ONGEVALLEN-VERZEKERING. Op 8 Oct. werd te L e i d e n de 4de en laatste bestuursvergadering gehouden. Me degedeeld werd, dat de Kon. en bisschoppe lijke goedkeuring op de Statuten en de ker kelijke goedkeuring op het huishoudelijke ,glement was ingekomen. Tot afgevaardig den van het Centr. Bestuur werden gekozen pastoor Schroder en pater Bouters. Ver der weid besloten de R. K. Vrouwenbond de Ver. tot bescherming van meisjes tot de jaarvergadering uit te noodigen. Vervol gens geeft de Eerw. spreker een overzicht over de verschillende afdeelingen van den bond. L)e bond telt thans 20 patronaten, met 1271 beschermelingen. Behalve de 20 leden- afdeelingen heeft de bond nog 6 donateurs (oodat de gezamelijke inkomsten bedroegen 165. In 14 afdeelingen wordt herhalingson- derwijs gegeven, in 4 afdeelingen onderricht de kookkunst, in 4 afdeelingen in was- schen en strijken. In 5 afdeelingen wordt het patronaatswerk voor een groot deel ver richt door Eerw. Zusters. Van het gods dienstig leven wordt steeds meer en meer gedaan. Navolging verdient het voorbeeld te Rotterdam om de patronaatsmeisjes een retraire te laten houden. Spreker geeft nu een overzicht van iedere afdeeling afzon derlijk en eindigt zijn degelijk verslag on der applaus der vergadering met de aan sporing om mede te werken tot de tot stand homing van een steeds grooter leger van dames, die intellectueel en moreel voor het groote werk der opvoeding zijn berekend. De voorzitter dankte pater Bouters voor lijn uitgebreid en uitstekend jaarverslag en het woord aan den penningmeester tot uitbrenging van het financieel verslag, pastoor J. L. Wouters, penningmeester, brengt vervolgens het financieel verslag uit. De ontvangsten bedragen met het batig sal do van verleden jaar 4.15 en de contribu tion 71.65. De verschillende onkosten be dragen 71.62, zoodat er een batig saldo van centen is. Er is echter nog een rekening van pl.m. 25 ingekomen, zoodat er een ua- ;elig saldo van 25 is. Om dit saldo te dekken alsmede met het oog op verschillende uitgaven, stelt het be stuur overeenkomstig art. 12 van het huish. reglement voor van iedere aangesloten ver- eeniging een extra-subsidie te vragen van f2.50. Het bestuursvoorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Onder ap plaus wordt Pater Bouters wegens perio dieke aftreding tot lid van het hoofdbestuur ie) kozen. De vergadering duurt voort. B.K. Huisvestingscomité.Van 37 kifïdever, die aan de zorgen van het U.K. Huisvestings comité zijn toevertrouwd, blijven er 7 alhier. De anderen worden over het geheelc land in [•zinnen geplaatst. Hedenmorgen zijn eronder jelcide van den heer Heercveldt een zevental iwir 's-Hertogenboscli vertrokken, Onder de anderen rija vele broertjes en zusjes, die bij elkaar blijven en dus geplaatst worden in ge- tinnen,waar men er meerderen kan huisvesten. Bakkers. Naar wij vernemen is bij eenige ikkers brood in beslag genomen, dat te reel bloem bevatte. ALPHEN. ..-K. Middenstand. De vorige week werd Jhier een vergadering gehouden van R.-K. liddenstanders om te komen tot een Midden- tands vereeniging. Na afloop der vergadering werd een commissie gekozen, bestaande uit leden die de eerste vergadering zouden voor bereiden. Genoemde commissie is met haar werk gereed. Woensdag a.s. zal in de bovenzaal Ier oude school de vergadering gehouden worden, waarin dan bedoelde vereeniging zal worden opgericht. HAARLEMMERMEER. Doodelijk getroffen. Door het ont ploffen van een bus carbid aan den Vijf- mizerweg, onder Hoofddorp, zijn gister avond twee personen, S. en K., doodelijk jetroffen. KATWIJK. Botsing. Maandagmiddag had een botsing plaats bij den Noordwijkerweg tusschen de electrische tram, die om 2 uur uit Leiden vertrekt en een munitie wagen van het 15e regiment infanterie. De bestuurder had gewaarschuwd, maar bij de bocht van den weg scheen noch de tram, noch de munitiewagen te houden te lijn. De beide voertuigen botsten tegen elkan der op. Gelukkig geraakte noch paarden noch berijder onder de tram, alleen de wagen werd totaal veil.ield en ook de tlectrische tram werd ernstig beschadigd. De munitiewagen was geladen met pa tronen. De materieele schade is vrij groot. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. des voor- midd. 10 uur vergadert de Raad dezer ge meente. Onderwerpen ter behandeling: Mededeeling ingekomen stukken. Gemeen st '0^eSro°ling dienst 1915. Aanwijzing van onderwijzers, die belast worden met het geven van herhalingsonderwijs. .Supple toir kohier Hoofdelijken omslag en Hon denbelasting. Af- en-overschrijving dienst 1914. NOOTDORP. R. K. Hanze. Gisterenavond werd m deze Gemeente een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een R. K Hanze. De talrijke bijeenkomst bewees ten duidelijkste, dat het woord door den zeer- Eerw. Pastoor Zondag van den kansel ter opwekking gesproken, de belangstelling had gewekt. De heer H. W. Spendel, voor zitter van de afdeeling Leiden voerde het woord en gaf een uiteenzetting van doel «n werking van de Hanze. Met aandacht werd deze gevolgd en nadat de naar aan leiding van het gesprokene gestelde vragen waren beantwoord, kwam de oprichting Tan een afdeeling tot stand en gaven 35 per- ionen zich als lid op. Pastoor Waterreus benoemde toen een voorl. Bestuur van drie personen, die de voorloopige werkzaamhe den zullen verrichten en een volgende ver gadering voorbereiden. De heer Viester van Delft gaf als nu een Uiteenzetting van het bedrijf van de crediet- bank in de positie van de Hanzebank naast de Boerenleenbank. Daarna sprak de Pas toor een woord yan dank tot sprekers en aanwezigen en werd de vergadering geslo ten. Tot correspondent van de Bank is be noemd de heer Koppers, Hoofd der R. K. School. ROELOFARENDSVEEN. Van een voetpad. Naar men ver neemt is aan het zuideinde van ons dorp door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal personen, die aldaar met paard en rijtuig, het voetpad hebben ge- Met belangstelling ziet men hier de uit spraak van deze processen te gemoet. STOMPWIJK. GemeenteraadDe Raad dezer gemeen te houdt op Woensdag, den 28 October a. s. des voormiddags te 10.30 een openbare ver- gadex-ing. Op de agenda komt voor: Mede te deelen stukken. Voorloopige vast stelling gemeente-rekening 1913; vaststel ling gemeentebegrooting 1915; wijziging ge meenschappelijke regeling, betreffende h-H beheer over de petrolcumgasfabriek. Recla mes Hoofd. Omslag. Verder voorkomende zaken. Vischafsag. Naar men zegt, bestaat het voornemen in deze gemeente een visch afsag te organiseeren. Daar het wat moei lijk is te dezer plaatse goede visch te beko men, zal het voornemen zeer zeker door een ieder worden toegejuicht. WARMOND. Gemeenteraad. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter: burgemeester A. J. Schol- vinck. Aanwezig: alle leden. De Secretaris leest op verzoek van den voorzitter de notulen, die onveranderd goedgekeurd worden. De besluiten der vorige vei gadering zijn alle goedgekeurd ingekomen. Tot leden van het college zetters zijn her benoemd de heeren J. de Vetten en J. HèyL Bij de kasopname bij den gemeente-ont- anger op 17 September 1.1. werd alles in de beste orde bevonden. Over het voorstel der gemeente Leiden tot afsluiten van een overeenkomst voor bezoek der Hoogere Burgerschool werden verschillende opinies geuit. Een Leidsche leerling van de H. B. S. betaalt f 60 schoolgeld; een leerling der omliggende gemeenten f 150 