BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving. de Brllsche caao-industrie den vijand op directe of indirecte wijze van voorraden voorzag, de Regeering terstond den uit voer van cacao zou doen ophouden. Brieven verkeer. De Engelsche Regee ring heeft thans het geheele brievenver- kecr van en naar Noorwegen, Denemar ken, Nederland, Zwitsérland en Italië onder toezicht gesteld. Mexico. Er is een begin gemaakt met het verschepen naar de Vereenigde Sta ten van de troepen, die Vera Cruz bezet ten. De opstand in Zuid-Afrika. Officieel wordt medegedeeld: De regeeringstroepen vervolgen nog hardnekkig De Wet en 25 man, hetgeen alles is, wat nog van zijn commando overblijft. De U 18 gezonken. De Engelsche ad- miialiteit maakt bekend, dat de Duitsche onderzeeboot U 18 door een Britsch ver kenningsvaartuig werd geramd en aan de Noordkust van Schotland is gezonken. Ultimatum? Russische bladen melden uit Sofia, dat Bulgarije een ultimatum op langen termijn tot Servië heeft gericht, waarin de afstand wordt geëischt van de deelen van Macedonië, waarop Bulgarije aanspraak maakt. Nederland en de Oorlog. IloogerOnderwijsaan Belgen. Naar het „Centrum" verneemt, heeft de oproep van prof. dr. Jos. Schrijnen reeds ten gevolge gehad, dat een zeer groot aan tal Belgische studenten zich hebben opge geven bij prof. dr. F. Collard, huize „Ma rie Nelly", Bosch en Duin bij Utrecht. De stroom van opgaven houdt nog steeds aan. Ook zijn op dit oogenblik reeds een tiental Belgische professoren, onder wie de be kende Belgische letterkundige prof. Fr. Severin uit Gent, beschikbaar, om hooger onderwijs aan deze studenten te verschaf fen. Nog vernam het blad, dat bepalingen in zicht zijn, om faciliteiten toe te staan tot het volgen der colleges aan de Nederland- sche Universiteiten, faciliteiten, die uiter aard hoofdzakelijk den Vlaamschen stu denten zouden ten goede kunnen komen. Kamers van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlaardingen heeft na pen rede van haar voorzitter, den heer J. van Dusseldorp A.Mz., besloten, lid te worden van den An ti-Oorlog-Raad en de andere Kamers van Koophandel op te wekken zich ook daarbij aan te sluiten. De maximu m-k a a s p r ij s. De minister van Landbouw. Nijverhied en Handel heeft den maximum kaasprijs voor binnenlandsch verbruik gedurende de maand November 1914 bepaald: Voor den verkoop en gros: per 50 K.G. voor volvette Goudsche jonge kaas f 35 ti >t ,t Sept.-kaas 40 tt Mei-kaas 45 Edammer en Goudsche k. 40)* 33 30)* 28 20)* 23 mag. Edamm. en Goudsche kaas 15 Friesche nagelkaas 18 Leidsche en Delftsche nagelkaas 30 Voor den verkoop en detail: per K.G. voor volvette Goudsche jonge kaas f 1. it it ,i Sept.-kaas 1.10 i» ii ii Mei-kaas 1.20 Edamm. en Goudsche k. 40)*,, 0.95 I, (+30)* 0,75 30)* 0.65 I. mag. Edamm. en Goudsche k. 0.50 Friesche nagelkaas 0.55 Leidsche en Delftsche nagelk. 0.80 Hierbij wordt onder kaas, gemerkt 40. 30 of 20, kaas verstaap, die res pectievelijk 40 pCt. of meer, 30 pCt. of meer, 20 pCt. of meer vet jn de droge stof bevat. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad." De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" heeft het volgende programma vastgesteld: De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad' streeft naar een zoo spoedig mogelijke be ëindiging van den oorlog, door een vrede, die niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich brengt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgende ge- wenscht is: 1. Samenwerking der Staten in plaats van tegenover elkander staande bondge nootschappen; 2. Beperking der bewapening krachtens