Uit Stad en Omgeving. ben gegeven het feit, dat tijdens het mi nisterschap van den heer Bertling een voor-ontwerp in dien geest was opgemaakt. Onmiddellijk na de aanvaarding van het beheer van het departement van Finan cien heeft minister Treub, naar ons uit goede bron wordt medegedeeld, deze zaak ter hand genomen. Hij acht het noodzakelijk, dat het ad vies van deskundigen zal worden inge wonnen, zoowel omtrent de vraag of men zal overgaan tot het uitschrijven van een vrijwillige of van een gedwongen leening, als over het bedrag en het rente-type en over de quaestie, of reeds thans tot de leening zal worden overgegaan, dan wel eerst nadat de beurs weder zal zijn ge opend en een meer normale toestand op financieel en economisch gebied zal zijn ingetreden. Naar wij vernemen, heeft de minister gisterochtend op het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han del een conferentie over deze quaestie ge houden met de vertegenwoordigers van den Amsterdamschen, Rotterdamschen en provincialen geld- en effectenhandel. Dankbetuiging van de Belgische vluchtelingen. Men schrijft uit Den Haag aan de „Tijd": Dr. Frans van Cauwelaert, lid van de Belgische Tweede Kamer, ontving van Z.E. baron Fallon, gevolmachtigd gezant van België bij onze regeering, den volgen den brief, waarvan op de vergadering van de in Den Haag verblijvende Belgen le zing is gegeven: Den Haag, 270ctober 1914. Weledelgestrenge Heer, Ik heb me gehaast, aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Buitenlandsche Za ken der Nederlanden het adres over te maken, hetwelk u mij overhandigd had en waarin onze naar Nederland uitgeweken landgenooten aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina hunne innige en eerbiedige erkentelijkheid uiten voor de hun verleen de gastvrijheid. Hare Majesteit de Koningin, door deze waardevolle blijken van erkentelijkheid ten zeerste getroffen, heeft haren Minister van Buitenlandsche Zaken gelast, door zijn tusschenkomst haren oprechten dank aan onze landgenooten over te brengen. Ik zou u dankbaar wezen de onderteeke naars van het adres met voorgaande in kennis te willen stellen. Aanvaarde enz. De brief was in de Fransche taal ge schreven en is dus door ons woordelijk ver taald. De lezing ervan werd met warm applaus begroet. Uitvoerverbod van boter. Bij K. B. van 29 October 1914 is uitvoer van boter verboden, met voorbehoud on dit verbod tijdelijk op te heffen of in bij zondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. De Minister van Landbouw heeft o. m. bepaald: Boter, niet voorzien van het Rijksmerk, mag niet worden uitgevoerd. Gecontroleerde boter mag enkel uitge voerd worden wanneer de partij gedekt is door een bewijs van toelating tot uitvoer. De bewijzen van uitvoer worden alleen verstrekt aan die bereiders van gecontro leerde boter, die dertig procent van hun productie voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar stelden of afleverden. Met gecontroleerde boter wordt gelijkge steld de boter welke overeenkomstig de bepalingen der Boterwet onder toezicht van Rijksambtenaren in margarinefabrieken uit aldaar aangevoerde melk is bereid. De maximum boterprijs wordt voor bin nenlandsch verbruik voor den verkoop en gros van maand tot maand vastgesteld. Voor kleinere verpakkingen wordt deze prijs verhoogd met de gebruikelijke ver hoogingen. De detailprijs van boter wordt per K.G. in maximum bepaald op 20 cents boven den engrosprijs. Voor speciaal verpakte boter kan in overleg met het hierna genoemde Centraal Bureau een verhoogde prijs worden toege staan. Er is een Centraal Bureau alhier ge vestigd en belast met: a. het doen uitoefenen van controle op de naleving van de hiervoor genoemde re gelingen; b. de uitgifte van de bewijzen van toe lating tot uitvoer. De Minister heeft benoemd tot leden van het Centraal Bureau: 1. V. R. Y. Croesen, secretaris van de Kon. Ned. Landbouwver., te 's-Gravenhage. 