Beleefde Uitnoodigmg Propaganda Vergadering Groote Uitverkoop F. L. Wenning os koopjes koopjes J= wmi der Stok. BLIKSLAGERS Ie noodig Ier verbetering van den Binnen weg. Bij de rondvraag vroeg de heer C. W. Alkemade inlichting omtrent de voor genomen duinbeplantdng. Vele arbeiders, die zonder werk zijn of weldra komen, heb ben voor den winter hun hoop op dat werk gebouwd. De Voorzitter deelde mede, dat de plannen voor de beplanting, die van Rijks wege moet geschieden, gereed liggen. Vol gens mededeelingen van den inspecteur van het Staatsboschbeheer, die het werk zal leiden, is er vertraging in de uitvoering gekomen, doordat geen verlof kan worden verkregen voor personen, die onder de wapenen zijn en die als opzichters zouden moeten optreden. De voorzitter sprak de hoop uit, dat van dit uitstel geen afstel zal komen en dat de uitvoering der duinbe planting, waarop men ter bestrijding der werkloosheid zooveel verwachtingen had gebouwd, nog mogelijk zal blijken. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. Geslaagd. Voor examen Vrije en Or deoefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. P. J. van Konijnenburg alhier. SASSENHEIM. R. K. Kiesvereeniging. Woensdag- Wavond vergaderden in het hotel „Het Bruine Paard, de R. K. Kiesvereeniging „Eensgezindheid". De voorzitter, den heer H. Bader opende deze druk bezochte vergadering met den Chr. groet en her dacht in zijn openingswoord het overleden bestuurslid, de heer A. Rotteveel Cz., die meer dan 25 jaar zijn beste krachten gege ven heeft voor de R. K. Kiesvereeniging. De notulen werden na voorlezing onver anderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 83.86, de uitgaven f 72.20, alzoo een saldo van f 11.66. De boeken en bescheiden werden nage zien door de heeren J. Piet en C. Verde- gaal, die alles in de beste orde bevonden. Alsnu had de verkiezing plaats van 3 bestuursleden, aftredende de heeren H. Bader en Joz. v. Diest en een vacature. Uit de gehouden stemming, bleek, dat met overgroote meerderheid herkozen wa ren de heeren Bader en Joz. van Diest en gekozpfl, de heer L. bissrhops. De heeren Bader en van Diest, namen hun herbe noeming aan en den heer Bisschops zal van zijn benoeming kennis worden gege ven. Vervolgens bracht den heer Chr. den Hollander een keurig verslag uit over het behandelde op de vergadering van de R. K. Centr. Kiesvereeniging „Katwijkl/Lei- derdorp. Hierna werd door den voorzitter een in gekomen stuk voorgelezen, onderteekend door een 8-tal leden der Kiesvereeniging. Dit stuk behelsde het verzoek aan den heer L. B. Roozen zijnen stem te motivee- ren .omtrent de bekende telefoonkwestie n.l. in een gemeenteraadszitting voor stemmen om de kosten van den telefoon in het huis van den burgemeester, niet meer voor rekening van de gemeente te nemen, en in een volgende vergadering, waarin een der heeren wethouders deze kwestie ter sprake bracht, bij hetzelfde voorstel te gen te stemmen. De heer Roozen nam het woord en zei- de, dat waar deze zaak in een geheime zit ting van den gemeenteraad* behandeld was, hij hiervan niet veel kan en mag zeg gen, maar hij zeide, dat zijn inzichten in deze' zaak, tussclien de eerste en tweede vergadering gewijzigd waren en hij van de noodzakelijkheid, dat de woning van den burgemeester aan het telefoonnet is aangesloten, overtuigd was, en bovendien was hij volgens zijn eed als gemeente raadslid, volgens eer en geweten, verplicht