BINNENLAND. OORLOGS-VARIA. Uit Stad en Omgeving. tladen door den gouverneur-generaal van Finland geschorst. Een meisje als recruut. Naar een Duitsch blad meldt, is in het recrutendepot te Konitz in West-Pruisen onder de pas aangeworven recruten een meisje ontdekt. Deze recruut van 19 jaar oud heette Klara Baho en was uit Insterburg afkomstig, van waaruit zij zich met andere vluchtelingen naar Dantzig had begeven. Zij kon geen haar passenden arbeid vinden en het stuit te haar tegen de borst van de liefdadig heid barer medemenschen te leven. Daarom nam zij een vreemd besluit: zij liet zich het haar afsnijden, schafte zich man- nenkleederen aan en sloot zich aan bij een troep recruten, die naar Konitz werd gedi rigeerd. Daar kreeg zij een uniform, werd bij burgers ingekwartierd en maakte mili taire marschen mede, zonder dat men het vermoeden koesterde, dat de recruut een meisje was. Maar het kon op den duur niet verbor gen blijven, zoodat zij eindelijk nood ge dwongen er toe overging haar geheim aan den chef van het depot te openbaren. Al haar smeeken om bij den troep te mogen blijven bleek ijdel. Zij werd zoo spoedig mogelijk weer in vrouwenkleederen gesto ken en naar Dantzig teruggezonden, waar zij op het oogenblik voor verpleegster op leiding ontvangt. v. Bülow naar Rome. Aangezien de ambassadeur te Rome, v. Flotow, wegens gezondheidsredenen met langdurig verlof gaat, droeg de Duitsch© Keizer Fürst v. Bülow de waarneming van diens ambt op. Nederland en de Oorlog. Mogelijke kapitaalvernie tiging. Men schrijft uit Terneuzen: Het vlakke land van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is hier en daar als heuvel achtig geworden door de massa's opge stapelde beetwortelen. Nu wil het geval dat tal van landbouwers beetwortelen hebben gekweekt voor Belgische suiker fabrieken. Naar gebruik was op den oogst reeds geldelijk overschot verstrekt. Nu ligt die oogst gereed, maar verscheidene dier Belgische fabrieken werken niet. Heb ik het wel, dan is door de Duitschers slechts aan een viertal dicht bij onze grens gele gen Belgische fabrieken vergund, de sui kercampagne te maken. Wat moet er nu met de overige, niet afleverbare bieten gebeuren? Naar ik vernam moet het hier een voorraad van allicht een paar hon derdduizend gulden betreffen. Valt er bin nenkort vorst in, gevolgd door dooi, dan is dat kapitaal vernietigd. Nederlandsche fabrieken zouden ze wel kunnen verwer ken. Maar het schijnt dat er van die zijde nog geen animo daartoe getoond is^mo- willigheid te dralen, op prijsverlaging der hier bedoelde grondstof. Herhaald zij echter, dat strenge koude welke in de zen tijd van het jaar eiken dag kan in vallen gevolgd door dooi, deze voor raden waardeloos kan maken. Zou het misschien op den weg liggen van onzen minister van Landbouw, Nijverheid en Handel deze quaestie onder de oogen te zien? a. De onschadelijkheid van dusdanig brood is niet boven twijfel verheven. Rauwe tulpenbollen (zoowel Rose gris de lin als la Reine) zijn gebleken niet on schadelijk te zijn en hoewel na verhitting tot op baktemperatuur deze schadelijke eigenschappen zeer sterk verminderen, zou hij bedoeld materiaal niet als grond stof voor de broodbereiding durven toe laten, voordat uit lang voo~rtgezette voe- dingsproeven op menschen was gebleken dat het daarmede gebakken brood, zonder bezwaar geregeld kan worden gebruikt. b. De vervanging van tarwemeel door tulpenbollen heeft tot gevolg dat de voe dingswaarde van het brood een verande ring ondergaat. Met name is het gehalte aan eiwit verlaagd, ten bate van het ge halte aan koolhydraten, hetgeen als een achteruitgang moet worden beschouwd. c. De consistentie van brood met tulpen bollen gebakken is min of meer abnor maal (klef). d. Eindelijk zijn smaak en geur van het brood door de aanwezigheid der tulpen bollen in ongunstigen zin veranderd. II. Brood uit 2/3 tarwemeel en 1/3 cro- cusbollen. Voor dusdanig brood geldt niet het be zwaar, dat de grondstof zelf, in rauwen toestand beslist schadelijke eigenschap pen bezit, doch anderzijds dient er nadruk op te worden gelegd dat men ook ten op zichte van dit materiaal in het onzekere verkeert, of een lang voortgqzet, gere geld gebruik er van, voor den mensch geen bezwaren zal opleveren. Overigens gelden ook de hierboven on der b, c en d genoemde bezwaren in on verminderde mate voor het „crocusbrood" terwijl een bijkomend bezwaar is, dat het brood, door de bijmenging van crocusbol- len, een min oogenlljke kleur aanneemt. III. Brood met 2/3 tarwemeel en 1/3 rauwe aardappels. Ook dit brood onderscheidt zich van gewoon tarwebrood door een zekere klef heid; wellicht echter zou bij voortgezette proefneming blijken, dat dit bezwaar door een verandering in bereidingswijze kan worden ondervangen.. Evenals de beide vorige broodsoorten, staat ook het aardappelbrood bij gewoon tarwebrood achter, door een niet onbe langrijke vermindering van het eiwitge halte. Een laatste bezwaar dat tege» het ge bruik van tulpenbollen voor de broodbe reiding moet worden ingebracht is dit, dat gevaar bestaat voor verwisseling van tulpenbollen met de veel sterker giftige narcissenbollen, waarvan reeds een ge ringe hoeveelheid tot zeer ernstige ge zondheidsstoornissen aanleiding geven kan. Het leeningsplan. Het „Hbld." verneemt, dat uit het tot stand komen van een compromis tus- schen de Regeering en de Commissie van Rapporteurs over het leeningsontwerp in den geest als dezer dagen werd gemeld, volstrekt niet mag worden afgeleid dat de Kamer zich met. r---—=- tui vc. r,r zijn ter rechterzijde, aldus het blad, namelijk niet weinige le den, die allerminst ingenomen zijn met de zware opcenten op vermogens- of be drijfsbelasting en het daarentegen laten vallen van opcenten op de indirecte be lastingen. Desnoods zouden zij nog liever zien dat de accijns op 't gedistilleerd in het compromis werd betrokken. Uit wat het blad vernam, kreeg het den indruk, dat de twee rapporteurs van rechts, de heeren De Geer en Bongaerts, in geen geval als vertegenwoordigers van de gansche rechterzijde bij het overleg met de Regeering opgetreden zijn. De winkelsluiting te Amsterdam. Het „Hbld." verneemt, dat Ged. Staten van Noord-Holland aan de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen de be paling uit de verordening inzake de win kelsluiting te Amsterdam, waarbij B. en W. bevoegd worden verklaard, vergun ning te verleenen tot den verkoop na het sluitingsuur aan de houders van winkels die reeds bij de invoering der verordening op 15 September 1911 bestonden en wegens hun ligging of den aard van hun debiet op den verkoop na het sluitingsuur waren aangewezen. Ged. Staten achten deze be paling der verordening onbillijk tegen over de winkeliers, die na 15 September 1911 hun winkels hebben opgericht. Deze hebben bij de oprichting hunner zaken weliswaar geweten, dat hun winkels op den bepaalden tijd gesloten moesten wor den, maar zij hebben hun winkels opge richt in de meening, dat ook alle winkels op dien tijd zouden moeten sluiten. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De leening. De Memorie van Antwoord van den Mi nister van Financiën op het leenings- en opcenten-ontwerp is, zooals gemeld, reeds verschenen. Het ontwerp bedoelt allerminst een definitieve oplossing van het financieele vraagstuk tengevolge van den oorlogstoe stand. Wachten met consolideering der vlottende schuld ware niet overeenkomstig voorzichtig regeeringsbeleid. De. Regeering zal zopveel in haar vermogen is medewer ken om rechtstreeksche wikkeling van Ne derland in den oorlog te voorkomen. De Ned. Bank vraagt voor de beleening dei- obligaties dezelfde rente als voor andere fondsen. De dekking van rente en aflossing door opcentenheffing wordt voorloopig slechts 3 jaar vastgelegd. De Regeering is voornemens aan gemeen ten met bewezen dringende behoeften, voorschotten te geven. Een bedrag van 150 millioen is ontoereikend tot dekking der oorlogstoestanduitgaven. De f 275 millioen worden gehandhaafd en het volle bedrag is omstreeks April of Mei noodig. De rente der vrijwillige leening moet de Min. op 5 pCt, handhaven, zoodat hij 4V£ pCt. ont raadt. Ernstig bezwaar heeft de Reg. tegen nlef- aflossing der leening in de eerste jaren. Een voorstel tot vervanging der opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting door gelijk aantal op de inkomstenbelasting zal spoedig volgen. Overigens wijst de Min. het ontwerp volgens zijn toezeggingen aan de Commissie van Rapporteurs. Er zullen 33 opcenten op de bedrijfs- en 20 op de grond- en personeele belasting worden geheven. De minister kan tot zijn leedwezen niet toegeven, aan den aandrang de rente der vrijwillige leening op pCt. te stellen. Hij vreest, dat daardoor de kansen van slagen dier leening te veel zouden worden gedrukt. Men kan ons land niet vergelij ken met Engeland, dat in oorlog is en waar, door dit enkele feit, de vaderlands liefde meer tot daden prikkelt dan in een land, dat het geluk heeft tot nu toe buiten den krijg te zijn gebleven. Tegen het denkbeeld om gedurende de eerste jaren geen aflossing op de leening te doen plaats hebben moet de Regeering ern stig waarschuwen. Zij ziet daarin een ver schuiven van lasten op de toekomst dat naar zij meent met een voorzichtig finan cieel beleid niet is overeen te brengen. Een snellere aflossing der leening zou, indien de termijn in beteekenende mate verkort wordt, den jaarlijkschen druk dei- aflossing zoozeer verzwaren, dat de Regee ring heeft gemeend, daarvan te moeten afzien. Een voorstel tot vervanging der opcenten op de bedrijfs- en de vermogensbelasting door een gelijk aantal opcenten op de in komstenbelasting, indien deze zal wordeq ingevoerd, zal de Kamer spoedig bereiken. Vergadering van gisteren. Het wetsontwerp-Mendels gekelderd. Een nieuw voorstel. Gelijk te verwachten viel heeft het wets ontwerp-Mendels de reis niet kunnen ha len: nadat artikel 1 met 37 tegen 14 stem men wat 'n beetje leden: precies de benoodigde 51 verworpen was, werd het ingetrokken. Er stemden, behalve natuurlijk de so cialisten, maar 4 Unieliberalen voor, de overige linkerheeren bleven trouw aan hun juridische en practische bezwaren of.... waren juist in de koffiekamer, zoo dat ze hun gevoelens niet konden laten blijken. Dat 's allemaal heel braaf, maar.... er zijn onder de linker kiezers een massa lui, door wie die juridische en practische bezwaren niet worden gedeeld en die liefst toch te vriend moeten gehouden worden. Daar hadden de heeren in de koffiekamer 't juist over en daarom kon den ze niet gaan stemmen. De heer Van Hamel wist echter raad. Hij maakte een buiging x voor „het materiaal" van den heer Spiekman, dat hij graag vroeger gekend had om het te kunnen onderzoeken, en diende met den heer Van Raalte een motie in waar in de wensch werd uitgesproken dat ,,on- ingediend tot aanvulling van de Uitwin- ningswet. De bedoeling van de voorstel lers was, dat in die aanvulling een rege ling zou worden ontworpen die de moge lijkheid van strafrechterlijke sanctie aan regelingen van de steuncomité's zou ope nen. De motie klopte eigenlijk heelemaal niet op de debatten, omdat naar de hier Loeff opmerkte en dit kan zelfs de Hbld."