internationale regeling; 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoor digingen over het Vredesverdrag; 4. Vermijding van het gevaar gelegen in overgang van grondgebied of annexatie te gen den wil der bevolking; 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onderzoek van internationale geschillen. De Raad stelt zich voor, in samenwerking met gelijkgezinden uit alle partijen en rich tingen in alle landen de vorming van een krachtige internationale openbare meening ten gunste dezer denkbeelden te bevorde ren. Sinds de oprichting op 8 October zijn alsnog, op uitnoodiging van het Bestuur, als leden tot den Raad toegelaten: Mr. M. P. M. van Dam (Bestuurslid van de Ned.- R. K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede), H. J. van Ginkel (vertegen woordiger in Nederland van de Bahaïbe- weging), H. van Kol, (vertegenwoordiger van Nederland in het Internationaal So cialistisch Bureau), Ds. N. J. Scliermer- horn (Redacteur van „De Wapens Neder", het orgaan der Internationale Anti-Mili taristische Vereeniging in Nederland), J. Th. R. Schreuder (Voorzitter der Vereeni ging van Christelijke Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland en de Overzee- sche Bezittingen), Prof. Dr. I. P. de Vooys en T. M. Wibaut De bijzonder groote omvang, dien de werkzaamheden van den Raad hebbea^je- nomen, heeft den voorzitter van den Raad dén heer F. M. Knobel, met het oog op zijn gezondheidstoestand, genoopt zijn ontslag te nemen als voorzitter en bestuurslid. Als zijn opvolger heeft de Raad gekozen Mr. H. C. Dresselhuys, die deze benoeming heeft aanvaard. De Raad bestaat thans uit 71 leden, ter wijl ruim 3500 personen zich als mede standers hebben opgegeven en meer dan 150 vereenigingen van allerlei richting en aard zich bij den „Anti-Oorlog Raad" heb ben aangesloten. In overleg met den Raad worden ook in Denemarken, Zweden cn Zwitserland cen trale organisaties van de vredesbeweging in het leven geroepen. Een franc-tireur in den ziekenfondsstrijd. In de heetste dagen van den Alkmaar- schen strijd, toen dr. Hoffman te Gouda nog als tegenstander" onzer Maatschappij optrad, heeft een andere arts, blijkbaar onder invloed eeper persoonlijke veete, het gepast geacht, hem op eigen gelegenheid een onaangenaamheid te bereiden. Dr. Hoffman ontving n.l. een telegram, onder teekend door Schreve, waarin hem werd medegedeeld, dat hij tot eerelid der Maat schappij was benoemd. Het spreekt van zelf, dat een onderzoek naar deze laffe ver- valscliing werd ingesteld, en het bleek, dat op verzoek van dr. Beyers, vroeger te Gou da, thans te Breda, door een derde het te legram was aangeboden. De directeur-ge neraal der telegrafie heeft de zaak hij de justitie aanhangig" gemaakt. Hoewel het niet onwaarschijnlijk js, dat het telegram, door Hoffman nader in aan raking te brengen met onzen hoofdbestuur der-secretaris, er toe heeft bijgedragen den aanv ankelijken bestrijder onzer Maat schappij tot beter inzicht te brengen een uitwerking, die met het telegram waar schijnlijk niet was bedoeld hopen wij van harte, verder verschoond te blijven van de hulp van personen, die op de wijze van dr. Beyers hinderlijk willen züjn voor enze tegenstanders. (T. v. G.) Het Zuiderzee-vraagstuk. In verband met de voornemens der Re geering betreffende het Zuiderzee-vraag stuk, kan nog worden medegedeeld, dat een ontwerp tot gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee op het departement van Wa terstaat gereed is om de phasen.te door- loopen, noodig voor de indiening van een voorstel aan de Staten-Generaal. Het ministerie van Binnenl. Zaken. Na in gebruik stelling