past d'er op! Blijkens een advertentie dit nummer zal Zaterdag en Zondag alhier de revue „Past d'er op" van Henri j ter Hall, in de schouwburg worden opge voerd. Opzet dezer revue, zoowel als mu ziek en costumes, zijn in de pers, ook in de Katholieke pers, hoog geprezen, zoodat tiemand die eens een gepaste en aange name ontspanning wil genieten, er spijt van zal hebben deze revue te hebben bij gewoond. Ie water. Vanwege de gladheid slipte de schilder J. B., vannacht tegen twaalf uur met zijn rijwiel nabij het Militair Hos pitaal. Hij rolde in de sloot en verwondde zich niet ernstig aan elleboog en achter hoofd. Hij werd door éen militair uit zijn moeilijke positie verlost en kon zijn fiets tocht voortzetten. Op hol. Hedenmorgen omstreeks twaalf uur sloeg een paard op hol, bespan nen voor een wagen waarop een wacht meester en een veldartillerist gezeten wa ren. De soldaat wist nog bijtijds er af te springen. Het dier holde de Maresingel op, de wachtmeester deed wat hij kon om het paard tot staan te brengen, maar viel bij de gasfabriek onder paard en wagen. Het paard holde door, maar werd ten slotte gegrepen bij de school en naar de stal ge leid. De wachtmeester had zich nog al be zeerd. Verdere ongelukken kwamen niet voor. AARLANDERVE^J. Voetbalspelen op Zondag. Het Stbl. no. 520 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Aarlanderveen d.d. 12 Mei 1914, strekkende tot invoeging van artikel 10a, in het algemeen polder reglement dier gemeente. Dit artikel strekte om te verbieden des Zondags voetbalwedstrijden te houden of voetbalspelen te houden, waartoe aan het publiek met of zonder betaling toegang wordt, verleend. Bij het Kon. besluit wordt overwogen, dat bij artikel 4 der wet van 1 Maart 1815 (Stbl. no. 21) het houden van openbare vermakelijkheden op Zondagen en alge- raeene feestdagen is verboden, behoudens ontheffing door het plaatselijk bestuur, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen; dat derhalve voormeld raadsbesluit een onderwerp regelt, waarin reeds door ge noemde wetsbepaling is voorzien, zoodat het raadsbesluit in strijd is met artikel 150 der Gemeentewet. ALPHEN. Gemeenteraad. In de vergadering van den Raad der gemeente, op Vrijdag 27 November a.s., v.m. 9.15 ure, worden de volgende punten behandeld: Voorstel van B. en W. met betrekking tot verbetering der Stationstraat. Voorstel van B. en W. inzake de uitvoering der gemeentelijke* onderhoudswerken. Voorstel van B. en W. tot het verlcoopen der keien in de Julia- nastraat. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1915, met bijbehoorende begrootin- gen van de gasfabriek, het electriciteits- bedrijf en de waterleiding. Voorstel van B. en \V. tot gewijzigde vaststelling der verordening op de aanwijzing van stem lokalen. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen eener gratificatie aan de politie beambte G. Soeteman. Voorstel van de Commissie van beheer der gasfabriek tot vaststelling van de regeling van het ge meenschappelijk beheer van de Gasfabriek en het Electriciteitsbedrijf. Voorstel van B. en W. tot het aan hen verleenen van een crediet voor aankoop van voedings middelen. Adres van het Algemeen Bestuur der Tuchtunie over bevordering van licha melijke opvoeding enz. BIj~het "Nederland- sche volk, met voorstel van B. en W. Cir culaire van het Algemeen Bestuur der Tuchtunie over bestrijding van tuchte loosheid onder het Nederlandsche volk, met voorstel van B. en W. "Wijziging be grooting, dienst 1914. ALPHEN a/d. RIJN. Uitvoering St. Josefvereenigi'ng. Gis teren gaf de tooneelclub der St. Jozef- vereeniging haar eerste uitvoering. Zooals we