2. O. Reitsma, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, te 's-Gravenhage. 3. J. Wagenaar Hummelinck, ondervoor zitter van de Vereeniging van Zuivelfabri- kanten in Nederland, te Vlaardingen. Uitvoerverbod van kaas. De Minister van Landbouw heeft benoemd tot leden van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas: 1. V. R. Y. Croesen, secretaris van *le Kon. Ned. Landbouwver., te 'sGravenhage; 2. J. Hibma, voorzitter van de Vereeni ging van Zuivelfabrikanten in Nederland, te Sneek; 3. J. W. F. S. Middelbeek, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Kaas handelaren te Gouda, en 4. O. Reitsma, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond, te 's-Gravenhage. De vis8cherij en het mijnengevaar. Zooals begrijpelijk is, heeft het bericht van dc ramp van de V. L. 40 in visscherskringen groote ontsteltenis veroorzaakt, zoodanig, dat dc bemanningen van de thans binnenliggende schepen in de verschillende visscherijplaatsen weinig geneigdheid betoonen om weer zee te kiezen, zoodat er groote kans bestaat dat de 'haringvisscherij moet worden beëindigd. Een goede reclame voor onze bolgewassen. Om onze bolgewassen in België meer be kend te maken, zal, naar het Centr. meldt, iuin de alom .uit het land vertrekkende Belgen een souvenir worden meegegeven in den vorm van eenige hyacinten of tul penbollen. Deoorlogskosten. Naar wij vernemen zal van de hand van het Kamerlid W. de Jong een brochure ver schijnen onder den titel: „Hoe betalen wij de oorlogskosten?" De heer de Jong is voor stander van een belasting op het kapitaal. R. K. Huisvestings-Comité. Verantwoording der Ingekomen Giften. Verantwoording der ingekomen giften. In dank ontvangen: Vorige opgave: 3241.47^ Van 'n Limburgschen- Pastoor - 125.— N. N., Roelof arendsveen 2.— Mej. A. Strater, Nijmegen 12.— Steuncomité Pannerden m 256.68^ N. N., Werkhoven, Ter eere van het H. Hart van Jezus B 1.— N. N., Didam 5.— A. C. B., pastooi', Beers 5.— R. K. Parochie Hazerswoude (doi'p) - 55.— Pater Prefect Gymnasium Venray 10.— Kap. Langen, 's-Bosch 2.— N. N., ter eere v. d. H. Ger. Majella 25.— N. N., ter eere v.. d. H. Ger. Majella 10.— N. N., Langeraar 10.— F. W., Amsterdam 5. J. Niedt, Heusden 1.— Familie H., Amsterdam M 2.50 N. N., Den Haag 1.— Collecte parochie Eemnes 130.— N. N., Hoogmade 10.— H. C. B., A'dam 2.50 N. N., Gemert 7.50 A. M. te W. 2.50 Parochie van den H. Grogv>- i-ius, Spierdijk 400.— Pastoor Hendiiks, Katwijk 2.50 N. N. 0.70 Reserve luitenant, Katwijk 1.— N. N., Katwijk 0.75 N. N., Katwijk 0.25 B. H. S. M. von Bönninghau- sen, Rector gymn. Katwijk - 100.— Een milicien, Katwijk 0.25 Koelewijn, Katwijk - 0.50 C. v. Kuyeren, Katwijk - 1.— C. Vreeburg, Katwijk - 2.50 W. Vreeburg, Katwijk 0.25 J. v. Maanen, Katwijk - 1.— P. J. Alkemade, Katwijk - 1.— Wed. Kuijt, Katwijk - 0.25 Wed. C. Caspers, Katwijk - 2.— J. A. Godijn, Katwijk 0.50 J. te H. 2.50 J. Th. Kwakkernaat, Nijmegen - 2.50 H. F. R., Amsterdam 2.— F. J. Smfts, Amsterdam - 10.— Familie ten K., Ilpendam - 5.— N. N., Leiden - 2.50 Da nobis pacem Domine - 10.— 4472.11 Een R. K. Gymnasium voor Meisjes. Met groote belangstelling zal worden vernomen aldus lezen we in het „Ctr." dat eerlang onder hooge goedkeuring van Mgr. .den Aartsbisschop in het pensio naat „Mariakroon" te Kuilenburg, naast de bestaande M. U. L. O. School een afdee- ling „Gymnasium voor Meisjes" zal wor den opgericht. De Eerw. Overste van het pensionaat, Soeur Marie E. Janssens, deelt daarom trent mee: De hulp der leeraars van het Aartsbis schoppelijk klein Seminarie alhier, is toe gezegd voor sommige lessen. De bedoeling is, om de leerlingen, die den