De gewichtige beteekenis van het feit, dat Engeland een gezant bij het Vaticaan heeft benoemd, springt vooral in het oog indien men weet, dat het eenig is in de geschiedenis der laatste eeuwen. Alleenj van 18G7—1873 onderhield Engeland bij het Vaticaan een gezantschapsraad. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De Prins in de Haagsche B. K. Militaire n-V ereeniging. Z. K. H. de Prins woonde Woensdag avond ruim drie kwartier de muziekuitvoe ring bij in de R. K. Militairen-Vcreeniging te 's-Gravenhage. Z. K. H. werd ontvangen door den direc teur-president, kapelaan H. W. van Beek, den hoogeerw. deken-kanunnik P. C. Wij- tenburg- en den hoofdaalmoezenier pastoor Evers, alsmede door het overige bestuur. Onder de toehoorders bevonden zich nog o. a. de kolonels Van Hoogstraten, Hol-be- ma, alsmede jhr. v. Suchtelen en kapitein de Quay, waarnemend afdeelingshoofd aan het departement van Oorlog. De Leening. Het ,,Volk" verneemt, dat in de Dinsdag gehouden afdeelingsvergaderingen aan de Tweede Kamer een verzoek der Regeering werd overgebracht om in een avondverga dering het onderzoek van het leeningsont- werp te beëindigen, opdat het Voorloopig Verslag spoedig zou kunnen verschijnen. In alle afdeelingen zou echter bij stemming zijn uitgemaakt, dat men geen avondver gadering wenscht (zelfs met overgroote meerderheid) en dat men het onderzoek rustig en degelijk, zooals het groot© belang van de zaak. dit eischt, wenschte te doen geschieden. De door de Regeering gewenschte spoed schijnt in verband te staan met de mee- nihg, dat het einde van het jaar de meest gewenschte tijd is voor het plaatsen van een leening. Uitkeeringen aan de Ge- mobiliseerden. De „Standaard" drong onlangs aan op een statistieke rnededeeling omtrent het geen door onze Burgemeesters aan de fa- miliën der geinobiliseerden werd i itbe- taald. Teneinde dit te bevorderen, zond men het blad reeds een klein lijstje uit één kleinen omtrek, en daaruit zag men dit: Een landweerman uit Sassenheim die per week verdiende gemiddeld f 12, en 3 Kinde ren heeft, krijgt voor zijn vrouw 1.25 j er dag; is dus f 8.75 per week. Een ander uit Voorschoten krijgt van zijn patroon f 5.50 en van den Burgemeester voor zijn vrouw en 3 kinderen f 7.70. Een land weer onderofficier verdiende als werkman gemiddeld f 12 per week. Als onderofficier geniet hij een toelage van f 10.50, en zijn vrouw krijgt van den Burgemeester voor haar zelve en haar 3 kinderen f 0.80 per dag, en dus. nog eens ker gaat, dan toen hij zelf thuis was, geniet voor zijn vrouw en twee kinderen f 1 per dag, is f 7 per week. In dezelfde plaats kreeg een timmermansknecht die dooreen f 12 verdient voor zijn vrouw en zes kinderen de eerste twee maanden 80 cent per dag, daarna f 1 per dag. Maar hiertegenover staat nu het vol gende: Een landweerman uit Dewerken en Slecuwijk, die voor zijn winkel een huis moet bewonen van f 4 per week, en wiens zaak van de eersten dag der mobilisatie geen cent verditenste meer opleverde, krijgt voor zijn vrouw en 2 kinderen geen cent vergoeding. Voor dezen is bij den Burgemeester om wijziging van die beslis sing aangedrongen, maar het antwoord was je familie zal je niet van gebrek la ten omkomen". Hieruit ziet men, dat in 't gemeen de vergoeding uitstekend kan voldoen, maar dat 't juist hapert aan de gelijkmatigheid. Waar is hier de grens te stellen, en naar wat maatstaf moet de Burgemeester be slissen? We blijven gelooven, aldus de „Std." dat de publiceering van wat in andere ge meenten geschiedt, de beste remedie kan beloven. De ,,G oentoe r" opgebracht- Het stoomschip „Goentoer" van den Rot- terdamschen Lloyd is te Falmouth door de Engelsche autoriteiten aangehouden en op gebracht naar Londen, om