reeds meldden werd opge voerd „De Pauselijke Zouaaf" en het Blijspel „De Dertiende Klokslag." Te 7 uur werd de gezellige bijeenkomst geopend door den heer Vlasman, die de aanwezigen het welkom toeriep, met een enkel woord de te spelen stukken be sprak, en hun daarna een prettigem avond toewenschte. Ofschoon niet alle stoelen waren inge nomen, kunnen we toch zeggen, dat de zaal flink bezet was. Het is te verwach ten, dat het heden- en morgenavond be langrijk drukker zal wezen. Het is ook wel de moeite waard. De toeschouwers van Zondag zijn vol daan huiswaarts gekeerd. Het dramt* werd best gespeeld. De spelers hebben zich allen goed van hun taak gekweten, maar toch verdienen de heeren J. v. d. Bosch, als pauselijk zouaaf en J. Buys, als hoofdman der Garibaldisten een afzon derlijke vermelding. De verschillende tooneelen, waarin zij optraden, menigmaal ook met den kleinen Paolo, het zoontje van den hoofdman^ maakten indruk. Het Blijspel bracht na de pauze de lachspieren danig in beweging. Het is een aardig nummer dat ook zeer goed werd gespeeld. Ook het nummer van den heer Buys „Achter den tram", hetwelk genoemde on der de pauze ten gehoore bracht verdient wel vermelding. HILLEGOM. öe Bloembollenveïden. Door de onver wachts streng ingetreden vorst is in 't bloembollenbedrijf groote stoornis veroor zaakt. Door de onttrekking van vele ar beidskrachten tengevolge der mobilisatie, waaronder zoowel patroons als arbeiders, haastte men zich dit najaar volstrekt niet roet de planterij en het noodzakelijke dek ken der velden. De te vroeg ingetreden Winter is nu den kweekers, indien hij mocht aanhouden men denke aan 1890! noodlottig. De bodem is thans zóó hard en droog, dat aan voortzetten der planterij niet kan worden gedacht. Dit geldt voor de zandgronden, doch in nog veel sterker mate voor de polders in de Haarlemmer meer. Met man en macht heeft men Vrij dag en Zaterdag gearbeid, in het bizonder met het dekken, omdat men voor blijven- den winter vreest. Op verre na is men ech ter niet gereed gekomen. Vele bloemisten, zoo groote als kleine, hebben nog minstens 14 dagen te arbeiden. Sommigen haastten zich ook niet om hun arbeiders zoo lang mogelijk aan den gang te houden. Wat de reizigers betreft, hoe dit zal gaan is nog een open vraag. Voor zooverre zij niet dienstplichtig zijn, hebben sommigen reeds de reis naar Amerika ondernomen, ande ren gaan in de volgende maand. Die voor de Noorsche rijken, Zweden, Noorwegen en Denemarken zullen mede op den gewo nen tijd vertrekken. De gemobiliseerde rei zigers zullen trachten verlof te bekomen van den Minister van Oorlog. De reizigers voor Duitschland, Oostenrijk en Rusland zijn mede voornemens hun gewone route te maken. KATWIJK. Haringvangst. De haringvisscherij is zoo goed als geëindigd. En wel ruim drie weken eerder dan andere jaren, 't Is wel jammer, want naar verluidt van de laat ste berichten is de zee tamelijk veilig, door dat veel mijnen zijn opgeruimd en is er veel haring te vangen. Een IJmuider vaar tuig ving in één nacht voor 5000 haring, die versch werd aangevoerd. De visschers zouden ook gaarne van deze buitenkansen geprofiteerd hebben, maar aan uitgaan denkt niemand meer. Pensioen. Bij Kon. besluit van 21 de zer is, ingevolge de Weduwenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 een pensioen verleend van 735 aan mevr. A. A. Dijx- hoorn wed. van T. A. O. de Ridder, in leven burgemeester dezer gemeente. LISSE. Adres voor den vrede. Bij den heer Fred, de Meulder, bloemist alhier, ligt een adres ter onderteekening om te zen den aan H. M. de Koningin ten eiride Ha re Majesteit te verzoeken Hare