cursus dezer afdeeling hebben volbracht, Eindexamen- Gymnasium te doen maken voor de met dat doel te Utrecht werkzame Staatscom missie. Van belang is, dat kinderen, voor wie de ouders gymnasiaal onderwijs ver langen, daartoe goed voorbereid worden. Van nu af kunnen dus leerlingen van 9 tot 11 jaar op de voorbereidende klasse (Sec tie I en Sectie II) geplaatst worden. Extra- kosten zijn aan deze voorbereidende klas sen niet verbonden (alleen de boeken). Vanaf de 1ste klas gymnasium zal het kost en leergeld waarschijnlijk bedragen 250 (boeken niet inbegrepen). Z. D. H. de Aartsbisschop betuigt met dit voornemen als volgt zijn instemming: „Zonder twijfel is hetgeen in deze circu laire wordt aangekondigd eene uitkomst voor meerdere katholieke ouders, die voortaan de gelegenheid hebben om hunne dochters gymnasiale studies te laten ma ken onder de leiding der Eerw. Zusters van het gezelschap J. M. J. Aanbeveling achten wij overbodig, daar de naam, dien „Maria- kroon" zich op onderwijsgebied verworven heeft, waarborg is voor een degelijke, echt godsdienstige opleiding. Wij verheugen ons, dat in ons Aartsbis dom deze gelegenheid geopend wordt en hebben, in overleg met den Hoogeerwaar den President van het Seminarie, gaarne voorloopig medewerking toegezegd. H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht." Werkverschaffing aan Rotterdamsche arbeiders. B. en W. van Rotterdam haddep een voorstel ingediend inzake heide-ontginning •tot werkverschaffing aan Rotterdamsche arbeiders. Zij stelden voor, om bij volteeke- ning van de 150,000, die de te vormen ven nootschap voor den aankoop en ontginning van een terrein van pl.m. 230 H.A. in de Peel bij Boxmeer noodig heeft, de deelne ming door de gemeente voor een bedrag van 25,000 toe te zeggen. In de gisteren gehouden raadszitting werd het voorstel met 26 tegen 12 stemmen ver worpen. St. Jozefs Gezellenvereeniging. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er voorloopig gelegenheid is om Zondags contributie te betalen van 1% tot 3 uur in de Bestuurskamer. Koninklijk bezoek. Gisteren heeft H. M. de Koningin te paard met generaal Snijders en generaal-majoor Klerk de Reus de brigade-oefeningen van het vierde en vijfde regiment infanterie bijgewoond, welke gehouden werden aan den Wassc- naarschen Slag. Boot te water. Gistermiddag is door onbekende oorzaak op het Rapenburg na bij de Doezabrug een vrij groote roeiboot gezonken beladen met hooi, gras, een mand met drie biggen en een bus met melk. Later werd door voorbijgangers de lading op het droge ge bracht, de biggen waren nog in leven. Op het punt waar de boot gezonken is, is een vlag geplaatst. Heden zal men trach ten de boot te lichten. BOSKOOP. Statuten. De St.-Ct, no. 255 bevat de statuten van de R. K. Boomkweekersver- eeniging, onderafdeeljng der R. K. Mid- denstandsvereeniging „de Hanze". KATWIJK. De Belgische vluchtelingen. Gisteren zijn enkele vluchtelingen van hier vertrokken. Andere echter zijn weer teruggekeerd op grond dat de toestand lang niet van dien aard was, dat men zonder gevaarlijke avonturen blijven kon. De thans nog hier vertoevende zullen op grond van die berichten nog eenigen dagen blijven, tot andere van daar zijn teruggekeerd met betere berichten. KATWIJK-AAN-ZEE. Op hol. Een ongeval, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, had. gisteren middag hier plaats. Te 12 uur, juist toen alle scholen uitwaren en veel werkvolk zich op de Voorstraat bevond kwamen achter el kaar in vliegende vaart aangereden 2 paar den der artillerie met ongeveer 200 meter daarachter een kanon bespannen met nog 3 paarden. Een vierde was reeds losgeraakt. Dit heele stel was op hol geslagen en ging zoo naar de richting Katwijk aan den Rijn. De tolgaarder die in de verte de paarden zag