Uit Stad en Omgeving. ten van verzorging, die Nederland zich getroost, uit de Engelsche (en Fransche?) schatkist bij te dragen. Het eerste deel van dit aanbod kan, aldus het blad zoo de vluchtelingen willen scheep gaan, uiteraard dankbaar worden aangenomen. Maar voor het geld ZH- vertrouwen wij, worden bedankt. Ne- derisbld betitelt zelf de lasten, die het vrij willig aanvaard heeft. G raanaankoop. Ingevolge een ministerieele aanschrijving behoeven de voorde regoering in IJ-en Haar- lemmerliedepolder gekochte 950 HL. tarwe r.iet geleverd te worden, wegens voldoenden aanvoer uit het buitenland. D' ko< p kan desverlangd ongedaan worden gemaakt. Uitvoerverbod van lood. Het Stbl. No. 501 bevat het Kon. besluit van den 22»ten October, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van lood. De tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van lood was toegestaan bij Kon. besluit van 14 Augustus 1914 (Stbl. No. 411). M ij n li o u t. Het Stbl. No. 502 bevat liet Kon. besluit van 22 dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van mijnhout. Uitvoer van gebruikte ledige zakken. De ministers van landbouw, nijverheid en handel en van financiën brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de uitvoer van gebruikte ledige zakken zal kunnen worden toegestaan onder voorwaarde, dat een gelijke hoeveelheid gevulde zakken weder wordt teruggezonden. Hiertoe zal een zekerheid ge steld moeten worden, bedragende het dubbele der waarde van de zakken welke worden uitgevoerd. Belanghebbenden dienen zich tot het verkrijgen van een dergelijke voorwaarde lijke ontheffing van het uitvoerverbod te wenden tot het ministerie van financiën, onder bijvoeging van de noodigc bescheiden, waar door aannemelijk gemaakt wordt, dat een gelijk aantal zakken als wordt uitgevoerd weder gevuld zal worden ingevoerd. Een Nederlandscli schip door de Karlsruhe in den grond geboord. Reuter seint uit Londen: Lloyds deelt mede, dat onder de schepen, door de Karlsruhe in den grond geboord, zich ook het Nederlandsche stoomschip Maria bevindt. De Maria, van Portland Oregon naar Belfast varend, had een lading van 24000 quarters (een quarter is 12.7 K.G.) tarwe aan boord. [Hot aan de Holland Gulf stoomvaartmaat schappij te Rotterdam (directie J. de Poorter) hein o.cnde stalen schroefstoomschip Maria is in 1898 door de liriua J. Priestman Co., tc Sunderland gebouwd en was groot bruto 3804 en netto 2863 reg. ton.] Het ministerie. De nieuwbenoemde minister van finan ciën, mr. M. W. F. Treub, wordt heden als zoodanig door de Koningin beëedigd. Het eervol ontslag aanden heer Bertling als minister van financiën gaat in 24 Oc tober en is verleend onder dankbetuiging evenals het met denzelfden datum ingaand ontslag van den beer Treub als minister van landbouw; diens benoeming tot minis- ter van financiën gaat ook in 24 October. Tevens bevat het Kon. besluit de interi maire opdracht van het ministerschap van landbouw enz. aan den minister van finan ciën. Minister Bertling afgetreden. Naar aanleiding van het aftreden van Ion heer Bertling als minister van financiën schrijft de ,,N. Rott. Crt.": „De verandering aan Financiën, waarvan de Staatscourant van gisteravond den volke heeft kond gedaan, is niet geheel onver wacht gekomen. Reeds eenigen tijd gingen geruchten, dat de minister van financiën, de heer Bertling, in de buitengewoon moei lijke omstandigheden, die ook ons land heeft door te maken, zich niet gansch en al tegen zijne taak opgewasschen gevoelde, en daarvan wenschte te worden ontslagen. Ofschoon wij begrijpen, dat deze verande ring in het Kabinet, juist nu, nu van de ministers individueel en gezamenlijk bij voortduring de