a.s. zomer van het nieuwe gebouw voor het Ministerie van Binnenl. Zaken op het Binnenhof, zal daar in teruggebracht worden de afdeeling On derwijs, thans gevestigd in een particulier huis aan (je Koninginnegracht. Het onder dat Departement behoorende bureau voor het toezicht op de gedenktee- kenen van geschiedenis en kunst, tot dus ver ondergebracht in een der uitbouwen op het pleiiftje, genaamd „Het Helletje", verhuist binnenkort naar de nog leeg staande bovenlocalen van het voormalige Kabinet der Koningin tusschen Binnen- en Buitenhof. Het Rijksbouwtoezicht heeft onlangs het onaanzienlijke hoekperceel, grenzende aan voornoemd uitbouwsel, verlaten en is in een huurhuis v. d. Spiegelstraat overge gaan. In zake de plannen voor landsgebouwen is nog te vermelden, dat dezer dagen de groote Commissie voor de uitbreiding der localiteit van de Tweede Kamer over den Hofsingel tot aan den nieuwen verkeers weg SpuiBuitenhof hare besprekingen van het bouwproject heeft hervat. Met het oog op de werkloosheid worden ii verschillende rijksgebouwen kleine wer ken, die anders niet in dit seizoen worden onderhanden genomen, uitgevoerd. Belgische onderwijzers. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft opnieuw door bemiddeling van de Commissarissen der Koningin tot de bur gemeesters van alle gemeenten de uitnoodi- ging gericht, aan den heer P. Otto, lid van de Tweede Kamer te Bloemendaal, op te geven de namen en adressen van Belgische onderwijzers, die in hun gemeen te verblijven, met vermelding van de standplaatsen in België, voor zoover daar in na hun vorige opgave veranderingen zijn gekomen. Uit de Pers. Vijf procent? De „Msbd." geeft het volgende kruiskopje: De regeering wil voor de 275 millioen, welke zij tot dekking der oorlogskosten van het Nederlandsche volk wenscht te leenen vijf procent rente betalen over die bedra gen, welke vrijwillig worden opgenomen. De bezwaren tegen deze hooge heffing aan te voeren zijn zoo talrijk, dat wij ho pen, dat de Staten-Generaal, indien ze het met de Regeering al mocht eens worden over de vraag leening of schatting, in geen geval zal berusten in de voorgestelde vijf procent. Ons grootste bezwaar hiertegen is, dot de verbruiker, dus de kleine man, die toch reeds bijzonder gedrukt zal worden door de opcenten-heffing, deze hooge rente het meest aan den lijve zal voelen. Bij de uitgifte eener 5 pet. staafsleening toch zal de rente van het geld, letwelk handel en industrie noodig hebben, aan merkelijk stijgen en zullen de hypotheek banken uit vrees dat zij anders iret bun pandbrieven van 4 en 4 1/2 pet. blijven zit ten al spoedig tot de uitgifte van pand brieven met hooger rentetype overgaan, waardoor de rente der door die banken te verstrekken hypotheken van zelf wordt opgedreven. De fabrikanten, handelaren, winkeliers, huiseigenaren, winkeliers, huis eigenaren enz., die toch ook niet van phi lanthropic kunnen leven, zullen natuur lijk ten einde een behoorlijke winst te kun nen blijven maken die rente-verhooging op hun afnemers gaan afwentelen evenals zij zulks zullen doen met de verhooging der opcenten, welke hen onmiddellijk treft. De mindere man wordt dus totaal uitge knepen. De stijging der levensmiddelen en woninghuur immers, welke reeds noodza kelijk voortvloeid uit de voorgestelde op centen-heffing, zal nog verhoogd worden door het hooge percentage der leening. De vermogenden daarentegen, die na tuurlijk jn veel mindere mate den druk der opcenten zullen voelen dan de kleine luy- den worden daarenboven nog bevoordeeld, doordat de Regeering hun voor het geld, dat zij haar willen leenen, een zeer hooge