BiNMtftLANÜ. Nederland en de Oorlog. Diva k-m utsen. H. M. de Koningin-moeder heeft aan het hoofdcomité van Nederlandsche vrouwen voor het breien van bivakmutsen voor sol daten 100 stuks dier mutsen doen toeko men. Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. In totaal is nu met inbegrip van alle vroegere opgaven bij het Comité ingekomen f 420,036.50,5; frs. 5344.81,5 en M. 98.13. Een arrestatie. Te Rotterdam is, op last van den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage door ambtenaren der re cherche aangehouden en gevankelijk naar 's-Gravenhage overgebracht mr. C. P. van Rossem, advocaat te Rotterdam, op grond van- art. 100 W. v. S., waarbij strafbaar wordt gesteld: lo. hij, die in geval van oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricht waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in ge vaar gebracht, of eenig bijzonder voor schrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekendge maakt, opzettelijk overtreedt; 2o. hij. die, in tijd van oorlog eenig oorschrift van regeeringswege in het be lang der veiligheid van den Staat gege ven en bekendgemaakt, opzettelijk over treedt. Naar aanleiding van deze arrestatie, meldt men nader Wij vernemen, dat reeds geruimen tijd geleden door justitie en politie een ernstig cn geheim onderzoek was ingesteld naar aanleiding van een in schandelijke termen gesteld pamflet, ten nadeele van het Duit- sche Rijk hetwelk in het buitenland werd verspreid. Verscheidene personen zijn van het i<:' geven en verspreiden van dit pamflet ver dacht geweest. Het schijnt thans, dat het gelukt is, de hand op den vermoedelijken schrijver te leggen. Aan de Zeeuwse he grens. Uit Koewacht meldt de ,,N. R. Ct.": De katholieke kerk dezer gemeente staat op Belgisch grondgebied. Toen nu heden verschillende personen ter kerke wilden, werd hun medegedeeld, dat zij er wel heen mochten gaan, maar niet terug. Daardoor verkeeren alle katholieken in de onmogelijkheid, hun godsdienstplich ten te vervullen. Het gebeurde te Zeist. Men deelt aan de ,,N. Ct." mede, dat de heer Troelstra naar aanleiding van het gebeurde te Zeist, den Minister van Oor log zou aangeboden hebben te zamen met den socialistischen Belgischen volksver tegenwoordiger Camille Huysman naar het interneeringskamp te Zeist te gaan; deze laatste zou alsdan zijn landgenooten daar toespreken en trachten hen tot rede te brengen. De Minister zou evenwel het aanbod hebben afgewezen en verklaart zelf voornemens te zijn strenge maatre gelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Zaterdagmiddag had dus meldt het „Utr. Dbl." op de R.-K. begraafplaats te Soesterberg met militaire eer de ter aardebestelling plaats van acht geïnter neerde Belgen, die bij het verzet in het kamp Donderdag gedood waren. In den ochtend had een deputatie van Belgische geïnterneerden, zes man uit iedere ba rak, gedefileerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgischen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement geleide met omfloerste trom mel, onder commando van luitenant Valk hof, vier lijkkoetsen met elk twee kisten, bedekt met kransen van Belgische offi cieren en soldaten, een palmtak van rfol- landsche officieren en een krans van de ouders van een der dooden, die uit Rot terdam overgekomen waren. In den stoet volgden zeer vele Belgi sche officieren, de deputatie van de Bel gische geïnterneerden en eenige Holland- sche officieren. Op het kerkhof werden de kisten in een gemeenschappelijk graf ge dragen door Hollandsche soldaten. De be- aarding geschiedde door twee Belgische geestelijken en den pastoor van Soester berg. Zondag werden lijkdiensten te