OPENING DONDERDAG 29 OCTOBER. 4©0 ruime zitplaatsen - Centrale verwarming - Goede ventilatie, ADVERTENTIËN. Wie een prachtig Nikkel Remontoir Horloge TIJDINGZAAL OORLOGS-VARIA. F^MlLIE-BiOS€ö©P Haarfi@niin©retraat 52. De zaal bevat o. a. DE SPAARKAS P. 'h. DE with, Leiden. cadeau wil hebben, gaat in de van de „LEIDSCHE COURANT" kijken naar de voorwaarden. Gemengde berichten. Buiten vervolging. De man, die onlangs in voorloopige hechtenis werd gesteld, onder verdenking in zijn woning in de Fagelstraat in Den Haag zijn vrouw na een twist zoodanig te hebben mishandeld, dat zij dientengevolge overleed, is uit de voorloopige hechtenis ont slagen, daar het gerechtelijke onderzoek vol doende moet hebben aangetoond, dat de plot selinge dood van de vrouw het onmiddelijk gevolg is geweest van een schrik. De man is op grond daarvan buiten vervolging gesteld. Mobil ia. De vader van een voor 10 dagen geboren meisje, de heer Scliuddeboom, te Apeldoorn heeft dit kind ter herinnering aan de mobilisatie in de registers vnn den bur gelijken stand doen inschrijven als Mobilia. Na IV2 jaar. Door een operatie, verricht in een ziekenhuis te Haarlem, is het gelukt, een der kogels uit het lichaam van den chef-veld wachter De Ruiter, te Velsen, te verwijderen, 'tls nu IV2 jaar geleden, dat deze in een worsteling met een krankzinnige door schoten getroffen werd, bij welke gelegenheid ookdr. Bollen ernstig verwond werd, Een everzwijn gevangen. Door den jacht opziener G. F. van den Brink opNoord-hou- dringe, van den heer H. ,T. de Jong van Schouwenburg, te De Rilt, is in den nacht van Zondag op Maandag in een zelfvangend, vernuftig vervaardigd hok een levend everzwijn gevangen van pl.m. 130 pond. Het dier was eenigc dagen geleden opgemerkt („gespoord") en latef zelfs gezien, 's Nachts kwam het zelfs tot dicht naby de boerenwoning en peuzelde alsdan het voer op, dat bleef liggen voor eenden. De jachtopziener maakte op diezelfde plaats een hok van sparrenhout, groot pl.m. 4—5 M., hoog 1.80 M. Aan dit hok was een openslaan de klep, groot genoeg om het zwijn eronder door te laten loopen. Die klep werd dess'avonds gesteld met een sprenkel, waaraan koperdraad verbonden. Was 't zwijn eenmaal binnen en liep het tegen het koperdraad, dan viel de klep dicht. Twee eiken veeren zorgden er voor, dat het zwijn zelf de klep niet weder ken open maken. Twee nachten achtereen maakte het beest zichzelf op die manier gevangen, doch beide malen wist het te ontsnappen, eenmaal door uit te breken en do andere maal door er over heen te springen. Scheipere maatregelen wer den genomen, met het gevolg, dat het beest zich gisteren gevangen moest geven. Een ever zwijn aan De Bildt is nog nimmer voorgekomen. Een wethouder. De politie te Hoogeveen heeft ten huize van den oudsten wethouder, den heer R. van H., een groote partij rogge ontdekt, vermengd met haver. Do Honderdduizend. Als'een merkwaar digheid kan worden medegedeeld dat de hoofdprijs (f 100.000) van de tegenwoordige Staatsloterij gisteren bij den aanvang van de trekking der vijfde klasse is gevallen op nummer 1513, dat het eerst uit de bus ge trokken werd. Aardbeving. Te San Remo is gistermorgen ongeveer 5 uur een aardbeving gevoeld, die 10 seconden duurde. De bevolking werd uit den slaap gewekt en vluchtte de straat op. Ook te Turijn werden twee zeer hevige schokken gevoeld. Diefstallen en Inbraken. Gisternacht is een brutale inbraak gepleegd bij den land bouwer v. B. aan de Zomervaart te Haarlem. De dieven duidelijk is er meer dan een aan het werk geweest hebben zich meester gemaakt van een groot aantal sieraden. Op de Veluwe, met name in de gemeente Ermelo, komen in den laatsten tijd buiten gewoon veel inbraken, diefstallen e. d. voor. Zoo is in