aan een groot maatschappelijk belang, In zonderheid wanneer het verlof van een enkelen persoon een groote groep van werk lieden voor werkloosheid zal behoeden. Doch dan moet daarenboven de overtuiging nog zijn verkregen, dat voor het behartigen van zoodanig belang de persoon, voor wien het verlof woidt gevraagd, volstrekt onmis baar, dus ook niet te vervangen is. Bij de meeste aanvragen nu zijn zulke belangen niet betrokken. Doch ook wan neer dit wel het geval is, blijkt maar al te dikwijls, dat niet ernstig gepoogd is zich met de beschikbare krachten of middelen te behelpen, elkander wederkeerig te steu nen of hulpkrachten van elders te verkrij gen. Bovendien wordt menigmaal uit het oog verloren, dat men in de heerschende omstandigheden niet als eisch kan stellen, dat een bedrijf of een administratie op nor malen voet in gang wordt gehoudén. De groote stroom van verzoekschriften is oorzaak, dat een geregelde afdoening van zaken, ondanks de grootste inspan ning, meer en meer wordt belemmerd. Zij die niet een hoogst dringende reden hebben om buitengewoon verlof te vragen of slechts een reden kunnen aanroeren die toch geen kans op inwilliging van het ver zoek biedt, dienen zich daarom van het vragen van zoodanig verlof te onthouden. Het groote aantal verzoekschriften leidt er voorts toe, dat aanvragen, die niet steunen op duidelijk omschreven drin gende redenen van den aard als hierbo ven bedoeld, of niet vergezeld gaan van deugdelijke bewijsstukken daaromtrent, onbeantwoord ter zijde zullen worden ge legd." iVerlof voor de onder diens t- zijnde banketbakkers. Door den opperbevelhebber van Land en Zeemacht is bepaald, dat aan de on der de wapenen zijnde militairen, die door een schriftelijke verklaring van den Bur gemeester der Gemeente hunner inwoning kunnen aantoonen, dat zij in het banket bakkersbedrijf werkzaam zijn en daarin gedurende de St. Nicolaas-drukte niet kun nen worden gemist, door hunnen compag nies-, eskadrons-, batterij- of afdeelings- commandant een extra verlof kan worden gegeven van 28 November a.s. des avonds na afloop van den dienst tot en met 6 De cember d.a.V. R egeeringsaanvoeren. Gisteren zijn te Rotterdam aangekomen de „Salvatore", van Rosario, en de „Win terswijk", van Montreal, beladen resp. met maïs en graan door de Nederlandsche Re geering aangekocht. Ned^rlandsch Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers. In totaal is nu ontvangen f 281,311.56 1/2, frs. 5,076.24 1/2 en M. 198.13. De geïnterneerden. Men meldt uit Amersfoort aan de „Msbd.": Gistermorgen werd in de kazerne nimei «ren It. wiio iij/giro x«.fe»,,x av interneerden met muziekbegeleiding van liet Belgische Jagerskorps.'Na afloop daar van marcheerde een duizendtal militairen, waaronder verscheidene officieren, onder geleide van een Ilollandsch bewakingsde tachement, met de muziek voorop, naar de O. L. Vrouw-kerk, waar ter gelegenheid van den naamdag van koning Albert van België de lofzang „Te Beum" werd gezon gen. Belgen via Maastricht naar F r a n k r ij k. De Maastrichtsche corr. van de „Tijd" meldt d.d. gisteren: In eene concertzaal le Wijk-Maastricht vertoeven sinds eenige dagen honderden jonge, krachtige Belgen, zoowel Vlamingen als Walen. lederen dag komen van alle deelen des lands nieuwe groepen aan, zoodat oogenblikkelijk hun aantal op 5 600 wordt geschat. Ze heb ben de kans gezien, om aan de waakzaam heid der Duitschers, die een buitengewoon scherp toezicht houden aan de grenzen, op de mannen van 1835 jaar, te ontkomen. Een troep van 150 personen uit Verviers en omgeving wist toch oVer de grenzen te komen. Deze Belgen doen hun eigen menage, slapen op stroo, en stellen geen hooge eischen. Daar de slaapgelegenheden zeer primitief en onvoldoende zijn, moeten er velen buiten het lokaal overnachten en sla pen in schuiten in het kanaal. De meesten