De Belgische vluchtelingen. Nog levendig zal onzen lezers voor den geest staan de eerste invasie van Belgi sche vluchtelingen in onze stad. Later kwa men nog meer vluchtelingen, totdat geen gebouwen meer beschikbaar waren. In Leiden waren er een vierduizend binnen gevallen. Een 1200 werden verdeeld over de dorpen, zoodat Leiden in de eerste da gen van de invasie een 2800 vluchtelingen herbergde, verdeeld over verschillende ge bouwen. Toen Antwerpen eenmaal in de handen van de Duitschers was en fr be trekkelijk geruststellende berichten uit de ze stad kwamen, begonnen enkelen aan teruggaan te denken. Enkelen, de 'neesten vertrouwden het zaakje niet. Maar tien er berichten uit de Belgische koopstad kwamen van vrienden en bekenden, ,,dat het er te houden was," toen gingen er meer. Geregeld gingen iederen dag groep jes weg, tot er stagnatie in het spoorweg bedrijf kwam cn het vervoer naar Antwer pen voor een oogenblik werd stopgezet. Nu weer een geregelde dienst met Antwerpen geopend wordt, zal er eerstdaags weer een aantal vertrekken en wanneer spoorgeld gegeven wordt, zullen er spoedig meer volgen. Er zijn op het oogenblik in de ver schillende gebouwen nog een kleine 900 vluchtelingen, de particuliere huizen blijven dus buiten beschouwing. Nu ver schillende inrichtingen ontlast werden, werd het tijd weer zooveel mogelijk te con- centreeren. Deze concentratie is verleden week begonnen, en deze week voortgezet. Voorloopig blijven drie gebouwen over, nl. de fabriek van Zaalberg, de Rijkswerkin richting en Musis. Daar te verwachten is, dat er spoedig meer vluchtelingen zullen vertrekken, mag verwacht worden, dat ook spoedig Musis en de Rijkswerkinrichting ontruimd zullen worden, zoodat de fabriek van Zaalberg overblijft, waar plaats is voor een 600 vluchtelingen. Amicitia en het ge bouw van de St. Joseph Gez. \erecniging en het Yvijkgebouw Boerhavestr. zijn reeds ontruimd. De vluchtelingen daar zijn over gebracht naar bovengenoemde gebouwen. Het gebouw van den Volksbond is nu aan de beurt. Onder degenen, die zich voor de Belgische vluchtelingen verdienstelijk heb ben gemaakt mogen ook wel eens genoemd worden de heeren S. P. Wielenga, die de vluchtelingen in de Rijkswerkinrichting heel veel diensten bewijst, en den heer H. J. Hartwijk. leeraar aan de Kweekschool, die in het hoofdcomité te Zomerzorg zit ting heeft genomen om de onderwijshelan- gen van de Belgische kinderen te behar tigen. Over onderwijs gesproken, tot nu toe werd aan zestig kinderen van iederen leef tijd door Belgische onderwijzeressen wel willend in het Zitagebouw onderwijs gege ven. Het onderwijs zal nu uitgestrekt wor den tot 200 Belgische kinderen. De kinderen van 6—8 jaar zullen onderwijs ontvangen in het gebouw van de Zita, terwijl de kin déren van 913 jaar les zullen krijgen in het gymnastieklokaal aan de v. d. Werf- straat, ook van Belgische onderwijzers. Zooals uit het bovenstaande blijkt is het bericht, als zouden de Belgische kinderen naar de openbare school worden gezonden, naar aanleiding waarvan wij heden een driestar plaatsten, onjuist. .De eerste pa gina was reeds afgedrukt, toen wij de juis te toedracht der zaak vernamen. Boterprijs. De Burgemeester van Leiden brengt in herinnering dat cfe maximum