ADVERTENTIEN. Buitengewone koopjes in alle Afdeelingen. Enorme keuze gouden vringen, J. H. MAARTENSE, Botermarkt 11- Nieuwe Rijn 8-10. die de' enorme getallen werk-, dak- en Lo •j'.'Utluo/cu hebben te voeden, zien met ijciuigdheid ue toekomst tegemoet. Een nog moeilijker probleem is de Miiaarsclilieid aan geld, en ik kan niet nalaten bier nog eens mijn diepe verach ting uit te spreken voor de mannen, die a!.; ware roofvogels groote hoeveelheden marken opkochten en die in België in voerden, om te profiteeren van de in BeL- gio gestelde koers van fr. 1.25, waar ze ih Nederland vooï fr. 1.14 de mark konden 1' oopen. Dit heeft het gevolg gehad, dat thans hier en daar, naar men mij in Antwer pen mededeelde, de mark was verhandeld geworden voor fr. 1.19. Gaat dit nog zoo door, dan zal de waar de welhaast gelijk worden aan die door de Duitsche overheid gesteld. Wellicht zal men het dan noodig vin den de Duitsche belangen te beschermen rloor de waarde van den mark te stellen b.v. op fr. 1.30 en het gevolg er van is, dat de kleine man de prijzen zal zien stij gen en gewei enlooze menschen er nog rooter winstje maken door het opkoopen van marken elders. :Tn Antwerpen zelve is nog steeds over vloed voor wie geld heeft, enkele artike len, zooals havermout, zijn uitverkocht. VInesch, melk, boter, eieren, visch, is over al te krijgen. Komt men echter op het platteland, dan is de .toestand ernstiger. Brandstof ontbreekt, medicijnen zijn afwezig, allerlei hulpbenoodigdheden brengen door afwezigheid den eenzamen plattelander in ongelegenheid* Daarbij komt, dat het verkeer aan noodzakelijke contróle is onderworpen. Passen zijn r.oo- dig, men moet vooraf weten wat men wil. Iets te gaan zoeken en daarvoor links en rechts te zwerven brengt menigmaal den dorpeling in moeite. Daarmede wil ik niet zeggen, dat op het platteland den bewoners overlast wordt aangedaan, ver re van dat. Menige vluchteling uit West- Vlaanderen vertelde mij, hoe hij zonder passen of middelen door de militairen vriendelijk was voortgeholpen. Toch zijn de toestanden donkerder dan wij hoopten en wel voornamelijk doordat de fabrie ken en industrieën niet weer aan den gang zijn gekomen. Kolen en grondstoffen werden in beslag genomen of konden niet worden aange voerd en de velen, die uit Nederland te rug zijn gekomen, in de hoop weder aan den arbeid te gaan, kwamen ontmoedigd en mismoedig onze hulp inroepen om on derstand of wel reiskosten naar hün fa milie terug. De eerste moeilijkheid in dezen terug keer kwam, toen jonge mannen weggin gen om zich naar Engeland te begeven. Nu komt daarbij het verbod om mannen binnen zekere leeftijdsgrenzen te latên vertrekken en den eisch, dat de voorma lige burgerwacht, rustige gezeten huis vaders meerendeels, op gezette tijden van hun aanwezigheid moeten doen blijken. Om het platteland te helpen, heeft ziqh nu een comiteit gevormd, dat aanvan^e-, lijk ih dé provincie 'Antwerpen öptredepd, zich hoopt uit te breiden, nadat de mid- delén dat veroorloot'en. Ook de Boèïëhbönd houdt zich hier mede bezig en waarschijnlijk zal 11 De cember een vergadering worden gehou den om samen te gaan voor hetzelfde doel. Er zal dan wel een beroep worden gedaan op den steun van de tuin- en land bouwers van Nederland* en Amerika, De nemarken en Scandinavië, voor het ver krijgen van land- en tuinbouwzaden. Ook zijn in vele plaatsen de landbouw gereedschappen afwezig. Hoofddoel zal wel zijn de productie van tarwe. Van beet wortelcultuur is natuurlijk geen sprake. Slaagt dit plan, dan is er op het plat teland gelegenheid tot arbeid en verwil deren akkers en weiden niet. Van belang is het, dat de voedingsmid delen