Eervol ontslag:. Mej. A. E. S. Michelsen heèft ontslag gevraagd, met ingang van 1 Januari, als leerares in de plant- en dierkunde en in de aardrijkskunde aan de H. B. S. voor g»eisjes alhier. Mej. C. E. de Vos, als onderwijzeres aan de openbare school der 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Heerenstraat, de heer M. H. Tuinder, als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. School der 4de klasse alhier tegen 1 Febr. 1915. B. en W. stellen den Raad voor gun stig op deze verzoeken te beschikken. B. en W. geven den raad ook in overwe ging eervol ontslag te verleenen op verzoek aan de heeren H. J. v. Zon, H. J. Zijlstra en E. J. Blekkink, resp. onderwijzer met verpl. hoofdakte aan de O. L. School 3e klasse no. 8, hoofd der O. L. School le klas se voor jongens, hoofd der O. L. School 3e klasse no. 4 en wel tegen 1 Febr. 1911 voor eerstgenoemde en 1 Januari Voor laatstge noemden. Curator stedelijk gymnasium. Ter voorziening in devacature, ont staan door het overlijden van dr. A. W. Kroon, is bij den gemeenteraad de volgen de aanbeveling ingekomen ter benoeming tot curator aan het stedelijk gymnasium: lo. prof. dr. J. P. Kuencn, 2o. prof, dr. P. C. T. van der Hoeven. Overplaatsing. Aangezien de district-schoolopziener be reid is zijn mcdemerking te verleenen, stel len B. en W. den Raad voor den heer F. W. Zeelenberg zonder voordracht aan het hoofd te stellen van de O. S. der 3de klasse no. 3 aan de Mare te Leiden en zulks-met ingang van een nader te bepalen datum. Ingevolge de ontslagaanvrage van den heer E. J. Blekkink als hoofd der O. L. School aan de Langebrug verzoekt de heer W. v. d. Laan, hoofd der O. L. school 3de y. No. 2 aan de v. d. Werfstraat om ver plaatsing naar eerstgenoemde school. Aangezien bij B. en W. geen bezwaren be staan, geven zij den Raad in overweging te besluiten overleg te openen met de dis- stricts- schoolopziener. Commissie Stedelijk Museum de Lakenhal. Ter voorziening in de Vacature ontstaan door door het overlijden van Dr. A. \V. Kroon heeft de commissie van het Stede lijk Museum de Lakenhal de volgende heeren op de lijst van aanbeveling ge- lpaatst Mr. J. Th. C. Viruly en S. J. Le Poole. L. Gzn. Gemeentelijke Kweekschool. B. en W. stellen den Raad voor het Raadsbesluit van 20 Juni 1901 in dien zin te wijzigen, dat met ingang van een na der door ons College te bepalen tijdstip aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, plaats van de school der 3de klasse no. 5, als leerschool wordt verbonden de school der 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Oude Vest; met den Districts-Schoolopziener het bij art. 29, 7e lid der wet op het lager onder wijs bedoelde overleg te openen, teneinde te zijner tijd tot de overplaatsing van den heer De Hondt van de school der 2de klas se voor jongens en meisjes aan de Oude Vest naar de nieuwe school der 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Langebrug van den heer Koops van de school der 3de klasse no. 5 naar de school der 2de klasse aan de Oude Vest en van .den heer Broeze van de school der 4de klasse no. 2 naar de school der 3e no. 5 te geraken. Het voorstel wordt gedaan mede naar aanleiding van een schrijven van een di recteur der Kweekschool en na een uitge breid advies van de plaatselijke school commissie. Uit Stad en Omgeving. Apologetische Cursus. Te beginnen Dinsdag 24 November zal voor de leden van den Ned. R.K. Volks bond, telkens des Dinsdags om de 14 da gen eene Apologetische Cursus worden gehouden door den Geestelijken Adviseur, den WelEerw. Pater Zuidgeest,waarna