aankomen, had, om ongevallen te voorko men de tolboom reeds geopend. Een korpo raal was in vliegend galop de paarden na gereden en 't gelukte hem vóór de R. K Kerk zich dwars over den weg te plaatsen met zijn paard en alles zoo tot staan te brengen. Voorwaar een stout stuk. Aan de ze korporaal is het ongetwijfeld te danken, dat groote ongelukken werden voorkomen. NIEUWKOOP. Benoeming. Mej. A. J. de Bruin, onder wijzeres in de nuttige handwerken en volon taire aan de O. L. School, benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Capelle aan de IJsel, gelijk wij gisteren berichtten, heeft deze benoeming niet aangenomen, doch wel een zoodanige aan de O. L. School te Koudekerk. NOORDWIJK. Geslaagd. Voor examen apothekers assistente is te Utrecht geslaagd mej. S. E. Willebrands. OEGSTGEEST. Geslaagd. Voor examen apothekers assistente is te Utrecht geslaagd mej. J. G. de Geus. TER AAR. Gemeenteraad. Voorzitter de Burge meester. Afwezig de heer J. Hoogervorst. Ingekomen is een verzoekschrift van J. G. Baas, telefoonhouder van het kantoor Aardam, om verhooging van jaarwedde, als zoodanig zich beroepende op de uit breiding der werkzaamheden en meerdere kantooruren tegenover voorheen. De Voorzitter deelt meder dat door B. en W- dit adres is besproken en een voor stel van dat College uitgaat om de jaar wedde met f 25 te verhoogen, en te bren gen .op f 150, terwijl hierdoor ook termen zijn gevonden de jaarwedde van den tele fonist te Langeraar te verhoogen en wel met f 50, met het oog op de meerdere drukte van dat kantoor. De heer Visser vraagt of den telefonist in den zomer ad- sistentie wordt verleend, waarop een be vestigend antwoord wordt gegevcfi. De heer Van Zwieten meent dat de re geling van de tractementen der telefoon houders door het Hoofdbestuur wordt be werkt. De heer V a n V 1 i e t is niet tegen verhooging, maar wilde ze beide gelijk stellen en een verhooging toekennen van f 25, waarmede de vergadering zich kan vereenigen, in aanmerking genomen dat in drukke tijden te Langeraar voor reke ning der Gemeente hulp verleend wor^t. De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen is een circulaire met bijgevoeg de voorwaarden van den Burgemeester van Woubrugge, inzake waterlevering aan de ingezetenen dezer Gemeente. De Voorz. stelt voor deze aangelegenheid tot een na dere vergadering uit te stellen en vooraf de leden de gelegenheid te geven voldoende kennis te nemen van de overgelegde voor waard-tarieven en ontwerpen. Dienover eenkomstig wordt besloten. Aan de orde is gesteld de behandeling van een voor stel van B.' en W. om het maximum-be drag van den Hoofdelïjken omslag met f 3000 te verhoogen en 25 opcenten meer te heffen op de personeele belasting en zulks naar aanleiding van aflossing en rentebetaling eener aanstaande geldleen ning voor de kosten van aansluiting aan het spoorwegnet en overbrugging van het Aarkanaal en verdere uitgaven in een vorige vergadering medegedeeld. Een concept-besluit dienaangaande wordt voor gelezen, waartegen geen bedenkingen worden geopperd. Met algemeene stem men wordt tot verhooging besloten. Vaststelling Begrooting. Eenige posten kwamen in bespreking en leidden tot wij zigingen als volgt: Volgno. 20 De jaai-wed- de van de wethouders werd behouden en besloten geen voorstel tot vei-hooging te doen. Volgno. 