met f 60 extra. Wil echter een buitengemeente een contract sluiten dan worden de kosten f 120, waarvan de helft door de gemeente wordt betaald. De Voorzitter stelt de gemeente Oegstgeest ten voorbeeld, waar de ouders naar vermogen mee betalen. De heeren Van Stijn en Papót zijn voor het contract, de heeren Heemskerk, de Vetten en de Haas er tegen, de laatsten van meening zijnde, dat ouders, die de H. B. S. niet bekostigen kunnen, bun kinderen eenvoudig op een ander school moeten doen, dat er doorgaans alleen door vreemdelingen van die tegemoetko ming zal worden geprofiteerd. En wat zou men doen als zulk een contract-voorstel door de R.-K. Hooge burgerschool zou wor den gedaan? De heer Van Stijn, die er van overtuigd was, dat onderwijs tegenwoordig hoofd zaak is in alles, had echter deze zaak nog niet genoeg onder de oogen gezien en overdacht en verzocht daarom aanhou ding tot een volgende vergadering. Aldus werd besloten. Medegedeeld werd nog, dat één War- mondsche jongen op het oogenblik het H. B. S.-onderwijs volgde. Vervolgens stelde de voorzitter voor, in de gemeentebegrooting een leening op te nemen, groot f 2500; de begrooting, waar in dit jaar door het inkoopen der pen sioenwetten een post van f 2400 moest wor den opgenomen, werd door genoemde lee ning sluitend, zonder verhooging der be las ringen. Het eindcijfer der begrooting bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 20361.20 1/2. Het contract met den Leidschen keu ringsdienst werd verlengd. Een matroos, die door mobilisatie onder de wapenen is, had aan de gemeente on derstand verzocht voor zijn gezin, hetgeen hem verleend is. De regeering weigert echter de door de gemeenie uitbetaalde f 36 te restitueeren, daar de bedoelde ma troos tot de marine-reserve behoort. De Raad keurde goed de betaalde onder stand voor eigen rekening te houden. De heer Van Stijn stelde nog voor, het plaatsen van urinoirs in deze ge meente. De Voorzitter zeide dat van dit voorstel zou worden nota genomen. Door hetzelfde lid werd een aanmerking gemaakt op de leverantie van een ijzeren bint bij het repareeren van de vuilnisbeït- loots, welke leverantie geschiedde door den gemeenteopzichter. De heer Van Stijn achtte het beter, dat alle benoodigde ma terialen zoo mogelijk van Warmondsche leveranciers werden betrokken. De V o o r- z i 11 er repliceerde, dat hij genieend had, juist in het belang der gemeente te handelen, daar de opzichter zeer goed koop die bint, kon levéren. De prijs was slechts acht gulden. De heer Van Stijn was van oordeel dat personen uit de gemeenten steeds den voorkeur moesten genieten en tenminste eerst prijsopgaaf moesten doen. Reclames H. O. werden met gesloten deuren behandeld. Bakkers. De vergadering van bak kers op liet Raadhuis heeft geen resul taat gehad. De burgemeester laat ieder vrijheid van handelen, wat betreft doorgaan of staken met het bakken van wittebrood. Een onderlinge bespreking der bakkers heeft nog niet plaats gehad. Drie van hen leveren nog witbrood. LISSE. Gemeenteraadsverkiezing. De heer A. Verduyn Jzn., candidaat voor den ge meenteraad, gesteld door de vrijzinnige iiesvereeniging, aan het bestuur van die vereeniging meegedeeld, dat hij, gezien de houding van de R.