Amersfoort en te Soesterberg gehouden. Zweedsch hout naar. Nederland. Uit Berlijn wordt d.d. 6 December ge meld: Tal van met hout beladen Zweed- sche stoombooten zetten haar reis, die was. afgebroken tengevolge van de nieuwe Duitsche bepalingen omtrent contraban de, heden voort, nadat zij Zweedsche staatswaarborgen hadden gekregen, dat de lading voor neutrale havens was be stemd. Voor het meerendecl zijn deze stoom booten vertrokken naar Zaandam, Rot terdam en andere Nederlandsche havens. De stoombooten met lading voor Enge land beginnen in de Zweedsche havens het hout weer te lossen. Vischrijkdom door den oorlog. De Scheepvaart" schrijft: Meermalen heeft men zich afgevraagd of de visch- stand van de Noordzee niet achteruit zou gaan door het steeds grooter wordende aantal stoomtrawlers in de omliggende landen. Zoo ja, dan moest de vischrijkdom door het opleggen van de meeste stoomtraw lers in Duitschland en aan de Oostkust van Engeland weer toenemen. Naar onze berichtgever te IJmuiden verneemt is uit officieele statistieken ge bleken dat de Nederlandsche stoomtraw lers werkeljjk thans gemiddeld per week <^p;er visch aanbrengen dan in vorige ja ren. Onze Nederlandsche visscherij profi teert dus door de gedwongen werkeloos heid van twee concurreerende vischvlo- ten. Uitvoer van cacao. Reynolds Newspaper bevat eenige op gaven, die bewijzen wélke ontzaglijke hoe veelheden cacao tegenwoordig uit Neder land naar Pruisen uitgevoerd worden, en dringt er bij de Britsche regeering op aan, om den uitvoer van cacao te verbie den, evenals zij het export van thee ver boden heeft. Tarwebloem. Door de Haagsche Broodbakkers-pa- troonsvereeniging is een adres gericht tot den minister- van Landbouw, enz., waarin verzocht wordt waar onder de bakkerij zoo dringend behoefte bestaat aan aanvulling van bloern-voorraad en er van algemeen economisch standpunt geen bezwaar kan bestaan, om die aan vulling uit den Rijksvoorraad te doen plaats hebben dezen Rijksvoorraad on verwijld ter beschikking te stellen. De boterprijs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den maximum-boterprijs voor binnenlandsch verbruik voor den verbruik voor den verkoop en gros gedu rende de maand December 1914 bepaald op f 1.55 per K.G. bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd wor den met 1 cent per K.G. Bij verpakking in eiken fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 5 cents per K.G. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending. De detailprijs van boter wordt per K.G. in maximum bepaald op f 1.75. Voor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan in overleg met het Rijks ^entraal Bureau voor den Uitvoer van Boter, 42a Buiten hof, 's-Gravenhage. Herziening overgangsbepalingen der Auteurswet 1912. De „Staatsct." bevat de volgende op roeping: De Staatscommissie ter voorbereiding van de herziening van de overgangsbepa lingen der Auteurswet 1912, ingesteld bij Koninklijk besluit van 25 November 1914 no. 42, wenscht, alvorens haar oordeel te vestigen, in ruime mate aan de belang hebbenden en ook aan deskundigen gele genheid te geven, hun belangen voor te dragen en hun inzichten te doen kennen. De commissie geeft hun in overweging, zich schriftelijk tot haar te richten vóór 1 Januari a.s. (adres mr. H. L. de Beau fort, secretaris der commissie, 22 Pieter de Hooghstraat, Amsterdam); zij zal het op prijs stellen, indien de wenschen en,voor stellen* behoorlijk worden omschreven en zooveel mogelijk vergezeld gaan van mede- deelingen omtrent feiten.' De behandeling der inkomende stukken zal worden verge makkelijkt, indien een twaalftal exempla ren daarvan bij de