uitprste krachtsinspanning wordt gevergd, voor het ministerie zelf hare eigenaardige bezwaren moet hebben gehad, gelooven wij toch, dat de wijziging geacht kan worden in het landsbelang te zijn. Thans, meer nog dan ooit, is aan het departement van financiën een leider noo- dig, niet slechts bekwaam en in belasting administratie doorkneed, en, wil men, ook met groote parlementaire ervaring maar vooral een, die de ontzettend lastige anciecle pii oeconomische vraagstukken welke dagelijks aan de orde moeten worden gesteld weet te doorgronden en zonder aar zeling» te beslissen." Het „Hbld." schrijft: „Wij zullen over het aftreden van dm beer Bertling als minister van financiën en over zijn ministerschap alleen zeggen, dat wel gebleken is, dat men een zeer be kwaam belastingambtenaar kan zijn, zon der daarom geschikt te zijn voor minister. Bij de keus van zijn minister van financiën heeft mr. Cort van der Linden zich blijk baar vergist. De vervanging van den Leer Treub brengt, wanneer wij vertrouwen kun nen op de berichten omtrent het aandeel van den laatsten in de waarneming van Nederland's financieele belangen geduren de de laatste, moeilijke maanden, in den feitelijken toestand weinig verandering." In het „Nieuws van den Dag" lezen we o.m.: Bij"zijn optreden als minister van finan ciën in 1913 vond de heer Bertling de schat- f j» reeds in ongunstigen toestand. Er was een groot tekort, grootendeels ten gevolge van de uitgaven, die voor de sociale wetten van het departement van minister Treub werden vereischt. De ouderdoms-invalidi- teitsrenten en administratiekosten zouden ongeveer 11 millioen gulden vereischen bo ven. en behalve de 6 millioen, die naar schatting op den gewonen dienst te hort zouden komen. Minister Bertling wilde een deel van dit tekort dekken door een inkom stenbelasting, met behoud van vermogens belasting, onder belasting van onroerende goederen naar de werkelijke .waarde,. In de pers vonden deze voorstellen geen al te gunstig onthaal: in 't algemeen geloofde men niet, dat de Minister er zou komen. Sedert stak de groote storm op. De eischen, aan den beheerder der geldmidde len gesteld, zijn nu wel zeer zwaar gewor den. Aan den heer Treub, wiens maatrege len daarvan de onmiddellijke oorzaak zijn, zal het nu staan, deze moeilijkheden mees ter te worden. De gewichtige vraag van het oogenblik is thans: wie zal hem opvolgen? Emiel Hullebroeck in den Leldschen Schouwburg. Een avond van kunstgenot, zooals er meerdere door den Leidschen Schouwburg Worden geschonken, ja, maar toch weinige, zeer weinige. Een avond, waarop werd meegezongen, spontaan en ongedwongen, door een schouwburg-publiek, dat de baignoire, de parterre en ook verscheidene plaatsen op de hoogere rangen bezette. De Vlaamsche componist en zanger, Emiel Hullebroeck, trad gisteravond op in den Leidschen Schouwburg. En door zijn liederen raakte hij de innigste gevoelens en bracht de aanwezigen onder de macht van de teederste aandoeningen, deed hij hoog oplaaien de enthousiaste vaderlands liefde, liet hij klateren door de zaal en deed hij dringen tot diep in hethart de ware en echte humor, de frissche en ver- frisschende scherts een humor en scherts, zoo verschillend met de straat moppen en kroeg-geestigheicl van verschei dene onzer Hollandsche dichter-zangers! 