1 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. In 's levens maalstroom. 6e JAARGANG. Ne. 1564 9e £<2icbelve©oii4cmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering m het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze igenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2l/° cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG DECEMBER. I9I4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Vroolijkheids-belasting. De door B. en W. van Den Haag voor gestelde belasting op de publieke verma kelijkheden zou wel eens gevaar kunnen loepen. De ondernemers van bioscopen, theaters enz. maken er natuurlijk oppositie tegen, wat te verwachten was en ons ook niet zou ïcrontrusten. Maar hun bezwaren vinden ook weerklank in de pers. Zoo vestigt het H b 1 d. in zijn Haagsche Kroniek de aandacht op«huisvaders die met eenige" leden van hun gezin een goede too- neelvoorstelling of muziekuitvoering wil len bezoeken, en vraagt dan: „Meent men dat jlie, in dezen tijd waarin zij elk dub beltje driemaal omdraaien vóór ze 't uit geven, geen verschil zullen vinden tusschen een uitgaaf van, zeg f 5 (plus vaak auteurs percenten!) of van f 5.50?" Nu, wij zouden antwoorden: als zoo'n huisvader zoo onverstandig is, dat hij vijf pop voor een paar uur ontspanning neer- lelt, laat hem dan die paar kwartjes ook maar betalen. De man deed waarachtig beier een gezellig avondje in zijn gezin aan te leggen. Dat is goedkooper en min stens even prettig. Het uitgaan moet maar jrachten op betere tijden. Een schijnbaar beter argument is, dat de Haagsche schatkist geen versterking aoortig heeft, wijl de begrooting er een batig saldo heeft van een half millioen. 'I Is prachtig. Maar laat men dan met een- Klfde bedrag als het vroolijkheidsgeld op levert, b.v. den gasprijs verminderen, dan kunnen ook degenen, die hun genoegen thuis zoeken, er wat vroolijkheid van hebben. We hopen, dat de nieuwe belasting dcor den Raad zal worden goedgekeurd en.... dat andere Gemeenteraden die vermake lijkheidsbron ook gauw zullen aanboren. Er moge slechts een dun straaltje uit op spuiten, de bron is onuitputtelijk. Duit9chers schijnen op bet Wes telijk Oorlogsterrein eenigen -tegenslag te hebben. Zeebrugge opnieuw be- schoten. Overigens weinig nieuws uit Frankrijk en België. Koning George un Engeland heeft zich naar het hoofd- kwartier der Engelsche troepen in Frank rijk begeven. De Duitsche legatie te 's Gravenhage spreekt de Russische overwinningsberichten uit Polen tegen. - De berichten van het Oostelijk Oor logsterrein, Galicië en Polen, zeggen ons heden niets.... De Duitschers in Frankrijk en België. Berichten in Engelsche bladen dus met voorzichtigheid te aanvaarden spreken van het bezetten van ingegraven stellingen door de bondgenooten. Deze ver overde stellingen worden als krachtige verdedigingswerken aangeduid, terwijl verder wordt medegedeeld, dat de Duit schers veel zware kanonnen uit Dixmui- den hebben weggehaald. Hevige verliezen zouden de Duitschers genoodzaakt hebben tot de ontruiming van verschillende pun ten te besluiten. Deze berichten winnen in waarschijn lijkheid doordat zij in hoofdzaak overeen stemmen met wat in soberder bewoordin gen in het Fransche communiqué van gis terennamiddag wordt gezegd. Daarin toch wordt medegedeeld, dat de infanterie der Bondgenooten verschillende steunpunten der Duitschers ten N. en ten Z. van Ype- ren heeft genomen. Ook ten O. en Z.O. van. Yperen is een voordeel behaald, dat van belang is. Er ligt daar een groot bosch, ongeveer 8 K.M. lang en 3 K.M. breed. Het was door de Duitschers bezet, en had als punt van re traite, na een uitval op de stellingen der Bondgenooten, groote waarde voor hen. Na een hevigen strijd is dat bosch nu door de Engelschen genomen en bezet. De ar tillerie der Bondgenooten bereidde de on derneming voor door een hevige kanon- nade, waarop infanterie- en cavalerie- aanvallen volgden. De verliezen worden aan beide kanten verschrikkelijk genoemd. Zij hadden tot resultaat, dat de Duitschers het bosch moesten ontruimen. Dixmuiden blijft intusschen naar het schijht nog steeds