ALBERT RIEL Dc Fran9che katholieken en Nederland. De Parijsche correspondent van de „Tijd" schrijft, dat in Frankrijk de oude antipathieën tegen ons land, verdacht van met Duitschland te heulen, nog voorts duren. Nog zeer onlangs publiceerde Mgr. Baudrillart daarover in een bekend ka tholiek tijdschrift een allesbehalve vrien delijke uitdrukking aan het adres van ons land. In het paleis van den kardinaal-aarts bisschop van Parijs, Mgr. Amette, had de correspondent een onderhoud met kanun nik Lefèbre, die zei, dat vooral de Neder- landsche katholieken tegen Frankrijk zijn. Zij zingen het liedje: ,,Arm Frank rijk! goddeloos Frankrijk! anti-clericaal Frankrijk!" en maken geen onderscheid tusschen Frankrijk en de Fransche re geering. Bovendien zijn er thans slechts Franschen, die Frankrijk te verdedigen hebben. ,,Zijn het de Nederlandsche katholieken soms, die ons geholpen hebben in moei lijke tijden? En als ze zich zoo voor de toekomst van Frankrijk interesseerer^ zooals u beweert, zeg hun dan, dat ze gerust kunnen zijn. Wij, Fransche katho lieken, zullen onze plaats onder de zon weten te veroveren. Als de oorlog een maal voorbij is, zult u hier nog vreemde dingen zien. En dat alles zonder de hulp van uw landgenooten!" Typisch. Men schrijft uit Sluiskil (Z.) aan de „Tel." dat aldaar de Hollandsche solda ten jl. Zaterdag met Belgisch geld uitbe taald zijn. Waar bleven de onzen? We lezen in den (a.-r.) „Amsterdammer" het volgende verhaal: „De vorige week bezocht onze Koningin de Oranje-kazerne te 's-Gravenhage, waar juist de troep gereed stond om uit te ruk ken. H. M. sprak de manschappen toe en wees hen op den ernstigen tijd, dien wij beleven, hen bovenal wijzende op God, Die ons volk tot op dit oogenblik voor de el lende van den oorlog bewaard heeft. Daarop vroeg onze Vorstin of er solda ten waren, die eiken dag voor het vader land en voor zichzelf baden. Helaas, nie mand gaf antwoord! Toen kwam de vraag van H. M., wie van de manschappen wilde beloven om dagelijks voor land en volk Gods genade in te roepen. 'Acht, zegge acht soldaten beloofden dit." „De Amsterdammer" knoopt aan dit verhaal eenige woorden van voldoening en dankbaarheid vast, dat onze dierbare Ko ningin Zich voor haar geloof niet schaamt, bijstand en hulp alleen van den Allerhoog ste verwacht, en daarvan openlijk uiting geeft. Wij stemmen hiermede van ganscher harte in, zegt de ,,N. Haarl. Crt.". Maar, zoo vervolgt het blad, wij vragen óók: waar bleven de Roomsche mannen, toen Hare Majesteit ze zoo openlijk tot een belijdenis van hun geloof in God opvor derde? Daar zullen toch onder die troepen jn de Oranjekazerne wel katholieken zijn ge weest? Zwegen ook zij dan? liet menschelijk opzicht, de vrees om zich te „afficheeren", zullen dah óók wel hier toe hebben bijgedragen. Toch valt het ons tegen. Als onze Koningin zoo fier en on omwonden Haar geloof in God belijdt, dan kan en mag een soldaat het óók.... En dan is het plicht van een katholiek sol daat, om daarvan even fier getuigenis te geven! Herziening van het overgangsrecht der Auteurswet 1912. Gisternamiddag te kwart over vier werd* de Staatscommissie ter voorbereiding van de herziening van het overgangsrecht der Auteurswet 1912 door den minister van Justitie, mr, B. Ort, in een der loka len van zijn departement geïnstalleerd. R.-K. Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders. Het Bestuur van den Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders deelt in een adres den Minister van Fi nanciën mede, dat door dezen Bond be sloten is op 15 Sept. een Werkloosheids- fonds op te richten, dat echter valt buiten de regeling welke getroffen is ten aan zien van op 1 Augustus 1914 bestaande .werkloosheidskassen, waardoor verschil^ lende gemeentebesturen zullen weigeren op andere wijze b.v.: door 't geven van een toeslag, zijn poging te steunen en aan te moedigen. Mitsdien verzoeken adressanten den Minister voor hun organisatie, desnoods alleen voor zoover het betreft hun Afdee- lingen in de Bloembollenstreek, eene re geling te willen treffen, waardoor de ge meenten gemakkelijker zouden overgaan het streven der arbeiders, om op eervolle wijze in den zoo plotselingen ontstanen nood te voorzien, te bevorderen en te steunen. Gemengde berichten. Verbrand. Het vijfjarig dochtertje van J. A. te Atten is in aanraking gekomen met de kachel, tengevolge waarvan hare kleertjes vlam vatten. De kleine kreeg zulke brandwonden, dat zij spoedig over leed. Ernstig ongeluk. Maandagavond, circa half zeven, had te Oosterhout een ernstig ongéluk plaats. De landbouwer, tevens caféhouder, Adr. Stadhouders al daar, kwam met paard en kar, in gezel schap van den voerman J. Fens, uit de richting Breda, om huiswaarts te keeren. F. was met zijn paard en kar op eenigen afstand voor St., toen op een vijf minu ten afstand van de woning van St., die aan den Bredaschen weg woont, paard en kar van St. in volle vaart den wagen van F. passeerden. F. vond dit vreemd, te meer daar hij Stadhouders' stem niet vernam. De woning van St. genaderd, ging F. informeeren of St. thuis was. Tot i schrik kreeg hij eej* ontkennend antwoord, waarop hij terugging op den afgelegden weg. Weldra ontmoette hij een militair van den wachtpóst bij het Wil- helminakanaal, die hem meedeelde, dat een man dood op den weg lag met uitpui lende hersens. De ongelukkige was een lijk, zoodat geestelijke, zoowel als genees kundige hulp te laat kwamen. Dat het huisgezin van St. wèl door on gelukken getroffen werd, blijke uit het volgende: Voor pl.m. 2 jaar geleden viel een 14-jarige zoon van St. van dezelfde kar, die hem over 't lichaam ging en doodde; een halfjaar geleden overleed de echtgenoote van St., een betrekkelijk nog jonge vrouw. St, laat een acht-tal kinderen achter. Geen spionnag.e. De Haarlemsche correspondent van het „Vaderland" heeft, naar aanleiding van het gerucht omtrent een onderzoek door de autoriteiten in de villa „Karéol" in Aerdenhout, bij de be woners, inlichtingen omtrent dit bericht ingewonnen. De vrouw van den eigenaar deelde hem mede, dat de geheimzinnige Duitsche architect, die de villa afbouwde na den dood van den Zweedsclien archi tect Lundberg is.... de Hollandsche archi tect Foeke Kuipers. Van een onderzoek door de autoritei ten, van een arrestatie en van een toestel voor draadlooze telegrafie, als waarvan „Panorama" verhaalde, is geen woord waar. In beslag genomen. Men meldt uit Oldenzaal Gistermiddag is door de poli tie alhier aan het station in beslag geno men een partij van 1450 K.G. roomboter, afkomstig van de Coöperatieve Roombo terfabriek „Ons Belang" alhier, welke voor verzending aan het station was af gegeven en niet voorzien was van een vergunning tot uitvoer welke door den burgemeester moet worden verstrekt. Ook paard en wagen, waarmede het ver voer naar het station geschiedde en welke toebehoorden aan den stalhouder Ter Stege, werden in beslag genomen. Kwade droes. Men meldt uit Utrecht, dat er onder de Belgische ge- interneerde paarden de'kwade droes js uitgebroken. Laf. Men meldt uit TielVan de paarden van den heer D. J. de J. te Zoe- len, bij Tiel, zijn eenige dagen geleden op brutale manier de staarten en manen af gesneden. De zaak is in handen der poli tie die vermoedelijk reeds de daders op het spoor is. Logger vermist. De logger Sch. 392 (schipper Joh. Spaans) van de reederij Wouter den Duik Gz. te Scheveningen is nog niet van de laatste haringreis terug gekeerd. Het