Firma FRANCHIMON Firma J. J. TAVERNE. ADVERTENTIEN. Aanbesteding DE SPAARKAS HAARLEMMERSTRAAT 204, Concert Zomerzorg, van het Opera Solisten-Ensembie: HERMAN F. A. DAMEN ZOON Groote Concertzaal Den Burcht. 1st© CONCERT, MAINZER ZUURKOOL. CASSELER-RIB. Franckforter-Knackworst. Gemengde berichten. Ontploffing drijvende mijn. Negen Dooden. De oorlog heeft ook negen slachtoffers in ons land gevraagd, negen menschen zijn gisteren bij het onschadelijk maken van een mijn om het leven gekomen. Zij zijn gevallen als slachtoffers van hun plicht, niet door de hand van een vijand ,maar door de noodlottige uitwerpselen van een moordtuig, bestemd om anderer levens, te vernietigen, vreemde schepen in den grond te boren. Zooals onze lezers weten zijn een groot aantal mijnen naar onze kust gespoeld en zijn de meeste met goed gevolg door mari ne-personeel gedemonteerd en geborgen. Zoo ook waren gistermiddag bij het kustplaatsje Westkapelle op Walcheren eenige onderofficieren der Marine onder toezicht van de luitenants ter zee 2de klas se, J. T. A. J. Bruinsma en L. Munk en de commandant der alhier gelegerde compag nie der landweer, kapitein Ockhuizen van het Ned. Indisch leger, met nog eenige an dere personen, bezig om te trachten een aldaar aangespoelde mijn te demonteeren. Terwijl men met dit gevaarlijk werk be zig was, sloeg, even voor half drie, het pro jectiel door welke oorzaak zal wel on bekend blijven plotseling uit elkaar en de verschrikkelijke slag volgde, die ieder een op het dorp naar buiten deed snellen. Op het hooren van den knal snelden aan stonds eenige persohen naar de plaats des onhèils, waar zij tot hun groote ontzetting vijf zwaar verminkte lijken vonden, n.l. den kapitein Ockhuizen voornoemd, den heer Elsacker, onder-opzichter van den polder Walcheren, den dijkwerker Roolse, uit Westkapelle, den ordonnance-wielrij- der Smits uit Princenhage en een onder officier der Marine. Van de vier overige personen, die bij het demonteeren behulp zaam waren geweest, n.l. de luitenants ter zee Bruinsma en Munk, alsmede een ma troos en een onderofficier der Marine, was niets te bespeuren. Vermoedelijk zijn deze vier in zee geslingerd, daar de mijn slechts een meter of acht van de zee verwijderd lag. De zich in de nabijheid bevindende per sonen werden letterlijk in flarden ge scheurd, de overblijfselen van de ongeluk kige slachtoffers lagen op den dijk ver spreid. Hoe hevig de uitwerking der ontploffing moet geweest zijn, kan o.a. hieruit worden opgemaakt, dat een groot gat van onge veer 10 vierk. M. in den dijk werd gesla gen, terwijl zware bazaltblokken tot ver in den omtrek lagen weggeslingerd en de pa- lenrij op den dijk over een groote opper vlakte werd vernield. De dijkwerker Roelse was uit nieuwsgie righeid ter plaatse. Ook is nog gedood de milicien-ordonnans Smits uit Breda, die even daar een kijkje had genomen. Van de lijken was dat van Elsacker het best te herkennen, terwijl nog slechts in het geheel 5 lijken zijn gevonden. De an dere zijn waarschijnlijk in zee terechtge komen. Ook wordt nog een dijkwerker ver mist, van wien men niet zeker weet, of hij zich in de nabijheid bevond. De burgemeester van Westkapelle, de heer Viruly, die direct na het gebeuren van het ongeval ter plaatse aanwezig was, liet de deerlijk verminkte lijken, zoo spoe dig mogelijk naar de gemeentelijke barak voor besmettelijke zieken overbrengen en nam tevens uitgebreide maatregelen, om de lijken der vier vermisten op te sporen. Om 5 uur gistermiddag arriveerden reeds verschillende hooge autoriteiten, die zich onmiddellijk naar de plaats der ont ploffing begaven, o. a. de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, mr. H. .T. Dijckmeester, de gewestelijke territoria