zijn werklieden en hebben weinig of geen geld bij zich. De Belgen stellen zich voor, om naar Frankrijk te kunnen gaan, om er werk te zoeken. De aanwezigheid van zoovele honderden Belgen, uit alle windstreken van het land, heeft blijkbaar ook de aandacht getrokken van de autoriteiten. Sommige Belgen schij nen wat te openhartig te hebben gespro ken. Hoe het ook zij, Zaterdagmiddag heeft een officier met een sergeant en enkele soldaten huiszoeking gedaan en de Belgen ondervraagd. Dit duurde meer dan een uur. Alle toegangen waren geslóten en vóór den hoofdingang van het gebouw stonden twee posten voor het geweer. Na de huiszoeking en de ondervraging hielden twee personen in het Fransch en in het Vlaamsch een toespraak tot hunne landgeriooten. Maandag a.s. zouden de Belgen nadere Instructies ontvangen. Tijdens de militaire huiszoeking stond het in de straat zwart van de menschen. M ij nen in de Noordzee. Het aantal door den storm losgeraakte mijnen, Zaterdag aan onze Noordzee-kust aangespoeld, bedraagt zeker wel 25. Het feit dat al deze mijnen zonder ontploft te zijn, aan land dreven, bewijst dat wij niet te veel zeiden, toen wij onlangs de gerust stellende verzekering gaven, dat de meeste van deze helsche machines inderdaad be antwoorden aan het voorschrift van de llaagsche Conventie, dat ze onmiddel lijk na het losraken onschadelijk moeten zijn. Nu kunnen er natuurlijk wel bij zijn, waarvan het deactiveerings-appa- raat door do eene of andere oorzaak niet werkt en een schip zal dus altijd voorzich tig handelen, door ze te ontwijken. Maar dat een zoo groot aantal mijnen bij storm aan land drijft zonder te ontploffen, maakt het meer dan waarschijnlijk dat ze ook bij aanraking met een schip binnen korten tijd na hun losraken geen schade meer zouden hebben toegebracht. Schriftelijke correspon dentie tusschen Nederland en Westfalen. De commandeerende generaal van het Vide legercorps te Münster in Westfalen heeft het volgende afgekondigd: „Op grond van de wet op den staat van beleg en in het belang van de openbare veiligheid wordt hij deze in mijn ltrijgsge- bied verboden brieven en andere schrifte lijke mededeelingen uit Holland en aaar Holland op andere wijze dan door midcle' van de post over de gienzen te brengen Uitvoerverbod spek, enz. „St.-Ct." 269 bevat een Kon. Besl. van 14 Nov. 1914 („Stbl." 531) waarbij bepaal i wordt: De uitvoer van: a, versch, gezouten, ge droogd en gerookt spek; b. gesmolten en ongesmolten varkens- en rundvet, zoome de van mengsels van deze vetten onder ling en met andere eetbare vetten, is ver boden van den dag der afkondiging van dit Besluit: De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere geve; len daarvan ontheffing te doen verleen-?», Nader meldt men aan de „Tijd". De bedoeling van het uitvoerverbod van spek is, den uitvoer te verhinderen van binnen- of buitenlandsch spek, zooals dat in zijden of gedeelten daarvan in den handel wordt gebracht, terwijl daaronder niet begrepen is de uitvoer van ander versch of toebereid varkensvleesch in den vorm geslachte varkens, ham, bacon, kop pen, worst en varkensvleesch in blik. Uitvoer van kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim heeft ingesteld een Rijks-Centraalbureau "voor den uitvoer van kaas, dat belast is met de leiding van alle werkzaamheden in verhang met het ko ninklijk besluit "van 26 October 1914 (Staats blad no. 508) en de op dat besluit betrek king hebbende regelingen. Uitvoer van kaas mag alleen geschieden op vertoon van concenten, afgegeven door het genoemde bureau. Consenten worden door het genoemde bureau alleen afgegeven aan hen, die zich op nader door den minister te bepalen wij ze verbinden: a. in voorraad te houden een hoeveel heid kaas geschikt voor binnenlandsch verbruik, gelijkstaande met 20 procent van den voorraad, die bij de inventarisatie, welke