te stemmen. Ook de heeren Roest en Bader motiveer den hunnen stemmen, verschillende leden spraken hun oordeel over deze kwestie uit, verschillende feiten werden aange haald, waaruit bleek, dat het nie't noodig was, dat de woning van den burgemeester voor rekening van de gemeente aan het telefoonnet aangesloten was. Zeer juist was het gezegde van den heer Bader, waarbij deze opmerkte, dat nu niet was uit te maken, de al of niet aansluiting, daar men hierover pas zou kunnen oor- deelen, wanneer de burgemeester een jaar de telefoon kwijt was geweest. Langdurig werd nog over dit onderwerp gediscus- seerd. Te ongeveer halfelf uur sloot de voor zitter deze zeer geanimeerde vergadering. VOORSCHOTEN. „Het Groene Kruis." De Voorzitter, de heer E. Vernèdc, opent de vergadering met een hartelijk welkom. De notulen door den secretaris den heer A. J. Schram de Jong voor gelezen worden zonder bemerking goedgekeurd. Uit het Jaarverslag blijkt, dat „Het Groene Kruis" zich nog steeds in aller belangstelling mag verheugen. De penningmeester, de heer C. v. d. Giesen, brengt zijn financieel verslag uit en gaf aan: Inkomsten f691.64, en uitga ven f691,64. De begrooting 1915 is als volgt: Inkomsten f630, en uitgaven f630, tot verifi cateurs werden aangewezen de heeren Koeze, Tonheim en S. de Groen. De groote lighal op het terrein van den heer van Kempen, zal door kleinere worden vervangen, die naar vrije beschikking geplaatst kunnen worden. Uitloting obligaties no. 3, no. 12, no. 14 no. 16, no. 24, no. 29, no. 37, no. 39. De heer E. Ver nèdc, aftr. werd met algemeenc stemmen herkozen. De heer S. de Groen bracht verslag uit van de algemcene vergadering. Tot afge vaardigde voor de Algemeene Vergadering werd gekozen de heer E. Vernède en als plaats vervanger de heer S. de Groen. WASSENAAR. Geslaagd. Voor examen Vrije en Or deoefeningen is te Amsterdam geslaagd mej. P. D. Eggink alhier. R.-K. Volksbond. Sedert 29 Sept. had de R.-K. Volksbond geen vergadering ge houden en nu kwamen de leden te samen niet in 't Patronaat, maar in 't Café van der Zalm. De voorzitter deelde mede, waarom een en ander uitgesteld moest worden. Deze vergadering moest het ka rakter dragen eener feestvergadering, maar voor zulk een vergadering had 'de opkomst beter kunnen zijn. De voorzitter van het Centraal bestuur, de heer Smit, vond de opkomst ook al niet schitterend, toch was het hem een voldoeniDg te kun nen constateeren dat de afd. wasvoor uitge gaan in ledental en dat veel was gedaan om den bloei der vereeniging te bevorde ren. Hij bracht een woord van hulde aan de werkzaamheid der onderafd. en niet het minst aan „Land- en Tuinbouw". Hij betreurde óok, dat in zulk een langen tijd niet vergaderd kon worden, maar dat het Patronaat bewoond wordt door Belgi sche vluchtelingen was hem een bewijs dat Wassenaar niet in edelmoedigheid achter staat bij andere gemeenten. Over gaande tot het eigenlijk onderwerp zijner rede zou hij deze vragen beantwoorden: Waarom heeft de Bond een patroon-hei lige en heeft de Volksbond getoond te be grijpen waarom we een patroon-heilige bezitten? Zeer duidelijk wees hij er op, dat we eerst dan op de bescherming van onzen patroonheilige mogen rekenen, wanneer we hem ook trachten na te vol gen. Dat St. Willibrord den Bond zicht baar beschermt vond hij bewezen door 't feit. dat de Bond in Nederland voortdu rend in bloei toenam en nog steeds toe neemt. Vervolgens trok hij zeer mooi