le bevelhebber, kolonel Blockx, de Majoor van den generalen staf Cremer en de ko lonel van het loodswezen. Het is nog niet bekend van welke natio naliteit de ontplofte mijn was. Uit deze ramp blijkt, dat met de gewel dige explosieve kracht der zeemijnen (of van zekere soort van zeemijnen) bij het de monteeren niet overal genoegzaam reke ning wordt gehouden. Bij hetzelfde werk op Tessel vlogen de brokstukken eener tot ontploffing gebrachte aangespoelde mijn tot op een zeer grooten afstand over de monteeren blijkt dus een hoogst gevaar door een gelukkig toeval slechts een hun ner onbeteekenend werd verwond. Het de- lijk werk te zijn, waarbij de uiterste voor lij kwerk te zijn, waarbij de uiterste voor zorgen voor het leven van degenen die met dezen arbeid belast zijn, dienen te worden genomen. Een ambtelijk onderzoek zal aan het licht moeten brengen of deze in de beide gemelde gevallen in acht genomen waren; in elk geval maant deze bloedige les tot verdubbelde voorzichtigheid. Valken. De valkenier Mollen te Val- kenswaard heeft 14 valken gevangen, die dezer dagen worden verzonden naar de Old Harnking Club te Londen. Zij hebben van hem het eerste onder richt in de valkenjacht ontvangen. Hun verdere opleiding ontvangen zij in Enge land zelf. De jacht, door middel van val ken, uit de middeleeuwen afstammend, wordt nagenoeg op dezelfde wijze, al3 uni cum, nog alleen onder de hooge Engelsche adel beoefend. Strooperslist. Dezer dagen trokken zekere B. en V. d. W. in Gronsveld ter jacht onder deze gemeente. Na lang zoe ken vonden zij een haas in zijn leger. Goede raad was duur, wijl de geweren ingeleverd wraren bij den burgemeester. De „haas" rustig laten liggen ging niet, en onder het huiswaarts gaan werd beraad slaagd hoe langoor te bemachtigen. Na den middag trokken de twee personen weer naar het jachtveld: een hunner was met een riek met langen steel gewapend. In de weide gekomen leidde B. eene koe langs den haas en v. d. W. liep achter de koe, den riek tot steken gereed. Toen het leger van den haas genaderd was, stak v. W. naar den haas, doch hij scheen niet goed getroffen te zijn, want hij vluchtte, na een luid geschreeuw. Tot overmaat van ramp kwam nu ook nog te voorschijn de brigadier der rijksveldwacht Gunst uit deze gemeente, die de geheele geschiedenis verdekt opgesteld had gezien en tegen beide personen proces-verbaal opmaakte. „L. K." Brand. Zondagavond brak brand uit in een der gebouwen op het emplacement der Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij te Feijenoord, vermoedelijk door von ken uit een kachel. Het gebouw werd ver nield, doch de remise en een oliebergplaats die er aan grensde bleven gespaard. Oorlogsonzin. De redactie van het ,,Rott. Nwsbl." mocht het volgende schrij ven ontvangen van een Duitscher. ,,Aan het Rotterdamsch Kaasblad ,,Rot- terdamsch Nieuwsblad." Als gij, ellendige luizebos, van redac teur niet onmiddellijk ophoudt, de Duit- schers in de oogen uwer landslieden te blameeren, dan is uw laatste uur geslagen. Denk aan den redacteur van het Fransche blaadje, die door een vrouw naar den apenhemel geholpen is, het gaat je precies eender. Ik riskeer mijn leven aan jou. Eiken dag lees ik je leugenblaadje, en als ik zie, dat je niet van zienswijze ver andert, dan moet je kapot. Wil je me van repliek dienen, doe het dan onmiddellijk onder het Motto ,,Moff", Windhoos. In den nacht van Zater dag op Zondag heeft een windhoos een groote boerenplaats te Terhorne (Fr.), be woond door den heer Westerterp, Voor 't grootste deel doen instorten. De bewoners en het vee kregen geen letsel. Een kop koffie. Tengevolge van het drinken van een kop kokende koffie tij dens afwezigheid van de moeder is te Naarden overleden het 