ALBERT RIEL Wat de Duitsche en Engelsche pers tot commentaren verlokt, is het optreden van baron Sonnino in dit kabinet, Sydney Son- nino wordt algemeen geacht een der beste staatslieden van Italië te zijn. Hij was in 1906 en van 1909 tot 1910 premier van het kabinet, nadat hij reeds herhaalde malen onder Crispi schatkist-minister was ge weest. In deze hoedanigheid gaf hij blijk van groote talenten en de reorganisatie der Italiaansche financiën is voor een groot gedeelte aan hem te danken. Sonnino was ook werkzaam in de diplo matie bij de gezantschappen te Madrid, Weenen en Berlijn, doch nooit heeft hij zich in de buitenlandsche politiek op den voorgrond gedrongen, ofschoon hij wel als een der "beste kenners van internatio nale verhoudingen geldt. In Duitsche bladen wordt Sonnino een warm voorstander van den Driebond ge noemd. Engelsche bladen spreken hierover niet; slechts spreekt de „Times" den wensch uit, dat Sonnino's optreden het herstel van den Balkanbond moge tenge volge hebben, zoowel ter bescherming der Italiaansche belangen als die van Roeme nië, Bulgarije en Griekenland. Zweedsch schip op een mijn geloopen. Lloyds verneemt uit Yarmouth: De Zweed- sche stoomboot „Atle", stootte gistermid dag in de Noordzee op een mijn en sprong in de lucht. Zes personen van de beman ning ontbreken, de overigen zijn te Yar mouth geland. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Als onzeneutraliteit geschon den mocht worden. De oud-minister, generaal Staal behan delt in de jongsle oorlogsbeschouwing van zijn artikelenserie in het „Vaderland" de vraag of wij, als door één van de oorlogs partijen onze neutraliteit wordt geschon den, en wij ons daartegen verzetten, wij daardoor van zelf aan de zijde van de te genpartij komen te staan. Hij meent dat dit niet zoo behoeft te zijn „Veronderstelt, dat een van de oorlogs partijen gedurende den tegenwoordigen oorlog ons grondgebied had betreden, of dit alsnog doet, dan is het (altijd als wij „neutraal" beschouwd willen worden) on ze plicht om zulks met al onze kracht, met geweld, tegen te gaan, maar brengt de uitoefening van dat geweld ons niet als van zelf iri oorlog met den oorlogvoerende tegen wien het zich keert. Wij kunnen de schending als een casus belli beschouwen, maar dit is geen noodwendig gevolg. De tegenpartij van den schender kan, als zij door zulk een schending in het na deel komt, ons hare hulp aanbieden om ze te keeren, en zelfs, bij gebleken on macht onzerzijds om die schending tegen te gaan, in dat geval ook op hare beurt ons grondgebied betreden, maar ook dan nog volgt daaruit "niet van zelf, dat wij bondgenoot van den nieuwen schender worden; wij zouden zelfs zijne hulp beleel- delïjk kunnen afwijzen en, mocht hij on6 land binnendringen, kunnen trachten ook hem van ons grondgebied af te houden. DeonzijdigheidvanNederland. Een buitengewone Staatscourant, gister middag verschenen, bevat de verklaring dei- volstrekte neutraliteit van Nederland in zake den oorlog uitgebroken tusschen Frankrijk, Groot-Britannië en Rusland eenerzijds en Turkije anderzijds. DeneutraliteitvanNéderland. De vrijzinnige Rijksdag-afgevaardigde Gothein bespreekt in de „Vossische Zei- tung" de neutraliteit van Holland in de toekomst, en zegt o. a. Duitsehland heeft absoluut geen aanlei ding om te trachten verandering te bren gen in zijn huidige verhouding met Hol land. Voorzeker er zijn bij ons ook ettelijke „pati'iotten", die verlangen dat de Rijn van zijn bronnen tot zijn monding een Duitsche rivier zij, maar evenzoo weinig als de Zwit sers zulke enthousiasten ernstig nemen, evenmin moesten de Hollanders dat doen. Een economisch belang bij een nauwere aaneensluiting van Holland aan Duitseh land, bestaat er bij ons