commissie worden in gezonden. De commissie stelt zich voor, degenen die mochten verlangen hun schriftelijke uiteenzetting nader mondeling toe te lich ten, of die zij harerzijds mocht wenschen te hooren, tot persoonlijke verschijning voor de commissie uit te noodigen. Oorlogs-credletbank voor den Middenstand Evenals in Nederland heeft men zich ook in het buitenland beijverd crediet- instellingen in het leven te roepen om den zwaar geteisterden Middenstand bij te staan. Het Bestuur van den Duitschen Hansa- bond verstrekte de volgende mededeelin- gen over de wijze waarop door dezen Bond de „Oorlogscredietbank voor den Duitschen Middenstand" (G. M. E. H.) ge organiseerd is. De door de „Oorlogscen trale" van den Hansabond opgerichte Oorlogscredietbank voor den Duitschen Middenstand, met zetel te Berlijn, heeft tot doel te trachten in kringen van Han del- Nijverheid en Klein-handwerk hulp te verschaffen door het verleenen van crediet, in die plaatsen, waar men niet tegenstaande de reeds bestaande of te verwachten behoefte aan credietinstellin- gen voor den Middenstand, deze instellin gen ten gunste van de bevolkingsgroep nog niet heeft opgericht. Om deze hulp overal in steden en dor pen en gehuchten zoo snel mogelijk te kunnen verleenen heeft men het volgende plan ontwikkeld, dat werkelijk op zeer eenvoudige wijze in staat schijnt te zijn spoedig afdoende in de credietbehoefte te voorzien op plaatsen waar geen Crediet- bank voor den Middenstand gevestigd zijn. Om in de plaatsen waar men in het hierboven genoemde geval verkeert, de noodige hulp te kunnen verleenen, is het voldoende dat de betreffende gemeente lid wordt van de Oorlogscredietbank voor den Duitschen Middenstand en een aan deel neemt van 500 mark met aanspra kelijkheid voor hetzelfde bédrag daaren boven en tevens als borg optreedt voor al de promessen uit de betreffende ge meente, met dien verstande, dat de onder teekenaars der promessen (dus de crediet- nemers) ook in die betreffende gemeente wonen en door een door het gemeentebe stuur te benoemen „Credietcommissie" voor solvabel worden verklaard. Deze Credietcommissie zendt vervolgens de promessen ter disconteering aan de Oorlogscredietbank van den Duitschen Middenstand te Berlijn in. De promessen moeten de mededeeling van het betreffende gemeentebestuur dia gen, waaruit blijkt, dat de promesse be hoort tot die, waarvoor de gemeente zich tot een bedrag van mark heeft borg gesteld. Zoodra nu de Oorlogscredietbank in het bezit is gekomen van de promessen met de zekerheidsstelling en onderzocht en goed bevonden heeft, wordt de promesse tot disconteering doorgezonden naar de Rijksbank, welke reeds schriftelijk ver klaard heeft, dergelijk papier, tot aan het bedrag waarvoor de betreffende gemeen ten zich borg hebben gesteld, te yerdiscon- teeren. Op deze wijze, kan iedere gemeente op de meest eenvoudige en minst omslach tige wijze door lid te worden van de Oor logscredietbank, zich de voordeelen eener Oorlogscredietbank verschaffen, zonder dat de gemeente zelf zich de moeite en kosten van het oprichten eener pTaatse- lijke Credietbank met alle risico en be heer daaraan verbonden behoeft te ge troosten. Het spreekt van zelf dat in gemeenten, waar reeds op andere en voldoende- wijze voorzien wordt in de credietbehoeften van den Middenstand met al zijn vertakkingen van klein handwerk, kleinhandel en nij verheid, natuurlijk geenerlei aanleiding bestaat om zich bij deze Oorlogscrediet bank aan te sluiten. De commissarissen aan deze Bank zijn leden van Handels-, Handwerk- en Land- bouwkamers, bestuursleden van Vakver enigingen en Coöperaties, afgevaardig den van steden en dorpen, zoowel land raden als vertegenwoordigers van arron dissementen. Gemengde berichten. Prins Hendrik op jacht. Z. K. H. do Prins was Woensdag met een gezelschap genoodigden ter jacht in de Hoog-Soerén- sche en Meervelder bosschen. 