boterprijs voor de maand November 1914 voor den kleinhandel is bepaald op f 1.65 per K. G., en bij overtreding toepassing zal plaats en dat bij overtreding toepassing zal plaats wet de bevoegdheid geeft. Leiden—Utrecht. Naar aanleiding van de gezonden adres sen aan de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, waarbij wijziging in de dienstregeling verzocht werd, tusschen Leiden en Utrecht, wordt bericht dat met ingang van 23 November de volgende treinen.zijn ingelegd: trein 125, van Leiden 8 v.m, aankomst Utrecht 8.58; trein 124, van Utrecht 5.42 n.m., aan komst Leiden 6.44. Beide treinen stoppen te Alphen—Ouds hoorn, Bodegraven en Woerden. Schcol- trein 677 en 678 LeidenBodegraven zijn opgeheven. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. Iu de afgeloopcn week meldden zich om •teun aan 91 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 1661 een totaal van 1752 Tot 7 November j.l. waren behandeld1455 aanvragen m de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 69 Totaal 1524 Afgewezen waren- tot 7 Nov. j.l.304 Afgewezen in de afgeloopen week9 Totaal afgewe 313 Statuten. De Stct. no. 278 bevat de statuten van de vereeniging van beambten in dienst bij de Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland onder de zinspreuk „Eensgezindheid" en van de vereeniging van den Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand voor Leiden en Omstre ken. Van een paard Hed-omogen werd een paard van de Rotterdamsche Tram wegmij. op het stationsplein onwel. Wat erger was het was plotseling een lijk. Op advies van Dr. Roos werd de halsslagader geopend en bloedde het dier leeg. Vervol gens werd het cadaver overgebracht naar het Openbaar Slachthuis... en zal nu wel... Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Nov. 1914 zijn ter kernis gekomen van den Centralen Gezondheids raad de volgende gevallen van besmette lijke ziekten in de provincie Zuid-Holland: A 1 p h n, 1 geval van typhus en 1 gev al van diphtheritis; Bodeg raven, 1 ge val van roodvonk; Boskoop, 1 geval van typhus, 1 geval van roodvonk en 2 ge vallen van dyphtheritis. BODEGRAVEN. R.-K. Middenstand. Gisterenavond trad voor een flink bezette zaal de heer Spendel uit Leiden op als spreker over het middenstandsvraagstuk, om alhier te ko men tot een R.-K. Middenstands-vereeni- _ging. Spreker zette dan kort maar zake lijk uiteen het doel en werken van zc-o'n vereeniging, terwijl hij in zijn tweede deel sprak over de Hanze Bank. Ook hiervan toonde- hij ons den degelijken grondslag waarop die vereeniging gebouwd is, be wijze wel dat gedurende de mobilisatie door deze bank aan alle aanvragen is kun nen voldoen. Besloten werd, dat de heer Spendel volgende week nog eens zou terug komen om dan te trachten een R.-K. Mjd- denstandsvereeniging op te richten. HAARLEMMERMEER. Verboden uitvoer. De politie heeft in de ringvaart van dien polder aangehou den een schuit, beladen met een partij ha ver en tarwe die men buiten de stelling, Amsterdam ^trachtte uit te voeren, zonder geleidebewijs. Haver en tarwe werden in beslag genomen en tegen den schipper proces-verbaal opgemaakt. HOOGMADE. R.