niet; integendeel ,iet heeft voor ons in geval van oorlog niet weg te cijferen voordeelen, dat Holland niet tot het Duitsche rijk behoort. In 1870, toen de destijds overmachtige Frsnsvche vloot de Duitsche havens blok keerde, was dat voor ons verk mi- met de ovejiceschc neutralen van gro.v.e bcteeke- iih', thans echter was dit van veel geringer beteekenis, omdat Engeland zich in tiet geheel niet stoort aan de bepalingen van het volkenrecht, en vooral omdat het te genover de neutrale machten zijn mari tiem overwicht op ongehoorde manier laat gelden, waar het dezen voorschrijft hoe veel graan, wol, metaal, minerale olie, enz zij op haar eigen of op ahderer neutrale schepen mogen aanvoeren. De groote maatschappelijke nadeehn, die de neutrale staten thans onderbinden door die rechtsverkrachting van Enge land, en dat nog het sterkst wel Amerika, zullen aanleiding zijn, dat zij alle hunne koopvaardij maar vooral ook hun oorlogs vloten, zullen gaan uitbouwen, om tenmin ste met elkander aaneengesloten Engeland te dwingen de regelen van het volkenrecht te respecteeren. En daarmede zal dan ook de neutraliteit van Holland weer een groote waardever meerdering ondergaan. Holland wil zijn koloniën voor zich; dat is een gezonde ge dachte zoolang het zich sterk genoeg voelt ze te beschutten tegen vijandelijke mach ten; maar dan zal Holland voortaan ook veel zwaardere lasten ten behoeve van de vloot op zich moeten nemen. Dit vooral met het oog op de roofgierige Japhnners, die van hun plannen geen geheim maken. Maar nogmaals, wij hebben geen maat schappelijk noch politiek belang erbij, Holland tot een nauwere aaneensluiting bij ons op te wekken,. .Voor ons heeft een neutraal Holland veel meer waarde dan een dat bij ons aangesloten is, en boven dien de heele vraag is er eigenlijk een van Hollandsch belan; Voor ons vanbeteekenis De „Standaard" driestart: Bij Nieuwpoort en Dixmuiden heeft men den Yser over het land laten loopen, om aan den vijand den doortocht te beletten. Men nam zijn toevlucht tot inundatie, en naar de berichten van beide zijden meid den, had dit 't 6ucces, dat de aanvaller zich genoodzaakt zag tot terugtrekken. Voor ons is dit van geen geringe betee kenis. Er blijkt toch uit, dat het geen kunstmid del voor den vijand, om het kwaad, dat zulk een inundatie berokkent, af te weren, nog niet gevonden is. Nu is de inundatie van de Yser niets dan kinderspel hij wat ten onzent door inundatie kan getooverd worden, niet in een uithoekje, maar in 't hart van 't land en op twintig maal breeder schaal. Al mogen we hierop nu niet te veel ver trouwen, en al blijft 't plicht onze Defen sie, ook buiten de inundatie, steeds hoog op peil te houden, het toont dan toch, van wat kant in het uiterste geval redding kon dagen. Met opzet zeggen we: in het uiterste ge val. Vergeet toch nooit, dat inundatie voor de landbouwbevolking een ramp zonder weerga is, waartoe nooit anders dan als laatste redmiddel mag worden overgegaan. R e g e e r i n g s k am p e n voor de Belgische vluchtelingen. Wegens bezwaren van de militaire over heid is afgezien van de oprichting van een regeeringskamp voor Belgische vluchte lingen te Roosendaal en van meerdere uitbreiding van het regeeringskamp ie Harderwijk waartoe aanvankelijk het voornemen bestond. Vanwege den Minister van Binnenland- sche Zaken, wordt naar vernomen wordt, een onderzoek over bet geheele land inge steld, waar nog meerdere regeeringskam- pen zouden kunnen worden opgericht, met de bedoeling zoo veel mogelijk alle Belgische vluchtelingen in die kampen onder te brengen. O u d-M inister Col ij n. De oud-Minister van Oorlog, de heer H. Colijn, thans mede-directeur van de Bataaf- sche Petroleum-Maatschappij, is de vorige week te 's-Gravenhage