•ens in zich te laten neerdruppelen, in de Zo rhte caduns der vloeiende vertaling, de verheven gedachten van Thomas' Navol ging, een onuitputtelijke bron van een zich telkens vernieuwende schoonheid. De uitgever hebbe succes met deze po ging, de navolging in nog breedere krin gen en op nog intenser wijze te doen waardeeren. De Waskaars. Dorr dr. W. van Koevcrden. Vlugschrdt der I'turgische Vereniging in lui aartsbisdom l"*re -hl. Dekker en v. d. Vegt, Utrecht, 1914. De liturgische Vereeniging in het Aarts bisdom Utrecht heeft de eersteling doen verschijnen van een serie vlugschriften, waarvan het doel is, de kennis van, en het medeleven met den eeredienst der H. Kerk te bevorderen. Dr. W. van Koevorden leidt de reeks in met een verhandeling over De waskaars" haar geschiedenis, wijding, beteekeni t voorschriften. In voorbereiding 2ijn andere vlug schriften als van president Van Schaik over het orgel, prof. Hulshof over het kasuifel en de albe, dr. Hoogveld: Wie draagt het II. Misoffer op, en Voor wie wordt het H. Misoffer opgedragen- De uitgave van dit eerste vlugschrift is een verschijnsel, dat wij met blijdschap begroeten. Wij hopen, dat deze populaire verhandelingen aller sympathie en steun zullen ondervinden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Het leeningsontwerp aangenomen. Nadat verschillende leden het woord hebben gevoerd, verklaart de Minister van Financiën, de heer Treub, dat het door hem ontwikkelde plan van hem zelf niet van de Regeering uitgaat. Op het plan gaat hij niet verder in. Hij heeft het slechts uiteengezet om te bewijzen dat er geen gevaar is dat er van de sociale her vormingen niets zal komen. 'Al hetgeen in 's Ministers macht staat zal hij doen om te trachten tot stand te brengen wat mogelijk is. Voorop staat dat men goede financiën moet hebben, om goede politiek te kunnen geven. Natuur lijk kan men van een Min. die 60 millioen moet vinden uit nieuwe belastingen, niet anders verwachten dan dat hij in groote lijnen althans een plan heeft. Als hij dat niet heeft, kan hij niet als Minister op treden. Wat de Min. zeide over de invoerrech ten heeft men schijnbaar verkeerd be grepen. Hij heeft alleen willen aantoonen dat de opcenten op de invoerrechten niet zoo zwaar drukken op de arbeiders. Daarmede heeft hij niet gezegd dat hij het stelsel van bescherming verdedigde. Men heeft deze opcenten gebruikt om in den lande de voorstelling te geven dat het de bedoeling van den'Minister was om de lasten het zwaars te doen drukken op de arbeidende klasse. De Reg. heeft onge twijfeld in dit tijdsgewricht een ander oordeel over haar werk verdiend. Wat de Regeering in de laatste maanden h( eft gedaan, was van a—z in het belang der arbeiders; millioerien werden daarvoor uitgegeven en spr. heeft zich er tegen ver zet dat men hem nu nog uitbuiting van de arbeiders verwijt. Over een partieele heffing in eens moet de Min. zich zijn oordeel voorbehouden, omdat dit afhangt van de groote dier par tieele heffing. Naarmate deze kleiner wordt, worden de nadeelen kleiner. Hierna volgt de stemming over het wets ontwerp. Bij art. 10 heeft de heer Vliegen (S.D.) een amendement ingediend om thans reeds te besluiten dat de aflossing der oorlogsleening zal moeten geschieden dcTor een oorlogsbelasting, te heffen van het vermogen en van inkomens niet uit vermogen verkregen, wanneer, die een zoodanig bedrag bereiken dat voldoende draagkracht voor het betalen van een extra belasting aanwezig kan worden ge acht. Op dft artikel is ook ingediend een amendement van de heeren Bos en D e Meester (U.L.) om het