de vorige week ingebroken in het hulppostkantoor te Ermelo, waar eenige voor werpen van waarde werden ontvreemd. Men vermoedt-, dat do aanwezigheid van vele vreemdelingen aan dezen toestand niet vreemd is en dringt op het aanstellen van, desnoods tijdelijke, nachtswachts aan. Zondagavond hebben dieven zich door insluiping toegang verschaft tot de woning van de modisteu, de dames H. en W., aan de Erasmusstraat te Rotterdam. Zij hebben alles opengebroken en zich meester gemaakt van gouden en zilveren lijfsieraden en een bedrag van ruim f 70. Door overklimming van een heining in brandgang, hebben dieven zich toegang ver schaft tot de woning van den winkelier H. v. O., aan den Goudschen weg te Rotterdam. Door het verbreken van een glazen deur, kwamen zij binnen, haalden alles overhoop en maakten zich meester van verschillende gouden en zilveren sieraden. Geld werd niet door de dieven gevonden. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: J. J. de Boer, jm. 24 j. en A. P. van Veen, jd. 22 j.; C. Pen seel, jm. 22 j. en J. Zwart, jd. 20 j.; G. Blikman, w. 36 j. en J. J. Blokkaar, jd. 34 j.D. Braaksma, jm. 69 j. en J. E. Koevoet jd. 49 j.; W. J. van Berge Henegouwen, jd. 26 j. en J. C. van der Kaai, jd. 25 j. G. J. Eggink, jm. 25 j. en M. E. Zant, jd. 26 jaar* WARMOND. Geboren: Antonius, z. van A. Verhaar en A. C. van der Horst. Overleden: Alida van Egmond, wed. P. Versluijs, 78 j.; Everardus Gerardus van Winsen, 87 j. Ondertrouwd: A. Rozeboom, jm. 26 j., en Gerritje Johanna Meijer, jd. 23 j. Financieels berichten. De Centrale Boerenleenbank te Eindhoven heeft in een schrijven, gedateerd 24 October, aan de aangesloten Banken het" volgende meegedeeld 1. uitbetalingen van spaargelden en van gelden in loopende rekening kunnen weer geschieden zonder eenige beperking; 2. aan de oude leden (d.w.z. aan leden die het ledenregister hebben geteekend vóór 2 Aug.) kunnen weer nieuwe voorschotten worden gegeven, mits die voorsohotten enkel en alleen dienen ter voorziening in het noodige bedrijfs- crediet (dus niet voor grondcrediet). Nieuwe leden komen voor credietneming pas in aan merking, nadat zij ten minste 6 maanden lid eener Boerenleenbank zijn: 3. tot aankoop van effecten, sluiten van leeningen met gemeenten, polders, water schappen e.d. kan nog geen verlof gegeven worden 4. chèques op Duitschland en Engeland worden door da Centrale vrij vlug geïnd, chèques op België en Frankrijk zijn nog niet te innen, daar voldoende gemeenschap met deze landen nog ontbreekt; 5. het geven van voorschotten aan vereeni- gingen, ten bate van den landbouw opgericht, mag slechts geschieden na goedkeuring van het bestuur der Centrale Bank. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Amsteldijk p. 25/10 Lizard, Rotterdam n. Boston en Philadelphia. Boeroe, p. 25/10 Gravesend, Java n. Londen en Amsterdam. Boeton, 25/10 v. Port Said, Java n. Amsterd. Frisia, 25/10 v. Vigo, Amsterdam n. Buenos- Ayres. Gelria, 25/10 te Santos, Amsterd. n. B.-Ayres. Krakatau, p. 24/10 Finisterre, Amsterdam n. Java. Koningin der Nederlanden, 23/10 v. Colombo, Java n. Amsterdam. Koningin Emma, p. 25/10 Kaap St. Vincent, Java n. Amsterdam. Menado, p. 26/10 Perim, Rotterdam n. Java. Nias, p. 26/10 Dover, Amsterdam n. Java. Radja, p. 25/10 Scilly, Java n. Amsterdam. Rotterdam 24/10 te New-York v. R'dam. Soerakarta p. 25/10 Landsend, Java n. R'dam. Sumatra, p. 26/10 Kaap Bon, Java n. Amsterd. Vondel, 25/10 v. Genua, Java n. Amsterdam. Zaanland, 25/10 v. Baliia, Amsterdam n. B.