daar te lossen. De in Nederland geïnterneer de Engelsche matrozen. Reuter seint uit Londen d.d. gisteren: In antwoord op een tot hem in het La gerhuis gerichte vraag, betreffende moge lijke ontberingen, waaraan in Nederland geïnterneerde Engelsche matrozen zouden blootstaan als gevolg van het feit, dat zij hun geheele uitrusting te Antwerpen ver loren hebben, verklaarde Macnamara, dat deze matrozen met groote zorg en mensch- lievendheid door de Nederlandsche Regee- ri(ng behandeld worden (toejuichingen) en dat de Enbelsche Regeering alle noodige stappen genomen heeft om voor hen het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Legitimatiebewijzen voor terugkeerende Belgen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de betrokken autoriteiten bericht gezonden, dat Belgen, die zich naar hun land wenschen te begeven, daartoe in het bezit moeten zijn van een door een Duit- schen consulairen ambtenaar afgegeven legitimatiebewijs, benevens van een verkla ring van dien ambtenaar, nopens plaats van bestemming, doel, tijdstip en duur der reis. Correspondentie met België, Naar wij vernemen, kunnen voortaan geen brieven of briefkaarten, ook niet ten behoeve van den Nederlandschen handel, naar Brussel of andere plaatsen ig België door tusschenkomst van het departement van Buitenlandsche Zaken worden verzon den. Aan hen die met personen in België wenschen te correspondeeren wordt in over weging gegeven hun brieven op de gewone wijze op de post te bezorgen met vermel ding op het adres: via Aken. Voor overmaken van geld blijft het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op den ouden voet zijn tusschenkomst verleenen„ D e R.-K. Militairen te Ede. Men schrijft aan de „Msbd." In normale tijden omvat de parochie Ede ongeveer 600 communicanten, waar van een 400-tal militairen en 60 militaire huisgezinnen. Alleen op Zondag werden de kerkelijke diensten gevierd en in het militaire gymnastieklokaal twee H. Mis sen opgedragen. Door de onvermoeide zorgen van den Z.Eerw. Heer Padberg was een som gelds bijeengezameld zoodat met den bouw eener parochiekerk zou kunnen worden begonnen. Het plan was aanvankelijk om in October met de werk zaamheden een aanvang te nemen. Dë mobilisatie en wat daarvan het gevolg was, maakten dit echter onmogelijk. Dooi de uitbreiding van het garnizoen steeg plotseling het aantal R.K. inwoners tot ongeveer 2800. De gymnastiekzaal was niet meer beschikbaar en diende tot huis vesting der troepen. Gelukkig was het weer zeer gunstig; de eerste luit. der cavalerie, de WelEd. Gest. Heer Sprée, stelde zijn tuin voor de R.-K. Militairen ter beschikking en zoo werd gedurende 3 maanden 's Zondags tweemaal het H. Misoffer opgedragen in een prieeltje, waaromheen in dichte rijen de sol laten stonden geschaard. Het was een ontroe rend schouwspel in die dagen als men die honderden soldaten zon-gebruind© j stevige kerels, met ongedekte hoofden in de blakende gloei-hitte de H. Handelin gen zag volgen. Diep roerend treffen de troostende en moedgevende, woorden van den herder de harten der van hun dierba ren weggeroepen mannen er innig klonk na de H. Mis steeds de bede op bij het ge zamenlijk gebed tot behoud van den vre de, gevolgd door het lied voor den vrede tot het H. Hart. Toen het weer verslechterde, moest men weer de toevlucht nemen tot de inmiddels ontruimde gymnastiekzaal, waar Zondags wegens de beperkte ruimte drie H. Missen moesten wordon opgedragen. De biecht werd dan gehoord in een naburige auto mobielgarage! Men kan derhalve de vreugde begrijpen van den Z.Eerw. Heer pastoor en alle ka tholieke militairen, toen de noodkerk ge reed kwam. Nu had men een eigen dale boven 't hoofd en een gebouw dat uitslui tend voor 's Heeren