i ^oïtvoervèrbod van suiker. Naar ons wordt meegedeeld, heeft de re geering met ingang van gisteren tijdelijk de uitgifte van consenten tot uitvoer van suiker geschorst, behalve in bijzondere ge vallen, te harer beoordeeling. De Achelsche kluis. Een ingezetene uit Stratum deelt aan het Eindhovensche Dagblad mede, dat hij dezer dagen met pater Servatius de Achel sche kluis van binnen heeft bezichtigd. Hij was de eerste na den uittocht der Duitschers. In de kapel kon men, volgens zijn medc- deeling, niet zien dat er Duitschers ge weest waren. Van vernieling was niets te bespeuren; slechts vijf deuren en vijftig ruiten waren beschadigd. De aangerichte schade beliep ten hoogste f 100. De wijn kelder was bijna geledigd; van de bijna 2000 flesschen waren er slechts 10 overge bleven. In de lokalen die voor het Roode Kruis bestemd waren hadden oogenschijn- lijk de officieren gelogeerd. Bier schenen zij in overvloed te hebben gehad en er was nog anderhalf vat overgebleven. Halfge schilde aardappelen en roode kooien la gen nog op den vloer. De Duitsche com mandant had tot pater Servatius gezegd, dat er niets vernield zou worden, en hij heeft woord gehouden. Ook hij had ver zocht dit te publiceeren. Al hetgeen op Hollandsch gebied stond was ongedeerd gebleven. Een hoeveelheid ongedorscht koren was niet door hen medegenomen. Het gerucht, dat verspreid was, dat de beelden zouden zijn vernield, is geheel onwaar. Graan en mais voor de Regeering. Wij vernemen, dat de regeering onlangs een aantal Nedcrlandsche stoomschepen heeft be vracht, om graan en mais of haver van Noord en Zuid-Amerika naar Nederland te vervoeren. Van Noord-Amerika naar Rotterdam of Amsterdam zijn bevracht: de Kortenaer, laad vermogen 3000 ton, en de Tromp 4300 ton, en van Zuid-Amerika (Platarivier) naar Am sterdamRotterdam zijn gecharterd de stoom schepen Westerdijk, laadvermogen 5000 ton, Noorddijk, idem 5000 ton, Poeldijk, idem 3200 ton, Ellcwoutsdijk, idem 3300 ton, Oostdijk, idem ongeveer 4500 ton, Heemskerk, idem 3000 ton, en de Sophie H., idem 4SU0 ton. Van laatstgenoemd stoomschip is reeds bekend, dat het naar Rotterdam komt. liet stoomschip Sophie H. is reeds onder weg van Norfolk v.a. naar Rosario en de Tromp is, op reis van Rotterdam naar Charleon, gis teren St. Michael's gepasseerd. Benepenheid. In de vergadering van den Rotterdam- schen gemeenteraad werd door het ^x-e- rale lid, Dirk de Klerk, een aanmerking ge maakt op het gedrag van den burgemeester, die onder de vluchtelingen had laten ver spreiden een artikel over den toestand te Antwerpen in de „Maasbode". Dat was verschrikkelijk: een clericaal, een katholiek blad, verspreid door Rotterdams burge meester. De heer Robertson en de voor zitter hebben op het klein gedoe van dezen Dirk waardig geantwoord. De Voorzitter, burgemeester Zimmerman, zeide te mee- nen, dat het in die dagen zeer noodzake lijk was om ook de algemeene stemming zooveel mogelijk te kalmeeren. Daarvoor diende zijns inziens ook het zeer zakelijke, zeer goede en duidelijk ge schreven artikel in de „Maasbode", het eerste, dat na de catastrophe van Antwer pen in de couranten verscheen. Spr. heeft zich niet afgevraagd of het van beteekenis was in welke courant dit artikel is versche nen. De heeren weten dat zijn politieke knobbel zeer slecht ontwikkeld is. Met :1e politieke richting van de „Maasbode" had spr. ten opzichte van dit artikel dan ook niets te maken. En trouwens al was dit waar, dan zou voor de keuze misschien nog te pleiten zijn, dat juist de richting van de „Maasbode" speciaal voor de Bel gische vluchtelingen wel het meeste ver trouwen kon wekken. Overigens behoefde de heer De Klerk zich niet ongerust te maken, dat den win keliers door de politie een ongewilde poli tieke richting werd opgedrongen. Men sehen die