-K. kiesver- èeniging, zijn candidatuur terugneemt. ZOETERWOUDE. Sociale cursus. Als altijd, prompt op tijd, klokslag zeven uur, bègon de WelEerw. inleider na gebed met een samenvatting van het in de vorige les behandelde „aard en wezen van het maatschappelijk vraag stuk. Daarna werden korte aanteekeningen gemaakt over de oorzaken van en de midde len ter verbetering van het maatschappelijk vraagstuk. Daarmede in verband gaf de inleider een verklaring van de ver schillende vreemde woorden en werden de juiste schrijfwijzen en uitspraken ervan geg-cven. Vervolgens behandelt spr. de oorzaken van het maatschappelijk vraagstuk. Het kan niet anders, zegt spr., of men moet uit den aard en het wezen de gevolg trekking maken dat het maatschappelijk vraagstuk onmogelijk kan ontstaan zijn in een enkelen dag zonder dat verschillende factoren er foe hebben medegewerkt. Om verbeteringen aan te brengen moet men de oorzaken zoeken. Die oorzaken laat spr. hooren uit de Ene. Rerum Novarum, en zegt daarbij dat wij die woorden niet moeten beschouwen als een overdrijving. De oorzaken zijn te groepeeren in een groep van beginselen en een groep van fei ten. Hoe de christelijke ideeën uit Europa zijn verdwenen, de christelijke ideeën, die leeren dat privaat eigendom bestaat, doch dat het gebruik er van ten bate van alle men- schen moet geschieden, hoe daar voor in de plaats de oud-heidensche ideeën herleef den en meebrachten de ergste minachting voor den arbeid, als eenmaal in het oude Rome en bij de Grieken, waar arbeid sla venwerk was beneden de waardigheid van den burger, wordt door spr. in de breede verhaald. De tweede stoot tot het ontstaan gaf de Reformatie in de 16e eeuw. Luther predikte de miskenning der ver dienstelijkheid der goede werken; waarom zou men zich uitslooven als het geen be looning gaf, waarom van zijn overvloed mee deelen. Gevolg was dat de Staatsarmenzorg ont stond en merkwaardig dat Luther gezegd heeft: onder het Pausdom gaf men mild, onder het Evangelie'geeft niemand enz. De leer van Luther leerde zich te ont trekken aan het gezag der kerk, 't kwaad kon niet uitblijven, dat ook het gezag van het staatsbestuur moest kwijnen. Het grootste kwaad bracht de ondermij ning van alle bovennatuurlijk geloof stelselmatig gepredikt door de on~ geloovige filosofen der 18e eeuw. Dat heeft het groote onheil, de zedeloos heid gebracht. Toen zocht men de oorsprong van het on- vervalschte recht niet meer bij God, maar bij de menschen. De maatschappij beschouwde men niet meer als een instelling uit den drang der natuur, maar als een maatschappelijk con tract, een vrije vereeniging van menschen, waaruit volgde dat dit contract meende te kunnen opzeggen zoo men dat wilde of goeddunkte. Zoo verbasterde men de begrippen der staatskunde. Enkele malen beschouwde men de taak van den staat als die van een politie-agent. of nachtwacht, (zuivere rechtstaat) alleen maar beschermen van de vrijheid. Een andere maal moest de Staat op de neele boel beslag leggen, allerlei bevoegd heden hebben. Hegel o. a. wilde den Staat inrichten zon der rekening te houden met de vrijheid der menschen. In naam der vrijheid, om het individua listisch welzijn te bevorderen ontstond de vrije concurrentie zonder eenige belemme ring van de overheid. Bij de vrije concurrentie op economisch gebied (koopen, verkoopen, ruilen, voort brengen, verbruiken) dacht ieder hoe het meeste geld te verdienen, zich geluk op de wereld te verzekeren. Dit heeft dan ook 'n machtige stoot aan het maatschappelijk vraagstuk gegeven. Daarnaast staat de groep feiten waar van de verbastering der gilden, die zich niet aanpasten aan de veranderde tijdsom standigheden (conservatief waren, en mis bruikt werden tot het bevorderen van fa miliebelangen nepotisme). Spr. vertelt veel van de gilden, o. a. hoe zij naast de geestelijke en stoffelijke vak belangen vakveredeling betracht ten. Het conservatisme en het nepotisme in deze voorbeeldige gilden ontstaan, hadden wel een hervorming noodzakelijk gemaakt, de Fransche revolutie maakte echter een eind aan de schoone instelling der middel eeuwen. Ware door een hervorming de gilden ge bleven, veel kwaad zou voorkomen zijn. Door