schip is reeds 8 weken uit. Valsche guldens. Door de politie zijn te Schiedam jn beslag genomen eenige valsche guldens, die daar ter stede in be taling waren gegeven. De munten waren slecht gemaakt en onmiddellijk als valsch te erkennen aan de loodkleur. Ook varen ze te licht, en zacht zoodat ze gemakkelijk met de hand waren te buigen. Zij :ijn ge stempeld met het jaartal 1914. Voorzichtigheid bij het in ontvangst ne men van guldens is dus geraden. „N. Sch. Ct." Ontploffing in een fabriek. Zes per sonen werden gedood en velen gewond bij een ontploffing in een lydietfabriek in een dorp bij Bradford (Engeland). De glazen van alle gebouwen in het dorp werden verbrijzeld. De aardbeving op de Ionische eilanden. Op het eiland Leukas richtte een aard beving vreeselijke verwoestingen aan. De berg Pekulia is ingestort. Over 3 K.M. drong het water in het dal der Kalamitsi en overstroomde een vlakte van 50 hecta ren. Op verscheidene plaatsen van het eiland vormden zich kleine heuvels. 23 personen werden gedood, 50 gewond. In de stad Leukas wordt de schade op een millioen geschat Uit Stad en Omgeving. Witte Brood. Hedenmorgen bij het ontbijt weer witte brood gehad. Het smaakte best, maar het sneed je tarwe kan toch moeilijk gemist worden, nu wij al die weken verplicht zijn geweest tarwebrood te eten. Wij zijn er van overtuigd, dat het tarwebrood ook in normale omstandigheden een blijvende plaats op de ontbijttafel in de meeste huisgezinnen zal houden. Dit laatste be weren wij niet, maar de bakkers zelf. Wij hebben ons tot eenige bakkers gewend om iets te weten te komen omtrent den verkoop van witte brood hedenmorgen. Zij deelden ons mede, dat in de zooge naamde deftige kringen direct om witte-, brood gevraagd was, in de burgerkrin gen half om half, terwijl de volksbakke rijen ook hedenmorgen nog het meest tarwebrood geleverd hadden. Waarom in Leiden wel witte brood mag verkocht worden en waarom in an dere plaatsen nog 14 dagen moet gewacht worden, heeft zijn oorzaak in het feit, dat de circulaire van den minister uit kwam, nadat onze burgemeester het ver bod omtrent het verkoopen enz. van wit tebrood had ingetrokken. De meeste bak kers hadden ook reeds een grootere voor raad ingeslagen en personeel aangeno men, daar de bereiding van witte brood meer werk vereischt dan van tarwebrood. Menigeen zal denken, dat de ingrediën ten overvloedig zijn, nu het verbod is op geheven. Naar men ons mededeelde is dit niet het geval. Men is echter beducht, dat er een te kort aan veevoeder kan kó men. De overheid heeft daarom toege staan wittebrood te bakken en te verkoo pen om de zemelen voor, veevoeder te be houden. Voor de kinderen der vluchtelingen. Men deelt ons mede: Terwijl sedert den 30sten November jl. het onderwijs voor de kinderen van vluchtelingen reeds in dier voege definitief is geregeld, dat twee klassen onderwijs ontvangen In de lokalen der Zitavereeniging, onder leiding der Belgische onderwijzeressen, de dames Van Winckel, en vier klassen in het van de gemeente ten gebruike ontvangen gymnastieklokaal in de Van de Werff- straat, onder leiding van de twee dames Van Hove, van mevrouw Verhulst en de heeren Gemin en Ariën, allen tot het ge ven van onderwijs bevoegd in België, overweegt thans hef comité de mogelijk heid nog een derde gelegenheid in te rich ten, ten einde twee der laatstbedoelde klassen daarheen over te brengen. Daar door zal het mogelijk zijn aan alle kin deren onderwijs te doen geven gedurende twee schooltijden per dag, terwijl thans slechts dit geschiedt in één schooltijd, nl. óf 's morgens óf 's middags. De 184 kinderen die thans onderwijs genieten, behooren nagenoeg allen tot de gezinnen die voor rekening van het Co mité zijn gehuisvest. Er