ge legenheid zal zijn tot het stellen van vra gen. Een aansporing voor alle bondsleden om dezen cursus te bezoeken om versterkt te worden in hunne godsdienstige kennis, mogen wij niet achterwege laten en wij vertrouwen dan ook dat alle bondsleden gaarne dezen cursus, door hun Geestelijken Adviseur geleid, willen volgen. Onze militairen. Door de oproep in ons blad van J.l. Zaterdag zal het Leiden's bur gerij bekend zijn, dat op verzoek van het Comité van het Nederlandsch Roode Kruis van Leiden en Omstreken, Leidsche dames zich zullen mobiliseeren om aan het Leger ten geschenke te geven een groot aantal „6000" verwarmingsgor dels, ten doel hebbende onze soldaten voor ingewandsaandoeningen te behoeden. Met aandrang bevelen wij de hulp aan het Comité, waarvan onder de adver tenties de samenstelling bekend gemaakt is, aan, in de volle overtuiging dat elke maatregel welke de weerkracht van ons Leger verhoogt kan bijdragen om het groo- te doel dat onze mobilisatie beoogt, te be reiken. Ontwikkeling, en ontspanning der gemo- biliseerden. In de Maandagavond-voor drachten, die vanwege deze Commissie worden gehouden, was deze week Dr. W. P. Jorisscn aan het woord. Het zeer actu- eelc onderwerp droeg den titel „Ontplof fingen" en werd door een groot aantal proeven opgeluisterd, die groote belang stelling bij de toeschouwers wekten. Onnoodig te vermelden, dat de voor dracht, die weder door eenige officieren en een negentigtal gemobiliseerden werd nijgewooffd, veel succes had. Zij gaf aan leiding tot het stellen van verschillende vragen, 'dié door 'den spreker werden Ce- antwoord. Voor de Belgische vluchtelingen. Zon dagavond van 5 tot 7 uren werd door de Harmonie „St. Gregorius" onderafd. Van den N. R. K. Volksbond, aan de vluch telingen uit verschillende gebouwen een concert aangeboden in het Bondsgebouw. Verschillende muzieknummers werden uitgevoerd, zeer ten genoege der talrijk aanwezige Belgen, waarna de voorzitter van den Ned. R.K. Volksbond uit naam van alle dank bracht aan het Harmonie van allen dank bracht aan het Harmonie corps voor de gezellige uren, den Belgen aangeboden. Te water. Gisteren geraakte de 7-ja- rige I. v. d. H. al spelenderwijs in de Lan- gegracht. Een agent van politie en bur gers wisten hem door een stok toe te rei ken op het droge te brengen. De knaap kwam er met een nat pak af en werd door den agent "van politie huiswaarts geleid. Van een zeedier. Het zeedier, dat de zer dagen te Wissenkerke is aangespoeld, werd door den directeur van het Leidsche Museum als een vinvisch herkend. Het is zuiver gemeten 21 meter lang en heeft een omtrek van 13 M. Het geraamte zal naar het Leidsche museum worden overge bracht. Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand November 1914. Binnenland Brieven: J. Bos, Hasselt; W. ten Bosch, Apeldoorn; mevr. Bulk, Boskoop; C. W. TI. v. Dam, Amster dam; S. H. v. Groningen, Arnhem; Holl. IJz. Spoorweg Mij., Insp. Den Haag; meVr. A. R. Hemmes, Den Haag; mej. v. Klave ren, Woubrugge; mej. T. Landkroon, Am sterdam; J. Mijer, Amsterdam; C. Nieuwen- huizen, Den Haag; A. de Roos, Loosdui nen; Th. de Smet, Rotterdam; mej. Speet, Leiden; E. B. J. Vahl, Eindhoven; mevr. Witkamp, Rotterdam; J. de Vries, Wemel-- dinge; mej. M. v. Weerd, Den Haag; Mr. Dr. Zouten, Haarlem. Binnenland Briefkaarten: J. Berg, Den Haag; mej. M. Blommendaal, Den Haag; Bur. Haagsche Courant, Den Haag; TI. Hoefnagel, Roodevaart; Japing, Gouda; mej. T. v. d. Kemp, Haarlem; mej. M. Kersten, Amsterdam; mej. Kesling, Rot terdam; mej. H. C. Koster, Den