bezwaar hadden om voor de „Maasbode" reclame te maken, hadder- eenvoudig met een schaar den kop var- het biljet kunnen afknippen.... Een R.K. Ziekenhuis in Indië. Men schrijft uit Weltevreden aan de „Tijd": Zooals men weet, werd in Augustus van dit jaar het herstel der Jesuïten-orde door .Paus Pius VII over de geheele wereld herdacht. De oproep in de katholieke moe- derlandsche bladen, om zich bij die gele genheid niet onbetuigd te laten, vond weerklank in de harten der Indische Ka- thlieken. Wat wonder! Dankt het Katho licisme in deze gewesten niet voor een goed deel zijn bloei aan den inspannenden arbeid der Orde van Jesus? Dat gevoelden dan ook de leden van den Katholieken Socialen Bond te Batavia, toen op een vergadering dier vereeniging van de be stuurstafel het sympathieke voorstel kwam om bij het algemeene huldebetoon niet achter te blijven, doch van de gunstige ge legenheid een dankbaar gebruik te maken om de geestelijkheid van Indië e<m bewijs van erkentelijkheid te geven. Onder leven- digen bijval der vergaderden werd beslo ten tot het bijeenbrengen van gelden, ten einde den Apostolischen Vicaris een flink bedrag aan te bieden, met de bedoeling, dat deze het bestemt voor den bouw van een R.K. Ziekenhuis te Weltevreden, de 'medewerking ingeroepen van de Ka- Men heeft de zaak flink aangepakt en fholicke bonden te Soerabaja en Soma- rang. Allerwegen werd het plan met in stemming begroet; belangrijke giften kwa men binnen. Thans kan ik mededeelen, dat op 6 September aan Z. D. H. Mgr.' Luypen S. J. een som van f 27.000 is aan geboden, waarvan f 13.000 in contanten en de rest uit vaste bijdragen bestaat. Dat een katholiek ziekenhuis reden van bestaan heeft zal wel niemand tegenspre ken. Op het gebied der ziekenverpleging Is hier nog nuttige arbeid te verrichten. Bovendien: men vergete niet, dat de Ka tholieken een achterstand hebben ïn te ha len. De zending bezit ziekenhuizen o.a. te Bandoeng, Djokjakarta, Soerakarta, Mod- jowarno, Pea Radja (Bataklanden), en op tal van plaatsen hulpziekenhuizen; het Leger des Ileils heeft zijn ooglijdersfösti- tuut te Semarang en verricht uitmuntend werk op het gebied der lepra-bestrijding; de onlangsopgerichte „Bandoengsche zie kenverpleging" zal spoedig met de stich ting van een hospitaal te Bandoeng haar arbeid beginnen. Men ziet, het wordt hoog tijd, dat de Katholieken op het terrein der ziekenzorg een woordje gaan meespreken! Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 30 October. Met de heele Indische begrooting is het even vlot afgeloopen als met de algemeene beschouwingen en zoo kreeg men haar gisteren, na een behandeling van drie da gen, achter den rug. Verleden jaar heeft men er over gedaan van 11 tot 28 Novem ber! Het voornaamste van gisteren was een amendement van den heer S cheurer (A.-R.), dat ten doel had, den post voor volksbibliotheken met 32t650 te vermin deren. De heer Scheurer trok zijn amen dement in op aandringen van dr. D e V i s- s e r (Chr.-H.) die zich tevreden verklaarde, indien de regeering nog eens een afzonder lijk onderzoek beloofde naar het zedelijk gehalte der met regeeringsgeld aange schafte boeken. Dat beloofde de regeering. Wij hebben niet veel vertrouwen in de practische waarde van zulk een be lofte en hadden liever gezien, dat dr. De Visser niet zoo gauw tevreden ware ge weest, te meer daar het een door dr. Schreurer, geconstateert feit is, dat er in die volksbibliotheken heel wat draf is verza meld. Voorts werd er een langdurige discussie gevoerd over het recht van een Indische jongeman, indien hij hier te lande tot on derwijzer wil worden opgeleid, om het on derlicht te ontvangen op een bijzondere kweekschool. De -minister erkende dat recht, de geheele linkerzijde ook. Nu dus nauwkeurig tpezien op de practijk. De minister