bemidde ling aan te wenden tot het verkrijgen van den vrede. Retraite. In de gisteravond gehouden vergadering van het Retraite Spaarfonds gaven zich ongeveer 50 leden op om de Retraite van 9 tot 12 Januari a. s. mede te maken. WARMOND. IJsclub. In hotel „De Stad Rome" had had gisteravond de jaarvergadering van de IJsclub plaats. Van het bestuur, dat uit tien leden be staat, waren er vijf periodiek aftredend. De verkiezing had tengevolge, dat de hee ren Meerburg en P. Freeken nieuwe leden van bestuur werden. De stand der kas is aldus: inkomsten met inbegrip van bultig saldo vorig iaar f 803.90; uitgaven van dit jaar f293.42; ba tig saldo f 510.48. Eenige rekeningen waren nog niet ingekomen. Op voorstel van den heer C. van Stijn, zal, indien er op 15" Febr. a.s. nog geen ijs is, een som van f200 uit de kas geno men worden, om te worden benut voor an dere werkverschaffing. Eventueel zal hier over een nieuwe vergadering werden be legd. De Hanze. Bij het bestuur van den R.-K.Volksbond is een schrijven ingekomen van het bestuur der plaatselijke Hanze, mededeelende, dat het verzoek om de Volksbondleden of hunne kinderen deel te laten nemen aan den Boekhoudcursus, is ingewilligd. De leden van den Volksbond die zich willen aanmelden, kunnen dit doen bij het Volksbondbestuur. Als leeraar voor den cursus zal optreden de heer Schplten, onderwijzer te Leideh. WASSENAAR. Hoog bezoek. Gisteren ontving de eerw. father G. B. G. Vermin, missionaris te Mellawag, die zich bevindt ten huize van den heer A. L. Rooyakkers, alhier een bezoek van Z. D. H. Mgr. Aelen, Aarts bisschop van Madras. Z. D. H. gebruikte het middagmaal bij den heer Rooyakkers en overnachtte aan de pastorie. Heden morgen 'droeg Z. D. H. te halfacht de H. Mis op, geassisteerd door den eerw. father Vermin. In den morgen bracht Z. D. H. r..og een bezoek bij de eerw. Zusters Fran ciscanessen en vertrok met de auto van den heer Wouters naar Den Haag. De mis sionarissen zetten van daar hun reis voort naar Haarlem. Naar we vernemen zullen ze 26 December naar hun missie vertrek ken. ZOETERWOUDE. Sociale cursus. Na een herhaling te hebben gegeven van de algemeene begin selen van het economisch liberalisme, gaf de WelEerw. heer Chr. S. Dessing een zeer duidelijke uiteenzetting van de val- sche opvatting der vrijheid, die de liberale leer het vruchtbare beginsel van den wel vaart noemt. De mensch heeft van God als natuurlijke eigenschap den vrijen wil gekregen, maar mag niet doen alles wat hij wil, daar bij anders in botsing zou komen met de rech ten van anderen. De vrijheid van den mensch wordt op de eerste plaats beperkt door de natuurwet, door God in onze menschelijke natuur ge legd tot richtsnoer van al onze daden. Als de mensch zijn vrijen wil naar willekeur kon gebruiken zou de orde door de natuur wet aangegeven verstoord worden. God heeft in de natuur van den mensch bepaalde wettelijke regels gelegd, b.v.: men mag den evenmensch geen kwaad doen, dat zijn de natuurwetten. Vrij k a n de mensch de middelen kie zen tot geluk, niet altijd m a g de mensch die keuze vrij doen, doch hij moet op de eerste plaats vragen: is zulks niet in strijd met- de wetten. Spr. geeft vervolgens een herhaling van het reeds vroeger besprokene: het gezag ontleent zijn oorsprong bij God, zoodat wij verpljcht zijn de staatswetten te gehoorza men. Het verval en de ellende in de 19e eeuw heeft tot oorzaak de totaal valsche, de libe rale begrippen betreffende de vrijheid. Het economisch liberalisme heeft alleen voordeel gebracht aan groote liberale la-' brikanten. Een groote fout van de liberale vrijheids leer was, dat er wel voortbrenging