J. J. POLLM ANN Het beste adres voor religieus Artikelen Belangrijke Verkooping RIJWIELHANDEL „MERCURIUS". SfNicoiaasgeschenken Gebrs. Christiaanse USf?" Rieten Stoelen SCHRA VENDUE'S Gasornamenlen, Zijden Kappen. St.-Nicolaas Cadeaux Specialiteit in Dameshandtasschen. HAARLEMMERSTRAAT 36 Aanbevelend, J. A. HUIBERS. KERSTGROEPEN. Leiden, i 83576; P. Meijer en S. Spruijt, Alkmaar, I 78690; J. Henneman, Heems kerk (N.-H.), i 77400; lirma I. en J. Plan ner, Leiden, f 76476; J. Waijer Co., Slo ten (N.-H.j, f 75626; A. en J. den Ouden, Oudshoorn en Leiden, 161790. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. De geldleening van 275 millioen gulden. Het Voorloopig Verslag van het afdee- lingsonderzoek nopens het wetsontwerp tot het aangaan van een leening van f 275 millioen en voor dekking daarvan tot in voering gedurende de 15 jaren van een opcentenheffing, welke een jaarlijksche last van f 26V5 millioen met zich zal bren gen, is verschenen: De commnissie van rapporteurs heeft den minister van Financiën uitgenoodigd tot een mondeling overleg. De Minister gaf aan deze uitnoodiging met de meeste bereidwilligheid gevolg. Dat overleg heeft de volgende uitkomsten opgeleverd: In de eerste plaats gaf de Commissie den Minister in overweging de heffing van opcenten in het wetsontwerp enkel voor de eerstvolgende drie jaren voor te schrij ven en in art. 48 te lezen, dat vóór 1 Jan. 1917 een voorstel van wet zal worden inge diend, ter bepaling of na drie jaren de heffingen, in de artikelen 34 tot en met 37 bedoeld, bestendigd, herzien of door een heffing ineens of op andere wijze ver vangen zullen worden. De Minister ver klaarde zich bereid het wetsontwerp in oien zin te wijzigen. In de tweede plaats vroeg de Commissie, of de Minister niet zou kunnen besluiten rei.l.* von ido vrijwillige leening op 4i£ percent te stellen. De Minister ant- •vtxu'diK dat hij dit gaarne zou doen, maar daartoe niet kon overgaan, omdat hij zulks met het oog op het welslagen der leening te gevaarlijk achtte. Naar aanlei ding van de vraag, of bepaling van de ïente op 5 procent niet aanleiding zou ge ven tot verhooging van den rentestandaard enen tot een bedenkelijke onttrekking van gelden aan de spaarbanken, verklaarde hij verder van meening te zijn, dat de ren testandaard in de eerste jaren wel niet la ger dan 5 percent zal zijn, onverschillig of de rente der leening op 5 dan wel op 4i£ percent gesteld werd. Dat het terugnemen van gelden van de spaarbanken bedenke lijke proporties zou aannemen, was naar de meening des Ministers niet te ver wachten. In de derde plaats verzocht de Commis sie den Minister haar zijn meening te willen mededeelen over een mogelijk uit stel van aflossing der leening gedurende de eerste twee of drie jaren. De Minister antwoordde, dat hij het zeer bedenkelijk zou achten de lasten der leening op die wijze op de toekomst te schuiven. In de vierde plaats gaf de Commissie den Minister eenstemmig in overweging de heffing van opcenten op den geslacht accijns, de' invoerrechten en de successie rechten te doen vervallen; wat de beide laatsten aangaat, omdat het, onafhanke lijk van de te voren genoemde bezwaren, niet gewenscht is belastingen als deze gedurende enkele jaren tijdelijk te ver- hoogen, zoodat de inkorting der vijftien jaren tot drie jaren noodwendig tot schrapping dezer opcenten moet leiden. De Minister erkende de juistheid van dit betoog en