de vrije concurrentie, die alle banden had ontbonden, waardoor het kapitalisme ontstond (kapitaal en arbeid in verschillen de handen, met overmacht van het geldka pitaal) ontstond de arbeiders-ellende, wijl den arbeider, zonder gilden, geen hulp kon verleend worden en overgeleverd was aan het kapitalisme. Er ontstonden misstanden die dringend •im verbetering schreiden. Gelukkig is reeds met succes geholpen in vele omstandighe den. Later zullen de groote oorzaken in dezen cursus nader ter sprake komen. Een vol gende maal zal spr. de middelen aanwijzen ter verbetering. De volgende week zal de les niet gehou den worden wegens het veertig-urengebed in de kerk van St.-Joannes Onthoofd. R.-K. Boerenbond. De R.-K. Boeren bond geeft telkens bewijzen een actief leven te leiden. De agenda voor de a.s. Donderdagavond e houden algemeene vergadering bevat o. n.; .Voorstel tot oprichting eener R.-K, Onderlinge Ziekteverzekering overeenkom stig het Arbeidscontract met vaststelling van statuten. Wijl andere vereenigingen tot dusver niet bij machte bleken tot oprichting, 't is reeds beproefd, is het een kras staaltje van do jonge werkkracht der R.-K. B. B. SASSENHEIM. Terugkeer Belgische vluchtelingen. Woensdagmorgen zullen per trein het grootste deel der hier ondergebrachte Bel gische vluchtelingen weder naar België vertrekken. Vele Belgen hadden zich Dins dagavond verzameld in de voor hen in gerichte leeszaal, waarna zij zich onder de toonen van ons fanfarecorps naai het raadhuis begaven, alwaar Burgemeester, Wethouders, raadsleden en de dames en heeren leden der verschillende commis sies zich bevonden. Een deputatie dei- vluchtelingen begaf zich naar boven, al waar een der vluchtelingen, de heer Rom- bouts, de tolk van zijn hier aanwezige landgenooten was, om aan allen, die had den meegewerkt om hen hjer zoo goed mogelijk te huisvesten, te voeden en te kleeden, den dank te brengen, voor het vele goede hun bewezen. De burgemeester dankte den heer Rom- bouts voor zijne woorden en hoopte dat België spoedig weder den vrede zal ken nen. Vervolgens nam de ZeerEerw. Heer Pastoor het woord, die een kort overzicht van de vele geschiedkundige en weten- schapelijke banden, die Nederland met België verbinden. Hierna bracht Zijn Eerw. dank aan de verschillende commis sies en aan de burgerij voor haar ijver en steun, om de Belgen, die zoo zwaar getroffen zijn, te helpen. Hierna sprak de edelachtbare heer bur gemeester vanaf het balkon van het raad huis de Belgen toe. Hij wensclitc hun een goede en voorspoedige reis naar het Bel- genland, dat zij spoedig weder hunne oude bezigheden mochten verrichten en bracht den dank van alle commissies uit, voor de woorden door den heer Rombouts namens de Belgen gesproken. Met een „Lang leve onze Koningin" sloot de burgemeester zijn rede. Na het spelen van ons volkslied hieven de Belgen de Vlaamsche Leeuw aan, waarvan een couplet gezongen werd. Gemeenteraad. Woensdag v.m. 10 uur vergadert de Raad dezer gemeente. De agenda luidt: 1. Ingek. stukken. 2. Vast stelling kohier schoolgelden 4e kwart. 3. Comptabiliteit 1914. 4. Begrooting gasvoor- ziening en gemeente 1915. 5. Reclames H. O. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stads timmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 3 klerken, 1 klerk (vrouwelijke), 1 reiziger, 50 timmerlieden, 30 metselaars, 5 voegers, 0 wagemaker, 6 behangers, 21 schilders, 12 meu belmakers, 4 stokers, 4 bakkers, 0 banketbak ker, 15 smeden, 1 blikslager, 1 loodgieters, 27 typografen, 3 kleermakers, 12sigarenmakers, 1 schipper, 1 motor-schipper, 1 bloemisten, 2 warmocziers, 3 grondwerkers, 15 loopknechts, 15 jongens (allerlei),! rijwielreparateur, 0 mach, monteur, 0 typogr. mach. zetter, 0 Voorslaan- ders, 1 habbelaarskoker, 70 losse werklieden, 155 mannen allerlei, 5 waschvrouwen 27 naai sters, 23 werksters, 13 dienstboden beneden 18 jaar, 2 dienstboden boven 18 jaar, 1 winkel juffrouwen, 0 strijksters, 120 vrouwen (allerlei). 