was maar geen rechtmatige verdeeling van stoffelijke goederen. De redenen waarom wij nooit de liberale economie kunnen aanvaarden tot plos- sing van de soe. quaestie, somt spr. nog eens op, waarna hij een en ander vertelt over hetgeen de liberalen op onze beden kingen gezegd hebben. Het beginsel van vrijheid zou de wonde ren der techniek in de laatste eeuw ge bracht hebben. De vooruitgang op wetïn- schappelijk gebied noemt m§n het gevolg van het liberalisme. De vooruitgang van wetenschap en tech niek is in de laatste eeuw ontegenzeggelijk groot geweest, doch andere factoren neb ben daartoe meegewerkt. En om nu de zoo hoog geprezen vooruit gang op wetenschappelijk en technisch ge bied, volgens de liberalen voortgekomen uit den zucht van het eigenbelang, eens van een andere zijde te beschouwen, plaatst spr. d.ie in het licht van den te- genwoordigen oorlog. Eigenbelang, aldus gaat spr. voort, ls een prikkel zonder welke men het niet ver zal brengen, maar het eigenbelang zooals de liberalen dat bedoelen moeten wij vei- oordeelen. Aan het eigenbelang moet een verstandige beperking worden gegeven tn het moet in goede banen worden geleid. In zijn conclusie stelt spr. de vraag: Is het liberalisme in staat de soc. quaestie op te lossen? Duidelijk laat spr. nogmaals zien, ,?at re 100-jarige geschiedenis van het liberalisme het in het ongelijk heeft gesteld, lat t Js de liberale beginselen worden doorgev )erd de wanverhoudingen zullen verergeren. Het liberale stelsel heeft een ^erueerd uitgangspunt, waarbij spr. enkele aanha lingen neemt uit de brochure „Wie s^jn wij zelf?" en „Kunnen wij niet anders wer den" van een liberale hoogleeraar. Spr. gaat nu over tot de behandeling van het socialisme. Onder socialisme verstaan wij ieder eco nomisch stelsel, hetwelk eischt, dat de eigendom der productiemiddelen moet Ho- men in handen der gemeenschap. De eco nomische orde moet verder geregeld wer den door de gemeenschap, die derhal-/e bepaalt, wat en hoe er moet worden oi.it- gebracht, en hoe de verdeeling der voort gebrachte goederen moet plaats hebben. De productiemiddelen zijn die zaken: a. die iets voortbrengen (grond, mijnen, enz.) b. waarmede men iets voortbrengt, dus werktuigen (machines, gereedschap). Onder communisme verstaan wij die stelsels welke a 11 e'góéderen zonder onderscheid op de gemeenschap wil over dragen. Vervolgens noemt spr. v.ier socialistische stelsels: het wetenschappelijk socialisme, (Marxisme), het anarchisme, het staats socialisme en het akkersocialisme. De groote fout van het socialisme is dat het evenals het liberalisme naar het uiter ste streeft. De christelijke leer wil juist de middenweg kiezen zonder af te zakken naar een der uitersten. ZOETERWOUDE. Gevaarlijke oefeningen. Onze soldaten nemen zoo nu en dan wel eens al te groote vrijheid op onze wegen. Zoo hield gisteren een compagnie solda ten avond-veldienstoefeningen; een pa trouille, hij den weg staande, opende eens klaps een hevig geweervuur, juist toen J. v. R. met paard en rijtuig vlak bij de sol daten was. Gelukkig was het een uiterst mak paard; anders had een ongeluk on- verirfijdelijk geweest, daar de wagen vlak bij het water stond. Een burger beklaagde zich over dit gevaarlijk spel bij den commandeerenden kapitein, die na veel dispuut tusschen bur gers en hem een onderzoek instelde. De troep werd „verzameld" en de ware schul dige, de commandant der patrouille, over het verkeerde handelen, in strijd met or ders, onderhouden. Opmerkelijk is het dat de buitenmen- "schen meenen alles wat soldaten doen en laten te moeten goedkeuren. Zoo was on langs een 250-tal soldaten aan 't oefenen op een stuk land, zonder daartoe vergun ning te hebben gevraagd. Roomsche Agenda. DINSDAG. L e i d e n. Bondsgebouw 8.30 uur. Apologetische cursus. MAANDAG. Leiden. Bondsgebouw. 