jn hun handen. Van de werkzaamheden der pontonnier en genie-afdeelingen in het Yser-gebied vernemen wij verder niets. Ook bij Nieuw- poort heerscht kalmte. Aan de zijde der Bondgenooten leidt men daaruit echter nog volstrekt niet af, dat zij zijn opgege ven; want het aanbrengen van versterkin gen voor Duinkerken en Galais wordt- voortgezet. De bijzondere verslaggever van het „Hbld." te Sluis seinde gisteren: Hedenmiddag te ongeveer 3 uur inist. l -iflflrIftfcn* mijn lUeiamig m tseiglë te vra gen, klonken plotseling eenige kanonscho ten. Fluks beklom ik den toren te St. An na Termuiden. Het bleek daar, dat de schoten kwamen uit de richting Heyst. Nog drie malen werd het vuren herhaald. De oude toren te St. Anna Termuiden daver de op zijn grondvesten. Vermoedelijk werd er weer op de haven van Zeebrugge ge schoten. De Russen. De gegevens over de gebeurtenissen op het Oostelijk oorlogstooneel zijn weinig positief, spreken elkander tegen, en zwij gen over veel, wat we graag zouden-willen weten. In het. communiqué van de Duitsche le gatie te 's-Gravenhage wordt met ernst ge waarschuwd, geloof te hechten aan be richten over een groote Russische overwin ning in Polen. Het zal dus voorzichtig zijn, nadere be richten af te wachten. Duitschland en Turkije. De overplaatsing van generaal Von der Goltz-pasja naar Konstantinopel wordt door de Duitsche bladen begroet met hoogc in- zending een nieuw bewijs ervoor, dat men in de toonaangevende Duitsche kringen aan de militaire actie van Turkije groote waar de hecht. De „Vossische Zeitung" merkt op, dat door de benoeming van Von der Goltz tot militair vertrouwensman van den Keizer in het hoofdkwartier van den Sultan, de tegenwoordige verhouding tusschen het Duitsche Rijk en het daarmede verbonden Turkije op bijzondere wijze aan bet licht tre-edt. De voorname rol, die Von der Goltz reeds jaren geleden te Konstantinopel speel de, en die hem den eerétitel van „hervor mer van het Turksche leger" bezorgde, ma ken hem tot den meest geschikten man voor het bekleeden van deze plaats. De „Lokal Anzeiger" laat zich in onge veer in denzelfden geest uit en eindigt met op te merken, dat ook Oostenrijk zich op soortgelijke wijze in Turkije zou kunnen doen vertegenwoordigen. De „hervormer van het Turksche leger" heeft, zooals men weet, in de jongste twee Balkan-oorlogen van zijn leerlingen weinig voldoening beleefd. Daarmede is toen in het buitenland niet weinig den draak ge stoken. Voor den veldmaarschalk is het te hopen dat de Turken ditmaal hun man den Rus beter staan. Ook het prestige van Enver bey is ermede gemoeid. Verschillende Oorlogs berichten. Het vergaan van de „Malachite". Te Bordeaux verschijnende bladen melden over het stoomschip Malachite, dat door een Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht de volgende bijzonderheden: Het was Maan dag tegen 4 uur 's middags. De zee was rustig, het weer eenigszins mistig. Op eens zag de kapitein der Malachite (van de Cu- nardlijn) die uit Liverpool naar Havre voer, op 4 mijlen van de kust op geringen af- Duitsche oorlogsvlag heschen. De commandant riep hem toe dat hij het schip in den grond "moest boren en ried hem, dat de bemanning dit zoo snel moge lijk zou verlaten. Hij liet hem daartoe 10 minuten tijd. Natuurlijk bleef mij en mijn bemanning niets over dan te gehoorzamen, meende de kapitein. Toen wij juist bezig waren in onze booten uit alle maclit te roeien naar de haven van Havre konden wij, zien hoe de duikboot ons schip, dat daar bij vuur vatte met tien schoten bombar deerde, waarop de Duitsche onderzeescha boot onderdook en verdween. Wij bereikten om 9 uur 's avonds Havie en brachten aan de overheid onmiddellijk rapport uit. Deze was, gealarmeerd door de kanonschoten welke zij had gehoord, reeds ingelicht over de aanwezigheid van het brandende schip. Onmiddellijk was beslo- ten de haven te sluiten voor alle vertrekken de schepen. Te middernacht brandde de Malachite noe steeds. Tal van Fransche torpedo booten beproefden dadelijk de verdwenen Duitsche duikboot te vervolgen. Koning George naar het front. Naar officieel wordt