't Is onder treurige omstandigheden voor mijn volk en mijn land aldus leidde de Vlaming den avond in dat ik voor u optreed. Mijn arm land is verwoest, ver brand en verpletterd. Mijn volk, dapper en schoon, is vermoord, vernederd en belas terd. Reeds weken lang heeft ons het harte gebloed. Maar de fierheid van onzen Bel gisehen aard staalt onzen moed en schenkt ons vertrouwen 4n de toekomst. Ik wil mij niet wagen aan een beschrijving van wal er in België is geschied en nog geschiedt, want ik ben in een neutraal land en voor niets ter wereld zou ik een woord willen spreken, dat aan- iemand aanstoot kan geven. Ik breng aan het stam-vcrwante volk van Nederland een woord van innigen dank. Ik dank u in naam van heel mijn volk. En dat is niet een loutere beleefd heidsvorm. Ik ben geroerd tot in de diepste diepte mijner ziel en ben onbekwaam om mijn gevoelens te uiten. Met luider stemme zal ik het verkondigen en blijven verkon digen: De Belgen zijn een eeuwig-durende dankbaarheid verschuldigd aan het Ne derlandsche volk. Nederland dwingt de be- 1 wondering af van de gansche beschaafde wereld! Wij willen nu enkele uren het schrijnend leed .vergeten. Laat óns pingen! Als eerste lied zong hij een marsch van twee Hollandsche vrijwilligers (woorden van C. de Marees van Swinderen en mu ziek van J. Kunst). Daarna wisselden af ernst en humor, neergelegd in de klare stem, die kon uitdijen tot een breede passie en verinnigen tot een subtiele fijnheid. Op de vleugel-piano begeleidde hij zelf op meesterlijke wijze. Wij zullen de mooiste liederen niet opnoemen, omdat wij er geen keuze uit kunnen doen. Dat de liederen bundel, den aanwezigen aangeboden, in hunne huizen een propagandistischen in vloed moge uitoefenen, en er verbanne '.oo- veel, wat is minderwaardig, sentimenteel en erger.. Onder de pauze kon iedereen den zanger opgeven, welk lied hij graag gezongen wenschte. Daar werd door zoovelen ge bruik van gemaakt, dat niet aan alle ver zoeken kon worden voldaan. Eenige aan wezige Belgische vluchtelingen hadden ge vraagd om een lied ter eere van de Konin gin en één ter eere van de Prinses» waar aan de zanger met groote graagte voldeed. Meerder? liederen werden geheel of ge deeltelijk door de aanwezigen medegedon gen. De avond werd besloten met de Vl&amsche Leeuw. Alltn verhieven zich van hun zitplaatsen en zongen het refrein mee 't werd een geestdriftige ovatie aon den sympathieken Vlaming, den groo'.in kun sier, aar. Aan de uitgang werd gecollecteerd ten bete van het Vluchtelingen-Comité alhier, welke collecte door Huliebroeck iri enkele woorden was aanbevolen. Ook de baten van dezen avond komen genoemd Comité ten goede. Een woord van hulde aan het schouw burgbestuur voor het organiseeren van dezen avond, die ons heeft gebracht een ontspannend en veredelend genot. Universiteit. Blijkens de nota van wijzigingen der Begrooting Binnenl. Zaken 1915 is de post „Rijksuniversiteit te Leiden (ar 89 doctoren, assistenten, enz.) vermin derd met 14.000. Benoeming. Aan het gymnasium te Assen is tot-leerares in de wiskunde be noemd mej. C. A. Frenkamp, doctoranda in de wis- en natuurkunde alhier. Privaat-docent. Bij beschikikng van den minister van Binnenlandsclie Zaken, is dr. T. Bijleveld, controleerend genees kundige der Rijksverzekeringsbank alhier tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit, om onderwijs te geven in de leer der ongevallen- en bedrijfs- ziektijn. Dienst Ned. Indië. Bij resolutie van den minister van Koloniën is mej. I. W. C. Oberman alhier gesteld ter beschikking van den gouverenur-generaal van Ned.,- Indië ora te worden benoemd tot onder wijzeres der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. De vluchtelingen in de St. 'Jozefgezellen- vereeniging. In ons Zondagsblad staat een aardig kiekje van Belgische vluchte lingen. Het bijschrift vermeldt, dat deze zijn opgenomen in het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond. Dit is een vergis sing. Het kiekje is genomen in het g e- bouwvan deSt. Jozefgezellen- vereeniging. R. K. Huisvestings-Comité. Verantwoording der Ingekomen Giflen. Vorige opgave 1955.25 In dank ontzangen: I. v .d. Hulst, Leiden 10 M. N., Leiden 2.50 N. N., Leiden 1— A. C., Den Haag 5. N. N., Rotterdam 2 50 W. Paddenburg, Wassenaar 5* G. L. Brouwer. Rotterdam 5. M. Kamphuis, Zaandam 25.