rente geeft. Ziedaar ons grootste bezwaar tegen het voorgestelde hooge rentetype. Het legt een onevenredig zwaren druk op een Lepaalde klasse burgers en streeft dus het doel der Regeering voorbij om door het heffen rener oorlogsleening alle Nederlanders naar ver mogen te laten bijdragen aan de dekking der oorlogskosten. Nog andere bezwaren zouden tegen deze hooge rente-heffing kunnen worden aan gevoerd, zooals het dalen onzer staats schuldbrieven van lager rentetype, het op zeggen op groote schaal der bij de Rijks postspaarbank ingelegde bedragen, enz., enz., doch wij achten het hierboven ont wikkelde bezwaar op zich zelf zoo overwe gend, dat wij alleen op dien grond reeds het invoeren van 5 pet. staatspapieren moeten ontraden en adviseeren de rente op 4, hoogstens 4 1/2 pet. te stellen. Het nut der critiek. Onder dit opschrift lezen .we in het „Huisgezin": Critiek op wat het kabinet voor stelt is kleinkleuterig, heeft de Standaard ge decreteerd. Dit gold met name van de voorziening ir de oorlogskosten. Welnu, van alle zijden, links en rechts., heeft de critiek geregend op het ontwerp- oorlogsleening. Letterlijk niemand neemt het er voor op. En zooals het daar ligt, haalt het 't Staatsblad niet. Zelfs niet al zou Treub met zijn por tefeuille dreigen. Vooreerst blijkt ook ter linkerzijde, zelfs in den conservatieven hoek, het ge tal dergenen, die aan een oorlogsschat ting boven een oorlogsleening de voorkeur geven, groot. Naast den Unie-liberaal Patijn, die als financier zoo grooten roep heeft dat hij reeds eerder als toekomstig minister van Financiën werd gedoodverfd, scharen zich de oud-senator en grootindustrieel Stork en de oud-president van den Hoogen Raad mr. Eyssell, mannen, aan \We men niet licht de bedoeling zal toedichten, de kip met de gouden eieren te willen slachten. Wat al bezwaren verder tegen de hoe grootheid en de voorgestelde dekking der oorlogsleening. Velen willen voorshands niet verdei) gaan dan tot April noodig zal zijn: 150 millioen. Anderen, als mr. Patijn, willen Indië een evenredig aandeel in die leening doen nemen en het bedrag voor het Moederland, op 85 millioen gesteld zien. Het opcenten-stelsel, op nagenoeg alle middelen voorgesteld, vindt maar schaars bewonderaars. De een zou het bepaald wenschen tot de directe belastingen en successierechten. De ander wil den kleinen man en den kleinen middelstand, reeds zoo zwaar ge troffen, vrijgesteld zien. Het nut van al deze „kleinkleuterige" critiek? Dat minister Treub water Ui zijn minis- trieelen wijn zal moeten doen, en veel water. Zonder critiek hadden we de slechts denkbare oplossing van het vraagstuk gekregen. Dank zij de critiek is er uitzicht op de, in de gegeven omstandigheden, best mo gelijke, wil men minst slechte oplossing. Van een verzwaring der gewone begroo ting met 26 millioen gedurende 15 jaren, en van wat hieruit in economisch opzicht onvermijdelijk volgen moest, zijn we in ieder geval af. Onderwijs. Ziet u nu den onzin? Jan Ligthart, de bekende opvoedkundige, kan pittige stukjes schrijven. Voor eenige dagen laakte hij in zijn week blad „School en Leven" de eenzijdige rich ting, welke vooral bij de opvoeding der meisjes zooveel bederft. Onder het opschrift: „Ziet u nu den on zin?" gaf hij deze opmerkingen: „Een huisvrouw schrijft van haar brand- stoffenschuurtje: „er kan 25 mud in, maar hoeveel mud is een H.L.?" Die huisvrouw is zeker een „stomme boerenmeid, ergens uit een negorij, opge groeid zonder behoorlijk onderwijs". Wel neen, die huisvrouw is geweest: lo. leerling van een voortreffelijke lagere school in de hoofdstad, waar zij opgeleid werd