De minister van binnenlandsche zaken meent, dat het met een gezonde opvatting van de bedoeling van Grond- en Kieswet geving strookt de gevolgen van dergelijke abnormale toestanden door bijzondere middelen af te wenden. Dit kan geschie den in dezen vorm, dat een speciale wet in zooverre met afwijking van art. 34 der Kieswet; de geldende kiezerslijst in 'stede van voor één jaar, voor twee jaar van kracht verklaard. K Zij, die om redenen buiten den huidigen toestand gelegen, de vereischten voor de kiesbevoegdheid verliezen, worden niet gehandhaafd, terwijl de namen van hen, die nog niet op de bestaandelijst voorko men, doch in 1915 aan de vereischten voor kiesbevoegdheid blijken te voldoen, aan de lijst worden toegevoegd. Werkloosheid in de confec- tiebedrijven. In de Zaterdag gehouden vergadering van afgevaardigden van de Kamers van Arbeid in de confectiebedrijven te Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is besloten, met het oog op de nog grootere werkloosheid, welke voor het kleermakers- bedrijf tè verwachten is, bij de regeering er op aan te dringen, de militaire klee- dinsgtukken in nog grootere hoeveelheden te laten vervaardigen als tot heden hei geval is en te adviseeren, indien mogelijk, de hiervoor betaalde loonen te doen ver- hoogen. Voorts werd besloten, bij de gemeente besturen er op aan te dringen, ter bestrij* ding van de werkloosheid, een som ter beschikking te stellen tot het vervaardigen van kleedingstukken voor mannen en vrouwen. De vervaardigde kleedingstuk ken zouden dan ter beschikking kunnen worden gesteld van de steuncomité's om aan de behoeftigen te worden uitgereikt. Te Amsterdam wordt deze maatregel reeds toegepast. Een gezant die niets zeggen mag. Dé heer dr. H. van Dijke, gezant der Ver. Staten van N.-Amerika in Nederland, is niet de Rotterdam" te New-York aange komen en werd natuurlijk onmiddellijk geïnterviewd. Een der vragen die men hem, volgens de „Times", stelde was of het waar is dat Nederland en de Vereenigde Staten geza menlijk in het belang van den vrede in Europa handelend zullen optreden? De gezant antwoordde dat hem uitdruk kelijk was gelast over dat onderwerp niets te zeggen. Verhooging van broodprijzen. De Nederlandsche Vereeniging van han delaren in buitenlandsch meel heeft een adres tot den Minister "Van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin zij protes teert tegen de in het vooruitzicht gestelde verhooging van brood- en meelpriizen nnt 1 December. Vluchtelingen. In Amsterdam wordt Vandaag een speldje te koop aangeboden ten bate van dc Belgische vluchtelingen. Op dit speld je is een gravure aangeBracht, voorstellen de een vluchtende vrouw met een kind op den arm, een kind aan de hand. De Kamerzetel voor Amsterdam IX. Het officieele. orgaan van den Vrijz.- dem. Bond meldt, dat de vrijzinnige j ar- tijen in Amsterdam zeer spoedig na de verkiezing van den heer Vliegen tot wet houder van Amsterdam, een brief van de afdeeling Amsterdam IX der S. D. A. P. hebben ontvangen, met de vraag," of zij be reid waren, om, indien het bestuur der S. I). A. P. besloot, dat de heer Vliegen als Kamerlid zou moeten aftreden, de ver kiezing bij enkele candidaatstelling te doen afloopen. Een zelfde brief was, zoo werd medegedeeld, gezonden aan alle se- rieuse kiesvereenigingen in Amsterdam. De concentratie-partijen hebben daarop in een gezamenlijk schrijven geantwoord, dat zoolang de politieke wapenstilstand duurde, natuurlijk de S. D. A. P. absoluut niet anders behandeld zou worden dan andere partijen, maar dat het in het alge meen niet wenschelijk gevonden werd, de ze extra-parlementaire extra „Godsvrede" verkiezingen onnoodig met nog één te ver meerderen. Van concentratie-zijde toch meende men, dat op dit oogenblik