begin van de aflossing der leening twee jaar uit te stellen. Het amendement-Vliegen wordt verwor pen met 59 tegen 23 stemmen. Vóór de reld, met zijne juweelen en schatten. De kostbaarste zijner schatten legde hij in een klein kistje, steeds onder zijn bereik en hij sprak er eene vreeselijke bezwering over uit. Hij zei, dat de juweelen zouden zijn voor ieder, die den moed had, ze te komen halen. En verscheidenen hebben het beproefd, maar nog nooit heeft iemand 't kunnen gedaan krijgen, cr een te nemen, of hij moest het met zijn leven bekoopen. En nu dwalen hunne geesten hier rond in afschuwelijke gedaanten. Sahib, we durven niet binnengaan. Die woorden lieten niet na indruk op ons te maken, "doch brachten ons niet af van ons voornemen. We bevalen de twee mannen, ons te wachten en schreden verder bij het onzeker licht van de lan taarn. Eindelijk kwamen we onder een gewelf, dat uitliep op eene groote zaal. Opeens struikelde Harper over iets en viel languit op den grond, de lantaarn loslatende, welke uitging. We zagen spoedig de oorzaak van den val: 't bleek geworden geraamte van een mensch, geheel ineengekrompen, alsof hij gestorven was onder hevige smarten. En het was niet het eenige. Overal in het rond lagen er op de witte en zwarte te gels déf zaal, alle in dezelfde houding. I)e plaats was een waar beenderenhuis. In het schemerend schijnsel van ons licht konden we iets onderscheiden van de vroegere pracht van het gebouw. Hooge, §lanke pilaren stegen op tot prachtige «pits gevormde bogen boven ons. Op de heeren Roodenburg, Marchant, Vliegen, De Muralt, Gerhardt, Ketelaar, Helsdin- gen, Ter Laan (Den Haag), Bos, Teen stra, Troelstra, Limburg, Heeres, Ter Laan (Rotterdam), Spiekman, v. Leeu wen, Mendels, Kleerekoper, Otto, De Jong, Hugenholtz, Schaper, Albarda. Het amendement-De Meester en Bos wordt verworpen met 42 tegen 40 stem men. Voor de heele linkerzijde behalve de heeren Nierstrasz, De Visser van Yzen- doorn, Boissevain, Drion, Van Foreest, Ter Spill, Tydeman, Knobel, Dolk, Beau fort, Patijn (onder wie dus alle vrije libe ralen). Verder stemde voor de heer Bichon van IJsselmonde (wild-Christ.-hist.) Bij het artikel betreffende de regeling der opcenten had de heer Schaper (S.-D.) een amendement ingediend, dat hij echter op aandringen van den heer Troelstra (S.-D.) weer introk. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 62 tegen 20 stemmen. Tegen stemden alle socialisten en de heeren Bos, Teenstra, Limburg, Otto, Marchant, De Jong, Roodenburch, De Mu ralt, Ketelaar, onder wie alle aanwezige vrijzinnig-democraten, behalve de heer Van Deventer. Heel de rechterzijde stemde voor. Vermelden wij hier nog even, dat de heer A n k e r m a n (A.-R.) bij de repliek van den heer Vliegen (S.-D.) den mi nister tegen de onjuiste beweringen van dezen spreker verdedigde, waarna de heer Troelstra (S.-D.) hem toevoegde: ,,De Minister heeft niet noodig, dat de heer Rutgers op zijn gewone hupsche wijze tel kens voor hem in de bres springt. Ik spreek niet tegen u, maar tegen den Mi nister. Sinds wanneer is de heer Rutgers met den Minister geïdentificeerd? Waar om zijt gij voortdurend 's Ministers schild knaap? De tijd is nog niet gekomen dat gij samen met dezen Minister aan de groene tafel zit." 't Lijkt wel of er een tegenstander van links achter de groene tafel zit! O. eenheid der linkerzijde! De heer De Beaufort (V.-L.) stelt voor, in afwijking van hetgeen eerst werd besloten, niet Maandag, doch eerst Dinsdag te vergaderen en wel 's mor gens om halftwaalf, en wegens de bijzon dere omstandigheden geen algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting te houden. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. De heer Rutgers (A.-R.) wenscht één voorbehoud te maken omtrent de ver houding van de regeering tot' den opper bevelhebber. De heer Nolens (R.-K.) maakt het voorbehoud namens een afwezig lid ten aanzien van de portefeuillewisseling. De heer Troelstra (S.-D.) zou in gewone omstandigheden tegen het voor stel zijn, maar acht zich gebonden 'door de toestemming, welke hij al gaf in het senioren-convent. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten Dinsdag te vergaderen, geen alge^ meene beschouwingen te houden, hetgeen de heer Rutgers wil bespreken te behan delen bij hoofdstuk Oorlog en de quaestie, door cfen heer Nolens genoemd, bij het wetsontwerp, regelende de gevolgen van de ministerwisseling. De vergadering wordt gesloten om kwart over vijf. Gemengde berichten. Van den ouden stempel. Men schrijft uit WoücU'ichem aan het ,,N. v. d. D.' Hij is vijf-en-zeventig, onze vriend De- jode, maar hij legt het tegen een van vijf-en-twintig niet af, vooral niet als het op marcheeren aankomt. Dezer dagen had hij iets vernomen, van het ouderdomspensioen, en daar hij, wat den leeftijd en de andere vereischten be treft, in de termen meende te vallen, deed hij stappen om in het bezit te komen van de twee pop per week. Plet gevolg van zijn stappen was, dat hij voor den raad van beroep te 's-Hertogenbosch moes\ komen. Van Woudriehem naar Den Bosch reizen is geen kleinigheid, vooral niet voor iemand uit de oude doos. Hij had ge ïnformeerd, hoe hij er het best kon komen, en men had hem gezegd, dat hij te Heus- den de tram kon pakken. Van Woudri ehem naar Pleusden echter is ongeveei' drie en een half uur marcheeren, en daar bij moet je zorgen op tijd aan de tram te zijn. Dit laatste nu vond hij nog het lam ste van alles. En dan nog te reizen met kanteelen waren schilderijen van goud en blauw eh rood, thans afgeschilferd maar nog steeds schoon in haar verval. Grijnzende koppen van slangen en andere dieren keken ons aan, wanneer het licht er op viel: t was, of ze lachten in t vooruitzicht, weer andere slachtoffers te kunnen voegen bij de vele, die vooraf wa ren gegaan. We gingen langs de muren en bereikten een boog. Daar zal 't kastje zijn van den ouden heer, zei I-Iarper, met een zwakke poging tot schertsen. Hij bukte om er onder door te gaan. Wij volgden, stapten een kron kelende gang door en bevonden ons in een klein vertrek, ongeveer tien el lang. Aan het einde was een metalen hek, verguld en versierd met de figuren van Hindoe- sche afgoden. Het middengedeelte was ge vallen en lag op den vloer. We traden er over heen en nu ontwaarden we het vreemdste gezicht, dat ik ooit heb aan schouwd. Voor ons rees het fantastisch beeld van de eene of andere godheid. Daaj* voor stond een altaar, waarop tal van kleine voetstukjes waren verspreid. Slechts vier er van stonden nog recht op, in het midden. En op elk rustte een vreemdsoortige peervormige glazen bol, waar binnen een prachtigé robijn schit terde. We stonden sprakeloos van verba- zijig. Doc(i toen ik weer rondkeek, kon ik een uitroep van afgrijzen niet weerhou den. Aan den voet van het altaar lagen een aantal menschelijke gëraamten, op een stoomvervoermiddel?... Wie zou er in zijn tijd aan gedacht hebben. Kom, kom, hij peinsde er niet lang over, doch maakte kort beraad. Om 10 uur des morgens moest hij in Den Bosch zijn. Woudriehem van Den Bosch is zoowat zeven uren tippelen. En dan hoef je op geen aansluiting of wat ook te letten. De ouderwetsche manier