op last "van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel plaats vond, aangetroffen werd. De voorradig te hou den hoeveelheid wordt voor geen expor- b. uit den sub a bedoelden voorraad op aanwijzing* van het genoemde bureau te gen den door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vast te stellen maximum- prijs voor binnenlandsch ver bruik te leveren en daarna dezen voorraad aan te vullen tot de sub a bedoelde hoe veelheid; c. de bij hen in gebruik zijnde pakhui zen, opslagplaatsen enz. te allen tijde on voorwaardelijk toegankelijk te stellen door de ambtenaren, belast met het toezicht op de naveling van het sub a en b van dit artikel bepaalde. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel wordt, gehoord het Rijks-Centraal-bureau, van maand tot maand een maximum-prijs vastgesteld voor binnenlandsch verbruik Voor den verkoop en gros en detail; voor kaas in afwijkenden vorm kan een extra-verhoo ging in overleg met het Centraal-bureau worden vastgesteld. Zoodra aan den minister van Landbouw Nijverheid en Handel blijkt, dat een on voldoende hoeveelheid kaas voor de bin- nenlandsche consumtie beschikbaar blijft, wordt de hoeveelheid, die iedere exporteur voorradig moet hebben, vergroot of wel wordt de gedeeltelijke ontheffing van het uitvoervervbod opgeheven. De mogelijkheid tot het uitvoeren van kaas gaat in op Zaterdag 21 November 1914. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar Staatsct. no. 29. Staatscommissie Werkloosheid. Aan het eindverslag van de Staatscom missie over de Werkloosheid, wordt het Volgende ontleend Door goed geregelde arbeidsbemidde ling, regeling en leiding dAr migratie, werkloozenverzekering en leniging van nood tengevolge van werkloosheid, zullen de bekwame, werkwillige, werkloozen, grootendeele, zoo niet geheel, aan de be moeiingen van armenzorg kunnen worden onttrokken. Met betrekking tot de werkloosheid heeft de Militiewet geen ongunstige totaalwer king. Bij aanbestedingen van zoodanigen omvang, dat de Nederlandsche nijverheid niet in staat is in te schrijven, is splitsing der bestekken 'ter voorkoming van werk loosheid in Nederland hoogst gewenseht. Aangedrongen wordt op krachtige uit voering der Woningwet en Voorziening in den woningnood. Voor verandering der handelspolitiek in protectionistische rich ting met oog op werkloosheidsprobleem bestaat geen aanleiding. Het credietwezen dient verbeterd in het belang van het bouwbedrijf. De Neder landsche Bank worde bevoegd verklaard crediet op langen termijn te geven, spe ciaal ten gunste van de middelgroote nij verheid. Aanbevolen wordt, dat kleine on dernemingen in vereeniging of door mid del van coöperatie zich op de open markt geld verschaffen. Vakopleiding als verhoo ging van productieve kracht kan werk loosheid verminderen» Een verder voortschrijden onzer arbeids wetgeving wordt daartoe voorts aanbevo len, met verhooging van de leeftijdgrens voor kinderarbeid, uitbreiding der ver bodsbepalingen voor kinderen ook over de landbouwbedrijven, verbod van indu- strucclen loonarbeid voor de moeder met jonge kinderen, uitsluiting van jeugdige personen en vrouwen van arbeid, die voor leven of gezondheid schadelijk is, verplicht geneeskundig onderzoek van jeugdige per sonen of vrouwen alvorens zij tot derge- lijken arbeid worden toegelaten, grooter beperking van den arbeidsduur voor jeug dige personen, uitbreiding der bepalingen, die waarborgen, dat voor jeugdige perso nen gelegenheid zij tot verwerving van technische en physieke ontwikkeling, ver korting van den arbeidsduur voor vol wassen mannelijke arbeiders, regeling der huisindustrie. Aan de eerstvolgende Volks beroeps- of bedrijfstelling worde een werk- loozentelling verbonden. Een aantal voor stellen worden gedaan tot verkrijging eener deugdelijke werkloozenstatistiek. Meer gelijkmatige