dienst kan worden gej-.i mkt. De Kerk is 37 meter lang en 16 meter breed en kan ongeveer 1800 personen be vatten. Maar heden bij de eerste plechtige Hoogmis stonden' er een 2000-tal soldaten in saamgepakt. Het was een treffende plechtigheid. Tien minuten voor 10 werd de oude „Kerkparade" geblazen; toen de priester het altaar betrad, presenteerden een 200-tal soldaten het geweer en wer den de trommen geroffeld. Bij het Evan gelie werden de geweren aan den schou der genomen, bij de Offerende en de Nut- tiigng weer gepresenteerd, hetgeen gedu rende de Consecratie knielend geschiedde, waarbij het belgerinkel door tromgeroffel werd vervangen. Een en ander maakte grooten indruk, welke nog werd verhoogd door een goed uitgevoerde Missa van Mit- terer door het soldatenkoor onder leiding van het dirigent-organist den heer Ele- mans, bouwkundige alhier. De noodkerk prijkt met een zeer mooi altaar, een geschenk van cfe Eerw. Zus ters van het St. Elizabethsgasthuis te Arn hem. De soldaten der verschillende com pagnieën hadden bovendien onderling geld ingezameld en de Ke^k een stel prachtig uitgevoerde canonborden, een groot St. Antoniusbeeld en twee adoratie- engelen voor de communiebank geschon ken. Dat de godsdienstzin onder Roomsche soldaten hier niet oppervlakkig is, blijkt uit menig feit. Het aantal dergenen die 's Zondags ter H. Tafel naderen, bedraagt gemiddeld 300, eens werd het getal 480 be reikt. lederen avond werd in de afgeloo- pen week om 4'/3 en 6 uur in de hulpkerk de Rozenkrans gebeden, waarbij dagelijks pl. m. 1200 soldaten tegenwoordig waren. Als staaltje van de diepe godsvrucht on zer mannen diene nog het volgende. In een zijner predikatiën had de pastoor er op gewezen, dat ook in de week 's avonds na afloop van den dienst de soldaat zijn hart tot God eens moest verheffen] het gemis van een bedehuis was daarvoor geen beletsel, immers de heele aarde is Gods huis... En de volgende avonden kon men de soldaten over de hei zien trekken en samenkomen in groepen van soms wel 100 man in de lennen- bosschen, waar een hunner den Rozen krans voorbad en de rest antwoordde, luid op, als een demonstratie van kinder lijk, groot geloof van karakter-kerels die God vreezen en den Koning eoren. Regeeringstarwe. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft per circulaire aan de bur gemeesters bericht, dat het in zijn ^ome- men ligt, om, met ingang van 1 December 1914 de aan de meelfabrikanten gegeven bevoegdheid tot het vermalen van r< gee- ringstarwe tot tarwebloem (gebuild) in dien zin uit te breiden, dat zij, behalve aan de bestellingen voor tarwemeel (ongebaild) waaraan zij in de eerste plaats hebben te voldoen, ook zullen mogen gevolg geven aan die voor tarwebloem (gebuild, uitslui tend één soort) zonder verplichte bijlcve- ring van tarwemeel (ongebuild). Het ligt tevens in 's ministers bedoeling om op den bovengenoemden datum eenige wijziging in de prijzen in te voeren, waar van de strekking zal zijn, dat bruinbrood niet en witbrood 1 cent duurder zal wor den; een nadere circulaire, dit onderwerp betreffende, volgt over enkele dagen. Een en ander deelt de minister mede, om de burgemeesters in de gelegenheid te stel len, desgewenscht een broodregeling voor te bereiden, welke dan op of na den lsten December in werking zal kunnen treden; indien ten minste de uitvoering van 's mi nisters voornemen niet door onvoorziene omstandigheden verhinderd wordt, in welk geval de minister de burgemeesters nog zal berichten. St. Nicolaas-verlof. Door het bestuur van den Hanzebond is het volgende adres verzQnden aan den Minister van Oorlog. Excellentie. Tengevolge der mobilisatie zijn een groot aantal neringdoenden onder de wapenen geroepen, waardoor vele