-K. Land- en Tuinbouwvereeniging. Nadat j. 1. Zondag de land- en tuinbou wers door de Eerw. geestelijken waren uitgenoodigd, kwamen Dinsdagavond een groot aantal in de zaal van den heer Hille- brand bijeen ter bespreking van de op richting eener afdeeling der R. K. Land en tuinbouwvereeniging. Te ruim 7 uur werd de heer Engels, de spreker van den avond door den Eerw. kapelaan Aalberse binnengeleid en aan de vergadering voor gesteld. In een kort woord wees Zijneerw. er op, dat de vergaderden waren geko men in hun eigen belang en dankte hen voor de talrijke opkomst, waarna de spre ker zijn rede aanving, die van het begin tot het einde met de grootste aandacht ge volgd werd. Na een kort overzicht te hebben gege ven van de geschiedenis van het vereeni- gingsleven en zijn uitbreiding over alle standen der maatschappij, na te hebben gewezen op de groote kracht van vereeni- gingen, toonde spreker aan hoe voor ons Katholieken alleen de vereenigingen op Kath. grondslag de ware zijn, om vervol gens het groote nut en voordeel van een groote diocesanen bond van R. K. land en tuinbouwers aan te prijzen. Een spon taan applaus was sprekers belooning voor zijn vloeiende met warmte voorgedragen rede. De Eerw. kapelaan wees nu op, dat na het woord de daad moest volgen en verzocht hen, die zich als lid wilden op geven, op een lijst te teekenen. Vooraf werd door spreker de vraag';beantwoord; Hoe moet het gaan met de bestaande ge mengde vereenigingen, als, ongeval- en ziektevereeniging?. Volgens spreker was tegen het voortbestaan daarvan, voor zoo ver zij alleen een sociaal, en financieel belang hebben geen bezwaar. Nu circu leerde de lijst met het gevolg, dat zich 47 leden voor de nieuwe afdeeling opgaven. Wel een bewijs, dat het woord van den spreker had ingeslagen. Met genoegenj kon dan ook de Eerw. kapelaan den spre ker bedanken voor zijn schoone woorden. Door den spreker werd er op aangedron gen reeds de volgende week een vergade ring te houden, waarop de afdeeling ver der kan geconstitueerd worden, waarna deze goed geslaagde vergadering werd ge- .sloten. Medegedeeld werd, dat in de vol gende week Woensdag en Donderdag in dezelfde zaal bioscoop-voorstellingen zul len worden gegeven door het bureau der K. S. A. te Leiden ten voordeele van dit bureau. LEIDSCHENDAM. R. K. Middenstandsvereeniging. De R. K. Middenstandsvereeniging ,,de Han ze" afdeeling L'dam, houdt op Maandag 30 November 1914 's avonds ten 7 ure in het café „de Zwaan" te Leidschendam een algemeene ledenvergadering. LISSE. Vrijgestelden. In de gisteravond ge- houden vergadering der Bloemistenwerkl. vereeniging St. Isedorus, werden na toe lichting van den Voorzitter twee leden tot candidaten gekozen voor vrijgestelden van den Bond St. Deus Dedit om, wanneer de tijd het vereischt, een tweede vrijge stelde aan te stellen. NIEUWKOOP. R.-K. Kiesvereeniging. Op Zondag a.s., des avonds te 7 uur, wordt jn de R.-K. Jongensschool eene vergadering ge houden van de R.-K. Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht". NOORDWIJK AAN ZEE. N. Z.-Holl. Reddingmaatschappij. On der groote belangstelling werd gistermid dag de gewone oefening met de reddings boot der N. Z.