26 BUITENLAND. De Oorlog, BINNENLAND. In 's levens maalstroom. ge JAARGANG. No. '53S. 3)e BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze igenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG OCTOBER. 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1--5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Het Vredespaleis. Het lijkt zonderling om nu, terwijl de oorlogsfakkel aan alle zijden roostert en blakert, over het Vredespaleis te gaan schrijven. Het wil 'ons echter voorkomen, dat deze -tirhting juist nu recht van bestaan gaat krijgen. ziehier waarom: Het huidige geslacht in dit deel der we reld kende de gruwelen van den oorlog niet. Veteranen spraken wel van "70, maar och, dat waren oude menschen, nietwaar, wier woorden bij de jeugd weinig ingang plegen te vinden. Uit andere streken kwamen noch wel be richten van oorlogsgruwelen, maar ziet, daar woonden ook zulke onbeschaafde vol ken, zonder Roode Kruis en zonder oorlogs voorschriften. Bovendien: een moderne oorlog zou im mers met al die nieuwerwetsche wapenen niet lang kunnen duren, zoodat Zoodat de oorlogsbrand is uitgebroken. Ook het huidige geslacht kent er nu de schrijnende pijnen van, terwijl de beschaaf de wijze van oorlogvoeren weinig van de onbeschaafde blijkt te verschillen en de te duur van den krijg ook maar een illusie was. Is het wonder dat nu de gedachte rijpt: laten we toch volgende oorlogen trachten te voorkomen. En dan staat het Vredespaleis gereed* om allen te ontvangen, die daartoe willen me dewerken. Moge de glimlach van meewarigheid, aarmede men thans Carnegies stichting beschouwt, mettertijd plaats maken voor den vroolijken lach om den vrede, welke er metterdaad door worde bevorderd. De Duiischers in Frankrijk en België. Op het Noordelijke front, van 'A'trécht lot de zee, worden de aanvallen der Duit- schers nu al een week lang voortgezet, zonder nochtans tot een succes van bc- teekenis te hebben geleid. Wel is waar zijn zij voor een gedeelte, ten Noorden van Dixmuiden over het Yzerkanaal geko men, maar daartegenover staat dat ten Oosten van Nieuwpoort en ten Westen van Rijssel de Franschen zijn opgedron gen. Het Parijsche communiqué zegt, dat 'dit onvermijdelijke schommelingen zijn in do slagorde, die zich als geheel hand- liaaft. Zoo is het ook op de rest van het front. De Franschen blijven aanvallen ten Oosten van St. Mihiel, om de Duitschers, welke die plaats nog steeds' bezet schij nen te houden tot wijken te brengen. Ook die pogingen hebben tot dusver niet tot definitief succes gevoerd. Op het hcele front derhalve, in het algemeen genomen, dezelfde toestand. Geen van beide partijen sterk genoeg m de andere beslissend te verslaan, beide .partijen sterk genoeg om de aanvallen van de andere af te slaan. Zoo kan het nog geruimen tijd voortduren. Want het is voor beide partijen niet alleen zaak om versterkingen aan te voeren, maar zulks in veel sneller tempo daife de tegenpartij te doen. In het bizonder waar men, nu aan beide zijden het front is gesloten, met frontaanvallen te doen heeft. De Engelsche Admiraliteit publiceerde Zaterdag het volgende: Gisteren den ge- heelen dag bombardeez-den monitors en andez*e Britsche schepen met goed gevolg in samenwerking met het Belgische leger den Duitschen rechtervleugel. Alle Duit- sche aanvallen op Nieuwpoort werden te ruggeworpen. Den Duitschers werd veel schade toegebracht door het vuur van de schepen, dat de Duitsche linie geheel be streek, en gevangenen getuigen dat den Duitschers zware verliezen