is nog de eenvoudigste en gemakkelijkste. En onze vijf-en-zeventig-jarige stapte om twee uur 's nachts uit zijn bed, kalefater de zich wat op, smeerde zijn machine met een stuk of zes boterhammen en een pot koffie, en om drie uur zette hij zijn onderdanen in beweging, richting Den Bosch, waar hij juist om tien uur voor de poorten van het paleis van justitie stond, om er zijn zaak te verdedigen. Zeven uur gemarcheerd, mijnheer, en vijf-en-zeven-< tig jaar! Wie doet je wat? En toen hij 's middags terug moest, dacht hij er nog een oogenblik over, of hij maar weer niet zou loopen. Maar toen liet hij zich toch overhalen om de tram te nemen tot Heusden. Maar van Heusden tot Woudriehem lapte hij het 'm weer per pedes. En laat in den avond kwam hij hier aan, zoo opgewekt en frisch, alsof hij pas uit zijn bed kwam. Vrede-datum. De Parijsche „Figaro" geeft heel ernstig een plaats in zijn kolom men aan de bewering van een zekeren graaf Ugo Baschieri, een Italiaan, dat de datum van den vrede in den Europeeschen oorlog zal vallen op 27 April 1915. Ter in troductie van dezen Italiaanschen voor speller deelt het Fransche boulevard-blad mede, dat deze heer Baschieri dezelfde is; die inderdaad de aardbeving van Santiago de Chili voorspelde, 's Morgens voorspelde hij, dat 's avonds de stad verwoest zou zijn; en toen zijn voorspelling bleek te zijn uitgekomen, kreeg hij een pak slaag van de bevolking der verwoeste stad. Nie mand zal den heer Baschièri afranselen, wanneer zijn voorspelling op 27 April 1915 uitkomt., Een spion? De reizigers, die Donder dag uit de richting Wesel naar ons land vertrokken, hadden vóór Emmerik een op onthoud van ruim een half uur, omdat, naar het gerucht ging, een spion in den trein zat. De officier, die met het onder zoek was belast, had een portret in han den van een heer, die inderdaad in den trein bleek te zitten en nu werd gearres teerd. Een koffiepraatje. Men meldt aan de „Stand." Dé Belgische vluchtelingen te Gorinchem klaagden over de koffie, die hun werd verstrekt. Toch ontvingen ze de eerste soort van een bekende* firma.. Men gaf ze tweede soort. Ja, ze was wel wat beter, maar toch nog niet lekker. Dan maar der de soort geprobeerd. Toen begon het té lijken. En nadat de koffiezetsters begrer pen hadden, dat er op een pond koffie een half pond cichorei moest worden bijge? voegd, en er vooral geen melk in mocht; toen smulden dö menschen naar hartelust! Een waarschuwing. Men meldt uit Oldenzaal aan de „Tel." als een bewijs, hoe men in Duitschland bevreesd is voor de uitlatingen van vreemdelingen. Gistermiddag arriveerde te Oldenzaal een Hollander uit Duitschland, die nau- wèlijks uit den trein gestapt, zijn hart lucht gaf aan een kring nieuwsgierigen over de behandeling daar ondervonden. Genoemde reiziger had te Osnabrück overnacht en 's morgens nauwelijks in den trein gezeten, begaven zich ook in dezelfde coupé twee heeren in politiek, die als be wijs,, dat ze tot de politie behoorden, hun penning toonden en om papieren vroegen. Het bleek onzen Hollander al ras, dat van zijn hotel uit de politie gewaarschuwd was; den avond te voren, onder gastpn ge zeten, had men hem naar zijn oordeel over den oorlog gevraagd én onder bescheiden termen o. a. ook gezégd, da thet vooral d*" Engelschen waren, die den Duitsrhers -tij de Yser zooveel tegenstand boden. De papieren werden in orde bevonden, doch weder overhandigd met de waar schuwing, zich niet meer. onjuist over den oorlog uit te laten. Smokkelen. Door de douanen te Win terswijk wordt sedert geruimen tijd iedere goederenwagen naar Duitschland