— F. W. en D. v. d. B. 11 N. N., Bolsward 5.— J. P. Verouden, Delft 10.- N. N., Dokkum 5.— H. J. Appelman, Venhuizen 30 Wed. B. E. Stokman 3.— Militairen Sliediecht 1.25 N. N., Leiaen 10.— Door gemiddeling van Mgr. 10.— Diepen idem idem y 5* idem idem 5.87,5 Dr. L. Veeger, Schalkwijk 10.^ W. L., Amsterdam 10.— N. N., Overveen, 3.50 M. en C., Leiden 5. J. F. M. Horsten, Goes 2:50 C. Mulders,'Oud-Vcsmeer 2:50 F. K., Leiden 10.— W. L., Leiden 12.50 N. N., Beek en Donk, om door Maria's voorspraak een be keering te verkrijgen 3.50 Mej. D. W., Amsterdam 2:50 Parochie Zwaagdijk 225.— N. N., Leiden 10.— P. J. Borst, Rijp wetering 1- - 3.— v. Oerle, Leiden N. N., Leiden 2.50 H. Swarttouw, Delft 200.— J. H. M., Eindhoven 100.— Mr. Kraakman, Alkmaar 25.— N. N., Nijmegen 10.— N. N., Katwijk 10.— W. K., Wierden 10 J. C. Verkade, Rotterdam ?5 H. Jacobs, Siebingewald 1." N. Eischen, Helder 1 Ten Brink, balk 10.— R., Amsterdam 5.— M. C. H., Uithoorn 10. - Ter eere v. h. Koperen paar 7.60 N. N., Utrecht >7 5. M. Hupperetz, Gulpen 10- N. N., Leiden 2.50 Gebrs. Schut, Amsterdam 10.— Frans Verhoeven, Hulsel 2.— P. F. J. Westra, Leeuwarden 2 S. N., Amsterdam 5.— K., Utreclït 25.- X. IJ., R. K. Pt. Millingen 5. W. H., Workum' 10.— St. Servatius, Venï'ay^ 1- V. d. Sand, Amsterdam 10.— F. M., Rector, Boxtel 5 N. N., Alkmaar 5.— N. N., Wervershoof 1 Pastoor van Straelen, Oud-Ade 30.— Chr. Vedder 3.— G. B. D., O.-Pekela 10.— H. v. d. Pas, Domburg 5.— P. Schoonebeek, Amsterdam 10. - W. v. d. Nieuwehof, Arnhem 10.— J. F. Kwakkernaat, Nijmegen 16.— C. M. N., Utrecht 2:50 Lieshout, Beek en Donk- 2:50 Familie H., Huister Heide 3.— Mevr. F., Eist 2.50 v. d. P., Rotterdam 7.50 v. L., Utrecht 2.50 J. van Tiel, Past., Leüth 10.— Pastoor Ledel, Wijnbergen 10.— N. N., Almelo 25.— Totaal 3033.47, Jubileum. Gisterenherdacht H. Cam- bier den dag waarop hij vóór veertig jaren in dienst trad bij den heer G. P. Timp, koek- en banketbakkerij op de Haarlem merstraat. Gistermiddag werd den jubilaris door den patroon, diens hunsgenooten en het personeel in de bakkerij ontvangen. De heer Timp huldigde den jubilaris in een hartelijke toespraak ora diens ijver en toe wijding en overhandigde hem een enve loppe met inhoud. Door het personeel werd hem een gaskroontje aangeboden. Ook bij zijn mede-arbeiders staat de jubilaris in aanzien. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen; Annonciaten (zusters) te Heften. Baumans, Jean Francois 6e linie 5/2. BeulensVerlinden van .Antwerpen. Brondeel, Caroline, HortenscLucienne v. Rachel. BruijnseelsBequet, Louis en kind uit Antwerpen. Hannes L., spoorwegbediende te Borger- hout. Huygens, Joannes Jacobus te Antwerpen. Familie Jacobs te Antwerpen. Janssens Eugeen, Constant Ernest uit Mechelen. Maleot, van, Colet. Renders, Aug. uit Lier. Vadder (de) Leopold machinist in Militair hospitaal te Antwerpen. Valckx, Lisa, Maria uit Antwerpen. HAZERSWOUDE. Bloedvergiftiging. In het gezin van den arbeider v. V. heeft zich bij een 15-jarigen zoon een geval van bloedvergiftiging voor gedaan wat behandeling in het ziekenhuis .te Leiuen noodzakelijk maakte. HILLEGOM. Diefstal en mishandeling. Vrijdag nacht hebben alhier drie gemaskerde per sonen zich toegang verschaft tot de woning van den landbouwer J. de JÜVilde te Hillc- gom. De vrouw, die pas was bevallen, bevond zich alleen in de woning met de baker, terwijl de man rnder de wapenen is. De inbrekers ontvreemden