gaf nog een inlichting over het bericht betreffende den Borneo-brand, die door Chineezen zou zijn aangestoken. Hierover had de Minister geen inlichting gekregen van den G. G., maar van iemand die zeer goed ter Westkust van Borneo be kend was en die hem had medegedeeld dat van 't branden van de reusachtige rietvlak- ten( grooter dan heel Nederl.) op Borneo al lang iets bekends was en dat daardoor een inderdaad buitengewoon zware en boven dien nog mistvormende rook kan worden veroorzaakt die tot bij Banka hinderlijk kan zijn. Zoodat aan kwaadwilligheid niet behoeft te worden gedacht. Rechtzaken. Het heeft spr. verbaasd, gehoord de ver klaring van beklaagde, dat hij het volle licht wenschte te laten schijnen op deze zaak, dat beklaagde's moeder, broeder en zuster niet onder eede zijn gehoord. Het motief voor de daad moet geweest zijn geldverlegenheid. Bekl. had groote verplichtingen; hij was ruim in zijn uitgaven en zonder betrek king. Verzachtende omstandigheden zijn niet hier toe te passen en spr. eischt wegens poging tot moord 15 jaar gevangenisstraf. De zitting der Rechtbank wordt hierop geschorst tot heden. Dan is de verdediger, mr. Muller Massis, aan het woord. In hooger beroep. De firma Wessanen en Laan is voorne mens in hooger beroep te gaan van het vonnis der Haarlemsche rechtbank, in zake het annuleeren van verkoopen van meel. Uit Stad en Omgeving. Vergiftiging aan den Koninginnenweg te Amsterdam. Gisterochtend bood de strafkamer van de arrondissementsrechtbank te Amster dam weer hetzelfde tafereel als Woensdag, den eersten dag van de berechtiging van de geruchtmakende vergiftigingszaak te gen H. J. C. Wijnoogst. Een stampvolle publieke tribune, een volle gereserveerde tribune en advocatenbank overvuld van advocaten. Na het hooren van verschillende getui gen, deskundigen en van beklaagde, nam de ambtenaar bij het O. M., mr. Luyken Glashorst, zijn requisitoir. Deze consta teert dat bekl. veel moeite gedaan heeft om de cyankali te verkrijgen en daarbij leugens heeft gebruikt. Bekl. is hier ter stede op 10 November gezien. Onaanne melijk is de verklaring van bekl. omtrent zijn reis uit Weenen. Maandagavond moet hij zijn reis hebben aanvaard, ook dit is onaannemelijk. Bij bekl. moet voorbedach te rade bestaan hebben. Geruimen tijd vóór den lOen November heeft bekl. pogin gen gedaan om cyankali te verkrijgen. Daaruit blijkt kalm overleg om de daad te plegen. Het opzet was gericht, volgens het O. M. tegen de drie familieleden, waarmede bekl. voortdurend relatie had onderhou den en daar gelogeerd. Hij wist dus de situatie en den gang van zaken in het huis. Wanneer de rechtbank eventueel aanneemt dat 't den bekl. niet te doen was om de drie personen te dooden dan wenscht het O. M. er op te wijzen dat het vergift toch in een melkflesch gedaan was bestemd voor de familie. Spr. beroept zich op een paar voorbeelden van recht spraak daaromtrent en neemt dus aan dat bekl. den dood van de drie familieleden op het oog had. Vooral den aard van het vergift wijst op dat opzet om te dooden. Omtrent do identiteit van de bewuste verdachte flesch kan geen twijfel bestaan. Spr. gaat de geschiedenis van die flesch na. Uit dien keten blijkt de identiteit vol komen. Maandag den lOen November is die flesch bezorgd bij mevrouw Wijnoogst en den volgenden ochtend is aanmerking gemaakt op die flesch. Er kan geen twij fel bestaan of dit is de flesch geweest, waarin cyaankali is aangétroffen. De hoeveelheid van die cyaankali is be wezen voldoende te zijn geweest om tc doo den. Mocht de rechtbank niet die mecning deelen, dan meent spr. dat men hier te doen heeft met een poging, die, juridisch, voldoende is voor een aanklacht. Van ee ondeugdelijk middel is hier geen sprake. Vast staat, dat in een hoeveelheid melk een hoeveelheid