-Holl. Reddingsmaatschap pij gehouden. De plaatselijke commissie van toezicht van b.g. Maatschappij was vertegenwoordigd door den voorzitter, jhr. W. C. van Panhuijs, en het lid, den heer J. van Kan. Het vervoer der boot en het te water laten liepen zooals altijd vlot van stapel. Onder leiding van den bootsman, Dirk Admiraal, werd de boot met lorsche slagen door de branding geroeid en ma noeuvreerde eenigen tijd voor de kust. Ook het landen en- het opbergen der boot ging vlug en vlot en gaf duidelijk blijk van de groote geoefendheid der be manning. VOORSCHOTEN. IJsclub. De jaarvergadering van de IJsclub Allemansgeest, zal gehouden wor den op Maandag 30 November 's i.vonds te 8 uur, in Hotel Deurloo. Aan de orde is bestuursverkiezing, jaarverslag van den secretaris, financieel verslag van den pen ningmeester, verslag van de algemeene vergadering. R.-K. Spaarbank. De R.-K, Spaarbank St. Antonius van Padua, zal Zaterdag 28 November, 's avonds te 8 uur, zitting hou den. WARMOND. Het zetduiveUje. Door zetfouten zijn een paar passages in het raadsver- slag van gisteren, onjjtgujpelijk gewor den. Aangevuld moet worden: „Men heeft nu plan de sloot op de Heerengracht te dempen." en: „Tot het aanbrengen van kolken langs den Heerenwég vanaf onge veer de Vijfhuizen tot den heer Kruseman, wordt besloten". Concert van de Harmonie. Al beleven we gedrukte tijden, waagde de „Harmonie van Warmond" het toch gisteravond een concert te geven, zooals oudergewoonte in het najaar. En werkelijk, men hoeft er geen spijt van te hebben, want er was 'n vrij groot publiek opgekomen. De Muziek gaf keurige nummers te hooren, en het Tooneel met „Hij is niet jaloersch", ge noot veel bijval. Het was een ingewikkeld stukje, en daarom niet gemakkelijk te spelen. Toih liep het best en ieder speler haalde uit zijn rol „wat er inzat". Het zelfde mag gezegd worden van de gegeven voordrachten. Aan velen een goedkoop verzetje te hebben bezorgd, is daarenboveij nog een speciale vesrdiesste van een amu sementsavond in deze dagen. ZOETERWOUDE. Statuten. De Stct. no. 278 bevat de statuten van den R. K. Boerenbond onder bescherming van den H. Lebuïnes alhier. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden: Bondsgebouw 8V2 uur: N. R. K. Metaalbewer- kersbond. DINSDAG. Leiden: In den Vergulden Turk: R. K. D. Vrouwenbond. RECHTZAKEN. Proces tegen den Staat en de gemeente Vclsen. Voor de civiele kamer der rechtbank te Haarlem werd Dinsdag een zeer bizondere zaak behandeld, waarbij én de Staat der Neder landen èn de gemeente Velsen om schadever goeding werden aangesproken. De Aannemer Aardema had namelijk op zijn erf te Velsen een getimmerte aangebracht, waarvoor de gemeente Vclsen geen vergunning was gevraagd. In plaats vaq den lieer Aar dema te waarschuwen, had de burgemeester het doen afbreken op grond der Woningwet. De heer Aardema maakte daarop een proces aanhangig waarbij liij de gemeente om herstel en schadevergoeding aansprak en tevens den Staat, omdat de gemeente Velsen haar gezag uitoefende ontleend aan den Staat. Zijn be langen werden behartigd dooj' mr. J. Bunker te Amsterdam. Voor de gemeente Velsen 4trad op mr. J; TI. Thiel te Haarlem die concludeerde tot ontzegging van den eisch voor zoover de ge- nièente Velsen betreft en niet ontvankelijkver- klaring van den eischer, omdat geen onrecht matige daad was gepleegd. Mr. J. Thorbecke uit s'-Gravenhage, voor den Staat der Nederlanden