8.30 uur. R.-K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy". KERKNIEUWS. 's Pausen zestigste verjaardag. Zaterdag 's Pausen zestigste verjaardag om half vier begaf Z. H. Paus Benedictus XV zich in de Sedia gestatoria en vergezeld van Zijn gcheele hofhouding voor het eerst naar de in electrisch licht badende St. Pieterskerk, waar ongeveer 30.000 Romeinen Hem vol jubel ontvingen. De Paus en Zijn gevolg namen op de troontribune voor de Confessio plaats. Daarop hield de kardinaal-vicaris Pompili een toespraak en ook de Paus richtte zich in een lange liefdevolle rede tot de aanwezigen. Na het zingen van het, Te Deum keerde Z. H. onder onbeschrijflijke geestdrift naar het Vati- caan terug. Tegenwoordig waren 33 bisschoppen en de gezanten van Spanje, Pruisen en Beieren. Een herinnering aan Pau9 Pius X. Een Fransch bisschop verhaalt in dc| „Missions Catholiques" nog een ontroe rende herinnering aan Pius X. „Toen ik onlangs, zoo vertelt hij, over het St. Pietersplein ging, kwam lk egn groep knapen tegen, die een bedevaart naar Rome maakten. Ik zag, terwijl ik met hun leider eenige .woorden wisselde, dat een kleine jongen blijkbaar moeite deed om naar mij toe te komen, maar dat hij door zijn overste te rug werd gehouden. Ik riep tot den over ste: „Laat den jongen naar me toe komen." Toen kwam de kleine jongen, van on geveer tien jaar, vertrouwelijk op me af en ik vroeg hem, terwijl ik mijn hand op z'ijn weelderigen haarbos legde: „welnu, wat wil je van me?" In zijn oogen kon ik lezen, dat hij mij zijn geheim in 't oor wil de fluisteren. Daarom boog ik me voor hem voorover. De jongen fluisterde: „Door luchtige Hoogwaardigheid, is het waar, dat U den Heiligen Vader bezoeken en spreken kunt?" „Ja, dat is zoo". „Ach; ik zou den Paus zoo gaarne iets vragen". „En wat dan?" „Dat hij den goeden God vragen zcu, mij als ik eenmaal groot ben, missionaris te laten worden". Omdat ik dacht, dat ik hem niet goed begrepen had, liet ik hem zijn verzoek nog eens opnieuw zeggen. Maar neen, ik had bet toch wel goed ver staan. 's Anderen daags vertelde ik den Paus, v-at me was overkomen. Eertige oogenblikken bleef hij in gedach ten verzonken en sprak dan met de hem eigene goedheid zelve: „Ik moet dien jon gen zien. Breng hem morgen, nadat ik de H. Mis gelezen.lieb, bij mij. Wil U ook in lichtingen zien te krijgen over zijn familie en zijn betrekkingen?" Ik had deze vraag voorzien en kon daarom aanstonds ant woorden: „Hij is een wees, een verre bloedverwant zorgt voor hem...". „Ik zal mo dien knaap aantrekken. Zeg aan mijn. secretaris, dat hij mij daaraan herinne ren moet", zei de Paus. 's Anderen daags 's morgens verscheen ik met den kleine op het Vaticaan. De Paus ontving ons aanstonds na de Heili ge Mis in zijn oratorium, nam den knaap hij de hand en vroeg hem op zachten toon: ,,'t Is je dus werkelijk ernstig gemeend?" „Ja, Heilige Vader!" Maar, mijn jongen heb je ook goed bij jezelf overwogen, wat ik daar van God voor je vragen moet? Dat beteekent, dat je de wereld moet verlooche nen." ,,Ik wil missionaris worden", klonk het ferm en beslist. „Maar heb je er ook aan gedacht, hoe mooi de wereld is en dat, hetgeen je vraagt meer dan den dood, wellicht den marteldood, beteekent?" „Ik wil missionaris worden." De Heilige Vader wierp mij een wee moedig blijden blik toe. „Kom", zeide hij toen en leidde den knaap naar zijn bid- stoel. Beiden knielden neer en terwijl de Plaatsbekleedev van