voor den veestapel aanwezig blij ven of wel bijgebracht worden, veel hooi en stroo is weg en veel waarmede men anders voerde, is door het moeilijke transport niet te krijgen. De mestvorming is een voornaam punt en het is te hopen dat van militaire-iijde wordt medegewerkt, om in het buiten land aan te koopen kunstmest te vervoe ren. Ook heeft zich een comiteit gevormd, een voorloopig althans, om bij den her bouw van verwoeste straten, stads- of dorpsgedeelten, rekening te houden met het moderne verkeer en den eisch der mo derne hygiëne. Ook bemerkte ik met blijd schap, dat dit comité bezield is met een ernstig voornemen om rekening te hou den met nieuwere begrippen aangaande bouwkunstig schoon. Bijzondere ellende heerscht rondom Antwerpen bij de Rupel en het land van Waas, wel is daar een vrij dicht opeen gepakte bevolking uit de minder bevoor rechte klasse, hoofdzakelijk hun bestaan vindende in steen- en andere fabrieken. Het kapitaal ontbreekt daar ten eenen- male om de industrie aan den gang te brengen en de bevolkihg verkeert in wanhopigen toestand, terwijl de gemeen tekassen ledig zijn en men weinig kan doen tot leniging van den nood. Hier ligt een heerlijk arbeidsveld voor Neder- landsch initiatief en Nederlandsch kapi taal. Voor mijn vertrek naar hier vestigde de president der Internationale Commis sie er mij nadrukkelijk mijne aandacht op en Z. Ed. verzocht me aanraking te vinden met afnemers van Belgische steen, opdat althans eenig kapitaal kon toe vloeien en er een begin van leven zou ko men. Wat de eigenlijken arbeid van ons Centraal bureel aangaat, dient wel ver melding, dat vrij wel van overal verzoe ken tot samenwerking met gelijk gezin de vereenigingen wordt verzocht. Nog ontving de heer Van der Veen een schrijven van den Burgemeester van Leuven, waarvan het laatste gedeelte voor openbaarmaking geschikt is om een inzicht te geven in den toestand aldaar, dit gedeelte luidt: „Het niet in brand gestoken gedeelte van onze stad is bewoonbaar geworden, maar de levensmiddelen zijn er niet over vloedig, nog minder de kleeren, dekens en beddegoed, die stelselmatig verschei dene keeren beschadigd zijn. Het aantal onzer werkloozen is Ontzettend, slechts de molens en de brouwerijen houden hun personeel. De ellende in de geheele streek is af schuwelijk en de middelen om den nood te lenigen (finantieele en andere) zijn be lachelijk in vergelijking van de uitge breidheid van de ramp en tengevolge van de moeilijke en herhaaldelijk onder broken verkeersmiddelen, onzekerheid omtrent de toestand der banken die al de kapitalen vasthoudt, enz. Brand of plundering hebben zooveel woningen verwoest, dat wij alleen die personen kunnen aanraden hier terug te komen, die middelen van bestaan heb ben. Degenen, die reeds voor den oortog in bescheiden positie leefden en wier kleine handel verwoest, of wier betrek king vervallen is, kunnen hier slechts de grootste en volkomen .ellende vinden. Het is onmógelijk om niéuwe werkkrach ten op te nemen, vqqf de stad en bedrij ven, Er zijn er r.eeds 3000 dié halve we ken werken aan. sommige ipin of meer nuttige openbare werken en wij moetèn er nog velen ontslaan om té doen plaats maken voor onzë ongelukkige burger-ge- vangenen, die men ons weldra van uit Duitschland zal terugzenden, waar men er sedert drie maanden reeds duizenden houdt. I Gemengde berichten. Een Keide-dorp. In de Nunspeetsche hei is in enkele dagen een heel dorp ver rezen. In het geheel bevat dit heidedorp 66 lokaliteiten, alle van hout vervaardigd en ge'deeltelijk bovendien zoowel buiten als binnen met asbestplaten voorzien. Na tuurlijk is het grootste deel van de gebou wen