optredend, ontkende in de eerste plaats dat de eischer eigenaar was van het getimmerte, dat het niet in strijd met de eischen van volkshuisvesting was opgericht, dat het getimmerte wegens brandbaarheid gevaar opleverde en dat, indien er spake kon zijn van verantwoordelijkheid niet de Woning wet het amoveeren toepaste, veel eerder de plaatselijke verordening. Ook pleiter concludeerde tot niet-aanspra- kelijklieid van den Staat en tot ontzegging van den ciscli aan eischer. Op nader te bepalen datum zal de officier van justitie conclusie nemen. Poging tot diefstal. Het Gerechtshof te Amsterdam bekrachtigde gister het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij een 30-jarige mijnwerker veroordeeld werd tot 11/2 jaar gevangenisstraf wegens in braak in een schuur te Heemstede. Aanslag. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Amster dam heeft gisteren een 23-jarigen jongeman, die op zijn verloofde twee revolverschoten loste, gelukkig zonder haar levensgevaarlijk te treffen, veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Het O.M. had een jaar geëischt. Beleediging van een Schildwacht. Voor den Krijgsraad te's Gravenhage stond gisteren terecht een 38-jarige landweerman ter zake van beleediging en mishandeling van een schildwacht. Beklaagde had n.l. den 22e September j.l. omstreeks middernacht in dronkenschap een schildwacht, die hem omdat hij rumoer maakte, aanmaande door te loopen, allerlei scheldwoorden toegevoegd; was daarna weggegaan doch onmiddelijk te ruggekeerd en had bedoelden schildwacht een slag in het aangezicht gegeven. Beklaagde zeide erg dronken te zijn ge weest, zóó dronken dat hij zich van het ge beurde niets meer weet te herinneren. Eenige personen hadden echter beklaagdes handelwijze gezien en de schildwacht lichtte den krijgsraad nog omtrent een en ander in. Door den president van den krijgsraad ge vraagd of hij na den slag in '(gelaat te heb ben ontvangen den beklaagde iets had terug gedaan, antwoordde deze getuige, een stevige knaap, die blijkbaar den kleinen dronken landweerman geen tegenpartij voor iich had geacht, dat hij niet had teruggeslagen, doch zijn aanrander eenvoudig naast zich neer op den grond had gezet. Inmiddels was toen de wacht gewaarschuwd geworden, die den be klaagde daarop had gearresteerd. De auditeur-militair wijzende op het ernstige van de feiten, doch in aanmerking nemende dat beklaagde zich eigenlijk reeds vanaf 23 Sept. in arrest bevindt vorderde tegen den beklaagde ter zake van de beleediging 6 weken militaire detentie en wegens de mishande ling 3 maanden militaire gevangenisstraf, ingaande 17 November j.l. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Overtreding van de Leerplichtwet: C. O., Alphen, f 1 of 1 d. A. P., Boskoop, f 4 of 2 d. C. Ie C., Boskoop, f2 of 1 d. Visschen zonder akte zonder vergunning: J. v. V., Koudekerk, f 2 o fl d., stekken verbeurd. J. C. de G., Zevenhoven, f 3 of 1 d., schakels verbeurd,. Visschen zonder vergunning: R. de J., Woubrugge, vrijspraak, fuik terug. A. J. v. M., Zwammerdam, f 3 of 1 d. P. S., en A. S. beiden te Alphen, ieder f 0.50 ot 1 d. hengel terug. Binnen v. Regl.: C. J. v. A., Ilazorswou- de f 2 of 1 d. Ongevallenwet: H. O., Alphen, f 4 of 1 d. Jachtwet: J. I. K., Benthuizen, f 3 of 1 d. Art. 424 S.