onder zocht, om te zien of zich daarin- ook voor uitvoerverboden artikelen bevinden. Don derdag werd dientengevolge beslag gelegd op een paar ledige meubelwagens, die van elkander gehoopt in afschuwelijke wan orde. Op den vloer lagen robijnen en safieren en diamanten verspreid, van alle groot ten, schitterend in de bleeke stralen van het licht. Groote goedheid, riep Harper op eens, wat fabelachtige schatten. En hij wierp zich op de knieën en be gon zijne zakken te vullen met de edelge steenten. Simpson volgde zijn voorbeeld. Doch ik huiverde er van, de beenderen aan te raken, en gaf niet toe aan de ge weldige verlokking. Ik ging naar het al taar om de glazen bollen, welke op de voetstukjës rusten, nauwkeurig te bezien. Het was duidelijk dat eens al de edelge steenten besloten waren geweest in der gelijke bollen. Slechts vier waren er nog over. De dunne einden liepen uit in fijne punten, behalve één uitgezonderd. Deze was bijna rond en het glas scheen dikker te wezen. Ik nam hem op en Harper voeg de zich bij mij en pakte tegelijkertijd een anderen in de hand. Ik geloof dat hij echt is, zei hij, hem dichter bij de lantaarn houdende. Kom eens hier Simpson, wat denkt gij ervan? Breek die punt er af, zei hij. Laat mij het eens probeeren. Dwaas zei hij, gij hebt mij in den vinger laten snijden. 'k Heb den mijnen ook gewond, riep Simpson, 't Ding zit vol water of zoo iets ten minste.' 'k Zal een andere halen. Hij wendde zich om, tot ik opeens zïjn Den Haag naar Dusseldorf waren terug gezonden en een hoeveelheid koffieboonen en erwten bleken te bevatten. Verdronken. Donderdagavond is de landbouwer S. te Exlormond, door do duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Verdronken. Donderdagavond werd een 11-jarig meisje uit de Otterstraat, door door een fietsenden militair op den Wes- terdijk te Utrecht aangereden, waardoor zij in het water van den Westerstroom te recht kwam. Pogingen om haar te redden waren vruchteloos. Later werd het lijkje door haar broer opgehaald. Overreden. Gistermorgen is door de stoomtram Walcheren, onder Koudekerke aangereden, de 18-jarige M. Taats, uit het Geref. Weeshuis aan de Schiekade te Rot terdam. Den jongen werd de linkerarm afgereden, terwijl hij tevens ernstige hoofdwonden opliep. De ongelukkige werd naar 't gasthuis te Middelburg vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. SPORT. Sportieve straatnamen. Hoezeer de sport bij de Rotterdamsche gemeentelijke autoriteiten in aanzien is schrijft „De Sportkroniek" blijkt uit het besluit van B. en W. dier gemeente om aan een aantal straten in het straten plan Reserve-boezem de namen te geven van Sportstraat (ter herinnering aan het voetbalsportterrein Sparta), Spartastraat en Kampioenstraat. Nog een stap verder en we krijgen een Bok de Korverlaan; jammer dat er al een Hugo de Grootstraat is! „N. R. Ct." Voetbal. Zondag worden de volgende wedstrijden gespeeld Westelijke afdeeling. Den Haag II. V. V.—U. V. V. Rotterdam SpartaD. F. C. Haarlem HaarlemH. F. C. UtrechtHerculesQuick. Den Haag Quick IIV. U. C. DelftConcordiaD. V. V. Leiden Ajax L.—H. V. V. II. Leidsche Voetbal Bond. LeidenL. V. V., te Leiden. Beresteijn—Lugdunum, "te Voorschoten. D. L. V.—O. N. I., te Leiden. Lugdunum II—Beresteijn II (10V£ uur), te Voorschoten. De Sportman IINorvicus I, te Leiden. LisseL. V. V. II, te Lisse. Noordwijkerhöut—Lisse II, te Noord- wijkerhout. D. V. V.De Sportman III, te Noord wijkerhöut. Norvicus IIL. F. C. III, te Noord wijk. .In het Oosten. Wageningen: G. V. C.