het Kamerlidmaat schap van den heer Vliegen niet zoo enorm veel tijd behoefde te kosten; zeer lang durige zittingen werden niet gehouden, partijstemmingen kwamen niet voor. Was de vacature ontstaan door sterfge val, de zaak zou natuurlijk anders hebben gestaan; maar thans meende de Amster- damsche concentratie-commissie, dat een nader overleg nog wel mogelijk zou zijn. Daarom berichtte zij aan den secretaris der afdeeling Amsterdam IX, dat zij, in dien het bestuur der S. D. A. P. per sé van oordeel was, dat óók onder de tegenwoor dige omstandigheden, het tijdelijk samen gaan van wethouderschap van een groote gemeente en lidmaatschap der Tweede Ka mér niet wenschelijk is, de concentratie tot nader overleg bereid was. Het partijbestuur der S. TT. A. P. heeft op advies van het bestuur van de afdeeling Amsterdam IX, dat antwoord onbevredi gend genoemd. Immoraliteit fn 't woord. Wij lezen in „De Standaard": Een nobel jong man, zelf onderofficier, klaagt ons zeer ernstig over de immorali teit in het woord, waarop hij bij zijn col lega's vaak stuit? V Hij wil niet overdrijven, maar schrijft toch: ,2 „Omdat ze weten, dat ik streef naar reiner leven ook op seksueel gebied, en ze daaróm 't laïtd aan me hebben, worat ekspres telkens als ik in de budrt kom van 'n gfóepjé sergeqhts, een gemene mop ge tapt. Onlóngs hgorde ik een gemeniteit aan, 'n conibinatife Ya^ï godslastering en smgérléppej-ij, zo intens, dat ik er'niet méér daB durf denken. De enkele schuch tere en wèloverlegde poging te protestee ren, is me zóó bekomen, dat ik 't niet voor de tweede maal zal pogen. Slechts ga ik weg, als ik 't niejt uithouden kan. Liefst zonder opzien te baren. Omdat, als ik 't ostentatief doe, er weer opnieuw zooveel liederliks wordt uitgebraakt. Als men nu toevallig een christen-officier heeft, kar4 't in zijn onderdeel van 't leger anders. Als die commandant evenwel niet positief is en krachtig optreedt, is 't voor ons absQ- luut onmogelik eenige verbetering aan te brengen. Ik ben niet gauw ontmoedigd. Ik kan met de menschen wel opschieten, en ook in dienst mogen mijn ondergeschikten me wel lijden. Met die „minderen" is ook nog wel te praten. Maar de toestand onder de onderofficieren op mijn fort (natuurlijk mag ik niet generalizeren) is allerafschu- welikst." Ook dit is pijnlijk. En dit te meer, om dat hierin een volkszonde zich uit, die bij geen volk zoover gaat als in Nederland. Men weet hoe reeds Prof. Jonckbloet er over klaagde. Obscene gesprekken zijn in tal van Ne- derlandsche kringen steeds inheemsch ge weest. De litteratuur uit de Middeleeuwen zelfs toont, dat 't reeds toen zoo was. En als men van zoo iets hoort, als waarvan deze inzender ons meldt, blijkt wel, dat we in enkele kringen nog geen haar gebeterd zijn. En het meest ontmoedigende is, dat nu ook deze jonge man, in plaats van zijn verzet door te zetten, ontmoedigd werd, en zich stil gaat houden. Ongetwijfeld ook voor onze officieren, ook al willen ze goed, een uiterst moeilijk, haast niet te beteren geval. Ontwerp-Tabaksbelasting. Naar wij vernemen, zijn benoemd in de commissie, wier taak zal zijn den Minister van Financiën van advies te dienen voor een belasting op tabak in den vorm van een ©ntwerp van wet met memorie van toelichting, tot leden: de heeren S. P. van Eeghen, voorzitter der Kamer van Koop handel, te Amsterdam, L. J. del Baere, lid der firma G. Harkema, makelaar in tabak, te Amsterdam; H. Cremer, lid der firma Cremer en Heeres, to Amsterdam; L. Franken, directeur der Directe Belastin gen, te Amsterdam; J. van Hoboken Azn., lid der firma A. v. Hoboken en Co., te Am sterdam; H. C. v. d. Honert, directeur der Deli-Mij., te Baarn; Chr. Houtman, voor zitter van den R. K. Zuidelijken Bond van Tabak- en Sigarenfabrikanten, te Den Bosch; W. Jiskoot, pres.