TIaag; mej. Kuipers, Rotterdam; mej. v. d. Linden, Leiden; heer en mevr. Marks, Amsterdam; mej. O. Meijers, Amsterdam; mej. J. Mes- ker, Den Haag; D. Nederlof, Leiden; mej. J. Overman, Den Haag; mej. S. Tennagel, Amsterdam; Tim, Leiden; J. Vermeulen, Hilversum; Visser, Den TIaag; milicien Th. v. d. Voort, 3e Comp. 4e Bat. 10 Reg. 1 Div.; 8 stuks zonder adres. Buitenland Brieven: IT. Gee- raerts, Antwerpen (2 stuks); Clerment, Bruxelles; Madelle P. V. Leudre, Vaud. Buitenland Briefkaarten: Ober jager P. Ehmer, 1 Comp. 5e Bat. V Armee korps 9 Div.; mej. C. Kenbeek, De troit Mich; fraul. F. Saavedra, Berlin Wilmersdorf; J. Visser, Tilburg. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevo len, hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. HILLEGOM. Door de tram gedood. Gistermiddag een uur ongeveer, stapte de 17-jari'ge A. K., wonende in de Amerika dwarsstraat, ver keerd uit de stoomtram, met het gevolg, dat hij onder de tram geraakte. Hij werd er dood onder uit gehaald. De eene arm was afgesneden en het hoofd deerlijk ge kwetst. -Het ongeluk gebeurde ter hoogte van villa „Remina", ROELOFARENDSVEEN. Het liefdegesticht. Bij het uitbreken van den oorlog op 1 Augustus was geluk kig de bouw van ons liefdegesticht St. Ja cobus zoo ver gevorderd dat men met het afwerken kon voortgaan. Nu is de bouw voleindigd en was het voor de parochianen van St. Petrusbanden op Zondag, Maandag en Dinsdag ter be zichtiging opengesteld. Het was verbazend het aantal belangstellenden hetwelk zich langs corridors, zalen enz. bewoog om deze grootsche Stichting van Pastoor Herscheit te bewonderen, waar alles was aange bracht wat de nieuwste uitvindingen als goed en doelmatig hadden vastgesteld. Voor de .ouden van dagen een lust om te zien, hoe gezellig tehuis zij zullen hebben onder dit dak. Moge de bekende offervaar digheid der parochianen zich op schitteren de wijze uiten ten einde deze glorieuse stichting in eere te houden. WARMOND. Ned. R.K. Volksbond. De Ned. R.K. Volksbond hield gisteravond de halfjaar- lijksche vergadering, waarop twee nieuwe leden werden geïnstalleerd. De verschillende penningmeesters brach ten hun vérslag uit, waarvan de eindcij- Jers aldus waren: Inkomsten der laatste drie maanden f 8C.86; uitgaven f 59.44; saldo f 26.42; saldo le kwartaal f 76.011/2, totaal f 102.43-1/2. „Ondersteuningsfonds": inkomsten der laatste drie maanden f 119.43; uitgaven f 113.01; saldo f 1.42; sal do le kwartaal f 197.35 1/2, dus totaal f 203.77 1/2. „Hulp in Nood": inkomsten laatste trimenten f2.60; uitgaven f 1.30; saldo f 1.30; saldo le kwartaal f 7.96, dus totaal f 9.26. Alvorens over te gaan tot het verkiezen van een afgevaardigde "voor den Centralen Raad, deelt de voorzitter mede, dat het bestuur een schrijven aan het Centraal Be stuur heeft gericht met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat bij de Cen trale Raadvergadering reglementair wor de vastgesteld, welke regelen in acht te ne men zijn ook wat betreft de onderafdee- lingen, wanneer een reeds bestaande af- deeling, bij een andere afdeeling aange- SJolgn, om gewichtige feden^n oen zelf standig bestaan wil hebben. Tot afgevaar digde werd gekozen de heer J. v. Egmond én tot diens plaatsvervanger de heer J. Heymans. De ingekomen vragen werden op zeer bevattelijke, afdoende wijze door den Eerw. Geestel. Adviseur beantwoord. Bij den rondvraag wordt de vraag ge steld hoe het zal gaan met de uitkeering bij ziekte aan militairen, waarop de voor zitter van het Ondersteuningsfonds ant woordde, dat door het bestuur besloten is, tijdens deze mobilisatie