2-jarig kind van de familie De R. Poging tot desertie. Een Duitscher, die van het militaire leven genoeg scheen te hebben, probeerde bij 's Heerenberg over de grens te komen. Bijna had hij zijn doel bereikt, toen hij door de Duitsche douane werd aangehouden en spoedig* herkend. Hij werd gearresteerd en naar Emmerik overgebracht. Fraude. Door den burgemeester van Aalten is bij zekeren G. W. te Lintelo alle aanwezige rogge in beslag genomen, om dat hij zich gereedmaakte de rogge voor veevoeder te gebruiken. Tevens kwam toen aan hetlicht, dat hij tweemaal zooveel rog ge bezat als hij ten gemeentehuize had aangegeven. Door de tram gedood. Aan het Ka naal, ter hoogte van de Delistraat te s-Gra- venhage, werd een 18jarige werkman van de Duinwaterleiding aangereden door een electrischen tram van lijn 9. Eernstig ver wond, .werd hem door een dokter van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, die vermoedelijke schedelbreuk constateerde, de eerste hulp verleend, waarna hij per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis werd overgebracht, waar hij kort na aan komst overleed. Protectionisme aan do Zaan.Men schrijft uit Zaandam aan „De Tijd": Alhier is het bakken van wittebrood ver boden. Een Amste-idamsche werklooze, die daarvan gehoord had, kwam nu Zaterdag met 200 wittebrooden overgevaren, en verkocht ze met 1 cent winst aan de op blank bloem be luste Zaankanters. De handel bracht hem, na 'aftrek van zijn onkosten, vier en dertig stuivers op. Tegen die schade in haar bedrijf was echter de Zaandamsche bakkerij niet bestand. Toen de Amsterdammer Maandag weei kwam, werd hij door onze bakkers opgewacht en op een kastijding onthaald, waarbij de politie te pas kwam. Deze bracht de concurrenten naar het bureau en toen werd, hoewel de invoer van wittebrood niet verboden is, den Amsterdam- schen broodhandelaar zijn handeldrijven toch maar verboden. Uit dankbaarheid. De machinist der Staatsspoor, F. B. Hallebeek, wien de vorige maand een gratificatie met eervolle vermelding werd verleend wegens betoonde activiteit bij de treinbotsing op 20 Maart j.l. teOrthen.bij 's-Hertogenqosch. ontving dezer dagen een gouden medaille in l\jst, als huldeblijk van eenige reizigers van den door hem gereden trein, en wel in het bijzonder van de It.-K, Handelsvereniging „Columbus", te 's-Herto- Doodgcslagen. Terwijl de landbouwer J. Evers, te Zuidbarge, Fr., de dorschmachine met vier paarden bespannen van het land haalde, knapte het staaldraad stuk en kreeg E. een slag van den knuppel tegen het onder lijf met het gevolg dat hij onmiddelijk naar het ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd, waar hij des s' avonds reeds is over leden. Ernstig verwond. Op een overweg van den spoorweg nabij Hoensbroek is Zaterdag avond een petroleumwagcn aangereden. De wagen werd vernield, en do beide zich daarop bevindende personen werden ernstig verwond. Zij zijn in het ziekenhuis te Heerlen opge nomen. Een schipbreuk? DeinIJmuiden binnen gekomen stoomtrawler Swift rapporteert op ongeveer 5 mijlen van de kust wrakhout te zijn Door den trein gedood. Te Uitgeest is gistermorgen de bloemenventerTwiskzoodanig door een sneltrein uit Den Helder aangereden, dat de dood terstond volgde. De man laat een vrouw en tien kinderen achter. Frysk bloodtl Men meldt a. d. Maasb.: 't Was in de eerste dagen van de mobilisatie. De winkels werden bestormd door menschen, die kleine inkoopen deden en bankbiljetten in betaling aanboden, omdat zij meenden, dat klinkende munt een beter bezit was dan pa pier. Zoo werd ook een apotheker op het Friesche dorp D. telkens met wisselen lastig gevallen. Hij kreeg weer bezoek van iemand, dien hij reeds eerder een briefje had gewisseld, en thans, na