slaapbarakken, maar daarnaast vindt men ook tal van andere lokaliteiten. Zoo bevat de nieuwe stad, welke binnen enkele dagen ongeveer 10,000 inwoners zal bevatten, een kerk, een drietal scholen, w. o. een bewaarschool, diverse eetzalen; een wasscherij en een drietal keukens, elk met ongeveer 15 reusachtige kuipen van 300 L. inhoud. In zoo'n kuip kan voor 200 personen worden gekookt. Voorts bevat het kamp een tweetal wachtlokaliteiten, een gebouw voor de geneesheeren, 'n provoost voor mogelijk weerspannige bewoners, een ma- rechauséeskazerne, diverse winkels en een reusachtig magazijn. In het midden van het terrein verheft zich hoog boven alles uit het machincgebouw, met de cen trale voor electrisch licht. Alle lokalitei ten worden n.l. electrisch verlicht, terwijl ook het geheele terrein zich weldra in een zee van licht zal baden. Voor de verwar ming wordt gezorgd door groote kachels, waarvan een 70-tal in de gebouwen ge plaatst zijn. Over het algemeen voldoen de verschillende lokaliteiten aan de eischen die men aan een gebouw, in zoo korten tijd opgetrokken, mag stellen. De regeeringscommissaris, dr. Hendrik Muller, met zijn staf, is reeds gearriveerd, terwijl verder de bewakingstroepen, onge veer 160 man sterk, bestaande uit cava lerie en eenige marechaussees, bij de boe ren in den omtrek van het dorp ingekwar tierd zijn. Geraffineerde wreedheid. Wij lezen in het „Utr. Dbl.'Y dat de Vereeniging Dierenbescherming te Utrecht kennis heeft gekregen van de straatjeugd in de buurt buiten Catharijne. Daar is als een nieuw soort vermaak door de jongens het volgende uitgedacht. Men loopt over de straat met een eind touw, aan het einde waarvan een vischhaak bevestigd zit met een stukje vleeesch, dat meii aan het touw medesleept. Honden, die men tegenkomt in de buurt, vliegen natuurlijk begeerig op het vleescb af, slikken het in en met het vleesch den vischhaak. Welk genot de straatjeugd hierin kan scheppen is eenvoudig een raadsel, want de arme dieren die op deze wijze gelokt worden, lijden ondragelijke pijnen en loopen jan kend, met de vischhaak in den bek rond. Reeds zijn eenige honden met verwondin gen op deze manier ontstaan, aan de vee artsenijschool' gekomen, om behandeld te worden. De secretaris van de Dierenbescherming stelde een onderzoek in, om te weten te komen, welke jongens deze ergerlijke baldadigheden plegen. De inspecteurs der vereeniging hebben in opdracht gekregen om buitengewoon scherp toe te zien in verschillende buitenwijken. Door een anto gedood. Te Tilburg is een 4-jarig meisje, Van Loon genaamd, door aan rijding van een militairen automobiel gedood. De gloeikousjes. Duitschland heeft den invoer in Nederland van „thorium" verboden. Thorium is 'n product, onmisbaar voorde fa bricatie' van gloeikousjes. Vandaar dat terécht gevreesd wordt, dat binnen afzienbare tijd tic Nederlandsche gloeikousjesfabricatie stopgezet zal wojden.. Men vreeze nu echter niet voor een gebrek aan gloëikóüsjes. Want de invoer in Neder land van Duitsche gloeikousjes is niet verbo den. Het gebruik Vftix Duitsche gloeikousjes overtreft ve^re dat. vaq Nederlandsche. dito'6 zoódat de verbruikers van gasgloeilicht ni,et beangétbehoeven té zijn',, in nét donker te kótnen. Keizerlijke jeugd. In Duitschland is nu letterlijk niéts goed wat uit Engeland komt; en daartegenover is er in Engeland ook letter lijk niets goeds wat uit Duitschland komt. Zelfs wordt in een der Engelsche bladen een herinnering opgerakeld uit de prilste jeugd van Keizer Wilhelm, om aan te toonen, dat deze, Men oordeele zelf over de strekking van deze keizerlijke anecdote, die de „Daily Chronicle" opdiseht, naar aanleiding van