in hunne zaken gevoelig worden benadeeld, wijl vooral in zaken van niet te grooten omvang het niet mogelijk is, den patroon op geschikte wij ze te doen vervangen. Waar nu de verwachting van vele ne ringdoenden is gevestigd op den a.s. Nico- laastijd, de verwachting n.l., dat deze tijd veel zal goed maken, wat in de laatste maanden in verschillende zaken is verlo ren, daar zal die verwachting worden te leurgesteld, indien ook dan de patroon wordt gemist. Beleefd neemt daarom ons bestuur de vrijheid,Uwe Excell. te verzoeken het daar heen te leiden, dat, waar dit eenigszins zonder ernstige schade voor den dienst kan geschieden, hoofden van zaken, die kunnen bewijzen, dat hunne aanwezigheid dringend noodig is, in dio 8 dagen vóór het St. Nicolaasfeest, een verlof van ten minste 4 dagen te willen toestaan. Over tuigd dat daardoor de belangen van vele middenstanders zullen worden gebaat, neemt ons bestuur de vrijheid dit erzoek dringend in uw bekende welwillendheid aan te bevelen. Met de meeste hoogachting, van Uwe Exc. de meest dw.. dnr., Het Bestuur van de Hanze, (w.g.) J. A. A. VERBEEK, Voorzitter. J. H. VISSER, wrn. Secretaris. Prov. Staten van Zuid-Holland. Gedep. Staten hebben verslag uitge bracht van den stand der werkzaamheden bij de verbetering van het Rijn-Schieka- naal en het Aarkanaal. 1. Omlegging Rijn-Schiekanaal buiten Leiden. De werken van bestek no. 3, hetwelk omvat het kanaalgedeelte tus- schen de spoorlijn LeidenWoerden en den Hoogen- Rijndijk, naderen hunne vol tooiing. De kunstwerken, oeververdedigin: gen enz. zijn alle gereed, het baggerwerk is afgeloopen en men is bezig met do af werking van den nieuwen verkeersweg langs de westzijde van het kanaal. De eerste oplevering dezer werken zal dus naar alle waarschijnlijkheid binnenkort kunnen plaats vinden. Alvorens het ontwerp van de brug in den Hoogeri Rijndijk definitief vast te stel1 len, wordt thans nagegaan, in hoeverre dë tegenwoordige buitengewone omstandighe den, waarondér'sómmige materialen moei lijk zijn te verkrijgen in de bestaande plannen voor deze brug nog wijzigingen noodig maken. 2. Verbetering van het Aarkanaal. Met de uitvoering van de verbeteringswerken van het kanaalvak Aard am—Papenveer is direct na de gunning door de aannemers J. Verstoep te Gouderak en H. Zanen Cz. te Ammerstol met den noodigen spoed be gonnen. Eenige stoornis werd ondervon den, doordat het benoodigde hout (uit Bosnië) wegens den ingetreden oorlogs toestand, niet op tijd werd aangevoerd. Dit hout is thans evenwel grootendeels aange komen, zoodat nu kan worden doorge werkt. In totaal is ruim 3/20 gedeelte van het werk voltooid. De eventueele besteding wordt voorbe reid voor den bouw van de brug over het Aarkanaal nabij het Papenveer, waarvoor- de gemeente Ter Aar 21,500 aan de provincie uitkeert Voor den bouw der brug over de Krom me Aar, als onderdeel van de spoorweg verbinding NieuwveenPapenveer, heeft de directie der Holl. Electr. Spw.Mij. be reids een ontwerp vastgesteld. Voorts geven Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten in overweging, op desbetreffende adressen van het Hoofdbe stuur der Vereeniging „Schuttevaêr" mede te deelen, dat er geen termen zijn, de ver betering van de aanleggelegenheid te H i I- legom en Lisse van wege de provin cie ter hand te nemen, doch dat zulks be hoort te geschieden door de belanghebben de kweekers en schippers zeiven, zoo noo dig in samenwerking met de betrokken gemeentebesturen; en aan het Bestuur der Vereeniging tot stichting en" instandhou ding van eerie school met den Bijbel voor den - Rijndijk onder Hazerswoude en Koudekerk te Hazerswoude te ant woorden dat geen voldoende termen zijn gevonden om stappen te doen voor eene overneming