te handelen in al- wijking van Art. 11 van het reglement, en uitkeering te doen aan militairen, mits zij voldaan hebben aan hun verplichting der contributie en een bewijs inleveren van hun militairen dokter. Op een vraag van een der leden, zal het bestuur van den Volksbond zich richten tot „De Hanze", om te verzoeken, dat de Volksbond-leden of hunne kinderen kun nen deelnemen aan de te geven boekhoud- cursus. De voorzitter sluit met Christelijken groet de vergadering. ZOETERWOUDE. Sociale cursus. De WelEerw. heer Chr. S. Dessing, leider der ontwikkelingsavonden, begon zijn, blijkens de flinke opkomst, zeer gewaar deerd werk door een uitvoerige beëindi ging le geven van het reeds behandelde „staatkundig liberalisme." Vervolgens ging spr. over tot behande ling van het economisch libera lisme. En dan verteld1 spr. hoe, nadat de reeds vroeger genoemde inconsequen- tiën begaan waren men verder ging en de stoffelijke belangen der burgers aan den Saat overliet. De Staat moest een onbeperkte bevoegd heid hebben alles te regelen en te beheer- schen en alle burgers moesten zich aan dien regel onderwerpen. De consequentie der vrijheidsleer volgde: God en zijn Kerk werd het gezag opgezegd, de Staat werd de tegenwoordige God. Ook dat ging niet en toen eischte men van den Staat onthouding van positieve inmenging, voor den mensch volkomen vrijheid op het gebied van volkshuishoud kunde. De Staat bewoog zich toen in verschil lende richtingen. Het Mercantilisme (Colbert) had tot be ginsel: de rijkdom van een volk bestaat in de hoeveelheid goud en zilver die het be zit. De Staat moest er voor zorgen, dat de uitvoer verre den invoer overtrof om zoo veel mogelijk goud en zilver in het land te brengen. Handig werd van dit beginsel geprofi teerd: de Staat moest alles regelen dus Al machtig worden. Door het bovengenoemd ¥streven werd r.og een fout begaan, de landbouw werd verwaarloosd. Tiet Physiocratisch (Fr. de Quesnai) be ginsel noemt de landbouw de bron van alle rijkdom. Den grond en dé bodem produc tief maken alleen was de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk, 't Andere is maar bijzadk, de handel brengt niet voort, het verplaatst de voortbrengselen alleen; de industrie verhoogt de waarde der producten niet meer dan met den ar beid die er aan besteed wordt. De landbouw moest er boven op gehol pen. Hoe? Alles aan het eigenbei and over laten. De weg werd gebaand voor de vrije concurentie. Men wilde volstrekt niet meer weten van Staatsbemoeiingen. De Staat had te weinig bevoegdheden op economisch gebied. Dat heeft zich gewroken in het Industrie stelsel (A. Smith) met het beginsel: de in dustrie is de voornaamste bron van wel vaart, en met het doel daardoor zooveel mogelijk stoffelijke goederen opeen te hoo- pen. De mensch, zoo leerde men, streeft van nature naar geluk, ieder streeft voor zich zelf, eigenbelang. Het eigenbelang, de groote drijfveer van 't stoffelijk leven, moet men ongestoord la ten werken. De Staat moet die neiging in de natuur van den mensch gelegd vrij la ten werken. Enkele grenzen moesten er zijn o. a. de matigheid, de rechtvaardigheid en de wel willendheid. De onmatigheid was ongezond, om de rechtvaardigheid mocht men geen aanslag doen op eigendom en eer en de welwillend heid zou het schoone ornament aan dit ge bouw, met de vrijheid tot grondslag zijn. Dat was die liberalehumaniteit die wij ook zoo ondervonden hebben. De mensch, als enkeling, mocht niet door de banden der maatschappij worden ge bonden. Geheel zijn arbeid was vrij, hij moest het eigenbelang behartigen, en