's Morgens werd op herten gejaagd, waarbij een zestal werden bemachtigd. Na het dejeuner op het Aardhuis werd des middags gejaagd op wilde zwijnen, waarbii honderd vijf en twintig dezer dieren werden neergelegd. Het jachtgezelschap vereenigde zich des avonds aan een diener ten huize van den intendant op het Kon. Paleis, den héér I. A. van Stein. Een gedenksteen. In het huis te Westwoud (N.-H.), waar H. M. de Konin gin op 5 Mei van dit jaar een bezoek ge bracht heeft en de prachtige boerderij in oogenschouw nam, heeft de burgemees ter (als eigenaar daarvan) een gedenk steen doen aanbrengen, waarop het Ko ninklijk bezoek staat vermeld. t Werk van een onmensch. Het be stuur van V. Z. O. D., afd. Ned. Schil- dersgezellenbond te Amsterdam zond aan de „Tel." een bericht, luidende: „Een 20-tal werklooze schildersgezellen, waaronder vele leden onzer organisatie, onvingen bericht van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs, dat zij zich moesten vervoegen aan een werk van den heer Hildering aan het Gemeentelijk Handelsentrepót. De mannen, zielsblij, dat uitkomst daag de, waren te bepaalder tijd. present. En toen bleek, dat de Arbeidsbeurs de dupe was geworden van bedrog." Wie dat kan doen in desten tijd,- zoeke zijn naam op de 'zwartste bladzijde van de gebeurtenissen dezer dagen. Zoo zijn er. In de N. R. Ct. lezen wij: „In de oudheid doodde een tiran den bode die hem de tijding van een neder laag bracht. Vanochtend heeft een lezer hier ter stede ons zijn abonnement opge zegd, omdat wij van de gevangenneming, van de Wet een bulletin hadden uitgege ven. Hij deed het door de telefoon. Een onzer trachtte hem te beduiden, dat wij met het uitgeven van een bulletin niet wilden zeggen, dat wij ons over den in houd ervan verheugden. Maar hij bleef er bij. Van een blad, dat van de gevangenne ming van de Wet een bulletin gaf, was hij niet langer gediend. Hij vond het tfc gortig." Ongelukken. Aan de werf „Huberti- na" te Haarlem is Vrijdagmiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een verkman gedood en een zwaar gewond werd. Het ongeluk gebeurde bij den bouw. van een baggermachine, waaraan langs een der zijden twee ijzeren voetstukken waren aangebracht. Op elk der voetstukken moest een paal van 4000 Kg. worden ge legd. Door middel van een lier was men gezig met het gevaarte neer te laten. Toen de ijzeren paal één meter van het dek was brak een der houten palen, waartusschen het stuk ijzer hing, op 6 meter boven den grond af, waardoor de ijzeren paal neei viel en de twee broeders G. en C. Hout man trof. De 45-jarige boorder G. Hout man, wonende Zuider-Buitenspaarne kreeg de vracht van 4000 Kg. op de borst. Hij was' onmiddellijk dood. Zijn broer kreeg een slag van den paal. waardoor hij aan den linkervoet een gecompliceerde fractuur opliep. Hij werd naar het gesticht St. Joannes de Deo overgebracht. Hoewel ernstig was zijn toestand nietlevensge vaarlijk. Deskundigen verklaren, dat de houten palen van zulke kwaliteit waren dat zij het gevaarte gemakkelijk k-mden dragen. Te Bennekom had Zaterdag, .een da me, mej. R., uit Alblasserdam, de onvoor zichtigheid van de tram, die i.30 uit. Wa- geningen naar Ede vertrekt, te springen vóór deze stilstond. Zij viel, kwam onder den achtersten wagen en werd onmiddellijk gedood. Te Griendsveen (Dr.) liep de locomo tief van de „Bolstertram", bij den wissel uit de rails en kwam op haar kop in de sloot terecht. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De politie doet onderzoek. Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur viel een circa 30-jarige timmerman, herkom stig uit St. Michiels-Gestel (N.-Br). van de in aanbouw zijnde kerk te St. Oedenrode De dood trad onmiddellijk in. Spoorwegongeluk. Vrijdagavond' kwam te Gocli (Duitschland) de personen trein, waarmede de talrijke arbeiders uit Gennep en omstreken, (L.), die in de fa brieken te Goch werken, naar hun woon plaats terugkeeren, op eenige honderden meters van het station in botsing met een door den storm in beweging gebrachten goederenwagen. Twee personenwagens Ontspoorden en ook de locomotief en de Overige rijtuigen werden ernstig bescha digd, vooral het 4de klasse rijtuig was zeer gehavend, een der wanden was totaal verbrijzeld. Van de reizigers werden enke len licht gekwetst, meest door glasscher ven; allen konden echter met den volgen den trein naar hunne bestemming verder reizen. Van uit Gennep werd een hulptrein met spoorwegautoriteiten en personeel der werkplaats naar Goch gezonden, om het opruimingswerk uit te voeren. Berooving. De Rijn-schipper A. de W., te Rotterdam, had een partij aardappelen te bezorgen. Hij huurde daartoe een paard en wagen en ging in een café om een per soon te zoeken, om hem te helpen. Een viertal mannen was daartoe bereid. Nadat de aardappelen bezorgd waren en het geld ontvangen was, besloot men, nog wat te gaan rijden. Verschillende café's werden aangedaan en eindelijk kwam men op den eenzamen Bermweg in den Prins Alexan- derpolder. Daar vielen de vier personen den schipper aan, beroofden hem van f 165, wierpen hem in de sloot en gingen er van door. Nadat de schipper de politie van de zaak in kennis had gesteld, gelukte het deze, twee der kerels te arresteeren, n.l. S. S., een voerman uit Capelle a. d. IJsel, en J. Z., zonder vaste woonplaats. Zij waren bij hun arrestatie nog in het bezit van f 30. Vechtpartij. Tussehen eenige jonge lingen uit Staphorst is Vrijdagmiddag te Meppel hevig gevochten, waarbij de messen alweer dienst deden. Twee hunner zijn ge arresteerd, onder wie Egbert C., met verlof over zijnde, en die in burgerkleeding naar Meppel was gekomen. Kwaadwilligheid? Men meldt uit Ha- velte d.d. 5 December: Gisteravond ongeveer 10 uur verbrandde een groote hooimijt van den landbouwer B. ter Wal alhier, staande nabij zijn wo ning. Het hooi was niet verzekerd. Vrij zeker is hier kwaadwilligheid in het spel. De politie doet onderzoek. Mijn ontploft. Gistermiddag is te Vlissingen een bij de Badstraat aange spoelde mijn tegen de glooiing geslagen en ontploft. De hevige slag werd o.a. te Middelburg duidelijk gehoord. In hotels, winkels en café's op den boulevard en in de villa's aan den Badhuisweg sprongen tallooze ruiten. In sommige huizen is er geen enkele ruit heel gebleven. Zelfs rui ten, die door rolluiken aande buitenzijde zijn afgesloten waren stuk. In enkele ge bouwen is er ook inwendig schade ver ooi za&kt. Persoonlijke ongelukken zijn. er niet gebeurd. Daar er nog twee mijnen aan het strand liggen, is de omgeving door militairen .afgezet. Van andere zijde meldt men aande „N, R. Ct.": Gistermiddag, ruim tvyee uur, is plot seling.een van de drie mijnen, die gister morgen aan het strand te Vlissingen zijn aangespoeld, ontploft. De stukken hout uit de zeewering kwamen in de Balhuis- straat neer. Honderden ruiten van hotels en villa's aan de strandzijde zijn gebro ken. Een dame werd aan het gezicht ge wond. Een mijnenlegger had, toen de mijnen het zeegat binnendreven, onophoudelijk daarop geschoten zonder ze echter te tref fen. Een mijn ligt vlak voor het