cyaankali is gedaan, die doodelijk kon zijn. Spr. citeert diverse vonnissen inzake phosphorvergiftiging, muizentarwe, vitriool e.d. Bij al deze gevallen werden de pogingen als strafbaar gevonnist. ONS KAARTJE. Het Westelijk oorlogsterrein zal wij mogen het bejammeren, maar kunnen het bijna niet betwijfelen nog langen tijd onze aandacht gespannen houden. Wij bieden daarom onze lezers in dit nummer aan een, naar wij meenen, duide lijk kaartje van de streken, waarin op dit oogenblik zoo heftig wordt gestreden, en van die, waarover de strijd zich waar schijnlijk nog wel zal uitbreiden. Als de lezers het kaartje naast onze tele grammen cn ons overzicht leggen, zullen zij een veel duidelijker denkbeeld van het ge vechtsterrein verkrijgen. Wij raden hun aan het uit te knippen en te bewaren, te meer daar wij er nog wel eens naar zul len verwijzen, wat door de nummers en let ters langs de kaart gemakkelijk wordt ge maakt. De kaartjes van de vestingen Parijs en Antwerpen kunnen ook nog wel eens heel gauw belangrijk worden wie zal daar omtrent iets voorspellen. Prof. dr. J. Huizinga. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de algemeene geschiedenis en po- litische aardrijkskunde aan de Uni versiteit alhier, professor dr. J. Huizinga, thans hoogleeraar te Gronin gen, werd aldaar 7 December 1872 gebo ren. Na het gymnasium te Groningen te hebben bezocht, werd hij in 1891 als stu dent aan de Groningsche Hoogeschool in geschreven voor de faculteit der letteren en studeerde later nog eenigen tijd aan de Hoogeschool te Leipzig. In 1897 promo veerde hij op een Sanskritisch proefschrift getiteld: De Vidusaka in het Indisch Too- neel. In hetzelfde jaar werd hij leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. te Haarlem, welk ambt hij in 1903 verwis selde met dat van privaat-docent in de oudheid- en letterkunde aan de Amster- damsche Universiteit. Zijn rede, waarme de hij dit ambt aanvaardde, was getiteld: Over de studie en waardeering van het Buddhisme. Intusschen ging hij langza merhand van de Oud-Indische tot de his torische studiën over. Sedert zijn er tal van grootere en kleinere artikelen van zijn hand verschenen op 't gebied van de Nederlandsche geschiedenis, in 't bijzon der van de cultuurgeschiedenis. Zoo publi ceerde hij in 1905 een serie artikelen over de opkomst van Haarlem in de Bijdragen tot de Vaderlandsche Geshiedenis. In het zelfde jaar werd hij benoemd fot opvolger van prof. Bussemaker, die toen te Leiden hoogleeraar werd. Hij aanvaarde dit ambt den 4den November met een rede over: Het aesthetische bestanddeel van geschied kundige voorstellingen. Ook schreef hij verschillende artikelen over de rechtsbron nen van Haarlem in de werken van de Vereeniging voor Oud-Vaderlandsch Recht en in 1912 een bekend Gidsartikel over de voorgeschiedenis van het natio naal besef. Verder leidde hij de uitgave van de ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Groningsche Hoogeschool uit gegeven Academia Groningana, waarin hij een uitgebreide studie van de geschie denis der Hoogeschool het licht deed zien. De Leidsche Universiteit kan zich geluk kig achten, dat zij een geléerde als prof. Huizinga, die een leerling is van de toen malige Groningsche, later Leidsche hoog leeraren proff. dr. P. J. Blok en wijlen dr. K. H. Th. Bussemaker, aan zich heeft weten te verbinden. Prof. mr. A. S. ,Oppenheim. Mr. A. S. Oppenheim, benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht aan de Uni versiteit,, is een zoon van den toenmaligen hoogleeraar in het staatrecht aan dezelfde universiteit, thans Staatsraad, prof. mr. J. Oppenheim. Geboren in 1884 te Groningen, genoot hij zijn vooracademische opleiding aan het gymnasium te Leiden waar hij in 1902 als student aan de universiteit werd inge schreven. In 1908 werd hij bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteld: Het prospectus der Naamlooze Vennootschappen. Daarna ves tigde hij zich als advocaat te 's-Gravenha- ge, waar hij als repetitor in het privaat recht een uitstekenden naam wist te ver werven. In 1910 leverde hij op de vergade ring van de Nederlandsche Juristenver- eeniging te 's-Gravenhage een verhande ling over de aansprakelijkheid van op richters van Naamlooze Vennootschappen, welke verhandeling in hooge mate de aan dacht der aanwezigen trok. Toen prof. Visser van IJzendoorn in 1913 gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer, volg de hij dezen op als lector, welk ambt hij in datzelfde jaar aanvaardde met een re devoering, getiteld: De plaats van het handelsrecht in het burgerlijk procesrecht. Van de hand van mr. A. S. Oppenheim is verder verschenen de voltooiing van de Schets van het Nederlandsche Burgerlijk Recht, >vaarmede wijlen de oud-minister mr. J. D. Veegens een aanvang had ge maakt. Valsche zilverbons. Naar het „Hdbl." meldt, zijn er valsche zilverbons in om loop. Brood van particulieren in beslaggenomen Nu er hier ter stede geen ander brood is te krijgen dan tarwebrood, waarin zich hoogstens 20 pet. tarwebloem mag bevin den, zijn tal van particulieren, die het anders nooit deden, hun eigen brood gaan vervaardigen, dat zij dan bij den een of anderen bakker laten afbakken. Nu heeft het in den Iaatsten tijd de aandacht ge trokken, dat vele dier brooden heel wat meer bloem bevatten dan het maximum percentage en daaruit zal wel tevens cl- toeneming van het aantal „eigenbakkers" te verklaren zijn. Edoch, onze keurings dienst is ook in dit opzicht diligent en heeft reeds verschillende dier zoogenaam de eigen-bakbrooden in beslag genomen. Blijft zij in deze richting werkzaam, dan 2al het ons niet verwonderen, of de lust om zelf bakkertje te spelen zal wel heel gauw afkoelen. ALPHEN. Gemeenteveldwachter. Tot gemeente-veldwachter alhier is be noemd A. H. Heutink, agent van politie e Vlaardingen. HAZERSWOUDE. Bnslichting. Met ingang van 1 Nov. zal tengevolgde eener nieuwe dienstregeling dei- Staatsspoorwegen, de buslichtingen aan het hulppostkantoor op het Dorp plaats hebben te 9.45 en 11.15 vm. te 3.15 en 9.30 nm.: De buslichtingen aan deLoete, tijdens de bestelling. De 1ste briefpostbestelling zal uitgaan te 7 uur vm. de tweede te 1 uur en de 3e 5.30 nm.: Benoeming. Tot buitengewoon opzichter bij 's Rijkswaterstaat is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd, onze dorpsgenoot, de heer P. Buitenhuis en tot standplaats Weert aan gewezen. Werkverschaffing. In de vergadering der „Vereeniging Werkverschaffing' werden tot bestuursleden herkozen de heer Dr. Maijer, H. v. Beek en J. Dekker. In plaats van den heer v. Dam is gekozen de heer P. Groen Lz. Bij enkele mededeelingen die gedaan werden kwam o.a. voor de aankoop van een groot bosch van den heer P. H. Boekhout aan den Rijswijkschen weg nabij Den Haag. De heer Kerkvliet stelde wederom zijn erf disponibel tot het laten verwerken van hout, aar voor hem op waardeerende wijze werd dankgebracht. Tenslotte werd besloten een verzoek tot den Gemeenteraad te richten om de verleende :essie aan de landbouwers weder in te trekken, met het oog op de vele werkeloozen die in den a.s. -winter te wachten zijn. HILLEGOM. R. K. Bouwvakarbeidersver. Gister avond vergaderde de R. K. Bouwvakarbei- dersvereeninging in café „Het Wapen van* Hillegom". De Voorzitter de heer de Veelenturf opende de vergadering met den cliristelijken groet, en betreurde het da zoo weinige gehoor haddén gegeven aan de oproep dezer bijeenkomst. Vervolgens ging men over tot bespreking van net plaatselijke reglement, wat hoofddoel dezer vergadering was. Na eenige discussie werd dit doei de leden vastgesteld. Ook werd