voor 't gymnasium, en vellen vol her leidingen heeft gemaakt van maten in ma ten; 2o. leerling van een voortreffelijk gym- naisum, zes jaren achtereen; 3o. studente aan een beste universiteit. Bovendien is zij uit een gezin, waar bijna alles voor het onderwijs leefde en leeft. En toch, nu ze, jonggetrouwd, brandstof fen moet inslaan, vraagt ze: „hoeveel mud is een H.L.?" Deze vraag typeert zoo afdoende den on zin van ons onderwijs. Nooit, nooit heeft deze vrouw (en wij?) met hektaren, kilo liters, stères en dergelijke te doen. Toch is ze er jarenland mee achtervolgd, totdat ze met die grootheden jongleeren kon. En nu ze haar eigen brandstoffenschuurtje moet vullen? Wat ik dan wou? Tenminste dit, dat men aan zoo'n dóór-onderwezen vrouw niet be hoefde te schrijven: een mud is een H.L." In dit stukje 3it een gezonde kern zegt de (A.-R.) Rotterdammer. Ernstig past het vermaan tegen een over dreven intellectualistischen stroom, welke al meer de opvoeding onzer meisjes door trekt. Het verschil met het onderricht aan de jonge mannen te geven wordt meer en meer uitgewischt. Daardoor worden zij in de uitoefening van haar taak als huisvrouw veelszins be lemmerd. Ook in de vrouwenbeweging krijgen som migen oog voor het gevaar, hetwelk hier dreigt. Zoo trof ons in het bekende Duitsche tijdschrift „Archiv für Sozialwissenschaft und Sozialpolitik" een opstel van Irma Wolf over „De vrouw als verbruikster." Zij klaagt daarin over het feit dat de vrouw door het op de spits drijven van een verstandelijke ontwikkeling niet in staat is hare roeping in het gezin te vervullen. Groote schade wordt aldus aan het maat schappelijk leven toegebracht. De vrouw moet vrouw blijven ook bij het verwerven van bekwaamheden. Gemengde berichten. Haagsch en Rotterdamsch. Een heer komt in Den Haag in den winkel van een bekende zaak en vraagt om kousebanden. „Bedoelt u jarretières?" vraagt de juf frouw achter de toonbank. „Ja, juffrouw, jarretières." En de klant duidt aan, van welk soort hij ze verlangt. De juffrouw legt ze hem in twee kleuren voor: rozerood of hemels blauw. De klant verlangt een donkere klepr of zwart. De juffrouw heeft die niet. De klant af. Eenige dagen later komt hij te Rotter dam in een winkel van dezelfde zaak, en vraagt om kousebanden. „Bedoelt u sok-ophouders?" vraagt de juffrouw. „Ja juffrouw, sok-ophouders." En de klant duidt aan, van welke soort hij ze verlangt. De juffrouw legt ze hem voor in donkere kleuren en in zwart. („Haagsche Post"). Handige oplichters. Te Berk el zijn weer verschillende boeren de dupe geworden van de ook op andere plaatsen voorgekomen op lichtersstreken. Een paar als heeren gekleede veekoopers kochten bij de veehouders runde ren en vette kalveren. Van een boer moest een gedeelte van den koop, 1 rund en 2 vette kalveren direct aan het station worden afge leverd, de geheele koop zou worden betaald bij de aflevering ook van de andere gekochte beesten. Hoewel de veehouders de kooplieden niet kend m, die als Stevens Co. optraden, wer den de gekochte beesten aan het station af geleverd. In den Haag werden zij met grooten spoed naar het abbatoir vervoerd en daar tegen lagen prijs a contant van de hand ge daan. Hun optreden had de aandacht getrokken en bij een ingesteld onderzoek bleek dat zij goede bekenden van de politie waren. Een der boeren is de zoon van een zeer geacht koopman H. te Utrecht, dio reeds herhaalde malen in het openbaar tegen de praktijken van zijn zoon waarschuwde. Reeds meerdere veehouders zijn de dupe geworden van deze handige oplichters, Een strafvervolging valt moeilijk in te stellen daar op eigen naam de