-Ayres. Bandoeng, p. 26/10 Dover, Rotterd. n. Java. Gorontalo, p. 26/10 Dungeness, Java n. R'dam. Prins der Nederlanden, wordt 26/1011.m. 2 u. 30 m. te IJmuiden verwacht, Java n. Amsterd. De apologie van den Oorlog. Over dezen titel bevat de „Croix" thans een rubriek, waarin bijzonderheden worden gegeven omtrent de godsdienstige opleving waarvan alle in het leger dienstdoende priesters gewagen. Aan deze interessante rubriek hebben wij het een en ander ont leend. De „Semaine religieuse de Tours" schrijft het volgende over abbé Mauduit, luitenant: Zijn chef beveelt hem zijn compagnie naar een gevaarlijken post te leiden: Luitenant, ik zend u in den dood". De priester aar zelt niet, hij heeft het offer van zijn leven gebracht. Doch wat hem verontrust; dat zijn zijne manschappen, Iloe door hen een een zoo moeilijk bevel te doen aanvaarden? „Vrienden, zoo zegt hij dan, gij zijt al len besloten uw plicht te doen. Wij zullen allen in gevaar zijn. Indien ik u soms hard heb toegeschenen, zenuwachtig soms bij de orders, die ik u heb moeten geven, ver geeft mij. Gij kent mij allen, ik heb altijd getracht mij moedig te toonen, ik u het ook te zijn. Gij noemt mij meer abbé of pastoor dan luitenant. Welnu, als priester, wilt gij dat ik u zegene en u de absolutie schen- ke?" Op het bevestigende antwoord van alle deze dapperen, die het hoofd buigen en godvruchtig het kruisteeken maken, geeft abbé Mauduit de absolutie. Daarna trekt de compagnie onverschrokken voorwaarts onder het vuur van den vijand. Eenige oogenblikken later valt de luite nant; hij is door een granaatscherf aan het hoofd gewond. Hij heeft een pijnlijke ope ratie te ondergaan en moet lang rust hou den, m Uit een brief van een militair aalmoeze nier uit het diocees Parijs: Wij trekken Saint Dié binnen en jagen de Duitschers op den terugtocht voor ons uit. De slag in dit bergachtig land gedu rende meer dan acht dagen is verschrikke lijk geweest... Ik heb meer dan 600 gewonden in le vensgevaar bezocht, hun biecht gehoord, de laatste H. II. Sacramenten toegediend en op het slagveld vele dooden begraven. Ik heb onder de shrapnels uit een kerk, die in brand stond, het H. Sacrament kunnen redden en ik ben slechts licht aan de lin kerzijde gewond. Het is alweer beter. Veel officieren en soldaten komen des nachts biechten, tusschen de gevechten in en Zondags in de Militaire Mis, waarbij ik altijd preek, is het stampvol. Het is een bewonderenswaardig schouwspel van ge loof. God zij geprezen! Uit een brief, eveneens van een aalmoe zenier uit het diocees Parijs: Na een ernstige operatie, heb ik de H. Mis opgedragen aan den voet van het kruis op het kerkhof van het dorp. U de ontroering te schetsen, die aller borst beklemde, is on mogelijk. De celebrant zelf moest meer clan eens de liturgische gebeden opnieuw be ginnen. Heel de generale staf was aanwe zig, met twee nabui'ige generaals, alle of ficieren, die vrij van dienst waren, alle manschappen. Het was een onbeschrijfelijk tooneel. Niemand weigert de H. 11. Sacra menten, allen vragen er om als de vroom ste seminarist. Ik heb reeds meer dan dui- zend-medaille-scapulieren uitgereikt. Dat is het werkdadige geloof en de jongemannen komen zoo eenvoudig weg, alvorens zich aan de vijandelijke kogels bloot te stellen, de zaken van hun geweten in orde brengen. Brief van een priester uit het diocees Marseille, onder-luitenant bij de Alpen jagers: ,,lk hoor biecht zoo dikwijls als het maar mogelijk is. Ik heb reeds tienmaal de absolutie gegeven aan al mijn solda ten, midden in het gevaar en allen ant woordden iedere maal in koor: „Dank u, luitenant!" God schenke een spoedig einde aan dezen zoo ontzettenden oorlog. Moge ik spoedig weer mijne zending van vrede onder de zielen voortzetten." Brief van abbé Castelin, aalmoezenier bij de 29ste divisie van het vijftiende korps: Temidden van deze smarten en deze ver schrikkingen, is er reden om God dank te zeggen. Wat al bekeeringen! Wat al zielen gered! De