werden toege bracht. In den middag werd ook het vuur ge opend op de Belgische kust nabij Oostende. Admiraal Hood heeft thans een zeer goede flottille, zeer geschikt voor dit werk, maar niet van .groote beteekenis ter zee. Den geheelen dag werden de Engelsche schepen voortdurend aangevallen door de Duitsche onderzeesche booten en torpedo's werden zonder succes gericht op twee van de Britsche schepen. Andere Britsche schepen vielen weer de onderzeesche boo ten aan. Vliegers hielpen het vuur te richten. Gisteren had de flottille geen verliezen te boeken. De noodlijdenden in België. In Engelsche bladen lezen we dat in de laatste dagen besprekingen zijn gevoerd tiissclien de Amerikaansche en Spaansche diplomatieke vertegenwoordigers te Lon den, Brussel, Berlijn en Washington aan de cene zijde en de Britsche en Duitsche autoriteiten aan de andere zijde betreffen de de ondersteuning van de noodlijdenden in België. Ook de heeren Francqui en ba ron Lambert, vertegenwoordigers van het Comité National de Secours et d'Alimen- tatioiz Beige, zijn te Londen geweest om deze zaak te bespreken. Het Belgische co mité heeft een centrale organisatie te Brus sel, met afdeelingen in verschillende Bel gische steden. Het bericht dat reeds 300,000 menschen door de onde^steunings- comité's te Brussel woi'den gevoed en 200,000 in andere deelen van het land. In normale tijden moet België het groot ste deel van de benoodigde levensmiddelen invoeren, die invoer is tijdens den oorlog opgehouden en de oogst is op vele plaat sen vernield, terwijl de opgeslagen voor- i*aden door de Duitschers in beslag zijn genomen. Door de bemiddeling van de Amerikaan sche en Spaansche ambassadeurs te Lon den werd van Duitschland de verzekering verkregen dat levensmiddelen in België ingevoerd, onder hun contróle, tezz behoe ve van de burgerlijke bevolking, niet zou worden geconfisceerd. De Britsche regce- ï-ing stemde toe dat invoeren van levens middelen in Nederlandscfre havens voor België niet zullen w.orden bemoeilijkt en de Belgische gezant te Londen ki*eeg ver gunning uit Groot-Britannië levensmidde len uit te voeren aan het adres der Ame- rikaansche en Spaansche gezanten te Brussel ter verdeeling onder de verschil lende steuncomité's. De Spaansche en Amerikaansche ambas sadeurs hebben om de neutraliteit der ge nomen maatregelen te doen uitkomen cn te waarborgen voorname leden van hun kolonies tot commissies bijeengeroepen. Zoo is te Londen opgericht ,,the Ameri can commission for relief in Belgium", waarin eenige Amerikanen van Londen en Brussel zitting hebben met de Amerikaan sche consuls en verschillende Amerikaan sche en Spaansche mannen van zaken in Engeland, Nederland en België. De com missie zal kantoren openen te Rotterdam, Antwerpen, Brussel, Gent,- Luik en andere plaatsen, onder Amerikaansch beheer. Er worden maatregelen genomen om voldoende voorraden van Amerika naar Rotterdam te brengen. De commissie schat dat maandelijks ten minste voor 2,5 mil- lioen. gulden aan levensmiddelen zullen moeten worden verdeeld. De Russen. Is niet zeer gewaagd te voorspellen, dat de reuzenslag op het oostelijk oorlogo- tooneel door de Duitschers en Oostenrij kers over zijn geheele lengte zal worden verloren. Men ga slechts na de volgende feiten. In de eerste helft van September hebben wij den opmarsch der Russen tegen het Oostenrijksche leger gevolgd en den groo- ten slag, waarin ten O. van de Weichsel het Oostenrijk-Hongaarsche leger totaal werd verslagen, met het gevolg, dat de Oostelijke