is echter voldoen de gelegenheid om van het onderwijs ook de kinderen te doen genieten die bij par ticuliere personen zijn gehuisvest. Ouders of verzorgers van zoodanige kinderen worden uitgenoodigd zich daartoe desge- wenscht te wenden tot het bureau in Zo- merzorg,_waar alle inlichtingen kunnen worden gegeven. Weldadigheid. Uit Nieuw Schotland is een groote voorraad kleederen en schoeisel ten behoeve der- vluchtelingen ontvangen, welke voorraad een welkome aanvulling vormt van de vele artikelen, die reeds van weldadige stadgenooten werd ontvangen, maar die allengs onvol doende waren gebleken, vooral nu het weder kouder is geworden. Universiteit. Dr. A. D. Fokker, van 's-Gravenhage, benoemd tot privaat-docent in de theoretische'natuurkunde aan de Leidsche Universiteit, heeft hedennamiddag in het klein-auditorium van het Academie gebouw zijn colleges aangevangen met een openbare les over het onderwerp: De mate rie als meetkundige grootheid. Militie. Bij Kon. besluit van 1 dezer is: lo. het Kon. besluit van 27 Nov., voor zoo veel betreft den vaandrig A. A. Schaberg, ingetrokken en buiten werking gesteld, en 2o. benoemd, gerekend van 7 Nov., bij het wapen der infanterie, en wel bij het 4de regiment, tot reserve-tweede-luitenant, de vaandrig A. A. Schaberg, van het korps. Debatingavonden. De debatingavon- den van de „Hanze" zijn gisteravond op een zeer nuttige en aangename wijze be gonnen. De weleerw. pater C. L. Zuid geest hield een mét groote aandacht ge-« volgde rede over het Christus-ideaal. Het leerzame betoog lokte eenige vragen uit en gaf na de officieele sluiting nog aan leiding tot een langdurige gedac\\tenwis- seling tusschen den eerw. spreker en de aanwezigen. De „animo" was er gisterën reeds. Mo ge het zoo blijven. Een mooi doel. Te 's-Gravenhage is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de militairen, die de Kerstdagen op de eenzame wachtposten aan kust en grens doorbrengen een verrassing te be zorgen. Alhier is een subcomité opgericht met hetzelfde doel, waarvan mevr. de Gij- selaar—Viruly het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Maandag zullen eenige jonge dames met inteekenlijsten rondgaan, terwijl er Woensdag een schaalcollecte zal worden gehouden. Mogen den jongen dames,die in prijzens waardige toewijding zich voor dit mooie doel beschikbaar stellen overal een vrien delijke ontvangst en... een flinke gift wor den geschonken. Besmettelijke ziekten. In de week van 25 November tot en met 1 December zijn de volgende gevallen van besmettelijke ziekten ter kennis gekomen van den Cen- tralen gezondheidsraad* in de provincie Zuid-Holland. Te L e i d e n, 1 geval van diphtheritis; teBodegravenl geval van roodvonk; teBoskoop2 gevallen van diphtheritis, te L i s s e 1 geval van typhus of febris typhoidea. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente vergadert op Maandag, den 7den December. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Af- en overschrijving begroo ting dienst 1914. Wijziging Gemeentebe- grooting voor 1915. Verzoek eer ml ontslag c nderwijzer Caspers school Rijpwetering met 1 Januari 1915. Verzoek uitkeering i/è der jaarwedde Hoofd der School Klees, Kaag, gedurende de mobilisatie. Bezoldi ging plaatsvervangend Hoofd der school Zwartelé, Kaag. Gratificatie Hoofd der school Ren, Oudewetering, wegens 25-jar. ambtsvervulling. Verzoek IJsclub Oude- wetering om bijdrage voor kosten sneeuw- opruiming en zandstrooien. Voorziening vacature nachtwaker Rijpwetering. Sup- pletoir kohier hondenbelasting 1914. Sup pletoir kohier hoofdelijken omslag 1914. Militie. De ingeschrevenen der lichting 1915 dezer gemeente .bestemd voor het Ie bat. van het 4e reg. inf.. C. Bakker, H. Dui