der brug over den Rijn die ge noemde gemeenten verbindt. Verder stellen Gedeputeerde Staten voor een herziening van de inrichting van den provincialen waterstaat en een verhnoging van de bezoldiging van het technisch per soneel. In overweging wordt gegeven, de maximum-jaarwedde van de' ingenieurs van f 3500 tot f 4500 te verhoogen, de be zoldiging der hoofdopzichters van f 2000 f 2500 op f 2500—f 3000 te brengen, met een toelage van f 200 voor den hoofdopzichter in algemeenen dienst en den hoofdopzich ter-bureauchef; de minimum-bezoldiging der opzichters te brengen van f 1200 tot f 1500, voor den adjunct-opzichter het mi nimum op f 1200 te brengen en het maxi mum f 200 meer te doen bedragen dan dat der tegenwoordige opzichters tweede klas se; de jaarwedde van de hoofdkantonniers- opzicliters te verhoogen tot f 800f 1100 en die van den machinist van het dienstvaar- tuig tot f 728f-832. De salarissen der klerken enz. bij den provincialen waterstaat dienen geregeld in overeenstemming met die van hun ambt- genooten ter provinciate griffie; alleen die nen de minima en maxima voor beu f 50 lager te svorden gesteld., f 200 toelage voor kantoorlocaliteit in hun woning zal verleend moeten worden aan de opzichters 1ste klasse bij het Rijn- Schiekanaal en bij den Rijn, waarbij voortaan bepaalde eischen aan die lniali- teit zullen worden gesteld. Afwezige Raadsleden die tegenwoordig zijn. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geen termen gevonden tot een door tien leden gevraagde vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van 's-Gra venhage, dat genomen zou zijn terwijl het grootste deel van het aantal daarbij niet tegenwoordig was. De minister overwoog o.a., dat hij die verzuimde van het tus- schentijds verlaten der vergadering eon- form het reglement van orde aan den secretaris kennis te geven, nog aanwezig is. Gemengde berichten. Oproer in een interneeringskamp. Uit de uitvoerige mededeelingen van de „Ti mes" omtrent het gebeurde in het inter neeringskamp te Douglas, op het eiland Man, blijkt, dat in dit kamp ongeveer vier duizend Oostenrijkers en Duitschers waren geïnterneerd. Zij werden door 300 man be waakt. De gevangenen behoorden tot al lerlei klassen der maatschappij, maar de meerderheid bestond uit arbeiders, kell- ners, zeelieden, e. d. Sedert de aankomst van de laatste troepen gevangenen begon er onrust in het kamp te heerschen. Er de den zich gevallen voor van beleediging van schildwachten en insubordinatie, en vooral luider werden de klachten over de voeding. Woensdag reeds heerschte cr on der den maaltijd groote opwinding, om dat vele gevangenen ontevreden waren over het hun verstrekte eten en Donderdag ging het verzet zoo hoog, dat de bewakers van hun vuurwapens gebruik maakten. Vijf Duitschers zijn daarbij doodgeschoten, vijftien gewond. Het schijnt, dat de gein- terneerden na den maaltijd messen, vor ken, borden in het rond smeten en de stoe len vernielden, terwijl een troepje beproef de de keukens binnen te dringen. Enkele soldaten trachtten hun dit te beletten. Zij vuurden om schrik aan te jagen eerst in de lucht, maar toen dit niet hielp gaven ze in ernst vuur, met het reeds genoemde gevolg. De andere oproerige geïnterneerden staken daarop de handen omhoog en ga ven zich over. Mijnen. Dinsdagmiddag zijn op Wal cheren hevige ontploffingen gehoord, wel ke veroorzaakt waren door het doen sprin gen van mijnen op zandbanken voor Veere. Door den trein vermorzeld. Gistermor gen is te Glanerbrug de 43-jarige vrouw van G.'H., moeder van acht kinderen, on der den trein geraakt en vermorzeld. Van een pas. Men schrijft uit Beek aan de „Gelderl.": Met al die passen is het tegenwoordig een heele toer om over de Duitsche