-commissaris der N. V. Rothe en Jiskoot's tabakshandel, Amsterdam; J. L. Laverge, lid der firma Koch en Co., te Rotterdam; H. J. Heer kamp van Embden, makelaar in tabak, Rotterdam; mr. Eugène Mignót, lid der firma Mignot en De Block* sigarenfabri kanten, te Eindhoven; W. Niemeyer, com missaris der Naaml. Vennootschap Stooni- tabaksfabriek v/h' Th. Niemeyer, te Gro ningen; X W. L. van der Putt, lid der firma Van der/ Putt en de Vlam, te Eind hoven; J. Roelofs, vice-voorzitter van het Verbond van vereenigingen van sigarenfa brikanten in Nederland, te Amsterdam; A. Zwenk, directeur der N: V. Tabak- en Si garenfabriek v/h. Louis Dobbelman, te Rotterdam; en tot secretaris de heer H. J. F. van Dommelen, procuratiehouder, te Amsterdam. Waardeering van eigen nijverheid. De verzuchting van de firma die ons Zaterdag schreef: help mij toch af van dë noodzakelijkheid om smaakvolle zijden lampekappen in het buitenland te bestel len en wijs mij een Nederlandsche fabriek van dat artikel, hebben wij ruimschoots kunnen bevredigen. Wij ontvingen van morgen niet minder dan vier adressen van fabrikanten van zijden lampekappen: een hier te 's-Gravenhage, een te Haar lem, een te Rotterdam en een te Amster dam. Wij hebben die adressen ter kennis van bovenbedoelde firma gebracht. Nu wij in de dagen leven dat weer aller lei geschenken en verrassingen worden be dacht, waarvoor ook het artikel lampe kappen in aanmerking komt, is het inder daad een verrassing te vernemen dat onze nijveren zich daarop in zoo verblijdende mate hebben toegelegd. Het zal zich toch zeker wel niet tot de vier ons opgegeven adressen bepalen. Maar de ergernis is cok hier weer, dat het publiek het niet weet en onbekend is met hetgeen de Nederlandsche nijverheid voortbrengt, maar luk-raak koopt, terwijl het zoo gaarne eigen nijver heid zou waardeeren door zich uitsluitend van haar producten te bedienen. Wij hadden het than9 over lampekap pen. Maar de vorige week bleek ons om trent een heele reeks andere artikelen, die wij toen opnoemden, dat men daarvan de Nederlandsche adressen niet kende en niet wist dat ze in ons land vervaardigd worden. De door ons genoemde voorbeelden wij zen er ten duidelijkste op, dat het der Ne derlandsche industrie mangelt aan recla me-geest. In plaats van het publiek door verstandig adverteeren telkens te herin neren aan dit of dat artikel, laat men de menschen die er behoefte aan hebben, in volslagen onwetendheid. En dan is er nog iets wat hier veel te veel ontbreekt. Men legt zich niet genoeg toe op een in het oog vallend en vooral sierlijk en smaakvol ar tikel, een etiket dat spreekt, het een of an der omhulsel dat door zijn aantrekkelijk uiterlijk de loods moet zijn die het artikel in de haven voert. Men zou niet gelooven om een enkel voorbeeld te noemen hoe de parfumerie- artikelen van den Piver te Parijs er in gaan; voor een goed deel dank zij de co quette verpakking, en men weet en beseft dikwijls niet dat er in ons land fabrieken zijn van fijne zeepen, die slechts in één enkel opzicht voor het Parijsche fabrikaat moeten onderdoen, dat zij niet zoo elegant zijn aangekleed, maar overigens even voortreffenlijk zijn van kwaliteit. Het is voorzeker een loffelijk streven van onze fabrikanten om uisluitend solide waar te leveren. Maar als zij meenen het alleen daarmee ten slotte te zullen .winnen, 'dan zullen zij bedrogen uitkomen. Het publiek wil nu eenmaal, althans van artikelen die zich daarvoor bijzonder leenen, een sier lijke verpakking. En het wil vóór alles dat de fabrikant niet .wacht tot het publiek naar hem komt, maar dat hij begint met zich en zijn artikel aan het publiek voor te stellen. „N. Crt."