een kleinigheid gekocht te hebben, weer vroeg, of hij een briefje van 10 kon wisselen. „Jawel", zei de apotheker, „Maar dan moet U even geduld hebben". Meteen deed hij on gemerkt eenige rijksdaalders in een ijzeren pannetje en zette het op de gasvlam. Na een poosje nam hij het er af en liet de rijksdaalder voor zijn klant op de toonbank glijden. Hij deed er nog eenig kleingeld bij en de klant streek haastig de zoo begeerde schijven naar zich toe, doch met den uitroep: „bl.... wat zijn die dingen heet" liet hij ze weer los. „Jawel", zeide de apotheker bedaard: „dat komt, ik heb ze pas gemaakt, men haalt ze mij tegenwoordig zoo vlug af, dat ik geen tijd heb om ze te laten afkoelen." Hiermede geven wij kennis van de geboorte onzer dochter HENKIËTTE ANTHOMA. WIL HEL MINA MARIA. H. A. OSENDARP. W. M. OSENDARP- i)e Man. Warmond, 16 November 1914. 5597 Heden overleed te Westka pelle onze innig geliefde Echt genoot en Vader CHRISTOFFER J. J. BRUINSMA Luitenant ter zee 2e Klasse. J. M. A. Bruinsma-Coebergh. Leiden, 16 November 1914. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. 5605 Heden overleed te Westka pelle onze innig geliefde Schoon zoon en Behuwdbroeder t'HRISTOFFER J. J. BRUINSMA Luitenant ter zee 2e Klasse. Uit aller naam Mr. J. A. F. Coeberoh. C. M.T. Coeberch- 5604 Schermer. Leiden, 16 November 1914. Volstrekt eenige en' algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster Theodora Cornelia Omtzigx betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam 5593 Th. OMTZIGT. Zevenhoven, 16 November 1914. Gevraagd: een 5561 net Werkmeisje, voor den dag, ongeveer 15 16 jaar, in stil gezin. Adres te bevragen aan het Bureau vau de „Leidsche Courant". Gevraagd zoo spoedig mogelijk een flinke Dienstbode, bij A. ZUIDEWIJK, Wagemaker, te Koudekerk a/Rijn. 5555 Mevrouw VERWER-van WENSEN vraagt tegen 1 Februari een bekwame Keukenmeid, genegen huiswerk te verrichten. Liefst boven 25 jaar en v. g. g. v. 5592 Op Maandag, den 30sten November 1914, des voormiddags te elf uren, zijn Burgemeester en Wethouders der gemeentê LEIDEN, voornemens op het Raadhuis aldaar, aau te be steden: (Bestek no. 20) Hel uitbreiden van hel Gym nasium mei VIER lokalen. Het bestok en de teekeningen lig gen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werkdag de- besteding voorafgaande van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zijn aldaar per stel fl.50 ver krijgbaar (franco per post fl.575) zoo lang de voorraad strekt. Aanwijzing in loco zal worden ge houden op Maandag, den 23sten No vember 1914, des voormiddags te 11 Verdere inlichtingen verkrijgbaar ten Bureau Gemeentewerken dagelijks tusschen tien en twaalf uren. 5482 Er biedt zich aan een R.-K. Dienstbode, liefst in de omtrek van Leiden. Br. fr. lett. G. aan JAN VAN VLIET Alphen a/d Rijn 1. z. V. 63. 5549 Huishoudster. Een R.K. Weduwe uit den netten burgerstand, 43 jaar, zoekt plaatsing als Huishoudster. Brieven onder no. 5574 bureau van „De Leidsche Courant". Er biedt zich aan een een onge huwd persoon van middelbaren leef tijd om liefst met Januari ofFebr. als Tuinknecht in dienst te treden ook goed op de hoogte van Veensche tuinderij. Van goede getuigen voorzien. Fr. Br. Bur. van „De Leidsche Courant" onder No. 5557. Verloren, Zondag j.l., een gouden kruisje langs den weg vanaf het Sluispad door Roe- lofarendsveen tot aan het overzetveer aan het Paddegat. De eerlijke vinder zal beloond worden. 5598 M. TURK Rz., Roelofarendsveen. Te Koop: Koebieten, Koewortelen, Korte roo- de wortelen, twee Paarden, bij J. PRINS ZONEN, Wassenaar. (5558). Vereeniging „VERGUNNING." Heeren Leden worden herinnerd aan de te houden Vergadering „Zie Ons Belang" d.d. II Nov. de Secretaris: Te koop aangeboden ongeveer 1000 kilogram gele Sjalotten bij P. KOEK, tuinder Roelofarendsv. 