teruggekeerd van een reis door de 't meest door artillerie vuur geteisterde streken van België, ten einde zich eens, uit persoonlijke miniaire belangstelling, op de hoogte te ktellen van sommigé toestanden. Den Heer Colijn werd op dien tocht een zeer welwillende ontvangst uereid van de zijde der Duitsche autoriteiten. De gouvsr- neur-generaal van België, generaal Von der Goitz, deed hem op zijn rondgang verge zellen door den inspecteur van de vesting artillerie Von Bailer, die den artillerie- aanval op Antwerpen had geleid. De uitwerking van het Duitsche zware geschut had ook op den heer Coiijn grooten indruk gemaakt. Land-s tor m-k ader gevraagd. Voor de reeds gevormde en voor de nieuw te vormen afdeelingen van den Landstorm te Amterdam wordt kader gevraagd, zoowel van officieren als lager kader, echter niet van officieren boven den rang van fCapiein. Aan eventueele reflectanten, als oud-ofü- cieren bij het Nederlandsche en Neder land-Indische leger en de schutterij, wordt verzocht zich aan te melden bij den heer Nierstrasz, die in deze als gevolmachtigde van den Minister van Oorlog optreedt; adres Dam 6. Vergoeding wegens kostwin nerschap. De minister van oorlog heeft onder dag- teekening van 6 dezer het volgende geschre ven aan de burgemeesters: Daar het zich niet laat aanzien, dat op spoedige demobilisatie van de weermacht macht mag worden gerekend, en het ko mende wintertijdperk stellig hoogere uit gaven zal vorderen van de achtergebleven gezinnen der dienstplichtigen, vind ia aan leiding u er op tewijzen, dat u zonder voor afgaande machtiging mijnerzijds bevoegd zijt, het bedrag der aanvankelijk door u toegekende vergoedingen te verhoogen, in dien en voor zoover u zulks noodig acht om te voorkomen, dat het den betrokken gezin nen zou k-omen te ontbreken aan het nood zakelijke voor levensonderhoud. Onder dit laatste versta ik, zooals u on- getwijfèld bekend is, niet alleen voldoende voedingsmiddelen, doch ook kleeding vuur, licht enhuisvesting. Voorts meen ik er ook de bijdragen aan zieken- en begrafenis fondsen onder te moeten hegrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niette min de aandacht op gevestigd, dat de ver hoogingen in geen geval aanleiding mo gen geven, om de wettelijke maximum-ver goedingsbedragen te overschrijden, en ook, dat de vergoeding nimmer meer mag be dragen dan het verschil tusschen het be drag, hetwelk de dienstplichtige in het ge zin inbracht en hetwelk hij aan het gezin aan eigen levensonderhoud kostte. Uitbreiding dienstregeling H. IJ. S. M. Begin December is op de lijnen der H. IJ. S. M. weder een aanmerkelijke uitbrei ding van den tegenwoordigen treinenloop te verwachten. Auto's in België. Een Nederlander die in den laatsten tijd verscheidene malen voor dienstaangelegen heden per auto van België naar ons land en omgekeerd heeft gereisd, deelde het volgen de mede In verband met de door de Duitsche grensautoriteiten voor België voorgeschre ven maatregelen, waarbij reizigers, vooral zij die per auto in België komen en weder om dat land willen verlaten, daarvoor geen verlof van de Duitsche autoriteiten krijgen, is het, zoolang daarin geen verandering ge bracht is, voor iedereen hoogst onraadzaam in België te komen daar niets te zeggen is over de daaruit voortvloeiende gevolgen. Zelfs aan hen die in het bezit zijn van een toestemming om met een auto in Bel gië te reizen, wordt medegedeeld dat van af 6 dezer alle zoowel door de plaatselijke Kommandanturen als door het Duitsche op perbestuur in België uitgeieikte verlolbe- wijzen, ingetrokken zijn, zoodat het ook voor deze categorie van personen ongeraden is België binnen te komen. Uit-eninvoerinBelgië. Men meldt uit Terneuzen aan de „Msbd.": Blijkens' mededeelingen