- St. Nicolaaspakketten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts eene enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken en zal der halve bij elk gedurende dit tijdvak ter ver zending aangeboden pakket eene adres kaart behooren te worden gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten, aan bevolen: lo. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen gevrijwaard zijn; ,2o. zoo mogelijk de adressen op-de pak ketten te schrijven en, waar opplakking ol aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten een tweede los adres te sluiten; 4o. de pakketten, bestemd voor militai ren, te voorzien van een adres, waarop de onderdeelen van het léger, waartoe de ge adresseerde behoorï, duidelijk en volledig zijn aangegeven, en deze pakketten, ter bevordering van eene geregelde verzen ding, 2 en 3 December ter post te bezorgen. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor die welke kostbaarheden bevatten is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, bij eventueel ver loren geraken gedurende het vervoer, het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan worden vergoed. Gemengde berichten. Tragisch einde. Dezer dagen over leed in het gasthuis der Fransche zus ters te Sittard het bekende straattype „Fritske". In den heelen omtrek was Fritske bekend scharenslijper. Hij was iemand van goede opvoeding; sprak, Fransch, Duitsch, Engelsch en Neder- landsch en kon heel aardig voordragen. Door overvloedig alcoholgebruik schijnt hij aan lager wal te zijn geraakt, zoodat hij itr zijn laatste levensdagen zijn brood verdiende niet scharenslijpen en niet zel den zelfs moest bedelen. Op een zijner laatste tochten had hij te Einighauseri zijn scharenslijpers-ikruiwagen moeten achterlaten, bevangen als hij was door de koude. Evenals de vórige nachten, zocht hij een schuilplaats boven de steenfa briek te Sittard. Dien laatsten nacht evenwél waren de vuren der fabriek ontstoken en „Fritske? werd 's morgens meer dood dan levend op den zolder der fabriek ontdekt. Het ge- heele lichaam was met brandwonden be dekt. Nog een paar dagen heeft hij rijn ongelukkig bestaan kunnen rekken; maar zonder recht tot bewustzijn te zijn geko men, is hij overleden. Een buis gesprongen. De familie S., wonende Marnixkade 25, te Amsterdam, is in den nacht van Donderdag op Vrij dag op een niet zeer aangename wijze wakker geworden. Als midden in den nacht de ruiten van uw voorkamer, onder helsch lawaai, met straatsteenen worden gebombardeerd en door de openingen wordt, met een dikken straal van de Vechtwaterleiding, zóó krachtig naar binnen gespoten, dat het behang en de schilderijen van den wand vliegen, dan wordt ge daar wel wakker van en minder aangenaam is 't ook. Dat is de bovenvermelde familie overkomen. Toen men kijken ging 't was onge veer 3 uur bleek dat vlak voor het huis een buis van de Vechtleiding was ge sprongen. Zóó geweldig was de druk van het water en precies in de richting van het vensterraam, dat er geen houden aan was geweest en straatsteenen, water en zand, als een milde regen naar binnen ruischten. Tot in de achterkamer kabbelde het zeetje voort. Het heeft wel een uur geduurd voor het lek gestopt was. Zoo groot was de aangerichte schade, dat de gemeente heeft aangeboden schade vergoeding te geven. Opgelicht. De Dordtsche Bank, aan de Pr. Hendrikkade t© Rotterdam ge-vestigd, is het slachtoffer geworden van een slu- wen oplichter. Deze, een als heer gekleed persoon, heeft den loopjongen J. O. op de Willemsbrug aangesproken en hem ver zocht op een wissel, die later valsch bleek te zijn, aan de Dordtsche Bank een bedrag van ongeveer f 770 te ontvangen. De jon gen voldeed aan het verzoek, begaf zich naar de bank, waar hem de wissel werd uitbetaald. Door een trein