den zeventigsten verjaardag van de Engelsche Koningin-Weduwe Alexandra. Het huwelijk dezer vorstin leverde voor den toen pas vijf jaar ouden toekomstigen keizer van Duitsch land de eerste gelegenheid om in het publiek en in het buitenland een officieele feestelijk heid bij te wonen. Met het oog op zijn leeftijd was het kleine prinsje in den kerkelijken huwelijkskring geplaatst tusschen de hertogen van Connaught en Edinburgh, die beiden een oogje op hem zouden houden. En nu vertelt het Londenschc blad deze historische herinnering, dat prins Wilhelm wat ongedurig werd, daarover een zachten wenk van zijn huurlieden ontving, wat liem, plotseling in woede ontstoken, bewoog op den grond te gaan liggen en naar de kuiten van zijn twee ooms te bijten. „Zie je wel", beweert nu de „Daily Chrónicle"-historicus, -„zoo gedroeg zich de toekomstige Duitsche „War Lord" dus reeds in zijn jeugd!" Een walvisch. Te Bergcn-aan-Zce is een walvisch aangespoeld. Het dier dat den kop mist, is 20 meter lang. Nederlander gevangen genomen. De be velhebber van een L.igelsch schip iieeft in Kameroen gevangen genomen tezamen met eenige Duitschers den heer W. v. d. Loo, een Lobither van geboorte, directeur- generaal eener Duitsch-Afrikaansche Handel maatschappij in Kameroen. Postdicfstalf Dezer dagen werd door den heer J. Y. Sonneveld, tc Maassluis, waarin een chèque op de Rotterdamsche Bankvereeniging groot f4538.50, genummerd 28074, verzonden naar de N. V. Nettenfabriek voorheen Jaeger te Leiden. Deze brief heeft echter zijn bestem ming niet bereikt. De commissaris verzoekt inbeslagname erfc bericht. Tragisch. De1'50-jarige dienstbode A. D. van den banketbakker Z., te Hilversum, maakte zich gisteravond bij een woordenwisseling met een knecht zóó kwaad, dat zij plotseling neer viel en bewusteloos bleef liggen. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het Dante-hui9 te Florence. In de „Giornale d'Italia" spreekt een Florentijn- sche burger zijn verontwaardiging uit over de wijze, waarop het Danle-huis te Florence als verkoopshuis wordt gebruikt en ontwijd. De voorwerpen, die de overle vering met Dante verbindt, zijn uit de bo venste verdieping naar het benedenhuis overgebracht, en terwijl zij vroeger de werkkamer en het slaapvertrek van Dante voltooiden, zijn ze nu in de vertrekken van de benedenverdieping verstrooid. Hier bevinden zij zich te midden van tafels, stoelen, imitaties van stoffen naar antieke teekeningen, die een Florentijnsch fabri kant vervaardigt. Deze heeft voor 200 Lire per maand het huis gehuurd, om voor zijn artikelen reclame te maken. De Dante-re- liquien worden dus nu aan een materialis tische reclame dienstbaar gemaakt en be vinden zich te midden van een aantal voorwerpen, die met hun duidelijk zicht baar prijskaartje geen twijfel over hun be stemming laten. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Gijsbert, z. van P. Vis en C. R. van der Lip; Johanna Anna, d. van E. Koek en H. Winters; Cornelis Michaël, van H. Verdel en C. A. Oudshoorn; Ma ria Theodora, .1. van A. van Haestregt en H. van der Veer; Jacobus Wilhelmus, z. van J. van der Zon en C. van der Holst; Jacobus Maria, z- van Th. S. Volwater en C. Termeulen. Overleden: Anna Heemskerk, 64 jaar (te Amsterdam). BODEGRAVEN. G bore n: Herman, z. van H. Bur ger en M. Teunissen; Cornelis Adrianus, z. van' J. van der Tol en H. van der Ma^t; Hendrik, z. van J. Windhorst en M. Reümë. Ondértrouwd: J. van Leeuwen 33 j. en M. Verbeek 26 j. Getrouwd: P. G. Bergers 22 j. jpn J. G. van Noort, 23 j. Overleden: P. Kerkhoven gehuwd met N. Zwanenburg 70 jaren; A. Qualin gehuwd met J. van Aalst 52 jaren; E. M. Rijnberk 3 