnog een dergelijk tijdelijk gemeentelijk werk loozenfonds in 't leven te roepen. Tevens wordt besloten B. en W. tc machtigen een hiertoe betrekkelijk regle ment voor te stellen; het bestuur van liet fonds te doen benoemen; het stamkapi taal te bepalen op f 10.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2