87. Voorgesteld werd de post kosten schoolbibliotheek met f 10 te ver. minderen en te brengen op f25. No. 90. Belooningen en eereblijken voor de school kinderen. De Commissie van onderzoek stelde voor die post te brengen op een bedrag van f 0.40 per kind, voor alle kin- deren die school gaan, zonder dat reke ning wordt gehouden welke school zij in de gemeente bezoeken. Daartoe wordt be sloten en bedoelde post verhoogd tot een bedrag van f 180. Overigens wordt toelich ting verstrekt op posten waarover de Com missie inlichtingen heeft gevraagd. Nie mand meer het woord vragende, werd de begrooting van den dienst 1915 met alge meene stemmen vastgesteld met een batig haldo van f239.10; in ontvangsten en uit gaven op f 18397.41 1/2. Vervolgens werden vastgesteld staten tot wijziging der begrooting 1914 in af- en overschrijving respectievelijk tot een bedrag van f 270 en f 277.60. In bespreking komt: Een voorstel van B. en W. om aan de bestaande politie-ver- ordening een en ander toe te voegen. De Voorzitter leest eenige artikelen, voor, die daarvoor in vex-band met de vei ligheid der wegen en openbare reinheid in hoofdzaak in aanmerking komen. Artikels- gewijze wordt het concept besproken en door den Voorz. toegelicht. De wijzi gingen en aanvullingen woxden vastge steld. Ook werd vastgesteld het kohier schoolgeld 3e kwartaal op een bedrag van f 45.10 en kohier hondenbelasting ad f 14.25. Ingekomen was een schrijven van de Gezondheidscommissie te Bodegraven waarin wordt te kennen gegeven dat het pand Wijk D 71 te Korteraar in zulk een deerniswaai'digen toestand verkeert, dat verbetering daai'van geen goede woning meer kan maken. Derhalve wordt gead viseerd tot onbewoonbaarvei'klaring. De Voorzitt er deelt mede dat B. en W. besloten hebben een voorstel te doen daar toe over te gaan en zulks op gi'onden dat volgens verkregen inlichtingen en verder onderzoek bedoeld pand niet meer in be hoorlijken staat van bewoning kan ge bracht worden. Aangezien het xapport van genoemde commissie zoo volledig mo gelijk de ondeugdelijkheid van dat pand aangaf en uit het verder onderzoek bleek dat verbetering niet afdoende is, besluit de Raad met algemeene stemmen tot on bewoonbaarverklaring over te gaan, met de bepaling dat 6 maanden na di{ besluit de woning ontruimd moet zijn. De punten der agenda afgehandeld zijnde, worden in geheime zitting behandeld, reclames Hoofdelijken omslag en vaststelling sup pletoir kohier. TER AAR. R.K. Middenstand. Woensdagavond werd in het bondscafé bij J. de Lange eene vergade ring gehouden, die ten doel had tot de oprich ting te komen van eene vereeniging van den R.K. Middenstand, onnderafdeeling van „de Hanze," bond van R.K. Vereenigingen van den handeldrij venden en inclustrieëlen midden stand in het Bisdom Haarlem. Door het voorloopig comité was als spreker uitgenoodigd de heer H. W. Spendel te Leiden. Da ZeerEerw. Heer Pastoor opende en leidde de vergadering. Zijn Eerw. stelde den heer Spendel voor als den man, die toelichtingen opheldering zou geven over de Credietbank en over de Hanze. De heer Spendel daarop het woord nemend toonde zich een aange naam spreker en kweet zich op zeer bevatte lijke wijze van zijn taak; na een(korte uiteen zetting van het doel der R.K. Crediëtbank kwam spreker tot het hoofddoel dezer verga dering de oprichting der Hanze. Na voorlezing en verklaring der statuten werd behandeld een huishoudelijk Reglement zooals dat ont worpen was door het voorloopig comité. Daarna werd overgegaan tot de inschrijving van leden, waarvan de uitslag was dat on- middelijk 44 leden toetraden. Vervolgens had de verkiezing van het bestuur plaats en werden gekozen tot Voorzitter de heer Jac. de Jong, tot leden de heeren D. van Hoorn Cz., A. B. Volgering, P. d. Haan en Ant. van Rijn. De heer Jac. de Jong was wegens ongesteldheid afwezig, de overige heeren namen hunne benoeming gan. De he er Spendel, hoogst voldaan over het succes van dezen avond, dankte den ZeerEerw. heer Pastoor voor de bemoeiingen, die zijn Eerw. zich had getroost. Hij dankte deleclen voor den ijver, die zij hadden getoond, door het aantal leden op een getal te brengen, dat zijne verwachting overtrof, en hij sprak den wensch uit, dat de pas gestichte