besloten een exemplaar van Statuten en Huishoudelijk reglement aan Z. D. II. den Bisschop van Haarlem, ter goedkeuring te zenden. Tevens zou men aan Z. D. H. het verzoek richten, een Geestelijk Advi seur voor deze vereeniging te willen be noemen. In den breede werd ook nog het werk- loozenvraagstuk besproken. Verschillende vrager-, op deze zaak betrekking hebbende, door de leden gesteld, werden door den Voorzitter bevredigend beantwoord. Mede gedeeld werd iat een schrijven r.;ek-iren was, van de commissie die belast was met het nazie*i der boeken van den Penning meester, dat deze die in de beste orde had bevonden. Met een krachtige aan sporing van den Voorzitter t .t de leden, cm toch vooral in dezen benarden tijd de or ganisatie getrouw te blijven, opdat zij lier en onverzwakt uit den strijd moge komen, werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt a.s. Maandag namiddag 2 uur in open bare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn: Mededeeling van ingekomen Stukken. In stallatie van den heer J. H. de WaalMalefijt tot Burgemeester dezer gemeente. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dc nieuwe burgemeester. De heer J. PI. de Waal Malefijt zal op Maandag 2 November a.s. zijn Ambt als Burgemeester der gemeente aanvaarden. Van 3 tot 4 uur zal op dien dag ten Ge meentehuize gelegenheid worden gegeven aan personen, corporaties en ambtenaren om met hem kennis te maken. OEGSTGEEST. Benoeming. de heer J. C. Christiaan.se, civiel-ingenieur alhier, is benoemd tot tijdelijk ingenieur van den Rijkswaterstaat bij de werken tot uitbreiding van de Visschershaven te IJmuiden. RIJPWETERING. Ingebroken. Toen de vrouw van den ploegbaas bij de H. E. S. M. 's morgens opstond en den gebruikelijken rondgang deed, kwam zij tot de onaangename ont dekking, dat inbrekers hadden huis ge houden. In haar kamer lag de vloer vol kaarsvet, de kasten stonden open en alles was door elkander gegooid. Bij nader on derzoek werd een gouden broche vermist, Plet huisje staat alleen achter het station en heeft een aardig voorkomen. De in brekers hebben zeker gedacht daf het een rijkelui's villa was. Door open schuiving van het raam zijn zij binnen gekomen. De vrouw stond 's nachts op om een der kleinen te helpen, mogelijk zijn de dieven gestoord, daar verschillende arti kelen van waarde niet medegenomen zijn. De politie heeft een onderzoek ingesteld. SASSENHEIM. Eervol ontslag. Mej. W. Boudoin, on derwijzeres aan de R. K. Par. Jongens school, heeft wegens hare benoeming tot onderwijzeres bij het Europcesch lager on derwijs in Ned.-Indië alhier eervol ontslag aangevraagd. VOORSCHOTEN. Een jubileum. Den lsten November s. hoopt de heer J. Koekkoek den dag te herdenken, waarop hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij den heer C. O. de Vroomen, timmerman en aan nemer alhier, wel een bewijs van goede verstandhouding tusschen patroon en knecht. Dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zal voorbijgaan behoeft zeker geen betoog. WOUBRUCGE. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed en lezing der no tulen, wordt medegedeeld, dat Ged. -La ten goedgekeurd hebben het besluit van den raad, wijziging art. 5 van de verordening Electrisch bedrijf. Op het verzoek van den kantoorhouder om f 16 subsidie, voor tie 65 nachten, dat hij gedurende de mobili satie het telephoonkantoor geopend moest houden, werd afwijzend beschikt, aange zien alle ambtenaren dien tijd meer dien sten hebben verricht en aan andere RijKs- kantoren daarvoor ook geen vergoeding wordt gegeven. De commissie die de reke ning 1913 heeft nagezien rapporteert hij monde van den heer Van der Voorn, die rekening voorloopig vast te stellen in ont vangst op f55446.19s en in uitgaven op f 53553.15s. Het verzoek van den heer