verde.cling c*r uitvoe ring van publieke werken v.oidt aanbevo len, alsmede het scheppen van reserve fondsen, waaruit op dit critieke moment dadelijk voor de uitvoering van werken kan worden geput. Een pS^manente com missie worde ingesteld, ter bestudeering der verschijnselen, welke op de nadering eener economische crisis kunnen wijzen. Voor overwerk worde in de Rijksbestek ken een hooger uurloon vastgesteld. De maatregelen, voorgesteld door de Staats commissie voor den Landbouw, zullen kun nen leiden tot vermindering van de werk loosheid, doch zijn geen afdoend middel daartegen. Voor verleening van Rijkssteun aan werkverschaffing door gemeenten of particuliere vereenigingen worde een cen traal punt geschapen. De particuliere arbeidsbemiddeling die met winstoogmerken werkt, behoort ge leidelijk te verdwijnen. Bij de wet wordt bepaald, dat niemand het bedrijf van ar beidsbemiddelaar mag uitoefenen zonder vergunning van de Regeering. Aan gemeenten van meer dan 20,000 in woners wordt in het algemeen de verplich ting opgelegd, arbeidsbeurzen op te rich ten en in stand te houden. Voorts worde een Centrale Rijksarbeids beurs' in het leven geroepen, waaraan ook het centraal toezicht op de arbeidsbemid deling hier te lande behoort te worden op gedragen. Inzake de werkloosheidsverzekering dient het streven der Regeering gericht te zijn, allereerst op de bevordering der eigen verzekering, maar daarnaast ook op aan vulling van hetgeen de vakvereenjgingen doen. Een Rijkswerkloosheidsfonds worde gesticht, in voortdurend verband met de Rijksarbeidsbeurs. Beider besturen kun nen één voorzitter hebben en gezamenlijk de centrale werkloosheidscommissie vor men. De vereenigingen tot studie of bestrij ding der werkloosheid zullen kunnen sa menwerken door middel van een uit vaardigden dier vereenigingen samen te stellen werkloösheidsraad, met een per manent-bureau, dat statistische gegevens verzamelt, verwerkt en publiceert en een onder medewerking van deskundige leden van dien raad in te stellen crisis-commis sie. Aan het eindverslag zijn eenige nota's toegevoegd van afzonderlijke leden der Staatscommissie. Ged. Staten. Ged. Staten hebben aan de Prov. Sta ten voorgedragen ter goedkeuring om van het provinciaal subsidie aan de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose te Leiden nader te bepalen op f 150 per jaar. (Naar de meening van Ged. Staten verkeert de vereeniging in zoodanige gun stige financieele omstandigheden dat er termen bestaan voor vermindering van steun (van f 300 tot f 150), en wel van dien der Provincie, omdat door deze ook gesubsidieerd wordt de Provinciale Ver eeniging tot bestrijding van de Tubercu- lozen die haar zorgen tot de omgeving van Leiden kan uitstrekken, zoodat, naast het Rijk, in de eerste plaats de Gemeente de plaatselijke vereeniging heeft te steu nen. Korte Kroniek. In de provincie Groningen zijn, vol gens de „N. R. Ct.", aardappelmeelfabrie ken stopgezet te Foxhol, te Zuidwending en te Stadskanaal, wegens gebrek aan aardappelen. Andere fabrieken zullen vol gen. Hibernia en Muntendam heeft sedert 14 dagen reeds niet meer gewerkt. Met het; oog op het mijnengevaar zul len de stoombooten van den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, dienst VlissingenBreskens en T-erneu- zen, voorloopig alleen bij daglicht varen. Het aantal mijnen, dat in alle deelen van Zeeland is aangespoeld, moet min stens 80 bedragen. In de Kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat te 's-Gravenhage, is een H. Mis opgedragen "voor de zielerust van Hen ri graaf d'Oultremont, in leven majoor bij het regiment Belgische grenadiers, on langs in een der gevechten in Yperen ge sneuveld. De H. Mis werd bijgewoond door de echtgenoote en kinderen van den gesneuvelde en vele leden van de Belgische legatie. Op 't alleronverwachtst ïs