lielft van het Kroonland Gali- cië in handen der Russen viel, de Russi sche provincie Polen in haar ten Oosten van de Weichsel gelegen helft door de Oostenrijkers erd ontruimd en de hoofd stad van West-Galicië, de oude stad Rom berg, door de Russen genomen werd. Thans, anderhalve maa< d later, wordt er weer gevochten in* dei omstreken van Lemberg, en weer hebben de naar het Westen oprukkende Russische legers slag te leveren over een front, dat zich van het Z.O. van Galicië tot in het hartje van Po len uitstrekt. Hier volgen eenige telegrammen van gisteren. Uit Petersburg (Officieel): Dë Russen hebben aan de Duitsche achterhoede ver scheidene nederlagen toegebracht. De Rus sische troepen namen Lowicz, Skierniewice en Rava, na hevige aanvallen met de ba jonet. De Oostenrijkers en de Duitschers trekken terug op Radom onder het bieden van hardnekkigen tegenstand. De poging der Oostenrijkers om den Russischen lin kervleugel ten Zuiden van Przemysl om te trekken mislukte. De Oostenrijkers le den zware verliezen. Uit Berlijn: In het Oosten zijn onze troe pen het offensief tegen Augustow begon nen. In de streek van Iwangorod strijden onze troepen schouder aan schouder met de Oostenrijksch-Hongaarsche. Zij maak ten 1800 krijgsgevangenen. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt gemeld: In het Oosten zijn or.zc troepen in de streek van Augustow met den aanval begonnen. Verschillende Oorlogs berichten. Een vorstelijk aanbod. Z.E. kardinaal Skrbensky, prins-aax*tsbisschop van Praag, heeft aan het gemeentebestuur dier stad me degedeeld, dat hij voor den duur van 6 maanden de kosten op zich wenscht te ne men voor het dagelijksch onderhoud van 100 behoeftige personen, ten einde aldus het zijne bij te dragen tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Het gemeen tebestuur heeft dit aanbod dankbaar aan vaard. De paters Jesuïten in België. liet col lege' St. Michel der EE. PP. Jesuïten zal dezer dagen weer met vrij goed bezette klassen geopend worden. Ook de Paters hebben sinds de bezetting wel eens in grooten angst gezeten en hielden burger- kleeding gereed om te vluchten. Ofschoon sommigen uit Antwerpen enz. thans nog in Nederland vertoeven, hopen de Paters Jesuïten 1 November a.s. al hun onderwijsinrichtingen in België zooveel mogelijk te heropenen ook om mee te wer ken tot hervatting van het geregeld burger lijk leven en het kalmeeren der bevolking. Van de 660 Fransche Paters Jesuiëten, die aan het front staan, weet men op het oogenblik pas omtrent twee met stelligheid dat zij gesneuveld zijn. Een hunner, een sergeant viel onder den Duitschen kogelre gen, een ander stierf aan zijn wonden op weg naar Duitschland. Een nieuwe oproep van Z. E. Kardinaal Mercier. Het voornaamste herstellings werk, dat in België op 't oogenblik te doen is, bestaat in de hereeniging van het fami lieleven en derhalve in het opbouwen der gebombardeerde woningen. De comité's, door Z. Em. Kardinaal Mer cier opgericht in elke gemeente, nemen dit werk krachtig ter hand. De Kardinaal heeft een beroep gedaan op de liefdadigheid van de Vereenigde Staten om door middel der dagbladen daar giften in te zamelen. Een liefdadige dame uit 's-Hage bracht dezen oproep telegrafisch ter kennisse van den Kardinaal-Aartsbis schop van New-York. Een Duitsche duikboot in den grond ge boord. De torpedojager Badger heeft uit de Nederlandsche kust een Duitsche duik boot geramd en in den grond geboord. De boeg van de Badger is eenigszins be schadigd. Vliegers boven Warschau. Uit War schau