maanden; E. P. Verboom 3 weken; G. Groeneveld wed. van J. P. Ho gend oom 68 jaren. HAZERSWOUDE. Geboren: Jan Dirk, z. van H. de Wit en M. Reyneveld; Dirk Antonie, z. van J. A. Willemsen en H. A. Rutgers. NIEUWKOOP. Geboren: Gijsberta Theodora, d. van W. van Koert en E. van Dam; Wilhelmi- na, d. van J. H. Battenberg en P. M. Boo gaard; Maria Geertruda, d. van P. van der Weijden en M. J. Verwer. Ondertrouwd: P. van Eperen 23 j. te Oudshoorn en A. Zeilstra 22 j. te Woubrugge onlangs te Nieuwkoop. G.e huwd: N. Fokker 24 j. te Zegveld en A. Zoutman 28 j. Ingezonden Mededeelingem a 30 cent per regel. Rugpijn is een, verschijnsel, hetwelk niet verwaarloosd dient tc worden, want) meestentijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen) aangetast zijn of be dreigd worden. Dc pijn kan licht, vaag, dof, onophoudelijk of met tusschenpoo- zen optreden, zii kan van betrekkelijk weinig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoenlijk is. Zelfs wanneer zij het gevolg is van een gevatte koude, een slag of val mag zij niet verwaarloosd worden. Bij hen, die aan gewrichtspijnen lijden, is zij een waarschuwend verschijnsel, "de voorloop ster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wijst op licha melijke verwoesting door urinezuur. An dere gevolgen kunnen zijn nier- of blaas ontsteking, uremie (urinezuurvergifti- ging), waterzucht, niersteen. Fosters Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar werkelijken oorsprong: de nieren. Zij herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aangedaan zijn, zij lossen op uitstekende wijze het urinezuur op en voorkomen dientengevolge tal van ge vaarlijke ziekten. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt "ranco na ontv. v. post- wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 ozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- SQwHpJ?ren Pillen, weigert elke doos, die niet °u' jgrelltra&0|po>r voorzierf is van ne- venst. handelsmerk. SASSENHEIM. Geboren: Alberdina Catharina Theodora, d. van J. H. Föhreij en Th. Boerboom; Helena Klasina, d. van C. Dorsman en W. v. Elswijk; Hendrika Ja- coba, d. van J. Vink en M. C. Koet; Albert Anne. z. van C. Posthumus en A. v. Noord; Gerarda Cornelia, d. van J. G. v. d. Hoek en W. v. d. Zon. Overleden: J. M. Rohreij, echtge- noote van J. van Haastrecht 34 j. TER AAR. Geboren: Hendrika Elizabeth, d.i van J. Hoogervorst en M. Vale; Anna, d. van J. G. Vis en P. Pols; Johanna Gcer- truida, d. van J. Mulder en A. Schra- verus. WOUBRUGGE. Geboren: Johannes Wilhelpaus, zoon van J. Wesselaar en J. Fransen; Johan nes Christianus en Johanna Margaretha, zoon en dochter van A. J. van dei* Voorn en J. M. van Reeuwen. Ondertrouwd: P. van Iperen 23 jaar en A. Zeilstra 22 jaar. ZOETERWOUDE. Geboren: Cornelis Petrus Maria, z. van L. Dolle en C. Klijn; Martina Maria, d. van J. Vaneman en C. Schakenoos; Christianus, z. van Th. Straathof en H. van Vliet; Theodorus Marie Henricus, z. van A. H. van Remmen en B. C. van Laere; Gretha Elisabeth, d. van G. Smit en Th. C. Huisman. Marktberichten. WASSENAAR, 4 Deo. Radijs 00 a 00 c., seldery f 0. peen f 0.16 a 0.p. ben, kroten p. b. 0 00c., Spinazie a c., zuring 0 a 00e., kropsla f 0.— a f 0.—, andijvie f 0.60af0.90, bloemkool f0.— a f 0—, groene savoyekool fl.50 a 2.50, gele savoyekool f3.a 4.25, spruitkool f 0.18 a 0.24, roode kool f4.50 a 6. boerenkool f 0.09 a 0.12 p. ben, princesseboonen f0.per ben, Tomaten f 0.— a 0.peren f 0.a 0.per beneieren per 100 f 10.a 11 kippen per stuk f0.60al.25, konijnen per stuk f 0.40 a 0.80. Druiven f0. rate Jaarijksche Opruiming J. HOELEN ZOON

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3