verklaarde zich bereid de op centen op den geslacht- ac.cijns, de invoerrechten en de successierechten te doen vervallen. In verband hier mede zal hij voorstellen opcenten op de vermogens- en be drijfsbelastingen op een hooger bedrag, denkei ij k op 33, te bepalen. Ten slotte verklaarde de Minister zich bij het mondeling overleg bereid om zoo wel de bepalingen omtrent de vrijwillige, als die betreffende de gedwongen leening zoo te wijzigen, dat die vierde termijn van storting in geen geval vóór Juli 1915 zal worden verlangd, en dat de Regee ring zich voorbehoudt die vierde storting niet te doen geschieden, voorzoover zij niet reeds heeft plaats gehad. De bedoe ling hiervan js gelegenheid te geven om rekening te houden met den stand van 's lands finangiën op dat tijdstip. Vergaderingvan gisteren. De Ontruimingswet-Mendels. Van de vijf leden die gisteren het woord voerden over de wet-Mendels, beoogende de ontruiming der woningen in dezen tijd tegen te gaan, was er niet één, die zijn stem aan het ontwerp gaf. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) veroordeelde de indiening zelf aft eën blijk van te gering vertrouwen in de waakzaamheid der regeering. De heer Rink (U.-L?) merkte op, dat het wetsontwerp onbegjensd is, en dus de huurders van huizen met de hoogste huurprijzen er van zouden kunnen pro fiteered De heeren Van Hamel" (U.-L.) en de heer Limburg (V.-D.) toonde aan hoe de onafzetbare, volkomen van het staats gezag onafhankelijke rechter de baas wordt over de financiën. De heer Tydeman (V.-L.) noemde de remedie, die werd voorgesteld, veel erger dan de kwaal. Zoo werd gisteren 's heeren Mendels wetsvoorstel allerminst vriendelijk ent- vangen en terecht. Wat toch is het geval? Het aantal ontruimingsprocedures eiï vonnissen is in 1914 niet grooter dan in 19\3, de zorgvuldige statistiek der kan tongerechtsgriffies bewijst zulks zoowel» voor de groote steden als voor het platte land. Des ondanks wil de heer Mendels ons volk met een noodwet, waar geen nood is, begiftigen. En welk een wet! Eene, die plotseling 't aantal ontruimingsprocedu res met duizenden tegelijk zou doen toe nemen. Wat de heer Mendels wil is dit: De kantonrechter zal kunnen bepalen, dat de wanbetalende huurder in het huis mag blijven en dat de staat de huur voor hem betalen zal. Welke huisheer, welke huurder heeft daartegen bezwaar? En of de huur hoog is dan wel laag, of wanbetaling dan wel een andere oorzaak de actie tot ontruiming instrueerde, dat alles doet er niet% toe7 Het spreekt van zelf dat zulk een spaak- geloopen initiatief geen welwillende cri- tiek vond. Moet er dan niets gedaan worden cm de huurders te helpen, die werkelijk on machtig zijn te betalen en die door den nood gedwongen de woning zouden moe ten ontruimen? Stellig, mits men de zaak wat ruimer beschouwe en zegge dat allen, die door den oorlogstoestand in moeilijk heden zijn geraakt, hulp moeten vinden. Maar er wordt ook veel gedaan. De steun- comité's v«richten wat zij kunnen en de systemen der huurbons, welke sedert eenige weken in Rotterdam en in Amster dam worden toegepast, werken zeer be vredigend. Mottfft echter te eenlger tijd blijken dat werkelijk een noodstand is aangebroken, dan kan de wetgever in grijpen op een meer doelmatige en min der gevaarlijke manier dan de heer Men dels wil. Vergadering van heden. De minister van Justitie deelde mede, dat de regeering zich van een oordeel over het