wordt d.d. 24 October gemeld: Bom men, uit vliegtuigen op de stad geworpen, hebben op een dag 44 menschen gedood, van welke slechts 9 soldaten waren. Op een an deren dag hebben de bommen 62 personen gedood, allen burgers. Verscheiden van de zen waren kinderen, die uit nieuwsgierig heid de straat opgeloopen waren. Inlijving van Epirus door Griekenland? Berichten over een verdekte inlijving van Epirus door Griekenland, trekken, zoo wordt uit Constantinopel geseind, hier le vendig de aandacht. De „Jeune Turc" schrijft: De inlijving zou niet zonder protest kunnen geschieden Een ingrijpen van Turkije zou in ieder op zicht gerechtvaardigd zijn, daar de eilan den in de Aegeische Zee aan Griekenland werden gelaten onder voorwaarde, dat het zijn aanspraken op Zuid-Albanië zou prijs geven. De houding van Turkije. Zooals de Türksche bladen melden, is de Turksche regeering voornemens het Fransche pro tectoraat over de Christenen in het Oosten niet meer te erkennen en hebben de beamb ten reeds bevelen in dien zin gekregen. De Turksche regeering zou de internatio nale ambtenaren voor de volksgezondheid te Konstantinopel hebben opgeheven en den vertegenwoordigers van eenige groote mo gendheden hebben aangeraden tot den Turkschen gezondheidsdienst toe te tre den. De Universiteit van Leuven. Naar wordt medegedeeld, heeft de senaat der Leuvensche Universiteit geen enkel besluit genomen, om de colleges naar Cambrige over te brengen. De Drievoudige Entente. Uit Sofia aan de Reichspost: Het laatste nummer van de Peterburgsche Nowoje Zwone meldt, dat op verlangen van Engeland een nieuwe vlootovereenkomst n.l. tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland is gesloten. Daarbij is bepaald dat het opperbevel over xie Rus sische Oostzee- en Zwarte Zeevloot aan Engelschen wordt opgedragen. Engeland verbindt zich tegelijkertijd die vloten door Engelsche eskaders te versterken. Kolonel Grey. Uit Rome wordt aan de „Times" geseind: Volgens een telegram uit Berlijn, is kolonel Grey, die te Frank fort gevangen werd genomen na een val rnet zijn luchtschip, als krijgsgevangene naar Darmstadt gebracht. Sir Charles Douglas. Te Londen is gisterochtend overleden generaal Sir Char les Douglas, chef van den generalen staf van het Rijk en eerste militair lid van den Legerraad. Nederland en de Oorlog. Terugkeer Belgische vluch telingen. Naar wij vernemen, zijn de heeren Van der Molen en Gerritson, leden van de Tweede Kamer, dezer dagen in Antwerpen, Mechelen, Leuven en Brussel geweest om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in die steden en in de om liggende dorpen en zoo mogelijk een ant woord te krijgen op de vraag, of het voor de Belgische vluchtelingen nu reeds gera den is naar hun land terug te keeren. Zo hebben zich daartoe in verbinding gesteld zoowel met militaire als met liurgerlijke autoriteiten en in alle plaatsen gesproken met terugkeerende vluchtelingen en onver anderlijk was het advies van allen: terug- keeren. Terugkeeren is zoowel in het belang van de vluchtelingen zelf, als in dat van het land. Bijzonder op de gegoeden rust, vol gens Belgische voormannen, in dezen een dure plicht. In Antwerpen werd dit letter lijk op deze wijze uitgedrukt „zij hebbon niet langer het recht het hernemen van het leven hunner stad te laten afhangen van hen, die haar in den nood niet verlieten", en als waarschuwing werd daaraan toe- gevoegd, dat eigenaars van winkels en za- FEUILLETON. (Het auteursrecht van deze Yertaliug is voorbehouden). Om vijf uur. Maar ge denkt toch niet daar te blijven staan? Montfort ging langzaam dén weg naar de kaden op. Zij hebben zeker den trein gemist, dacht hij. Maar dan had ze mij toch wel fen telegram kunnen zenden. Plotseling herinnerde hij zich, dat hij zijn vrouw zijn adres niet gegeven had en hij haalde wrevelig zijn schouders op over zijn eigen onvoorzichtigheid en vergeet achtigheid. Ik zal den trein van vijf uur moeten afwachten; zij zullen den vorigen wel ge wist hebben. Die vrouwen toch! 