de teugellooze vrijheid in het streven naar stoffelijke goe deren (Manchesterschool) kwam. Een streven van vrijhandel of vrij ruil verkeer met het buitenland, met zoo min mogelijk inkomende rechten, ontstond. Omtrent de algemeene beginselen van het economisch liberalisme zegt spr. dat het eigenbelang de eenige d r ij f v e e r bij het economisch handelen is. Hoe verkeerd dit is laat spr. zien door te zeggen dat de menschen niet los van el kander staan, in de maatschappij levend, moesten zij rekening houden met de be staande wetten. „De mensch zoekt zijn eigenbelang kent zijn eigenbelang en ieder kan het best zijn eigenbelang zelf behartigen," (Smith) dog ma van staatsonthouding. 't Is waar een eigenbelang moet er bij komen, maar beperkt. Niemand zal zijn eigenbelang kennen. Voor een groot deel hangt dat van den graad der ontwikkeling af. Toch kan men het niet ;weten waar zijn belang is. Met een citaat van Mr. Treub bewijst spr. dat niemand zijn eigenbelang zelf kan bevorderen,. Het beginsel In felrljd met 'de feiten der ervaring, immers de mensch han delt niet uitsluitend ter bevredi ging van stoffelijke behoeften, het is in strijd met de waardigheid van den mensch omdat het de hoogere geestelijke belangen der ziel uitschakelt. De mensch loopt niet als het dier met het hoofd naar beneden; door God geschapen rechtop, met een onsterfelijke ziel die hij moet heiligen, staan de belangen van zijn ziel verre boven zijn stoffelijke belangen. Het tweede beginsel: onbeperkte vrijheid is het vruchtbare beginsel van welvaart, is valsch, want het gaat uit van een valsche opvatting der vrijheid en voert tot bande loosheid. Het is in strijd met de ervaring op econ. gebied in de vorige eeuw, voortbrenging was er wel, maar geen rechtmatige ver deeling van stoffelijke goederen; het kan geen beginsel zijn van welvaart omdat de vrijheid zoowel ten goede als ten kwade kan gebruikt worden. Het derde beginsel: het economisch leven, moet geleid en bestuurd worden door noodzakelijk werkende na tuurwetten, dan ontstaat vanzelf de gewenscht harmonie, is eveneens valsch. omdat het stoffelijk leven en handelen moet beheerscht worden door de zedewetten. Zeer kernachtig eindigde spr. zijn rede, die meermalen door applaus onderbroken was, er op wijzend dat het groote geluk riet op deze aarde is te vinden. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden. „In den Vergulden Turk", 8 uur Vergadering „Ge loof en Wetenschap". WOENSDAG. Le id e nR. K. D. Vrouwenbond, Liturgische Cursus. „In den Ver gulden Turk", 8 uur. RECHTZAKEN. Lotisico. Bij de Rechtbank te 's-Gravenhage zal een proces ingeleid worden tegen de eer ste Nederlandsche Maatschappij tot ver zekering van Risico in Loterijen. Een da me bevond na de laatste trekking der Staatsloterij, dat de „Honderdduizend" op het nummer van haar Lotisico-polis geval len was. Toen zij zich tot deze Maatschap pij wendde met verzoek om uitbetaling, kreeg ze de bekende weigering, gegrond op de bewering dat, ten gevolge van schorsing der Staatsloterij, alle. polissen geconventeerd waren in drie procents obli gaties. Zij heeft nu haar zaak in handen gegeven Van mrs. Heineken en Frölich aldaar* Meineed. Door de Tilburgsche politie zijn zes personen gearresteerd. verdacht van meineed te hebben gepleegd. Zij zou den de vorige week, bij de behandeling van een jachtdelict voor de rechtbank te Breda, voor den beklaagden landbouwer ITeyst valschelijk hebben getuigd. Vier hunner zijn gevankelijk naar Breda overgebracht. Ontrouw Boekhouder. De rechtbank te Utrecht heeft den gewezen boekhouder der Coöp.Centr.Raiffeiscnbank te Utrecht heeft den gewezen boekhouder der Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank C. V. wegens verduistering van f 5400 over eenkomstig den eisch van het O. M. ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Schaap—Mr. Marchant. Men zal zich herinneren dat Frans Schaap voor eenigen tijd wegens beleedi- ging van Mr. Francken heeft terechtge staan en dat bij die gelegenheid Mr. Mar chant namens den klager als civiele partij is opgetreden. Frans Schaap heeft daar op een klacht ingediend tegen Mr. Mar chant, daar hij zich beleedigd achtte door eenige uitdrukkingen in diens pleidooi. Te dier zake heeft thans naar wij ver nemen de Rechtbank verwijzing van Mr. Marchant naar de openbare terecht zitting gelast. Mr. Marchant is tegen deze beschikking in verzet gekomen en heeft eene memorie ingediend. Winkelsluiting. Alvocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Tak nam gisteren conclusie in de zaak van TI. A. V., spekslager te Leiden, door de rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeeld tot f 0.50 boete of 1 dag hechte nis, wegens overtreding op de winkelslui ting te Leiden, op een Zondag. Aangevoerd was dat de verordening streed met art. 2 der Zondagswet, dat den verkoop van geringe eetwaren op Zondag toelaat. Adv.-gen. achtte dit verweer ongegrond en concludeerde tot verwerping. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Graven- hage requireerde gisteren tegen N. N., 26 jaar, en A. v. d. B., 17 jaar, bloemistknech ten te Warmond, wegens vernieling, de eerste 15 boete of 10 dagen hechtenis, de tweede 15 boete of 1 maand tuchthuis straf. Uitspraak over 9 dagen. Laatste berichten. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 16 November. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: De toestand onderging geen verandering. Te Rijsel. De Nord Maritime bevestigt, dat, hoe wel de Duitschers de stad Rijsel niet lan ger bezet houden, niemand haar sedert 13 October, den dag 'van het bombardement, heeft kunnen verlaten of er binnen heeft kunnen komen. De schide, die aan dc stad i§ toegebracht, Is beperkt. Men moet op grond van de berichten dat niemand uit of in de stad kan, aannemen, dat de Duitschers stelling hebben genomen in de forten om de stad heen. Het ongeluk te Weetkapelle. Men seint ons: Allen, die bij de ramp te Westkapelle om- gekomen zijn, waren gehuwd. Het is zeer moeilijk een oorzaak voor de ontploffing te vinden, daar allen die bij het ongeluk tegen woordig waren gedood zijn. De Luitenant tor zee Oh. Bruinsma had reeds verschillende aangespoelde mijnen met goed gevolg gede monteerd. Er waren reeds honderd m\jnen onschadelijk gemaakt, verschillende waren in den grond geschoten of door dynamiet opgeblazen, welk laatste bij gebouwen en kunstwerken in de nabijheid niet altijd mo gelijk was. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Geboren: D. van Verduyn en Win- gelaar. Overleden: Jannetje Schellinger hout 19 j. Gehuwd: P. C. Walraven jm. 29 j« en C. J. de Bruin jd. 22 jr. ALPHEN. Geboren: D. van Sips en Dusseldorp. Z. van v. Dam en Rodenburg. Levenl. Z. van Krok en van Gils. Getrouwd: H. Visser en A. Zwaan., BOSKOOP. Geboren: Jozina, d. van J. Loef en E. M. van Vliet. Lena Hendrika, d. van P. Vuijk en E. Jongejan. Meinsje, d. v. J. van den Dool en M. Breedijk. Cornells Evert, z. van H. H. Akerboom en W. D. van der Laan. Nicolaas, z. van J. Boere en P. van Duiken. Johannes Cornells, z. van TI. A. Akerboom en A. M. Heemelaar. Adrianus Johannes, z. van G. Pannebakker cn C. van Leeuwen. Getrouwd: C. Veen, 29 j. en F. de Bruin, 23 jr. OUDSHOORN. Geboren: D. van Broker en v. Sta veren. Overleden: J. C. Been 60 jr. gehuwd met Kors Roos. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 19 November 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.9 Vlissingen. Laagste barometerstand 754.6 Ncufalu wasser Zwakke tot matige Nordoostclijke tol Noord westelijke wind. Verwachting tot den avond van 18 November: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, iets kouder. Dinsdag. Zonsopgang 7.23, Zonsondergang 4.03 Licht aan fietsen enz. 4.33. Marktberichten. HAZERSWOL'DE, 16 Nov. II. E.-Yciling. 323 Kipcieren f 10.25f 10.80 per 100. lianen f80.0.90 per stuk, Konijnen f 1.10 per stuk. Handel zeer vlug. SCHIEDAM, IC Nov. Moutwijn flC.25 Je never f 20.25 Commissie f 161/*. Stemming kalm. Spoeling f2.10. Graanspiritus fl8i/2. 183/4. Melasse f 153/4. Ruwe Spiritus f9O'/s- ROTTERDAM, 16 November. Binnenland- sclie Granen. Gerst, met klein aanbod. Chevalier iets hooger betaald, winter- en zomer-gerst iets flauwer, per 100 kilo Chevalier f 14.50 tot f 14.75, winter en zomer f 13.50 tot 14. Haver wederom niet van beteekenis getoond. Bruine boonen tamelijk aangeboden, in de puike soort onveranderd, overigens Hauw gestemd. Per Hectoliter f 11. tot f 14.50. ROTTERDAM, 16 November. Bnitenlnudscho granen. Rogge, Taganrog f830, Wester no. 2 stoo- mend f325. Mais, La Flata loco naar qual. f210 a f240. begin Dec. laadklaar f208, grove Donau loco f245' Am. Mixed stoomend f242 a f230 dito Nov./15 Dcc. f288 Mixed Java loco f245. Boekweit. State ladend/geladen f325. Canada State Dcc. all. f305. Haver. 96 pd. Clipped stoomend f 13.25. Pe tersburger disp. f13. Amsterdam 16 Nov. Bnitonlandscbo granen. Mais. De heden in veiling aangeboden ca. 900 ton gele La Plata zijn verkocht tot f227 a 231. Binnenlandsche granen. Tarwe nieuwe 11.50. Haver f13.13.50. Duiveboonen f 11.50. Paar de boonen f10.50. Bruino boonen 14.15. Groene erwten f1516. Vale erwten f 17.50. Karwijzaad f 16.75. Bruin mosterdzaad f22. Blauw maanzaad f20. Leiden 17 Nov. Yarkcns. 386 vette varkens 0.660.65 277 Licht soort 0.600.58. ROTTERDAM, 16 November. Ylas. In het land was deze weck de vraag weder goed en werden verschillende partijen tot overanderde prijzen verkocht. Heden aan de maikt be stond de aanvoer uit: Blauw Ylas 2276 steen, Wit-Zceuwsch Ylas 1420 steen, Voor alle le soorten werden weer een paar stuivers meer betaald. Lijnzaad vast tot ook weder iets verhoogde prijzen. PURMEREND, 16 November. Op de heden gehouden najaarsveemarkt (scheirnarktj wor den aangevoerd 734 stuks rundvee. Melk koeien golden f190 a 320, geldckocien f160 a 240, pinken f110 a 180, graskalveren f50 a 90. Stemming prijshoudend, handel stug. ROTTERDAM, 16 Nov. Yec. Aanvoer Paarden 93, Veulens 0, ezels Magere Runderen 884, Vette Runderen 630, vette Kalveren 105, Nuchtere kalveren 291, Gras kalveren 290, schapen 0, varkens 0, Biggen 306, Bokken 7, koeien en ossen 34, 39, 44, Stieren 30, 34, 37, Kalveren 50, 55, 60 p. st. melkkoeien 150290, ICalfkoeicn 160 310, Stieren 120320, Pinken 100140, Gras- kalveren 80100, Vaarzen 110170, Paarden 100250, Slachtpaarden 100120, Plitten 100 200, Biggen 513, Fokkalveren 2034, Slachtkalveren 815. Biggen per week 1.00-0 Boter 23/8, 23/16, 170 stukken 1/2 KG. I'rys le 63 prijs 2e 60, 3e 58. Stukken V2 K.G. 77V2-82V2. Aanvoer eieren 7945. Kippeneieren per 100 stuks 9.5010.40. Eendeneieren 6.45 7.50 Kalkoeneiercn 9.50, geconserveerde eieren 5.70.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3