venvoorden, J. van Gerven en A. van der Meer zijn opgeroepen om op Dinsdag den 15 December a.s. te worden ingelijfd. LEI DSC HEN DAM. Wilhelmina-Ver. De Wilhelmina-Ver- eeniging „Veur—Leidschendam" hield Dinsdagavond in het café „Het Wapen van Veur" hare reeds aangekondigde le denvergadering. De opkomst mocht, in vergelijking met vorige vergaderingen, uit stekend genoemd worden. De notulen der vorige vergadering werden door den secre taris gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Door den penningmeester werd vervolgens verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. De rekening sluit met een voordeelig saldo van ruim f305. Namens de commis sie van onderzoek werd bij monde van den heer Willems rapport uitgebracht aan de vergadering. Spreker deelde mede, dat de rekening door de commissie was nag'ezien gn jn orde bevonden. De voorzitter sprak 'daarna een woord van dank tot den pen ningmeester en sprak de hoop uit den penningmeester nog lang als zoodanig in de vereeniging te mogen behouden. Ver volgens werd door den secretaris voorge lezen het door hem opgemaakt jaarverslag. Met eenige toepasselijke ^oorden bracht de voorzitter ook een woord van dank aan den secretaris. Op voorstel van den heer N. J. Nieuwenbroek werd besloten de perio diek aftredende bestuursleden, de heeren N. Blonk, A. van Oosten, Van Schie en G. van Veen, bij acclamatie te herbenoemen. De heeren Van Veen en Van Schie ver klaarden staande de vergadering hunne herbenoeming te aanvaarden. Vervolgens wordt de vergadering medegedeeld pen voorstel van het bestuur om uit ie kas der vereeniging een bedrag van f 250 be schikbaar te stellen, wanneer zulks noo- dig mocht blijken, ten behoeve van de steuncomité's in de gemeenten Veur en Stompwijk. Nadat het voorstel door den voorzitter uitvoerig is toegelicht en eenige uit de vergadering gestelde vragen heeft beantwoord, wordt besloten overeenkom stig het voorstel van het bestuur. Na behandeling van eenige zaken van huishoudelijken aard sluit de voorzitter de vergadering. R. K. Middenstandsvereeniging. De afd. Leidschendam van de R. K. Midden standsvereeniging „de Hanze" hield Dins dagavond in het café van den heer Heijst alhier, hare reeds aangekondigde leden vergadering. De vergadering was tamelijk goed bezocht, terwijl we onder de aanwezi gen ook opomerkten het bestuur der zuster- afdeeling ZoetermeerZegwaart. De voor zitter heette de aanwezigen, inzonderheid den geestelijk adviseur, en de WelEd. heer Perquin, uit Amsterdam, van harte wel kom en opende daarna de vergadering met den Christelijken groet. Daarna werd door de vergadering uit volle borst, onder bege leiding van piano en viool, het Bondslied gezongen. De notulen der vorige vergade ring werden door den 2en secretaris gele zen en onveranderd goedgekeurd. Vervol gens werd voorgelezen het verslag vaii d> vakteekenschool over den afgeloopen cur sus. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur een schrijven had ontvangen van den WelEerw. heer Van der Wiel, waarin wordt medegedeeld", dat deze door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk adviseur der afdeeling. Spreker feliciteerde de WelEerw. heer kapelaan Van der Wiel met deze benoeming en sprak de hoop uit dat de vereeniging in hem een uitstekenden geestelijken leidsman zou vinden. De WelEerw. heer Van der Wiel dankt den voorzitter voor de tot hem ge sproken woorden bij zijn installatie en geeft de vergadering de overtuiging, dat hij al datgene zal doen, wat in zijn vermo gen ligt om de afdeeling Leidschendam der R. K. Middenstandsvereeniging in groei en bloei te doen toenemen. Vervolgens werden door den geestelijken adviseur met een toepasselijk woord eenige nieuwe leden