van de Komman- dantur te Gent zijn wijzigingen gebracht in de bepalingen voor uit- en invoer in België. Invoer is toegestaan van alle goede ren met uitzondering van springstoffen, sac charine, brandewijn, likeuren en wijnen. Van levensmiddelen mag geen invoerrecht geheven worden, ook niet van vruchten, chocolade, huishoudelijke artikelen en ver der van alle artikelen, die door het Duit sche leger kunnen worden gebruikt. Voor alle andere artikelen, in het bijzon der wordt de aandacht gevestigd op tabak, sigaren en sigaretten, moet belasting be taald worden, volgens de tot nu toe in Bel gië geldende regelen. Behalve de reeds vroeger vermelde artikelen is thans ook uitvoer toegestaan van glas en porselein, uien en machines. Voor de laatste moet tel kens een bijzondere toestemming gevraagd worden. Aan de grens. Uit Maastricht wordt gemeld: In Mouland (Eysden) mucin gisterenna middag geen Belg meer de grens over. Alle passen der mannelijke Belgische ingezete nen, van welken leeftijd ook, werden ge woon verscheurd. Wel mochten ze van Ne derland België binnen. In België zelf begint het verkeer gemakkelijker en beter te wor den. Daar mag men zich thans van de eene plaats naar de andere begtven, zonder van een pas voorzien te zijn. Een andere maatregel werd gisteren voor het eerst te Eysden toegepast. Daar mocht geen enkele auto meer de grens over. En of het Nederlandsche, Belgische of Duit sche auto's waren, voor alle gold hëtzellde bevel. Per kar en te voet was het overschrij den der grens toegestaan. M a i s. Het Nederlandsch Landbouwcomité schrijft In sommige bladen zijn mededeelingen gedaan over de door de Regeering ter be schikking van het Centraal Bureau uit het Landbouw-Comité gestelde mais, die niet of niet geheel juist zijn. Zoo werd geschreven dat slechts 3000 ton Mixed mais was afgestaan, terwijl die hoe veelheid in werkelijkheid 12,000 ton be draagt, dat is de geheele hoeveelheid, die de Regeering op dit oogenblik hier te lande beschikbaar heeft. Daarbij werd door de Regeering de toe zegging gedaan, dat, zoolang nog niet vol doende in den algemeenen voedernood is voorzien, de aan ter voeren partijen mais eveneens ter beschikking van het CentraaT Bureau zullen worden gesteld. Verder meenden enkele bladen dat niet alle veehouders een deel van deze mais zou den kunnen krijgen. Ook dit is beslist onjuist. Aan allen, die hunne bestellingen doen bij een land- of tuinbouworganisatie, onverschillig of zij, al dan niet lid zijn van die organisatie, wordt mais verkocht, mits zij het noodig hebben voor het voederen van eigen vee. Dat de behoefte aan mais groot is, blijkt uit de enorme bestellingen, die bij het Centraal Bureau inkomen. Men store zich dus niet aan allerlei on juiste berichten, doch vrage desgewenscht rechtstreeks aan het Centraal Bureau te Rotterdam (Regentessehuis) wat men weten wil. Het Bloerabollensyndicaat ende Regeering. Men schrijft uit Haarlem: De heer E. K. komt er in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" tegen op, dat de Minister van Landbouw in zijn nota over den economischen toestand heeft geschre ven, dat de pogingen om door het oprichten van een syndicaat de aanplantingen van bloembollen voor de volgende jaren te re gelen en belanghebbende financieel te hel pen, grootendeels mislukt zijn door onder ling wantrouwen en de ongeneigdheid bij de verschillende belanghebbenden, zich tot een zekere hoogte voor het gemeenschappe lijk belang solidair aansprakelijk te stellen Van niemand in het bloembollenvak, die zichzelf redden kan, merkt de heer K. op, mag redelijkerwijze verwacht worden, dat hij zich in dezen moeilijken tijd, die zelfs den kapitaalkrachtigsten kweeker of expor teur 'op zeer zware offers komt te