Zaterdag avond een jxroefmobilisatie der Haagsche Burgerwacht gehouden. Tusschen 6 en 7 uur ongeveer is, volgens de „Avp.", van wege de gemeentelijke politie aan de ver schillende leden aanzegging gedaan, zich met den meest mogelijken spoed te melden aan hun respectievelijk aangewezen com missariaten van politie, voorzien van alle hun uitgereikte stukken. Gemengde berichten. Aiuigcspocldo myiien. Men meldt d.d» 14 November: Tusachen Koudekerke en Biggckerke zijn hedenmorgen twee mijnen aangespoeld. Vrijdag is op het strand bezuiden het dorp Koog (Texel) een mijn aangedreven. De mili taire bevelhebber en de burgemeester hebben een ondei'zoek ingesteld. Men meldt uit Oostcrend op Texel: Men heeft de aangedreven mijn laten ont ploffen. Er sloeg een gat vaxx twee meter diep in het strand. De scherven vlogen wijd in het rond. Een soldaat kreeg een lichte dij wond. De boot „De Dageraad", vaart tweemaal, al leen bij dag, wegens het mijnongevaai'. Men meldt van den Hoek van Holland d.d. 14 November: Hedenavond is hier aan het Noorderstx anti tusschen de Delftlandsche Dammen een mijn aangespoeld. Aan de Walchersclie kustwachtplaatsen drijven nog voortdurend mijnen aan. Tkxsschen Koudekerke exx Biggekerke alleen tien. Gewetensgeld. De minister van Finan ciën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist, uit Breda, van een onbekende, door tusschcnkomst van een Roomsch-Katho- liek priester, wegens resititutie aan het Rijk is ontvangen f51. Vermorzeld. Klaas Oord uit Brussel en vandaar gevlucht naar Holland, waar hij in dienst kwam bij de Nederlandsche Isoleer- Maatschappij te Delft, was tijdelijk als iso leerder werkzaam in de stoomwasscherij en ververij van den heer M. Stam te Hoorix. Zaterdagavond aldaar bezig zijnde stoompijpexx te isoleeren werd hij cloor de drijfas gegrepen met het gevolg, dat hij geheel werd vermor zeld. De overledene laat een vrouw en vier kinderen achter, die thans in Delft wonen. Grensavontixur. Op een avond kwam bij een Duitsche wachtpost in de buurt van Vaals 'n Duitsche auto, de Roode Kruis-vlag voerend. In de auto bevonden zich twee lxee- ren, met den Roodcn Kruisband om den arm. De Duitschers hielden overeenkomstig hun consignes, den auto aaxx en vroegen naar de papieren der heeren. Tegelijkertijd hooiden ze een verdacht geluid in den auto. Zij onder zochten den wagen en ontdekten twee vette varkens. Smokkelaars, auto en varkens werden aan gehouden. Hard wcx-k. Uit „Tit-Bits": 'n Goed gekleede, dikke Londcnaar staat al 'n paar minuten lang naar eexx gespierden kruier te kijken, die met al de woede van z'n spieren en z'n knuisten zwoegt aan een groo- ten, zwaren kist, die bijna even groot is als de voordeur-ingang, waar hij hem doorheen tracht te krijgen. De menschlievende meneer treedt op den in het zweet zijns aanschijns werkenden kruier toe en zegt minzaam: ,,'n Handje helpen?" ,,G' zegen je, meneer, alsjeblief", i6 het bla zende antwoord, en gedurende de volgende twee minuten, trekken, sjouwen, sjorren, zwoe gen, wrikken, bonken de twee mannen, de een binnens-, de ander buitenshuis, aan den kist, die niet van zijn plaats wil. Eindelijk laat de dikke meneer los cn zegt tusschen twee zuchten: „Ik geloof niet, dat we 'm er ooit in krij- ,,'m Dcrin krijgen'/" brult de Kruier. \Vel allemachtig, stommerik, idiootik probeer 'm er uit te krijgen!!" Goote visclx aangespoeld. Aan de Zuid zijde van de Zuiderpier te Hoek van Holland is Vrijdag, tijden den storm, een reusachtig groote visch aangespoeld, naar schatting on geveer 20 meter lang. Als bewijs, dat de visch zeer groot is, kan dienen, dat er zeven zware eiken hoofdpalen en nog verscheidene klei nere palen totaal vernield zijn. Inbreker gearresteerd. Men meldt uit Haarlem Thans is ook de tweede inbreker van dc villa Sonnevanck", te Aerdenhout, bewoond door mevr. Z., aangehouden. Dc