-overzichter niet onjuist noemen omdat vele leden volstrekt niet over tuigd zijn dat de Regeering ongelijk heeft. De overheerschende stemming ware- be ter weergegeven geweest door een motie waarin de wensch zou zijn geuit dat de Regeering, naar aanleiding van de dis cussie, den feitelijken "toestand nog eens zou onderzoeken en waarin overigens bet vertrouwen in haar diligentie zou zijn uitgesproken, maar.... de linker-concur- rentic eischte nu eenmaal wat krachtiger toon. Wel kreeg men de juiste toonhoogte niet dadelijk tè pakken. Zoo verdween eerst het woord „onverwijld" uit de mo tie, waarover echter mr. Troelstra be denkelijk zijn diplomatieken neus 'optrok. Toen plakte de heer Limburg er een stuk aan aan de motie wel te verstaan, niet aan bedoeld gezichtsversiersel in welk stuk de wensch werd uitgesproken dat zoo spoedig mogelijk de wijze waarop gel delijke steun aan huurders kan worden verleend, van Regeeringswege zou wor den geregeld. Met deze toevoeging en na eenig heen en weer trekken tusschen de andere twee motie-ontwerpers en de heer Limburg, kwam de motie ten slotte jn stemming. En toen.... staakten de stemmen: 26 te gen 26. De vóórstemmers waren, behalve de socialisten: alle vrijzinnig-democraten, de Unie-liberalen op drie na (de heeren van Doorn, Roodhuysen en Rink) en de vrij-liberaal Knobel. Met de afwijkers van links stemden alle rechtsche leden tegen. Dinsdag overstemmen, 't Is het 'ergste voor de wijfelachtige heeren in de koffie kamer. Wat mppjl nu 't zwaarste wegen: de concurrentie of.... Ja, ja, 't is vaak niet alles linksch af gevaardigde te wezen! Als tijdig eindverslag is uitgebracht zal Dinsdag het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleeping van 275,000,000 en tot voorziening in de middelen, tot dek king van rente en aflossing dier leening in behandeling komen. Het einde van een aanvoerder. Een reserve-officier geeft in de „Figa ro" het verhaal van het heldhaftig sterven van een dapperen commandant, Verlet Hanus. Wij ontleenen er aan: In de Vogezen. Aan het bataljon was bevel gegeven jn een bosch positie te ne men. In weerwil van tien dagen onafge broken en vermoeiden strijd, in den re gen en zonder rust, maken de „zwarte duivel" dit is de bijnaam, welken de Duitschers aan de Alpenjagers hebben gé- geven zich gereed tot den aanval. Bij den zoom van het bosch houdt hun bevelhebber achter een boom het oog ge richt op de bewegingen van den vijand, wiens artillerie onze stellingen „be sproeit". Een bom ontploft opeens achter den commandant, die waggelt en valt. Zijn jagers snellen toe en leggen hem op een draagbaar. Uit zijn dijbeen, dat door een bomscherf is gewond en geheel ver splinterd, stroomt het bloed; de dijbeen- spier was doorgesneden. De officier, die als adjudant-majoor dienst doet, trachtte de bloedstorting te stelpen, door het been met een das boven de wonde af te binden. Eenige oogenblik- ken later komt éen veldarts, die een voor loopig verband aanlegt. Enkele dagen ge leden had de arts den commandant uit gelegd, dat de meer of minder ernstige toestand der gewonden wordt aangeduid op de draagbaren door de kleur van het étiquet. „Ik heb een wit étiquet, niet waar?" vraagt de gewonde met een pijnlijken glimlach van berusting. Hij weet, dat een wit étiquet beteekent: „doodelijk gewond". Een korte stilte volgt, die wordt ver broken door den gewonde. Met heldere stem, de uitputting van zijn laatste krachten spreekt hij zijn bataljon voor de laatste ma!al toe: „Ik richt tot mijn dapper bataljon," zoo zegt hij, „den laat- sten kameraadschappelijken groet. Ik dank het, dat 't met zooveel dapperheid en kracht tot nu toe heeft gestreden en ik spoor het aan, den strijd voort te zetten voor het heil van Frankrijk!" Eenige