overreden. Een 46-ja- rige man, in dienst van de Holl. Stoom boot Mij., is Zaterdag te Amsterdam tus-" schen de Petroleum- en Houthaven, in den Amsterdamschen Polder, door een con- vooitrein overreden en^ zwaar gewond naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. (Hbld.) Straatroof. Achter de strafgevangenis aan den Harmenjansweg te Haarlem, ligt, afgescheiden door een hek en tusschen den spoordijk, een veld, niet verlicht, en eenzaam en verlaten. Vrijdagavond half 7 hoorden vier man nen van de reiniging, die zich huis waarts zouden begeven op het veld ge kreun en hulpgeroep. v Aan den weg langs het veld "stonden twee jongetjes, die vertelden hoe een blijk baar beschonken man over het veld was% meegenomen door twee mannen. Pit gaf den menschen van de reiniging aanleiding onderzoek te doen. Zij staken het veld schuin over en vonden in een afgeschoten hoek den commissionnair in groenten Van W., op den rug liggen, ter wijl twee onbekende mannen hem de knieën op de borst hielden. Papieien en geld lagen naast Van W. Toen de beide kerels de werklieden za gen richtten zij Van W., op, en deden of zij zij dezen naar huis wilden brengen, maar toen hij tot hun zei: moeten jullie mij van mijn geld berooven, pakten de werklieden de mannen aan, om ze aan de politie over te geven. Een van de twee, H. genaamd, een be rucht individu,^ rukte zich los en ging aan de haal, maar de andere werd aan de politie overgeleverd, die, toen zij in hem den niet minder beruchten De K. herken de, dezen dadelijk de handboeien aan legde. Papieren en geld van Van W., waren bijeen geraapt, doch aan het geld ontbrak f 20, die waarschijnlijk door H. zijn mee genomen op zijn vlucht. Een jeugdig avonturier. De ouders van een,14-jarigen padvinder uit de Claes de Vrieselaan te R'dam. die sedert 20 Sept. j.l. uit de ouderi. woning vermist werd heb ben thans van hun zoon bericht ontvan gen, dat hij zich te Berlijn bevindt, al waar hij in een ziekeninrichting is opge nomen. De jongen was eerst naar België gegaan en was vervolgens mee naar Ber lijn gespoord. Hij heeft heel wat gezien en meegemaakt. (St.) Geen spionnage. De „N. Ct." meldt: „Op aangifte van een der bewoners van de Raamstraat te 's-Gravenhage, is van een huis aldaar door de politie een op- vanginstallatie voor draadlooze telegrafie verwijderd. Op grond van het vermoeden, dat men hier met een geval van spionnage zou te doen hebben, het ondervangen der berichten van het Sclieveningsche draad looze telegrafiestation, heeft de politie deze zaak in handen genomen. Het onder zoek duurt nog voort". "Wij kunnen hieraan toevoegen, dat niel aan spionnage mag gedacht worden. Het wegnemen (op jl. Donderdag) van de hierboven bedoelde antenne is slechts een voortvloeisel van de algemeenen order, door den opperbevelhebber van land- en zeemacht bij den aanvang der mobilisatie uitgevaardigd, om alle antennes, waar die worden aangetroffen, te verwijderen. Branden. Zondagnamiddag, te ruim zés uur, ontstond brand in het soüsterrain van "perceel Ruysdaelkade 189, te Amster dam, bewoond door den heer N. Gobis. Als vermoedelijke oorzaak van den brand wordt opgegeven hét vallen van vuur uit de brandende kachel. De vlammen gre pen snel om zich heen, zoodat alles in lichte laaie stond, toen de brandweer ter plaatse verscheen; zelfs zijn de vlammen nog uitgeslagen. Met een koolzuurspuit en een slang op de Vechtkraan werd men hét vuur mees ter. Een achterkamer en een gang zijn grooténdeels uitgebrand. Alles is verze kerd. Zaterdagmorgen zijn 'in Smitshoek, on der de gemeente Dubbeldam, drie woon huizen afgebrand. De oorzaak is onbekend. Naar de „Dordr.Crt." meldt, is Zaterdag brand uitgebroken in de woning van G. Kwakernaat, aan den Zuidendijk te Dor drecht. De brand