eerst aange houdene had bekend de inbraak met Jan W., geboren te Oostwolde, thans meestal verblij vende te Rotterdam, gepleegd tc hebben. W. werd gesignaleerd in „Het Politicblad". De inbreker, die dat niet wist, kwam van Arn- liern op het politiebureau te Haarlem, om nachtlogies en werd aangehouden. W. heeft bekend en is naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. Lijken aangespoeld. Zaterdag zijn aan het strand te Huisduinen vijf lijken aange spoeld, vermoedelijk Engelsche zeelieden. Een ervan moest ter plaatse worden begravende andere werden naar de begraafplaats te Huis duinen vervoerd. Op de lijken werden nog verschillende voorwerpen van waarde gevon den, in hoofdzaak Engelsch geld. Goederentrein op personentrein geloo- pen. In den afgeloopen nacht is bij het station Hilversum een goederentrein, van Amsterdam gekomen, op een stilstaanden leegen personentrein geloopen. De locomo tief en twee bagagewagens zijn vernield. Verder is er aanmerkelijke materieele schade. De machinist en de stoker hebben, door op den tender te klimmen, het leven gered. Het verkeer van Amsterdam naar Amersfoort en Utrecht ondervindt vertra ging- Inlichtingen gevraagd. „De Avond post" deelt mede, dat de „Daily Mail" van 11 Nov. een vaD foto's vooi'zienc oproeping bevat om inlichtingen te verschaffen aan de politie aangaande de personen van Ma. Ca. D., 19 jaar en den leeraar aan een H. B. S. te Leiden, C. E. H. v. H., 43 jaar, 26 Oct. uit Holland vertrokken en laatste lijk gezien te Folkestone, in Engeland, eenige dagen daarna. De oom van het meisje, welks familie in West-Indië woont, en een Hollandsche inspecteur van politie, zijn op onderzoek uit. Mej. D. was naar Leiden gezonden ter voltooiing "van haar opvoeding en is de erfgename van c-en aanzienlijk fortuin, wanneer zij meerder jarig zal zijn. De heer v. H. was eexx zeer bekend leeraar aan de school, welke door het meisje werd bezocht. Vermoed wordt, dat beiden zich nog in Engeland bevin den. Er wordt een belooning uitgeloofd voor dengene, die inlichtingen kan ver schaffen, welke er toe zyllen leiden, het meisje tot haar familie terug te brengen. Beide vermisten spreken Fransch, Duilsch en Engelsch. Een baardeloos regiment. Een Duit sche doodskop-huzaar of Uhlaan kan men zich moeilijk anders denken dan met een vervaailijk dikke snor, en dit manlijk sie» raad hoort zoozeer tot dc soldaten-uitrus ting, dat wanneex cr een individu met minder weelderigen baardgroei onder een heel regiment Uhlanen mocht ioopen, hem op een kiek toch een dikke streep onder den neus wordt geretoucheerd. In Duitsch- land is men nu eenmaal trotsch op z'n Schnurxbart, of, zoo mogelijk, zijn „Voll- bart'Het kortgeknipte lippen-bezempje, waarmee de hooggeplaatste officieren een tijdlang dweepten, en dat uit allerlei over wegingen van .hygiënischen aard zooveel vooi'deelen zou hebben, is nu alweer uit de mode: Het was Engelsch en alle „mades in England" hebben onze Oostelijke buien thans afgezworen. Land en Tuinbouw. Uitvoer van Bloembollen. In „Bloembollencultuur" vonden wij een Overzicht van den uitvoer van bloembollen over September 1914. Daaruit blijkt, dat dc uitvoer in September 1913 bedroeg G.969.700 KG. en in September 1914 8,140.800 KG. Hier uit blijkt, dat de uitvoer in de laatste maancl bijna 1.200.000 KG. meer bedroeg dan in September 1913. Groot-Brittannië nam een 700,000 K.G. af. De uitvoer naar België en Frankrijk vermin derde van 439.100 KG. tot 4S.900 KG. en de rechtstreeksche uitvoer nawr Rusland hield geheel op."Waarschijnlijk hcel't Rusland echter door bemiddeling van Zweden de bloembol len betrokken, want dit land nam nu zesmaal zooveel bloembollen .als in September 1913. De uitvoer naar Noord-Amerika en Canada steeg van 999,500 KG. tot 1,599,100 KG., dus een stijging van 60%. Duitschlancl en Oos tenrijk namen nu