koopen worden gesloten. Mgnen. De ontploffing der mijnen te Domburg heeft met de grootste omzichtigheid plaats gehad. De inwoners waren gewaarschuwd uit de buurt te blijven en de omgeving der plaatsen, waar dq mijnen lagen, waren afgezet, terwijl geraden was de ramen der huizen in de buurt open te laten. Onder de mijnen werd de be- noodigde hoeveelheid buskruit gelegd en een kabel om op grooten afstand de mijnen te kunnen doen springen. De met het werk be laste militairen begaven zich achter de duinen, die hen tot beschutting dienden. De materieele schade is echter groot. Het ergst is geteisterd de woning van den kunstschilder, den heer Zwart, daar alle ruiten en meerdere plafonds werden vernield, doch ook andere gebouwen, zooals de woning van den Burgemeester, den heer L. J. Van Voorthuijzen, het badpaviljoen, de winkel van den heer Van Schaden, het café Wilhelmina bekwamen meer of minder groote schade. Naar wij vernemen, is rijksvergoeding voor de toegebrachte schade is toegezegd. Op zee dravende aamgetroffen. Men meldt ons uit IJmuiden. Door de stoomtraw ler Anna Josina werd op zee drijvende aan getroffen de stoomtrawler Bertha Elisabeth uit IJmuiden. De Bertha Elisabeth had ma- chineschade en werd op sleeptouw genomen en te IJmuidpn binnengebracht. Eerlijkheid. De conducteur O. van het Zuidholl. Electrische Spoor ond in een wagon achtergelaten een damestaschje met f350. De eerlijke vinder deponeerde het bij den station chef te Rotterdam waar het later door een Haagsche dame teruggehaald werd. Onschuldig. Volgens bericht uit Groningen is de persoon, die gisteren tc Rotterdam aan gehouden werd, verdacht van diefstal te Gro ningen onschuldig gebleken. Hij is dadelijk vrijgelaten. Inbraak. De heer K. te Rotterdam gis ternacht thuiskomen vond zijn schrijfbureau in zijn woning aan de Nieuwe Haven open gebroken en f725 specie gestolen. Op jacht. In een bosch onder Arnhem, nabij den z.g. Geitenkamp meende de heer Van P-, die op jacht was, een tweetal 6troo- pers te zien. Hij beging de onvoorzichtigheid om, teneinde hen schrik aan te jagen een schot hagel op hen te lossen. Tot zijn ont steltenis ontdekte hij, dat hij op twee rijks veldwachters had geschoten; de hagelkorrels hadden heiden geraakt, doch niet verwond. Tegen den onvoorzichtigcn jager is proces verbaal opgemarkt. Door een val, Gislcrnamiddag is nabij den Wassenaarschen weg bij Den Haag een heer van de Staatsspoortram gevallen. Hij werd door een auto van den eerste- hulpdienst naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd en is daar aan de gevolgen van den val overleden. Brand. Gistermorgen omstreeks 5 uur werd er brand ontdekt in de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk. Spoedig werden de inwoners door klokgelui ter blussching opgeroepen, doch door den dikken rook Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 36. in de kerk en toren kon de klokluider zich slechts een oogenblik van zijn taak kwij ten. Eenige rijen banken beneden en ook op de galerij zijn verbrand. Het geheele kerkgebouw heeft geleden, de verf is over al gerimpeld en de witte muren zijn onken baar. Het plafond is op vele plaatsen ge scheurd. Men vreest, dat er stukken uit zullen storten. Hoogstwaarschijnlijk is de brand ont staan door het omvallen van een stoof in de Zondagmiddaggodsdienstoefening. Gevolg van de fraude. Als gevolg van de geconstateerde fraude met militaire ver lofpassen en vrijbiljetten is bepaald, dat aan de stations aan afzonderlijk reizende militairen beneden den rang van onderof ficier alleen een plaatskaart mag worden verkocht, wanneer zij in het bezit zijn van een