een parallel tusschen de werkzaamheid van den H. Willibrord en de werkzaamheden van den Bond. St. Willibrord trok eerst naar Rome om goedkeuring en zegen van den Paus te vragen op zijn arbeid. De eerste stichters van den Bond wendden zich tot hun bisschop. Onze patroon werk te voor geheel Nederland, ook de Bond doet dat. St. Willibrord bracht hier gees telijk leven. Ook de Bond bevorderd het heil der leden. Zoo ging de spreker nog geruimen tijd voort en telkens vond hij gelegenheid de leden op te wekken het voorbeeld van hun patroon te volgen. Warm beval hij o.a. 't deelnemen aan be devaarten en het stichten van een vereeniging tot deelneming aan een ge sloten retraite. Het applaus der vergade ring en het dankwoord van den voorzit ter waren beiden een bewijs dat sprekers woorden waren ingeslagen. Bij den aan vang der vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat in den Vastenavond nog een feestvergadering zou gehouden wor den met medewerking van de tooneel- club. OEGSTGEEST. R.-K. Middensiands-vereenigirtg. On der leiding van den heer H. N. Spendel uit Leiden werd gisteravond een verga dering gehouden om te komen tot de defi nitieve oprichting van een R.-K. Midden- standsvereeniging als onderafdeeling van „De Hanze" De statuten werden ver klaard en door de vergadering aangeno men. De Koninklijke én Bisschoppelijke goedkeuring zal worden gevraagd. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren H. W. Rübenkamp, voorzitter, L. J. v. Dou- veren, seer., A. T. de Rooy, penningmees ter. Jac. v. d. Putte en L. Dolle. Academienieuws. Leiden. Met gunstigen uitslag afgelegd: het theoretisch geneeskundig exa men door de heeren G. O. E. Lignac, J. M. Rombouts en V. C. M. Leesberg (allen den Haag), J. A. Hendriks (Hof van Delft); het" Eindexamen voor den Ned. Ind. ad- mi nis tr. dienst door den heer D. F. Pronk (Leiden); het Kandidaats-examen inde Neder 1. letteren door den heer H. W. J. Scliregel (den Haag);-het doctoraal exa men in de rechten door den heerG. Eng- berts (Vriezenveen, O.) Leiden. De Geneeskundige Staats commissie bevorderde heden tot arts den heer P. C. R. Mingelen (Leiden). Geslaagd .voor het doctoraal examen in de rechten de heeren H. M. Kits van lieij- ningen (Zoeterwoude) en A. F. L. Stapel (Den Haag). Bevorderd tot ,0 d o c t o r in de rechtswetenschap na verdediging van „Stellingen" de heer Hendrik Karei Versteeg, geboren en wonende te 's-Gra-t venhage. Na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „De Decerebratie als bruikbaar middel tot vervanging van de Narcose bij Vivisectie" werd heden bevor derd tot doctor in de genees kunde de heer Jacobus Willem Palte, geboren te Scheveningen, wonende te 's-Gravenhage. SPORT. Gymnastiek-demonstratie. Gisterenavond was de zaal van „Het Hof van Holland" te Noordwijk gevuld) met een gedistingeerd publiek, waarotni der veel officieren. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den commandant van het 28e Landweerbataljon, Majoor Kroon, en den burgemeester, Jhr. W. C. van Pan- huys. Ook een groot aantal landweerman nen woonden de uitvoering bij. Door den Directeur der Militaire Gymnastiekschool. kapitein Baron Melvill van Carnbee, werd een demonstratie gegeven in schermen, Boksen, Worstelen en Ju-Jutsu (Japan- sche vechtwijze). Vooraf gaf Baron Mel vill van Carnbee een korte inleiding, waarin deze verschillende sportoefenin- gen besproken werden. Achtereenvolgens zagen