bekend gemaakt, is Koning George gisterenavond over Frankrijk ge reisd, om een bezoek te brengen aan het hoofdkwartier der Engelsche expeditie troepen, Oostenrijkers en Serviërs. Officieel wordt van het Zuidelijke oorlogstooneel uit Weenen gemeld: Bij de onophoudelijke ge vechten, die gisteren plaats hadden, werd het hardnekkig verdedigde Soevobor, het knooppunt van den weg van Valjevo naar Cacah, na hevigen strijd stormenderhand genomen. Het 70e bataljon muntte hierbij bijzonder uit; ook het 16e regiment en het 23e landweerregiment hebben rich in do laatste dagen opnieuw onderscheiden. Gis teren zijn 1254 vijanden krijgsgevangen ge maakt en werden 14 mitrailleurs veroverd, terwijl in Oezicee veel wapenen en munitie werden aangetroffen. Het St. Nicolaas-schip. De „Jason" het Amerikaansche St. Nicolaas-schip, met warme kleeren en speelgoederen, welke de Amerikaansche kinderen, voor de kinderen der oorlogvoerende landen hebben bijeen gebracht, is gisteren van Plymouth, waar het een gedeelte der geschenken heeft ge lost, naar Marseille vertrokken om de Fransche soldaten-kinderen te bedenken. De gouverneur van Brussel. De corres pondent van de „Kölnisclie Zeitung te Brus sel verneemt uit goede bron, olijkens een particulier telegram aan de „N. R. Crt.", dat generaal Luettwitz, gouverneur van Brussel eerlang zijn post zal verlaten en een aanstelling bij het leger te velde zal krijgen. Aardbeving in Griekenland. Gisteren is een sterke aardbeving in West-Griekenland en de Servische eilanden waargenomen. Het centrum lag tusschen Leukas en Corfoe. Op Leukas zijn ver scheidene huizen ingestort en werden 3 personen gedood. De schade is aanzienlijk. Financieele moeilijkheden. De U. S. Metal Products Cy. te Massachu- setts. een maatschannii w< gediend om in staat van laimsi klaard te worden. Nederland en de Oorlog. Boteren Kaas. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: Gelet op het Kon. besl. van 29 October 1914 (Staatsblad no. 510) en op de beschik kingen van zijn ambtsvoorganger, d.d. 29 October 1914, Directie van den Landbouw, no. 3326, 6de Afdeeling, en 14 Nov. 1914, no. 8887, Rijks- en Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter; Heeft goedgevonden: den maximum-boterprijs voor binnen- landsch verbruik voor den verkoop en gros gedurende de maand Dec. 1914 te be palen op f 1.55 per K.G. bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking-in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per K.G. Bij verpakking in eiken fust van 2U K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd wor den met 5 cents per K.G. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending. De detailprijs van boter wordt per K.G. in maximum bepaald op f 1.75. Voor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan in over leg met het Rijks-Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter, 42a, Buitenhof, 's-Gravenhage. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gelet op het Kon. besl. van 29 October 1914 (Staatsblad no. 508) en op de beschik king van zijn ambtsvoorganger van 14 Nov.. 1914, Directie van den Landbouw, lit. A., Alg. Dienst; Heeft goedgevonden: den maximum-kaasprijs voor binncn- landsch verbruik gedurende de maand De cember 1914 te bepalen: A. voor den verkoop en gros. voor volvette jonge Goudsche kaas f35 per 50 K.G.; voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk f 37 per 50 K.G.; voor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas f45 per 50 K.G.; voor volvette Edammer Mei-kaas 40)*) f 40 per 50 K.G.; voor jon ge Edammer kaas 40)*) f 35 per 50 K. G. voor Goudsche kaas 40)*) f33 per 50 K.G.; voor Edammer cn Goudsche kaas 20)*) f 23 per 50 K.G.; voor magere Edam mer en Goudsche kaas f 15 per 50 K.G.voor. Friesche nagelkaas f 18 per 50 K.G.; voor Leidsche en Delftsche komijnekaas f 40 per 50 K.G. B. Voor den verkoop en détail: voor volvette jonge Goudsche kaas f 1. per K.G.; voor volvette jonge Goudsche kaas met Rijksmerk f 1.05 per K.G.; voor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas f 1.20 per K.G.; voor Edammer Mei-aaas 40)*) f 1.10 per K.G.; voor jonge Edammer kaa3 40)*) f 1.