af 2,306,900 KG. tegen 2,443,300 KG. verleden jaar September, d.i. nu een vermindering van ongeveer 57 Kooiwegen nam 90,600 KG. af, tegen 51,400 KG. in September 1913. Het Weekblad schrijft, dat deze gunstige cijfers voor een groot deel zijn toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het gewas bijzonder goed en de bollen dooreengenomen zwaarder waren. Geweldig veel moet zijn weggenomen hebben naar aucties, zoodat de financieele uitkomsten niet in de juiste verhouding zullen staan tot de, oppex-vlakkig beschouwd, gun stige cijfers. Bovendien zullen de betalingen in liet buitenland veel moeilijkheden opleveren Het Weekblad meent dan ook, dat uit deze cijfers niet mag worden afgeleid, dat de toe stand in het bloembollenvak bevredigend zou zijn, hoewel het tot nu meegevallen is. Uit Stad en Omgeving. Hoogieeraar. Bij Kon. besluit van 11 dezer is dr. A. Eekhof, Nederlandsch Her vormd predikant te Ouderkei'k aan den Ainstel, benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme. Detacheering. De Sergeant-majoor- lnsti ucLeur A. Bax, van het 15de Regiment Infanterie wordt op 17 November a. s. ge detacheerd bij het 37ste Bataljon Land- wëer-Infanterie, om aldaar dienst als ad ministrateur te verrichten. Navolgingswaard. Het Comité der Belgische vluchtelingen „Musis Sacrum" alhier, ontving Zaterdag van eenige der in „Musis" gehuisveste spoorwegambte naren, die dien dag salaris hadden ont vangen, den volgenden brief: „Gezien de goede ontvangst en verzor ging, welke wij hier genieten sinds onze aankomst, haasten wij ons, nu het een weinig in onze mogelijkheid is een kleine geldstorting ten bate van bovengenoemd Comité bijeen te brengen, om zoodoende een kleine blijk van onze innige dankbaar heid te toonen." Bij dezen brief was 25 fres. ingesloten. Worstelen. In de ruime en gezellige zaal van „Zomerzorg" gaf Zaterdag- en Zondagavond een varieté-gezelschap een uitvoering, die beide avonden veel publiek trok. Er viel veel te lachen om komieken en vooral veel handigheid te bewónderen van goochelaars. Het hoofdnummer vorm de echter een internationale worstelwed strijd. De politie had een bepaald uur voor dezen wedstrijd uitgeschreven, n.l. van tien tot elf. en bepaald, dat er moest ge worsteld worden volgens de regelen der worstelkunde en het in tegenwoordigheid van een jury, bestaande uit leden van een hier ter stede dergelijke sportvereeniging. Als jury fungeerden de heeren A. v. d. Does, A. Paulus, O. J. Dijxhoorn en W. B. Doorenbos, leden van de LeidscJxe Studen ten Gymnastiek- en Schermverecniging Arena Studiosorum. Er werden Zaterdag avond slechts twee partijen geworsteld In de eerste partij worstelen Peterson, kampioen van België en Sander Kwetsie, uit Den Haag; in de tweede Antonovitsch, kampioen van Servië, met Pijpers, Botter dam. De uitslag was, dat Kwestie Peter son legde in de tweede ronde, in 1 o0 1/5 sec., en Antonovitsch Pijpers ir de eerste ronde in 1 min. 48 sec. Gisteravond werden de wedstri;ten voortgezet. Het eerst worstelden Peterson (België) en Pijpers (Rotterdam). Peterson legde Pijpers in 3 min. 20 sec. Dc tweede prxrtij, een revanche tusschen Kwetsie (Den Haag en Petersou bleef na 20 minuten onbeslist. In de derde partij worstelden Antono vitsch (Servië) met Piaqué (RoUerdanxj- Deze partij bleef na 7 minuien eveneens onbeslist. Wij zijn geen bewonderaar.: vat. d; v\or- stelspoii en zoo'n worslfclin? maakt op ons gec-n heel aangonanis» of aestheliscnen indruk Het spel van Placqne ui- Rotter dam stond ons inzien» echter veei leger, dan dot der anderen waarbij toch wel ce handigheid en dt kal rut-: vlo; te bewonde ren, en deed ons meet denken aan een s-ie' rengevecht dan aar. een volgens regels ge leide sportbeoefening. Zooals gezegd-, woonden zeer vêlon de zen wedstrijd hij.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2