ontstond in het riet rond den schoorsteen. De kinderen van de fa milie De Bruyn, die nog niet# aangekleed waren, moesten wegens het dreigende ge vaar in allerijl naar buiten worden ge bracht. Toen de stoomspuit der gemeente arri veerde was alles reeds uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Verdronken. Te De Wijk (Dr.) *s do 24-jarige Jentier Gortemaker, te water ge raakt en verdronken. Smokkelhandel. Men schrijft uit Ven- lo aan de „Geld.": In deze dagen nu er velen zonder werk of verdienste rondloopen, bloeit de smok kelhandel in onze provincie. Het is onge looflijk hoeveel er nog dagelijks, ondanks de strenge militaire grensbewaking, langs allerlei binnenwegen of door de bosscnen over de grens gaat. Vooral voedingsmid delen, die men over de grens gemakkelijk tot goede prijzen van de hand kan doen, worden heimelijk uitgevierd. De Duitsche grenswacht schijnt voor dit smokkelwerk wel een oogje dicht te doen. Op de geslependste manier weet men onze militairen te verschalken. Het aantal sluwe smokkellisten groeit eiken dag aan. Zelfs paarden worden nog altijd naai' Duitschland gesmokkeld. Otto Weddigen. Verleden jaar zomer ging het vroolijk toe op het strand van Swinemunde, vooral als de heeren officie ren van de langs de zeekust manoeuvree- rende keizerlijke vloot met verlof aan land kwamen. Dan waren zij spoedig omzwermd dooi een schaar van witte jongedames, wiet onafscheidelijke makkers ze werden bij allerlei spelen van sport. Maar de meest geziene persoonlijkheid onder hen was de luitenant-kapitein Otto Weddigen, de commandant van de onder» zeeboot „U 9". Op' zekeren dag had hij een gezelschap dames uitgenoodigd zijn interessant schip te komen zien, dat thans de wereld ver baast heeft door zijn stoute ondernemin gen. „Wat is dat," vroeg een aardig bak- vischje aan den verklarenden kapitein, en zij wees naar den op dek liggenden grooten telefoonballon. (Deze ballon sijtgt bij een ongeval met de boot aan de oppervlakte der zee om hoog, en toont dan de plaats waar de on derzeeër gezonken is). „Dat, gnadiges Fraulein", antwoordde Otto Weddigen, „dat is onze grafsteen." Twee verschrikte nieisjcsoogen keken den knappen officier aan. „Zeker dames," bevestigde nogmaals Weddigen, „wij zijn hier op onze onder zeeërs zoo compleet en zoo met alle com fort ingericht, dat wij zelfs onzen grri- steen meevoeren." „Msbd." Hondje Piet. Jkvr. Anna de Savor- nin Lohman geeft in het laatste nummer van de „Hollandsche Lelie" aan belang, stellenden kennis, dat hare „kleine Piet, in vijf minuten tijd, aan een plotselinge hartverlamming is overleden, zonder eeni ge pijn of doodstrijd, gelukkig". Waarschijnlijk kunnen wij in een vol gend nummer een „In Memoriam" op kleinen Piet van hare hand tegemoet zien. Leger en Vloot. Draadlooze Telegraphie. De minister van oorlog heeft Zaterdagmid dag het Delftsehe Studenten-Vrijwilligerskorps geïnspecteerd, dat zich daartoe.op 't Malieveld m den Haag had opgesteld onder bevel van zijn commandant, den eerste- luitenant der infanterie F. G. de Veer. Het korps, dat een afdeeling voor draadlooze telegrafie vormt, is het eerste, dat als vrijwillige landstormaf- deeling- door den minister van oorlog ter be schikking—is gesteld van den opperbevelheb ber. In oen namiddag vertrok de afdeeling uit Delft om zijn bestemming te velde te volgen. Reserve Tweede Luitenant. Gerekend van 7 Nov. zijn bij Kon. Besluit benoemd tot reserve tweede luitenant: bij bet 4e regiment infanterie de vaandrigs J. H. Aleva,-G. Kalft', G. Ketel, C. II. Hins, J. W. van der Vlugt, E. Broekman, G. Du Rij van Beest Holle, D. T. Ruys, J. W. IJdo, A. A. Parmentier en W. H. Hudig, allen van bet korps bij het 15e regiment infanterie de vaandrigs