giens te komen. Zóndèr papieren komt men er niet meer. Een papier een officieel bil jet is hier je binnenkomstbewijs, zoo dacht een oolijk aangelegde Beekenaar. Een binnen- of buitenlandschen pas had ie niet, maar wel een bewijsje, dat ie met den kantonrechter nog een appeltje te schillen had wegens dronkenschap. Met deze dagvaarding van den rechter ging de moppige Beekenaar zijn vrijheid wagen en de grens passeeren. De Duitsche grens wacht, die zeker geen woord Nederlandsch kon lezen, viseerde heel nauwkeurig den „pas" en zette er heel deftig en plichtbe wust den Duitschen stempel op. Na deze ambtelijke verrichting kon de Beekenaar vrij Pruisen ingaan. Inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken in de rijwielhandel van J. Brandwijk aan den Zuidhoek te Charlois, welk huis des nachts onbewoond is. De dieven hebben het slot uitgeboord en zich meester ge maakt van 3 rijwielen waarvan twee met het merk Fonger en 4 carbidlantaarns. Den volgenden morgen werd een onderzoek in gesteld met een politiehond, die dadelijk het spoor der dieven aanwees, doch dit leidde ten slotte naar de rivier de Maas, zoodat de dieven waarschijnlijk met een boot de rivier zijn overgestoken naar de stad. Nog altijd maar lijken. Uit West- Terschelling wordt gemeld: Aan het strand te Oost-Terschelling zijn wederom 7 lijken aangespoeld in verregaanden staat van ontbinding, vermoedelijk Engelschen, Een zonnetje in den oorlog. Te Dinx- perlo hebben de kinderen beneden 13 jaar verlof gekregen om de Pruisische grenzen over te gaan, ten einde daar van het ijs vermaak te genieten, daar te Dinxperlo geen ijsvlakte is. Geen werkloosheid. Een fabrikant te Wormerveer moest een schuit kolen laten lossen, waarvoor zelfs tegen een daggeld van f 6 geen volg genoeg te krijgen was. Ernstig ongeluk. De „Dordtsche Cou rant" meldt d.d. gisteren: Gisteravond was de heer A. Takken- berg, rijwielhandelaar, Lange Breestraat 66rood, te Dordrecht, bezig met een ziiner knechts aan het herstellen van den motor van een automobiel. Door onbekende oor zaak, schijnt het benzine-reservoir ge sprongen te zijn, althans men verzekerde ons dat gisterenavond ongeveer half 12 de buren een knal hebben gehoord. Toen men den geheelen dag geen leven in de werkplaats van den heer T. hoorde, heeft men achterdocht gekregen cn de deur open gebroken. Groot was de ontstel tenis, toen men beide personen dood op den grond vond liggen. Beiden zijn ver moedelijk door het ontsnapte gas gestikt. Tramongeluk. Daar de tram der „Meijerij", welke om 4.45 uur naar Find- hoven moet vertrekken, ruim een kwar tier vertraging had, is de brugwachter van de groote trambrug over de Zuid-Wil lemsvaart blijkbaar .in de waan gebracht, dat genoemde trom reeds gepasseerd was. Tot het doorlaten van eenige schepen werd de brug tenminste opengedraaid, Door de duisternis en het blijkbaar niet branden van het signaallicht bemerkte de machinist niet, dat de brug was openge. draaid en reed met volle snelheid c-oor. Eerst op 20 M. afstand vèn de brug werd de machinist door het schreeuwen van voorbijgangers op het groote gevaar op. merkzaam gemaakt en trachtte hij door krachtig remmen nog een in het kanaal rijden te voorkomen, waarin hij echter slechts ten deele slaagde. De locomotief reed door de afsluitkettingen heen en stortte naar beneden. Als door een won- der stortte het gevaarte niet in het .»rarer, doch bleef aan zijn koppelingen hangen, terwijl hij met twee wielen nog vlak hoven het water aan het steenen bruggenoofd steun ^vond. Groot onheil werd hierdoor voorkomen. Na uren van ingespannen ar beid is men er in_geslaagd de locomotief uit haar hachelijke positifi te bevrijden, waardoor het verkeer over de brug weder geopend kon