-R.: D. K., D. R., en C. de J., allen te Oudshoorn, ieder f 1.50 of 1 d. J. R., Oudshoorn, 1 maand tuchtschool, voor waardelijk met een jaar proeftijd. A. de J., en J. L., beiden te Oudshoorn, terug gave aan de ouders. C. B., Hz., Alphen, f 1 of 1 week tuchtsch. M. v. d. N., Aarlan derveen, f 1.50 of 1 week tuchtsch. Art. 460 S. R.: T. O., Aarlanderveen, i 1 of 1 d. Rijden zonder Licht: J. W. K., Koude kerk, P. V., te Ter-Aar, A. v. E., D. B., P. v. D., A. v. E., J. v. D., C. D., en N. S., allen te Oudshoorn, M. P. v. d. W., Zwam merdam, J. W., W. D., en D. H. allen te Alphen, ieder f 1 of 1 d. D. O., J. C. V., en J. v. G., allen tc Boskoop, ieder f 2 of 1 d. Art. 453 S.-R.: D. G. en J. v. H., zonden bekende woonplauts, ieder f 2 of 1 d. J. v. d. V., Aarlanderveen, P. S. in 't V., Nieuw- veen, M. v. S., Alphen, P. v. V., Ouds hoorn, ieder f 2 of 1 d. J. E., Aarlander veen, f 3 of 2 d. Stoomvaart-Overtreding: C. B., Gouda, C. G. V., Leiden, J. C. B., Leimuiden, W. d. K., Bodegraven, W. P. Barwoutswaar- der, f 3 of 2 d. C. B., Gouda, W. de K., Bo degraven, ieder f 4 of 2 d. Aanvaring of aandr.: H. H., Oudshoorn f3 of 1 d. H.H. Rijnland: J. d. K., Hazerswoude, f3 of 2 d. SPORT. VOETBAL. lYeldadigheidswedstrjjdeii. De „Ned. Voetbal Bond" geeft in zijn mededeelingen een overzicht van de linan- cieele hulp die uit de opbrengst der welda- dighcidswedstrijden aan verschillende steun comités verleend kon worden. Het totaal der bedragen is f7607, waarvan f912 werd afge dragen aan het Kon. Nat. Steuncomité, f4711 aan plaatselijke comités, f1496 aan militaire comités, en verschillende kleinere sommen aan bet Ned. Roode Kruis en instellingen van weldadigheid. Dammen. Te Leiden heeft gisteravond de heer Boas, uit Rotterdam, een simultaan-voorstelling ge geven voor de lei 1 derLeidselie Damvereeni- ging cn anderen. Er waren 23 borden. De heer Boas won 14 partijen, verloor er 3 (tegen de heeren G. G. Colin, Leiden, H. Franck, Am sterdam, en N. Ton, Leiden) en maakt© 6 remise. Worstelen. PlackcAntonitsck. Naar aanleiding van de ontmoeting tus schen onzen landgenoot Placké en den" Ser- vischen reus Antonitch te Leiden, welke door de politic-bepalingen ónbeslist is gebleven, daagt Antonitch den Nederlander uit tot een nieuwe ontmoeting, plaats en datum door Plackó te bepalen. PAARDEN. Het r(jpaard in den oorlog. I11 verband met een vorig bericht over de appreciatie voor den volbloed in het veld, ver melden wij nog het volgende misschien wat door patriotisme beïnvloed oordeel van een Pruisischen cavalerie-luitenant. Hij schrijft aan de „Lok. Auz.": .....Ik zelf berijd ui tslui- teud een Oostpruisischen halfbloed, dien ik voor liet beste oorlogspaard houd. Een vier jarig Icrseh volbloedje, dat ik om zijn spring- capacitciten meenam, was aldoor ziek, zoodat liet niet eens mijn bagage dragen konin een dorp werd liet door een granaat gewond, en ik denk wel dat liet nu dood zal zijnook een jonge halfbloed-Hongaar beviel mij mindei. Men moest eigenlijk nooit iets anders rijden dan een ouderen Pruis met goeden gangen." De schrijver heeft op zoo'n paard 100 K.M. per dag afge e d, en vond het na staande rust den anderen morgen altijd frisch. Onderwijs. Hoofdonderwijzersexamen 1914. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat onmiddellijk voor en onmiddellijk na Kerstmis aan de candida ten, die wegens de mobilisatie, wegens ziekte of ten gevolge van gestremd ver keer niet aan de vroegere oproeping vooi het mondeling gedeelte van het hoofdon derwijzersexamen hebben kunnen voldoen, de gelegenheid gegeven zal worden dat examen af te leggen. Het overleg met den Minister van Oor log heeft er toe geleid, dat aan de gemobi- liseerden, op vertoon van hun oproepings brief, door hun militairen chef verlof zal worden verleend, ingaande drie dagen vóór den examendag en eindigende na afloop van het examen. Het zal, meent de Minis ter, in hun belang zijn van de geboden ge legenheid om het examen af te leggen ge bruik te maken, omdat omtrent het tijd stip, waarop de demobilisatie zal plaats hebben, :nog -niets met zekerheid te zeggen valt. In geen geval kan aan de candidaten de keuze gelaten worden tusschen dit na- examen en het in 1915 te houden examen, en restitutie van het gestort examengeld kan niet in het vooruitzicht worden ge steld. Laatste berichten. Het Leeningsontwerp. Het afdeelingsondcrzoek der Tweede Kamer over het leeningsontwerp is afgeloopen. De tegenstanders van het voorstel lieten emstigen wil blijken om met de regeering tot een ver gelijk tc komen. De Duitschers In Frankrijk en België: PARIJS, 25 November. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Geen verandering in den toestand. Van het Duitsch-OostenrijkschRussische gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 25 November. Mede- dceling van den grooten gcneralen staf: De strijd bij Lodz duurt steeds voort. Talrijke Duitsche strijdkrachten, die 20 dezer de streek Strykow-Brzeniny-Kolusz- ki-Rzgow-Turzyn (d.i. ten noordoosten, cos- ten en zuiden van Lodz) binnen waran ge drongen en waarop van alle kanien door. onze troepen een druk werd geoefend, doen nu bovenmenschelijke pogingen om zich een weg naar het noorden te banen. In de streek ten zuiden van het station an Ko- luszki (ten oosten van Lodz, a.d. spoorweg Warschau-Petrokow-Weenen) zwerven ver strooide vijandelijke afdeelingen rond.Wij hebben gevangenen gemaakt en zoowel zwaar geschut als veldgeschut vermeesterd. De veldslag bij Lowicz (d. i. ton noorden van bovengenoemde streek, a.d. Bzura, t. N.O. v. Lodz) neigde gisteren ten onzen gunste. In den strijd op de linie CzenstocUow a- Krakau krijgen onze troepen een duidelijk overwicht. Aan gene zijde van de passen der Karpa- then omsingelden onze troepen aanzien lijke Oostenrijksche strijdkrachten in de streek van het station Mrzö Laborez (Z. Z. O. van Sanok, in het komitaat Zemplen.) Hier hebben wij een generaal, 40 officieren en meer dan 3500 soldaten gevangen gemaakt en drie treinen benevens machinegeweren ver meesterd. Aan den toegang tot de vlakte van Hongarije hebben wij de stad Honion- na (t. Z. v. Mezö Laborez, a.d. Loborc) be zet. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Oosterdijk, p. 25/11 Beachy Head, New York n. Rotterdam. Tubantia, 27/11 v. Rio Janeiro, Amster dam n. Buenos Ayres. Van der Duyn, p. 25/11 Scilly, New York n. Falmouth v.o. Van llogendorp, 24/11 v. New York n. Marseille. Veendijk, 25/11 v. Rotterdam n. Havana. Grotius, 25/11 te Genua, Java n. Am sterdam. Celebes 25/11 te Genua, A'dam n. Java. Java 24/11 Bizerta, Java n. Amsterdam. Willy, st. p. 24/11 Flamborough, Rouaan Nieuw Amsterdam, 25/11 v. Rotterdam n. n. d. Tyne. UITLOTINGEN. Loten Stad Brussel. 