geïnstalleerd. Daarna werd het woord gegeven aan den WelEd. heer Perquin, die dezen avond zou komen spre ken over Crediet- en Middenstandsactie. Wij hebben meer dan eens te Leiden zelf door een zeer uitvoerig verslag melding van deze rede gemaakt, zoodat wij meenen hiermede te kunnen volstaan. De voorzitter brengt een woord van hulde en dank aan den spreker van dezen avond en spreekt de hoop uit, dat het gesprokene zoowel bij de tegenwoordige als afwezige leden der vereeniging het noodige effect moge sorteeren. Daarna sloot de voorzitter met den gebruikelijken Christelijken groet de vergadering. VOORHOUT. Gemeenteraad. Vergadering van hedenmorgen. Aanwe zig alle leden. Voorzitter de heer J. G. M. v. Griethuy- zen, burgemeester. De notulen der beide vorige vergaderin gen worden door den secretaris voorgele zen en na een opmerking van den heer v. d. Laan goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat inge komen is een goedkeuring van Ged. Sta ten inzake genomen raadsbesluit aangaan de comptabiliteit. Aan de orde komt verbetering van den weg van Voorhout naar Rijnsburg. Ue Voorzitter zegt, dat B. en W.. r.aar aanleiding van een genomen raadsbesluit een berekening hebben gema-iu. Dez^j be rekening is globaal genomen, het kan me de en tegenvallen. De kosten zijn beraamd op f 2000. B. en W. stellen voor daarvoor 'n leening aan te gaan, af te lossen in 15 ja- hen tegen een rente van niet hooger den 5 B. en W. hebben zich ook gewend tot de Aangelanden en den A. N. W. B. Van dezen laatsten bond is nog geen antwoord ontvangen. Het antwoord van de Aange landen is niet bemoedigend. Zij antwoor den, dat iedere gemeente maar voor haar eigen weg moet zorgen. Verder zal het ma- teriaaal zoo spoedig mogelijk aangeschaft worden maar eerst dan met het werk aan gevangen worden, wanneer de werkeloos heid dringt. De heer C o 1 ij n vraagt of f 2000 wel voldoende zullen zijn. De heer v. d. Laan vraagt of de ver betering van den weg in eigen beheer zal ge nomen worden of aanbesteed zal worden, en vraagt of het niet mogelijk is ook een fietspad te maken, daar wij dan zeker op subsidie van den A. N. W. B. kunnen reke nen. - De Voorzitter zegt, dat wanneer de middenweg verhard wordt, dus de rijweg, waarschijnlijk f'2000 voldoende zullen zijn. Verder zal de verbetering van den weg in eigen beheer uitgevoerd worden, daar bij aanneming de uitvoerder met zijn volk komt. Het idee van werkverschaffing komt dus in het gedrang. Het aanleggen van een fietspad is te kostbaar. De heer v. R ij n is ook tegen het aanleg gen van een fietspad, daar het al geld ge noeg kost. De heer v. d. Laan zegt, dat het hem genoegen doet, dat het werk niet publiek aanbesteed wordt» Ingezonden twededeeiingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. (Terwijl de vroede vaderen in alle ernst discussieerden, werden zij er even aan herinnerd, dat het de St. Nicolaasweek is. Statig kwam de vrouwelijke concierge bin nen met een blad beladen met letteremd- jes en kopjes geurige mokka. De vroede vaderen hebben gesmuld en de verslagge vers mochten Het voorstel van B. en VV. wordt ten slotte., met algemeene stemmen aangeno men. De begrooting 1915 werd gewijzigd naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten en vastgesteld in inkomsten en uit gaven op 15824.26. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Naar men ons mededeelde, wacht de verslaggevers een St. Nicolaassurprise, Men zegt een tafel om verslag te schrijven. WARMOND. Geslaagd. Geslaagd is als leeraar voor piano aan het Conservatorium te 's-Gravenhage, de heer Piet Zwetsloot, al hier. ZOETERWOUDE, (Hooge Rijndijk). De propagandaclub „De Jonge Garde" Zoeterwoude (Hooge Rijndijk) hield zija vergadering gisteravond in het Patronaats gebouw. De Voorzitter, de heer A. Vlas veld, opende de vergadering met den Christelijken groet, heette allen weikom en gaf het woord aan den heer Engels van Leiden. Als onderwerp van zijn lezing had de heer Engels gekozen de algemeene politie ke omstandigheden in verband met den oorlog, en de oorzaken van dien oorlog. Men leeft in een politieken toestand, die voor alle partijen zoo goed als stil staat, de noodtoestand als gevolg van den oor log. Sommigen zijn van mening, dat de oorlog van Oostenrijk en Servië tengevol ge van den Vorstenmoord de oorzaak is van den tegenwoordigen toestand. Volgens de meening van den spreker heeft deze ech ter veel dieperen grond. Deze oorlog is een economische oorlog. Engeland sloot een verbond met Rusland om de wereldmacht te behouden. Doch Duitschland heeft zich na den oorlog van '70 zoo geweldig ontwik keld, dat het Engeland overvleugelde, de Duitsche industrie beheerschte de wereld markt. Die ontwikkeling van Duitschland 1 heeft geleid tot vijandschap met Engeland Spr. toont aan de vooruitgang van Duitsch- land's bevolking, die in 40 jaren is geste gen van 36 op 38 millioen, en schetst Duitschland als voorbeeld van sociale wet geving. Zijn streng militairisme heeft ook geleid tot den oorlog van thans. Den oorlog laat God toe. Wie weet, of er geen toestand geschapen wordt, die de menschen uit de groote zedeloosheid van thans weer leert opzien tot God; waarin men weer tot het Katholiek bewust zijn komt, dat allengs, in Frankrijk b. v. verlo ren geraakt scheen. De moderne oorlog van thans met de vreeselijke machinale moord-tuigen die honderdduizenden den dood doen ingaan, kan tot niets anders leiden dan tot grooten afkeer van den oorlog bij alle volkeren. Bidden wij. den goeden God, dat wij be vrijd- mogen blijven van den oorlog, dan gaan wij in Nederland een schoone toe komst te gemoed, als wij ons in deze tijden meerdere ontwikkeling eigen maken. Een daverend applaus beloonde* den spreker. De Voorzitter bedankte namens allen voor de schoone lezing, hopende, dat ie gesprokene woorden nut mogen stich ten.. De heer J. Stadhouder stelde nog een vraag over de groote geldleening met ver goeding van 5 pCt., over de billijkheid daarvan welke vraag door den heer En gels werd Beantwoord. 3 Vóór de verkiezing van twee bestuursle den vroeg de heer Jac. v. Leeuwen Jz., voorzitter der R.-K. Kiesvereeniging het woord, en drukte de „Jonge Garde"-leden op het gemoed om toch flinke degelijke jongelui te kiezen. Gekozen werden J. van Diemen en P. Hoppenbrouwer. Daarna bracht de voorzitter dank aan de aanwe zigen voor hun opkomst en sloot de verga dering met den Christelijken groet. ZOETERWOUDE. Laag water. De scheepvaart ondervindt de laatste dagen veel last van het lage water De stand was hedenmorgen zeld zaam laag: 0.80 M. - N.A.P. Gistermiddag lag een schuit op de ondiepe plaatsen van het Watertje telkens vast en moest er met een lier worden overgebracht. Toch geen wittebrood. Gisteren is door den Burgemeester het verbod tot het bak ken van wittebrood opgeheven, waarbij de prijs van het wittebrood is vastgesteld op 8V6 cent. Nu hebben de bakkers vanmor gen geweigerd bloembrood te bakken, om dat zij den bovengenoemden prijs te laag achten. Aanbestedingen. Leiden. Bij de heden door clen heer architect ~W. C. Mulder, namens de Com missie van beheer over de Kweekschool voor Zeevaart gehouden aanbesteding van „het bouwen van een exercitiegebouw met Cantine, enz., en een leerschool met gymnastieklokaal, enz., op het terreinj der Kweekschool", waren ingekomen 7 I inschrijvingen, t. w. van: P. J. Chris- tiaanse, Oegstgeest, f 84UOO; H. Is. Sloois,

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2