Grand Hotel, op 50 Meter afstand, een tweede ligt onder het badpaviljoen. Door stukken hout zijn er in twee café's gedeelten van den inventaris vernield'. Vastgehouden. De vier Nederlandsche schippers, die de vorige week te Antwerpen, wegens het varen op een verboden plaats op de Schelde gevangengenomen werden, zijn een paar dagen, ieder in een cel, vastge houden. Na hen eenige malen verhoord te hebben, heeft het legerbestuur hen thans weer vrij gelaten. Spionnage? De heer W. K. C., die 1.1. Zaterdag aan de 's-Heerenbergsch brug onder verdenking van spionnage e»cl ge arresteerd door twee Duitsche politiebe ambten is volgens de „Bote vom Nieder- heim" aangehouden omdat hij brieven af komstig uit Duitschland te s-Heerenberg wilde posten. Mijncata8trofe in Japan. Het Reuter- bureau verneemt uit Tokio, dat bij een mijn-ongeluk te Hokkaido 437 personen om het leven gekomen zijn. Leger en Vloot. Vergoeding voor reiskosten. De Minister van Oorlog heeft bepalin gen nopens het genot van vergoeding voor reiskosten wegens gebruik van eigen vervoermiddelen bij reizen, welke in 's Rijks belang worden verricht, n.l. van eigen rijwiel, motorrijwiel, automobiel of rijtuig. De vergoedingen kunnen bedragen voor gebruik van een rijwiel 3 ets., motorwiel 6 ets,, automobielen 20 ets., alles per K.M.; rijtuig met één paard f 1, met twee paarden f 1.50 per uur. .De vergoeding voor het gebruik van een rijwiel of een motorrijwiel, mag niet in rekening worden gebracht door hen aan wié deswege eene dagelijksche toelage is toegekend. Evenmin mogen de genoem de vergoedingen in rekening worden ge bracht voor reizen over trajecten, waar voor op eenige wijze vrij vervoer over de spoorwegen is toegekend, hetzij door ver strekking van abonnementen, vrijbiljet ten als anderszins. Indien vervoer per automobiel of per rijtuig is toegestaan en van een eigen automobiel of rijtuig wordt gebruik ge maakt, mag ter zake niet meer in reke ning worden gebracht dan hetgeen voor huur van een zoodanig vervoermiddel ver schuldigd zou zijn geweest.. KERKNIEUWS. Kardinaal Angelo di Pietro. f Een telegram uit Rome meldt, dat kardj, naai Angelo di Pietro, liet oudste lid van het H. College, Vrijdag aldaar in den ouder dom van 86 jaren overleden is. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rectox van het St. Bavo-gestichi voor R.-K. krankzinnigen te Noord wij kor- hout den Weleerw. heer E. H. Rijkenberg, tot pastoor te Enkhuizen den Weleerw. heet A. A. Ph. M. Guilonard, die rector was van het O. L. Vrouwe-gasthuis te Amsterdam, en tot assistent te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara)^ den Weleerw. heer J. I. J. M. Yell. huijse, die assistent was te Purmerend. JIgr. F. A. L. Bronsgeest, f Op Oen-a" bij Haaren (N.-Br.) is in den ouderdom van 68 jaren overleden de Hoog- eerw. heer Mgr. F. A. L. Bronsgeest, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, kanunnik van het kathedraal kapittel der St. Jan te 's-Hertogenbosch, oud-deken van Nijmegen en oud-pastoor der St. Augustinuskerk aldaar, Uit Stad en Omgeving. Jubilarissen. Morgen herdenken de lieeren J. P. J. Driessen en G. J. Speet, den dag, waarop zij voor vijftig jaren lid van de St. Vincentiusvereenigmg wer den. Van 1 tot 3 uur zal er ten huize van de jubilarissen, resp, Rapenburg 112 en Oude Rijn 74, gelegenheid bestaan hun te complimenteeren. Sint Nikolaas bij de Vluchtelingen in de Rijkswerkinrichting. Men deelt ons mede: Wel niet zoo gevierd als bij ons door jong en oud, toch is 't St. Nicolaasfeest in Ant werpen bekend, als 'n feest voor de kin deren wien hij speelgoed en lekkers brengt en zoo hoorden we dezer dagen van een klein