—Be Quick. Deventer: Go-aheadTubahtia. Arnhem: VitesseU. D. Korfbal. In het Zuiden worden morgen de vol gende wedstrijden gespeeld. Ie klasse. Vitesse I (H)—Fluks I. Vitesse I (L)—O. S, C. R. I. Velox—H. S. V. 2e klasse. Vitesse II (H)—H. S. V. II. A. L. O. I—O. S. C. R. II. 3e klasse. B. R. S. G. V. I—Spartaan I. 4e klasse. B. Rozenburg B.O. K-. K. II. Dordt II—Maas. RECHTZAKEN. Toch maar gejat! Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een pak sigaret ten, stonden voor de Iiaagsche rechtbank terecht de gebrs. W. F. en G. H. v. d. V., beiden losse werklieden. Beide menschen, gehuwd en vaders van gezinnen, waren zonder werk geraakt en leden gebrek. Het steuncomité vond geen termen onder steuning toe te kennen. Op 3 October, te gen den avond, den nieuwen verkeersweg passeerend, zagen zij een vrachtwagen onbeheerd staan. Zonder zich te beden ken namen zij een pak van den wagen, gelaat zag veranderen. Een onbegrijpe lijke uitdrukking van angst en pijn kwam er op te voorschijn en met een vreeslijken schreeuw zakte hij op den vloer ineen. Een paar seconden daarna stond hij weer op en vloog Harper naar den keel. Tot mijn ontsteltenis scheen de laatste even eens krankzinnig te worden. Hij wachtte zijn tegenstander af met een gegrom als van een wild beest. Ze vochten op handen en knieën gelijk tijgers. De lantaarn viel om en alles was in diepe duisternis ge huld; ik stond als aan de grond genageld, met jagenden adem luisterend naar de vreeselijke^ geluiden der beide worstelen den. Ik weet niet, hoe lang het duurde. Het scheen mij uren toe. Eindelijk sche nen zij zwakker te worden. Ik hoorde een zacht gekerm. Opeens werd mijn enkel vast gegrepen door een menschelijke hand. Ik gilde het uit van schrik en stampte den arm weg met mijn anderen voet, waarna ik de plaats des onheils ont vluchtte. Hoe ik door die dichte duisternis door die gang en die zaal den weg heb gevon den, weet ik niet. 't Was drie dagen la ter, eer ik er iets van vernam. De twee inlandsche bedienden vonden mij den vol genden ochtend bewusteloos op de ver vallen binnenplaats liggen en de volgende drie dagen was ik dood voor alles. Toen ik weer bijkwam, vond ik in mijn zak den glazen bol met een robijn, juist zooals ik hem van het altaar had geno men. Dikwijls heb ik op het punt gestaan ^.LJILJILJ_U'"PJLJ- "L- -'! 1^*^' Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Urinekwalen. Een der voornaamste verschijnselen tot het kerkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering, in het uitzicht der urine. JHet water kan troebel zijn, donkergekleurd, en bij staan een bezinksel achterlaten, hetzij uit wit of rood (gelijkend op stof van bakstec-n). Deze verschijnselen wijzen op Overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rheumatïek, jicht, niersteen. Overvloedige urine-afscheiding, urine helder als water, schuimend, eiwithou dend, wijzen op 'aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevorderd kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral 's nachts, met branderig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urineleiders., Ook kan druppelsgewijze loozing, en zelfs verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed bevatten, zand of steen tjes. Alle bovengenoemde verschijnselen dui den ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich brengen, doch ook door hetgeen verder te wachten staat. Foster's Rijgpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. k Zij bewerken, dat de nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoen de de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v. post wissel f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 ozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet - voorzien is van ne- venst. handelsmerk. niet wetende wat de inhoud was. Zich herinnerende, dat op de Gedempte Gracht een koopman, zekere S. woonde, die hen al eens had medegedeeld, dat hij alles kocht, begaven zij zich naar diens woning. Daar werd het pak open gemaakt en zagen de beide v. d. V.'s en de koop man dat er sigaretten in zaten. Er een slag in slaande, vroegen de gebrs. -hem f 7.50 voor het pak te geven. De koopman antwoordde. „Ga nou, jullie komen er gemakkelijk aan, 't is voor jullie alle maal winst, en toch maar gejat, ik geef f 6, ik moet eerst nog loopen om er iets aan te verdienen." De gebroeders hielden vol en kregen ten slotte hun zin. Door een toeval kwam later de zaak uit en nu de.gebroeders-v^ d. V_terecht ston den, legden zij berouwvol een bekente nis af. De officier van justitie, rekening hou dend met de treurige omstandigheden, waarin de gezinnen van bekl. verkeeren, vorderde 5 maanden gev, met aftrek van de prev. «hechtenis. Daarna stónd wegens heling terecht de 36-jarige koopman A. S., die hardnekkig ontkende geweten te hebben, dat de siga retten gestolen waren; ook ontkende hij de bovengenoemde woorden gebezigd te hebben. Maar wel erkende hij, dat hij een paar uur nadat hij de sigaretten voor f 7.50 kocht, ze gedeeltelijk voor f 40 te koop aanbood aan een caféhouder, aan wien hij later nog een gedeelte voor f 12 verkocht. Aan een anderen caféhouder verkccht hij de rest voor f 16, zodat hij in enkele uren een zoet winstje van f 60.50 maakte. Om de kwade trouw van dezen „koop man van alles" duidelijk te doen uitko men, deed de officier van justitie een ar tist dagvaarden, die thans aan de recht bank mededeelde, dat bekl. hem aanvan kelijk had overgehaald om voor de politie een valsche verklaring af te leggen. Latei- is deze getuige daarop teruggekomen. De officier meende dan ook dat be klaagden als dezen, de dieven kweeken en hij drong er ernstig bij de rechtbank op aan, om een zoo gevaarlijk heerschap een zeer gevoelige straf toe te dienen. Spr. vorderde 2 jaren gev. Mr. J. Weyl, voor bekl. optredend, hem weg te gooien, maar daar kwam ik telkens weer van terug. Zoo heb ik hem meegenomen naar Engeland. Of de vloei stof de bacillen bevat van eenige vreese lijke ziekte, kan ik niet zeggen. En ik heb nooit getracht het te ontdekken. Kolonel Weston hield op en schonk zich nog' een glas wijn in. Nauwelijks had hij dat gedaan, of we hoorden van ergens uit de bovenverdieping een gil, als geen menscheïijk wezen misschien ooit ge- slaakt heeft, schrijnend, lang uitgerekt en eindigende in een akelig gekerm. We. waren te zeer ontsteld om eenige beweging te kunnen maken. Mackenzie was de eerste die zich eenigszins herstel de. Hij ^nelde op de deur toe terwijl wij nog besluiteloos stonden, wat te^ doen. Een paar seconden later en we volgden hem in blinden haast door de voordeur in de groote zaal. Dicht achter elkander gedrongen holden we de trap op, verge zeld van eenige bedienden. Weer zco'n vreemde gil. De kamer van Fitzlienry, riep Mac kenzie en hij snelde vooruit, de gang in. Zij volgden in aller haast, om plotseling, als door den donder getroffen, te blijven staan op den drempel van het vertrek. Daar, ineengekrompen op het haardkleed zagen wij de gedaante van des kolonels gast, Fitzhenry, die nog een zacht ge kreun liet hooren in zijn doodsstrijd! Dicht bij zijn uitgestrekte hand lag een fonkelende robijn omringd door eenige stukjes gebroken glas....

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2