't Sloeg drie uur. Hij keerde terug naar den zaakgelastigde, dien hij des ochtends gesproken had. Hebt gij er wel over nagedacht, vroeg deze hem. Ja, mijnheer, de zaak staat mij wel aan, antwoordde Montfort. —Gij moet morgenochtend vertrekken dat is ie zeggen, dezen nacht. Ik ben besloten, mijnheer. Bedenk wel, dat de voorwaarden goed z'jn. Zes duizend francs vast en een aan deel in de onderneming. Ik weet het. Welnu dan? Gij ziet er niet zoo ist- fcraden uit als dezen morgen. Ge waart toen een en al ijver en voortvarendheid. Dat komt omdat ik vergeefs naar den trein ben geweest. Mijn- vrouw zou zich bij mij gevoegd hebben, maar zij -schijnt te laat te zijn gekomen. Partheu, dat komt alle dagen voor. Een mooi geval! Ik raad u aan, uw but aan boord maar vast te bespreken. Dat is al geschied. Zorg dan maar dat gij niet te laat komt, gij zoudt uw passagegeld kwijt zijn en wat erger is, een ander zou de plaats innemen, die ik u beloofd heb, want dat kan geen uitstel lijden. Ik zal uw aan komst telegrafeeren; gij kunt er niet «neer op terug komen. 't ls goed, mijnheer. Ziehier het overeengekomen voorschot, hernam de zaakwaarnemer een bankbiljet uit zijn bureau nemend. Volgens mijn ge woonte, zal ik bij het vertrek tegenwoordig zijn. Tot dan kunt gij trachten uw vrouw terug te vinden. De lach, welke deze woorden vergezelde, weerklonk pijnlijk in Montfort's hart. Hij teekende de overeenkomst en een ontvang bewijs en ging heen, knorriger dan ooit. 't Was nauwelijks half vier; daar hij niet zoo spoedig naar 't station durfde terugkeeren, begon hij langzaam de ka den langs te loopen van eén bassin, dat droog lag voor het ondergaan van eenige reparatiën. De onaangename lucht van den modder drong hem in den neus, maar hij sloeg er geen acht op. Deze verlaten plaats, zoo verschillend van de andere drukke kaden, kwam goed met zijn ge moedsstemming overeen. Vruchteloos trachtte hij er zich van te evertuigen, dat Marie den trein moest ge mist hebben. Deze zoo eenvoudige en voor de hand liggende uitlegging voldeed hem. len uit zijn verleden voor zijn geest op. len zijn verleden voor zijn geest -op. Hoe vaak had Marie hem niet gezegd: „Ik ben dit bestaan moede." En zij kon het inderdaad moede zijn, want de toe komst had haar niet tegengelachen. Was zij ook misschien teruggeschrikt voor de groote reis, voor het verlaten v.sn het vaderland zonder bepaald einddoel, voor al de angsten van een dergelijk ver trek? Ik vertrek wel, zeide hij op bitteren toon. Ja, antwoordde hem de stem van zijn verstand. Maar gij weet, waarheen gij gaat; gij weet vanaf heden dat uw bestaan verzekerd is, dat gij werk hebt, dat gij door hen, die u in dienst hebben genomen, behandelt zult worden als een eerlijk man. En zij weet niets van dat alles, de arme vrouw.... En als zij nu eens te zwak ge worden was? Als haar op 't oogenblik van vertrek de moed ontbroken had? Als hij, Montfort, haar het leven nu eens zoo on aangenaam had gemaakt, dat zij de een zaamheid verkoos met haar kind. Bij de gedachte aan het kind balde. Mont fort de vuisten en beet hij zich op de lip pen. Zij had niet het -recht hem het kind te ontnemen. Marcelle behoorde zoo wel aan hem als aan haar. 