1 opzichter-teekenaar. Laatste berichten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Naar wij uit goede bron vernemen zal de „Staatscourant" van hedenavond bevatten de benoeming van den heer F. E. Postliuma, Directeur van de centrale Landbouw-Ondcr- linge en van de Tuinbouw-Onderlingc tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. De nieuw-benoemde minister, de heer J. G. Postuma is geboren te Leeuwarden en onge veer veertig jaar oud. Na de landbouwschool te Wageningen te hebben doorloopen heeft hy te Halle de landbouwwetenschappen be studeerd en verkreeg het recht tot liet geven van middelbaar onderwijs. Hij werd zuivel- consulent te* Assen en vervolgens secretaris van den federatieven Ned. Zuivelbond. Een groot deel had hij in de voorbereiding van de Landbouw-tentoonstelling te 's Gravenhage. Hij organiseerde de Land- en Tuinbouw-On derlingc. Sinds eenigen tijd is hij directeur van de Centrale Werkgevers-Jtisicobank en aanverwante instellingen. De lieer Postuma staat bekend als een goed organisator. Hij is een vlot spreker. De Duitschers in Frankrijk en België. PARIJS, 26 October. Officieel bericht van 11 uur 'savonds: In België is Nieuwpoort hevig gebombar deerd en de Duitschers gaan voort met hun krachtsontwikkeling langs het front Nieuw- poort-Dixnmiden, doch volgons de laatste be richten schijnen zij daarmede nergens resul taten tc hebben bereikt. Ons geheelc front tusschen La Rasséc en de Somme geeft eveneens hevige nachtelijke aanvallen te doorstaan gehad, die echter alle Weiden afgeslagen. Van het overige front is niets te vermelden. LONDEN, 26 October. Officieel bericht van 7 u. 25 m. 'savonds: De toestand blijft bevredigend. De strijd is hevig en duurt zonder ophouden voort, doch wij winnen terrein en hebben talrijke gevange nen gemaakt. Een van onze divisies heeft ook 2 kanonnen vermeesterd. Turkije. KONSTANTINOPEL, 26 October. Egyp tische bladen melden, dat aan de Turkschc kust van de Roode Zee een bewakingsdienst van verscheidene Engelache kruisers is in gesteld. De Abonnó's op de „LEIDSCHE COU RANT", die in het bezit zijn van een Polls, zijn volgens de bepalingen op die polissen verzekerd voor: f mnn bij levenslange ongescliikt- I IUUU." heid tot werken; fifffl - ^ij overlijden, veroorzaakt U JU.— (|oor een ongeval; 300.- bij verlies van één hand I6fl *0,aal gezichtsverlies 'UU.— val) één oog. 100.- bij verlies van één duim; fiff biJ vei'lies van aan wiis" UU." vjnger; SC bij verlies van elk andere jj IU." vinger; J0fj- Men gelieve vooral te letten op de uitvoerige bepalingen die op de polis sen voorkomen. De DIRECTEUR. Academienieuws. Leiden: Metgunstigen uitslag afgelegd het Candidaatsexamen in de Wis- en Na tuurkunde door de heeren li. A. Kramers, D. J. Struik (beiden van Rotterdam). Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur! Hiermede betuigen ondergeteekenden bun hartclijken dank aan de heeren bestuurdcrcn der vereeniging „Kunst om Kunst" voor hun welwillendheid om zoo geheel belangeloos hun de teekenzaal van het gebouw„Ars Aemula Naturae" voor het ontvangen van teekenlossen af te staan. Tevens betuigen zij hun welge- meenden dank aan de heerSchaafsma Sergeant 2e Gompie III Bat. 4 Reg. Infanterie voor zijn bereidwilligheid, om zoo geheel belangeloos hun gratis les te geven en voor te lichten in alles wat op teekengehied voorkomt. De militaire deelnemers. Marktberichten. AMSTERDAM, 26 October. IHuiienlaiidsche granen. Nieuwe tarwe per 80 K.G, f 10-10.50. Haver per 100 K.G. f 11. l'aardeboonen per 80 K.G. f7.50, Bruine boonen per H.L. f 12.5015. Groene erwten perH.L.1'1214.Vale erwten per H.L. f 17Karwyzaad per 50 K.G. 1'15.5015.75, Bruin mosterdzaad per 70 K.G. f20.55Blauw Maandzaad per 50 K.G. f Duiveboonen per 85 K.G. f 10.50. Buitenlnndsclie granen op de condities van de Amsterd. korenbeurs. Mais 8toomcnd f265, La Pata disp. f225 a f250. Java witte in loco f250 a f260, Peters- burger f250. AMSTERDAM. 