J. N. B. Simonis, F. E. Jansen, L. J. Rood, Pb. A. Lansberg, H. J. Bolsticr, P. Mak, W. II. van Bork, J. G. van Breda Kolft', D. Schip per, B. Vetb, H. S. Roosje, A. Hebly, J. Woltman en J. E. P. Lindeman, allen van het korps; bij het wapen, der artillerie, bij het 2e reg. veld-artillerie de kornet II. A. Schadee, van het korps; Militaire hulp op de postkantoren. Met het oog op de a.s. St. Nicolaas- en Nieuwjaarsclrukte is door den opperbevel hebber van het leger bepaald, dat de di recteuren der postkantoren, gelegen jn plaatsen, waar troepen gelegerd zijn, ge* duren-de de tijdvakken 3 tot en met 7 De cember én 30 December tót en met 5 Ja nuari a.s. naar gelang van de behoefte militaire hulp zullen mogen aanvra gen, waartoe zij zich alsdan hebben te wenden tot den hoogste in rang, ter plaat se aanwezigen troepencommandant, die uitgenoodigd is aan de aanvraag gevolg te geven, voor zooveel de eischen van den dienst zulks toelaten. Voor: deze diensten moeten in de eerste plaats die militairen worden aangewezen* die ambtenaar of beambte bij de posterijen zijn. Uit Stad en Omgeving. Past d'er op. Laten we beginnen met onze waardee- ring uit te spreken voor het Schouwburg bestuur, dat bij uitvoeringen als die van Zaterdag en Zondag de prijzen zóó weet vast te stellen, dat niet alleen de „elite" zich die avonden een behoorlijke plaats kan verzekeren. Uit een in het redactioneel gedeelte on zer courant opgenomen aankondiging is onzen lezers reeds gebleken, dat wij in de revue „Past d'er op" van Henri ter Hall een tooneelstuk bezitten, dat door een ieder kan worden bijgewoond en genoten. Door „Past d'er op" heeft de heer Ilenri ter Hall weer een bewijs te meer gegeven, dat too- neelschrijvers om succes in te oogsten, om den bijval van het publiek te winnen, zich niet behoeven te wagen aan verhoudingen en „aardigheden", die zijn „op het kantje af' of erger. Hierin ligt ook voor een wel denkend mensch een reden te meer om met beslistheid zich te keeren tegen die too- neelstukken, waarop ook maar iets uit het oogpunt der zedelijkheid valt aan te mer ken, en het succes van dergelijke stukken mét alle "mogelijke eerlijke middelen te be strijden. De revue „Past d'er op" staat in het tee- ken der scheepvaart. Aan Holland's kust hebben zich de inwo ners van een ongenoemd dorpje vereenigd. Zij zien uit zee een bootje naderen, eerst denken zij dat 't smokkelaars zijn, doch weldra blijkt dat de inzittenden niemand minder zijn dan Kapitein Piet en zijn trou we Stuurman. Als bagage voeren zij mede eene groote mand, inhoudende niets meer of minder dan een echte Zeemeermin, die de scheepsjongen Bob in een kruisnetjö heeft gevangen. De kapitein en de stuurman besluiten de opvoeding van de Zeemeermin (een jonge dame) op zich te nemen. Ze begeven zich aan wal, terwijl ook de scheepsjongen Bob met het gezelschap mee mag. Het viertal begeeft zich allereerst naar Amsterdam, waar o.a. in oogenscliouw wordt genomen de Entos, de Poppententoonstelling en do tentoonstelling voor de Vrouw. Daarna gaat het gezelschap naar het dorp „Over al", waar nog het onafhankelijkheidsfeest moet worden gevierd. De revue'wekt onophoudelijk en bijna on afgebroken den lachlust op waar het na tuurlijk om te doen is maar onder de scherts liggen ook vele rake zetten. Wij herinneren b.v. aan de bespotting van het Nederlandsche volk, dat zijn Oranje-liefde lucht met allerlei geluiden uit te blazen en onbenullige straatdeuntjes te schreeuwen; aan het lesje, dat de heertjes krijgen, die er een „geaffecteerd" stemmetje op nahou den, en aan de ernstige vermaning, gericht tot degenen, die onmatige winst verwerven uit den bedroevenden huisarbeid van de vrouw. .Voortdurend doet Bob, de scheepsjongen

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2