vereeni ging mocht groeien en bloeien. Daarna dankte de zeer Eerw.jiieer Pastoor den spreker voor den ijver door hem getoond voor de Katholieke zaak en wenschte hem veel voldoening van zijn werk. Zijn Eerw. dankte ook het voor loopig comité en de leden en sprak eveneens de wensch uit dat de vereeniging „de Hanze" in Ter-Aar tot hoogen bloei moge komen. Met den Christelijken groet werd daarna de vergadering gesloten. Nog zij vermeld, dat door denheer Spendel werd bekend gemaakt, dat door het centraal bestuur tot correspondent der Credietbank voor Ter-Aar werd benoemd .de heer W. J. van der Hoorn Azn. te Langeraar, bij wien men alle gewenschte inlichtingen kan bekomen. ZOETERWOUDE. R. K. Boerenbond „St. Lebuïnus". De voorzitter, de heer P.Paardekooper, opende gisteravond de algemeene vergade ring, heette allen welkom en betreurde oê slechte opkomst, waarvan het slechte weder voor een gi-oot deel de schuld was. Spr. doet mededeeling dat door den Bond een landbouwcursus tot stand is gekomen, lie door 17 jongelieden gevolgd wordt. Als de leden de convocatie nazien, aldus de voorzitter, zullen zij hebben opgemerkt dat hun bestuur, niettegenstaande de be narde tijdsomstandigheden, niet heeft sMl gezeten maar reeds veel heeft gewerkt aan de belangen van den boerenstand. Na de lezing van de keurig uitgewerkte notulen, van deh secretaris, den heer J. Schouten, der algemeene vei-gadering waar in de propaganda-rede van den heer Engels, volgde een dankbaar applaus ter goedkeu ring. Bij de behandeling van het concept-Huis houdelijk reglement wei'den geen vooi'stel- len tot wijziging gedaan. Het werd zon der stemming goedgekeurd. Art. 4 der agenda: Voorstel tot oprichting van een Ziekteverzekering, overeenkomstig het Arbeidscontract en vaststelling der sta tuten wordt door den voorzitter aan de orde gebracht. Spr. zegt, dat het Bestuur heeft gemeend in deze behoefte te moeten voorzien, omdat reeds meermalen door verschillende land bouwers de nadeelige gevolgen der toepas sing van het Arbeidscontract zijn ondervon den. In andere vereenigingen zijn reeds vroe ger daartoe stemmen opgegaan, zonder re sultaat. Nu zal de Boerenbond de handen aan den ploeg slaan en trachtten een Ver zekering tot stand te brengen. De heer Stadhouder vraagt eenige toelich ting in verschillende zaken als belangstel lende. De WelEerw. heer Chr. S. Dessing geeft daarop, aan dc hand van het Arbeidscon tract art. 1638 c. en ij., een kijk op de nadee lige geldelijke gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien voor den werkgever en zegt daarbij hoe nu op de beste wijze is gedacht die gevolgen onderling te dragen. In beginsel keurden 26 aanwezigen de oprichting goed. Het ontwerp statuten komt alsnu in be handeling. Daaruit bleek, dat de Verzekei-ing een af deeling van St. Lebuinus zal worden, dat lid kunnen zijn leden van den R. K. B. B.;~ die daarvan geen lid kunnen zijn kunnen toch lid van de Verzekering worden. Bij toetreding betaalt men 1 van het in het laatste halfjaar betaalde arbeidsloon van uitwonenden en 2 van het aan in wonende personeel betaalde arbeidsloon. Verder zullen elk jaar de te betalen con- ti-ibutie, of premieën worden vastgesteld. Kost en inwoning zal op f 5 voor volwas sen en op f 4 voor personen beneden de leef tijd van 16 jaar worden gesteld. Verschillende ten berde gebrachte bezwa ren werden weei-legd o. a. het verzekere i van een werknemer, die in een ziektefonds is. Daarbij is door de wet ook voorzien: dub bel trekken is onmogelijk. Bij de artikelen, over het Bestuur spre kende, kwam een lange aangename discus sie. De heer Jac. v. Leeuwen zou de Verze kering onder het beheer van het bestuur van den Bond willen zien, spreker is niet voor zooveel besturen. De heer De Boer deelt echter zijn ziens wijze