al 't aan wezige goud en zilver, benevens een be drag van 70. Een van hen bracht de ba ker met een mes een wonde toe aan bet hoofd. Met politiehonden werd naar de daders gezocht, doch tot dusver zonder resultaat. Gemeenteraad. In de gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd goedgekeurd de verhuur der gronden door de gemeente gekocht aan do Haven, deels aan den heer G. Bremont tot 1 Juli 1915 en deels aan de N. V. Hilegomsche Hout handel tot 1 Mei 1915, voor resp. 104.10 en 23.75, omdat besloten is dit jaar geen buitengewone werken uit te voeren. De loonen ven de in vasten dienst aan gestelde tijdelijke gemeente-arbeiders, \V. Aaaugeerbrug en P. Alders, werden be paald cp 65U en 59S per jaar en .hun pensioengrondslagen op hetzelfde bedrag •vastgesteld. B:j do vor'ducht van B. en W. om de heffing van stxaat- en rioolgas te besten digen. verci ïxet voorstel Topper om u et langer straa geld te heffen van den Sta tionsweg en zujks op grond van het feit dut il? aain.e nden indertijd den .veg ga- veo en c'e gemeente toen bestraate, verwor pen met 8 tegen 4 stemmen. Na lange discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen om te stichten een tijdelijk werkloozenfonds, waarbij inge schreven kunnen worden alle te Hillegam gevestigde vereenigingen of afdeelingen van landelijke bonden van werklieden of bedienden, die op 1 Augustus 1914 een plaatselijke werkloozenverzekering beza ten. Ondersteuning van andere werkloozen zal overgelaten worden aan het steun comité. Bij de behandeling van de gemeenteae- grooting dienst 1915 werd de post straat verlichting met 1000 gulden verlaagd. Van den post onderhoud wandelplaatsen ad 804 wordt 100 afgenomen en beslo ten dit jaar weder de perken met bloem bollen te beplanten. Voor den post aankoop leermiddelen werd 300 gulden in plaats van 100 toe gestaan. Na nog eenige op- en aanmerkingen wordt de begrooting in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op 107.672.62. Bij de rondvraag vestigt de heer Heems kerk er de aandacht op, dat de firma Kraay* nog steeds de haven benut voor opslag plaats en pleit hij voor gunning van de rioolbuizen aan Van "de Poll, waardoor Hillegommers aan het werk kunnen blij ven. De wethouder van openbare wei ken deelt mede, dat het voornemen bestaat, 'leze buizen aan van de Poll te gunnen. De vergadering wordt hierop gesloten. LISSE. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies vereeniging hield gisteravond op de boven zaal van de Witte Zwaan een goedbezette vergadering. Met den Christelijken groei opende de voorzitter, de heer Pijnacker, de vergadering, waarna de notulen .werden gelezen. Aan de orde was de verkiezing van een bestuurslid wegens vertrek uit de gemeente van den secretaris, den heer A. P'lieger. De voorzitter wijdde eenige waardeerende woorden aan den heer Plieger en hoopte dat 't hem in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan Na gehouden stemming bleek de heer Joh. Engelhard de gekozene, welke zijn benoeming aannam. Aan de orde was thans de bespreking voor de condidaatstel- ling voor twee leden van den Raad. De voorzitter zette uiteen het behandelde op de gecombineerde vergadering der besturen van alle hier bestaande kiesvereenigingen. De heer Th.' Raaphorst vroeg waarom de heer van Parijs als raadslid had be dankt en hij vond 't vreemd dat deze heer zich thans wederom laat candideeren. De voorzitter zette uiteen dat wij dit veilig aan de Christ. Hist. Kiesvereeniging kun nen overlaten. Van de Anti-rev. kiesveree niging was een schrijven ingekomen met de mededeeling dat zij in de vacature v. d. Meij als candidaat stelde den heer \V. Krösschell; zij verzocht den steun der