oorlog is een groote missie en God zelve predikt haar, aan Zijne priesters en vooral aan Zijne militaire aalmoeze niers de zorg overlatende, om er de vruch ten van te plukken. Het is om er niet aan te gelooven. Alle soldaten hier weten niet meer wat het menschelijk opzicht is en zij zijn ferm gods dienstig geworden. Zij biechten in de stra ten, op de wegen, zij wonen de kerkelijke diensten bij, zingen liederen, bidden het Rozenhoedje. Alle dragen medailles en niet alleen om den hals of in hun zakken, maar op den képi of in het knoopsgat. Het is een herleving, een bekeering, die ik in het geheel niet verwachtte.... Dezen morgen heb ik, op zijn verzoek, den goe den God gebracht naar een dapper com mandant der artillerie, op het veld van eer gewond. Voor eenige dagen, wilde een kapitein der dragondez-s, dat ik zijne biecht hoorde in aanwezigheid van zijne kamera den, die wel wat verwonderd keken.... En zoo zou ik kunnen voortgaan. Doch het is genoeg om u te doen begrijpen hoe schoon en vertroostend vooral onze zen ding is Telegrafisch Weerbericht volgens waarnemingen verricht in den morgen van 27 October 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 Ilermosand. Laagste barometerstand 751.1 Den Helder. Verwachting tot den avond van 28 October, Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Woensdag. Zonsopgang 6.47, Zonsondergang ,,4.41 Licht aan fietsen enz. 5.09 gBrassBBEgaaBa Het gebouw is gratis te bezichtigen Donderdag 29 October van 2-4 uur. DIENSTBODE. Voor een flink meisje van 21 jaar wordt een dienst gezocht, liefst bij b litenmenschen. Brieven no. 5308 bureau van „De Leidsche Courant". Om terstond in dienst te treden biedt zich aan een R.K. Boerendienstbode, voor boeren- of burgergezin. Br. fr. bureau van „De Leidsche Courant" onder no. 5307. Die iets te vorderen hebben van, of verschuldigd zijn aan de nalaten schap van Mevrouw AMALIE KAUFMANN, weduwe van den Heer MICHAEL LAKEN, overleden te Leiden, den lbden October 1914, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Mr. H. M. A. COE- BERGH, Notaris te Loiden voor of op den öden November e.k. 5305 GEVRAAGD, om terstond of later in dienst te treden, een bekwame Meid-Huishoudster, sess goed kunnonde naaien en stoppen, bij C. v, d. HOORN, Papeveer, Ter Aar. Coïp. Centr. Middenstands-Credietbank voor Katholieken, Instellingen, Vereenigingen enz. 5092 RENTE 3%. MJnste Inlage 25 cents, aan hot Bg- kautoor Lange Mare 66 van 10-2 uur eb bg do Correspondentsohappeii» Te koop: 20.000 Kilo Koe- of Paardenhooi, bij P. LOS, De Kaag. 5292 Boekhoudcursus „DE HANZE". Leden en hunne huisgenooten, wil lende gebruik maken van de cursus in enkelvoudig boekhouden, kunnen zich aanmelden aan het Bureau van de Hanze, Lange Mare 66, dagelijks van 10-2 uur. Ook nlet-leden kunnen tot beperkt getal aan deze cursus deelnemen. Aanvang November. Lesgeld leden en huisgenooten f5.- en niet-leden f7.50 per cursus. Spoedige aanmelding gewenscht. 5309 DE COMMISSIE. ADVERTEERT IN DE „LEIDSCHE COURANT." Vereeniging „Uit Liefde". Openbare aanbesteding van Rijst, Bruine Boonen en Bruin Brood voor het deelseizoen 1914-1915 op Woensdag 28 October e.k. dei avonds te 9 uur in „In den Vergulden Turk". Inlichtingen worden verstrekt en voorwaarden zijn te bekomen bij den heer A. OUWELEEN, Noordeinde 24. W. VAN ROSSUM DU CHATTEL. 5246 Secretaris. Katholieken, koopt niet In winkels waar onzedelijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stations-boeken kasten of kiosken alleen die lectuur welke zeker geen gevaar oplevert. Van af heden verkrijgbaar in groote en kleine partijen. 6ioi Vertëgéhwoordiger der Brouwerijen „Heine- ken" en „Oranjeboom". Telefoon No. 298.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4