— per K.G.voor Goudsche kaas 40)») r iiy, nrj-K f-,Vfll.xl'ijl'irnrnp'' f'n Goudsche 1'n VI n"r K.G.; voor Friesche nagelkaas f 0,55 por K.G.; voor Leidsche en Delflsche komijnekaas f 1-10 per K.G. Hierbij wordt onder kaas, gemerkt +10 30 of +20, kaas verstaan, die «spectie- velijk 40 pCt, of meer, 30 pCt. of meer n o t e r-p r ij z e n. In een Zaterdagavond te Doctinchem ge houden vergadering van directeuren en besturen van zuivelfabrieken in "n derschen Achterhoek i%b^1?'e"ec"NtfvCr. tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel te zenden, met verzoek den maximumprijs van boter ad o P te verhoogen, aangezien deze Iprijs n v<ir houding tot de voederpr.jzen veel te laags hiitrevolg het productievermogen steik Z verminderen. Vertegenwoordigd waren de fabrieken te Didam, Angeilo, Be<V>, Steenderen, Ambt-Doetinchein, Varssevcld. Azewijn! Wehl, Silvolde en Gendnngen. Paaschbrooden. Door bemiddeling van de Ncderhmdsche regeering is gezorgd, dat het noodige meel beschikbaar is, om de Israel, paaschbroo den hier te lande voor het aanstaande Paaschfeest te kunnen hakken. Thans is reeds daarmede begonnen. FEUILLETON. (Het auteursrecht van deze vertaling ia voorbehouden). 85) Het adres van Rose? vroeg hij aan juffrouw Hermine, zijn hand met cenig gezag op die van de zieke leggende en haar daarbij scherp aanziende. Rose? zeide zij, moeite doende haar gedachten te ordenen.... Rose Picard.... Departement du Nor d.... Haar oogen dwaalden hier en daar en daarna sloot zij ze, haar zinloos gepraat voortzettend. De dokter haalde de schouders op. Wat hebt gij vanaf dezen morgen ge daan? vroeg hij Marcelle. Is er niemand geweest? -- Niemand? Hebt gij den dag zonder hulp door gebracht? Ik ben de keukenmeid van mevrouw Breault wezen zoeken, maar zij was niet thuis. Toen ben ik naar u gegaan. De oude dokter schudde met het hoofd en zag het kind vol medelijden aan. Gij kunt inderdaad zeggen, sprak hij deelnemend, dat het leven u zwaar en ruw beproeft. Hoor eens, gij zijt toch niet bang, nietwaar? Wat er ook gebeure. Het meisje zag hem met haar diepe, oogen, die nu in plaats van vrees schier Vertwijfeling aanduidden, aan, maar zeide niets. Ik zal u iemand zenden. Zult gij doen wat men u zegt en gehoorzaam zijn? En zult gij u geen noodelooze moeite geven. Dat is dus afgesproken. Zet nu de lamp eens hier, dan ga ik brieven schrijven. Marcelle plaatste de lamp op het bureau. Hij schreef twee brieven, die hij verzegel de, en daarna een recept, dat hij in do hand hield. Gij zult immers niet bang wezen, her haalde hij, zachtkens de hand leggend op het hoofd van de kleine, dat hij achterover hield, om haar goed in 't gelaat te zien. Gaat zij dan sterven? vroeg het kleine kind met een zoo treurige stem, dat hij er ten diepste door geroerd werd. Ik hoop het niet, zeide hij, echter zon der overtuiging. Ik heb aan de bloedver wanten van onze vriendin geschreven; zij zullen stellig overmorgen hier zijn, want zij wonen niet zoo ver.... Gij zult immers lief jegens hen zijn?... Ik kom nog voor den nacht terug. Hij ging heen en deed de trap onder zijn zware schreden kraken. Toen het schelle tje van het hek zijn vertrek had aangekon digd, rilde Marcelle over haar gehecle we zen. Zij was alleen, meer alleen dan ooit. Lieve Hemel, wat was het huis groot en stil. HOOFDSTUK XXV. Terug in t' vaderland. Op dezen zelfden avond zette Simon Montfort weder den voet aan wal in zijn geboorteland, na negen jaren van afwezig heid. Hij was nu in het bezit van een klein fortuin en van de belofte eenig ambt te zullen krijgen; een en ander kon hem een aangenaam, zij het niet weelderig, bestaan verschaffen. Hij kwam terug, wijl hij het eenzaam rondzwerven in den vreemde moede was en hij naar zijn geboortegrond terugver langde. Toen de eerste smart over zijn verlaten heid voorbij was, had hij zich tegen de droefheid, tegen zijn verontwaardiging ingezet. Hij had met verbitterden ijver ge werkt, zich er van overtuigd houdend, dat hij er wel eens in zou slagen zijn on trouwe vrouw terug te vinden, de vrouw, hem had verlaten bij