Belgisch meisje dat 't zoo jammer was dat Sint niet kon komen, want' dat de Duts hem op zijn tocht van Spanje hier heen een been had afgeschoten, en dat hij anders toch wel niet zou gevonden hebben al die kindertjes uit Antwerpen, die nu zoo ver, .ver weg waren.... Ondanks deze bezwaren kwam de kinder vriend met z'n zwarte knecht aanbellen aan 't groote jngangshek, juist toen alle kinderen uit school waren. Met echt Belgi sche onbevangenheid stormden ze allen hun vriend tegemoet, zoodat hij moeite had om door de jubelende schare verder te komen. Toen allen rustig gezeten waren sprak Sint hen toe, vermanend toch braaf te zijn, opdat hij niet meer als nu zou moeten straffen jongetjes en meisjes, die niet naar school wilden, altijd aan 't water knoeiden en er in vielen, die steeds aan 't vechten waren. Gelukkig- dat er 'n goed woordje voor hen werd gedaan want velen keken reeds angstig rond,bang dét zij waren uit verkoren te zijn om in Pieter's zak de rei9 naar Spanje te moeten medemaken. En terwijl vroolijk opklonk de muziek van 't Studenten-cabaret „Les chevaliers de la Lune", die vooral met 't lied van dc Vlaamsche Leeuw uitbundig succes oogst te, ging de goede Sint rond, uitdeelend aan de vrouwen pakjes taai-taai, aan de mannen zakjes sigaren, op de tafels suiker goed strooiend voor de grijpgrage kinde ren, en deelden behulpzame handen melk chocolade en speculaas rond. Staande op een stoel, met voor ons vreemde vrijmoedigheid, zongen toen en kele kleuters een solo voor St. Nikolaas, die zelfs het lied van Michiel, staande aan 't groote wiel, glimlachend in zijn Spaansch- Hollandsche ooren hoorde klinken. Nog lang. na 't vertrek van Sint heersch- te een vroolijke stemming vergeten als ze waren voor dezen dag dat ze waren bal lingen, gevlucht, uren ver van hun huis... of van de plaats waar eens hun huisje had gestaan. Nog heden vertrouwde 'n Vader me toe: „Eh ewel, menier, 't was toch schoon 'n Zaterdag, zulle". „En 't was zoo plezant voor ons manne- kes en de meiskes", vulde z'n vrouw aan. Ongetwijfeld zal de vreugde die er heerschte méér dan woorden van dank een voldoening geweest zijn voor allen die heb ben medegewerkt tot het welslagen van dezen middag. St. Nicolaas bij de militairen. Zater dag, St. Nicolaasavond, werden de mili tairen van het depótbataillon alhier (ka zerne Morschpoort) vergast op hanket- gebak. Een onbekende had ongeveer 1400 banketstaven laten bakken en uitdeelen onder de soldaten van het depót van hel vierde. Een aangename verrassing en ter navolging. Mosselverkoop Steuncomité. Ter aan vulling van een vorig bericht kan worden medegedeeld, dat het Gemeentebestuur, hetwelk oorspronkelijk het initiatief tol den verkoop van mosselen in onze stad heeft genomen, de leiding daarvan thans geheel aan het Steuncomité overgedragen heeft. Het Steuncomité stelt zich voor den mosselhandel voortdurend uit te breiden, naarmate het door de burgerij daarin door afname gesteund wordt. Zij die zich als venter aanmelden, moeten ingésehie- ven zijn aan de Arbeidsbeurs. Vanwege het Steuncomité worden alleen eerste kwaliteit Zeeuwsche mosselen geleverd, in geen geval Zuiderzeemosselen. De mos selen worden ook aan het Magazijn Vol molengracht 14 in groote en kleine hoe veelheden verkrijgbaar gesteld. Familie-Bioscoop. Gisteravond heb ben wij weer eens een bezoek gebracht aan de Familie-Bioscoop. Er werd een zeer actueel en varieerend programma gegeven. De bekende bioscoop-konue* „Bupny" gaf weer een prachtstukje te zien in „Bunny als rechter". De Ouit* schers in Frankrijk was werkelijk a«Q hoogst interessante film.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2