niet, hij acht het voor ons vereeni- gingsleven beter afzondei'lijke besturen te vormen. De heer Van Leeuwen spreekt over het be zoeken van vei'gaderingen, zoo noodig voor ons vei-ecnigingsleven, dat dikwijls wordt gelaten uit vi-ees van in het bestuur te wor den gekozen, waarin de Voorz. hem gelijk geeft, door te zeggen, dat daarom juist té bestuursverkiezing niet op de agenda is ge plaatst. Maar, zegt de voorzitter, 't gaat toch niet aan hetzelfde bestuur voor al het werk te spannen, alleen voor deze zaak zijn reeds 6 d 8 bestuursvergaderingen gehouden. De heer Stadhouder zou insgelijks een nieuw bestuur willen zien, om daarin ook niet-landbouwers te plaatsen wijl de Verze kering ook buiten het landbouwbedrijf gaat en om niet alles op de schoudei's der Bonds- bestuurdei'en te leggen. De disciissiën duren eenigen tijd voort, totdat de voorzitter ze voorloopig staakt. De heer Van Leeuwen vreest dat het maar 80 uitkeeren van de schade niet erg in den geest zal vallen. Het door sommige beter gevonden volle loon uitbetalen wordt door den heer Schou ten e. a. sterk- afgekeurd. Het minder uitbetalen dan de schade zal een contróle tegen te groote schaden of kos ten zijn. Doordat de werkgever een gedeelte, al is het maar klein, moet bijpassen zal hij de verzeker-ing bevoordeelen en voor groote kosten bewaren. De heer v. Leeuwen stelt echter voor het volle bedi-ag uit te keeren. Het voorstel valt, eervol, met 13 tegen 12 voor, 1 blanco. Een zachte strafbepaling, boete, wordt noodzakelijk geacht voor het niet op tijd in vullen van loonlijsten. Definitief geven zich nu 19 personen als lid op. Dan komt de bestuurskwestie weer aan de Drde. De heer Van Leeuwen verzoekt het be stuur voorloopig de zaken te beheeren, la ter als er meer leden zijn kan er nog wel een nieuw bestuur gekozen worden. De Voorzitter: dan komt er zooals u straks gezegd hebt toch maar een klein gedeelte ter vergadering. 't Bestuur acht het beter nu een zevental bestuursleden te kiezen. Bij de eerste, vrije stemming, verkregen de heeren Jac. van Leeuwen 15, J. Vreeburg 10 en M. Zuidwijk 10 stemmen. Tusschen de anderen, - moest een nieuwe stemming plaats hebben. Dit geschiedde uit een dubbeltal, waarvan gekozen werden de heeren Westhof met 12 en de heeren de Boer, P. Paardekooper cn J. v. d. Velden elk met 11 sjemmen. Allen namen hun benoemingen aan, de heer de I Boer schoorvoetend en voorwaardelijk. De heer V, Leeuwen stelt voor het regle ment aldus te maken, dat, zoo noodig, men een secretaris kan benoemen buiten het be stuur. Wordt eangen omen. Bij de rondvraag deelt de voorz. mede, dat van de 150 verzonden circulaires er 62 ingevuld zijn terugontvangen en zijn op gezonden naar de Holl. Maatschappij v. Landbouw, en dat het bestuur de noodzake lijkheid en gewenschtheid van coöperatief inkoopen van granen, ook in deze omstan digheden, niet inziet. Vervolgens wordt on der dankzegging voor de opkomst en het aangenaam discussieeren, de vergadering met den christelijken groet gesloten. VOORSCHOTEN. Ontwikkelingsavond. Op den ontwik kelingsavond, Maandag 26 j.l. is gespro ken over den eersten grondslag van ons katholiek geloof, nl. het bestaan van God, Dit is aangetoond: lo. Uit de overeenstemmende overtui ging van alle volkeren aller tijden. Wetenschappelijk staat vast, dat alle volkeren der aarde overeenstemmen in het aannemen van een Godheid. Deze algemeene overtuiging kan niet op dwaling bei-usten, omdat geen enkele oorzaak van dwaling kan worden aange geven. Immers deze algemeene overtui ging kan niet berusten op zins- of ver beeldingsbedrog; noch het gevolg ziin van een overhaast oordeel door gebrek aan belangstelling of aan voldoende middcien om de gegevens te beoordeelen. Evenmin

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2