Christus het kruistec- ken over het onschuldige voorhoofd van den kleine maakte, sprak hij, als >n go- bed, de volgende woorden over hem uit: „Zoo zij dan de zegen Gods met u, thans en in de toekomst, welke gij van mij vraagt, opdat God in de uren des ge vaars met u weze, en uw lijden verkorte." Toen werd het stil in de kapel. Niets w erd er vernomen, dan het zachtgezegde. ontroerende gebed van den Heiligen Va der. Ook ik kon mijn tranen niet meer weer houden. Alleen de jonge missionaris ween de niet." RECHTZAKEN. HAAGSC1IE RECHTBANK. Yan een baas eA knecht. C. B., 35 jaar stoombootkapitein te Lei mui den, stond gisteren voor de Haagsche Rechtbank terecht wegens mishandeling van een knecht onder Nieuwveen, bij het aan leggen van de boot. Volgens beid. was dc knecht brutaal geweest, had hem gescholden en had ten slotte dienst geweigerd. Daar enkele getuigen in tegenspraak kwamen, a althans anders verklaarden dan bij hun vroe- ger verhoor naar de politie, werd de zaak uitgesteld tot 3 Dec. a.s. ten einde meerdere getuigen te kunnen hooren. Het O. M. vorderde gisteren nog tegen J. C. D., werkman te Oegstgeest, wegens diefstal van een drietal schoppen uit een loods van de steenfabriek van den heer dc Ridder aldaar, 1 maand gevangenisstraf. Brandstichting in de Haarlemmermeer. Voor de Haarlemsche Rechtbank is gis- teren behandeld de zaak tegen den kastelein K., uit Helden (Limburg), vroeger kruidenier te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer), beschul digd van brandstichting in zijn woning aldaar in den nacht van 28 op 29 Januari. Er is toen dien avond tusschen halftien én 3 uur 's nachts vijf malen brand geweest. De laatste brand wordt hem ten laste gelegd. De getuigen Vcr- mey en Van der Pijl hebben hem even voor de laatste brand uitbrak het huis binnen zien sluipen met iets in de hand dragende, ver moedelijk een teiltje petroleum, dat later in het bed gevonden is, waar de laatste brand aankwam. Dc bekl. ontkende den brand ge sticht te hebben. Het O.M. vorderde een gevangenisstraf van zes jaren met last tot onmiddeiijke gevangen neming van beklaagde. Na een protest van den verdediger, mr. J. Hillmink, weigerde de Rechtbank in dc raad kamer de onmiddellijke gevangenneming en schorste daarop de behandeling van dc zaak tot Maandag a,s. om op verzoek van den ver dediger nog een getuige Van der Walt te hooren. Faillissementen. Uitg esproken: A. J. Dohmen, koopman en winkelier te Maastricht, cur. mr. H. Paulussen. J. Scheurmann, smid en koopman in machinerieën, te Utrecht, cur. J. F. E. Claringbould. N. Bos, schilder, te Baarn, cur. mr. A. Korver. J. Geenen, voerman, te Winssen, cur. mr. J. J. Tilanus. J. W, Janssen, tapper en voerman, te Deest, cur. als boven. J. A. Spierings, caféhouder en loodgie ter, te 's-Hertogenbosch, cur. mr. J. A. M- Rits. J. W. Zimmer, vléeschzouter en rooker, Amsterdam, cur. mr. G. Seret. F. W. J. Lambert, Den Haag, "cur. mr, A. J. Paülus. C. Zeestraten, te Oegstgeest, bloembol lenhandelaar, cur. mr. J. H. Goudsmit. Geëindigd: ,W. Westra, bakker, te Langweer. F. C. J. Ruben, te Amsterdam, aldaar gehandeld hebbende onder de firma Nova en Van Erp. Naaml. vennootschap Kaffa, grossierster in winkelwaren te 's-Hertogenbosch. Opgeheven: W. A. B. van Berkel, Den Ilaag. Laatste berichten. Vergadering van heden. Verschillende kleinere vVetsontwerpen komen in behandeling. Vervolgens ging de Kamer over tot het trekken der afde'elingen. De vergadering wordt tot 2 uur ver daagd. De voorzitter stelt voor het leeningsont- werp, dat oorspronkelijk niet als no. 1 op de agenda voorkwam voor het afdeelings- onderzopk, waarmee de Kamer vandaag begint, alsnog bovenaan te plaatsen. Dit op verzoek van de regeering, die hoogen prijs stelt op spoedige afdoening van het ontwerp. Aldus werd besloten. De heer Troelstra zeide zich te zul len verzetten tegen een overhaaste behan deling van het wetsontwerp, aangezien het publiek daaromtrent eerst diende voorge licht te worden. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 23 November. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: Heden hebben er evenals gisteren be schietingen met het geschut nlaats gehad in de streek van Soissons en van Reims. In Argonne zijn hevige aanvallen van beide zijden zonder resultaat gebleven. Van het Duitsch-OostenrïjkschRussische gevechtsterrein. ST. PETERSBURG, 24 November. Mede- deeling van den grooten generalcn staf: Verscheidene gunstige berichten zijn van het gevechtsterrein tusschen den Weichsel en de Warthe gekomen. Men meldt een achterwaartsch9 bewe ging van de Duitschers van de linie Stry- kow Zgierz Szadek Zdunskawola Wozniki. (D. i. in de streek ten noordoos ten, ten noorden en ten westen van Lodz.) Marktberichten. ROTTERDAM, 23 November. Biiltenlandsclio granen. Haver per 100 kilos 36 pd. clipped stoomeud f 12.50. Boekweit per 2100 kilos State stoomend f325, State Dec. art. f305, State Dec./Jan. all. f300. Mais per 2000 kilos grove Donnu loco f 230, La Plata loco naar kwal. f 200/230, dito spoe dige verlading f 205/210, dito stoomend f 218, mixed Java loco f234, Amerik. mixed loco f238, dito stoomend f232. In publieke veiling werden heden verkocht: 200 ton La Plata van f225 tot f191, 500 ton Amerik. mixed f236 a 235 plus 1 pet. vei- lingko8tcn. AMSTERDAM 23 November. Binnonlumlsclio granen. Nieuwe tarwe per 80 K.G, fll-11.05. Haver per 100 K.G. f 12.75-13.50. Paardeboonen f 11Bruine boonen per H.L. f13.15. Groene erwten per H.L. f 1316.Vale orwten per H.L. f1800.—, Karwijzaad per 50 K.G. f 16.750.Bruin mosterdzaad per 70 K.G. f 24.Blauw Maanzaad per 50 K.G. f 21.50 Duiveboonen per 85 K.G. f 11.75. HAZERSWOUDE, 23 Nov. H. E.-Vclling. 357 Kipeieren f 10.50—f 11.10 per 100. BODEGRAVEN, 24 Nov. Aangevoerd 160 partijen kaas. Ie Goudsche f 39 f 42; 2e Goudsche f36.50 f38; Zwaardere Goudsche f 42 f 44. Handel vrij vlug. PURMEREND .24 Nov. Knas. Aangevoerd 94 stapels, fabrieks f41, boeren f40, Goudsche f38; stemming prijshoudend. LEIDEN 24 Nov. Varkens. 203 vette varkens 0.670.66 210 Licht soort 0.620.60. ROTTERDAM, 23 Nov. Vee. Aanvoer Paarden 156, Veulens 1, ezels Magere Runderen 1564, Vette Runderen 685, vette Kalveren 160, Nuchtere kalveren 844, Gras- lcalvcren 480, schapen 3, varkens 0, Biggen 206, Bokken 3, koeien en ossen 81, 37, 44, Stieren 30, 34, 38, Kalveren 471/2, 55, 62i/a p. st. melkkoeien 180290, ICalfkoeicn 160 810, Stieren 130320, Pinken 100140, Gras kalveren 3090, Vaarzen 110170, Paarden 100250, Slachtpaarden 100200, Hitten 000 000, Biggen 5—12, Folckalveren 18—2S, Slaclitkalveren 916. Biggen per week 90-1.10. Boter 23/8, 17/16, 176 stukken 1/2 KG. le 63 prijs 2e 60, 3e 58. Stukken 1/2 K.G. 771/2—S2V2. Aanvoer eieren 5554. Kippeneieren per 100 stuks 10.1011.90. Eendeneieren 7.8. Ganzeeieren 12. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in don morgen van 24 November 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 762.7 Memel. Laagste barometerstand 753.2 Bodoe. Verwachting tot den avond van 25 Nov.: Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit westelijke richtingen. Meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets Woensdag. Zonsopgang 7.36. Zonsonder gang 3.53. Licht aan fietsen 4.23.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3