worden. De tramdienst op de lijn naar Eindhoven stond den geheelen verderen dag stil, zeer ten ongerieve van talrijke dorpsbewoners, welke van of naar Helmond wilden gaan. KERKNIEUWS. Het feest van het H. Sacrament van Mirakel, te Amsterdam, dat tot dusver alleen in die stad werd gevierd, wordt voortaan op Woensdag na 12 Maart door het geheele Bisdom gevierd, doch zonder octaaf. Academienieuws. Leiden: Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer J. H. Huygena (den Haag). Wetenschappelijke Berichten. Een priester-uitvinder bjj den Paus. Z. H. Benedictus XV heeft in bijzonder ge hoor ontvangen prof. Argentieri, uit Aquila, uitvinder van een zak-apparaat, met behulp waarvan men, zonder gebruik van geleidsta- ven, draadlooze telegrammen kan opvangen van verre afstanden. De Paus, die voor deze uitvinding groote belangstelling aan den dag legde, veroorloofde den professor die, naar men weet, priester is voor hem en voor de leden der pauselijke hofhouding a.s. Zon dag een voordracht met proefnemingen te houden over zijn uitvinding. Uit Stad en Omgeving. Inauguratie Studenten. De plechtige inauguratie van de nieuwe leden van het Studentencorps zal plaats hebben op Dinsdag 1 December a. s. des namiddags te 4 uren in den Schouwburg. De te dezer gelegenheid in andere jaren gebruikelijke feestomgang door de stad zal ditmaal achterwege blijven. Na afloop van de inwijding der novitii zullen oudere en jeugdige academiebur gers zich vereenigen aan een feestdisch in het Sociteitsgebouw Minerva". Mosselverkoop Steuncomité. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat de venters, die vanwege het Steuncomité mosselen verkoopen, een gewaarm bikten emmer bij zich hebben, beschilderd met de stadskleuren: Rood en Wit en voorzien van de letters S.C.L. Venters, die dezen of- ficiëelen emmers niet hebben, loopen voor particulieren of schippers. De venters van het Steuncomité waar borgen een zuiver gewicht, een weegtoe stel is-in hun bezit. Voorschriften :er be reiding leveren ze op verzoek aan «le koo- pers gratis af. Elk burger kan dus deze werkzaamheid van het Steuncomité bevor deren en er tegelijk zelf van profiteeren. De mosselen zijn door den gem ?ente- keurmeester gekeurd. Er worden vanwege het Comité alleen Zeeuwsche mosselen verkocht van eerste kwaliteit. De opslagplaats van het Steuncomité is op de Volmolengracht No. 14, waar de mosselen afgeleverd worden. Winkelsluiting in den St. Nicolaastijd. Wij herinneren er aan, dat vanaf 27 Nov. (morgen) tot en met 8 Dec. de vin- keliers hunne winkels kunnen geopend houden. Deze bepaling is echter riet Aan kracht op de Zondagen Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen nr.ar de navolgende personen: De Laitre, afk. Antwerpen. Louise Kunzev. Uffelen, afk. Antw. Mad. Michielsde Visser, afk. Antw. J. A. C. M. Antonis, afk. Antwerpen v. BreedamVerdonck, afk. Berchcm. Fam. MeeuWs, afk. Leuven. Fam. Mildaet. Elize en Rose Cenfontaine. Jules Eraly. Honorey. Mad. Rossel. —Liturgische cursus. Blijkens een ad vertentie in dit nummer wordt de bi ui gi- sche cursus, uitgaande van de afd. Leiden van den R. K. D. Vrouwenbond ,a. s. Dins dag voortgezet en gehouden voortaan Dins dags om de veertien dagen. Dezen cursus, niet slechts toegankelijk voor leden van genoemden bond, maar ook tegen een ge ring entrée voor niet-leden (ook voofl mannen), nog eens aan te bevelen schijnt ons bijna overbodig. Verleden week heb ben wij nog met nadruk gewezen op het nuttige en schoone eener liturgische ont wikkeling, die iederen dag rijker maakt aan inhoud en beteekenis. Dat zeer ve en den zoo duidelijken en aangenamen cursus van kapelaan Willenhorg mogen volgen.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2