snelle woorden' van afscheid aan de officieren, die rondom hun zielto- genden aanvoerder staan, en de draag baar verdwijnt langs den bergweg; de jagers, aan wier rijen de baar voorbij wordt gedragen, krijgen de tranen in de oogen, en spontaan presenteeren zij het geweer, hun laatste eerbewijzing aan den beminden chef, wiens leven ontvliedt. De stervende wordt per automobiel naar het hospitaal van Gérard overge bracht. Gedurende den tocht ligt de ge wonde in ijlkoorts en spreekt verwarde woorden over zijn bataljon, hij maakt zich ongerust over de stelling, welke het in neemt; ijlend geeft hij zelfs nog bevelen. Men komt in het hospitaal aan en daar blaast commandant Verlet Hanus den laat sten adem uit. Een tooneeltje van stemming. Dezer dagen werd te Parijs voor de her stellende gewonden een liefdadigheidscon cert gegeven. Aan het verslag daarvan ont leenen we: Plotseling veranderde hun gelaat en werd ernstig: ter eere van een aaptal Bel gische soldaten zetten de muzikanten de „Brabanconne" in. De gewonden stonden op, de een op krukken, de ander op zijn buurman leunend allen bewogen en eer biedig, luisterden zij tot het einde toe. Na de „Brabanconne" werd het „God save the Kina" aangeheven, want er worden m marijs ook veie üngeis:ne soldaten ver pleegd. De zelfde eerbiedige hartelijke hou ding bij allen. Toen weerklonken Je eerste maten van de „Marseillaise" en het scheen dat een storm van geestdrift de gezichten der soldaten deed sidderen en verbleeken. De hoofden golfden als korenaren, de adem scheen te schokken, de vlammende oogen schenen op den muur den een o anderen heldenopmarsch te volgen... naai de overwinning of naar den dood... En toen het lied uit was, riepen deze manner, die zooveel bloed gestort, en zooveel lijden geleden hebben, en van wie eenige weldra weer hersteld naar het front zullen gaan. uit één borst: Wij willen 't zingen! Wij willen 't zingen! Het mocht en zij zongen. De hymne der glorie heeft op vele slagvel den weerklonken; bij vele opmarschen, ve le verguizingen, vele triomfen begeleid, maar zij was nooit grootscher dan op de lippen van deze gewonden, denkend aan hun wapenbroeders, hun vaandel, hun Frankrijk, toen deze allen te zamen zon gen: „Allons, enfant de la Patrie". Onder hen was er ook een kapitein der infante rie, die doodsbleek van ontroering en met trillende lippen zijn omwonden arm zwaai de als om de maat te slaan en die zijn man nen in de oogen keek, terwijl dikke tranen over zijn wangen biggelden.... De hond op het slagveld. Een merkwaardig verhaal van de ont moeting van een Engelsch soldaat en zijn hond aan het front deed de soldaat Brown uit Hammersmith aan zijn vrouw in een brief uit het leger. Brown ging met zijn regiment in Augustus naar het vasteland. 27 Septem ber miste Mrs. Brown den hond, een Ier- sche terrier, Prince genaamd. Zij hoorde niets meer van den hond, tot zij een paar dagen geleden een brief van haar man ontving, waarin deze schreef: „Het spijt me, dat je Prince niet ge vonden hebt en h§t is ook niet waar schijnlijk dat je hem nog vinden zult, omdat hij hier bij mij is. Het is wel heel vreemd. Een man bracht hem mij uit de voorste loopgraven. Ik kon mijn oogen niet gelooven, tot ik van mijn paard kwam en hij uitgelaten tegen mij -op sprong. Ik denk, dat hij overkwam met andere troepen. Stel je toch eens voor, dat hij nu hier is en mij gevonden heeft. Hij heeft zich hier gauw weten te schik ken en ik heb hem een jasje uit een oude overjas gemaakt, dat hem warm zal hou den. Hij is de lieveling van het regiment. Ik geloof, dat kolonel Talbe van plan is de geschiedenis van Prince aan de dag bladen te vertellen; het js dus mogelijk, dat ze 't al in Londen weten, want de hond is hier nu vijf dagen." Leger en Vloot. Géén opleiding voor milieien-reserve-offlcicr. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van de lichting 1915 geen miliciens zullen worden aangewezen voor de opleiding tot reserve-officier, herkomstig uit de militie. Apologetische Cursus. Dinsdagavond te halfnegcn zal in het Bondsgebouw de tweede der apologetische cursussen worden gegeven door den Wel- Eerw. Pater Zuidgeest. Wij hopen dat zeer veel bondsleden tegenwoordig zullen zijn. Tevens wordt medegedeeld, dat elk bondslid het recht heeft een katliolic-k op deze cursussen te introducceren. Oorlog en Volkenrecht. Woensdag u.s. des avonds 8 uur, zal Staatsraad Prof. Struycken in het Academiegebouw alhier voor do Studentcnverccniging voor Sociale Lezingen een lezing houden over „Oorlog en Volkenrecht." Voor Militairen en Burgers. Het be stuur der I.cidschc Damclub heeft, om meerdere bekendheid aan het damspel te geven voor Woensdagavond 9 December, te 7.30 uur, in „de Burcht" den heer A. Visser uit Amsterdam uitgenoodigd een simultaan partij te spelen. Iedereen kan zonder eenige verplichting meespelen en wordt voor zoover mogelijk verzocht zijn bord en schijven mee te brengen. Trambrandje. Van een juist lot ver trek gereedstaande Katwijkschc tram, raakte gisteravond, door oververhitting een der electrische kachels in brand. Door het afdraaien der beugel en eenig zand te strooien was het brandje spoedig gebluscht. De dienst ondervond zeer weinig ver traging. Inbraak. Dezer dagen bemerkte iemand, dat het clublokaal van de Voet- balvereeniging „Ajaxleelijk onder han den genomen was door een inbreker. De ramen waren op een buitengewone wijze geforceerd en beschadigd. Hij waarschuw de de politje van Oestgeest Veldwachter de Koning stelde een onderzoek in en ont dekte op het privaat een soldaat, die be kende de inbraak gepleegd te hebben. Op hem werden een paar kousen en verple- gingsartikelen bevonden. De soldaat, een vrijwilliger, werd aan de militaire auto riteiten te Katwijk overgeleverd. BODEGRAVEN. De Hanze. Alhier is Woensdag opge richt een afdeeling van de Hanze, met on geveer 11 leden, terwijl er voor zes aandec- len in de Bank is geteekend. HAARLEMMERMEER. Geen werkloosheidsfonds. De gemeen teraad besloot op diverse adressen van werkliedenvereenigingen, om een gemeen telijk werkloosheidsfonds, niet in te gaan, doch bestrijding der werkloosheid en on dersteuning van werkloozen over te laten aan het opgerichte steuncomité. Wel beloofde de gemeenteraad zijn steun om bij den polder aan te dringen, om zoo veel mogeiijK uc ui ten in den polder te laten verdiepen, ten einde werkoosheid te voorkomen. HAZERSWOUDE. Typhus. In het gezin van A. C. de Leede is bij een zeven tien jarigen zoon een geval van typhus geconstateerd. NOORDEN. Kath. Kring. In een gisteravond ge houden vergadering van het bestuur van den Kath. Kring is besloten met het oog op de tijdsomstandigheden dezen winter geen tooneeluitvoering te geven en over 1914 geen contributie te vorderen. OEGTSGEEST. Gemeenteraad. Vergadering van gisteravond. Aanwezig alle leden. Voorz. de heer J.G. M. v. Griethuyzen, burgemeester. Op de gebruikelijke wijze wordt de heer N., B r e e d ij k als raadslid geinstalleerd. De Voorzitter wenscht den heer B r e e d ij k geluk met zijn verkiezing tot lid van den raad. De heer Breedijk be dankt met eenige welgekozen woorden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voor zitter deeltmede, dat ingekomen zijn missieves van Ged. Staten aangaande ge nomen raadsbesluiten. Worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen was verder een adres van de Tuchtunie te Utrecht, waarin gevraagd wordt, dat de onderwijzers nu en dan de kinderen er op wijzen, hoe zij zich te gedragen heb ben tegenover de vreemdelingen. IVslo ten wórdt B. cn W. in deze aangelegenheid vrij te laten. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten wordt de begrooting 1915 ge wijzigd en Opnieuw vastgestelt in inkom sten en uitgaven op f 39832.88. 1 Jan. 1915 moet de heer G. Lubbe periodiek aftreden als lid van het Burg.. Armbestuur. In overleg met het bestuur hebben B. en W. een voordracht opge maakt bestaande uit de heeren G. en S. L u b b e. Met algemeene stemmen wordt de beer G. L u b b e herkozen. Tot lid van het H. Gec^ Armbestuur wordt met al gemeene stemmen herkozen de heer J. C.. Spaargaren. Mede op de voordracht stond de heer N. B r e e d ij k. Af en over geschreven wordt vervolgens een bedrog van f 64:031/2- Besloten wordt het postkan toor opnieuw aan het rijk te verhuren voor den tijd van 5 jaren ingaande 30 April 1916. De gezordiieidscommissie heeft het water aan don Valkenburgerweg on deugdelijk bevonden en B. en W. geadvi seerd daar afdoende maatregelen te ne men. B. en W. hebben zich gewend tot de Duinwater Mij. Deze Mij. wil waterleiding buizen laten leggen indien de gemeente f 580 in de onkosten bijdraagt. B. en W. stellen den raad voor het geld beschikbaar te stellen dat uit de gewone middelen kan gevonden worden. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervol gens gaat de raad over in geheime ziiu. ter behandeling Koh. H. O. 1914. Het verzet in het Inter- neeringskamp te Zeist. Men meldt uit Amersfoort: Wij kunnen thans de namen van de Belgen, die bij het verzet in het internee- ringskamp gedood of gewond zijn mede- deelen. Onmiddellijk overleden zes mili tairen, namelijk Pierre Desmet, 2e linie regiment uit Buggenhout; Gaston Bon- temps, genie Molenbeek (17 jaar oud); Joseph Richard Boeykens, 4e liniereg., uit Antwerpen; Camile de Vrieze, 9e linie reg., Brussel; Joseph de Mayer, genie troepen, Willebroech; Francois Ceuppens, genietroepen, Ixelles. Aan de bekomen verwondingen zijn twee soldaten in den afgeloopen nacht overleden. Hun namen zijn: Honor? Cle mens, van het 9e liniereg. uit Corbeek, en Philipe Haerdt, 4e liniereg. uit Ant werpen. Van de 18 gewonden, wier namen hier volgen, is intusschen nog één overleden. Het zijn: E. Tegers, 6e liniereg.; Alphons Giesbergen, 2e liniereg.; Marcel Janssen, genietroepen; Francois van Loo, 6e linie reg. uit Brussel; Paul van Gendt, onder officier 7e liniereg.; Van Dyk, genietroe pen; Maurice Albrecht, 2e liniereg. uit Gent; Albert Plas, 2e liniereg., Brussel; Arthur Willemet, 7e liniereg. Waevre; Benois van Mol, genietroepen Willebroeck; Peter Wyns, 4e liniereg. Werchthem; Guillot Joos, 6e liniereg. Antwerpen; Ed- mond de Cloedt, 2e liniereg. uit Hulst- camp; Maurice Marcel, 6e liniereg. Schaer- beek; Gustave de Looze, 3e liniereg. Doornik; Joseph Uitenhove, pontonnier uit Schaerbeek; Désiré Desmet, 6e linie reg. uit Aalst Het stoffelijk overschot der acht Bel gische militairen die gedood zijn, zal Za- gische militairen dio gedood zijn, is heden middag om half één ter aarde besteld op de R.-K. begraafplaats te Soest. Bollenbrood. Men meldt uit Leiden aan het „Hbld.": Eenigon tijd geleden werd melding ge maakt van proeven genomen met het bakken van brood waarbij het meel was vermengd met bloembollen en rauwe aardappelen door den broodbakker Van der Weert te Valkenburg, welke proeven toen welgeslaagd heetten. Aan den direc teur-scheikundige van den keuringsdienst van eet- en drinkwaren alhier,, dr. J. J. van Eek werd toen opgedragen dergelijk brood scheikundig te onderzoeken. Aangaande de uitkomsten van dat on derzoek deelt hij nu het volgende mee: I. Brood uit 2/3 tarwemeel en 1/3 tul penbollen.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2