R. K. Kiesvereeniging. Van de Vrijzinnige Kies vereeniging was bericht gekomen dat zij den heer A. Verduijn Jr. als candidaat stelde. Een breedvoerige gewachtenwisse- ling ontspon zich naar aanleiding van de vraag: zulen we steunen en welke partij zullen we steunen. De mannen der vakor ganisatie hielden een krachtig pleidooi om partij te kiezen en den coalitiegenoot t e steunen. Na hoofdelijke stemming bleek de vergadering voor partijkiezen. Met 74 van de 84 stemmen besloot de vergadering den heer K. Krösschell, den candidaat der A. R. Kiesvereeniging, te steunen. Bij de rond vraag drong de heer Th. Raaphorst er op aan voortaan in het Bondsgebouw te ver gaderen, terwijl de heer Schrama verzocht niet te veel uit de vergadering te klappen. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Vergadering van gisteravond. Voorzitter de heer J. van Griethuizen, burgemeester. Aanwezig 10 leden. De secretaris leest de notulen voor, welke onveranderd goedgekeurd worden. Dc voorzitter deelt mede dat ingekomen is een schrijven van Gde. Staten waarin me degedeeld wordt, dat de heeren Krom hout en Spaargaren benoemd z?jn tot leden van het college van zetters en voorts goedkeuring van genomen beslui ten in voorgaande zittingen. Nog deelt de voorzitter mede, dat door Timmers en Hamersma verzoekschriften zijn inge diend tot ontheffing van belasting. Deze worden gesteld in handen der commissie. Bij ptfot 1 van de agenda „Comptabili teit" heeft een af- en overschrijving plaats van een bedrag van 1050, waarin de 1000 voor de Belgische .vluchtelingen. De voorzitter zegt, dnt dit geld door «fe regeering terugbetaald wordt. 1 Alsnu komt de gemeentebegrooting hun de orde. De commissie heeft rapport uitge bracht. Enkele bemerkingen zijn door haar gemaaVt. De minderheid heeft principieele bezwaren tegen het g<'ld uitgetrokken in de post „Middelbaar Onderwijs". Over bet algemeen kan de commissie zich verct-ni. gen met deze begrooting. De voorzitter opent dc algemeeno beschouwingen. Niemand heeft iets op te meiken. Post voor ru»st wordt nu voorge- j 0 lezen. Bij punt „Verlichting" vraagt de 'heer f Six hoeveel lantaarns er branden en of het niet mogelijk zou zijn alle lantaarns te la ten branden van 1 Aug.1 Mei ook bij heh- ten maan. De voorzitter zegt, dat cr li 92 lantaarns in gewone omstandigheden zijn. Er is reeds rekening gehouden n et het feit, dat ook bij lichte maan in sommi ge gedeelten duisternis heerscht. Er bran- t den dan 13 lantaarns, 92 lantaarns te laten branden zou een uitgaaf van eenige dui- 1 zenden guldens beteekenen. ja; De Heer L u b b e sluit zich geheel en al w bij den voorzitter aan. f De heer Six zegt, dat hij zich verkeerd oc heeft uitgedrukt. Hij bedoelde van de Poei- ie brug tot de R.-K. kerk en is bevredigd door rs het antwoord van den voorzitter. tJ Bij poste gelden H. B. S. „Leiden" deelt l« de voorzitter mede, da tdeze post w' inkomsten gebracht is op 660 en uif- 1 gaven op 78Ó, zoodat 120 gulden voor dc iai gemeente blijft. j h1 De heeren v. d. LubbeenB oom zeg- ol gen dat zij met betrekking tot deze -,ost aan de zijde van de minderheid der corn- "j te missie staan. In. N aeeriige opmerkingen wordt de begroo- ei ting in inkomsten en uitgaven vastgesteld et op 39.822.88, de post onvoorzien op he 1379.71. Zij zal naar Ged. Staten ter goed- nt keuring worden gezonden. fh Tot leden der commissie tot onderzoek n van de geloofsbrieven van het nieuw ge Ito- 1 e' zen lid N. Breedijk werden benoemd de ft heeren Six, Bakker en L u b b e. De p vergadering wordt een oogenblik geschor st. u Na heropening deelt de heer Six mede f dat de brieven in orde zijn bevonden *n de commissie adviseert tot toelating. A'P dus wordt beslóten. De rondvraag leverde niets op. Vervolgens ging de raad over in u geheime zitting, tot behandeling reclames. i H. O. I a t Steuncomité. De inteekeningslijsten, p, rondgezonden door 't steuncomité hebben x opgebracht 1163.32. Nog zijn giften toe- gezegd van personen die afwezig waren. Door zes beambten van de N. Z. H. Tram wegmij. wordt een zeker percentage van het loon voor het Steuncomité afgestaan. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de j heeren J. G. M. v. Griethuyzen, voorzitter; Jhr. A. Six, ^ecr., en G. Lubbe, penning meester. Jubileum van onzen pastooi. Zondag 8 November viert de zeereerw. heer pastoor W. F. Roozen zijn zilveren jubi leum als pastoor dezer gemeente. Van-ve ge de omstandigheden zal het feest alleen kerkelijk worden herdacht.' STGMPWIJK. Geen tarwebloem. Door den Burge rheester dezer gemeente is ter kennis der ingezetenen gebracht, dat met het oog op het feit, dat geen voldoende hoeveelheid tarwebloem voorradig is: lo. dat met in gang van Maandag 19 October 1914 door de bakkers te dezer plaatse tot nadere aan kondiging geen andere dan de volgende broodsoorten zullen mogen worden gebak ken: a. bruinbrood (ongebuild tarwebrood) al dan niet met melk gebakken, met een gehalte aan tarwebloem van ten hoogste 25 tegen den prijs van 17 cent per K.G. b. klein wit brood (luxe brood) met een gewicht van ten hoogste 60 gram per stuk en tegen den prije van 4 cent. 2o. dat zoolang het onder lo. bepaalde van kracht is, invoer binnen de gemeente van andere, dan de genoemde broodsoor ten verboden zal zijn. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering van gisteravond. Voorzitter de heer S. Vernède, burgemeester. Tegenwoordig negen leden, afwezig met kennisgeving de heeren J. M. v. Kempen en J. C. de Graaf. De notulen der vorige vergadering, door den Secretaris voorgelezen worden goedgekeurd. In gekomen stukken. Een verzoekschrift van J. Gezel om restitutie H. O. De restitutie wordt toegestaan. Een adres van de R. K. Blociüist tuin en landarbeiders vereeniging St. Isidorus onderafd. van de afd. Voorschoten van den Ned. '1 K. Volksbond tot steun van hun fonds f »p- richting van een gemeentelijke fonds oor werkeloosheid en een adres met het zelfde doel van dc Vereeniging Bouwvakken en van de Metaalbewerkers St. Gregrorius, tevens onderafdcelingen van den Volksbond. De Voorzitter stelt voor om ovci hc-t eerste adres afwijzend te beschikken, daar be' Rijk alken steun geeft aan die fondsen. Met betrekking tot de andere adicssen stelt hij voor deze te zenden naar R. en W. om piac- adVieS. De heer Mens geeft nadere toelich ting* waarom Sff. Isidorus heeft geadresseerd. Benoeming onderwijzeressen her-* lialingsondcrw ijs. Het algcmecr.c stemmen werden (herbe noemd de dames G. D. J. v. Gul ik voor nuttige handwerken en J. 1*. Koster voot herbalingsondorwijs. 'i Besluiten comptabiliteit. Besloten wordt de begrooting met f 50 te vcrlioogen inzakon 25 jarig jubileum van mej. 1 B. Ohlmann verloskundige en f 25 voor de kosten betreffende krans voor wijlen kapitein 1 Thomson. Nog wordt af en overgeschreven een bedrag van 250 gulden betreffende bijdrage gemeente Ambtenaren. Bepaling rooilijn Achterweg. B. en Ws. stellen voor om de rooilijn te bepalen op 73/4 meter uit liet midden van den weg en 4 meter van dc gevel, een straat aan te liggen van 11 meter breed, waarvoor de 1 gemeente twee meter wil aankoopen mits liet aanbod aannemelijk is. Nadat het voouleel en nadeel breedvoerig is b.1 sproken wordt het voorstel van B. en Ws. aangenomen met 7 stemmen voor en twee stemmen tegen die van de heeren Mens en Egg ink.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2