zijn vrijwillige ballingschap, alleen ingegaan om harent wille, om haar een beter bestaan te ver schaffen. Waarom had hij geld voor zich- zelven noodig? Hij had zijn bestaan wel overal kunnen vinden. Het was louter vooi haar, de ondankbare, dat hij was vertrok ken, dat hij zich zekere- dienstbaarheid had laten welgevallen. Maar Simon behoorde niet tot hen, die de gedachte aan wraak vergeten. Hij had zich vast voorgenomen, zich eens, waai? dan ook, aan zijn vrouw in al zijn verbit tering te toonen, haar met zijn verachting te overladen en haar het kind te ontnemen. Het kind behoorde hem; de wet gaf het hem, hij zou het haar ontnemen. Dat zou de straf wezen voor die ontaarde echtge*- noote, die den vader alle smarten en te genspoeden had gelaten, en hem beroofd had van zijn eenige vreugde. Zich weder op Franschen bodem bevin dende, gevoelde Simon Montfort al deze gedachten met vernieuwde verontwaardi ging bij zich opkomen. De stad H&vre, waar hij in den nacht van zijn vertrek zoo wanhopig had rondgeloopen, bevatte geen huis, geen lantaarn, waardoor hij niet minuut voor minuut aan zijn wreede marteling herinnerd werd. Hij was er den man niet naar, zijn slechte gedachten te vlieden; hij had nooit kwaad gedaan, maar vreesde toch, helaas, zijn gevoelens van haat niet; haten was hem ecliter voldoende, daarin_vond hij be vrediging. Hij zou zijn vrouw nog niet met den vinger aanraken, veel minder haai voor het gerecht dagen, maar nu hij in deze duistere, mistige straten, de voor hem alleen zichtbare sporen terugvond van de vertwijfeling, dertien uren lang verduurd, overdacht hij zijn geleden smarten met een zekere woeste, wreede vreugde. Zijn beenen, ontwend aan het loopen door den langen overtocht, waren eerder moede hem te dragen, dan 't zijn geest ver- moeidej die droeve bladzijde van zijn be staan te herlezen. In een nauwe, morsige straat, waar van verschillende kanten losse matrozenliedjes verward door elkander klonken, stiet hij de deur van een herberg open, een der vele, waar hij negen jaar geleden naar vrouw en kind gezocht had. Simon herkende alles, het uithangbord en de deur, de grove porceleinen koppen, aan rijen geschaard op het buffet. 't Was dezelfde herberg, maar deze haa echter eenige verbeteringen ondergaan; de muren, die eertijds slechts gepleisterd wa ren en door den tijd vochtig en smerig wa- ïen geworden, waren door een zorgvuldig eigenaar van boven tot beneden en in alle richtingen beplakt met couranten van al lerlei tijdstippen, couranten, die door de bezoekers gedurende een geruimen tijd ge spaard waren. De voornaamste zaal werd verlicht dooi twee gaspitten; in het naburige vertrek, •eneens behangen met oude couranten, ,.as de oude walmende petroleumlamp ver vangen door een van nieuwer en fraaiei mMontfórt trad in het zijvertrek. Hij waa vermoeid van het wandelen, vermoeid ook. van het denken misschien. Hij zette zich op een der rieten stoelen neder, terwijl men hem de kop koffie leverde, die hij be» steld had en leunde op de ellebogen als een man, die de last des levens zwaar op zijn schouders voelt drukken. Na een oogexiblik te hebber, gezeten, dreef de ongedurigheid van zijn geest hem er toe, verdere overpeinzingen te ontvlie den; hij stond op en deed eenigc passen door de enge ruimte. De op den muur geplakte couranten ken zijn aandacht en bij vermaakte er zich mede de grillige tcekeningon te beschou wen, welke de door elkaar geplakte adver tentiekolommen vormden. Van uit de verte geen woord kunnend® ontcijferen, nam hij de lamp cn naderde de wand. Hij vond er een pagina, die zoo geplakt was, dat men ze kon lezen; andere bezoe kers, wien het wachten verveelde, hadden blijkbaar ook daarmede eenige afleiding gezocht, want men zag de sporen van vin gers, die de regels van het „Gemengd Nieuws" volgden. Het „Gemengd Nieuws" is altijd interes sant, al is het ook oud; 't is een verzame ling van meer of minder authentieke anec- doten, welke de journalistiek dagelijks aau het lezend publiek voorzet. Met de lamp in de hand begon Sirnon boven aan de kolom. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1