staan, nog bovendien borg stelt voor zijn mede- vakgenooten, wier draagkracht hem onbe kend is en op wier transacties hij niet den minsten invloed uitoefenen kan. Niet op onderling wantrouwen mag de mislukking van het syndicaatsplan worden afgewenteld. Door aan den geest van soli daire aansprakelijkheid te blijven vast houden, heeft, de Minister zelf alle kans op de tot standkoming van een credietver- schaffing onder garantie van het Rijk en andere" publieke lichamen afgesneden. Gedeeltelijke stopzetting sui kerraffinaderijen. Ten gevolge van het verbod van invoer van suiker in Engeland zullen de suiker raffinaderijen te Amsterdam haar bedrijf belangrijk moeten inkrimpen. Zoo zal ver moedelijk reeds Maandag a.s. een groot deel van het personeel der tirma Spakler en Tetterode moeten worden ontslagen. Nader verneemt het „Hbld." omtrent een aanstaande gedeeltelijke stopzetting der sui kerraffinaderijen, dat ten gevolge van het verbod van invoer in Engeland zoowel de Westersuikerraffinaderij als de raffinade rij van Spakler en Tetterode haar productie tot ongeveer een vierde zullen moeten be perken. Aan de „Wester" wordt in de eer ste plaats het losse volk ontslagen. Wat er met het vaste personeel zal gebeuren, kon de directie nog niet mededeelen. Door deze aanzienlijke vermindering der productie lijden natuurlijk ook de bedrijven, die met het raffinaderij-vak verband hou den. M ij n e n. Volgens bij de reederij Klinge Poort man ontvangen telegram, is de logger Poolster M. A. 76, schipper Martinus Reus, op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered en te Lowestof geland De gisteravond binnengekomen logger M. A. 149 heeft te Hoek van Holland geland de bemanning, bestaande uit 19 personen, en een passagier met 2 meisjes, die zich in een eigen boot gered hadden, van het Noorsche stoomschip Pluten, geladen met graan en bestemd van Londen naar Kris- tiania. Dit stoomschip is Zondagavond 10 uur dwars voor Warmouth op een mijn geloo pen en gezonken. De geredden roemden de behandeling van de bëmanning van M. A. 149. We hebben vroeger gemeld, dat het Ne derlandsche stoomschip Maria, in 1912 voor S jaar in huur gegeven aan een En gelsche firma, op 21 September door een Duitschen kruiser in den grond is geboord, en dat de volledige bemanning te Tenerifle was geland. De Maria had 3,000 quarters tarwe voor Engeland aan boord. Thans meldt Reuter, dat 17 leden van de bemanning van dit schip te Ply mouth zijn aangekomen. Superstitie het vuur in! Men deelt mede, dat onder militairen te Venlo een gebedje circuleert, dat wil verhooring verkregen worden door den bezitter, 9 maal moet worden overgeschreven en aan evenveel per sonen uitgereikt, die het dan weer ieder 9 keer moeten overschrijven, enz., enz. de bekende oneindige keten. 't Is de oude superstitie, die men in de 20e eeuw niet meer mogelijk achtte en ge nomen de bekendheid van dit bijgeloof, is het niet aan te nemen, dat de keten niet spoedig verbroken zou worden. Erger is, dat op het gebedje den naam Mansera voorkomt en het voorgesteld wordt, alsof het van het Retraitehuis der Z. E. Paters Jesuieten afkomstig is. Nu de lading door zulk een schoone vlag ge dekt wordt, is het noodig. argeloozen er op te wijzen, dat de Paters Jesuieten met dit gebedje niets hebben uit te staan. Wie zulk een gebedje mocht ontvangen hebben, gelieve het aanstonds te verscheu ren. (N. Venl. Crt.) Pest op Java en Madoera. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, d.d. 7 dezer, betreffende pestgeval- len op Java en Madoera, gedurende het 14-daagsclie tijdvak van 21 October tot en met 3 dezer: Afdeeling Malang 337 nieuwe gevallen, 302 dooden. Toeloengagoeng 10 nieuwe gevallen, 7 dooden. Madioen 24 nieuwe gevallen, 18 dooden. Kediri 67 nieuwe gevallen, 63 dooden. Stad Soerabaja 35 nieuwe gevallen, 34 dooden en het overige gedeelte der afdee ling van dien naam 8 nieuwe gevallen, 10 dooden. Paree 54 nieuwe gevallen, 51 dooden. Bangkalan 6 nieuwe gevallen, 5 dooden. Magetan 1, Berbek 7, Pamekasan 5, La- mongan 3, Bangil 1 en Modjokerto 2 nieu we doodelijke gevallen. In het vorige tijdvak: Malang nog 30 ge- vallen, 25 dooden. KERKNIEUWS. Een herderlijk schrijven. Z. D. H. Mgr. Petrus Hopmans, Bisschop van Breda, heeft aan de geestelijkheid en geloovigen van zijn Bisdom een herder lijk schrijven uitgevaardigd, dat gisteren in alle kerken van het Diocees van den kansel werd afgelezen. Z. D. H. zegt zijnen geloovigen dat zijn levensprogram is hen tot Christus te brengen. Tot Christus willen wij brengen al dus de Bisschop de huisgezinnen, die zich moeten spiegelen aan het heilig huis gezin van Nazareth Jezus, Maria en Jozef en U daarom opwekken de heiligheid van het huwelijk te eerbiedigen, de onderlinge liefde tusschen ouders en kinderen, over sten en onderdanen aan te kweeken, den huiselijken kring te heiligen door gemeen schappelijk gebed. Christus te brengen in de school, den kinderen een katholieke opvoeding te be zorgen, katholieke scholen te stichten, waar onderwijs wordt gegeven, doordron gen van de waarheden van onzen heiligen godsdienst, zullen wij als een onzer duur ste plichten beschouwen. Verder moet de Christus heerschen in de vereenigingen, waar de beginselen van Christus moeten worden toegepast, en daarom moet, zooals de Paus het uitdruk kelijk voorhoudt, naar het katholiek ver- eenigingsleven worden heengestuurd. „Houdt nooit op te herhalen, zoo sprak Paus Pius X tot de nieuwe Kardinalen in zijn allocutie van den 27en Mei 1.1., dat, als de Paus de katholieke vereenigingen bemint en goedkeurt, welke ook het stoffe lijke welzijn op het oog hebben, heeft Hij altijd ingeprent, dat het zedelijk en gods dienstig welzijn daarin de overhand moet hebben. Zegt duidelijk, zoo ging Z. H. voort, dat de gemengde vereenigingen, de bonden met niet-katholieken voor de stof felijke welvaart geoorloofd zijn onder som mige bepaalde voorwaarden; maar dat de Paus zijn voorliefde schenkt aan die ver eenigingen van geloovigen, die met ter zijde-stelling van elk menschelijk opzicht en het oor sluitend voor elke hiermee Btrijdige verleiding of bedreiging, zich ver eenigen rondom de banier, welke, hoe ook bestreden, de meest schitterende en eer volle is, wijl zij is de banier der Kerk". Wat een voldoening zou het voor ons zijn, Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN WARE 36. als wij bij het bezoek, dat wij binnen een niet te lang tijdsbestek, aan onzen H. Va der den Paus hopen te brengen ten einde verslag te geven van den toestand van ons Bisdom; als wij, in diepen eerbied aan do vOeten van den Opperherder der Kerk neergeknield zouden kunnen getuigen, dat alle vereenigingen in ons Bisdom katholiek georganiseerd zijn en dat alle getrouw volgen de leiding, door Z. H. den Paus en hun Bisschop gegeven. Tot Christus wenschen wij U te brengen door de H. Communie en naar het vurig verlangen des Pausen zullen wij niet op houden U op te wekken veelvuldig, ja zoo mogelijk dagelijks te communiceeren en de H. Mis bij te wonen. Aan Christus moet geheel ons leven worden gewijd. Met en voor Christus moe ten wij den dag beginnen door onze ge dachten, woorden en werken aan Hem op te dragen; met en voor Christus moeten wij blijven arbeiden en ons hart te mid den onzer werken en moeilijkheden tot Hem verheffen; met en voor Christus moe ten wij den dag eindigen door het bidden van het rozenhoedje in den huiselijken kring; met den naam van Christus op de lippen des avonds het moede hoofd