5599 Ondergeteekende beveelt zich be leefd aan tot he4 leveren van Bloem planten, als: Madeliefjes wit en rood p. 10 st. f0.25, p. 100 f2..Winter harde Violen per 10 st. f0.20, p. 100 f 1.75. Muurbloemen grootbl. donker bruin p. 10 st. f 0.40, p. 25 f 0.85. Judaspenning p. 10 st. f0.40, p. 25 f0.85. Veelbladerige Lupinen wit en blauw, snijbloem overblijvend p. 12 st. f0.80. Riddersporen hemelsblauw snijbloem overbi. p. 10 st. f 1.30. Groote Madelief of Ganzebloem snijbloem, overbi. p. 10 f 0.80. Iris blauw snijbloem overbi. p. 10 st. fO.SO. Spiraea's wit, zware planten p. 12 st. fl.Drui pende hartjes zware planten p. 10 st. fl.Aanbevelend, 5559 P. v. d. MEER Wz. Roelofarendsveen. Superfosfaat en andere voornaamste meststoffen zijn zoowel bij groote als kleine par tijen bij ons verkrijgbaar tegen mati gen prijs. 5560 Beleefd aanbevelend, JAC. DE GRONINGER en P. VAN DER MEER Wzn. Roelofarendsveen. Een jongmensch oud 18 jaar, bekend met boekhouden, zag zich gaarne op een kantoor ge plaatst, of om 's avonds de boeken bij te houden. Brieven bureau van „De Leidsche Courant" onder no. 5601. Comité voor het inzamelen yan ver- marmingsgerdels voor onze militairen. Onderstaand Comité roept bij dë2o de belangstelling van Leiden's burgerij in tot het bereiken van bovenstaand doel. Bijdragen in geld, hoe gering ook, zoowel als van stof of van gé- maakte 'gordels, zijn allen welkom. Een inteekenlijst zal Woensdag wor den aangeboden. Alle comitéleden stellen modellen en monsters van stof disponibel. 5600 Het Comité voornoemd: Mevrouw de Gyselaar-Virulv, Eere-V oorzitster. Mevrouw van Iterson-Knoepfle, Voorzitster. Mevrouw van der Lip-Schüdel, Secretaresse. Mevrouw Goudsmit-Cohen, Penningmeesteresse. Jkvr. Panthaleon, Baronesse van Eek, lid van het Comité Leiden en O. van het Roode Kruis. Mevrouw Aalberse-Schmier. Mevrouw de Bruixe-Groeneveldt- Pieters. Mevrouw Driessen-Coenen. Mejuffrouw Gerlings. Mevrouw Kellenaers-Damerau. Mevrouw Kriest-Slok. Mevrouw Nolen-Chaufepie. Mevrouw Pieck-van Oerle. Mevrouw de Ranitz-van Iterson. Mevrouw Weebers-Everard. Coöp. Centr. Ifliddenstands-Credietbank voor Katholieken, Instellingen, Vereenigingen enz. 5092 RENTE 3%. Minste inlage 25 cents, aan bet Bij kantoor Lange Mare 66 van 10-2 uur en bjj de Correspondentschappen. ADVERTEERT IN DE „LEIDSCHE COURANT." het van ouds bekende adres voor: 3030 INMAAK-BRANDEWIJN vanaf f0.90, fl.OO, f 1.10, fl.22, f1.35 per Genever f0.90, fl.OO, f1.10, 11.22, 11.30 Liter.' Verder Likeur a f1.30--f1.60 per Liter. Gestookte Citroen en Oranjebitter f 1.10 per Liter. DONDERDAG 19 November, 8 uren, MARI NAGEL, Dram. Sopraan. JOS. M. MASTENBROEK, Ie Tenor. ANTON DIRKS, Ie Bariton. J. v. SCHAIK, Accompagnateur. Allen van de Opera te Gent. H.H. Leden der Abonnementsconcerten hebben recht van toegang op vertoon van Diploma. Entrée 50 ets. per persoon. 5596 De Exploitant, G. E. BRINK. Chat. Couteau Paillet a f28.25 p. 4811. Cru Vertheuil. a-32.-- m 8efen„ u on o= i Tafelwunen. Margauxa - 39.25 met flinke korting voor contante betaling. Aanbevolen door 5498 Wijnhandelaren - Hofleveranciers - Burgsteeg. Donderdag 19 November, 7 uur door het Fanfare-corps van het 2e Bataljon Infanterie te Leiden. Leider de Heer W. H. VERSTEEG, Solo-Cellist van het Fransche Opera-Orkest, den Haag. Met welwillende medewerking van den Heer JO FELD- KAMP, Solo-Fluitist. 5602 Programma tevens Bewijs van Toegang te verkrijgen a 10 cent bij den Heer v. d. Linden, Gemeenteschool Maresingel of aan den Burcht. Opening der zaal 6V2 uur. BREESTRAAT 65. Telephoon 443. DONKERSTEEG 17. jj Telephoon 192. Q

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4