't Was hun kind. Hij haastte zich nu naar het staion. liet was er nu nog wel de tijd nietvoor, maar hij gevoelde dat hij daar minder van de wreede onzekerheid zou lijden. Op do klok ziende, dat hij nog geruimen tijd te wachten had, werd hij wat kalmer. Zich niet willende bloot geven aan de nieuwsgierige blikken der reizigers en be ambten, zocht hij een rustig hoekje <-J>. zette er zich neder en hernam den loop zijner overwegingen. Zou het zoo te verwonderen zijn, dat Marie hem alleen had willen laten ver trekken? Zij was bedreven in allen vrou welijken arbeid en zou licht voor haar tn haar kind den kost kunnen winnen. Maar waarom had zij hem dat dan niet gezegd Verwijtingen, zelfs bittere, onrechtvaardi ge verwijtingen, zouden zij niet te verkie zen zijn geweest boven die minachtende, bijna vijandige stilzwijgendheid, welke zij steeds tegenover hem in acht nam? Een bijna uitgewischt visioen kwam hem langzaam uit de nevelen van het verlcdene voor den geest. Het beeld zijner vrouw vertoonde zich voor hem, zooals zij eer tijds was, gezeten bij de werktafel. Gedul dig naaiend, sloeg op hem van tijd tot tijd blikken vol kalme genegenheid; haar lip pen openden zich, zij deed een vraag en wachtte het antwoord, terwijl zij even op hield met haar arbeid... Hij antwoordde op korten toon, soms zelfs met een grofheid. Haar hand viel terug op het linnen, haar hoofd boog dieper en diepe stilte heerschie in die kleine kamer, gesloten voor de win terkoude, gesloten ook voor de geruchten van buiten. De stilzwijgende vrouw begon toen te denken. Waaraan dacht zij gedurende die lange, eentonige uren? Terwijl hij zich bezighield met arbeid, die met zijn ontwik keling overeenkwam en hem behaagde, verheugd over een overwonnen moeilijk heid en gedreven door de zucht om meer te weten, wat kon dan die vrouw ver strooien, die nog geen moeder was en de vaderlijke tecderheid zoo weinig gekend had? Niet nu, op den hoek van een straat, in een onbekende stad moest de echtgenoot zich dat afvragen. Vóór de ongelukken, vóór de dwalingen liad hij dat moeten doen, toen het wederzijds vertrouwen n g zoo natuurlijk was. Maar hij had er geen behoefte aan gevoeld. Waarvoor ook? Was hij er niet van overtuigd, dat zijn vrouw, met hanr heldere oogen, geen gedachten kon hebben, we:kc haar gemo.al niet mocht kennen, of waarom hij zich moest bekom meren. Montfort zeide nu tot zich zelvcn, en I-ij had gelijk, dat onder zijr. oogenscliiinlijko ruwheid, zijn voorgewende, onverschillig heid veel achting cn oprechte tcederkci»! verborgen lag. Ja, maar zij wist het niet. Zij zag slechts het uiterlijke, de arme, bedroefde, ver moeide vrouw! Zij had er behoefte aan, het inwendige te kennen van den man, die haar ongelukkig maakte en haar toch zoo beminde. Montfort slaakte een zucht van verlich ting. Alles wel beschouwd, was nog niet3 verloren. Marie had geleden, maar hij zou zich voortaan van zijn fouten zuiveren.- Hij zou een goede echtgenoot wezen, nu zijn oogen open waren gegaan. In den grond der zaak was het slecht* een mis verstand, dat wel terecht zou komen. In het verre land zouden zij, met hun drieën vast aaneengesloten, niet lijden onder hun ballingschap; zij zouden elkaar weer be minnen en beter leeren kennen, slechts elkander hebbend voor vaderland en voor, familie. iWordt verveld).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1