wij toen ver schillende partijen floret- en sabelseher- men, Grieksch-Romeinsch worstelen, En gelsch boksen, Staande worstelen en Ju- Jutsu, welke allen met gespannen aan dacht door de talrijke aanwezigen werden gevolgd. Onder het publiek waren blijk baar talrijke kenners van het schermen, die door een krachtig applaus hun bewon dering uitdrukten voor de mooie, partijen, dfie werden gespeeld. Ook het worsteion vond zijn bewonderaars, terwijl het bok sen min of meer de lachspieren opwekte. Het Ju-Jutsu was voor de meesten iets nieuws en het wekte blijkbaar meer be vreemding dan bewondering, wanneer de twee partijen daar als een kluwen ineen gerold op den grond lagen. Maar toen eenige grepen werden verklaard en werd aangetoond, hoe men door een behendi- gen handgreep zijn tegenstander machte loos maakt en hem dwingt zich over te geven, zullen velen tot de overtuiging zijn gekomen, dat ook het Ju-Jutsu vooral voor de zelfverdediging zijn nut heeft. Het is dan ook goed gezien van de hoofden van politiecorpsen in sommige steden om hun mannen te doen oefenen in het Ju-Jutsu. De organisator van dezen avond Baron Melvill van Carabee, is o.i. uitnemend ge slaagd in zijn pogingen om bekwame meesters te vinden ter demonstreering van b.g. sporten. KERKNIEUWS. Mgr. J. Aelen. Z. D. H. Mgr. J. Aelen, aartsbisschop van Madras, die na een langdurig ver blijf in Duitschland en Engeland weder om te 's-Hertogenbosch is teruggekeerd, hoopt den 26en December a.s. via Rotter dam naar zijne missie te vertrekken. Uit Madras heeft de aartsbisschop be licht ontvangen, dat drie zijner missiona rissen, geboren Tirolèrs, door de Engel- schen geïnterneerd zijn. Pater fr. A. van Kerkhoff. Te Boxmeer overleed Woensdag, in den ouderdom van 59 jaren, de zeereerw. pater fr. A. van Kerkhoff, van de Orde van O. L. Vrouw van den Berg Carmel. Pater Van Kerkhoff was vooral bekend als schrijver, eerst over literaire onder werpen, later in de journalistiek. Faillissementen. Geëindigd: L. Aelberts, te Cuyk a/d.Maas; M. Stemmer, te Dordrecht. Uitgesproken: P. C. Beijlsmit, behanger en stoffeerder ;cur. r. F. van Leer. D. Frank, commies bij de belastingencur. als voren. G. J. en M. M. Smit, winkeliersters in pa- apluies te Hilversum; cur. mr. C. J.Heems kerk. Opgeheven: wegens gebrek aan actief: A, Heijtel en C. L. Moes; cur. mr. J. Ph. Zijnen. Laatste berichten. LEIDEN. Voor de Belgen. Mr. v. d. Berkhof, vroeger werkzaam bij het Comité voor Belg. Vluchtelingen alhier, is naar Ant werpen vertrokken om te arbeiden bij het Centraal Bureau voor Inlichtingen aldaar. Amsterdamsche Beurs. Naar men verneemt zullen in de Memo rie van Antwoord op wanrarhljnlijk nog lieden te verwachten Voorloopig Ver slag der Eerste Kamer betreffende het lee- ningsontwerp mededeelingen worden ge daan omtrent' het vermoedelijk tijdstip van de opening dei' Amsterdamsche Beurs. Marktberichten. GOUDA, 17 Dec. Vee. Vette varkens met goeden aanvoer, handel vlug, 32 il 36 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel vlug, 23 J 25 c. per V2 kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vooruit, f 1.— A f 1-50 p. week. Lammeren met goeden aanvoer, handel vlug, f22 a 28. Vette schapen met redelijken aanvoer, handel vlug, f32 a f 38. Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug, f 12 A f 18. Fokkalveren f if Kaas. Ie qual. f 43.— a f 45—, 2e qual. f 40.— a f 42.—, zwaardere f 44.—, a f 47.