S. P. Kleyn, burgemeester, orn concessie gedurende 56 jaren tot het leveren van drinkwater wordt gesteld in handen van B. en W. om pread vies. De Voorzitter zet in groote trek ken de plannen uiteen hoe de levering van water zal geschieden, o. a. dat geen ver plichte aansluiting zal geëischt worden. De meeste leden vonden de tijdsomstandigne- den niet geschikt voor zulke grootsche plannen, de heer Liever se was zeec pessimistisch gestemd omtrent de toekomst op financieel gebied, terwijl de heer Van Dam meer optimist was en oordeelde dat de stagnatie, in het electrisch bedrijf door den oorlogstoestand vei'oorzaakt werd. De Voorzitter deelde mede, dat hij van plan was weder te verzoeken een jaar buiten de gemeente te mogen wonen en wenschte het advies va» den raad, bij dit verzoek, aan de regeering te richten. Allen leden zouden het gcwenscht ach ten als de burgemeester weder in de ge meente kwam wonen. De heer Lieverse was van oordeel dat uitwoning schadelijk was voor de gemeente en dat de zaken niet liepen zooals zij behoorden te loopen. De heer M o 1 e n a a r was het met den.neer Lieverse eens, en zou gaarne zien, dat de burgemeester een geschikt huis hier liet bouwen. ■De1 heer il e n k was vanoordeel, dat,, er wel particulieren waren, die een hee renhuis zouden willen bouwen, als burgmeester de renten enz. als huur zou gestand doen. De Voorzitter antwoordt, dat zoodra een geschikt huis te Woubrugge ge sticht wordt of open komt, hij gaarne zich hier weer zou vestigen. De heer Peters stelt voor te adviseeren uitwoning te verleenen, totdat een geschik te woning in de gemeente openkomt. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Het voorstel Lieverse, te adviseeren, het verzoek orn uitwoning niet toe te staan wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, de heeren Heenk en Peters. Bij de rondvraag wijst de heer V ander Voorn op een defecte lantaarn, en de heer H e e nk op het onderstation, dat weder voor de werkzaamheden in orde moet worden gebracht De V o o r z i 11 e r zal de zaken in orde laten brengen. Beslag tarwe opgeheven. De burge meester heeft aan de verschillende land bouwers, op wien tarwe voorloopig beslag was gelegd, mededeeling gedaan, dat dit beslag is opgeheven, alleen de rogge die reeds vrijwillig door de verbouwers voor het vastgestelde bedrag was afge staan, blijft ter beschikking van de re geering. DANK DER BELGEN. De burgemeester van Zoeter w oude heeft de volgende brieven ontvangen, waaruit zoo duidelijk de dankbaarheid spreekt der vluchtelingen, die in Zoeter- woude een onderdak hebben gevonden. Niet slechts voor den Burgemeester, doch voor de geheele gemeente zal het een vol doening zijn te bemerken, hoe hun goed doen is gewaardeerd geworden. Antwerpen, 28 Oct. 1914. Mijnheer de Burgr. van Zoeterwoude. Met genoegen moeten wij U melden, dat wij allen in goede gezondheid in Antwer pen aangekomen zijn. Indien het aldus God behaagd heeft, ons gedurende de reis onder zijn bescherming te nemen, zöo moeten wij U, nogmaals onzen onuitsprekelijken dank betuigen, voor al het goede, dat U en Uwe achtbare medeburgers ons gedaan hebben. Dit alles te vergelden is ons een onmogelijkheid. Nogthans indien ooit Uw geliefd Neder land door zware rampen mocht geteisterd worden, waarvoor God het behoede, wees er verzekerd van, Mijnheer de Burgemees ter, Gij, die al dien tijd voor ons een va der geweest zijt, dat U allen in Antwerpen een open deur zult vinden en met open armen zult ontvangen worden om U uw leed te verzachten en een weinig terug te geven van het goede ons gedaan door Uwe bevolking. Daar wij in de onmogelijk heid geweest zijn allen persoonlijk te be danken, èn wij misschien zouden vergeten i hebben, wees, Mijnheer de Burgemeester

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2