2'/a pCt. Loten Stad Brussel 1902. Loting op 15 October 1914. Serie 10662 no. 8 fr. 25000; ser. 22970 no. 18 fr. 1000; ser. 10875 no. 9 fr. 500; ser., 10675 no. 2, ser. 17234 no. 15 elk fr. 250. De volgende ad fr. 150: Serie 1873 no. 7, ser. 7228 no. 5, ser. 9278 nos. 3,"11 en 20, ser. 10675 no. 18, ser. 10875 no. 8j ser. i7234 no. 6, ser. 18451 110. 12, ser., 2204 nos. 5 en 21, ser. 22031 nos. 15 en 24, ser. 23966 nos. 10, 15 en 19, ser. 24025 110. 3, ser. 29357 no. 10 en 23. De overige in onderstaande sériën be grepen nos. met fr. 110: 1873 7228 8278 10662 16075 10875 17169 17234 18451 21775 22004 22031 22545 22970 23966 24025 27789 29357 Aflosbaar 1 Juli 1915. 2 pCt. Loten Brussel Zeehaven h fr. 100 van 1897. Loting op 8 October 1914. Serie 2683 no. 9 fr. 5000; ser. 1516 no. 13 fr. 1000; ser. 5913 no. 18 fr. 500; ser. 10544 no. 4, serie 13530 no. 14 elk fr. 250; ser. 8635 no. 12 fr. 150. De volgende ad frs. 125. Serie 1516 no 11, ser. 3963 110. 8, ser. 4660 no. 21, ser. 5290 no. 2, ser. 5787 no. 8, sera 5913 no. 8, ser. 6605 no. 3, ser. 14556 no. 2i,#er. 15094 no. 4. De overige nummers vervat in onder staande seriën met fr. 100. 1165 1516 1940 2618 2683 3555 3963 4660 5290 5787 5913 6303 6605 8635 10501 1054 4 12530 iar»30 14505 14556 15094 15287 16423 16444 17423. Aflosbaar 2 Januari 1915. Marktberichten. DELFT 25 Nov. Ter vette varkensmark t waren heden aangevoerd 223 stuks. Prijsf 0.56 X f 65 per kilo zware, f0.42 a f 0.52 per kilo lichte. "WOERDEN, 25 Nov. Kaas. Op do kaasmarkt waren lieden 166 partijen aangevoerd. Men besteedde voor Goudsche kaas lsic soort f 39.f 41.50, dito 2de soort f 36.a f 38.dito zwaardere f 39.a f44.dito rijksmerk 1 39 a f42, per 50 kg. Handel vlug. VOORSCHOTEN 25 November. Vrije Veiling. 250 eieren f 10.50 a f 11.Veiling V. E. V. 520 eieren f 10.20 a f 11. DELFT, 26 November. Vee. Vette koeien 1© qual. f225 a 365, dito 2e qual. f150 a 225, kalfkoeien 1 qual. f200 a 325, dito 2c qual. f150 a 200; vaarkoeien le qual. f180 a 275, dito 2e qual. f90' a 180; vette kalveren lo qual. f80 a 125, dito 2c qual. f50 a 80, vette schapen le qual. fa dito 2e qual. f a schapen met lammeren le qual. fa dito 2e qual. fa vette lammeren f19 a 26,weilammeren f—amagere varkens f 12 a 36, Biggen f 5.a 12. nuchtere Kalveren f 5.a 30.Paaiden f 50a 250.stieren f af Kundvlccseh f 0.94 a 0.86 a 0.78. Vet Kalfs- vleesch f 1.20 a 1.10 a 1.—, schapenvleesch a c., lamsvleesch a c., alles jicr kilo. Aanvoer 204 Runderen7 Paarden24 vette Kalveren69 magere Kalveren560 Schapen of Lammeren, 141 Varkens; 178 Biggen; 15 Geiten of Bokken. Graan. Rogge fXTarwe f 11. a 11.50, Chevaliergerst f a-Zomer- gerst f 13.a 13.75, Haver f 12.a 13. Paardenboonen fa Bruine Boonen f 12.a 15.Duivenbooncn f X Groene Erwten f 13.a 16.Mixed Mais f 11.50 a 14.— per 100 kilo, Koolzaad f a per H.L., Lijnkoeken f 13.50 a 14. Boter geen noteering. Aanvoer 95 achtste en 31 zestiende vaten, wegende samen 2210 kg.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3