—. Noordhollandsclie kaas fa f.Aan gevoerd 58 partijen. Handel vlug. Boter, redelijken aanvoer; handel vlug; prijs der goe- f 1.60af 1.65, wei- f 1.45if 1.55. MEPPEL, 17 Dec. Boter. Aanvoer 1000 kilo. Ie soort per V< vat f 31.a 2e soort f 30.a 3e soort f 29.—astukken van D/2 kilo f 2.40 a 2.65. LEIDEN. 18 Dec. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarde-1 0.afO.10 Veulens f135 a f160 15 sl ren f7j a f210, 93 kalf- en melk koeien - -u a f310, per kilo fa 370 varekoeien f95 a f245, 239 vette ossen en koeien f190 a f390, per kilo f 0.80 a fl.00, 41 graskalverenf 30 a f95, 32 kalveren (vette) f35 a f145, per kilo f 1.05 a f 1.30,35 kalveren (mager) f 11. a 20.—, 1695 schapen (vette) f24 a 40, per kilo f 0.68af0.80, schapen (weide) f—a f—.—0 Lammeren (magere) f—a f—dito vette jarige f— a f— 726 varkens (magere), f18 a 135, per kilo 46 a 50 et, 0 varkens (vette) f0.afO.313 biggen f 3.— a f7.—, 11 bokken of geiten f4 a f8. Ter markt aangevoerd: Runderen; 758 Kalveren 67; Schapen en Lammeren 1695. Kaas. Aangevoerd 69 partijen Besteed werd voor: Goudsche kaas van f42 tot f45.2e soort van f39 tot f41. Derby kaas van f— tot f—Leidsche kaas de 50 KG. van f36 tot f38.2e soort van f33 tot f35. Aan de stadswaaggèwogen63partijen,! stuks kaas, wegende 16913 KG. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 Dec. Veiling Tuinbouwver. K. en O. Manden ronde aard appelen f 0.— a f 0.— Eigenheimers klei p. HL. f2.30 a 2.40 en dito zandfO.— a f 0.Peen, p. 100-bos fO a 0.— Uien per baal f3.35 a f3.45, Bloemkool I f 3.50 a f 5.00 dito II f. 0.50 a f 1.75 roode kool f2.— a 3.50 savoije- kool f 0.—a 0 Voortaan veiling op Woensdag. Adverfentiën. bekwaam in hun vak en voor zien van goed getuigschrift kun nen geplaatst worden bij CROES Co., Metaalwaren- fabriek, den Haag. 6103 63 63 63 63 CÖ ets R.-K. Wliddenstandsvereeniging „DE Mïï'. Ail Leiden. tof bijwoning van de op Maandag 21 December a.s., des avonds kwart voor negen in de groote zaal van „Zomer- zorg", waar als spreker zal optreden de Zeer Eerw. Pater BORROMEUS DE GREEVE O. F. M. Trouwe opkomst wordt dringend verzocht. Voor het Bestuur, 6013 H. W. SPENDEL, Voorzitter. THEO STEIJNMAN, Secretaris. N.B. Alle Middenstanders (ook niet-leden) hebben toegang met een dame i) Morgen Zaterdag 9 uur van alle Wïnfergoederen i alsook: v Damesblouses 6 Kinderjurken i Costuumrokken 9 Schorten v Dienstbodenjaponnen 9 Dameshemden Nachtjaponnen 9 Pantalons Onderlijijes 9 Flanellen. Heeren Overhemden 9 Pantalons 5 Hemden 9 Flanellen v Koussen, Sokken, 9 Zakdoeken, Handschoenen, v Jongensbroeken, 9 blouses, v Tafellakens, Servetten, Boezeroenen, Sporthemden, 5 Corsetten, Badhanddoeken, 9 Garen, Band, v Tricofondergoederen enz. enz. 63 63 U CO 63 63 BREESTRAAT 175, bij de Hoogewoerd. G3 63 63 HAARLEMMERSTRAAT 130 MARE 70 Intercomm. Telefoon Nr. 314. Het verdient aanbeveling zich ruim te voorzien van: Gloeilichtkousjes, Lampenkatoen voor petroleum, Lampenglazen voor gas en petroleum, Zuigspeenen enz. voor de kinderen. Bovenstaande Artikelen worden nog voor de oude lage prijzen geieverd zoolang de voorraad strekt. coos LUCIFERS (echte Zweedsche). Voor dit Artikel worden bestellingen aan genomen om in de eerste week van Januari te leveren, tegen iets verhoogden prijs. Wegens groote schaarschte in dit Artikel doet men goed tijdig te bestellen daar ik maar een beperkte partij heb kunnen koopen.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3