voorstel-Mendels zal onthouden. De heer Spiekman verdedigt het voorstel uitvoerig. De vergadering duurt voort. Laatste berichten. VOORSCHOTEN. Geen wittebrood. In Voorschoten zal door de bakkers, volgens aanzegging van den Burgemeester, geen wittebrood wor den gebakken voor 15 December a.s. RIJNSBURG. Werkverschaffing. De raad dezer ge meente heeft besloten na Nieuwjaar te beginnen .met de Vliet te schieten. Daar voor zal deze dan droog gemaakt moeten worden. Het was wel noodig, want men kon er haast niet door varen; tevens ook een mooie werkverschaffing voor den winterdag. Verzet in een Interneeringskamp. Heden pleegden geïnterneerden van het interneeringskamp te Zeist verzet. De be wakingstroepen gaven daarop vuur, met het gevolg dat 5 personen gedood cn 6 gewond werden. Oe verovering van Belgrado. BOEDAPEST, 2 December. De Oosten- rijksch-IIongaarsche troepen hebben vol gens een uitvoerig bericht aan de Magyar Hirlap gisterenavond met een onweerstaan- baren bajonetaanval de westzijde van Bel grado veroverd. Hedenmorgen vroeg is geheel Belgrado in bezit genomen. De troepen hielden onder stormachtige geestdrift hun intocht. De Wet gevangenomen. PRETORIA, 3 December. Officieel: De Wet is gevangen genomen. PRETORIA, 3 December. Kolonel Brits heeft De Wet Dinsdag gevangen geno men op een hoeve, honderd mijlen ten DöMen van Maïeklng. Nadat De Wef roefi vier volgelingen den 21sten November aan' zijn vervolgers was ontkomen en naar Transvaal was ontsnapt, voegde hij zich bij een commando opstandelingen in het Schweizerreneke district. Met deze macht trok De Wet snel west waarts. Hij werd echter steeds op de hie len gezeten. Een gedeelte van ae troep werd den 27sten November gevangen ge nomen. Daarop zijn De Wet en de 52 overblijvenden omsingeld op bovenge noemde hoeve. Zij gaven zich zonder een schot te lossen over. Marktberichten. DELFT, 1 December. Ter vette varkens- markt waren heden aangevoerd 109 stuks. Prijs f0.60 a f0.67 per kilo. DELFT, 8 December. Vee. Vette koeien le qual. f225 a 365, dito 2e qual. f150 a 225, kalfkoeien 1 qual. f220 a 350, dito 2e qual. f150 a 220; vaarkoeien le qual. f180 a 275, dito 2e qual. f100 a 180; vette kalveren le qual. f80 a 125, dito 2e qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2e qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren f20 a 25,weilammeren fa.magere varkens f 12 a 36, Biggen f 4.a 12. nuchtere Kalveren f 4.a 82.Paarden f 50a 250.stieren f af Rundvlcesch f 0.96 a 0.88 a 0.80; Vet Kalfs- vlecsch fl.20 a 1.10 a 1.schapenvleesch a c., lamsvleesch a c., alles per kilo. Aanvoer 281 Runderen5 Paarden15 vett« Kalveren123 magere Kalveren116 Schapen of Lammeren, 175 Varkens; 458 Biggen; Geiten of Bokken. Graan. Rogge f tl Tarwe f 12.-« a 12.25, Chevaliergerst f a Zomoo gerst f 12.50 a 13.Haver f 12.a 12.7|£ Paardenboonen faBruine Boon ut f 13.a 15.Duivenboonen f a Groene Erwten f 16.a 19.Mixed Mail 12.25 a 13.per 100 kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f a .-*• Boter f68a]75y-* per x/4 vat van 40K.& Aanvoer 84 achtste en 30 zestiende vateij. wegende samen 1980 kg. WOERDEN, 2 DEC. Kaas. Op do kaasmarkt waren heden 157 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas lste soort f42.a f44.dito 2de soort f'38.50 a f 41.50, dito zwaardere f 43.a f4G.dito rijksmerk f 46, a fper 50 kg. Handel vlug. ZOETERWOUDE, 2 DEC. Eierenveiling. 341 kipeieren f 11.70 il f 11.95, wortelen f3.25 per 100. ADVERTENTIE!!. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Ecbtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuig ik, mede namens mijne kin deren, opre.chten bartelijken dank. C. DE GROOT. Oegstgeest, 3 December 1914. 5902 Tijdelijk Schoolgebouw. Wordt te huur gevraagd een gebouw of woning, bevattende minstens 5 ruime, goed ver lichte lokalen, geschikt om als lijdelijk schoolgebouw te kun nen dienen. Aanbiedingen met vermelding van de huurprijs en aanduiding ligging schriftelijk te richten tot het Bureau van Ge meentewerken. 5858 Voor Haarlem en omstreken het aan gewezen DAGBLAD voor advertentiën. - Vraagt Proefexemplaar. - H. VAN DER WOUDE, deur waarder te Leiden, is voorne mens om op VRIJDAG 4 DECEMBER 1914, v/m tien uur, in het pand Hooi gracht 24, te Leiden wegens opheffing van eene Parfumerie en Eau de Colognefabriek ten gevolge van de ingrijpende tijds omstandigheden, PUBLIEK a CONTANT te verkoopen: Eene groote partij Luxe- en Toiietdoozen gevuld met Odeur, Eau de Cologne, Zeep, Bril lantine voorts: Kistjes met di verse fleschjes Farina Eau de Cologne; verschillende model geslepen en andere flacons met dito, en met Haarwaters, Eau de Quinine Vegetal, Pou- dre de Riz in alle soorten enz. enz. Twee zeer fraaie Kristallen geslepen Toilet stellen. Alles zeer geschikt voor Sint- Nicolaas Cadeaux. 57S2 WARMOND. Speculaas - Boterletters Chocoladeletters (eigen fabr.) Banketharten, Hammen enz. Aanbevelend, 5903 Jac. A. v. d. Vooren. TELEFOON 1215. Aangekregen een groote partij Origineele Riemar Kaars en Carbidlantaarns, Solar- en Milleilampen en een ruime voorraad Banden, Zadels enz., verdere onderdeelen. Eenige Simplèx, Vierkleur en andere Rijwielen ter opruiming. REPERATIE-INRICHTING. VERHUUR-INRICHTING. Eau de Cologne van: Boldoot, Sanders, Johann, Marie Farina, No. 4711, Luxe doozen Zeep. Hoogewoerd 3 TELEF. 899. Haarlemmerstr. 6 TELEF. 788. 5913 zijn het allergoedkoopsté in den Goedkoopen Beddenwinkel op de Haarl.sfraat 239. Wij geven voor Reclame een Pracht Rieten Stoel voor fl.35!! Dan een piekfijnen, zeer mooien Stoel voor fl.75 en iets bijzonders, een pronkstuk in je kamer, voor 12.25. Wij hebben een speciale Afdeeling voor Rieten Stoelen, vandaar de grootste sorteering en die reusachtige goedkoope prijzen. Betaal niet te veel. Alleen naar den Goedkoopen Beddenwinkel, 239, Haarl.str. 239, naast den Kookwinkel van den Heer TIMP. 5916 Eng.-Amerik. Magazijn, 5M4 BREESTRAAT 55, vindt men een ruime sorteeririg Verstelbare Vouw stoelen, Gymnastiek-Ringen, Schommels en Trapezen met verstelbare Touwen, Halters met uitneembare Schijven,.in diverse prijzen. Apparaat voor - Kamergymnastiek met afneembare Kabels. Om terstond in dienst te treden biedt zich aan een R. K. dienstbode, bekend met boeren- en burgerwerk. Fr. Br. Bureel van de Leidsche Cou rant onder No. 5918. Abonneert U op De Leidsche Courant. Groote keuze in alle mogelijke artikelen voor Luxe en Huishoudelijk gebruik. Voorral is onze keuze zeer groot in Lederwaren als Portemonnaies, Sigarenkokers, Portefeuilles, Reis- en Zaknecaissaires enz. enz. Hoewel door den Oorlogstoestand de meeste Artikelen zeer belangrijk in prijzen verhoogd zijn, kunnen wij voorloopig alle artikelen zonder eenige verhooging aanbieden. 6783 NIEUWE RIJN a d VISCHBRUG. HOOGSTRAAT 3 en 4. BEELDEN. SCHILDERIJEN. KRUISMEDAILLONS.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3