26 October. Vee. Aan gevoerd 435 vette koeien le qual. 78 il 83 c., 2e qual. 73 4 76 c., 3e qual. 64 4 70 c., p. kilo, graskalfveren f—4—.—,72 nuchtere kalveren f12 a 18, 00 schapen f22 a 26. lammeren, 607 vette varkens, Holland-* sche le qual. 61 a 63 c., idem 2c en 3c qual. 59 a 61 c., Geldersche en Overzecsche le qual. a c., 2e en 3e qual. a c. Franschc a e. per kilo, 202 melk- en kalf koeien f200 320. LOOSDUINEN, 26 Oct. In dc heden gehou den veilingen zijn betaald voor: Roode kool f0.0—Savoijeid. f2.904.60; groene id. f2.50—2.60, per 100 stuks; Salade, le soort f0.50—0.80 p. 100 krop; Radijs f0.60—0.80 per 100 hos; Prei fl.202.per 106 bos; Selderij f 1.101.20 per 100 bosKroten f 1.10 1.50 per 100 bos; Peterselie f0.651.25per 100 bos; Andijvie f0.60—0.90 per 100 struik; Spi nazie 1"0.16—0.22 per mand; Stoofsla fü. 0.per mandPostelein f 0.860.-12 per mand Boerekool f0.100.13 por mand; Prinsesse- boonen f0.0.per 1000 stuks;.snij boonen f 0.0.per 1000 stuks; proukboonen f 0.37—0.43 p. 15 K.G.Schorseneeren, le soort f 4.50—7.70; 2c soort f 1.70—2.60 per 50 K.G.; Tomaten le soort f5.80—7.90; 2c soort f2.25— 4.30; 3e soort f0.65—1.50 per 50 K.G. l'ccn le soort f2.10—2.30, Zuring f 0.10—0.12, Boo- nenstek f0.O.per mand. Aanvoer 78,50 pond Tomaten 85.40 struik Andijvie, 27,809 pond Schorseneeren. De aanvoor van schorseneeren is dit jaar vrij groot en de prijzen zijn beter dan 't vorige jaar in dezen tijd. OUDEWATER, 26 October. Kaas. Aangevoerd 67 partijen8015 stuks, wegende pl.m. 14970 K.G. le soort van f31 tot f35, 2c .soort van 1'28 tot f33, gestempelde f35 tot 36Vui zwaardere 135 tot f37. Handel stug. LEIDEN, 27 Oct. Varkensmarkt. Aanvoer 420, vette varkens 250 stuks f 0.620.61. Licht soort 170 stuks f0.540.52. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 26 Oct. Veiling Tuinbouw ver. K. en O. Manden ronde aard appelen f 0.a f 0.Eigenheimers klei p. HL. f2.a 0.en dito zand f2.20 a f2.40, Peen, f2.a 2.20 Uien per baal f2.60 a f2.80, Bloem kool I f3.75 a f 6.75 dito II f.1.— a f2.25 roode kool f 3.50 a .5savoije kool f 5.50 a 7.25 Aangevoerd 21000 blocmkoolcn. BODEGRAVEN, 27 Oct. Aangevoerd 174 partijen kaas. le soort -Goudsche 135 4 f37JL, 2e soort f32 4 f34 zwaardere Goudsche 37 4 f39, lc soort Edammer f33.— a f0.—Handel matig. HAZERSWOUDE, 2C Oct. H. E.-Yeiling. 371 Kipeieren f8.60 J'9.— per 100. Hanen f0.per stuk, Konijnen f0. ROTTERDAM, 27 Oct. Vee. Aanvoer Paarden 162, Veulens 2, ezels 0, Magere Runderen 1779, Vette Runderen 712, vette Kalveren 180, Nuchtere kalveren 366, Gras- kalveren 738, schapen 1, varkens 2, Biggen 305, Bokken 1, Vette koeien en ossen 31, 38, 42, Slieren 30, 33, 37, Kalveren 47V>. 50, 52 p. st. melkkoeien 150280, Kalfkocien 100 300, Stieren 120—320, Pinken 100—130, Gras- kalveren 30—100, Vaarzen 120—170, Paarden J00200, Slachtpaarden 100150, Hitten 100 200, Biggen 5—13, 50 Fokkalveren 18—28, Slachtkalveren 8—15. Biggen per wcekl.20-130. Boter 58/8, 26/16, 180 stukken 1/2 KG. Trijs le 61 prijs 2e 59, 8e 57. Stukken V2 K.G. 77V2-32V2. Aanvoer eieren 12943. Kippeneieren per 100 stuks 8.05—10.80. Eendeneieren 6.90, Kal koeneieren 8.558.80.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3