ter ruste leggen. Ziedaar, beminde diocesanen in het kort uiteengezet, wat wij ons als levensdoel hebben voorgesteld. Uit Stad en Omgeving. Tentoonstelling van Kerkgewaden en Altaarsieraden. In de zaal van de pastorie van de Kerk van O. L. V. O. aan de Hartebrug wordt een tentoonstelling gehouden van Kerkge waden en Altaarsieraden door de vereeni- ging, die zich ten doel stelt R. K. arme Kerken van het hoog noodige te voorzien. Het is een uitgelezen collectie van kasui- fels, superplie's, velum's alben stolen en meerdere andere liturgische gewaden, ver vaardigd door de handen van nijvere da mes. Bijna al de gewaden zijn gemaakt en bewerkt door de leden van de vereeni- ging van 't H. Saciament en wij moeten den dames een compliment maken voor haar geduld, kunstzin ijver en volharding Aangekocht zijn eenige kelken ci'boiie j kandelaars en o. a. ook een missiekof fei. Wanneer de tentoonstelling voorbij is wor den de gewaden en andere kerkbenoodigd- heden naar de verschillende armen kerken in ons land en de missies verzonden. De tentoonstelling is inderdaad het zien waard en wij sporen onze lezers aan eens een kijkje te gaan nemen en vooral de of ferbus voor de arme kerken in het begin van de zaal geplaatst niet te vergeten. Er zijn helaas in ons land en in de missies nog kerken die vele noodzakelijke Kerkgewaden en Altaarsieraden missen. Door een derge lijk werk te steunen werken wij mede aan de verbreiding en bewaring van ons H.- Geloof. De tentoonstelling is ook morgen geopend van 's morgens 10 tot des namiddags 4 uur.; Het bestuur rekent op een druk bezoek! Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Gisterenavond werd in het Bondsge- bouw eene ledenvergadering gehouden van de afdeeling Leiden van bovengenoemden bond. Wegens vervulling van militairen dienst door het geheele dagelijksch bostuur der afdeeling, werd deze vergadering met den Christelijken groet geopend door den heer J. J. Vermeulen, 2e voorzitter der af deeling. Notulen werden gelezen en goed gekeurd, waarna werd medegedeeld, dat op de gewijzigde statuten der afdeeling de Koninklijke goedkeuring was verkre gen. De 2e secretaris gaf vervolgens een breed voerig overzicht van den toestand der af deeling in verband met den oorlogstoe stand. Het geheele dagelijksch bestuur is in militairen dienst, waarom spreker de geheele leiding der afdeeling op zich had genomen, maatregelen had getroffen in zake goede loop der contributiën en ver vulling van het secretariaat op zich had genomen, bespreking had gevoerd met het hoofdbestuur en het bestuur van het ge meentelijk werkloosheidsfonds. Spieker deelde mede, dat binnenkort ook hierin zal moeten worden voorzien, en dat de uit gestelde bondsvergadering nu 22 Novem ber te Utrecht zal worden gehouden, al waar nog eenige punten zullen worden be sproken in verband met den huldigen toe stand. Door drukke bezigheid en gemis aan localiteit hatl geene ledenvergadering eerder kunnen plaats hebben en zal de»« voortaan, zoolang de toestand duurt alleen geschieden, indien werkelijk noodzakelijk® punten aan de orde zijn. Met genoegen constateerde spreker dat op ééne uitzonde ring na alle leden de afdeeling in deze cri sis waren trouw gebleven en ook de con tributie-afdracht geregeld en stipt plaats vond. Door verschillende afdeelingen van den bond waren amendementen ingediend op de voorstellen voor de bondsvergadering. Deze werden allen besproken en den af gevaardigde de wenschen der afdeeling kenbaar gemaakt. Na gehouden rondvraag, waarbij o.a. de heer C. v. Oijen aandrong onmiddellijk na de gehouden bondsvergadering eene vergadering der afdeeling te houden sloot de voorzitter met don Christelijken groet.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2