marschorder, verlofpas of permissie biljet, die steeds op verlangen aan het controleerend personeel moetpn getoond worden. Doodgeschoten. Zaterdagavond is op de grens te Baarle Nassau de 28-jarige J. B., uit Raevels in België door een Holland- sche patrouille doodgeschoten, toen hij trachtte spiritus over de grenzen te smok kelen. J. B. was een beroepssmokkelaar. De officier van justitie te Breda en de auditeur-militair te Tilburg hebben Maan dag een onderzoek ingesteld. Rectificatie. Naar aanleiding van een desbetreffend berichtje uit „De Telegraaf", meldt de pastoor van Nieuw-Amsterdam, Erica, dat de Belgische familie eerst wel den naam Shrapnell aan haar doopeling wenschte te geven, maar het kind in de Katholieke Kerk Albertus is gedoopt. Spoorwegongeluk. Gisterennacht reed de D-trein Berlijn-Keulen bij het station Schönhausserdomm op een goederentrein, die op een wissel stond. Vijf personen zijn gedood, dertien ge wond, van wie twee ernstig. De materieele schade is groot. De oorzaak is vermoedelijk, dat de ma chinist een onveilig staand signaal voorbij reed. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Aanbestedingen. Katwijk. Voor den bouw van 56 arbei derswoningen waren ingekomen 17 biljet ten, waarvan de laagste inschrijver was de heer M. de Graaf te Voorburg voor f 88,888 en de hoogste de heer J. Duijn te Gouda voor f 142.300. Land en Tuinbouw. Suikerbieten. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Verschillende landbouwers zitten met de handen in het haar. De vorst heeft hun overvallen. Wel zijn er die hun suikerbie ten reeds afgeleverd hebben, doch er zijn nog velen, die hun bieten achter in het land hebben liggen en waarvan het ver voer per schuit, zoo als de bedoeling was vrijwel is afgesneden door dat de tochten met een dichte laag ijs is bedekt, waardoor niet te breken is. Ook zijn er nog waar verscheidene hectaren bieten zich nog in den grond bevinden. Deze landbouwers zijn er het slechtst aan toe. Als de vorst nog enkele dagen aanhoudt is het een zeer groote schadepost, daar ze nu geheel voor hun rekening staan. Hier staan dus duizen den guldens op het spel, zoo dat het geen wonder is, dat de betrokken landbouwers zeer ongerust zijn hoe dit zal afloopen. Ontwikkeling en ontspanning der Gemobiliseerden. De omstanc' jheid, dat de commissie cok in academische kringen ruime mate van medewerking ondervindt, draagt er toe bij om aan de gemobiliseerdon elke week een voordracht over ccn belangrijk onderwerp te kunnen aanbieden. Deze week behandelde Prof. Br. J. P. Kuenen, de „Vloeibare lucht"; waarvan de bereiding geschetst en een aantal be langrijke eigenschappen besproken wer den. Een groot aantal uitnemend geslaagde proeven verlevendigden het gesprokene! woord en werden door de aanwezigen mat buitengewone belangstelling gevolgd. Toonselveraeniging Vondel. Zondagavond gaf boveng^oemde too- neelvereeniging weder cene uitvoering voor de Belgische vluchtelingen in het Bonds- gebouw, terwijl ook uit andere gebouwen velen aanwezig waren. Verschillende aardige voordrachten enz. werden door de leden dezer vereeniging ten gehoore gebracht, waarbij de heer v. de Wilk belangeloos vcor pianobegeleiding zorgde. Door eenige Belgische muzikanten wer den ten slotte nog eenige aardige muziek nummers ten gehoore gebracht. Verplaatst. De hulptelegraphist H. E. Zeilmaker is verplaatst naar Rotterdam,. Niet rooken. De Staatsspoor In eft thans opdracht gegeven, de geëmailleerde plaatjes in de rijtuigafdeelingen met „nicht rauchen" te vervangen door bordjes met „niet rooken."

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2